SIGARENMAGAZIJN. PLAATSELIJK XIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10i uur. Hensden. Naar wij vernemen is de heer v. d. Beek, ambtenaar ter secretarie alhier, benoemd tot commies ter secretarie te Baarn. Op een jaarwedde van f 2000. Tot lid van de Raad van Arbeid te Tilburg is o. m. benoemd de heer A. Adriaanse voorzitter van den Christel, me- taalwerkersbond alhier. Bij het rooien van de z.g. Nijmee- sche wortels, werd door den tuiner Ant. v. Diesen een exemplaar uit den grond gehaald, die de kolossale lengte had van niet minder dan 971/3 c.M. Voor liefheb bers een aardig knobbeltje. Naar we vernemen ligt het in de bedoeling alhier te geraken tot definitieve oprichting van een Heusdensche Winkel- bond, waartoe alle winkeliers en vaklieden op Vrijdag 24 October a.s. ter verga dering worden opgeroepen. A XT. METSELAAR Wijksche poort No. 4 HEESDEN Alleenverkoop van de bekende merken «JAARBEURS UTRECHT® en »EXC. Mr. REGOUT.« Andel. Maandagavond werd hier, voor het eerst sedert 2 jaren, weer begonnen met het geven van hei halingsonderwijs. Het onderricht wordt gegeven door den heer Calame, hoofd der school. Zaterdag kregen 2 fruithandelaars ongenoegen over het laden van fruit de twist liep zoo hoog dat ze elkaar te lijf gingen, waardoor een der partijen nogal verwondingen opliep. Brakel. De landbouwer D. alhier kocht op de Gorkumsche markt 2 kalveren. Nadat hij de dieren betaald had, zou hij ze naar de Mercurius brengen, maar kwam toen tot de onaarigname ontdek king, dat ze verdwenen waren. Capelle. Tot onderwijzeres aan de O.L. School te Vrijhoeven-Capelle is be noemd Mej. A. L. de Liefde van Buurmalsen. Door het Bestuur der alhier be-' staande vereeniging tot verbetering dei- Volkshuisvesting is tegen Donderdag a.s. des avonds 7 uur een vergadering belegd in het gymnastieklokaal der O L. school in de Kom, waarop door den voorzitter- dier vereeniging inlichtingen zullen worden verstrekt omtrent de te bouwen woningen in de Nieuwstraat tevens zal dan gelegen heid bestaan om zich bij het bestuur aan te melden, ten einde een dezer woningen te huren. Drongelen. Onze dorpsgenoot, de heer A. J. Lagendijk, thans tijdelijk onderwijze) aan de school voor M.U.L.O. te Heusden, is tegen 1 November benoemd als onder wijzer aan de Openb. Lag. School te Brakel. Herpt. De firma v. d. Berg uit Rot terdam heeft gedurende de wintermaanden de z.g. fitsrnelk van de fabriek gekocht, waarvoor 78/4 et. per liter wordt betaald. Voor den te geven cursus in paar den- en veekennis hebben zich vijftien per sonen opgegeven. -In eene gehouden vergadering dei- Burgerwacht werd Herpt verdeeld in twee secties, waarvoor als Commandanten wei den gekozen de heeren Chr. van Hei pt en J, Couwenberg. Meeuwen. Voor het herhalingsonder- wijs alhier hebben zich aangemeld 14 per sonen. Tot brandmeesters alhier zijn be noemd de heeren H. M. Dirkzwager en W. 0. v. d. Beek. Zaterdagavond jl, had alhier in het café Smits de aangekondigde uitvoering van de Zangvereeniging «Kunst naar Kracht® plaats. De zaal was stampvol, zelfs zoo dat verschillende personen niet meer toegelaten konden worden. Het program werd keurig afgewerkt, afgewisseld door voordrachten van den heer van Engelen, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Deze uit voering mag wederom een voi komen succes heeten en daarom een woord en hulde aan allen die medewerkten tot het welslagen van dezen genoegelijken avond. Naar wij vernemen bestaan er plan nen de gemeente Meeuwen en Drongelen op te hefien en te vereenigen met de ge meente Genderen, In de Gereformeerde Kerk alhier, is een jongelingsvereeniging opgericht, met een getal van 7 personen. Nederhexnert. De burgemeester dezer gemeente Jhr. Twiss Quarles van Ufford heeft als zoodanig ontslag gevraagd. Raamsdonksveer. Maandagmorgen werd door de politie alhier een schippers knecht uit Dordrecht aangevoerd, die ver dacht wordt de vrouw van schipper v. S. eenigen tijd geleden opgelicht te hebben voor 170.Het heerschap, dat blijkbaar meer van de frissche lucht hield, dan van het duffe «gevang® ging er op den hoek van het Kruispad per fiets vandoor. De politie, eveneens op de fiets, zette den vluch teling na en wist hem te achterhalen. Spoedig was hij nu op de plaats gearriveerd die voor hem in orde gemaakt was. De Oostenrijksche kinderen die zes weken in onze gemeente vertoefden, zijn Maandag naar hun vaderland vertrokken. Sprang. J I. Woensdag slaagde onze dorpsgenoot C. Nieuwhuizen Jzn., leerling der Chr. Kweekschool te Gorinchem voor de acte «Vrije- en Ordeoefeiiingeii«. Dinsdag 14 Oct. kwam de a. r. kiesvereenigiiig alhier in jaarvergadering bijeen. Na de openingsrede van den voor zitter werd door den Secretaris en Pen ningmeester Verslag uitgebracht. Bij de gehouden bestuursvei kiezing werden G. J. van Wiiligenburg en C. v. Heijst herkozen, terwijl in de vacature Bakker Janson ge kozen werden C. Timmermans en C. Kloot wijk. Door de heer N. Bakker, werd als onderwerp ter bespreking ingeleid «Sociaal gezag«, waarop een levendige bespiekmg volgde. Daar het uur van sluiten al meer dan verstreken was, werd het onderwerp over «Het vrouwenkiesrecht® in te leiden dooi de heer Hoek, tot een volgende vergade ring uitgesteld. Aan het slot dankte de voorzitter allen die tot welslagen van dezen avond hadden meegewerkt waarna de heer Bakker sloot met dankzegging. De heer H. G. van den Meulen slaagde voor het prop-exumen civielingenieur aan de Technische Hooge school te Delft. Wijk. Voor de vacature van gemeente veldwachter alhier op een tractament van f1200 hebben zich 60 sollicitanten aan- gemeid. De onderwijzer v. d. Wal alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O. school te Gorinchem, Zuilichem Uit een aangeteekenderi brief, die in liet begin van Juni door den burgemeester dezer gemeente naar Rotter dam was verzonden, was toen f 100 ver dwenen. De politie heeft naar deze zaak een onderzoek ingesteld. Thans eischt de firma binnen 8 dagen betaling van de ver dwenen f 100. Na uitvoerige bespreking heeft de gemeenteraad met 5 stemmen voor en 2 tegen besloten ze voor de 2e maal te betalen. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Vrijdag 17 October, des nam. half acht. Voorzitter H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Na een half uur wachten worden de deuren geopend en stroomt het talrijke publiek de raadzaal binnen. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige gelezen en onveranderd goedgekeurd worden. Onder de ingekomen stukken iseen -chryven van de Oranjevereniging, waai in zij haren dank betuigt voor de toegestane subsidie. Procesverbaal van kasopneroing bij den gem. ontvanger op 13 October, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden. Besluit Ged. Staten waarbij goedkeuring wordt verleend aan de aangegane geldlee- ningen. Al deze stukken worden aange nomen voor kennisgeving. De heer De Haan brengt namens de commissie, bestaande uit de heeren de Haan, de Mol en Verhoeven, verslag uit over het onderzoek der gemeenterekening en de rekening van het levensmiddelenbe- drijf 1918. Spreker zegt dat alles in orde is bevonden, dat de H. O. wel aanmer kelijk is verhoogd, doch dat de gemeente- financiën niet bepaald zorgwekkend zijn Omtrent de rekening van- het distributie bedrijf kon de commissie geen besluit nemen, aangezien nog enkele posten niet waren uitgetrokken. De Voorzitter deelt mede, dat hiervan de bedragen nog niet bekend zijn en het de bedoeling is deze posten te vei effenen in de rekening over 1919. Beide rekeningen worden hierop goedge keurd. Nu komt aan de orde de salarisregeling voor de ambtenaren eu de gemeentewerk lieden. De Voorzitter leest naar aanleiding hiervan een schrijven voor van den heer L. J. Wassen, klokopwinder, waarin deze aandringt op herziening van zijn tractement. Een schrijven van den politiebond St. Michael, waarin deze verzoekt het tracte ment van den veldwachter v. d. Wiel flink te willen verhoogen en te willen brengen op f 1500.met vijf eenjaarlijksche verhoogingen van f 100. met vrije wo ning en vrije geneeskundige hulp. Het voorstel van B. en W. luidtde jaarwedde van den ambtenaar ter Secre tarie vast te stellen op f 600.De jaarwedde van de beide veldwachters op f 900.met f30.toeslag voor ieder kind beneden de 16 jaar plus vrije boven- kleeding. Voor de gemeentewerklieden het tracteinenl te brengen voor Van Bal- kom op f 15en' voor Bruijsieris op f 15.50 per week, aangezien deze laatste ook des Zondags het paard moet voeren, en de^kindertoes'ag te bepalen op dezelfde wijze als voor de veldwachters. Het salaris van den gemeentebode van f 360.op f 400. te brengen. Van den gemeente opzichter van f 660. op f700. Van den klokopwinder van f150.op f175.—. Van den omroeper van f 30.op f40. Van den hoofdlieden bij de Brandweer van f48. op f75. Van de bedienden bij de Brandweer van f 15.op f20.—. Van den opzichter bij de Brandweer van f 25. op f 30. Van den keurmeester van f 50.op f60.-. Van den klokkenist van f 50. op f 60. De bedoeling van B. en W. is, deze verhoogiitgen in te doen gaan met-1 Jan. 1919, met dien verstande, dat de genotene duurtetoeslagen als loon gerekend zullen worden en de salarissen berieden f 1200. vrijgesteld zullen zijn van pensioensbijdrage. De heer De Haan. Is het de bedoeling ze hoofd voor hoofd te behandelen of in eens De Voorzitter. Liefst hoofd voor hoofd. De heer Van Andel. Als er geen be zwaar tegen is zou ik dit punt uit willen stellen tot een volgende vergadering. Ik heb daarover niet kunnen nadenken en zuu eerst willen onderzoeken, hoe of dit in andere soortgelijke gemeenten als de onze is geregeld. Het kan toch hoogstens een maand verschil maken en de betrokkenen hebben wellicht voordeel van het uitstel. De Voorzitter acht het onderwerp thans rijp voor behandeling en zou hel liefst nu afhandelen, waarin hij wordt gesteund door dhr. De Haan. De heer F. H. Verhoeven. Ik vind het salaris van de veldwachters te laag. Een kleine gemeente, ais Herpt, geeft f900. met vrije woning. De Voorzitter zegt dat Heusden niet is te vergelijken met een plattelandsgemeente, daar is de dienst veel zwaarder, Wijk geeft een groot salaris, doch welke eischen stelt deze gemeente niet. Wijk en Aalburg is een uitgestrekte gemeente, en daar moet een veldwachter alleen dienst doen, terwijl Heusden in klein complex van woningen is saamgevat en de veldwachters, die oven- gens zeer oj passende eu beste menschen zijn, een zeer gemakkelijker! dienst hebben. De heer De Haan. Dat mag geen motief zijn, de menschen moeten er be hoorlijk van kunnen leven. De Voorzitter. B. en W. ooideelen dat ze er met deze regeling heel goed kunnen komen. De lieer Van Andel. Kan mijn vooistel om uustel niet in omvraag worden ge bracht De Voorzitter. Ik heb hiertegen geen bezwaar, doch zou liever willen afwerken Het voorstel van dhr. Van Andel, in omvraag gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 1 stem. Het salaris van den ambtenaar ter sec- retaiie wordt hierop met a'gemeeue stem men goedgekeurd. De heer De Haan zou het salaris voor de veldwachters minstens op flOOO. willen brengen. De heer H. J. Verhoeven vindt de kindertoeslag van f30.te laag eu zou het salaris willen houden op f 900. en de kindertoeslag willen bepalen op f50.—. De Voorzitter zegt dat de kindertoeslag voor onderwijzers is bepaald op f 40.en B. en W. dit als maatstaf hebben genomen. Het voorstel van dhr. De Haan om het salaris op f 1000.vast te stellen woidi aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Het voorstel van den heer H. J. Ver hoeven om de kindertoeslag te bepalen op f50.wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De verdere salarissen worden aanngeno- men zooals ze door B. en W. zijn voor gesteld. Up voorstel van den Voorzitter wordt de grondslag voor pensioensbijdrage van f1200.op f1500.gebracht, aange zien anders veldwachter v. d. Wiel in het gedrang zou komen. Het besluit om de huurwaarde voor de woning van het Hoofd der School te blijven bepalen op f275.zooals dit in een vroegere vergadeiing is aangenomen, wordt goedgekeurd. Goedgevonden wordt dat aan H. M. de Koningin om verhooging zal worden ge vraagd voor buitengewoon onderwijs, ten behoeve van de beide onderwijzeressen, belast met het onderwijs in de nuttige handwerken het Hoofd der O. L. School belast met het geven van onderwijs in de Fransche taal buiten de gewone lesuren, het Hoofd van de bijzondere jongensschool en een onderwijzeres aan de bijzondere meisjesschool. De verlofregeling voor het onderwijzend personeel wordt na eenige bespreking vastgesteld, zooals deze door B. engW. is ontworpen. Nu komt ter tafel het verzoek van A. Vos, winkelier in tabak en sigaren, om wijziging te willen brengen in de verorde ning op de winkelsluiting. Volgens adressant lijdt hij veel schade door de verplichte sluiting. Vooral des Zaterdagavonds, als er lui uit de naburige gemeenten in de stad komen, is de sluiting om 9 uur schadelijk, waarbij dan komt dat de men schen hunne sigaren na 9 uur in de café's gaan koopen. B. en W. stellen voor om afwijzend te beschikken en de bepaling te houden zooals ze is, aangezien er anders niet veel van de Verordening zal terecht komen. De heer De Mol vindt de sluiting om 9 uur des Zaterdagavond, de avond voor inkoopen, te vroeg en zou voor dezen dag voor alle zaken sluiting om 10 uur willen toestaan aangezien het voor de huismoe ders een gehaast werk is. De Voorziiter zegt dat dit slechts een kwestie van gewoonte is en dat haast algemeen de vrije Zaterdagmiddag is inge voerd, zoodat de mannen nu de vrouwen des middags kunnen helpen en deze dus nu best voor 9 uur hun boodschappen kunnen doen. De heer Van Andel zegt, dat er wel iets waars is in de bewering van A. Vos, dat de inénschen nu hunne sigaren in de café's zullen gaan koopen, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit volgens zijne meening niet zoo'n vaart zal loopen, aangezien het algemeen bekend is, dat men in café's niet de beste sigaren koopt. Daarbij komt nog dat het een caféhouder feitelijk bij de wet verboden is er een winkelnering op na te houden, en indien het mocht blijken dat deze zich op den verkoop van sigaren ging toeleggen, zij spoedig met den straf rechter in aanraking zouden kom-m. Op het verzoekschrift wordt hierop met 4 legen 3 stemmen afwijzend beschikt. Bij eene eerste stemming voor een commissie, bestaande uit 3 leden, tot on derzoek reclames Hoofdei. Omslag, verkre gen de heeren v. Andel 5, H. J. Ver hoeven 5, L de Mol 4, De Jongh 4, De Haan 2 stemmen, en F. H. Vet hoeven 1 stem. Zoodat zijn gekozen de heeren v. Andel, H. J. Verhoeven, en herstemming moet paats hebben tusschen de heeren de Jongh en de Mol. Bij de 2de stemming verkreeg de heer de Jongh 4 en de heer de Mol 3 stemmen, zoodat de eerste is gekozen De 3 gekozenen verklaren hunne benoeming te willen aannemen. De Voorzitter komt uu met het voorstel om de perceel!jes bouwland op de stads wal, die reeds 2 jaren in cultuur zyu ge geven, weder in gebruik te geven, dich ze nu in liet openbaar te verpachten voor den lijd van 6 jaren, met de bepaling dal ieder huurder niet meer dan 1 perceeltje mag hebben. De heer de Haan stelt voor de lieden, die zich op tuinbouw toeleggen, uit te sluiten. De Voorzitter zegt deze bepaling te zullen opnemen waarna aan het voorstel goedkeuring wordt verleend. De Raad geeft toestemming om de schade, ontstaan door het inwaaien van ruiten bij den jongsten storm door de takken der hoornen op den stad wal, en welke schade een totaal van f 15.bediaagt, aan die ingezetenen te vergoeden. Tevens wordt toestemming verleend tot het afstaan van een locaal der M.U.LO school voor een te houden wintercursus in de tuinbouwkunde, welke cursus door 14 leerlingen zal worden gevolgd, en die uit gaat van het Depart. Heusden der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. Van de voordracht voor een regent dei Godshuizen, waarop voorkomen de heeren Ch. J. de Jongh (aftr.) en L. de Mol, wordt het aftredend lid met 6 stemmen herkozen. De gekozene neemt onder dankbetuiging voor het in hem gesteld vertrouwen zijne benoeming aan. De Voorzitter vraagt machtiging om in de verordening op den melk verkoop een kleine wijziging te brengen, om n.l. aan de geldboete van f25.toe te voegen of hechtenis van 6 dagen, aangezien de rechter de bevoegdheid moet hebben hechtenis op te leggen. Deze machtiging wordt verleend. De voorzitter deelt mede, dat ook iu deze gemeente Amerikaansche schoenen zullen worden beschikbaar gesteld. Zware werkschoenen tegen f 10 per paar en een betere kwaliteit heeren schoenen a f 15 per paar. Het adres van eenige ingezetenen werk zaam op de scheepswerf om een lantaarn te plaatsen nabij het bruggetje over de haven wordt in handen van B. en W. gesteld. De heer van Andel vraagt of de gemeente niet bevoegd is om een maximum prijs te stellen voor de melk. Hier moet men 20 cent betalen, terwijl de prijs in de na burige gemeente slechts 16 cent is. De Voorzitter zegt dat de gemeente hiervoor geen bevoegdheid heeft, doch dat hij zich tot den minister heeft gewend, om de prijs in Heusden ook op 18 cent te krijgen, zooals dit ook in Waalwijk is geschied. De heer v. Andel informeert verder naar de watervoorziening. De Voorzitter deelt hierop mede, dat hij met den Inspecteur heeft gesproken, doch dat van een zelfstandige waterleiding geen sprake kan zijn. In Werkendam heeft de waterleiding ia den goedkoopen tijd f 80.000 gekost, Spreker is echter ter oore geko men, dat de Waterleiding-Maatschappij Langstraat genegen is, een waterleiding te stichten in die gemeenten, waarin de Raad den ingezetenen verplicht, zich bij de water leiding aan te sluiten. Hij betwijfelt wel of dit waarheid is, doch niettemin heeft hij zich tot bovenbedoelde maatschappij ge wend. Een antwoord is hierop echter nog niet ingekomen. In een uitmuntend ingezonden stuk in een der plaatselijke bladen, is er voor eeni gen tijd op aangedrongen, deze zaak warm te houden. Spreker is ook hiervoor te vinden, doch wil hier tevens van de ge legenheid gebruik maken om de legende de wereld uit te helpen, als zou het drink water de oorzaak zijn geweest van de typhusepidemie van het vorig jaar. Dit is absoluut niet waar. Het drinkwater is hier niet zoo slecht, in de overige gemeenten van het raison van de gezondheidscom missie is het beslist veel slechter. Aan deze epidemie heeft een andere oorzaak ten grondslag gelegen, welke oorzaak hij hier niet openbaar wil maken. Indien de leden er echter belang in stellen, kunnen zij ze vinden in het verslag van de gezondheids commissie, dat bij den Voorzitter ter lezing is. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in geheime zitting. Verslag van den Raad der gemeente GENDEREN op Vrijdag 17 October des n.m. haif' drie. Voorzitter D. F. Brune. Aanwezig alie leden. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede: le. dafzich voor de te huwden tuinbouwcursus geen enkele leerling heeft aangemeld, zoodat men dus weinig belang in een dergelijken cursus schijnt te stellen, als daaraan eenige kosten zijn verbonden 2e. dat een verzoek is in gekomen van de Landbouwvereeniging om een lokaal van de O. L School af te staan, met gratis verlichting en verwarming voor een te houden cursus, bestaande uit een 10-tal lessen, in paaiden- en veekennis, en welke cursus gratis zal worden gegeven. Dit verzoek wordt ingewilligd. Ingekomen is le. een brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring kohier Hoof- delijken Omslag. .Aangenomen voor kennis- geving. 2e. Een schnjven van Mej. Straver, on derwijzer es te Eethen, waarin zij te kennen geeft zich bezwaard te achten over haar aanslag voor een vol jaar en waarin zij verzoekt dezen aanslag te willen wijzigen. Op Voorstel van den Voorzitter wordt, dit schiijven voor kennisgeving aangenomen, 3e. Een schiijven van de Hoofden der Scholen der gemeenten Genderen, Eethen en Heesbeen, waarin zij verzoeken de huur waarde hunner woningen, die van f 150. voor Genderen en Eethen is gebracht op f278.en voor Heesbeen op f 273. weder op f150.te willen brengen. Ook dit verzoekschrift wordt voor kennis- geving aangenomen. De verordening op de uitbetaling van de onderwijzerssalarissen, wordt vastgesteld, zooals deze in een 7-tal artikelen is vervat in het model uitgegeven door de firma

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2