Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH "iSRËNMAGflziir levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp ooncurreerende prijzen. A\T. METSELAAR li en 278.000 tegen het verbod geteld. Het aantal stemgereshtigden is een miljoen. Men rehent op een meerderheid van 150.000 voor het verbod. Dat is das de eerste natie in Europa die van de alcohol-ellende verlost zal worden. Wie volgt Moge het Nederland zijn en dan zoo spoedig mogelijk. BUITENLAND. Rusland. Bomaanslag. Bij de begrafenis der slachtoffers van den bomaanslag tegen het centrale uitvoe rende comité te Moskou, zijn te midden van den stoet twee bommen geworpen. Volgens de Echo de Paris zijn daardoor tien bolsjewiki gedood en 26 gewond. De regeering heeft dadelijk represaille maatregelen genomen en o. a. afgekondigd, dat zij de geheele geestelijkheid van Moskou en St. Petersburg als gijzelaar beschouwt. Rusland. Lenin cn Trotzki. «Berlingske Tidende® meldt uit Helsing- fors Uit Riga komen voortdurend berich ten over hevige onlusten in Moskou. Het heet, dat Lenin bevolen had Trotzki in hechtenis te nemen. Het resultaat schijnt echter geweest te zijn, dat Trotzki er in slaagde de overhand te kiygen en Lenin in hechtenis te nemen. Nederlageu der Bolsjewiki. Parijs, 8 Oct. Een communiqué van den generalen staf van het Russische leger in het N. O. meldt de verovering van Strugibelyia, Wladiminski en Lagner. Daar door is de hoofdmacht der bolsjewisten tusschen Petrograd en Pskofï afgesneden. Er ontwikkelt zich reeds een offensief in de richting van Pskoff. Een nog niet be- telegram uit Reval meldt dat de i va lenikin zich van Orel meester ;t h£ ben. Ten slotte meldt een Omsk, dat generaal Koltsjaks teund door een flottielje, Tobolsk verover! hebben. ie Belgen te Aken. Oct. Naar de «Vorwdrts® dedei Belgische bezettingstroepen 11'val de bureaux van eenige vak- eenigingen en namen zij een aantal «Gamoten gevangen. Op vandaalsche wijze deden zij huiszoeking, waarbij uit bijna alle bureaux kasgelden verdwenen. Naar het heette werd gezocht naar bolsjewiki en bolsjewistische geschriften. o 18 gouden bruiloften. Zondagmiddag heeft het dorpje Brain le- Comte ('s-Gravenbrakel) in België, het zeld zaam feest gevierd van achttien gouden bruiloften. Het geheele dorp had een fees telijk aanzien en overal werd gevlagd. In de feestzaal van het gemeentehuis werd de receptie gehouden en werden redevoe ringen uitgesproken tot de jubilarissen. Daarna werd er op het groote marktplein een gelegenheidscantate uitgevoerd. Het Bolsjewisme. Men schrijlt ons uit Helsingfors Telkens en telkens weder stel ik aan Finnen en Nederlanders, die ik hier ont moet, de vraag of de bolsjewiki-heerschappij dan toch werkelijk zoo ontzettend is, als de tallooze berichten ons moeten doen ge- looven. Wij Nederlanders, toch slaan een weinig sceptisch tegenover al deze berichten over naar onze opvatting al te fantastische gruwelen, maar telkens en telkens krijg ik weder het antwoord, dat deze bolsje wiki-heerschappij, waarvan ook Helsingfors ongeveer drie maanden «genoot®, de stoutste verbeeldingskracht overtreft. Als beesten hebben de bolsjewiki huis gehouden en honderden menschen zijn als honden afgemaakt of spoorloos verdwenen. Zoo nn en dan hoort men menschen heel gelaten vertellen, dat een broeder, een vader, een zuster zijn afgemaakt door de bolsjewiki of wel op de ergerlijkste, de ongelooflijkste wijze verminkt. Zoo zeide me de overste Degerholm, thans bataljons commandant bij de Helsingforsche vrijwil ligers «Mijn eenige zoon van 17 jaar heb ik in dien verschnkkelijken tijd verloren. Hij is, ongewapend, zonder dat hij iets deed, door die schurken op straat afge maakte Een Luthersche predikantenfamilie is thuis overvallen en man, vrouw en kin deren zijn met hun tongen aan de tafel vastgespijkerd. Voor hen werd een schotel rnet voedsel gezet en zoo zijn ze verhongerd. Later werden hun lijken gevonden. Anderen werden tot hun hals begravendaarna werd, om hun hoofden, in petroleum ge drenkt, stroo opgestapeld en in brand ge stoken, Ontzettend bevreesd waren de bolsjewiki voor een bewapenden opstand en overal werd naar wapens gezocht en toch wist men aan wapens te komen. Met kleine zeilschepen werden zij aan de kust ge smokkeld en binnen de stad gebracht. Zoo slaagde een Helsingfors' journalist er in een mitrailleur binnen te smokkelen, die men met groen en bladeren het voorkomen van een flinke palmplant gegeven had. Het waren de Duitschers, die de ver lossing brachten uit deze nachtmerrie en daarvoor zijn de Finnen Duitschland nog steeds dankbaar. Weliswaar zouden de Finnen er alleen ook wel in geslaagd zijn zich van de bolsjewiki te verlossen, maar dit had maanden langer geduurd, en naar alle Finnen die ik er over sprak, mij ver klaarden, dan had deze terreur nog hon derden meerdere slachtoffers geëischt. Als thans de bolsjewiki nog eens mochten trachten terug te keeren, dan zullen ze tegenover zich een uitstekend gewapend volk vinden, dat tot den laatsten ademtocht zal vechten, om te voorkomen, dat Finland weder geteisterd wordt door een bolsje wistische periode en de kleine groep Finsche bolsjewiki behoeft ook niets te ondernemen, want de Finsche weermacht zou ook tegen hen, zonder aarzelen, met de meeste kracht optreden, want te goed weten de Finnen thans, wat een bolsjewistisch regime be duidt. o De levensniiddcleuvoorziening van Duitschland Hamburg, 8 Oct. Deze week wordt hier het s.s. »Sacramento« uit New York ver wacht, dat uitsluitend levensmiddelen uil Amerika voor Duitschland aan boord heeft. Washington, 8 Oct. De Duitsch-Ameri- kaansche vereenigingen arrangeeren wel dadigheidsvoorstellingen, waarvan de op brengst ten bate komt voor levensmiddelen zendingen naar Duitschland. o De Dihtschers weer in België. Antwerpen, 8 Oct. Het blad de «Schelde® bericht, dat men in België overal weer Duitschers ontmoet die naar België komen om zaken te doen. Zij zeiden, nu de oorlog voorby is, moet alle vijandschap uit zijn. De regeering in België, zegt de »Schelde«, schijnt ook zoo te denken, want de Duit schers zijn alle met de noodige papieren voorzien, waaruit men kan opmaken, dat de meeningen veranderd zijn. De ziekte van Wilson. Men seint uit Washington, dat de laatste mededeeling vari de geneesheeren bericht, dat de beterschap in den gezondheidstoe stand van den president aanhoudt. De dochters van den president, mevrouw Mc. Adoo en mevrouw Sayre die wegens de ziekte van hun vader naar Washington waren gekomen, zjjn naar huis teruggekeerd. o De kolennood te Weenen. Donderdag zou er een verordening af gekondigd worden, die nieuwe maatregelen tot besparing van kolen voorschrijft en 12 dezer van kracht zal worden. Het tram verkeer zal o, a. 's avonds om half negen gestaakt worden, hotels en drankgelegen- heden zullen 's avonds na achten alleen acetyleen mogen gebruiken, de schouwbur gen zullen niet langer dan drie uur mogen spelen en ook in het gezin zal het gasver bruik beperkt moeten worden. o De koning van Griekenland. De N. Zuricher Ztg. meldt dat Koning Constatijn van Griekenland aan een ver tegenwoordiger van de «Epoca® verklaard heeft, dat hij geen afstand van den troon heeft gedaan, doch slechts Griekenland heeft verlaten om de oplossing der politieke moei lijkheden te vergemakkelijken. o President Wilson. New-York, 9 Oct. President Wilson was heden sterker dan in het geheele vroegere verloop van zijn ziekte. Het koele weder komt de verbetering zeer te stade de eetlust verbetert en hij slaapt goed. Syrnpathie-betoogingen komen nog steeds Onder dezen was er heden een van Koning George. Stakingen in Duitschland. Bremen, 8 Oct. De havenarbeiders heb ben hedenmo.gen het werk hervat. De Duitsche koopvaardijschepen. Londen, 8 Oct, De «Times® verneemt uit Washington, dat er reden is om aan te nemen, dat er spoedig een bevredigende schikking zal tot stand komen tusschen de Vereenigde Staten en Groot-Brittanië be treffende de quaestie aan wie de Duitsche koopvaardijschepen zullen worden toegekend. Men hoopt, dat de «Imperator® spoedig in Engelsclie handen zal zijn. De andere schepen worden ter beschikking van de Geallieerden gesteld. Amerika eischt de tankschepen op. o Huiszoekingen te Aken. Berlijn, 8 Oct. Naar de Vorwarts be richt, hebben Vrijdag 1.1, de Belgische bezettingstroepen huiszoekingen gehouden in een aantal bureaux van vakvereenigin- gen. De ernployé's werden gearresteerd. Bij de huiszoekingen werd bijna overal de kas geledigd. Doel was het opsporen van Bolsjewistische personen en papieren. o Stakingen in Amerika. New-York, 8 Oct. Ondanks de verhoo- ging der loonen zijn 20.000 geëmployeer den aan de dokken en kaden ln staking gegaan. Het vertrek der Atlantische stoo- mtrs is voor onbepaalden tijd uitgesteld. BINNENLAND. Nederland en België. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt De Belgische regeering heeft, in ant woord op een door het Nederlandsche ge zantschap te Brussel in opdracht van den minister van Buitenlandsche Zaken gedane vraag omtrent plannen voor een inval in Nederlandsch grondgebied, geantwoord, dat zij geen enkele aanwijzing bad, welke haar zou veroorlooven aan dat bericht geloof te slaari. De daad zou vallen onder het be reik van het strafwetboek en met alle ge strengheid der wet worden tegengegaan. De voortzetting der onderhandelingen. Brussel. Naar aanleiding van de be richten door sommige Belgische bladen weer verspreid omtrent een mogelijk afbreken der Nederlandsch-Belgische onderhandelin gen merkt de «Etolle Beige® terecht op «Men mag zich afvragen waarop zulke berichten zijn gebasseerd. Eerst heden zullen de onderhandelingen wederom te Pa rijs aanvangen. Het is dus voorbarig te zeggen dat zij tot een afbreken zullen leiden integendeel mag gehoopt worden, dat eene bevredigende overeenkomst zal worden bereikt.® Ook «De Standaarde: meldt uit welin gelichte bron, dat die geruchten uit de lucht zijn gegrepen. (Tel.) Bevroren vleesch. Het Geïll. Slagersvakblad zegt dat de regeering aan de gemeentebesturen 't hier te lande ingevoerde bevroren vleesch aan biedt voor 70 a 75 cent per pond en re deneert dan aldus «Vele gemeentebesturen zijn reeds hier over in contact getreden met de slagers. Wanneer er nu maar voldoende van dit vleesch in consumptie gebracht kan wor den, zullen natuurlyk onze inlandscherund- varkens-, schapen- en kalfsvleeschprijzen ook dalen. Dan zal natuurlyk het bevro ren vleesch spoedig blijken in prijs te hoog te zijn, maar dan zal de regeering wel wat water bij haar wijn doen, en zal zij de prijzen wel verlagen®. Beetwortelen naar België De Belgische regeering voert op het oogenblik onderhandelingen over den in voer van 130.000 ton beetwortelen uit Nederland, om ze in de suikerfabrieken rond Gent te verwerken. Yan Nederlandsche zijde wordt evenwel de eisch gesteld, dat twee derde der sui kerproductie en alle pulp naar Nederland zouden terugkomen. België zou daartegen over 5 a 6 millioen kilo suiker bekomen. De Indépendance vraagt, of het niet veel voordeeliger zou zijn, suiker op de wereldmarkt te koopen, dan met de Ne derlanders te onderhandelen en hun suiker en pulp te bezorgen. De zaak van den ex-Keizer. Nog altijd is deze zaak hangende. Volgens de Parijsche Corr. v. h. Hand. Blad moet de ex-Keizer door de geallieerden gezamenlijk berecht worden en ik meen te weten, dat Amerika definitief besloten heeft, zich bij de anderen aan te sluiten, teneinde zijn uitlevering aan de Nederlandsche regeering te vragen en dat die aanvraag binnenkort zal geschieden. Hoofdelijke» Omslag te 's-flertogenbosch. Wethouder Scheöers had Maandag-avond in den Gemeenteraad voor de belasting betalers geen prettige mededeeling. De schaal van onzen hoofdelijken omslag loopt van 278 tot 5%- Afgeloopen jaar moest worden opgebracht een som van f500.000 en daarvoor moest het vermenigvuldigings- cijfer bepaald worden op 1.1., dat wil zeggen dat men betaalde een percentage van 28/4 tot 5Vs- In het nieuwe jaar zal echter een bedrag van f 700.000 moeten worden opgebracht door den hoofdelijken omslag wat een verhooging van het ver- menivuldigingscijfer beteekent tot 1.75. Het percentage stijgt daardoor tot 48/88s/4. Dat beteekent niet minder dan bijna eens zooveel belasting 1 o Goedkoop vleesch te VHertogeubosch. Ten einde de hooge vleeschprijzen te drukken, zal de gemeente 's-Hertogenbosch binnen eenige dagen goedkoop vleesch be schikbaar stellen. Een verzoek van socialistische zijde om een gemeentelijken vischverkoop in testellen, zal worden overwogen. Voor groenten achtte men geen gemeentebemoeiïng rioodig, daar de organisaties ze coöperatief op de veiling kunnen koopen en de prijzen niet hoog zijn. Bakkersnachtarbeid te 's-Hertogenbosch. De Gemeenteraad besloot den nachtarbeid voor bakkers te verbieden van 's avonds 9 uur tot 's morgens 6 uur. De bakkers zullen het brood mogen bezorgen op welk uur zij willen, de bakkers uit de buiten gemeenten worden echter niet vóór 9 uur 's naorgens toegelaten. Provinciale Staten. Woensdagvoormiddag kwamen de Prov. Staten in buitengewone zitting bijeen ter verkiezing van een lid van Ged. Staten in de vacature ontstaan door het overlijden van Jhr. Mr. Smits van Oven. Uitgebracht werden bij eerste stemming 64 stemmen, waarvan op de leden Timmers (C.-H.) 2, Frencken (R.-K.) 8, Snellen (Vrijz.-Dern.) 8, Beliëri (R.K.) 12, De Vlam (R.-K.) 4, Kipp (R. K.) 16, Schrauwen (R.-K.) 8, v. d. Schans (A.-R.) 4, Foppele (R.-K.) 1, blanco 1, zoodat een nieuwe vrije stemming moest plaats hebben. Daarvan was de uitslag Uitgebracht 63 stemmen. Beliën 15, Kipp 25, Snellen 8, Frencken 6, v. d. Schans 4, De Vlam 4, Schrauwen 1, zoodat herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Beliën en Kipp. De uitslag van de herstemming Uitgebracht 61 stemmen. Kipp 33 Baliën 19, blanco 9, zoodat gekozen is tot lid van Gede puteerde Staten de heer W. C. J. I. Kipp te M e g e n. (Het lid Foppele had reeds eenige dagen geleden pertinent verklaard niet in aan merking te willen komen.) Dure koe. Bij den ontvanger te Beemster is een slachtkoe aangegeven op een waarde van f1000. Een record-prijs. o Gemeente-ambtenaar. De raad van Arnhem heeft als zijn mee ning uitgesproken, dat de jaarwedde van den burgemeester f 10.000 behoort te zijn, van den secretaris f 6000 van de wethou ders f5000, en van den ontvanger f 4500. Jeugdige misdadigers Gorinchem, 7 Oct. Gisteren heeft de politie alhier de hand gelegd op twee jon getjes van 12 en 13 jaren oud, herkomstig uit Rotterdam, die in verschillende winkels een zilver horloge met armband, een bont en eenige paren kinderschoenen ontvreemd hadden. De kinderen droegen een cape om de diefstallen vlug te kunnen verbergen. o In verband met een belangrijken diefstal van goederen der Hunzebooten I en III, zijn, zoo meldt men uit Tilburg, die kapi teins Ch. V. en P. v. H., alsmede een zestal leden van het mindere personeel ge arresteerd. Het ontvreemde geloopt onge veer f 2000. Er worden nog meer arres taties verwacht. Mr. van Groenendaei naar huis toe. Gravenhage, 9 Oct. Het Kamerlid de heer van Groenendaei neemt geen deel aan het onderzoek van de Staatsbegrooting door de afdeelingen der Tweede Kamer. Direct nadat de katholieke fractie de bekende ver klaring omtrent hem had gepubliceerd, is hij naar Sittard vertrokken. Een ontvluchting uit het Huis ran Bewaring Weer is een der gedetineerden uit het Huis van Bewaring op de Weteringschans, te Amsterdam ontvlucht. Donderdagavond 7 uur wist de bekende inbeker Eldert Bieer- man, die twee jaar gevangenisstraf te goed had, te ontvluchten. Over het dak wist hij de straat te bereiken en daarna ont breekt elk spoor. Wel zijn 's avonds nog nasporingen gedaan met een politiehond en heeft de poltitie een onderzoek ingesteld in de Kleine Katten burgerstraat, waar hij vroeger gewoond heeft, doch zonder succes tot dusver. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusdeti. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerden aan de Openb. School te Heusden is benoemd Mej. H. J. Dissel alhier. Ter voorziening in de opengevallen vacatures van Brandmeesters, zijn door Burg. en Weth. als zoodanig benoemd, de Heeren J. Olie, J. Oerlemans en C. J. M. Verhoeven. Bij onderhandsche aanbesteding werd door de firma de Haan en Oerlemans al hier, opgedragen aan den heer II. v. Wijk, mr. metselaar a'hier, den bouw van twet ambtenaarswoningen, welke zullen verrijzer op het terrein van de Werf, langs der plantsoenweg, Wijksche poort No. 4 HEUSDEN Beste adres voor wederverkoopers Parlii culieren bij minstens 500 stuks belang- r ij k e korting. Werkendam. Naar wij vernemen za Ds. G. J. van der Pol Zondag geen af-J scheid houden, daar alle betreffende stuk ken nog niet zijn ingekomen. De heeren II. Duijne en L. Rijker zijn alhier op het postkantoor werkzaar gesteld om opgeleid te worden tot kantoor-I bediende bij de P. T. T. Aalst. Op het viertal voor predikant bij de Herv. Gem. te Nieuw Weerdingr komt ook voor Ds. E. V. J. Japchen alhier j Capelle Tot predikant bij de gecom bineerde Ger. Kerken te Capelle en Sprang is beroepen Ds. de Jonge te Heerde. Wegens liquidatie der Hooibureau is aan den heer M. J. Rijken alhier dooi Zijne Exc. den Minister van L. H. en N eervol ontslag verleend onder dankzeggin voor de bewezen diensten als lid van he hooibureau voor de provincie Noordbrabant A. s. Zondag zal het le elftal dei V. V. j>Excelsior® alhier een competitie wedstrijd spelen op het terrein van «Quickc uit Waalwijk tegen «Quick II«, terwij «Excelsior IInaar Heusden moet, teneind* een competitiewedstrijd tegen «Juliana Icc Drunen. Veilingbericht 9 Oef. v.njj 11 uur. Peren I 15—22 p. K G. II 5B—145 Appels I 8B135 II 3B—8 Perzikken 0.904.40 p. 100 st. Princ, boontjes 38 p. K.G. Uien 106 Andijvie 1.20 p. 100 krop. Peen 4.75 p. 100 KG. Savoye kool 2.70 stuks Witte kool 2.70 K.G. 's Gravemoer. Onze dorpsgenoot, d heer W. van Oene, is tot politieagent Rotterdam benoemd. De Tuin- en Landbouwvereenigin alhier, heeft ter vervanging van den hee Ph. van Kan, die de gemeente metterwoö i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2