voor het Land van Heusden 3ö Altena, ie Langstraat en de Bommelenaari. Ko. 3931. Zatertjag 15 Noveinligr. Moeder, neemt u in acht. behoorende bij het Zooveel hangt van n af. Het is voor vrouwen niet verstandig om haar eigen pijnen te verwaarloozen, of schoon velen zoo onzelfzuchtig zijn. Zenuwachtigheid, pijn in de lendenen en zijden, rugpijn, duizelingen en urine stoor nissen wijzen op gevaar voor nieruitputting en verschijnselen, als graveel, rheumathiek, nier-waterzucht en blaasontsteking. Vrou wen dienen beslist niet zulke kwade kansen te loopen. Al was het alleen voor anderen vrouwen moeten de noodzakelijkheid van zich in acht te nemen begrijpen. Zorgen en over werking, ongeregelde maaltijden, gebrek aan frissche lucht eri andere zelfopofferende gewoonten kunnen niet blijven duren. Ze leiden tot ophooping van urinezuur en dit veroorzaakt nierkwalen. Tracht uw huiselijk werk te verminderen, de maaltijden op bepaalde uren te houden, iederen dag een flinke wandeling te maken en 's nachts acht uren te slapen. De resul taten zullen uw verwachting overtreffen. Tot versterking der nieren en genezing der nierverschijnselen worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen aanbevolen. Dit speciale niergeneesmiddel bevordert de werking der nieren, bewerkt vrije vloeiing der urinewegen en heeft een verzachtende, antiseptische werking op de blaas. Zelfs bij langdurige nier- en blaasziekten hebben Foster's Pillen succes. Zij werken niet op de lever of inge wanden. Haar totale genezende kracht is op de nieren, de urinewegen en blaas gericht. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat vrouwen groote baat vinden bij dit geneesmiddel in aan haar geslacht eigen zijnde beproevende tijdperken. Let er op, dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handteekening van James Foster Verkrijgbaar bij alle goede drogisten k f 1.75 p. doos of 110.p, zes doozen. Vervolg raadsverslag gemeente Genderen van Donderdag 6 November. Punt 6 van de agenda n.l. de vereeni- girig van de gemeente Genderen, Meeuwen en Drongeleri komt ter tafel. De Voorzitter zegt dat het lid Brander- horst in de vorige vergadering uitstel heeft verzocht van dit onderwerp, om eerst met cijfers voor den dag te komen. Dat de verstrekte cijfers van de gemeente Wijk, volgens den Secretaris van die gemeente abnormale cijfers zijn, waaraan men dus niets heeft. Dat de Gemeenteraad van Drongelen en van Meeuwen zich tegen de vereeniging hebben verklaard. Dat echter alleen aan salarissen voor Burgemeester, Secretaris en Gem.-Ontvanger in de 3 gemeenten reeds f 7000 kan worden be spaard. De Graaff Burgemeester,' is het nu allemaal Jan Klaassen, of is het ernst bij Gedep. Staten. Wil de griffie inden Bosch ons laten beslissen, en misschien na verloop van een of twee jaar, hoe onze beslissing, ook uitvalt, toch tot vereeniging overgaan, dan noem ik het Jan Klaassen. We heb ben dan alles netjes uit kunnen rekenen en schieten er niets mee op. Voorzitter. Het spijt me dat deze woor den, in een openbare raadsvergadering wor den gebruikt en dat U in ernst durft te zeggen, dat Ged. Staten Jan Klaassen zou den spelen. Indien Ged. Staten persé tot vereeniging wilden overgaan, dan heb ben zij de beslissing van den Raad niet noodig. Maar ik vertrouw vast, dat Ged. Staten zullen zeggen, nu als jullie de ver antwoording van de hoogere kosten op je wilt nemen, ons goed. Dat echter door het uitstrooien van dergelijke praatjes bui tenstaanders invloed op den Raad willen uitoefenen, deze mogelijkheid is niet buiten gesloten. De Graaff. Hetgeen ik beredeneer, is in het publiek besproken. Ik zou te ver gaan, indien ik Ged. Staten zonder eenigen grond beschuldigde. Kees Nieuwkoop heeft mij gezegd, dat dit hem officieel is mede gedeeld in 's-Bosch. Ik beweer zoo iets niet uit mij zelf. Het is gezegd in tégen- woordigheid van Dr. de Groot, Lagendijk Smits en mij. Voorzitter. Als Nieuwkoop zich aldus heeft uitgelaten, dan zeg ik, dat Nieuwkoop er niets van weet, net zoo min als iemand anders. Ged. Staten laten niets uit. Daarbij heeft Nieuwkoop te Drongelen zelf tegen de vereeniging gestemd. Volgens mijne overtuiging hebben Gedep. Staten ech ter alleen op het oog, om de gem. be sturen, die gedrukt gaan onder de toene mende uitgaven, te helpen. Zegt de ge meenteraad nu die hoogere kosten zullen wij wel dragen, dan geloof ik, dat Ged. Staten er kalm in zullen berusten. Ik meen voor deze bewering zelfs een be wijs te hebben. Toen de Commissaris der Koningin dezen zomer een bezoek aan onze gemeente bracht is de vereeniging ter sprake gebracht, in tegenwoordigheid van de Wethouders. Dezen, zoowel als de wet houder» te Meeuwen en Drongelen ver klaarden in beginsel wel iets voor vereeni ging te gevoelen. Op grond van deze ge sprekken zijn Gedep. Staten met hun voor stel gekomen. Te Andel, Giessen en Rijswijk is door zijn Exellentie in denzelfden geest gespro ken, doch te Andel kantte zich een Wet houder sterk tegen eene vereeniging van deze drie gemeenten. Dit heeft ten ge volge gehad, dat aan Andel geen voorstel tot vereeniging is gedaan. Hadden de Wethouders hier hetzelfde gedaan, dan geloof ik, dat een voorstel ook voor deze gemeente achterwege was gebleven en is dit bewijs genoeg, dat het beweren vari Jan Klaassen van nul en geener waarde is. Er wordt naar gestreefd om de salaris sen voor burgemeesters en gemeentesecre tarissen voor het grootste gedeelte door het rijk te laten betalen, aangezien het meeste werk op de secretariën voor het rijk ge schied en het dus niet meer dan billijk is dat het rijk dit betaald. Hiertoe is een staatscommissie in het leven geroepen. Als deze commissie in de naaste toekomst klaar is, kan het best mogelijk zijn dat de voor deeten voor vereeniging niet zoo groot blijken te zijn, als thans het geval schijnt te zijn. G. J. W. Branderhorst. Ik vind, we kunnen er in beginsel voor zijn, we binden ons daarmede tot niets, als Gedep. Staten er geen voordeel in zagen zouden zo er toch niet mee aankomen. Boll. De Voorzitter spreekt van naaste toekomst, ik vind dit wonderlijk uitgedrukt als blijkt dat 't de eerste 10 jaren geen voordeel is. Voorzitter. Als ik spreek van naaste toe komst, heb ik daarbij op het oog, het wei k van de staatscommissie, als na een of twee jaren, de door deze commissie ontworpen regeling wordt overgenomen. Als wij de belangen van de gemeente behartigen, mo gen wij gerust 10 jaren vooi uit zien en als wij nu reeds een voordeel van f 8000, zien, dan kunnen uit dit bedrag nog al wat extra uitgaven betaald worden. Als er ge sproken wordt over het uitkeeren van wachtgeld moeten we niet uit het oog ver liezen, dat zeer waarschijnlijk van de drie secretarissen een als ambtenaar zal be noemd worden. Ik kan er alleen voordeel in zien, evengoed als er voordeel in is, dat een groote familie in één groot huis gaat wonen en dus slechts een huishouden voert en een kachel behoeft te stoken, even zoo goed zie ik er voordeel in, dat 3 gemeenten zich veteenigen. Ze hebben dan slechts eene administratie en één gemeenteraad. Het voorstel van B. en W. om zich in beginsel voor de vereeniging te verklaren, hierop in stemming gebracht, vvordt ver worpen met vier tegen drie stemmen. Tegen stemden de leden L. P. Branderhorst, Bol!, Brouwers en v. d. Heuvel. Punt 7. Herziening jaarwedden Burge meester, Secretaris en Ontvanger. De voor gestelde regeling van Ged. Staten, om het salaris van den Burgemeester vast te stellen op maximum f 2500 van den Secretaris op f2500 en den Gem.-Ontvanger op f700, wordt met algemeene stemmen goedge keurd, evenals het voorstel van B. en W. om Ged. Staten namens den Raad te be richten, dat deze de voorgestelde regeling voor kindertoeslag onbillijk vind en voor alle kinderen toeslag wil toekennen of voor geen enkel, dus niet zooals Ged. Staten voorstellen bij meer dan twee kinderen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor deze vergadering heeft, vraagt het lid v. d. Heuvel, hoe het met de schoorsteenschouw staat. Volgens hem wordt er tegenwoordig nooit geen schouw meer gevoerd en is er reeds eenige malen een schoorsteenbrand voorgekomen, zoodat schouw wel noodzakelijk is. De Voorzitter zegt, dat de brandmeesters opgedragen zal worden weder een schouw te houden. Aangezien niemand verder het woord verlangd, sluit de Voorzitter met dankzeg ging de openbare vergadering en gaat over in geheime, aangezien een der leden nog iets heeft wat niet voor openbaarmaking geschikt is. BUITENLAND. Woningnood te Parijs. Zoo erg is het te Parijs met den wo ningnood gesteld, dat het ernstige «Journal des Lébatsc, ten eir.de raad, inplaats van doorwrochte beschouwingen vol cijfers en voorstellen tot verbetering, het eens pro beert met een gefantaseerd verhaaltje, dat wij hieronder vrij oververtellen Een dezer dagen ontstond des morgens, in een vreedzame straat van Parijs, een geweldige opschudding. De oorzaak daar van was een bordje met«Bovenhuis te huur, dadelijk te bevragen bij den con cierge a, dat de scherpziende oogen van den melkboer aan een van de huizen ontdekt hadden, welke melkboer zich aanstonds gehaast had om het belangwekkende feit aan alle dienstmeisjes in de straat mede te deelen welke gedienstigen wederom hun mevrouwen inlichtten. Gevolgon middellijk groote drukte op het telefoon kantoor: alle mevrouwen schellen onmid dellijk haar beste vriendin op met de boodschap «Gauw, gauw, een woning te huura. Per atax verschijnen aldra de eerste liefhebbers en de stroom blijft zoo onaf gebroken, aanhouden, dat de vrouwelijke coriciergë maar niet eens meer de moeite doet om telkens weêr naar beneden te gaan, maar in de leegstaande woning zelf audiëntie houdt. Iedereen is merkwaardig beleefd tegen haar. Ieder tracht haar alleen te spreken te krijgen en biedt dan groote sommen voor het recht om den voorrang te hebben. Maar vergeefs«Meheer wil zelf zijn klanten uitzoekeuzegt de vrou welijke Cerberus. Gevolg Een even drukke audiëntie bij den eigenaar, den volgenden dag op diens spreekuur. De jonggehuwde of weldra te huwen paartjes brengen nu de meer zake lijk rangelegde ouders mee. Zij pleiten onder tranen voor hun nestje. Een dame tracht voor de functie van huurder in aanmerking te komen door de mededeeling, dat zij geparenteerd is aan een hoog staats ambtenaar, wiens dochter precies dezelfde modiste heeft als de moeder vart den fïhis- eigenaar. Een deftige hoofdambtenaar komt met een stamboom, waarmede hij bewijst, dat hij nog zeer na in de familie van den huisheer is. Zoo pleit ieder als voor een Hoog Ge rechtshof. En de huiseigenaar laat hem praten, hoort ieder uit over zijn familie omstandigheden, en kiest, kiest met beleid een huurder, die geen verdei fëlijke huurders- eigenschappen heeft, in de eeiste plaats geen kinderen. Dat is de macht die de wet van vraag en aanbod verleent aan hen die aan den juisten kant slaan. De Yser-immdaties. De Belgische luitenant-kolonel van den generalen staf Nuyten, heeft in de «Cou rier de l'Armee* eenige interessante mede- deelingen gedaan over de inundaties, die in 4914 het Belgische leger van een ramp en Calais zeer waarschijnlijk van een be zetting hebben gered. Op 25 October ver voegde de luitenant-kolonel zich bij den burgemeester van Furnes, om zich door diens tusschenkomst iri verbinding te stel len met een ingenieur van den waterstaat, teneinde met dezen de middelen te bespre ken waardoor de streek van de Yser onder water zou kunnen worden gezet. De inge nieurs waren echter vertrokken en niemand was op de hoogte van het systeem, waar door een overstroomiug zou worden kunnen bewerkstelligd. De kolonel verloor echter den moed niet, en ten slotte slaagde htj er in een arbeider te vinden die op de hoogte was van het kanalen-regime. Deze arbeider, de 65-jarige sluiswachter Kogge, was sir.ds twintig jaar aan dezen dienst verbonden. Kogge zette den kolonel uiteen, hoe men door den toe voer van zeewater de talrijke vaarten en sloten van de Yser-streen kon doen onder- stroomen. De kwestie was dus niet de Yser te doen overstroomen, zooals men zoo dikwijls heeft verteld, en hetgeen ook in de Duitsche documenten storid aangegeven. Deze overstrooming zou echter tenge volge hebben, dat niet alleen het Duitsche front doch ook het Belgische onder zou loopen door de talrijke duikers, die onder den spoorweg Nieuwpoort-Dixmuiden door liepen, waardoor zoowel de streek ten Westen als ten Oosten van den spoorweg zou worden overstroomd. Dit deed den kolonel er toe besluiten alle aqueducs af te sluiten. Het was een enorm werk, doch de genie bracht het in 48 uur tot stand, daarbij blootgesteld aan de granaten en kogels van de aan gene zijde van den Yser staande Duitschers. Terwijl de kogels der Duitschers hem om de ooren floten, aar zelde de eenvoudige arbeider niet langs den spoorwegdijk van Nieuwpoort tobDix- muiden te loopen, waarbij hij aan de genie het door haar te verrichten werk aanwees. De Prins van Wales als spoorwegmachinist. Uit Ottawa wordt gemeldt, dat de prins van Wales op 5 November op een zijlijn naar Ottawa zelf den koninklijken trein over een aftand van 18 mijl heeft bestuurd. Dicht bij Colburn had de prins den wensch te kennen gegeven, afscheid te willen ne men van het geheele personeel van den koninklijken trein, voordat deze te Ottawa zou aankomen. Daarop werd de trein tot stilstand gebracht en de prins steeg uit en onderhield zich eenigen tijd met het personeel. Hy drukte de hand van allen, van de conducteurs, van den machinist en den stoker, de neger-wagenladers en de bedienden, dankte hen voor de moeite en beloofden elk hunner een van zijn hand teekening voorziene foto, zulks als een herinnering aan den tijd, dien zij samen hadden doorgebracht. Daarop begaf hij zich naar de machine, en besteeg deze en na zich de behandeling te hebben laten verklaren, gaf hij den wensch te kennen zelf de machine te willen besturen. Door den prins bestuurd arri veerde de trein aan het kleine station Pla- velle waar de wachtende menigte met ongeduld naar het het einde van den trein keek, waar zich de salonwageri van den prins bevond. Plotseling riep toen een vrouwDe prins staat op de machine. De heele menigte keerde zich daarop naar het voorste gedeelte van den trein, waar de prins met zijn hoed stond te zwaaien. De Typografenstakiiig te Parjjs. Parijs, 41 November. De werklieden der voornaamste bladen hebben in een vergadering plotseling de staking geprocla meerd, daar zij meer loon verlangen. Alle dagbladen hebben besloten om één courant te doen verschijnen, die allen omvat en de «Presse de Paris* heet. Vanaf Woensdag zal de «Presse de Paris* een deel van haar ruimte afstaan aan de Engelsch-Ameri- kaarische bladen, die in Parijs uitkomen en een deel van het blad zal in het Engelsch geredigeerd worden. Munitiegcbrek bij bet Roode Leger. Boekarest, 11 November. Volgens een draadloos telegram uit Nikolajef hebben bolsjewistische soldaten, die aan het Don- front krijgsgevangen waren gemaakt, verklaard, dat iri het roode leger gebrek aan geweren en patronen heersch. De roode soldaten ontvangen niet meer dan 20 pa tronen per dag. De afdeelingen woiden met slechtgekleede en gedemoraliseerde reserve-manschappen aangevuld. o De mijnwerkersstakiiig in de Yereenigde Maten opgeheven. Het algemeen bestuur van de mijnwer kers heeft besloten om de staking in de velkool ijnen, overeenkomstig het bevel van het Hof af te gelasten. De beraad slagingen, die aan dit besluit voorafgingen hebben 17 uur geduurd. Rechter Anderson van het federale dis trictshof heeft de order van het bestuur der vereenigde mijnwerkers, waarin de staking afgelast wordt, goedgekeurd, De nood te Weenen. Weenen, 11 Nov. Volgens de dagbladen ziet het bureau voor de voedselvoorziening zich genoodzaakt den tot nu toe verleenden toeslag aan meelproducten voor kinderen beneden de twee jaar geheel te staken. Fiasco der houtscbepeu. New York, 11 Nov. De slechte onder vindingen, die Amerika heeft gemaakt met de gedurende den oorlog gebouwde houten schepen, hebben tot een besluit der Ameri- kaansche werf bezitters geleid, geen houten schepen meer te bouwen. Het aantal in gebruik genomen houten schepen, werd op 1600 geschat met onge veer 700.000 tonnen. In dit jaar zijn meer dan 100 buiten dienst gesteld. Een langdurige slaap. Het New Yotk Medic.il Journal deelt mede, dat Hilda Kari, den 26sten Juni in het Bellevue Hospitaal te New-York stierf na een slaap van drie maanden en vijf dagen, met slechts enkele oogenblikken, waarin zij bij bewustzijn was. De ziekte werd beschouwd als encephalitis lethargica. Den 21 sten Maart was zij in het zieken huis opgenomen en alle pogingen, ook de meest drastische, die in het werk werden gesteld om haar wakker te maken, mis lukten. BINNENLAND. Een belangrijke arrestatie. De Rotterdamsche berichtgever van het «Hbld.c meldt In den nacht van 26 op 27 Oct. werd te Rotterdam ingebroken in het schoenen magazijn van Almen, aan den Gedempten Slaak. Gestolen werden 120 paar schoenen. Bij een huiszoeking vond de politie bij een bewoonster der Kapitein Imansteeg een paar kinderschoenen, tot de gestolen partij behoorende. Deze juffrouw was reeds aan gehouden voor een andere diefstalzaak. Dit spoor tolgende, deed de politie een inval in het pand Lambertusstraat 133, waar ze 111 paar van de vermiste schoenen in be slag nam bij een timmerman. Deze inval bleek een gelukkige inval. In de woning van den timmerman trof men nog vier costuums aan, behoorende tot een partij van 100 costuums, eenigen tijd ge leden gestolen uit de fabriek vaa Bekker en Oster, aan de Speelmanstraat. Verder haaronderzoek voortzettende, kwam de politie tot de ontdekking dat in deze inbraken nog betrokken waren een zwager van de juffrouw uit de Kapitein Imansteeg en zijn broer, leden van de vroegere beruchte «Zwarte bende van Katendrecht«. Tenslotte behoort lot het inbrekerscomplot, of althans staat in betrekking daartoe, Jan de opkooper, een koopman van het Achterklooster, op wiens schoorsteenmantel een groot porse leinen klokstel werd gevonden, eenigen tijd geleden gestolen bij Groenteman in de Kruisstraat. Een zesde medeplichtige is een glus-in-loodzetter uit de Generaal v. d. Heydenstraat, die evenals de koopman, voor- loopig is aangehonden. Met dit zestal is men er voorloopig nog niet. Er zullen nog eenige arrestaties vol gen, terwijl men vermoedt, dat de inbre kersbende, die men thans op het spoor is, nog meerdere misdaden op het geweten heeft en o.a. niet onkundig is aan de bru tale oplichting bij de firma Scheuder en Baksteen, die er voor f 2400 aan goud en zilver ingeloopen is. Lucifersbelasting. Naar aan «De Standaard* van goed in gelichte zijde wordt meegedeeld, nadert de regeling der lucifersbelasting het laatste stadium. Nadat de onderhandelingen met de eigenaren der Nederlandsche lucifers fabrieken afspringen tengevolge van «over vragen* der fabrikanten, schijnt de hef fing van een accijns volgens het bande- rollenstelsel thans vast te staan. Evenwel: als een overgangmaatregel. Immers, de invoering van een zuiver Staatsmonopolie staat, evenals in Duitschland, op het pro gram. Vliegfouds, Het vliegforids voor de HollandIndië- vlucht k f 50 000 is volteekend, inclusief de f 10.000 van de Regeering. De militaire commiezen afgeschaft. Naar het Hh|. verneemt zullen de mili taire buitengewone commiezen met ingang van 1 Jan. e.k. geheel afgeschaft worden en zullen vele hunner aangesteld worden als buitengewone commiezen op daggeld in gewone burgerkleeding gekleed. Inkrimping van liet leger. Naar de «N. Rott. Ct.« verneemt ligt het in het voornemen van den minister van oorlog, het aantal beroepsofficieren en beroeps-kapiteins aanzienlijk te verminderen. Bij een reorganisatie van het wapen der infanterie zouden elk der 4 divisiën voor taan bestaan uit 2 brigades van 3 regi menten, waardoor het aantal kolonels met 3 zots worden verminderd bij elk der regi menten zou slechts 1 beroepsmajoor en bij elk bataljon slechts 1 beroepskapitein komen. De Rotterdamsche Veiling. Op de heden in ons Veilirigslokaal Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 17.50 f 22.20 idem (klein) f 11.50f 17. Eendeieren f 15.70 Ganseieren f24.00f2600 Middenprijs f 18.86 Aanvoer 25000 stuks. Blijkens de nieuwe, door Gedeputeerde Staten van Gelderland voorloopig vastge stelde regeling der jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvan gers der Gemeenten in Gelderland, die zal gelden vanaf 1 Januari 1920, zullen de jaarwedden zoolang deze titularissen meer dan 4 wettige of gewettigde kinderen be neden den leeftijd van 16 jaar te hunnen laste hebben, met f 50 per jaar en per kind boven het getal van 4 en beneden den leeftijd van 16 jaren worden verhoogd. lUlOECEL Kienw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5