vior het Uil m üeisiei ti Altsia, de Laystraat en U Bonelerwaard UITSCHOTsigaren 's-Bosch CUBA J I I. BlIJOEISTEMMS Uit een Meisjesleven. i Magazijn St. Jozef. L. DtRKS, Uitgever: L. J. YEEKMAN, Heusden. No3931. Zaterdag 15 November1919. Rookt onze 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco. Speciale engros-afdeeling. HUILMAVVs Heereii- en Rinderkleediiig WM'k Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. UND VAN ALTEM^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 L: Isaacs: BUITENLANDSCH OVERZICHT Wat een drukte en verontwaardiging over Lloyd George's Russische redevoering die wy in ons vorig blad kort weergaven 1 De Britsche minister president had n.l. ook beweerd De opperste raad heeft in het be gin van dit jaar, een poging gedaan om tusschen de elkaar beoorlogende groepen Rusland in den vrede tot stand te brengen. Ongelukkig was geen enkele groep in Rus land bereid, alle waren uit op verovering. Ik hoop dat de tijd niet ver meer is, dat de mogendheden in staat zullen zijn de „Wilhelmina-Bazar" Kolberstraat 6—8—10—12 Telef. 50. 's-BOSCH. De grootste sorteering i aan hillijkste prijzen. Zie Etalage. Zie Etalage. FUUILLKTOÜ. 2. Paul vond haar heel bizonder mooi en dichtte haar allerlei heerlijke talenten toe, die ze nooit in haar wezen vermoed had. Ze voelde zijne bewondering, als eene wel dadige warmte in haar jonge ziel. De omgang met Paul vulde haar leven geheel. Ze genoot van zijn bijzijn alleen reeds weg waren de kleine smarten van haar kleurloos bestaan. Ze herinnerde zich levendig alles wat hij vertelde van z'n werken, zijn studie en zijn vele boeken, wat hij haar deed op merken in de levende en levenlooze natuur, in woorden en gedachten, wat hij met zijn zachtdwepende stem vertelde van der men- schen en dingen verleden, waarin hij zat vastgegroeid door immense bewondering. En dan stond ze tegenover hem met hare moderne denkbeelden, en betreurde hare vrije opvoeding. Zijne belangenloosheid gevoelde ze, als een verwijt. Hij wilde alles vergeten, bre ken met allen en alles door zijn verlangen, om haar gelukkig te maken. Ze begreep, waarom haar wenschen waren gegroeid naar hem en hoe langer ze dacht over Paul, hoe grooter de zucht poging te hernieuwen en dan met betere vooruitzichten op succes. Wij hebben al werkelijke bewijzen van onze sympatie ge geven. Wij hebben 100 miljoen pont sterling aan materiaal en steun in allerlei vorm gezonden en ik ben rouwig om geen stuiver van dat geld. Het was een eereschuld en wij moesten haar betalen. Ik heb hoop dat wanneer de winter aan alle groepen te laride tijdgeeft, om nog eens over den toestand na te denken, zich voor de groote mogendheden een gelegenheid zal voordoen om den vrede te bevorderen. De geallieerden doen wel vreemd met Rusland. Nu eens is het lonken tegen de bolsjewisten en hen de vrije hand willen laten. Dan weer zenden zij troepen om de bolsjewistische te bestrijden. Een volgend maal willen ze de zaken op haar beloop laten en de kat uit den boom kijken. Lloyd George vooral is in dezen moeilijk te begrijpen. De N. R. C. zegt van hen. Lloyd George is een opportunist, die over de verschillende binnen- en buitenlandsche vraagstukken wel zijn denkbeelden heeft, maar het laveeren als de beste methode beschouwt om tegen den wind vooruit te komen. En aangezien nu de politieke win den in Engeland in zoover van die in de natuur afwijken, dat zij tegelijkertijd uit verschillende richtingen waaien, zijn deze laveerbewegingen van den eersten Minister allerminst eenvoudig. De Star drukt dit zoo uit, dat Lloyd George op twee paardei rijdt, die in tegenovergestelde richting loo- pen, een toer, die op het gebied van de acrobatiek inderdaad nieuw mag heeten. Uit de commentaren van de regeerings bladen, die hun inlichtingen ongetwijfeld van Loyd George zelf hebben, blijft toch wel zoowat, hoe de gedachtei gang van den Bntschen premier is geweest. Aan vankelijk was Lloyd George reeds een tegenstander van interventie en een voor stander van onderhandelingen tusschen de verschillende partyen in Rostand. T >en dit plan niet door kon gaan, heeft hij zich tijdelijk neergelegd bij de politiek, die sedert dien door de entente inderdaad is gevolgd geen krachtige interventie, maar steun aan de strijdmachten van Koltsjak, Denikin en Joedenitsj en handhaving van de blokkade. Nu acht Lioyd George blijk baar het oogenblik gekomen, waarop de gebeurtenissen hebben bewezen, dat deze politiek generlei resultaat kan hebben, tenzij juist versterking van de positie der bolsje- wiki. Lloyd George wordt fel aangevallen in de conservatieve pers. Zoo schrijft de Daily Mail «Zaterdag ochtend op den ochtend van den eigen dag dat Lloyd George zijn rede in den Gildenhal hield heeft de Daily Herald onder het hoofd. «Benin's nieuw vredes aanbod® een uittreksel openbaar gemaakt van een document dat het pai lementslid kolonel Malone uit Rusland had meegebracht en dat een voorloopige overeenkomst als grondslag voor beraadslaging bevatten. De onbeschaamdheid van dit stuk, dat ter kennis van de regeenng gebracht is, wordt verergerd door het feit, dat de sow- jet-regeering erin op aandrint dat het eer- GROOTE KEÜZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk- Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GKRO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes- Vraag prijscourant voor Gerozüver voorheen JACQ. KR1JB0LDER Hinthamerstraat 7U. 's-BOSCH. werd in hare ziel naar den man, in wien ze haar levensidealen vond, hoe grooter ook haar onrust over de onzekeiheid van den band, die haar aan den jongen bond, hoe dringender het verlangen te weten, of hij altijd bij haar zou blijven. Dikwijls reeds had ze 't besluit genomen, hem voor de keuze te stellen, bij haar aan huis te komen of haar te zullen missen, maar ze durfde nooit zoover gaan Eu langer kon 't zoo niet 1 Gedienstige en belangstellende menschen praatten reeds over hun omgang, als ze bij haar thuis kwamen, vroegen haar den naam van haar beminde. En als die weg waren, kreeg ze steeds een boetepreek te hooren van Pa, een dreigement bijna. Hoe zou ze Paul kunnen dwingen Hij had haar reeds meermalen gezegd, dat hij 't beter vond, dat ze eenige jaren niet met elkaar zouden omgaan hij zou toch voor haar blijven voelen, zonder haar te ontmoeten, levend van zijne herinnerin gen en zijn hoop op een verre toekomst. Maar zij zou dat niet kunnen. Ze kon haar dagen niet meer denken zonder hem, die er steeds iets moois aan wist te geven. Pijnigende voorgevoelens kwamen in haar op. Ze poogde te slapeneen vreeselyke hoofdpijn kwelde d'r gedachtenmoe hoofd. Ze wilde echter morgen weer beter zijn. Toen moeder kwam kijken en een lichtje bracht, lag 't kleine blonde meisje zachtjes te sluimeren. In haar blank witte omge ving leek ze kleiner en tengerder, wonder mooi tevens. En de* vrouw bleef eenige oogenblikken luisteren naar de ademhaling van d'r kind, wier Engeltjes schoonheid haar plots met een soort bewondering ver vulde Ze zou haar laten slapen en mor gen vroeg niet wekken, dacht ze bij zich zelf en ging stil heen. In 'n schrik werd Culy wakker. Ze hoorde en voelde niets, zag alleen, dat het licht was, dagelicht. Bij wijlen joeg de wind zacht tikkende regendroppels tegen 't venster. Do r dat geluid kwam ze bij en voelde hevige pijn ui de linkerzijde, angstige pijn, die bij ie dere beweging verschoof. Ze kon niet opstaan uit d'r bedje, 't ging heelemaal niet. Plots voelde ze warme tranen op hare wangen. Uren, lange trage uren lag ze te kijken rond door 't kamertje, met zijne groote rust. Alles, wat haar lief was, bevond zich daar bijeen, alles, wat haar hoorde. Haar oog viel op de doos met brieven van Paul. Wat zou hij doen, als ze niet kwam zou ie niet vreeselijk ongerust zijn Hoe laat zou 't wel wezen Misschien stond hij nu net te wachten 1 Ze wilde hem schrij ven Maar hoe zou ze hem den brief laten bezorgen en wat zou ze hem schrijven ste "redesaanbod van Engeland zal komen en zich bereid verklaart, om het te toetsen, mits het niet later dan 15 November ge daan wordt. Met andere woorden, de bolsjewiki (of Bolos, zooals de Britten die in het Noorden gevochten hebben, hen noemen) geven aan Engeland tot aanstaanden Zaterdag den tijd om zich met hen le verstaan. Er zijn afgevaardigden die willen weten, of dit document den eerste-minister voor den geest stond, toen hij zijn rede in de Gildenhal hield. Toen Churchil Woensdag over den Rus- sischen toestand in het Lagerhuis sprak, zei hij «Iedereen voelt de behoefte aan een duidelijk omschreven staatkunde tegenoverj Rusland. Het is echter gemakkelijker om voor zwik een staatkunde te ijveren dan haar te formuleeren. Iedereen kan erom vragen, niemand kan haar formuleeren Zelfs Zwitserland, de wijkplaats en de toe vlucht van radicale politici uit alle landen en van alle rassen, heeft geenerlei betrek king met de bolsjewistische regeering kun nen ondei houden. Hij verlangde vervolgens dat men admi raal Kollsj ik en generaal Denikin in hun strijd tegen het bolsjewisme zooveel mogelijk zou steunen. Er zyn nu afgevaardigden die vragen Geeft de eerste-minister of geeft de heer Churchill de tegenwoordige staatkunde van de regeering juist weer Als de heer Chur chill haar Woensdag juist vertolkte, is er dan iets gebeur d tusschen Woensdag en de rede van den eerste-minister op Zaterdag, dat een radikale verandering teweeg heeft gebracht De Daily Mail geeft dan in een andere kolom nog eens een opsomming van al de gruwelen, die de bolsjewiki hebben begreven. Kolonel Ward, de afgevaardigde die pas uit Siberië terug is, vertelde verleden week in het Lagerhuis, dat de bolsjewiki te Omsk ervoor ijverden om alle officieren, adwoka- ten en kadetten te dooden. Bijna eiken morgen vond men officieren dood op straat liggen, nu eens vier, dan vijf of zes, soms zelfs twintig of vier en twintig. Soms werd een officier in een loods gebracht. En om te laten zien, dat hij olficier was, werden de schouderstukken opzettelijk met sclnoeven in zijn vleesch vast gemaakt, (óór hij gedood werd.« Duke, die als bolsjewist vermomd, onder de bolsjewisten geleefd heeft, vertelt in de Zachtjes werd de deur opengedaan. Daar was moe 1 «Straks komt de dok terzei ze bezorgd, »ik heb je laten slapen, 't is elf uur nu. Wil je wat gebruiken? Heb je erge pijn Moeder toefde wat bij d'r angstig vra gend. Haar gedachten waren bij Paul, o, kon ze maar eeris alles aan moeder vertellen, ook hare hoop, hare zekerheid, dat hy komen zou, straks misschien reeds I Ongerust ging de moeder de trap af. «Laat me liefst alleen blijven en slapen, ik zal gauw beter zijn, de dokter hoeft niet te komen®, had de zieke gezegd. Alleen weer dacht ze ongestoord verder. Hij zou 't niet uithouden op zijn kamer, als hij wist, dat zij ziek lag. Nu zou hij bij d'r thuis komen 1 En in 't vervolg zou ze over hem kunnen praten met al d'r huis- genooten. Hier, waar nu 't portret van zus hangt, zal ik het zijne ophangen, over legde ze. Als de bel overging, luisterde ze met ingehouden adem. Zouden ze be neden willen, dat hij bij haar kwam 't Was wel gek, zoo'n vreemden jongen bo ven laten 1 Wat zou hij zelf er van denken, als ze 't hem toelieten Ook zou hij nu alles zien Zou 't hem niet zwaarder vallen, alles te aanvaarden, als hij de werkelijkheid aanschouwd had 't Was beter wellicht, dat hij maar niet kwam I En angstig verlangde ze eens klaps, dat by niet komen zou. Ze vond DRAAGT Gorinchem. Times, dat, toen hij in het beginv van Sep tember St. Petersburg verliet, er bij Luga een nieuw concentratie-kamp was ingericht waarin 10,000 tot 15,000 vrouwen zaten, de vrouwen, zusters en moeders niet van officieren, maar van gewone boeren, die naar de witten waren overgeloopen. De nieuwe politiek kan dan volgens de «Daily Mail® alleen in samengevatte woor den de woordenaan moordenaars de hand te reiken. De mijnwerkersstaking in Amerika is gelukkig opgeheven. De regeering heeft vuet bij stuk gehouden en het pleit gewon nen. De weg tot onderhandelingen is geopend. De vertegenwoordigers van de mijn wei kers hebben de uitnoudiging van den minister van arbeid om tot een vergelijk te komen aangenomen. Er is dus in den ernstige toestand een gunstige verandering gekomen. BUITENLAND. Oulustiiu iu Ierland. Verwoede gerechten te Cork. Londen 12 Nov. De «Daily Chronicle® maakt melding van een ernstig conflict te Cork tusschen soldaten van het Shrops hire lichte infanterie-regiment en burgers der stad, tengevolge van de gespannen Engelsch-Iersche verhoudingen. Tal van personen werden gewond 40 werden er in de hospitalen opgenomen en velen wor den thuis verpleegd. Dit geschiedde Zondag, toen de politie heel dwaas haar eigen onvastheid. Ze soesde tot 't avond werd, wikkende en wegend, plots weer afwijzend, wat ze juist wenschte. De heele familie was achter eenvolgens komen kijken, hadden 't een en ander voor haar meegebracht, waren bi zonder lief geweesten toch was ze telkens blij, als ze alleen bleef, verwach tend aldoor Paul met zijn bruine oogeu en Lnge, zwarte haren zijn zachte dweepstem. Sul flikkerde een klein lichtje, haar slaapkamertje half in 't donker latend. Als hij nu nog kwam, zou ze niets meer van hem zien, dan zijn oogen en witte handen. Maar ze zou hem tot zich trek ken en hartelijk kussen en hij zou bij d'r blijven zitten, heel lang hand in hand Driemaal was Paul van Veulen van Heyen met een grooten bos witte chry- saniheems in zijn hand erg gejaagd voorbij 't huis geloopen waar Culy woonde. De gedachte, dat ze ziek was misschien, had hem voortgedreven van zijn kamer naar het huis, waar hij den moed niet had aan te bellen. Hij kon 't niet van zich verkrijgen en inwendig boos over zijn lamheid, ging ie terug naar zijn kamer. Hij zou een brief schrijven en dien met de bloemen sturen. Maar als ze eens lang ziek bleef. Hij zou 't niet uithouden Eerst een brief schrijven en dan zou ie eenvoudig vertrekken uit de stad, naar zyne familie buiten, die 't immers nooit iJ-r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1