Voor de a. s. St. NICOLAAS Winter handen „ATLAS-J Boerendienstbode Kristal en Porcelein. Firma ALPH. HUPSCH, Hulp voor het noodlijden de Oostenrijk Groote sorteering 4? KOFFIE IN PAKJES f IS DE BESTE. ANT. METSELAAR IIEUSDEN Saxische Figuren en Vazen. Echte Kopenhaagsche Figuren en Vazen, etc. Bezichtig gedurende deze weken mijne Etalages. 's-BOSCH Vughterstraat 19. (lebruik PilTOl LAAT HELPEN WIE KAN. 4? Verkrijgbaar bij Wijksehe poort X 4 Aanbevelend, Telephoon 715 met behulp van pantserauto's ten slotte de strijdenden uiteenjoeg. Dinsdag trokken 200 soldaten uit de kazerne naar de stad om den strijd te her vatten. Een politiecordon, dat hen trachtte tegen te houden, werd doorbroken, en een hevigen strijd tusscheri burgers en soldaten ving aan, waarbij gebruik werd gemaakt van revolvers en ook van flesschen en steenen. De Oxford lichte artillerie rukte gewapend uit en slaagde er ten slotte met de politie in de orde te herstellen. De gevechten duurden 3 uren. De ^assistent provost marshall® werd door revolverschoten ernstig gewond. (Tel.) Het incident te Breskcns. Brussel, 12 Nov. Naar de »Dernière Heurea meldt, heeft de Belgische regeering heden den uitslag vernomen van het onder zoek, in Nederland ingesteld naar het in cident te Breskens. De feiten zouden zich hebben toegedragen zooals gemeld werc/J De Belgische regeering zal heden een nota tot Nederland richten met verzoek om ophelderingen en eventueel herstel. De «Dermèr Heore® voegt er aan toe, dat de Nederlandsche regeering een onder zoek instelt en dat men het aanbieden van verontschuldigingen en het aanbrengen van herstel verwachten kan. o Dreigende dnkwerkersstakiug te Antwerpen Brussel, 12 Nov. Het scheepvaartblad »Le Neptunea meldt, dat er reden is om een staking in de haven van Antwerpen te vreezen. De dokwerkers eischen, dat hun salaris op 16 francs per dag wordt gebracht. Als de werkgevers niet voor Vrijdagavond geantwoord hebben, zal de staking ipso facto uitbreken. Vliegmachine zonder vleugels. Naar de buiteulaiidsche bladen melden, hebben prof. Louis Lecoin en de ingenieur Louis Danblanc een vliegmachine zonder vleugels uitgevonden, waarmee het mogelijk is loodrecht omhoog te komen. De plannen en modellen, die aan de Fransche regeering zijn aangeboden werden zoo veelbelovend gevonden, dat deze regee ring niet alleen alle patentrechten heeft gekocht, doch ook 100 000 franks toestond voor verdere proefnemingen. Een vredesaanbod van Lenin. Erkenning der liuitrnlaiidsche schulden De sloivoorwaai den van dit aanbod luiden als volgt 7. De geallieerde en geassocieerde re- geeringen, kennis nemende van de verklaring der Sovjet-regeering in haar nota van 4 Februari met betrekking tot haar buiten- landsche schulden, stellen als integreerend deel van deze overeenkomst voor, dat de Sovjet-regeering en de andere regeeringen, die op het gebied van het voormalig Rus sische Rijk zijn ingesteld, met inbegrip van Esthlarid, Letland, Lithaueri en Finland, haar verantwoordelijkheid zullen erkennen voor de financieele verplichtingen van het voormalig Russische Rijk aan vreemde staten, die partij zijn bij deze overeenkomst, en aan de afzonderlijke onderdanen van die staten Een nadere regeling voor de betaling van deze schulden moet overeen gekomen worden op de conferentie, met I inachtneming van den huidigen financieelen toestand in Rusland. ruwe en springende handen, winter voeten, schrale en strakke huidhar sten en kloven, gesprongen lippen Deze zalf bezit een groote genees kracht. Tevens voortreffelijk heel middel bij brand-, snij- stootwonden, onjveilingen, smetten der huid, zwe ren en huiduitslag. In d lozeri «an 30 en 60 ct. Fabrikant A Ml IN HA RUT, Pharm. Fabriek Z-ist. Bij Apoth. en Drogisten. Te 's Hertogeobosch. Gebr. Verhees, Orthenstraat B 89 en Vuchterstraat 30 m en Apoth. Dr« Lamer en Iodemansgp BINNENLAND. vreemd vond, als ie onverwachts kwain afzakken. Met bevende hand schreef hij aan zijn groot schrijfbureau in de zacht groen verlichte kamer. 't Kostte hem wel moeite te liegen tegen haar, dat ie wegens familiezaken weg moest. Een paar tranen liepen hem in de oogen, toen ie den brief cacheteerde. Hij belde even en beval ruiker en brief te bezorgen. Vier dagen van groote onrust bracht hij door op het kasteel, waar zijn familie in oud-heerlijke hoogheid troonde. Slapen deed hij byna niet en mokkend zat ie den heelen dag in de groote huisbibliotheek te werken. Tweemaal per dag kwacn de oude post bode met de brieven en telkens wandelde hij hem te gemoet, hoe langer, hoe verder. Zou ze hem niet schrijven? Zou ze kwaad zijn, wijl hy niet gekomen was Zou ze te ziek zijn misschien, om te sclnijven? Hij beefde bij die gedachte Zou ik niet teruggaan, overwoog ie iederen dag, doch steeds verlegde hij zijn plan tot morgen. Door den wind geschud, piepten de boomen om het kasteel, in stroomen plaste de regen. Paul besloot thuis te blijven. De bode zou toch niets hebben Hij bleef doorlezen in het oude foliodeel, dat ie onderhanden had. Jonker een brief voor u®, schrikte hem op uit zijn ingespannen lectuur. De lakei bood hem op een schaal den brief. Hij scheurde den omslag open, las en viel hevig ontsteld in zijn breed eiken leun stoel. Op verzeek van Culy berichtte haar vader hem, dat zijne dochter was over leden hare laatste woorden waren een verzoek geweest, de clnysantheems van Paul neer te leggen op haar graf. Llnue. luizenplaag. De provincie Groningen en in 't aangren zende deel van Duitschland, lijden de land bouwers ontzettend door de muizenplaag. Een boer heeft zijn land 10 dagen onder i water gezet even als een ysbaan. Dal middel hielp. Bij duizenden zijn de ver dronken muizen gevonden, die thans een goede bemesting geven. Opgedreven looneii. Tot de meest opgedreven werkloonen behoort ongetwijfeld dat van den veen- arbeid. Voor 't droogmaken van 1 dag werk (8 voer) turf betaalde men in 1914 f5.thans f22 50, voor het graven in 1914 t 10, thans f32 50. o Een dure hengst. Voor den hengst zClaront te Sluis (Z.) is f 125.000 geboden. o Vorst. In Friesland vroor het Woensdag al vier graden. Door het ijs kan iri land wijken al niet gevaren worden. Wegens sneeuw en vorst is alle arbeid op het veld en in de bosschen gestaakt moeten worden. De arbeiders lijden groote schade door den vroegen winter. Het Nederlandsche stoomschip Zaait" op ecu mijn vergaan. Uit Hoek van Holland wordt bericht Het Zweedsche berging stoomschip »Her- mes® heeft hier aangebracht 4 man van het Ned. stoomschip »Zaati« hetwelk Zater dag van Rotterdam naar Helsingfors was vertrokken met levensmiddelen en Zondag op een mijn is geloopen en gezonken. De geredden hebben 46 uur in een sloep rond gedreven en zijn toen opgepikt. Hun voe ten zijn bevroren. In hotel »Caland« zijn zij ondergebracht22 man onder wie 2 passagiers worden nog vermist. De namen der geredden zijn J. Beek, Tremmer, C. de Wijs, le machinist, allen uit Rotterdam en A. Mier, 2e stuurman uit Terschelling. De bevolking van Oostenrijk en Honga rije is bezig uit te sterven bij gebrek aan voedsel. Duizenden komen per dag om. Ziel door vlijmend zijn de berichten over den nood in deze geteisterde landen. De lezers van ons blad willen allen wel iets geven om dien nood te helpen lenigen. Wees dan zoo goed Uw gift aan ons bureau te zenden. Uwe bijdragen zullen in dit blad ver antwoord worden. DE REDACTIE. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEfc'RE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Dinsdagavond j.l. had de le vergadeiing der opgerichte Chr. Schoolver- eeniguig plaats in de Chr. Bewaarschool alhier, tot het vaststellen der statuten en het kiezen van een bestuur. Aan het openings woord van Ds. Ruijsch van Dugteren ont leenden wij, dat ruim 100 personen zich als lid hadden opgegeven, terwijl tevens werd medegedeeld dat het aantal kinderen voor de nieuwe school het respectable getal van '150 is overschreden. Aan de hand vari deze mededeelingen gelooven wij thans voldoende is aangetoond de behoefte aan goed Chr. onderwijs zeer groot is. Wij hopen dat de pogingen, die in het werk zijn gesteld met verder succes zullen worden bekroond. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, Prof. Dr. 1. van Dyk, W. C. Friedli, D. N. Visser en K. van den Berg, werd als definitief bestuur gekozen. Raadsvergadering Vrijdag 14 Nov. nam. halt acht, 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gem.-begrooting 1920. 4. Rekening 1918 en begrooting 1920 der Godshuizen. 5. Omwerp-besluit Ged. Staten jaarwed den Burgemeester, Secretaris en Ont vanger, 6. Verzoek A. v. Dijk om ontslagen te worden van de pacht van het aarileg- geld. 7. Aangehouden verzoek plaatsing lantaarn bij de ciclioreifabriek. 8. Brief Inspecteur Staatsboschbeheer met voorstel verkoop boorrien wal enz. In het geill. Zondagsblad, behoo- rende bij ons blad van heden, komt voor eene gravure, voorstellende het te water laten van liet stoomschip »Tlieseus«, waar van de vorige week door Ons uitvoerig melding werd gemaakt. Werkendam. De voorbereidende werk zaamheden voor het aanstellen van een wijkverpleegster in deze gemeente en De Werken woiden door het Bestuur van het •Groene Kruis® met kracht voortgezet. Het Bestuur heeft daarbij de medewerking verkregen van eenige leden, die tot voor kort de Commissie voor Christelijke zieken verpleging vormden, doch thans van de be noeming eener verpleegster hebben afgezien. In een paar bestuursvergaderingen, waar bij ook bedoelde leden tegenwoordig waren, is ernstig overwogen op welke manier het Bestuur aan de geldmiddelen kan komen om de jaarlijksche onkosten, die de aan stelling eener verpleegster met zich mede brengt en die voorwaar niet gering zijn, te kunnen bestrijden. Besloten is binnenkort door de geheele gemeente en ook in De Werken een cir culaire te verspreiden, waarop ieder zich verbinden kan voor een jaarlijksche vrijwil lige bydrage, welke echter in wekelijksche of andere termijnen betaald kan worden. Verwacht mag worden, dat niemand die circulaire ongelezen terzijde zal leggen en velen naar verhouding van hun inkomen zullen bijdragen, want dan alleen zal het Bestuur tot de aanstelling eener wijkver pleegster kunnen overgaan. Iedereen is er zeker volkomen van overtuigd, dat het hier een zaak geldt van algemeen belang. Donderdagavond gaf de Gemengde Zangvereeuiging Uitspanning door Inspan ning* haar jaarlijksche uitvoering in het Nutsgebouw alhier. Reeds op den middag waren alle plaatsbewijzen uitverkocht, zoo dat des avonds de zaal stampvol was. Het was een gezellige avond, de aardige liede ren en de tooneelstukjes vooral brachten er de stemming in. We hopen, dat de vereeniging nog vele jaren zal mogen bestaan. Bommelerwaard. De winter heeft als overal wel wat vroegtijdig zijn intree gedaan. Suikerbieten staan er nog vele in den grond, veel van de laadplaatsen en veel onderweg. De aardappelen zijn nog niet alle gerooid er zijn er nog die ze niet allemaal er uit hebben. Appelen en peren ziet men op sommige plaatsen nog aan de boomen hangen, wat daar van wor den moet zal later wel opgelost worden. De prijzen der laatstgenoemde blijven laag vermoedelijk de traagheid ze te plukken. Handel in hooi de laatste dagen stil, nog een flinke partij werd door den Commis sionair N. v. Bal legooien opgekocht tegen t 45 per 500 kilo. Babiloniënbroek. Donderdagavond j I. hield de IJsclub «Juliana® een algemeene vergadering in 't café v. d. Beek alhier. De talrijke opkomst gaf blijk dat de animo voor de yssport alhier vrij groot is. Door den Secretaris werd een juist en zakelijk verslag uitgebracht over de vergaderingen gehouden in 't voorgaande jaar, terwijl door den Penningmeester rekening en ver antwoording werd gedaan, welke verant woording door een commissie werden ge controleerd en in orde bevonden. Bij de reglementsherziening werden eenige artikels gewijzigd, n.l. dat de bestuursleden evenals in de Gemeenteraad 4 jaar zitting zullen hebben. Daarna had de stemming plaats en weiden inet meerderheid van stemmen lot bestuursleden gekozen de volgende heeren W. Straver Abrz., J. Straver, Adrz., C. Muskens, B. de GraafF Bz. en W. Ver hoeven.. Onder de stembriefjes waren er 2 van onwaarde, waarvan 1 met een rijmpje a.v. Die zijn plicht doet Is mij altijd goed Wanl ik blijf zoo Neutraal Als een hondje aan een paal. Bij de rondvraag werden nog eenige opmerkingen gedaan omtrent het onderhou den der Jlsbaan wat den vorigen winter wel wat te wenschen heeft overgelaten en werd dit onder de aandacht van het nieuwe bestuur gebracht. Capelle. De tuiribouwcursus, welke gehouden wordt in de school indeNieuw- straat alhier, wordt door ruim dertig leer lingen bezocht. De lessen worden gegeven door een tuinbouwleeraar uit Vuglit. Woensdagavond a.s, om 7 uur zal in het café van den heer L. F. van D. aan de Nieuwevaart alhier een lezing wor den gehouden door een der ambtenaren van den Raad van Arbeid te Tilburg, ten einde een populaire beschouwing te geven over het doel der verzekeringswetten. Woensdag had de Rijksontvanger S. alhier het ongeluk door de gladheid der we gen met zijn fiets te water te geraken. Boven verwachting kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. Men deelt ons mede, dat in de buurt van »den Rattenhoek® alhier reeds een viertal katten zijn ontvreemd. Dit schijnt des avonds te gebeuren door een of meer personen, die deze dieren vangen met het doel om hun huid te verkoopen. Het is te hopen, dat aan deze dierenmis handeling zoo spoedig mogelijk een einde kume. Op 2 December e.k. moeten de landbouwers deze gemeente hun graan, dat zij vrijwillig hebben opgegeven om aan de regeering af te staan, leveren te Waalwijk bij den Graanontvanger A. van den Broek. Genderen. Naar wij vernemen is tot Adjunct-Commies ter secretarie te Tilbnrg benoemd de heer J. B. Sens, ambtenaar ter secretarie alhier. Wij gunnen van harte dezen volijverigen en humaDen ambtenaar deze promatie. Meeuwen. Ds. v. d. Pol alhier staat op het tweetal voor een beroep naar de gemeente Weerdinge in Drente. Maandagavond 17 Nov. a.s. des n.m. 6 unr zal in het café Smits alhier als spreker optreden een Ambtenaar van den Arbeidsraad te Tilburg, teneinde werk gevers en werknemers in te lichten omtrent hun verplichtingen inzake de wetten, de arbeidersverzekering rakende. Het is in een ieders belang deze lezing bij te wonen. Nieuwendijk. Het herhalingsonder- aan de Chr. School alhier wordt door 22 leerlingen gevolgd. Dat de snelle winter dit jaar ook hier de landbouwers overvalt blijkt wel duidelijk. Er staan nog vele suikerbieten in het land en er liggen nog ongeveer 1.500 000 K G. suikerbieten op de los plaatsen, die nog verscheept moeten worden. Nederhemert. Dinsdagavond j.l. her dacht de Chr. Jong.-Vereenigirig alhier haar 25 jarig bestaan. Na de openbare samen komst in de kerk, waar slechts weinigen waren opgekomen, had een gezellig samen zijn plaats in het lokaal der vereeniging. Door den voorzitter, de heer Clevits werd een enkel woord gesproken van afscheid, daar hij voor de laatste maal het jaarfeest bijwoonde, wegens vertrek naar elders. Verder werden er voordrachten en samen spraken gehouden, terwijl tevens versnape ringen werden rondgediend. Om ruim half elf sloot ds. Cluin deze vergadering, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Oudendijk- Maandagmorgen werd de dienstbode van den heer H. op den dijk in de buurt van Sleeuwijk, door een motor fiets aangereden, met eenige kwetsuren aan hoofd en beenen, werd zij opgenomen. De motoi fiets was deerlijk gehavend. De berijder kwam met den schrik vrij. De werkman v. F. bezeerde zich doordat hij uitgleed, zoodanig aan het lin kerbeen, dat dadelijk geneeskundige be handeling moest worden ingeroepen. Raamsdonksveer. Door het Comité van Protestanische zijde zullen in onze ge meente 50 Oostem ijksche kinderen onder gebracht worden, terwyi een bedrag van f 750.is opgehaald. Op de suikerfabriek Statendame geraakte de werkman de R. tusschen de snijmachine, waardoor vier vingers werden afgesneden. Sprang. Voor hoofdonderwijzer aan de binnenkort te Besoijen te openen school met den Bybel hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Woudrichem. Veilingbericht van 12 Nov. 1919. De aanvoer van fruit was tengevolge van de weergesteldheid gering. Pi ijzen als volgt Zure Bellefleur I Goudreinetlen I Zoete appelen Stoofperen zeer 8-10 ct. per K.G. 1012 6 -7 57 Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren: Pieter z. van F. de Bruin en P* A. van Dijk. Getrouwd: C. H. Schreuders 45 j. en H. Bax 50 j A. van Genderen 29 j. en D. van Diggelen 18 j K. Vos 25 j. en E. Vei hoeven 24 j. F. de Haan, 38 j. en H. Coence 44 j. Overleden: A. E. J. Neef 27 j. C. F. Levinson echtg. van E. Callenfels 65 j. Poederoijen over de maand October. Geboren: Cornelis z. van J. M. Ver- nooij en T. Brienen Hendrik z. van B. Bauman. Getrouwd: A. van Giessen 29 j. met C. Clement 22 j J. Bisschop 42 j. met L. Haasakker 42 j D. Vernooij 33 j. met N. Bisschop 35 j. Overleden: C. Versteeg 48 j. echtg. van L. van Ooijen. NAGEKOMEN BERICHTEN. Nabij Terschellimg zijn twee sloepen met 83 schipbreukelingen van een Amerikaansch stoomschip opgepikt. ADVERTENTIEN. gevraagd bij JAN VAN WES- SEM, Drie Schelvisschen, Go- rinchem. Voor de vele blijken van be langstelling bij het overlijden van onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder, TEUNTJE DE GRAAFF geb. VAN VASTENOÜW, betuigen wij onzen hartelijken dank. Hare dankbare Kinderen. Uit aller naam: W. DE GRAAFF Bz. Uitwijk 13 Nov. 1919.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2