Prima 6 ets. Sigaar f Ant. Metselaar t rrr HEUSDEN f slaagde men er in de menigte uiteen te drijven, maar niet dan nadat eenige dooden waren gevallen. Een gespannen verhouding tusschen Chili en Peru. Londen, 3 Nov. Berichten aan de «Times* wijzen op een gespannen verhou ding tusschen Peru en Chili. De president van Peru heeft in een interview verklaard, dat zijn regeering niet geneigd is, tot directe onderhandelingen met Chili. Berichten uit Santiago aan de «Times* beves.igen de berichten uit het Noorden over troepenconcentratie aan de grens. Vijf Peruaansche oorlogsschepen met torpe dobooten en transpoortvaartuigen zijn naar het Noorden vertrokken, terwijl de Peru aansche oorlogsschepen met torpedobooten en transpoortvaartuigen zijn naar het Noor den vertrokken, terwijl de Peruaansche regeering het bevel tot demobilisatie van de eersten legerdivisie heelt ingetrokken. o Ernstig spoorwegongeluk in Denemarken. Een groot aautal dooden. Berlijn, 2 Nov. Een sneltrein uit Korsoei is gisteravond dicht bij Kopenhagen op een trein uit Kallundborg geloopen. Vijf of zes waggons en een locomotief stortten langs de helling naar beneden en werden vernield. Het aantal dooden en gewonden, dat nog niet vaststaat, wordt voorioopig op minstens 60 geschat. BINNENLAND. De moord op korporaal Vos. De holbewoner Bosch of Smit heeft ver klaard, dat de moordenaar van Vos, Spreng- hof, naar Duitschland is gevlucht. Hij had hem Smit gedreigd zijn mond te houden daar hij anders ook vermoord zou worden. Daarom had Smit gezwegen. Men geloofi er niet veel van. De politie ziet in deze verklai ingen slechts een middel om de schuld van zich af te wentelen. Men houdt het er voor, dat de holbewoner(s). op de loer lag om jeugdige militairen, die zich van hnis weer naar de Harskamp begaven, te berooven, in de ver onderstelling, dat zij wel goed van levens middelen en geld voorzien zouden zijn. Nog is men van oordeel, dat de korpo raal bewusteloos is geslagen en toen dooi den moordenaar als het ware levend is tie graven. Te Ede arriveerde de vader van korporaal Vos uit Deventer. 11 ij herkende liet lijk van zijn zoon. o Posterijen en telegrafie. Met 1 Nov, is de prijs der postwissel formulieren, borderellen voor quitantiëu en wissels adreskaarten en douaneverklaringen, vastgesteld op 1 cent per exemplaar. Met dien datum is de pijjs van de nog op sommige kantoren verkrijgbare postbladen en briefomslagen met Va ce,,t l,er exem plaar verhoogd. o Gedeserteerd Men seint aan »Vas Dias« uit Harder wijk Een 70-tal infanteristen, behoorende tot het bewakingsdeiachement te Harderwijk, zijn gevlucht. Volgens mededeeling ligt de oorzaak van deze ontvluchting aan het op treden van een detachements-commandant. De Koningin niet naar Indië. Het denkbeeld van een bezoek van H M. de Koningin aan Nedeilandsch-Indië is in de gegeven tijdsomstandigheden voorhands voor verwezenlijking niet vatbaar. Droevig ongeval. Te Strijp (Noord-Brabant) zat een 3-tal kleine kindertjes om een potkachel, waar water op stond te koken. Onverwachts trok een der kleinen aan een poot van de kachel, zoodat deze omtuimelde. De kleintjes kregen het kokend water en het vuur der kachel over het lijf en twee van hen be kwamen zoodanig ernstige brandwonden, dat onmiddelijke overbrenging naar het Gast huis te Eindhoven door den ontboden ge neesheer werd gelast. De toestand der kinderen is zorgwekkend. o Moord. De Haagsche rechtbank veroordeelde me vrouw C. J. v. B. wegens moord, gepleegd op 28 Januari j.l. op haar echtgenoot H. J. S. in de echtelijke woning aan de Jan van Nassaustraat in Den Haag, tot 10 jaar gevangenisstraf. Ongelukken. In de machinekamer van de sleepboot «Cor<t, die op de Dordsche Kil voer, is Donderdagavond, naar de Dordr. Ct. meldt, een bruinkraan van den stoomketel ge sprongen, tengevolge waarvan de machinist B. B. uit Rotterdam, die zich blijkbaar niet tijdig uit de voeten heeft kunnen maken, door den ontsnappenden stoom levend ver brand is. Openstaande luiken. Te 's-Hertogenbosch heeft de heer L. H. M. Pits het ongeluk gehad in het duister van den avond te vallen door een openstaand luik in een pakkelder, zooals er in de Bos sche straten zoo talrijke aangetroffen wor den. De val was zoo ernstig, dat de on gelukkige aan de gevolgen overleed. Een kwartier na het genoemde ongeval viel de heer Van Grabeek terzelfder plaats en werd eveneens ernstig gekwetst in het gesticht der Broeders van St. Johannes opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Men meldt ons later, dat beide heeren zijn overleden. DE NIEUWE ARBEIDSWET. De Eerste Kamer heeft de Arbeiderswet aan genomen. De achturen-dag is er nu. En daarmede iets waarmede Nederland alle andere landen vóór is de 65 urige arbeids week, een en ander behoudens vele uit zonderingen en tijdelijke beperkingen. We krijgen met de zoo lang en zoo vurig be vochten «drie achten* tevens den Engel- schen Zaterdagmiddag. Aan de werklie den, staat het nu te toonen, dat korter werk meer kracht beteekent en dat inten siever arbeid naast meer tijd tot verpoo- zing ten slotte tot betere, zoo niet tevens grootere productie leidt. Hoofddoel der wet is beperking van den ar beidsduur in het algemeen niet alleen in fabrieken of werkplaatsen maar ook in brood bakkerijen, winkels, kantoren, apotheken, koffiehuizen en hotels, verplegingsinrichtirigen Buiten de wet vallen havenarbeiders, steen houwers, landarbeiders, mijnwerkers, dienst- noden, bestuurders van ondernemingen of huri echtgenooteri (bakkers uitgezonderd) militairen in dienst, een deel van liet over heidspersoneel, alsmede het grootste ge deelte van het spoor-en tram wegpersoneel. Afzonderlijke wetten voor die groepen zijn of worden ingevoerd. Voor kinderen beneden 14 jaar is be houdens uitzonderingen alle arbeid verbo den, evenzoo voor vrouwen binnen 8 we ken na hare bevalling. Bijzondere voor 6>>rgen zijn verder verplicht ten behoeve vun de moeder en haar kind Dat de nieuwe regeling dan een weg- 'lereiduig zij tot grnoter welvaart Voor net slagen van de 8-orenproef is echter neier en vluggei wei k hel eerste vei eischle. Wat de in weikmg ireding betreft, du kali nog wel eenigen lijd op zich laten wachten en moet nog vastgesteld worden. De ucliturendiig in «Ir prartijk. Op aandrang van de organisaties der werklieden ging o >k Wilion's scheepswerf te Rotterdam er eenige maanden geleden toe over om den achturendag in te voeren. De uurloonen werden tri verhouding ver hoogd. Het ging eenigen tijd goed, totdat, tiaar de Avondpost lyeldt, de directie merkte dat telkens werklieden, en nog wel de beste tiaar andere werven overgingen. Bij na vraag bleek, dat zij daar geen hooger uur loonen konden maken, maar langer mochten werken, zoodat een belangrijk hoo ger weekloon kon bereikt worden. Van dat weekloon kon wat overgehouden wor den en daar werkte men giaag een paar uur per dag langer voor. In overleg met de arbeiders heeft de directie thans weer den tienurendag ingevoerd. o Een zeldzaam brutale inbraak. Een zeldzaam brutale inbraak heeft zich Zaterdagavond in Den Haag afgespeeld bij den heer Goudsmit, juwelier op de Plaats. Omstreeks kwart over 6 reed een motor fiets, een donkerroode Indian, komende van het Nourdeinde, met een kalm gangetje de Plaats op en hield stil voor den winkel van den heer Goudsmit. De man, die achterop zat, stapte er af, liep kalm tot voor het raatn, gooide toen plotseling een rond ijzeren voorwerp, dat een middellijn had van ongeveer 20 c.M., door de ruit en door het glas van de vitrine, deed een greep in de étalage, sprong weer op de fiets, die, voor de omstanders goed en wel wisten wat er gebeurd was, voor hun ver baasde oogen in de richting van den Kneu terdijk verdween. Dit alles speelde zich in zulk een korten tijd af, dat, voor men feitelijk begreep wat er gebeurd was, de daders reeds buiten het bereik waren. Het damespersoneel in den winkel schreeuwde van schrik, terwijl de heer Goudsmit zelf naar buiten rende, maar ook te laat. Een der heeren, die toevallig aanwezig was, rende de bandieten na onder het roepen van «houdt den dief, houdt den diefen zag hoe het tweetal de Parkstraat in reed en van daar de Ka zernestraat in. Een heer, die toevallig met zijn auto over den Kneuterdijk passeerde, werd door hem ingelicht en reed het tweetal achterna, maar in den doolhof van stegen en straten moest de auto het spoedig voor de motor fiets opgeven. De waarde van den buit kan nog niet worden opgegeveneen kostbaar collier- van eenige duizenden guldens waarde is geroofd, maar een stuk daarvan is later op de stoep teruggevonden. Verder is nog een aantal kleinere juweelen geroofd. Nader wordt bericht dat de politie er in geslaagd is de hand te leggen op een paar personen, die verdacht worden bij de diefstal betrokken te zijn. Nadere bij zonderheden konden te bevoegder plaatse niet gegeven worden. o Goederenvervoer door de lucht. Men seint uit Amsterdam Naar wij vernemen zal alhier een lucht- dienst worden geopend voor het vervoer van goederen van kleine afmeting, tusschen Engeland en Nederland. BEKENDMAKING. INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Heus- den maken bekend dat op Vrijdag 7 November a s. des voormiddags 10 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden te stadhuize. Heusden, 4 November 1919. Burgemeester en Wethouder voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, G. v. Everdingen. H. J. v, Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkfeediug is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen o<>k des Zondags ge opend van 10—1 uur. Heusden. Aan het postkantoor Heusden en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand October 1919 omgelegd f 22780 201. Terugbetaald I 22825 89 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekj- draagt bet nummer 6651. Bij Kon. besl. is Goedgekeurd, dat aan de heer Hobo', burgemeester vai Ga meren oj» /ijn verzoek, met van 1 Januari, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente idem dat de heer M. G. de Goi-y, burgemeester van Baardwijk, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Bij K. B van 30 October '1919 is benoemd tot substituut griffier bij de Ar id dissements rechtbank te Groningen, oir. C. W. Andreae, thans griffier bij bet kantongerecht alhier. Hierdoor ontstaat een vacature als Se cretaris der Huurwetcommissie terwijl ook Mr. Andreae was Voorzitter der Buiten- societeit en Penningmeester van het Dept. Heusden van het Nut Van Algemeen. De heer T. Lagendijk, te Dronge- len, is met ingang van '1 November aan gesteld als tijdefijk onderwijzer aan de School voor M U. L. O. alhier. In den nacht van 2 op 3 Novem ber zakte het water in de rivier de Maas volgens rijks peilschaal tot 0 38 M. bene den Amsterdamsche peil. Een stand, die zoolang de nieuwe Maasmond er is, nog niet is voorgekomen. Onder veel belangstelling liep Za terdagmiddag het stoomschip «Theseus* te water van de scheepswerf alhier. De te water lating welke met goed ge volg geschiedde, heeft de nieuwsgierigen niet lang laten wachten want als om een uur aangekondigd, dobberde het zeekasteel reeds even na kwart over een op de golven Verkrijgbaar in het <fa> SIGARENMAGAZIJN VAN c=> Wijksche poort N. 4 Beneden-Langstraat. De hooiprijzen loopen weder omhoog, doch doordien nog hoogere prijzen worden verwacht, gaat de verkoop niet vlot. Men besteedt thans tot f 40 per 500 K.G. en voor roggestroo i 15 k f 16. De vroeg ingevallen winter was waarlijk eene verrassing. De polders liepen nog vol met vee, dat gisteren morgen door de sneeuw naar stal moest worden gehaald De voederbieten zijn ook in lange nog niei uit den grond en bij aanhouden van dei winter zal het knolgroen voor het grootste deel wel verloren gaan. Capelle. Door het ten einde loopen der drukte in het tuinbouwbedrijf heeft de veilingvereeniging 's-Hertogenbosch en om streken besloten de afdeelmg Capelle van genoemde veiling op te heffen. Van hoe groot belang deze instelling voor groenten- en fruitkweeker is uit deze omgeving is ge weest bleek ten zeerste uit degroote hoeveel heid groenten en fruit, die hier wekelijks werd aangevoerd en verhandeld, alsmede de reus achtige prijzen, die zoo nu dan besteed werden. Het is dan ook te hopen, dat het volgend jaar weer een veiling mag worden tot stand gebracht en dat alsdan het initiatief daartoe genomen zal worden door de hier bestaande vereeniging op tuin bouwgebied, hetgeen vermoedelijk verre te verkiezen is en boven het deel uitmaken van een groote corporatie als genoemde Bossche veiling, ver mits daardoor de kleine onderdeelen in den regel de dupe zijn. Een woord van innigen dank komt in dezen toe aan den heer J. Michael, die zijn schuur geheel disponibel heeft gesteld als veilmgs- gebouw en verder aan allen, die in min der of meerdere mate hebben medegewerkt aan den bloei van onze eertijds zoo bloeiende veiling, daarbij vooral niet te vergeten den jjverigen en accuraten administrateur de Visser die zich met zijn geheele persoon wijdde aan den bloei en opkomst dezer in richting. Drongelen. Tot veldwachter dezer gemeente is benoemd de heer W. v. d. Pol te Meeuwen. 's Gravenmoer. Door het hulptele- graafkantoor zijn in de vorige maand be handeld 87 telegrammen, waarvan 34 verzonden en 53 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 52. Op de Rijkspostspaarbank werden 29 inlagen ge daan tot een bedrag van f 2231.35, ter wijl 15 terugbetalingen plaats hadden ter iiedrage van f 1850.66. Berpt. Er wordt hier de laatste dagen weer druk jacht gemaakt op mollen, en er wordt dan ook een aardig stuivertje meer verdiend De vel lel j'-s brengen l eeds 30 cent op. De landbouwer Jac. B. alhier vond gisterennacht een zijner be^te melkkoeien dood in de weide liggen. De Ntjmegensche roode koewortelen zijn dit jaar uitstekend gegroeid. Bij J. F zagen we er zelfs welke het kolossale ge wicht hadden van 5 6 pond. De prijs is thans 55 6 ct. p. K.G. Raamsdonk. De werkman F. ge raakte met zijn hand tusschen twee kip- karren, waarbij twee vingers verpletterd werden. Dr. Lips verleende medische hulp. Zondag speelde Oyotpia een bonds wedstrijd op haar terrein tegen Sparta uit 's Bosch. Olympia won met 40. Eindelijk zijri de huizen van den Stadsweg aangesloten aan het electrische net. Reeds een tiental jaren hebben de bewoners op aansluiting aangedrongen. Op velschillende plaatsen zullen lichten voor straatvei lichting worden aangebracht. De veemarkt zal dit jaar op Zater dag 15 Nov. gehouden worden. Er zijn tien prijzen van f 2,50 beschikbaar gesteld. Bij een twist sloeg de vrouw van V. haar buurvrouw met een stuk ijzer zoodanig op het hoofd, dat deze zich hevig bloedende onder behandeling van een ge neesheer moest stellen. De N. V. Verschure's Stoombootdien sten zal een rechtstreeksche dienst instellen van Raamsdonksveer op Keulen. De «Broe dertrouw XI zal dezen dienst onderhouden. Sprang. Als tusschenpersoon voor de uitvoering van de ouderdomswet 1919 is voor deze gemeente benoemd de heer J.L. van Santen. Bij de Woensdag 29 Oct. gehouden verkiezing voor 3-leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. kerk werden gekozen D. Craaijs, M. Nieuwenhuizen en G. J. van Willigenburg. A.s Donderdagavond 7.30 uur zal voor de gecombineerde kerken Sprang Vrijhoeve's Grevelduin Capelle in de kerk aan het «Bruggtje optreden haar be roepen predikant Ds. P. A. Lanting van Krommenie. Veen. Ons dorp was j.l. Zaterdag in feestdos, van bijna alle woningen, zelfs van den toren woei de vaderlandsche driekleur. Er was ook reden tot feestbetoon, onze geachte dokter, de heer J. E. Schmitz vierde zijn 25-jarig ambtsjubileum. Te tien ure in den morgen liet de commissie, die zich belast had met de jnzameling der gelden bij de gemeer.te- naren voor een huldeblijk zich bij den tubilaris aandienen en vertoonde hem de teekening van een te maken cilinder schrijf bureau. Daarna begaf de jubilaris zich met zijn familie naar de school, waar hij de schooljeugd verraste met een zakje lekkers. Het stond den geheelen dag niet stil met huldebetoogingen van hier, zoowel als van elders, want zijn arbeidsveld strekt zich uren ver uit. Het Veensch fanfare bracht den jubileerenden arts een serenade en behalve door een gul onthaal werd die hulde beloond met een flinke gave in enveloppe. Dat onze dokter nog vele jaren tot heil der lijdende menschheid zijn zoo gewaardeerde praktijk moge uitoefenen, is zeker de wensch van alle Veenenaren en van zeer velen uit den omtrek. Welseind Onze predikant, Ds. ten Bokkel Huinink, ontving een beroep naar de Herv. gem. van Numarïsdorp. Verslag Gemeenteraadszitting van MEEU WEN, gehouden op 28 Oct. 1919, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Brune, Secretaris de heer Sprong. Afwezig weth. Straver. De Voorzitter opent op de gebruikelijke wijze de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen zijn eenige bezwaarschriften tegen den H. O als van M. de Raad, P Lank haar, Wed. StraverGroeneveld, G. Lankhaar, K. M. Dirkzwager, C. de Graaff, Mej. C. van Andel, H. Bouman, VV de Graaff Hz., Steikenburg en Wed. Van Olst. De Voorzitter stelt voor deze reclames in de eerstvolgende vergadering van B. en W te doen behandelen. Vervolgens komt aan de orde de voor- loopige vaststelling der Gemeenterekening, en de rekening van het Levensmiddelen- bedrijf. De commissie van onderzoek ver klaart bij monde v«.n den heer De Graaff, dat de rekeningen zijn nagezien en in orde bevonden, waarna wordt beeloten de re keningen als zoodanig vast te stellen, als volgt Gemeenlerekeoing ontvangsten op f 19.200,28, uitgaven f20.975 295, alzoo met een nadeelig slot van f 1775,015. Rekening Levensmiddelenbedryf, ont vangsten op t 36.942,13b en de uitgaven op t 36 802.94°. Tevens wordt vastgesteld de lijst van oninbare en nog te verhalen posten. Een schrijven van Ged. Staten van 8 Oct. j.l inhoudende voorstel om de ge meente Meeuwen met de gem. Genderen en Drongelen te combineeren. De Voorzitter geeft hieromtrent eenige inlichtingen en wijst er op. dat wanneer men overgaat tot combinatie, de adminis tratiekosten aanmerkelijk zouden vermin deren, terwijl nu de kosten voor de kleine gemeenten steeds hooger worden, en wijst den Raad op een schrijven van Ged. St., welke aangeven een verhooging van salaris voor Burgemeester, Secretaris en Gemeen teontvanger. Weth. v. Buuren zegt zich wel te kun nen vereenigen met het voorstel van Ged. Staten eti vindt de omvang nog te klein, bij zou deze zelfs willen uitbreiden van Heusden tot Woudrichem, want, zegt hij, ik vermoed dat al de kleine gemeenten toch failliet zullen gaan. Het lid Van Dis kan zich met het voorstel niet vereenigen, daar men z i. in beperkten kring het peil hooger kan opvoeien dan in grooteren omvang, want daar kent men de toestanden niet zoo goed als in een kleine gemeente. Het lid De Graaff vereenigt zich met Van Dis. De Voorzitter zegt, dat dan elke ge meente toch voor zichzelf kan zorgen, daar in den nieuwen Raad uit elke gemeente raadsleden zitting hebben en dus evengoed voor het plaatselijk belang kunnen opko men. Het lid Van Dis. Ik kan mij hiermede niet vereenigen, ik kan voor die vreemde plaatsen niets gevoelen, ik ken daar de menschen en de behoeften niet, wel in en Meeuwen B.-Broek, maar verder niet. In eigen kring gaat dat gemakkelijker, daar leeft men in. De Voorzitter brengt nog naar voren het vergemakkelijken van Onderwijs, Brand weer, Politieverordening enz. Het lid De Graaff. Ik betwijfel echter of het nog wel zooveel voordeel is. Ik ben in grootere gemeenten geweest waar de kosten in verhouding zeker zoo groot zijn. De Voorzitter. Maar daar heeft men ook alle gemakken, als electr. licht, wa- tei leiding enz. Het lid De Graaff. Dat alles is waar,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2