lij ill sr. Mort een üpepi. L. DERKS, Hoesten en verkoudheid» Anga-bonbons. Anga-siroop. Magazijn St. Jozef. land van altena Uitgever: L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 3923 Zaterdag 18 October1919. 's-BOSCH, Tel. Int. 492. Kinderkleediug mr. SIGAREN, GROOTHANDEL IN TABAK Het goedkoopste adres voor Wederverkoopers. mm Oud-Eollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 DRAAGT KUlLNA.YVs ileeren- en (aorincSieiu. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. JU—«B- Meleka, Vecco, Sportman, Red Fox, Xantos, Lift, Crescent, Him, Tosca, Toujours, Basma, Happy, Rahat, Kleine Xantos, Ascot, Ermak, Cavalla Ballet, Miss Gaby, Khiat, Leopold, Miss Blanche, Rubi, Caravellis, enz. enz. Vraagt nog- lieden prijscourant. MAGAZIJN 24 Hinthamerstraat 24 BUITENLANDSCH OVERZICHT President Poincaré heeft zijn handteeke- ning gezet onder de oor kunde der ratificatie, in Engeland en Italië is dit al geschied door de daarvoor in aanmerking komende bewindslieden. Zoodra nu door Frankrijk, Engeland en Italië eerierzijds en het Duit- sche Rijk anderzijds de ratificatie te Parijs zijn gedeponeerd en vastgesteld treedt het vredesverdrag in werking. Dit zal plaats hebber» in de volgende week omdat nog een aantal kwesties niet geheel zijn ge regeld. Amerika komt wel achteraan. Eerst in December verwacht men daar klaar te kunnen zijn. Men kan daar niet tot over eenstemming komen met de Sjantoeng- kwestie met Japan. Zoodra deze zaak is afgewikkeld, zullen ook de Ver. St. tot der» Volkenbond kunnen toetreden. Met President Wilson gaat het langzaam aan vooruit. De New York Times schrijft over de oorzaak van zijn instorting het volgende Men mag er zich over verwonderen, dat President Wilson thans, en niet reeds veel eerder, aan het einde van zijn krachtin spanning is gekomen. Al het werk en de zorg van den oorlog alleen zouden reeds het uithoudingsvermogen van den gemid delden man te boven gegaan zijn. Doch daarenboven ondernam hij de taak, zonder zich eenige rust te gunnen, om tegen den stroom in de overwinnaars van Duitschland op een gemeenschappelijke basis van zelfverzaking (renunciation") saam te brengen. Schoon zulks reeds een zeer moeilijk karwei was, werd de President gedurende al dien tijd in den rug bestookt. Zij die den strijd te Parijs van nabij hebben gadegeslagen, hebben het altijd ge vreesd dat de heer Wilson van uitputting er bij neer zou vallen. En thuis gekomen werd hij tot een guerilla-oorlog gedwongen, waaraan het genot van den open veldslag geheel vreemd was. De President besloot ten laatste het vaaagstuk van den vrede van Versailles voor het volk te brengen. Dat maakte een uiterst vermoeiende cam pagne noodzakelijk, met de daaraan ver bonden bijna ongelooflijke hoeveelheid hard werk en geduld. Wij spreken hier nu rog niet eens van de ongeveer 40 rede voeringen, de een min of meer verschillend van de andere en op zichzelf reeds een bewonderen waardig blyk van geestkracht - noch van het feit dat de President voootdurend met Washington in telegrafi sche verbinding was. Alle met hem meereizende corresponden ten wisten van te voren, dat zoo die rede voeringen-reis al geheel zou kunnen worden voltooid, het precies op het krantje af zou zijn. Ongeacht wat hun perooonlijke op vattingen over het verdrag of de politiek der door hen vertegenwoordigende bladen ook moge zijn, koesterden zij allen een ge voel van kameraadschap voor den president en hebben zij zich afgevraagd hoe lang nog een man van bijna 63 jaar, meer op ziju zenuwen dan op zijn physiek terend, de taak zou kuunen volbrengen, welke hij zich ten doel had gesteld. Hij besprak die vraag heel openlijk met zijn reisgezellen, en weigerde steeds met een glimlach om de zaken duister in te zier». Duch zijn gestel begon reeds een tiental dagen geleden te protesteeren, toen een hoofdpijn inzette, waarop al de pogingen van zijn geneesheer, dr. Grayson, schipbreuk leden. De president maakte er grapjes over, en merkte op dat ofschoon zijn con stitutie uitgeput mocht wezen, hij nog steeds over zijn huishoudelijk reglement beschikte, waarop hij nog voor een tijdje kon voortbouwen. Gisteren begonnen zich evenwel teeke nen van uiterste vermoeienis voor te doen gedurende zijn redevoering in Pueblo over won hij evenwel zich zelf en eindigde nog met een krachtig slotwoord. Doch zijn geneesheer was niet tevreden. Hij liet den trein ergens in het veld stil houden, en maakte een lange wandeling met den heer en mevrouw Wilson, hetgeen den president veel goed deed. Vanochtend stak de heer Grayson er eindelijk een stokje voor, daar Wilson let terlijk niet meer voort kon. Zijn zenuwen waren hem de baas geworden. Tijdens de afwerking van het vredes- program is de president opgehouden door vertrouwen in en ijver voor zijn zaak. De figuur, welke in de herinnering van het Westersche volk zal blijven is dat van een man, brandend met een inwendig vuur voor een groot doel, voor de verwezenlij king waarvan hij gaarne zijn leven over heeft. De verwarring in Rusland houdt aan, Men weet niet meer wat er van te denken. Daar zijn allereerst de bolsjewiki die alles onderste boven werpen en op de puinhoo- pen van het oude regime een nieuwen heilstaat willen vormen, die zich uitbreidt over heel de wereld. Dan zijn er de re actionairen onder wie er zijn die de oude monarchie willen herstellen. Dat is een uiterst klein deel. Maar daar zijn er die een geordende staat willen stichten, een Russische republiek. Zij vinden hun be lichaming in de Russische Noord-West- regeermg. Voor ditzelfde doel strijden Generaal Denikin en Koltsjak en ook de regeering te Archangel. Maar deze ver schillende groepen zijn zoover van elkander verwijderd dat zij geen overleg kunnen plegen. Zoo heeft de Noord-Westregeering in het geheel geen toestellen voor draad- looze telegrafie. Een onderlinge snelle gedachtenwisseling is dus onmogelijk en om tot overeenstem ming te geraken door middel van afge zanten is ook al zeer bezwaarlijk. Een reis van den zetel der Noord-Westregeering naar den zetel van Koltsjak duurt ongeveer twee maanden. Daarbij komt dat de zandstaten Estland en Letland bitter weinig voelen voor aan sluiting bij zulk een Groot-Rusland. Zij toch willen, evenais Polen, volkomen on afhankelijkheid maar zij begrijpen wel dat, wanneer de overige Russen zich aan sluiten, hun onafhankelijkheid groot gevaar loopt. Daarom is het te begrijpen dat Estland en Letland er niet bijster op ge steld zijn de Witte Russen krachtdadig te steunen in den strijd tegen de bolsjewiki. Voor genoemde landen geeft een toestand van evenwicht tusschen de Witte Russen en de bolsjewiki een zekere mate van vei ligheid, doch deze toestand kan niet eeuwig duren, ook at niet in het belang der beide kleine staten, die toch zelf met Sowjet Rusland in staat van oorlog veikeeren met al de noodlottige ekonomische gevolgen van dien. Estland en Letland verlangen niet alleen erkenning van hun zelfstandigheid door de Witte Russen, maar ook waarborging door de geallieerde mogendheden. Eerder zullen ze niet aan een groot offensief tegen St. Petersburg deelnemen. Het staat vrijwel vast, dat voornamelijk van Engelsche zijde alle pogingen worden in het werk gesteld om Estland en Letland tot een krachtig offensief tegen de bolsjewiki te brengen maar beide republieken voeren aan, dat ze niet kunnen. Zooals de Estlandsche minister van buitenlandsche zaken Poska zeide »A!s wij onze troepen voor een offensief tegen de bosjewiki in het vuur willen bren gen, moeton onze soldaten daartoe geest drift gevoelen en we kunnen hen daartoe slechts bezielen als we hun met volle ze kerheid de onaf hankelijkheid als belooning kunnen beloven. Voor Finland is de toestand veel gun stiger. Finlands zelfstandigheid is niets nieuws; het vormde een onafhankelijke») staat, totdat de tsaiistische regeering met verbreking van de bestaande overeeiikom- sten van Finland een Russische provincie maakte, zoodat thans Finlands positie dan ook moreel veel sterker is. Het getal Rus sen, dat tegen Finlands onafhankelijkheids verklaring ernstige bezwaren heeft is dien tengevolge zeer gering. Gelijk wij weten waren de Duitschers onder Generaal von der Goltz bezig de Esten en Letten te bestrijden, om na hun onderwerping op het bolsjewistisch leger aan te rukken. Reeds was gemeld dat Riga veroverd was. Doch dat blijkt niet waar te zijn. Integendeel hebben de Duit- schers zich genoodzaakt gezien een wapen stilstand aan de Lettische regeering aan te vragen. Inmiddels is Von der Goltz nu afgetre den en opgevolgd door Von Ebenhardt, die er ernstig naar streeft de Duitsche troepen naar het vaderland terug te voeren, terwijl hij tegelijk zijn best doet de conflicten tusschen de Letten er» de Russen tot op lossing te brengen. Of het hem lukken zal moet de toekomst leeren. Duch gelijk gezegd wordt de onafhankelijkheid van beide zandstaten niet erkend, dan zal er van overeenstemming geen sprake zijn. Ondertusschen zijn de geallieerden be gonnen Rusland te blokkeeren. De bolsje wiki moeten uitgehongerd worden. Een vreeselijke maatregel. Want de raddraaiers zijn maar gering in aantal. En niet alleen zij, maar heel het arme volk wordt door zulk een «ithongeringstaktiek getroffen. Rus- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. en Kaasmesjes. GrERO ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. land is wel heel ver weg, maar ook in Rusland wonen menschen zooals wij, vaders, moeders en kinderen. Het is onverant- woordelijk^een heel land van voedingvoor ziening uit te sluiten om een groepje mis dadigers tot overgeven te dwingen. Kun- nen daartoe geen andere maatregelen ge troffen worden Ditmaal is er al heel weinig belangrijk nieuws. Wij deelen nog mee dat de wet op het drankverbod ook door het Ameiikaansche Huis van Afgevaardigden is aangenomen. Indien president Wilson het desbetreffend besluit teekent, zijn de Vereenigde Staten van 1 Januari 1920 af volkomen >droog- gelegd«. Neem bij beginnenden hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen Deze helpen spoedig en gij voor komt dan, dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. ^£33^ Doos 50 en 90 ct.. Gebruik echter bij verouderden hoest, bronchitis, ouderdomshoest, slaapstorenden hoestprikkel, alsmede voor Uwe kinderen by kinkhoest, slijmhoest en vastzittenden hoest, Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in de diepere luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzachtend, hoeststillend, slijm- oplossend en bespoedigt de genezing. Flacon f 4.50, 3 flacons f4.25. Fabr. A. MIJNHARDT, ZEIST. Bij Apoth. er» Drogisten. BUITENLAND. Bolsjewistische nederlaag. Het Roode leger in het Kaspische gebied heelt zich met 33,000 man aan het Rus sische leger overgegeven. Trotzky, om versterking gevraagd, kon die niet ver schaffen, New York, 15 Oct. De »Sun« ver neemt uit Omsk, dat de toestand van bols jewistisch Rusland nimmer zoo gevaarlijk was als thans. o Mannheim. Naar aanleiding van het optreden van Fransche soldaten te Lud- wigshafen, die daar dezer dagen de 17- jarige Katherina Arnold op straat zou heb ben neergeschoten, is te Ludwigshafen een algemeene staking van 24 uur geprocla meerd, waaraan zoowel de arbeiders als de burgers deelnemen. Alle zaken en res taurants zijn gesloten. Het tramwegver- keer is stopgezet. o Poincaré ratificeert. De uitwisseling der ratificaties. Parijs, 14 Oct. President Poincaré heeft de oorkonde van de ratificatie van het vredesverdrag van Versailles geteekend. De uitwisseling van de ratificaties van Frank rijk, Engeland en Italië kan elk oogenblik worden verwacht. Het verdrag zal dan van kracht worden. De zwaarden iu ploegen omgesmeed. Berlijn. Friedrich Krupp Aktiengesell- schaft te Essen zal zich toeleggen op den aanmaak van landbouw-, in 't bijzonder van oogstmachines. o De Annuuciade. Rome. 16 Oct. d' Annunzio weigert ondanks het dringend verzoek der regeering en zijrie persoonlijke vrienden Fiume te verlaten. De bevolking weet zelf niet wie te volgen óf den eersten minister Nitti óf den dichter-vechtgeneraal d' Annunzio. De koning wacht de gebeurtenissen af, en durft niet handelend op te treden. De arbeiders nemen alle maatregelen om een oorlog te voorkomen, en komen liever in opstand, dan opnieuw naar het slagveld te gaan. De officieren der vloot zijn, naar men zegt, op de hand van d' Annunzio. Italië wordt bedreigd en wanneer de laatste gebeurtenissen te gelooven zijn, dan zal het weldra tot een uitbarsting komen. Uulpkorps rau studenten. Wolff meldt, dat vertegenwoordigers van de studenten van alle Berlijnsche hooge- scholen zich aangesloten hebben bij den oproep van de studenten van de Handels- hoogeschool tot hulpverleening bij nood toestanden. 18.000 studenten zijn in be spreking met de Berlijnsche overheid over een organisatie tot hulpverleening bij sta kingen. Zij bieden reeds hulp aan bij de huidige staking van het gemeentelijke bu reaupersoneel. Bernstein over het kapitaal. Eduard Bernstein bestrijdt in de »Vor- w&rts« de leus, dat het kapitaal de doods vijand van de arbeidersklasse is. Bernstein citeert plaatsen uit Marx, om aan te too- nen, dat ook deze erkende, dat de arbei dersklasse aan de ontwikkeling van het kapitaal veel te danken heeft. De socialisatie is geen universeel genees middel, en kan niet overal worden toege past. Maar ook waar dat wel het geval is, blijft het kapitaal nog onontbeerlijk. Dat weten de onafhankelyken ook heel goed en als zij aan de regeering kwamen, zouden zij het kapitaal even goed de hand boven het hoofd moeten houden, als het nu de rneerderheidssociaiisten doen. Kardinaal Herder. Kardinaal Mercier heeft te Rochester (V. St.) een gift van 25.000 dollar in ontvangst te nemen voor het herstel van België. De vliegwedstrijd dwars door Amerika. Londen, 14 Oct. In den vliegwedstrijd dwars over het Noord-Amerikaansche vaste land hebben drie mededingers de heenreis volbracht en moeten thans volgens de wed- strijdvoorwaarden nog terugvliegen. Van de 62 deelnemers hebben reeds 7 het leven verloren. De »blizzards« in de bergen maken de onderneming uiterst gevaarlijk. o Leniu. Parijs. Volgens berichten, die ditmaal uit Finland komen, zou Lenin gevangen genomen zijn. WSBLAB vBsr Is! Luim HgisdsiBiAltOiHdeLanptraaleKlcBoiielerwsari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1