Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3924, Woensdag 22 October. 1919. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Het zal niet lang meer duren of het bolsjewistische schrikbewind heeft in Rus land uit. De schrikkelijke tyrannie van een groepje misdadigers heeft anders lang genoeg aangehouden, en dat mede door de schuld der Entente. Zeker, de gealli eerden wilden wel een einde maken aan de Soviet-republiek, maar ze tastten niet door durfden niet. Wij herinneren ons, hoe troepen gezonden werden naar Ar changel en Moermanland, om vandaar uit de bolsjewisten aan te grijpen. Maar onverrichterzake moesten die troepen te- rugkeeren, omdat de socialisten in de Ententelanden dreigden met een algemeene staking, zoo de regeeringen voortgingen zich te mengen in Russische binnenland- sche aangelegenheden, 't Is toch wel droevig, dat men door het onzienig drijven van een arbeidersgroep zich er van liet terughouden die lieden onschadelijk te maken, die een half werelddeel in jammer en ellende hebben gestort. Waren de Ententeregeeringen niet zoo bevreesd ge weest voor de arbeidersklasse in het eigen land, dan zou het er nu in Rusland heel wat beter uitzen. In plaats van kloek en zonder omwegen den strijd aan te binden tegen het kleine hoopje tyrannen, dat door zijn schrikkelijke terreur een millioenenvolk aan een rand van den afgrond heeft ge bracht, hebben de geallieerden tegenover Rusland steeds een politiek van schipperen gevolgd. Niet open en rond koos de Entente partij. Denikin Koltsjak werden gesteund, beiden twee typen van den echtèn reactionairen Rus, den Rus die terugver langt naar het tijdperk van het tsarisme, doch zij deed dit nooit geheel openlijk en wilde [hun regeering ook al weer niet erkennen. Maar nu is daarin verandering gekomen. Het oogenblik nadert dat de sovietregeering zal moeten capituleeren. En nu gaat de Entente er zich voorspannen om ook een gewicht in de schaal te werpen. De blokkade van de Russische havens is afge kondigd. Doodhongeren zal men de hols- jewiski. Er is meer. Britsche oorlogs schepen hebben Kroonstad gebombardeerd en tot overgave gedwongen. Kroonstad is de bekende vesting op een eiland in de Finsche golf voor St. Petersburg, en door een gegraven geul van ongeveer 20 K.M. lengte met de hoofdstad verbonden. Inmiddels ontruimen de bolsjewiki St. Petersburg, ja deze stad moet reeds in handen zijn van het Witte leger. De troon van Lenin waggelt. Een nieuwe toebomst breekt voor het Russische volk aan. Zal het er een zijn van vrede en wel vaart Dat is nog te bezien. Daar zijn in het groote rijk drie partijen die elkaar niet kunnen dulden. Ais een van hen het onderspit delft de bolsjewiki dan blijven nog de democraten en de reactio nairen, die straks elkaar eerst recht naar de keel zullen vliegen als de revolutionaire partij er goed onder is. In Oostenrijk heeft de Nationale Ver gadering het vredesverdrag geratificeerd en een nieuwe regeering benoemd. De twee voornaamste partijen de sociaal demo craten en de christelijk-socialisten heb- - ben een coalitie gesloten. Van het nieuwe kabinet zijn 7 ministers christelijk-socialen, 8 sociaal-democraten en 4 neutralen. De Reichspost en de Arbeiterzeitung ma ken de overeenkomst openbaar tusschen de christelijk-sociale vereeniging en het sociaal democratisch verbond, die den grondslag vormt voor de nieuwe coalitie. Nopens de buitenlandsche politiek heet hetDe regee ring moet het vaste besluit toonen om het vredesverdrag eerlijk na te komen. Zij moet alles nalaten, wat het verwijt zou kunnen rechtvaardigen, dat Duitsch-Oostenrijk zijn nationale verlangens, de vereeniging met Duitschland en de hereeniging met de af gescheurde Duitsche streken door list of geweld zonder toestemming van den volks bond tracht te verwezenlijken. Ook overi gens zullen beide partyen waken voor uit latingen, die de republiek buitenlandsche moeilijkheden op den hals zouden kunnen halen. Er moet gestreefd worden naar zoo goed mogelijke betrekkingen met alle naburige landen. De inmenging in de za ken van naburige landen moet vermeden worden. Er zal niet gestreefd worden naar staatsrechte r- lijke verbonden met naburige landen. Het eerste oogmerk der bui tenlandsche politiek moet zijn om te komen tot het sluiten van handelsverdragen, waar bij er naar gestreefd moet worden, dat zoo snel mogelijk met het systeem der con ventie verdragen gebroken wordt en de vrije handel met het buitenland wordt her steld. Wat is het te wenschen dat deze re geering ook iets kan doen tot leeniging van den binnenlaridschen aard. De toe stand moet onbeschrijfelijk wezen. Vooral te Weenen. De gemeenteraad aldaar heeft namelijk tot Amerika een smeekbede gericht toch de bevolking dezer wereld te hulp komen. Weenen, zoo heet het in deze jammerklacht, staat aan den rand van een onontkoombare ramp, zóó gru- weljik als nog nooit te voren over één wereldstad is gekomen en die onder vernietiging van de geheele maatschappe lijke orde honderdduizenden met den dood bedreigt. Door eigen kracht kunnen wij deze vreeselijke ineenzinking niet af weren. Indien iets dan zijn de Ver- eenigde Staten in staat redding te brengen. Er is geen twijfel mogelijk of het Ame- rikaansche volk zal als het maar in werkelijkheid weet, wat er voor Weenen op het spel staat, niet werkeloos blijven toekijken bij onzen ondergang. Inderdaad, de toestand te Weenen moet ontzettend zijn, wat ook blijkt uit een groot ingezonden stuk in sommige ochtend bladen, van de hand van Arthur Kirch- hoff, leider van de Deutsche Ges. für Staatsbürger liche Erzeihung, die ontroeren de bijzonderheden mededeelt en o.m. ver telt, hoe de gaarkeukens om-de hongeri ge magen maar te vullen, houtkrullen en zaagsel door het eten mengen. En hij voegt er bij, dat er van de 2V2 millioen inwoners wel ly2 te veel zijn en dat vele oudere menschen er ernstig aan denken, vrijwillig uit het leven te scheiden om plaats te maken voor de jongeren. En deze mededeelingen krijgen te meer be- teekenis, waar zij afkomstig waren van den Duitsch-Oostenrijkschen gezant te 's-Gravenhage, die ze deed tegenover twee Arnerikaansche dames. Dat de sociaal-democraten nog iets an ders dan internationaal voelen, maar wel degelijk liefde voor hun eigen vaderland bezitten is op ondubbelzinnige wijze in den voorbijgeganen oorlog gebleken. Toen het vaderland bedreigd werd weken alle fraaie leuzen en het bloed kroop waar het niet gaan kon, alle socialisten in alle landen kwamen op voor hun eigen natie en bra ken met de internationale. Een treffend voorbeeld van die vader landsliefde geeft Oda Oiberg een zeer be gaafde socialistische schrijfster, Duitsche van geboorte maar sedert jaren in Italië gevestigd. Zij schrijft Dit eene weet ik echter omdat ik mej een onmiddellijke hartstochtelijke zekerheid in de harde oorlogsjaren heb ondervonden, dat het gevoel van saamhoorigheid tot het eigen land en tot het eigen volk mij eigen is als een onafscheidelijk deel van mijn persoonlijkheid. Dat het vaderland in nood ieder gevoel van internationale gemeenschap in nevelachtige verte deed verbleeken, zoo als ik het ook thans nog voel en weet, dat iedere krenking, verdrukking en kne veling van een volk zijn nationaal gevoel moet doen stijgen tot fanatisme toe en dat een werkelijk in de harten wortelende in ternationale gemeenschap, alleen op den bodem van het verstaan en de achting van iedere nationaliteit zich vormen kan, nooit echter kan uitgaan van het niet-verstaan en niet-achten van de eigen volksgemeen schap. Ik zal van niemand, zeker niet mijne vrienden van den vroegeren linkervleugel der partij, den goeden wil en de ondubbel zinnige bedoelingen in twijfel trekken, maar vergeten kan ik het toch niet, dat de vij anden van ons volk de woorden en de da den van de Onafhankelijken tegen Duitsch land hebben kunnen gebruiken in de moei lijkste oogenblikken voor ons land. Ik kan diegenen, die aan het ideaal van het in ternationalisme gelooven en dit tevens hoo- ger stellen dan de liefde tot het eigen volk achten, met hen meevoelen kan ik niet. Wie den oorlog in den vreemde heeft doorleefd, waar haat en gif dag in dag uit den naam van ons volk in den modder sleurde, voor die hebben de woorden va derland en vaderlandsche bodem een bi zonderen klank moeten krijgen. En wie als socialist is gaan gevoelen, dat voor hem vaderlaridschen grond heilige grond is, wie de vaderlandsliefde van den vreemdeling van zijn eigen vaderlandsliefde uit weet te respecteeren, voor die is de plaats in zooverre dan Duitsche verhoudingen uit de verte door mij zijn te beoordeelen in de gelederen van de meerderheidssocialisten in afwachting van de tijden, waarin in de Duit che sociaal-democratie zelf geen twee zijden meer zullen bestaan. BUITENLAND. ilet naderend einde der Sovjet-republiek. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de bolsjewiki besloten hebben St. Petersburg te ontruimen, daar de discipline niet kan worden gehandhaafd. Een telegram uit Ilelsingfors bevestigt de circuleerende berichten, dat generaal Joedenitsj St, Petersburg is binnengerukt. Ook de verovering van Kroonstad door de Engelsche vloot wordt bevestigd. Onder de in Ilelsingfors wonende Russen loopen geruchten dat de bolsjewisten de laatste dagen meer dan 2000 personen uit Kroon stad in de nabijheid van de stad hebben vermoord. In Moskou heerscht tengevolge van den opmarsch van generaal Joedenitsj en Deni kin onder de bevolking groote spanning. De ontbinding van het bolsjewistische leger is algemeen en op verscheidene punten is het bolsjewistische front doorbroken en de bolsjewisten hebben slechts beper kte reserves om het front weer te herstellen. Icni zou dezer dagen den geallieerden een nieuw vredesaanbod hebben gedaan. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat Kroonstad door de Engelsche vloot is ver overd, welke thans in de haven van Kroon stad ligt. Het Noordwestelijke leger bericht, dat in St. Petersburg straatgevechten plaats hebben. De overwinning van Joedenitsj. Cevechteu in de buitenwijken van Petrograd. Berlijn 19 Oct. In het legerbericht van generaal Joedenitsj wordt gemeld Onze troepen zijn door Peterhas en Strbelna ge trokken. De kust van de Finsche Golf is geheel van Bolsjewiki gezuiverd. Onze troepen hebben Petrograd bereikt en zijn in de buitenwijken in hevige straatgevechten gewikkeld. Een Engelsch eskader is de Newa opgevaren, Aan het front van generaal Denikin heerscht in het kamp van den tegenstander de hevigste opwinding. Er heerscht niet meer de geringste samenhang in de vijan delijke operaties. o— Naar de »Köln. Ztg.« verneemt zijn de eerste twintig milliard mark die Duischland volgens het vredesverdrag als oorlogsscha- devergoeding te betalen heeft, reeds grooten deels betaald in den vorm van levering van goederen. o f40 Millioen extra-kosten. Naar de Tel. verneemt, worden in ter zake kundige kringen de kosten van ver wijziging der Ongevallenwet op f 40 mil lioen geraamd. De nood te Weenen. Weenen, 18 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad hebben de sociaal democratische leden een dringend voorstel gedaan, dat de gemeente Weenen zich onverwijld zal wenden tot de bevol king en het parlement der Vereenigde Staten, van Amerika, met een oproep, waarin de bijna onvermijdelijke katastrofe wordt geschetst, welke Weenen bedreigt en waarin dringend om hulp wordt ge vraagd. Het voorstel werd aangenomen. De burgemeester verklaarde dat hij reeds maatregelen had genomen om dien oproep in Amerika te verspreiden. In het proces tegen de van landverraad beschuldigde medewerkers van de »Gazet- te des Ardennes<r, die tijdens den oorlog met de Duitschers hadden geheuld en ver scheidene landgenooten hadden verraden, heeft het openbaar ministerie tegen zeven beklaagden de doodstraf geëischt en tegen anderen levenslange dwangarbeid of ge vangenisstraf voor den tijd van vijf jaren. o De Frnnschc financiën. Parijs, 18 Oct. Na de redevoering van den minister van financiën, Klotz, die een hoopvol gestemd overzicht gaf van de hulp bronnen van Frankrijk en verklaarde dat het voldoende middelen heeft om alle on kosten der begrooting te dekken, heeft de Kamer een aantal kredieten toegestaan. Wilson's toestand, New York, 18 Oct. De president blijft langzaam vooruit gaan. Het heden uitge geven bulletin van de doktoren van het Witte Huis luidt als volgt De president bracht een goeden nacht door en voelt zich hedenmorgen goed. Tem peratuur pols en ademhaling zijn normaal. De toestand van de prostaat is niet zoo gunstig als gisteren en houdt de algemeene verbetering der laatste twee weken tegen. In iluslaud vertoevende Nederlanders. Kopenhagen. Nadat de pogingen, in gesteld door het Nederlandsche gezantschap te Stockholm, om uit Denemarken aan de in Rusland vertoevende Nederlanders, door miduel van het Deensche Roode Kruis, le vensmiddelen en artsenijen te zenden, zijn mislukt, op grond daarvan, dat de Finsch- Russische grens gesloten is, zullen deze levensmiddelen, totaal ca. 5500 Kg., en liggende te Kopenhagen, teneinde algeheel bederf te voorkomen, binnenkort weder van de hand worden gedaan. Of onze landgenooten, ongeveer 34 families met ca. 100 personen, zich nog te Moskou bevin den, kan niet met zekerheid worden ge zegd omdat in den laatsten tijd geen en kel bericht dienaangaande is ontvangen. De postverbinding tusschen Skandinavië en Rusland is geheel onderbroken. Hoewel de Sovjet-regeering aan de betrokken Neder landers vergunning moet hebben toegezegd om het land te verlaten, is hiervan tot nu toe geen gebruik gemaakt. Vermoed wordt, dat er geen transportgelegenheid voorhanden is. GEMENGD NIEUWS. De Serie Euveldaden. Ten einde de kinderen in het commu nisme op te voeden, zijn de Bolsjewisten begonnen kinderen van drie jaar af aan hun ouders te ontnemen. Zij worden in een aantal lokalen saamgebracht, waar met hun verheffende opvoeding een begin wordt gemaakt. Talrijke ongelukkige moeders zijn krankzinnig geworden of hebben de hand aan zichzelf geslagen. De sterfte onder die kinderen is enorm. o De Hoofdstad van een Heilstaat. Het lot van Petrograd is beslist. Over twee maanden zal nauwelijks een enkele van de 400.000 inwoners in leven zijn. Reeds thans lijkt het leven op een dood strijd. Alleen de instellingen der sovjet- regeering functionieeren nog mechanisch in een omgeving van algeheele hopeloosheid en vertwijfeling. Tengevolge van den spoor- wegchaos kunnen geen levensmiddelen wor den aangevoerd en bovendien staat de dood door bevriezing binnenkort te wachten. (Svenska Dagbladet) Griep en Oorlog. De griep heeft in veertien maanden tijds volgens lage schatting ongeveer 20 millioen menschen gedood, dat is het zeventigste deel van de geheele menschheid en driemaal zooveel als de wereldoorlog in vier en een half jaar. (Matin.) BINNENLAND. Mr. ran Groeuendaei roor den kiezersbond. Te Sittard is uitvoerig de bekende kwestie besproken en door den Kiezersbond behandeld. Gebleken was, dat de heer Yan Groenen- dael, zijnde volksvertegenwoordiger, afge vaardigd door Limburg, in de huidige po litieke omstandigheden, niettegenstaande de uitdrukkelijk gebleken gevoelens van de bevolking dier provincie, in het buitenland pogingen heeft aangewend om door tusschen- komst van buitenlandsche autoriteiten te komen tot eene volksstemming over de ge heele of gedeeltelijke afscheiding van Lim burg. Nadat de discussies eenigen tijd zijn voort gezet neemt de vergadering ten slotte een MOTIE aan, waarin zij uitspreekt, dat zij de be schuldiging van de Katholieke Kamerclub tegen mr. H. van Groenendael zeer ernstig acht, en besluit, het Kamerlid veertienda- gen tijd te laten tot het bekendmaken van het geïncrimineerde gesprek en van den persoon met wien het gesprek gehouden is, om daaromtrent een oordeel te kunnen uit spreken. Mocht de heer Van Groenendael hieraan niet op bevredigende wijze voldoen, dan zal de vergadering hem het vereischte vertrou wen als volksvertegenwoordiger niet meer schenken en hem dringend verzoeken ZIJN MANDAAT ALS ZOODANIG NEER TE LEGGEN. Onschuldig veroordeeld. Naar men zich herinnert is onlangs de machinist, die veroordeeld was tot vier jaar gevangenisstraf wegens diefstal met geweld pleging in een perceel op de Nieuwe ach tergracht te Amsterdam, weder op vrije voeten gesteld, omdat gebleken was, dat niet hij maar een ander de werkelijke dader moest zijn. De laatste zal nu voor de Amsterdamsche rechtbank terechtstaan, en de onschuldig veroordeelde is daarbij als getuige gedag vaard. Ook de dienstbode, die in de eerste zaak naar thans gebleken is een valsche getuigenis heeft afgelegd, zal dan moeten terechtstaan wegens meineed. o Mr. P. C. 't Hooft. De »Standaard« bevat een »driestar« waarin groote hulde wordt gebracht aan mr. P. C. 't Hooft, die Zondag 19 October, zijn 70-sten verjaardag heeft mogen vieren. Herinnerd wordt daarbij dat hij sedert 1899 zitting heeft gehad in de Eerste Kamer en daarbij altijd, met schier stugge trouw voor de eere der anti-rev. beginselen opkwam, en het zich nimmer verdrieten liet, zijn pleidooi in telkens nieuwen vorm en steu nend op rijker argumenten te vernieuwen, als vrucht waarvan hij zoodoende allengs een positie in den Senaat erlangde, die zijn naam eere gaf. o De crisis in het harenbedrtyf opgelost. De Ned. Federatie van Transportarbeiders te Amsterdam en Rotterdam heeft in een brief aan den Loonraad, de gewijzigde ar- beidersvoorwaarden van de werkgevers, om- der protest, aangenomen. MFAHSBLAB vBor iigt Laiiil ui Heasiisn on Aitenajg Langstraat en de Bommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1