Firma ÜLPHL HUPSCH - Vughterstraat li - 's BOSCH, 'n één nacht genezen Springende „LUNA" levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Poreelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. Thermo-tabletten Gebruik Purol rol I Prima 6 ets Sigaar Ant. Metselaar f; HEUSDEN J maakt. De stakers eischen bestraffing van de schuldigen, opheffing van de censuur, vrij verkeer tusschen de beide Rijnoevers en den zeven-urigen werkdag voor de mijn werkers. De koleunood. Berlijn. De Zuid-Duitsehe spoorwegen zijn genoodzaakt, evenals die in Saksen, tenge volge van den kolennood het treinenverkeer des Zondags stop te zetten. In Frankfurt a/Main dreigt de kolennood een catastrophe te worden. Het gasbedrijf staat voor de noodzakelijkheid geen gas voor krachtbe- dryven meer te leveren. (V. D.) o Een kostbaar Ontbijt. Een negerarbeider bij de Beersdiamant- mijnen, die verdacht werd van diefstal van diamanten door ze in te slikken, werd met Röntgenstralen onderzocht en het bleek, dat zijn ontbijt bestaan had uit niet minder dan 21 diamanten, totaal 347 karaat, die op 't oogenblik een waarde vertegenwoor digen van tusschen de 250.000 en 450.000 gulden. 40.000 Belgische spoorweg wagons in Rijnland. Door de Belgische regeering is een tele gram van maarschalk Foch ontvangen, waar in de opperbevelhebber der geallieerde le gers mededeelt, dat op den linkeroever van den Rijn 40.000 Belgische spoorwegwagons zijn ontdekt. Hij verzoektde regeering ge delegeerden te zenden om de wagons te identifieeren. De Duitsche regeering heeft zich verbonden de wagons aan België terug te geven. o Wilhelm II tegen zyn gefilmde portretten Berlijn, 21 Oct. Naar de avonöladen meldden, heeft de ex-keizer zijn rechtskun digen adviseur te Berlijn den advocaat Su- bert, opgedragen, tegen Ferdinand Bonn, den vervaardiger van keizer-films, een klacht in te dienen wegens beleedigirig en mis bruik van zijn beeltenis, en verder te be werken, dat de opvoering, die tot nu toe slechts te Berlijn verbodeu was, wordt na gelaten. (N. T. A.) o Beschuldigingen tegen Duitsche officieren. A.s. publicatie van de lijst hunner misdaden. Parijs. Volgens de »Liberté« heeft Ignace, onderstaatssecretaris voor de militair e jus titie de lijst opgemaakt van Duitsche offi cieren, die zich schuldig hebben gemaakt aan inbreuken op het gemeene recht in Frankrijk en in België. Er zijn er on geveer 600. Achter iederen naam staat in details omschreven welke misdadige feiten de officier in kwestie heeft bedreven en de getuigenverklaringen tot bewijs van deze feiten. Onder deze namen vindt men tot de grootsten onder den Duitschen Golha, o.a. Prins Ruprecht van Beieren. De Oppertste Raad zal zeer binnenkort den datum vaststellen waarop deze akte van beschuldiging aan Duitschland over handigd zal worden. Men verwacht dan een ontwijkend antwoord tot het oogenblik, dat de geallieerden het er over eens zijn de lijst der misdadigers en hun misdaden openbaar te maken. Men verwacht dat deze publicatie grooten indruk zal maken in de wereld ten koste van het Duitsche militairisme. Vijf jaren sociale vrouwenarbeid in Weenen. Men schrijft Zij is een vrouw met een onverwoest baar humeur«de zorgen zijn aan den anderen kant, bij degenen die wij helpen moeten pleegt zij tot haar secretaresse te zeggen, Haten wij onze kalmte en ons humeur nooit verliezen.Zij is «Frau Anitta Muller®, "Weensch gemeenteraadslid en een van de populairste vrouwen van Oostenrijk. Zij is de vorsitzende der So- zialen Hilfsgemeinschaft, Mitglied der Kom- mission für Frauenarbeit im «Staatsamt für soziale Verwaltung, Gemeinderat der Stadt Wien®. Thans vertoeft zij in ons land, ten be hoeve van de uitgehongerde Weensche kindertjes. De strijd tegen de Bolsjewiki. Londen. Reuter deelt mede, dat de Ko zakken ten westen van de Khoper een een Bolsjewistische divisie uit elkaar ge jaagd hebben en daarbij 5000 gevangenen maakten. Ten Z.W. van Orel werden vijandelijke alfdeelingen van 10000 man omsingeld, de eene helft werd vernietigd, de andere ontkwam naar het Noorden. De vrijwillige stiijdkrachten wisten Kief van de vijanden te zuiveren op eenige ge huchten in het N.W. na, Londen. Denikin heeft Kiëf hernomen uitgezonderd de Westelijke en Noord-Wes telijke voorsteden waar nog om gevochten wordt. De Bolsjewistische aanvallen op het centrum en den rechtervleugel zijn afgeslagen. m uw Een complot in Eiias-Lolharingen ontdekt Londen. Er is een complot ontdekt, dat de neutralisatie van Elzas-Lotharingen ten doel had. De belhamel Kassier en nog twee medeplichtigen, zijn gearresteerd. Ge meld wordt, dat een vakvereenigingsleider, een vroegere Elzasser afgevaardigde en een Fransche socialist bij het complot moe ten zijn betrokken. Het plan zou ten uitvoer worden gebracht op 9 November tegelijk met een communistischen opstand in Duitschland. verkoudheid, heeschheid en keelpijn. Zij zuiveren de mondholte, lossen het slijm op en genezen uw hoest. In doozen van 50 en 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten BINNENLAND DE KEIZER-KWESTIE Het verzoek om uitlevering aanstaande Parijs. De «Chicago Tribune® meldt, dat de heer Charles Benoist, de nieuwe Fransche gezant in Den Haag, over eenige dagen naar Nederland zal vertrekken en het ver zoek van de geallieerden zal overbrengen aan de Nederlandsche regeering om den Keizer uit te leveren, ten einde hem voor een rechtbank terecht te doen staan. Dit verzoek zal aan de Nederlandsche regeering worden overhandigd zoodra de ratificaties van het vredesverdrag zijn ge schied. (TM.) NEDERLAND—BELGIË. Dc Nation Beige" ziet spoken. Brussel* Nu de Belgisch-Nederlaridsche onder handelingen werkelijk de goede richting blijken te gaan, trachten de armexionis tische bladenroet in het eten te werpen, door met alle mogelijke fantastische be lichten eene voorstelling te wekken, alsof Neder land militaire maatregelen neemt, die een agressief krrakter zouden dragen. Zoo vraagt de »Nationale Beige®, welke maatregelen de Belgische regeering ge nomen heeft, om hei gevaar te pareeren, ontstaan door de plotselinge concentratie van drie Nederlandsche divisies langs de Belgische grens van Breda tot Tilburg en door de tegenwoordigheid van twee Neder landsche brigades te Maastricht eu in het land van Roermond. Het is vrij door zichtig welk spel dit blad drijft. De Bel gische regeering zal zich er niet mee laten vangen. (Tel.) Dc meerling in den Haag. Naar aanleiding van het bericht der «Nation Beigemeldt men, dat het in regeeririgskringen «dwaasheidwordt ge noemd. In Den Haag is van een troe penconcentratie in het Zuiden des lands niets bekend. o Melkvcrkoop van gemeentewege. Steenwijk, 21 Oct. Aangezien de melkslijters 20 cent voor de liter volle melk blijven eischen, is men van gemeen tewege begonnen met melkverkoop tegen 17 cent de liter. Op een enkele uitzondering na bieden thans de slijters hun melk voor den prijs, zooals de burgemeester dien had vastge steld, namelijk 18 ct, per liter te koop aan. o Verhooging van de telegraaftarieven. Naar het Hdbl, verneemt, zullen bin nenkort de telegraaftarieven opnieuw be langrijk worden verhoogd. Twee oudjes aangereden. Groningen. Ter hoogte van Harender- molen sprong een hond voor een auto, waardoor de chauffeur zijn stuur verloor. De wagen slipte en kwam in botsing met twee oude mannen van het gasthuis Wel tevreden® bij Glimmen. Met gebroken beenen werden de beide oudjes per zie kenauto naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. üoord eu zelfmoord. Hardegarijp, 22 Oct. De vrouw van Jan H. Venema, woon achtig aan den Zomer weg onder dit dorp, is hedenmorgen door haar echtgenoot ver moord. Daarna heeft Venema zich zelf van het leven beroofd. o Gedwongen lcening. Er is een wetsontwerp ingediend tot het aangaan van een leening ten laste van het Rijk. Blijkens de memorie van toelichting be droeg op den 4den dezer de vlottende schuld ten laste van het Rijk een som van f583,161.380. De minister van financiën meerit, dat niet langer met consolidere van vlottende schuld mag gewacht worden. Van het op 4 dezer bij het publiek en bij de Nederlandsche Bank geplaatste schat kistpapier zal het overgroote deel zijn te consolideer en. Met het oog hierop is de leening te stellen op 450 millioen gulden. De uitgifte van een vrijwillige leening tot een bedrag van niet minder dan f 450 millioen, acht de minister uitgesloten. De gekozen oplossing zal bovendien voor den Slaat een niet onbelangrijk geldelijk voordeel medebrengen, aangezien, zooals vanzelf spreekt, in dit systeem het toe kennen van provisie aan lusscheripersonen geen zin zou hebben. Naar den maatstaf van de in art. 10 der Leeningwet 1918 vastgestelde provisie van 3/ie lt?n honderd zal dit voordeel berekend, over het totaal bedrag der leening f 1.362.000 beloopen. Artikel 1 van het ontwerp bepaalt, dat een geldleening wordt aangegaan ten laste van het Rijk, tegen een koers van 100 De schuldbekentenissen dezer leenirig dra gen een rente van 5% 'sjaars, betaalbaar in halfjaarlijksche coupons, verschijnende 1 Apiil en 1 October. Artikel 2 bepaalt dat zij, die voor het belastingjaar i91819 zijn of worden aan geslagen in de vermogensbelasting, naar een vermogen van f 25 000 of meer en de binnen het Rijk wonende natuurlijke personen die voor 'i918' 19 zijn of worden aangeslagen in de inkomstenbelasting naar een belastbaar inkomen van f 10 000 of meer, verplicht zijn tot deelneming naar rato van een ontworpen progressieve schaal, van f 100 af. De verplichte deelneming is als volgt bepaald Vermogen van f 25 000 f 35.000 f 100 f35.000 f45,000 f 200 f45 000-50.000 f 300 f 50.000 100.000 f 400 I 100 voor elke f 4500 boven t 50 000 f 100 000 200 000 f 1600 -f f 100 voor elke f3000 hover. 1100 000 1200 000 1300 000 f 5000 f 100 voor elke f 2200 boven f 200 000 i 300.000— f 500.000 f 9600 -f- f 100 voor elke f 1800 boven f 300 000; f 500.000 f750 000 f 20700 f100 voor elke f 1500 boven f 500 000 f 750 000 1 mil lioen f 37400 f 100 voor elke f'1300 boven f 750.000 1 IV2 millioen f56700 1 100 voor elke f 1100 bo ten '1 millioen iy8 —2 millioen f102.200 f100 voor elke flOOO bo ven IV2 millioen; 25 millioen f 132200 -f- f 100 voor elke f900 boven 2 mil lioen 5 millioen f 485.600 f 100 voor elke f 800 boven 5 millioen. Inkomens: f 10 000-f20.000 f 100 -j- f 100 voor elke f500 boven f 10 000; f 20.000-f30 000 f2100 f 100 voor elke f400 boven f 20.000; f 30.000 140.000 f460 f100 voor elke f300 boven f30.000 f40,000-f 50.000 f8000 f 100 voor elke f 250 boven f40 000; f50 000-f 70.000 f12.000 f100 voor elke f220 boven f50 000; f 70.000—100.000 f 21.100 f 100 voor elke f 200 boven f 70 000 f 100.000 f 36.100 f 100 voor elke f180 boven f 100.000. Cichorei. In Friesland is de prijs der cihchorei- wortelen vrij snel van 45 tot 36 gld. per 1000 kilo gedaald. Waar de opbrengst niet meeviel, is dit voor de verbouwers een dubbele schadepost. 0 Gemeeutemelk. Nu de melkslijterste Amsterdam hun prijs van 20 cent per liter volle melk blij ven eischen is men van gemeentewege met melkverkoop begonnen. De gemeente verstrekt de melk tegen 17 cent de liter. De slijters zijn thans gezwicht en bieden allen, een enkele uitgezonderd, voor 18 ct. (den door den burgemeester vastgestelden maximumprijs) aan de huizen te koop aari. 0 Dure Belgische koleu. Blijkens mededeelingen van den Minister van Landbouw in de gehouden Kamerzit ting heeft de regeering de levering van Belgische kolen geweigerd vanwege de hooge prijs (f 50 per ton) welke van bel- gische zijde gevraagd werd. Invoer door particulieren is mogelijk, in dien dezen zich doen inschrijven en per ton een bedrag van f 5 afdragen aan het Kolenbureau. Een credietorereenkomst met Duitschland. Er schijnt in de geldwereld nog, wel vertrouwen in de toekomst van Duitschland. Bericht wordt althans dat een Nederlandsch consortium (onder leiding van de Nederl. Handel Mij aan Duitschland een crediet heeft verleend van 50 A 60 millioen gul den voor het aanschaffen van grondstoffen voor de Duitsche industrie. De belangheb bende industrieën zullen zich moeten ver binden een deel harer producten voor den uitvoer te bestemmen, opdat er aldus nieu we valuta kunnen ontstaan en het Duitsche krediet en de geheele economische toestand verbeterd worden. Indien zich het verkeer eenmaal beweegt in geregelde barien, zal het genoemde consortium de credieten zeer belangrijk ver hoogen, zelfs kan dan wellicht gerekend worden op een duurzame grootere crediet-o vereen komst. De »Kö!n Ztg.® meldt dat speciaal ka toen voor de Duitsche textielnijverheid zal worden aangeboden. De in Duitschland ingevoerde grondstoffen zullen voor 50 pet. in den vorm van fabrikanten worden uit gevoerd en de opbrengst ervan worden bestemd voor afbetaling. De resteerende 50 pet. blijft voor Duitschland bestemd of voor verkoop aan het buitenland. en ruwe handen, barsten, schrale en strakke huid, gesprongen lippen, winterhanden en wintervoeten Ilri doozen van 30 en 60 Bij Apoth. en Drogisten n, kloven, H gesprongen I intervoeten I 60 ct. sten g PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10 1 uur. Hensden. De gewezen Soldaat-Commies J. Rmglever die circa 2 jaar alhier gede tacheerd en bij de Wed. Wetsteijn in kwar tier was en later als burger de functie van walbaas bij de firma van der Schuyt te Rotterdam uitoefende, is door eeri nood lottig toeval aldaar te water geraakt en verdronken. Tot Magazijnhouder van «Het Groene Kruis® is benoemd de heer L. Reis. Het Magazijn is geopend dagelijks, behalve Zon dag, van 11 12 uur v.m. In de Woensdag 1.1. gehouden ver gadering van het Dep. Heusden, der Maatsch. Tot Nut van 't Algemeen, werd besloten tot het doen houden van een cursus voor tuinbouw. Het bestuur werd samengesteld uit de heeren Hilwig, Mr. van Ommeren en van Geridt, terwijl a's Directeur-Leeraar zal optreden de heer Stassen. Naar wij vernemen heeft zich reeds een aantal leerlingen opgegeven om de cursus te volgen, welke gegeven zal worden in een der lokalen van de M.U.L.O. school. J Verkrijgbaar in het <fc> SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 c~p Werkendam. Het Fanci fair uitge gaan van de Chr. Jongelingsvereeniging «Andreas® ten bate voor een eigen gebouw is druk bezocht geworden. Dinsdags gaven Mej. de Graaf pioniste en de Heeren Bril en Duijrie met hun violen, ook ter ver* fraaing een aardig stukje ten beste en Woensdagsavonds heeft de Chr. Zarigver- eeniging uit Sleeuwijk verschillende liederen ten beste gegeven. Ook was er een pot met boonen, waarvoor drie prijzen waren uitgeloofd voor de gelukkigen, die er het dichtste hijraadden. Ook werd de ver- eeniging door verschillende grossiers bijge staan, zoodat het nog een aardig duitje opgebracht heeft. Mej. J. Knol alhier behaalde de akte der vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Beneden-Langstraat. De pluk van het fruit is dit jaar best, maar met den handel gaat het minder goed. Voor late winterappelen besteedt men f 6.a f 6.50, zoete stoofappelen f3.50 a f4.50, hand peren f 6.50 a f 8.en stoofperen f 3.50 a f 4.alles per H.L. Niettegenstaande het riet van het vorige jaar nog in lange niet is opgeruimd, worden op de verpakkingen toch nog be hoorlijke prijzen besteed. Gemiddeld doet het rietgewas 30 k 40 procent minder af dan het voorgaande jaar. Capelle. Ds. P M. de Jonge te lieerde heeft voor het beroep der Ger. gemeente alhier bedankt. In den tuin van den heer A. van Beek alhier is een voederbiet gegroeid, die het kolossale gewicht heeft van 25 pond. Tot vaste hulpbesteller bij het hulp- postkantoor alhier is aangesteld de heer L. Schroot te Waspik. Benoemd tot opperbrandmeester bij de brandweer alhier J. Timmermans, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van A. J. de Roon en tot brand meester bij de perspomp J. de Groot, ter vervulling der ontstane vacature door het bedanken van J. Michaël. Herpt. Door de Burgerwacht zal Zondag a.s. eene prijsverschieting worden gehouden op het oefeningsterrein der burgerwacht, welke zal aanvangen om 2 uur. Na afloop zal, voorafgegaan door de harmonie «De Eendracht«, eerie marsch door het dorp worden gemaakt. Om 6 uur worden de prijzen uitgereikt in het cafe van den heer J. Verhoeven, waar ook de harmonie hare medewerking zal verleenen. Eene collecte ten bate der burger wacht alhier gehouden, bracht op f'106. Meeuwen. Tot plaatsvervangend tele foniste alhier is aangewezen Mej. W. Vos. De Raad dezer gemeente zal Dins dagmiddag a.s. te 3 uur eene vergadering houden. Onderwerpen ter behandeling 1. Vereeniging der gemeente Meeuwen met Drongelen en Genderen. 2. Verordening progressieven Hoofde- lijken Omslag. 3. Jaarwedden ambtenaren. Tot directeur van de Zangvereeni- ging »Zanglust« te Babylomënbroek is be noemd de heer W. Vingerhoeds. Nieuwendijk. Woensdagmiddag werd alhier een juffrouw, die den Bredasche Straatweg kwam uitfietsen, bij een weg- kruising door een auto aangereden. De fiets werd in elkander gereden, doch de juffrouw zelf kwam met een gescheurde rok en den schrik vrij. De schade werd door de inzittenden -der auto vergoed. Oudendijk. Zaterdag had in de Openb. School alhier een vergadering plaats tot oprichting van een fanfarecorps. De op komst was zeer goed, onder de aanwezigen bemerkten we zelfs de Burgemeester als mede de eerste Wethouder. Tot een besluit bracht men het op deze vergadering nog niet, doch men zal spoe dig opnieuw vergaderen om aan de plannen een vasten vorm te geven. Raamsdonksveer. Bij den werkman v. D. is bloedvergiftiging geconstateerd aan de hand. Van de scheepswerf der firma P. A. Ruitenberg liep met goed gevolg te water een zeevrachtboot, groot 700 ton, voor Engelsche rekening. De heer J. M. Kieboom, secretaris dezer gemeente, is aangesteld atë tusschen- persoon voor de Ouderdomsrente. Onze vroegere dorpsgenoot de heer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2