I „ATLAS"! I KOFFIE IN PAKJES g $IS DE BESTE. Z ANT. METSELAAR HEUSDEN y Verkrijgbaar bij Wijksche poort X. 4 als de wind op het eigen huis staat. En de stormwind gaat over de landen en draagt de vlammen over, wis en zeker. In Rusland gaan de zaken voor de Bol- sewikie niet kwaad. Lloys George heeft daarop gewezen in een reden te Londen gehouden. De overrompeling van St. Petersburg had niet plaats gehad en Denikin's schitte rende opmarsch naar Moskou was tijdelijk gestuit, terwijl de laatste berichten uit Omsk niet geruststellend waren. Zoo gaf de minister den militairen toestand in Rus land^ weer. Het is ongetwijfeld nog opti mistisch geformuleerd. Niet alleen is St. Petersburg niet overrompeld, maar de over rompel aar zelf zijn gewone positie als de verrassing eenmaal is mislukt zit leelijk in de knel. Wel is waar kloppen niet alle berichten onderling, maar er is toch geen enkel bij, dat gunstig voor Joe- denits is, en mochten de slechtste waarheid bevatten dan behoeft men zich niet te verwonderen, als eerstdaags bericht komt, dat de heele strijdmacht van Joedenitsj als zoodanig tot het verleden behoort. Lloyd George wilde geen voorspeilingen doen dat de boljewistische geheel Rusland zouden veroveren en hij geloofde dit ook niet, om dat de boeren in hun hart het bolsjewisme verafschuwen. Maar wel vreesde hij een eindelooze reeks van wisselvallige veldtoch ten, die het meest vruchtbare land ter wereld braak zouden doen liggen en een land zouden verwoesten, dat voor de wel vaart van de wereld van het grootste be lang was. In de eerste dagen had hij reeds dur ven voorspellen, dat het bolsjewisme niet met het zwaard kon worden onderdrukt en dat men ten slotte zijn toevlucht tot andere middelen zou moeten nemen om den vrede en een behoorlijk bewind in dat land te herstellen. Hij wenschte dat de voorspelling niet bewaarheid zou worden, daar de beschaving geen uiteengerukt en verarmd Rusland zou kunnen dulden. Ondertusschen komt de Russische sowjet- regeering met vredesvoorstellen. Nu hun militaire positie betrekkelijk gunstig staat, zoeken zij een niet ongunstigen vrede te sluiten. Het voornaamste in de vredesvoor stellen is Er zal een wapenstilstand van twee weken intreden. In dien tijd zal geconfiteerd worden over den vrede. Alle bestaande werkelijke regeeringen, die ge vestigd zijn op het gebied van het vroegere Russische rijk, behoudens volle zeggenschap over de streken die zij op het oogenblik bezet houden. De blokkade zal worden opgeheven, de handel hersteld. De Sowjet en andere Russische regeeringen zullen hun verantwoordelijkheid erkennen voor de fïuan- cieele verplichtingen vari het vioegere Rus land jegens die staten, welke de overeen komst teekenen. De mededeeling eindigt dan met de verklaring, dat de sowjet- regeering dit voorstel aanvaardt, mits het niet later zal worden ingediend dan 15 November 1919 en dat zij zeer verlangend is naar een half-officieele waarborg van de Amerikaarische en Britsche regeeringen, dat zij hun uiterste best zullen doen om te zorgen, dat Frankrijk de voorwaarden van den wapenstilstand nakomt. De sowjet- regeering hoopt, dat het niet noodzakelijk zal zijn, dit aanbod (met de noodige wijzi gingen) aan de middel-Europeesche mogend heden te doen. Tot zoover het Russische vredesvoorstel. Zullen de geallieeiden er ooren naar heb ben Wij durven geen voorspellingen wagen, maar er is alle reden de bedoelingen der Sowjetregeering te wantrouwen. Het is al heel bezwaarlijk in vrede te leven met menschen die het er op toe leggen de wereld onderste boven te keeren. Voor dat de hand der verzoening wordt aange nomen mag dan wel eerst onderzocht hoe de gedragingen in den vervolge zullen wezen. Een telegram uit Berlijn kondigt den dood aan van Mr. Hugs Haase, den leider der onafhankelijke socialisten. Hij was de opvolger van Bebel, als hoofd der socia listische partij. Doch gedurende den oor log is hij steeds meer naar links gezwenkt, zoodat hij bij de uiterst radicale groep terecht kwam. Hij wordt geprezen om zijn hooge karaktereigenschappen, doch hij miste de gave om vaste leiding te geven, hij werd meer voortgestuwd dan dat hij voorging. Zijn moordenaar, een krank zinnige leerwerker zal in een gesticht wor den opgesloten. Er bestaat kans dat de mijnwerkers staking in de Ver. Staten binnen kort wordt bijgelegd. Door het verbod tot bun keren van vreemde schepen, liggen 200 schepen in de New-Yorksche haven stil. BUITENLAND. Een rede van Lloyd George. Londen, 8 Nov. Aan het banket in Guildhall ter gelegenheid van de Lord Mayor Day heeft Lloyd George een rede gehou den, waarin hij o. a. zeide Het groote gevaar, dat Europa gedurende een halve eeuw heeft bedreigd is voorbij. Er blijven nog gevaren bestaan, doch het gezond verstand en de goede wil, die ons door dezen oorlog hebben geholpen, zullen ons ook in vredestijd bijstaan. o Het einde der staking verwacht. Londen. 8 Nov. Een >Exchangea-tele- gram uit Washington meldt dat president Wilson een boodschap aan het Amerikaan- sche volk heeft geschreven in verband met de huidige crisis. Deze boodschap zal Dins dag gepubliceerd worden. o Berljjn. In een te Chemnitz gehouden redevoering heeft de minister der Rijksver dediging Noske o.a. gezegd De laatste Entente-nota, die o.a. 400.000 ton aan dokken en baggermolens van ons eischt, beteekend niets anders dan dat Duitschland in de toekomst zijn eigen sche pen niet langer in het eigen land zal kun nen repareeren, dat de Duitsche rivieren en havens op een onherstelbare wijze zuilen verzanden en dat millioenen Duitschers ge noodzaakt zullen zijn hun brood in andere landen te gaan zoeken. (W. B.) o Het valt mee Berlijn, 10 Nov. De Italiaansche re geering heeft in een manifest aan de be woners van de door Duitsche of Oosten- rijksche troepen bezet geweest zijnde lands gedeelten hare verbazing uitgesproken over het geringe getal aanmeldingen van eigen domsbeschadigingen. o Onlusten in Italië. Rome, 9 Nov. De provincie Piacenza is in staat van beleg verklaard, daar door de staking der landarbeiders; onlusten wor den verwacht. o De mynwerkerstaking. Indianapolis, 10 Nov. Het Hof heeft aan de mijn werkersvereenigingen tot Ding dag tijd gelaten het stakingsbevel te her roepen, daar vele leiders op prooien afstand wonen, zoodat het bevel hun slechts tele grafisch kon bereiken. o De Amcrikaaiische Senaat en liet vredesverdrag. Lyon, 9 Nov. De Ainenkaansche Senaat beeft met 50 tegen 35 stemmen het eerste voorbehoud op het vredesverdrag door de commissie van buitenlandsche zaken voor gesteld, aangenomen, bepalende, dat de Vereenigde Staten vrij zullen blijven zich uit den volkerenbond teru^ te trekken, als zij dat op een gegeven oogenblik meenen, dat de door hen aangegane verplichtingen vervuld zijn. o - De kolennood in Duitschland. Berlijn. In de Pr uisische Landsvergade ring verklaarde de minister van handel, dat de kolencrisis zich zeer ernstig laat aanzien. Ook bij ongestoorde productie zal Duitsch land tot April 1920 niet meer dan 43 V4 millioen ton steenkool en 39 millioen ton bruinkeol kunnen voortbrengen, terwijl voor het binnenlandsche verbruik en voor de levering volgens het vredesverdrag 66 Va millioen ton steenkool en 53 millioen ton bruinkool noodig zijn. De industrie zal ook belangrijk moeten worden beperkt. Vele fabrieken zullen moeten worden stopgezet, terwijl ook het gebruik van gas en elec- triciteit aanzienlijk zal moeten worden ver minderd. Het personenverkeer moet beperkt blijven en ook de huisbrand moet worden gerantsoeneerd. BINNENLAND. Zaterdag-nacht hebben inbrekers zich door verbreking van het slot van de deur toegang verschaft tot de pelterijenfabriek van de fir ra Davids en Co. aan de Wijn haven te Rotterdam. Er wordt een groote partij bontstellen en coupons zijde vermist. Het gestolene wordt geschat op een waar de van f 18.000. Er bestaat kans dat een massa gedroogde groenten, die hier te lande ligt opgeslagen, wordt opgeruimd. Groote hoeveelheden worden gereed gemaakt voor verscheping naar Finland en Scandinavië. o Te Beilen is de oudste inwoner, de heer H. Elder, op 101-jarigen leeftijd overleden. o Te Voorburg is mej. H. gearresteerd, ambtenaar aan het postkantoor aldaar, we gens het ontvreemden van een bedrag van f 2 50 uit een aangeteekenden brief. Reeds geruimen tijd deden zich aan het postkantoor onregelmatigheden voor waar van anderen werden verdacht. F. Domela Meuwenhuis ernstig ilek. Hilversum. Wij vernemen, dat de be kende anarchistische leider, de heer F. Do mela Nieuwenhuis, zeer ernstig ongesteld is. Hedenavond laat deed zijn toestand het ergste vreezen. Nader vernemen wij, dat de toestand van den patiënt zich voor het oogenblik iets gunstiger laat aanzien. Hoop op herstel wordt echter niet ge geven. o De weelde-belasting. De Telegraaf heeft inzage kunnen nemen van het voor-ontwerp der weelde-belasting Volgens de wet worden onderscheiden ^volstrekte weeldegoederen*, »betrekkelijke weeldegoedereruen een derde soort, die met het keurige germanisme van volstrekte nutsgoedei en« wordt aangeduid. De volstrek te« w.g. behooren tot de eerste soort, volgens een tabel A die dei 2e soort vallen in het algemeen onder den staat B, voor zoover zij niet door den prijs tot A. gerekend kunnen worden. De belastingpercentages zijn nog niet vastgesteld, doch zullen voor A-goederen vermoedelijk 15 pCt, voor B-goederen van 10 25 pCt, beloopen. Aan het wetsontwerp is toegevoegd een tabel C, die volstrekte weelde-artikelen op somt, welke belastbaar zijn met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1919, als au to's en pelsjassen,;e. d. o— Een kostbare klok. De klok, die de gemeente Amsterdam voor het Rotterdamsche raadhuis ten ge schenke geeft, zal, naar het »Hbid.meldt, ongeveer twintig duizend gulden kosten. Slechte tijden. In de afgeloopen 10 maanden van dit jaar- is te 's-Hertogenbosch ongeveer f140 000 aan vermakelijkheden uitgegeven. Ouder dit bedrag is niet begrepen hetgeen is uit gegeven aan inrichtingen tot vermaak op de kermis. De kosten van interiieering. De Minister van Oorlog raamt de kosten van interneering op 50 millioen. Ook Bui tenlandsche eri Binnenlandsche Zaken heb ben vorderingen op vreemde mogendheden. De regeering betwijfelt niet dat de bedra gen zullen wor ieri gerestitueerd. o - Dc brutale diefstal te VUage. Thans wordt gemeld, dat bij den dief stal by den juwelier Goudsmit, op de plaats te 's-Jravenhage, ontvreemd is een collier- ter waarde van 20 000 gulden. Levend begraven. Bij het spelen in de zandkuilen achter- de LambertHskerk te Maastricht, geraakte het 13-jarig zoontje van I de Boer onder- afvallende zandmassa's, die zich hadden losgelaten, bedolven. Een speelkameraad liep hard weg orn zijn vader te waarschu wen. Toen het jongejte uitgegraven was, bleek het reeds te zijn overleden. Beide beentjes waren gebroken, terwijl ook het gezicht deerlijk verminkt was. Kieswet. Aan de Dag. besturen der gemeenten is namens den Min. van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat, nu tengevolge van de wijziging welke de wet van 9 Augustus 1919 in de Kieswet heeft gebracht, de vrouw tot het actieve kiesrecht geroepen is en het aantal kiezers aldus ongeveer verdubbeld zal worden, herziening noodig is voor de verdeeling van de kieskringen in stemdistricten. o— Steenkolen uit België. In aansluiting aan het bericht van haar redacteur te Brussel, verneemt de »Msb.« dat de hoeveelheid kolen welke door de Belgische regeering aan ons land geleverd zal worden, 5000 ton bedraagt. Tegenover deze prestatie van Belgische zijde staat, dat de Nederl. regeering den uitvoer van een beperkte hoeveelheid kaas naar België zal toestaan. o Kctelonlplofing en brand te Gouda. Twee dooden, ses gewonden. Aan den Fluweelensingel te Gouda staat de stoomwasscherij »De Rijzende Zone van de firma Daalman, waar een tachtigtal, meest vrouwelijke, arbeiders werken. Vrijdagmorgen om kwart over acht is in de machinekamer de ketel gesprongen. En was een radelooze schrik rond de fabriek. In de fabriek was 't een ont zettend oogenblik. Het zware oude huis kraakte als het ware, de vloer van de werkzaal boven het ketelhuis zakte in stuk ken neer. Het machiuekamerpersoneel bleef vrywel ongedeerd. Erger werd het meisjesperso- neel getroffen. De ketel sloeg in stukken door den gevel heen en nam zware brokken steen mede, die op grooten afstand neervielen. Een groot stuk ketel ligt aan den wal- lekant, een ander stuk, dat deskundigen wel op 2000 K.G. zwaarte schatten, vloog omhoog en ging door het dak heen van het aangrenzend huis van den eigenaar der waschiririchting. Daar bleef alweer een wonder I iedereen ongedeerd, behalve een tante, een bejaarde dame, die, in haar bed liggend, een kleine voetwond kreeg. In de fabriek werd een meisje, Suze Kuys, met de ontploffing dadelijk naar buiten geworpen in den tuin, midden in puin en stukken glas en ijzer. Bijna on herkenbaar verminkt viel zij neer, op slag dood. Een tweede meisje, Marie Hesse, viel hevig verbrand neer. Zij werd naar het militaire gasthuis aan de Karnemelksloot gebracht, waar zij in deerniswekkenden staat aankwam, met een zware hoofdwond en het geheele onderlijf verbrand. Zij is nog in den voormiddag gestorven. De andere gewonden, een zestal, werden naar het militaire hospitaal gebracht, kon den er voor een deel heenloopen en ont vingen den bijstand van den dokter-direc- teer, bij wien zich de doctoren Montague, Hoffman en Kleyndert aansloten. In een moment stond het geheele, deels ineengestorte gebouw in laaiende vlammen. Betrekkelijk spoedig waren de vlammen bedwongen en daarmee werd het gevaar afgewend van de nabijzijnde chemische wasschery, die een groote hoeveelheid ben zine in den kelder bewaart. Den geheelen dag, tot laat in den na middag, is er gespoten, want nog telkens lekten de vlammen uit de ruïne op. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- eri Kiriderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 10 1 uur. Heusden. Het »Huys van Malsen® of wel »Slot Welk te Well, gemeente Ammerzoden, zal eerdaags, worden ver kocht. Over dit »Huys« de volgende bijzonder heden 't Is een vrij hoog vierkant, roodsteenen gebouw met twee uitgekraagde hangtoren- tjes, een steil leien dak van boven met een hekje omzet. De vierkante toren da teert uit de 15e eeuw een vleugel van 1885. Door het geringe aantal vensters heeft het een somber aanzien. De vroe gere voorburcht is thans een boerderij. De Meersloot verbindt de grachten van dit kasteel met die van het kasteel te Ammer- zoden. Wellicht is een van de oudste bezitters of stichters dr. Van Welle, gesproten uit het geslacht Spieringh te Heusden. In het midden van de 11e eeuw is sprake van een bivangum een besloten gebied van een hof te Welle in Teisterbant, op welk eigendom een thijns aan het klooster van Corvei rustte van een os, twee schapen en vier denieren 's jaars. Gielebertus de Welle treft men aan in 1008, de gebroe ders Gerdanchus en Albertus in 1216 en Johan van Welle in 1263. Hoe het Huis aan den naam Malsen (d.i. Geldermalsen en Buurmalsen vóór de splitsing) komt, is niet opgehelderd. Bij Kon. Besluit van 30 October No. 47 is goedkeuring verleend aan de sociteit »Gezelligheid« gevestigd in Hotel »Centrak alhier. De winter doet wel vroeg zijne intrede. Maandagmiddag en in den nacht van Maandag op Dinsdag is er een hoe veelheid sneeuw gevallen zooals sinds menschen heugenis niet heeft plaats gehad in het begin van November. Voor de boeren is dat een groote scha depost. Het vee dat anders nog in de wei loopt moet worden gestald, en veel zit hier en daar nog in den grond, 't Is te hopen dat het niet de voorbode van een vroegen en strengen winter mag zijn. Het vangen en dooden van katten schijnt weder in volle werking te zijn, zeer ten spijt van de ingezetenen, die zich aan zoo'n medewoonster hechten. - Naar wij vernemen zijn toch in de laatste 8 dagen niet minder dan 3 katten ver mist, in het traject Wijksche straat en Wijks-eind. In plaats van Mr. Andreae, is als Secretaris der Huurcommissie benoemd, de heer K. v. d. Berg alhier. Werkendam. Donderdagavond werd hier in de Nutszaal in dit seizoen de eerste Nutsavond gegeven. Uitgenoodigd waren de dames Kielburger (zang.) en de gezusters de Groot (viool en piano) uit Rotterdam. Het was een zeldzame avond op muzi kaal gebied, zoodat allen die in de zaal vertegenwoordigd waren, genoten hebben, en zeker nog wel eens naar het Trio zullen verlangen.. We durven dan ook gerust zeggen dat het bestuur een goede keuze heeft gedaan door het Trio uit te noodigen. Zaterdagmorgen is plotseling, na eerst nog gegeten te hebben, de heer Paens aan een beroerte gestorven. Ammerzoden. Op 22 November a.s. hoopt de heer Jan Dikmans den dag te herdenken, dat hij onafgebroken 50 jaren de functie bekleedt van organist in de St. Willebrorduskerk alhier. Andel. De verkooping van het vierjarig hak hout der Gemeente Andel, staande in den polder Andelerbroek bracht 7115 gulden op zijnde f 527 per H. A. In de maand October werden op het hulptelegraaf-kantoor alhier 107 tele grammen en 113 gesprekken behandeld. Beneden Langstraat. Naar nuchtere kalveren bestaat zeer goede vraag en de prijzen looperi zelfs van f25 tot f30 per stuk. Jonge biggen gaan thans van f 30 tot f36 per stuk. De prijzen van vleesch en spek loopen ook hooger. Vette varkens doen thans f 1.per half K.G. Capelle. Gedurende de maand Octo ber werden in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier 27 inlagen ge daan tot een bedrag van f3151,79, ter wijl 27 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f2116,13. In dezelfde maand werden op het post kantoor 150 telegrammen behandeld, waar van 56 verzonden en 94 ontvangen, terwijl 146 telefoongesprekken gevoerd waaronder 21 celgesprekken. Genderen. Vrijdagmorgen om half drie zal door onze gemeenteraad een open bare vergadering worden gehouden. Geertrnidenberg. Door den raad dezer gemeente is besloten een school voor M. U L.O. op te richten. 's Gravemoer. Nu de heer A. Borst lap Rz. zijne benoeming als penningmeester der Tuin- en Landbouwvereeniging niet heeft aangenomen, zijn dientengevolge de functiëri in het bestuur zoodanig gewijzigd, dat de heer A. Borstlap Jz. thans vice- voorzitter is en de heer P. van der Dus- sen, penningmeester, terwijl de heer J. Versteeg Hz. als bestuurslid is gekozen, Meeuwen. Donderdagavond a.s. hoopt Ds. v. d. Pol in de Ned. Herv. Kerk alhier een dankstond voor het gewas te houden, Zaterdagavond j.l. werd door den heer A., wachtmeester der Kon. Marechaus sees te Dussen in het café Smits alhier een openbare vergadering belegd ten einde te geraken tot de oprichting van een coöperatieve verbruikersvereeniging. De belangstelling was, in aanmerking genomen het slechte weer, vrij groot. De heer A. zette in een kort betoog het doel der bij eenkomst uiteen, en achtte de tot stand- koming van noodzakelijke vereeniging zeer gewenscht met het oog op de tegenwoor dige woekerprijzen en slechte waren. Om hiertoe te komen moeten evenwel de ingezetenen als Meeuwen, Dussen, Alm- kerk en zoomogelijk van nog meerdere ge meenten, samenspannen en zich als lid van de Coöp. Ver. opgeven. Elk lid zal dan een bedrag van f 10 moeten storten, hetzij ineens of wel in 10 termijnen, teneinde een bedrijfskapitaal bijeen te krijgen. De Coöp. Ver. zal dan de verschillende winkel waren goedkooper en van de beste kwali teit aan hare leden leveren en in 'talge- meen de hooge prijzen zeer spoedig gaan drukken. Na eenige discussie gaven zich slechts 5 personen op als lid. We kunnen niet nalaten onze verwon dering uit te spreken over dit gering sue-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2