Teen of Lotband. Notaris OTc. PAAP publiek verkoopen: BOUWLAND, Bekendmaking. Te koop gevraagd: Notaris Hartong van rk inzet. "inzetT Een perceel WEILAND Notaris PAAP ongeveer 1.37.43 H. A. twee persoons ilbury EMMIKHOVEN. Notaris A. SCHAAP WEILAND Aanbeveling pim 13600 bos grauwe band, plm 3060 bos bitter en plm. 4 78.26 H.A. lot band, publiek verkoopen publiek verkoopen 7-89-90 H.A. BOUW- en WEILAND, onder Raams- donk in 6 perceelen. 2 H.A. 90 A. WEILAND „Het Noorderveld" onder Dussen Notaris RIETRA Notaris RIETRA Notaris KNOOK te Andel publiek verpachten: WEILAND, WEILAND, HOOILAND, ÏSM 1 m publiek verkoopen Aan ieder arbeider, onder de Invaliditeitswet vallende, moet door mij vóór 5 December a.s. een rentekaarten een renteboekje wordentoegezonden. Dit kan alléén als iéder arbeider zich voor 1 November a.s. aanmeldt. Niémand wachte nog. Meldt U (leze week nog' aan; 't is alles in Uw eigen belang. Werkgever zoowel als arbeider krijgen na 3 December moeili jkheden als de betrokken ar beider «een routekaart heeft. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, J. A. DEN BANDT. Samsom. Hierna komt Ier tafel de brief van Ged Staten van 8 October, G. '285, waarin zij het advies van den Raad vragen omtrent de vereei.iging der gemeenten Genderen, Eethen, Meeuwen, B.-Broek, Orongelen, Doeveren en Heesbeen tot eene gemeente. De Voorzitter zegt, dat van deze ver- eenigirig in de toekomst veel voordeel is te verwachten. De uitgaven voor admini stratie zullen belangrijk verminderen. Men heeft dan slechts een Burgemeester, een Secretaris en een Gemeente-Ontvanger noo- dig, terwijl er nu van elk drie zijn. Dat toevallig wel de Burgemeester over deze gemeenten eenzelfde persoon is, doch dat niemand kan zeggen of dit niet in kort tijdsbestek, misschien reeds in den loop van eenige maanden weder anders zal zijn. Daarbij kan in een groote gemeente beter rekening worden gehouden met den geest des tijds. Politie, brandweer, volks gezondheid en onderwijs zijn op een hooger peil te brengen dan in een kleine gemeente, terwijl bovendien sociale hervormingen beter zijn door te voeren. Volgens spreker is er niets dat zich tegen samenvoeging verzet, aangezien er alleen voordeel uit kan voortvloeien. Neemt men de kosten van administratie, dan pleiten deze reeds voor een vereeniging. Deze bedroegen eenige jaren geleden voor Genderen f 350.per jaar voor Meeuwen kan dit wel iets minder zijn ge weest en voor Drongelen ook wel weer iets minder, doch in den tegenwoordigen tijd bedragen deze kosten voor de drie ge meenten toch zeker f1000.terwijl het bedrag, indien er slechts eene administratie was, waarschijnlijk niet hooger zou worden dan f 500.De salarissen voor de Bur gemeesters, de Secretarissen en Gemeente ontvangers gezamentlijk zijn tweemaal zoo groot als voor Wijk en Aalburg, welke gemeente ongeveer even groot is als de drie gemeenten samen. Daarbij verwacht de Voorzitter binnen kort een voorstel van Ged. Staten om de salarissen van deze ambtenaren belangrijk te verboogen. De secretarie te Genderen kost per jaar f 120.te Meeuwen f 200.en te Dron gelen f 50.Bij vereeniging heeft men slechts eene secretarie die in het centrum van de gemeente zal komen, n.l. te Eethen, waar sedert menschenheugenis de secretarie ook is geweest. Bij deze kosten komen nog de verwarming, verlichting en het schoonhouden, men heeft dan ook niet zoo als nu, drie keer presentiegeld uit te keeren, alles dus voordeel. Deze voordeelen zullen er echter niet direct zijn, aangezien de Secretarissen en Gemeente-ontvangers, die dan komen te vervallen zeer waarschijnlijk nog tien jaren op wachtgeld zullen worden gesteld. Dit wachtgeld zal hun moeten worden uitbe taald totdat hun door de Provincie of het Rijk een betrekking wordt aangeboden, die minstens hetzelfde salaris geeft als het tot nu toe genotene. Ook de gemeenteschulden behoeven geen bezwaar te vormen, aangezien de gemeente schuld van Genderen f7100en van Meeuwen f 8000.bedraagt. Het percen tage van den Hoofdelijken Omslag voor Genderen is 3.7, voor Meeuwen 3.1 en voor Drongelen 3.3i In de vergadering van B. en W. heeft dezen brief reeds een punt van bespreking uitgemaakt, naar aanleiding daarvan zou dit College aan Ged. Staten willen kennis geven, dat de Raad met belangstelling ken nis heeft genomen van den inhoud en in beginsel sympathiseert met de vereeniging van de gemeenten Genderen, Meeuwen en Drongelen. Smits, Hoe was vroeger het percentage van den Hoofdelijken Omslag Voorzitter. Zoolang alik Burgemeester ben was het voor Meeuwen 3 °/o> voor Genderen 2.8 en Drongelen, dat eerst zon der Hoofdelijken Omslag was, is van liever lede geklommen tot 3.3 Smits. Hoeveel aangeslagenen zijn er in iedere gemeente Vooizitter. In Genderen 184, in Dron gelen 50 of 60 en in Meeuwen 130 of 140, precies weet ik dit niet. Boll. Mijnheer de Voorzitter, ik heb tot heden niets dan lichtzijden gehooid, bestaan er geeri schaduwzijden. Me dunkt, als we naar Amsterdam, 's Bosch en Zaandam kij ken, dan betwijfel ik of de menschen ons daar zoover voor zijn. Voorzitter. Het is moeilijk hierop ant woord te geven, doch het gaat niet aan onze gemeente te vergelijken met groote steden. In Friesland waar men uitgestrekte gemeenten heeft, bedraagt het percentage dikwyis 6 7 Als men een verslag van zoo1!! gemeente ziet, treft men daar naast groote welvaart, biltere armoede. En vorderen armenzorg en onderhoud van we gen een reuzenbedrag. In andere gemeenten dragen de waterschapsbesturen den onder houd der wegen, zooals dit ook in Genderen en Drongelen het geval is, terwijl m Meeu wen de gemeente de kosten weder draagt. Als we echter alleen bij de administratie blijven, dan blijkt daaruit reeds een belang rijk voordeel. CJit het Provinciaal verslag van eenige jaren geleden blijkt, dat de kos ten voorde gemeenten Gei deren, Dronge len en Meeuwen f 27719.bedroeg, ter wijl de kosten voor de gemeente Wijk en Aalburg met een Burgemeester en Secre taris slechts f 19280.bedroeg een ver schil dus van f 7500.De eenige schaduwzijde die ik kan zien is, dat de inwoners van Heesbeen in plaats van naar Genderen, naar Eethen naar de secretarie zullen moeten komen. Boll. Ik kan er geen voordeel in zien, althans de eerste tien jaar zeker niet. Ik voor mij heb liever Orthen bij mijn levert dan den Bosch na mijn dood. Ik wetkop't oogenbhk voor mijn dage'ijkscb brood en doe wat mijn voordeel is. Als ik over 10 jaren 10 bunder kan krijgen en nu twee, dan neem ik er twee. Voorzitter. In uw eigen zaken kunt (J doen wat U wilt, doch hier hebben we de belangen van de gemeente te beharti gen. Daarbij gaat het er niet over of we nu twee of over tien jaar 10 bunder willen. Met onze syrnphatiebetuiging aan Ged. Staten binden wij ons tot niets. We kunnen daarna zien met welke voorstellen dit College dan komt, waarna een com missie uit de ingezetenen zal benoemd wor den of eene stemming zal worden gehou den. De Graaff. Ik geef Boll gelijk als we er geen direct voordeel van hebben, ben ik er tegen. Onze nazaten zouden wel eens kunnen vragen waarom wij dit heb ben gedaan. G. J. W. Branderhorst. Ik geloof dat de voordeelen, de nadeelen verre zullen over treffen. v. d. Heuvel lk zou dit eerst eens wil len zien. Brouwers. Heesbeen is er 't slechtste mee aan toe. De menschen hebben daar reeds ondervonden wat het is om naar Genderen te komen en indien ik nu zon der dat er groote voordeelen voor de ge meente aan zijn verbonden, voor de sa menvoeging ging stemmen, en de menschen naar Eethen zou laten loopen, dan zous ik niet meer in Heesbeen durven komen. Smits. Is dit onderwerp reeds in een Raadsvergadering te Meeuwen besproken. Voorzitter. Neen, wel in eene verga dering van Burgemeester en Wethouders en deze laatsten sympathiseerden zeer met het voorstel van Ged. St. Zij betreurden het alleen dat het college niet verder ging, en ook Wijk, Aalburg, Veen en desnoods Andel, Giessen, Rijswijk, met de samenvoe ging vereentgde. De Graaff. Ik kan die menschen niet begrijpen en betwijfel of ze dit in ernst meenen. Smits. Ik zou eerst eens grondig willen onderzoeken of er voor de gemeente f'1000 voordeel in is, en indien dit werkelijk het geval blijkt te zijn dan zou ik voor samen voeging stemmen. Brouwers. Als de Raad er in zijn ge heel tegen is, zouden Ged. Staten dan toch doorgaan, anders hebben we er niet veel aan of we er Voor of tegen zijn. Voorzitter. Dat geloof ik niet, dan zal het wel blijven zooals het thans is. G. J. W. Branderhorst, ik zou willen voorstellen dit onderwerp aan te houden voor een volgende vergadering, dan hebben we tijd om een en ander eens goed te on derzoeken en kunnen we de voor- en ria- deelen tegen elkaar op wegen. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter, of, alvorens men in geheime vergadering over gaat, nog iemand iets voor deze vergade ring heeft, informeert het lid Boll naar de Brandbluschmiddeleii, volgens hem mogen deze wel eens grondig nagezien worden De Voorzitter zegt dat hem ook ter oore is gekomen dat er hier en daar wel iets aan moet mankeeren, doch dat B. en W. een onderzoek zullen instellen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting tot vaststelling van bet suppletoir Kohier voor den H. O. Gemeenteraadsvergadering van 's Gravemoer van 15 October 1919. Maandagavond 7 uur hield de Raad de zer gemeente eene openbare vergadering, tiijgewoond door alle leden. Voorzitter en secretaris is de heer D. Smits, burge meester. De voorzitter opent de vergadering, waar na worden gelezen en vastgesteld de no tulen der vorige vergadering. Behandeld worden enkele verzoeken tot afschrijving van Hoofdelijken Omslag wegens vertrek. Ingekomen zijn de processen verbaal van kasupnemiiig door Burgernee.-ter en Wot houders hij den Gemeente ontvai ger, de armmeesters en het distributiebedrijf, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Burgemeester en Wethouders worden gemachtigd a. tot verdeeling der gemaakte goederen op de openbare lagere school on der de arme ingezetenen der gemeente, b. tot het houden van eventueele verpach tingen van gerneente-lariderijen van gewo nen aard in 1920 c. tot verkoop van de straatlantaarns rnet palen, nadat electrische -trooin zal worden betrokken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de jaarwedde van den haven- gaarder verhoogd en diens pensioens grond slag opnieuw vastgesteld. De Vooizitter deelt mede de ontvangen goedkeuring door Gedeputeerde Staten van enkele raadsbesluiten, alsmede, dat bij rninistrieele beschikking de naam van het station, Waspik zal worden herdoopt in vVaspik-'sGravemoer.ï Volgens schrijven van de Kon. Nederl. Automobielclub zal men zich in verbinding stellen met Gedep. Staten, betreffende de opruiming van een gevaarlijke bocht in de kom dezer gemeente. Met ingang van 1 Juli j.l. wordt de jaarwedde van den gemeenteveldwachter vastgesteld op f 900, plus de door hem thans ontvangen emolumenten van vrije woning, enz, terwyl diens perisioensgrond slag opnieuw wordt geregeld en tot vast stelling eener verordening op het politiewezen wordt besloten. De heer A. van Eersel wordt vervolgens herbenoemd als secretaris van het arm bestuur, terwijl deze benoeming voorts voor vast zal gelden. De salarissen der armmeesters worden met ingang van 1 Januari 1920 herzien, overeenkomstig de voorstellen van B. en W. evenals dat van hun secretaris en in verband daarmede het reglement op het beheer van het Algemeen Burgerlijk Arm- fonds gewijzigd tevens wordt vastgesteld de pensioengrondslag van den secretaris van het Armbestuur. De voorstellen van B. en W. betreffende de uitbetaling der onderwijzers jaarwedden werden onveranderd vastgesteld. De huur waarde der woning van het schoolhoofd werd bepaald op f 250 per jaar. Tevens zal aan H. M. de Koningin wor den verzocht voor het geven van onderwijs buiten de gewone schooluren eene extra belooning te mogen toekennen. Na het houden eener bespreking over de straatverlichting en het wijzigen der- gemeente begrooting over '1919, ging de raad in gesloten vergadering over. Burgerlijke Stand. Met genoegen betuig ik mijn volle tevredenheid aan de ZWOLSCHE PAARDEN- en VEEVERZEKERING- MA ATSCH A PPM, gevestigd te ZWOLLE, Osseiimaikt 26 27, Directeur G. H. J. TERVOERT, Adjunct Directeur S J. ROORDA, voor de coulante wijze waarop zij de schade van mijn afgemaakt rund geregeld heeft. A. VOS. Veen, 13 October 1919. Vertegenwoordiger C. G. Koolhaas te Veen. te WERKENDAM zal Donderdag 30 October 1919, nam. lVi uur precips, in café »SPRENGER«, te S I e e u w ij k, voor de Heeren W. Kalis, G. F. van 't Sant, het Oudland van Altena en de gemeente Woudrichem. Omschreven bij boekje, ten kantore vau den Notaris verkrijgbaar. te WERKENDAM, zal op Woensdagen 29 October en 5 November 1919, nam. 3 uur in café K001.I te Sleeuwijk (hoek), ten verzoeke van den Heer P. Ippel Czn in den Sleeuwijkschen polder orider SLEEUWIJK, achter de woning van den Heer A. T. van Hernert, in 3 perceelen, waarvan 2 vrij van huur. Breeder bij biljet. Inlichtingen ten kantore van den Notaris. Heusden. Geboren: Wilhelmus Nicolaas z. v. N. Looman en W. N. BoumanSeger Wilhelm Ferdinand z. van A. H, G. de Jong Verhagen en A. M Schiöder Cor nelia d. v. D. van Rijswijk en N. M. van 't Hart. Getrouwd: G. L. Luimes oud 29 j. en C. Hansen 32 j. Overleden: P. van Lent 9 m. ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw DE JONG VERHAGEN-SCHROEDER geven ken nis van de geboorte van hun zoon SEGER WILHELM FERDINAND. Heusden, 18 Oct. 1919. De Burgemeester der gemeente HERFT c. a. maakt bekend dat door de gemeen tepolitie alhier op den 9 October 1919 is geschut een zwarbont hokkeling met twee w-tte plekjes op den neus, loopende op Bernsche waarden onder Herpt. De eigenaar wordt verzocht zich aan te melden bij den gemeenteveldwachter van Herpt. Herpt, 20 October 1919. De Burgemeester voornoemd, L. VAN HERPT een zoo goed als nieuwe liefst 's-Bosch model. Brieven franco boekhandel Sneep en Mat is te Zevenbergen. te RAAMSDONK, zal te Raamsdonksveer op Woensdag 29 October 1919, bij inzet in het Hotel »Den Deyk en bij toeslag in het Hótel »De Witte leeuwop Woensdag 5 No vember 1919. telkens om 6'/2 uur, ten verzoeke van <le erfgenamen van Mejuffrouw COVÉ LANKHÜIJZEN, Verhuurd tot einde 1921 aan JOH. BUGHS te Raamsdonk. Betaling 15 December 1919. Breeder by biljetten omschreven. TE DUSSEN, bericht dat de perceelen puik weiland onder Genderen en Wijk zijn ingezet en verhoogd Koop 1 f 5100 2 -3800 3 - 3750 Koop 2 en 3 komen bij den toeslag in massa. Dagelijks kan worden gehoogd. Toeslag Donderdag 30 October 1919 voorm. 10 u. bij G. BRANDER- HORST te Genderen. TE DUSSEN, bericht dat de boomgaard en tuin te Meeuwen is ingezet en verhoogd op f900-. Toeslag Vrijdag 24 October 1919, nam. 6 u te Meeuwen bij SMITS. zal in den Duil, te Emmikhoven, aan den barden weg, groot 2 50 80 H. A. in huur bij M. de Jong. Zitdagen In 't Rechthuis van Emmik hoven te Almkeik, op Donderdagen 30 October en 6 November a sn.ui. 3 uur. te WAALWIJK, zal op Donderdag 30 October 1919, voorm. 11 uur precies, ten koffiehuize van D. v. d. Zaken te Besoijen, voor 4 jaar 1919 t/m. 1923 Voor de Heeren W. E. en D. C. TIMMERMANS te 's Gravenmoer: te Meeuwen, in den Westhengmengpolder, Sectie C. nos. 150 en 151, groot 2.80 80 H. A. in 2 perceelen. achter het voorgaande perceel, sectie C. no. 146 ged., groot 130.50 H.A., en te Besoijen, in den Buitenpolder, aan de Oude straat. Sectie A nos. 13 en 14, groot 1.86 70 H.A. En voor Mevr. Wed. A. P. v. d. HOEK: onder Eethen, aan de Eethensche Steeg, genaamd de 25 hont. •Tv i SsggB® 7. Ir;; e f WAARSCHUWING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 3