ïoor !iet L^ii van Heusdei sn Attsie. de Lanasfraat en de Bomisierwaarii S-bosch CU d A Vlucht en thuiskomst. Und van altena 5 cent prima. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3927. Zaterdag 1 November, 1919. USFSCHOTsigare n Bij 3oo stuks franco. 1 Bij lil Br. behoort een üccgsel. FEUILLETON. KtlILUAVVs Heereii- en Kiiiderkleeding ïS©»Ski onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. I 'O t MAGAZIJN W Tip* i BÜITEWLANDSCH OVERZICHT Klachten en nog eens klachten zijn het, die uit alle deelen der wereld opgaan. De gekneusde en ten doodetoe gewonde mensch- heid kan zich van de bekomen wonden maar niet zoo spoedig herstellen, en ongeluks profeten zeggen, dat zij op het punt staat dood te bloeden. Zoo erg is het gelukkig niet. Maar de ellende is wel heel erg en het raadsel hoe uit de misère te komen schier onoplosbaar. Schrijnend is de noodkreet die uit Oosten rijk en Hongarije opgaat. Het volk wordt er geteisterd door een hongersnood zoo vreeselijk, dat we de berichten daarover niet zonder ontzetting daarover kunnen lezen. Kinderen, zieken en oude van dagen gaan ten gronde. De kinderen lijden het meest. Het nijpende gebrek grijpt hun leere lichamen het gruwelijkst aan, ver zwakt hen hopeloos, doet hen wegkwijnen en wegsterven onder de oogen der rade- looze ouders. Welk een onbeschrijfelijk Jijden de kinderen te hooren smeeken om spijze, te zien vervallen bij den dag en dan te moeten zeggen Kind ik heb niets om u te geven. Wij deelden vroeger reeds mede, hoe de gaarkeukens houtkrullen en zaagsel door het eten mengen en hoe men op allerlei wijze zijn honger tracht te misleiden wat natuurlijk niet gelukt. De nood is zoo hoog gestegen dat de mensehen van 60 jaar en daarboveu zich hebben voorgenomen om 2. Bij tante Marie werden Door en zijn vrouw, d'r peetekind, met heftige gemoedsbewe ging van meelij opgenomen. De beste kamer werd hun ingeruimd. In de kleine huizing van Bakker stond alles op stelten van wege de onverwachte gasten. De baas stak mee de handen uit, om 't hun naar den zin te maken en kroop tegen zijn gewoonte den avond op den hooizolder, waar hij met de oude houten wieg vandaan kwam. »Ze heeft er lange tien jaren gestaanknip oogde hij tegen zijn vrouw. De jongens hadden Door, zijn vrouw en vooral Franske op een afstand zonder spreken met groote, verwonderde boerenoogen staan aankijken. Schuchter kwamen ze op het nooden van Siska uit de donkerte van den haard te voorschijn tot spreken waren ze voor eerst piet te brengen. »Gij blijvet hier bij Tantes, zei Peer, »zoolang ze ullie wil hebben, mien is 't goed® en hij stopte ziju neuswarmertje, waarop ie 't mutsje duwde, toen de tabak vuur gevat had. Ze genoten een stevig avondmaal dien eersten dag van aankomste. Op den boer was 't vetter, dan in de stad, meende tante Marie, maar Siska had 't getroffen met den Door een kindje en ze zelfmoord te plegen om zoodoende plaats te maken voor de jongeren 1 Wij willen de klachten die opstijgen uit de Donaulanden hier maar niet herhalen. Maar zoo er onder onze lezers zijn die iets doen kunnen, hetzij door een gave in geld te zenden, hetzij door een of meer ondervoede kinderen uit de ge teisterde streken in huis te nemen laten zij dan doen wat hun hand vindt, en dat doen zonder uitstel. Klachten bereiken ons ook uit Engeland. Daar gaat het over de financieele toestand van den Staat, De schuldenlast is onrust barend gestegen. De Times beschuldigt Lord Miiner dat bij in zijn jongste mini- sterieele redevoeringen een misleidend over zicht over Engelatids' financiën heeft ge geven. Het blad schrijftHierdoor heeft men weer een voorbeeld van een voornaam mi nister, die er op uit is geweest, om de waarheid te verbergen en is weer een slag toegebracht aan het laatste restje vertrou wen in de oprechtheid van de regéering. Konden de ministers niet voorzien, dat hier niet te verontschuldigen onkunde of opzet telijke verdraaiing aan de gisteren onthulde getallen het aanzien zou geven van een bijna overstelpend karakter. Het tekort, dat de kanselier van de schat kist in zijn begrooting op 250 millioen had geraamd, wordt nu berekend aan het eind van het financieele jaar 473,645,000 te zullen bedragen, een vermeerdering met 223,645,000. De inkomsten voor dit jaar zullen, naar men verwacht, 32,450,000 beneden de raming van de begrooting blijven, de uitgave 191,495,000 boven zag er heel schoon uit. Toen Door en Siska in hun slaapkamer kwamen, lag Franske reeds te sluimeren in zijn wiege zijn kleine lichaam scheen wat onrustig en zijn wangetjes waren erg rood. Ze bleven nog eenige oogenblikken op een stoel zit ten aan tafelze hadden nog geen slaap wegens den laten dut. In hun kalme wel gedaanheid door 't goede eten en het gast vrije onderdak raakte hun gevoel los. »Hoe zou 't nu 't Antwerpen zijn?® vroeg den Door. »Ik hebbe ons huizeken goed gesloten, maar die mannen krijgen alles open en 'k hebbe nog wat geld liggen in de linnenkast. 5>Wie wete wat met hem gebeurd ware, als we niet te vluchte gekeerd waren«, wees Siska naar 't slapende kind en drukte hern een kus op de gloeiende wangen. Lang bleven ze wakker, ook nog toer. ze reeds in 't bed gekropen waren en praatten veel samen over wat gebeuren moest. Met hun gedrieën zijn en blijven, dat was 't voornaamste dan kwam alles wel terecht. Door kon als vilder de boeren langs gaan in den komenden slachttijd en zij zou mee werken als voor haar trouwen op den ak ker. Genadebrood was 't niet bij tantes, dat voelde Door wel. Langzaam aan raak ten ze in slaap en droomden van hun huiske aan de Scheldehaven, dat verlaten stond en onbeschermd, waaruit ze door angste voor het leven verdreven waren, waar de de raming komen. De nieuwe cijfers van de uitgaven, aldus de Times, leggen welsprekend getuigenis af van de ruïnease en ongebreidelde spil zucht. De moraal is duidelijk. De regee ring moet openhartig zijn jegens het par lement en het land. Vaag optimisme, een raadselachtige houding van superioriteit, gelijk autocratische ministers aannemen, weigering om wettige inlichtingen aan het parlement te verschaffen zijn uit den tijd. Reeds heeft het Lagerhuis verkwikkelijke teekeren gegeven van een nieuwen heil- zamen geest van onafhankelijkheid. Heden en morgen moeten de leden uitvoerige bij zonderheden over de uitgaven verlangen, die in groote totalen in het witboek zijn opgesomd. De voornaamste taak van het Lagerhuis is van de regeering een krach tige en onverwijlde inspanning te verkrij gen, om evenwicht tot stand te brengen tusschen de noodige uitgaven en de be schikbare inkomsten. Wij verwachten, aldus eindigt de Times, dat het Lagerhuis niet alleen op onver wijlde en verstrekkende bezuinigingen zal aandringen, maar ook op indiening van een najaarsbegrooting als voorloopig op een nauwgezet onderzoek naar alle mogelijke bronnen van inkomsten. Klachten ook uit Rusland, wat wij o zoo goed begrijpen. Hoe kan het goed gaan met een volk dat tegen zich zelf verdeeld is We vragen ons afwat moet er wor den van een natie die getyranniseerd wordt om een bende misdadigers en de innerlijke m GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, S uikerlepeltj es- Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. kanarie zingen zou morgen vroeg, zooals altijd Door schrok wakker. Franske huilde en sloeg met zijn armpjes, zoo wild. Zonder zijn vrouw aan te stooten, klom hij uit de slaapsteè, maar kon 't manne ke niet stil krijgen. Dan wekte hij Siska, die hem in haar ar men meenam in 't groote bed. Ze legde hem op zijn buikje, maar slapen wilde het kind niet meer en hield haar wakker. Onder 't aankleeden te morgen overlegden ze, hoe ze tante Marie hun diensten zou den aanbieden. Door zou mee de rog op binden op het veld en Siska zou helpen op den stal en in de huishoudinge. De dagen gingen voorbij en de twee behoorden haast tot 't gezin. De boer had schik in hun diensten ge durende den drukken akkertijd, de vrouw in de nieuwe aanspraak en de kinderen vonden 't prettig te luisteren naar de ver halen van oom en tante. Maar Franske tierde niet en schreide soms heel lang. »Ge zijt te zeer met hem bezig®, ver maande tante Marie, »ge moest 'n twee den, 'n derden krijgen, dan zou 't wel anders worden.® 't Ventje begon te kwijnen en wilde niet meer eten. En toen op zekeren dag de dokter er bij gehaald werd en zijn wijs hoofd schud de, begreep Door genoeg. Terughoudend werd hij tegenover zijn vrouw, die 't komende gebeuren, dat als een zekerheid joeg door zijn geest, niet kracht mist om uit haar verval op te staan De bolsjewiki zijn in de laatste dagen weer aan de winnende hand. De sovjet-regee ring schijnt weer vaster in het zadel te zitten. Inderdaad, de positie der Sovjetregeering schijnt weer heel wat verbeterd te zijn. De Voss. Ztg. ontving uit Stockholm een lang verhaal over de paniekstemming, die eenige dagen geleden te Petersburg ge- heerscht heeft, maar de berichtgever laat toch duidelijk uitkomen, xdat de toestand weer verbeterd is en dat de militaire autoriteiten alles hebben gedaan wat zij konden, om de stad in staat van verdedi ging te brengen. Uit al zijn mededeelingen blijkt, dat de door hen genomen maatre gelen energiek en kloek zijn geweest en reeds nu succes hebben. In allerijl heeft men troepen, leeftocht, munitie en oorlogs materiaal uit Moskou naar de bedreigde stad aangevoerd en het resultaat is, dat er thans een 30.000 man rondom de hoofd stad liggen. Inderdaad, het heeft er veel van, dat Joedenitsj nog heel wat commu nique's op te stellen zal hebben, eer hi) de capitulatie zal kunnen berichten. De zaak van den Russischen kolonel Bermondt, die, gelijk wij weten, op eigen gelegenheid de Sovjetregeering bestrijdt en daarbij overhoop ligt met Joedenitsj en wat bedenkelijker is, met de Letten, staat er zeer slecht voor en de Duitsche soldaten, die zich door hem hebben laten aanwer ven, schijnen er nu ernstig over te den ken, uit zijn leger te gaan drossen. De Letsche tegenstand is een groote verrassing geweest en Riga heeft men niet kunnen nemen. Het heet zelfs nu al, dat Ber mondt zijn troepen in den steek gelaten heeft en met de noorderzon vertrokken is zonder nader adres achter te laten. Als dit alles wahr is, zullen de weigerachtige Duitschers nu wel spoedig tot inkeer ge komen zijn en en naar huis terugkeeren. Het laatste telegram over den voortgang van het bolsjewistisch leger luidt Aan het Noord-Westfront hebben de bolsjewiki aanzienlijke successen behaald. Joedenits erkent het verlies van Krasnoje Selo, terwijl de bolsjewiki zeggen, dat ze Gatsjina heroverd hebben. De staf van Joedenits zou naar Jamburg vertrokken zijn. De strijdkracht van de bolsjewistische troepen moet zeer goed zijn. De bolsje wiki hebben alle beschikbare troepen saamgebracht en bereiden blijkbaar een beslissenden slag voor. De Engelsche vloot bombardeert weder Krasnaja Gerka. raadde. Op een avond, heel stil, als een uitge brand kaarsje, eindde het jonge, zwakke leven. Siska sprak niet en Door moest 't huis uit, omdat hij lucht noodig had. Toen Door aan tante Marie het besluit om weg te trekken meedeelde, kwam er even opstand in de famile, »Ge denket toch niet, dat ge te vele zijt, maar als ge niet langer blijven wilt, alia, dan moetde gaan«. Door legde haar de zaak uit. Siska sprak den heelen dag van teruggaan en hij wilde 't haar niet weigeren. Den Vrij dag zouden ze afreizen. 't Was een schoone morgen, toen ze op de kar stapten. Tante Marie had een kussensloop gevuld, die ze mee moesten nemen voor gedachtenisse. Heerlijk stond de zon in den laten Herfstde omgeploegde zwarte velden la gen ruig door de aardklonters en millioe- nen dauwdruppels schitterden er tusschen van zonnegoud. Langs den hemel zeilde haast geen enkel wolkje, 't was al diep, diep blauw. De kar hobbelde over den lossen aardweg en nu en dan kregen de inzittenden een fermen schok, als een der wielen door een diep spoor ging. Pein zend zat Siska voor zich uit te staren en leven kon Door er niet inbrengen. Het tioriiicliein. De toestand van president Wilson is nog altijd vooruitgaande. Een van zijn eerste regeeringsdaden, na zijn aanvanke lijk herstel, is het uitspreken van een veto over de tenuitvoerlegging van de wet, waarbij »in oorlogstijd® het drankgebruik verboden is. Het huis van Afgevaardigden heeft ech ter, in weerwil van dit veto, het wets ontwerp aangenomen. Ook de senaat heeft liet ontwerp goedgekeurd. De Vereenigde Staten blijven dus »droog.« Doordat de blokkade is opgeheven voor het verkeer tusschen de Duitsche havens zijn voor het eerst van uit Stettin weer veertien stoomschepen vertrokken, waarvan twee naar Dantzig, een naar Koningsber gen en een naar Lübeck. Vandaag zouden andere stoomschepen volgen. Ook de vis- schersschepen zijn weer uitgevaren. Nog altijd zeurt men in Engeland over de uitlevering van den gewezen Duitsche keizer. Of het er ooit toe komen zal is niet te zeggen. Bonar Law heeft gezegd dat het verzoek tot uitlevering eerst ge schieden kan, als het vredesverdrag formeel is gertaificeerd. Middelerwijl worden alle rioodige voorbereidende maatregelen voor de terechtzitting genomen. Indien de uit drukking: »formeel geratificeerd® heteekent, dat eerst voor alle mogendheden hef vredesverdrag in werking zal moeten ge treden zijn zal de keizer nog wel eenige jaren rustig binnen onze grenzen kunnen verblijven. China bijv. weigert het verdrag te onderteekenen. Blijft het dit doen zoo kan de entente in deze niets beginnen. werd middag, eer ze de grens bereikten, vanwaar ze met de tram verder gingen. In donkeren avond vonden ze Antwerpen. Zwaar leunde de vrouw op Door's arm, toen ze hun huisje, weggedoken tusschen de verlichte vensters, bereikten. Driftig stak Door zijn geroesten sleutel in de opening en draaide hem rond in 't slot, dat knarste van ongewoonheid. Een muffe lucht kwam hun tegen en bedwelmd eenigermate mate zaten ze een wijle tegenover elkaar aan tafel, voordat Door vuur wreef tegen een lucifersdoosje. De lamp hing droog en vol stof te pinke len en gaf maar weinig licht in de kamer. Te hunkeren zaten ze naar geluid. Met een stoel trok de man naar de plaats, waar een kooitje hing, en't afnemend, zette hij 't voor zich op tafel. Het vogeltje in zijn getralied huisje roer de niet meer. f>Arm veugelke®, zei Door, »gij en zult niet meer zingen, gy zijt ook dood®. Siska trok 't kooitje naar zich toe, haalde 't vogeltje er uit en begon te spreken te gen 't diertje. Wezenloos stond Door toe te kijken. Plots schitterde woede in haar blikken, ze smeet de kanarie op den grond en trapte ertegen met den voet Toen barste hij los in luid gesnik, de handen tegen de oogen aangedrukt Franske dood en gij gaat zot worden Einde, VIEIWSItLAB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1