Winter Prima 6 ets Sigaar Ant. Metselaar HEUSDENr= Wat dan de Têrgadering van bovenge noemde commissie betreft, het is er de vorige week tot een uitbarsting gekomen, 't Leek wel of er de rollen waren omge keerd. Niet de commissieleden, maar de gedaagden hadden de leiding. Vooral Helffe- rich gedroeg zich onhebbelijk en tegenover een der leden zeer beleedigend. Toen deze (Dr. Cohn) hem een vraag stelde, weigerde hij te antwoorden. Hij wilde niet zeggen wat hij tegen Dr. Cohn had, om nietj on aangenaam te worden. Toen Helfferich bleef weigeren, legde de commissie hem een boete van 300 Mark op. Warmuth legde nu zijn voorzitterschap neer omdat hij persoonlijk tegen deze bestraffing was. De democraat Gothein nam nu de leiding en trad heel wat straffer op. Hij dreigde ieder journalist, die zich aan bijvalsbetui gingen schuldig maakte, er voor goed uit te laten zetten, waarmede trouwens de geheele tribune bedreigd werd. En ook Helfferich pakte hij forsch aan. Zoodat deze wel wat geschikter werd en tenslotte maar besloot te zeggen, wat hij tegen Cohn had. Cohn had geld van de Russische regeering gekregen en daarmede den onder gang van zijn land veroorzaakt en daarom wilde hij hem niet antwoorden. Natuurlijk verdedigde Cohn zich toen weer en viel op zijn beurt Helfferich krachtig aan, dien hij de voornaamste schuldige van den oorlog noemde, waarover Gothein hèm nu weer streng bestrafte. Toen daarop Helfferich zich gereed maakte zich te verwijderen, maar daarmede toch nog dralen bleef, hief de voorzitter, omdat er op die manier toch niets meer te beginnen was, de zitting op. Intusschen, men houdt vol. Vandaag heeft er al weer een zitting plaats. Het verhoor van Helfferich gaat verder. Moge lijk dat men van beide zijden wat water bij de wijn doet, en gaat het nu beter. Hindenburg komt vandaag niet voor. Hij wil de vragen, die hij beantwoorden moet, eerst eens wat bestudeeren. Men had zijn verhoor vervroegd, om hem zoo spoedig mogelijk uit Berlijn weg te krijgen, en daardoor een aanleiding tot de Al-Duitsche betoogingen weg te nemen. handen en wintervoeten, ruwe huid, barsten, kloven, springende lippen Gebruik PUROL. BUITENLAND Spoorwegongeluk veroorzaakt door onbezonnenheid. De «Presse de Paris« maakt melding van een ernstig spoorwegongeval, dat zich in het station van Ablon heeft voorgedaan. De sneltrein uit Parijs was nauwelijks in genoemd station gestopt, toen iemand voor het raam eerier coupé eerste klasse uitriep »Uitstapperi, er komt een botsing*. Som mige reizigers sprongen door panischen schrik bevangen, haastig uit hun coupés, aan de zijde van het verkeerde spoor. Op het zelfde oogenblik stoomde een trein naar Parijs met volle vaait bet station binnen, met het gevolg, dat vier reizigers, die niet spoedig genoeg op de treeplank waren ge sprongen, werden aangereden. Drie hunner overleden terstond de vierde, een dame, is ernstig gekwetst in het ziekenhuis opge nomen. De man, die door zijn onberaden optreden dit betreurenswaardige ongeval heeft ver oorzaakt, was inmiddels verdwenen. Roemenië teekent onvoorwaardelijk. De ïPresse de Paris* bevestigt, dat de Roemeenscbe gedelegeerden een telegram hebben ontvangen, waarin zij worden ge machtigd het vredesverdrag onvoorwaarde lijk te teekenen. Het 50-jarig bestaan van het Sucz-kanaal. Reeds een halve eeuw is het geleden, dat het kanaal van Suez, de geniale schepping van Ferdinand de Lesseps, werd ingewijd 17 November 1839. Om 8 uur in den morgen defileeren twintig oorlogsschepen voor Port-Said. Aan 't hoofd van dien indrukwekkenden stoet vaart het Fransche keizerlijke jacht, waar zich keizerin Eugenie aan boord bevindt die aldus door haar te genwoordigheid een schitterend bewijs van waardeering geeft aan haar bloedverwant, Ferdinand de Lesseps. Onder de oorlogsschepen bevindt zich ook de «Wo'k* van de Nederlandsche ma rine. Zij heeft aan boord de prinses en den prins der Nederlanden. o De zeeslag by Jutland. Blijkens een thans gepubliceerde statistiek hebben de verliezen aan Engelsche zijde in den zeeslag bij Juiland 6014doodenen 674 gewonden bedr»g»-fi. De totale sterkte van de vloot was ÖUU.UUO man. De Lion die in hevigen stryd was gewikkeld, had 95 dooden en 51 gewonden. Volgens een bericht uit Ludwigshafen zijn in de Palts een aantal Russen versche nen, die hun werk, dat zij als krijgsgevan genen hadden verricht, weer wilden opne men. Zij verklaarden van de verwarring in Rusland genoeg te hebben en weer in or delijke maatschappij te willen leven. o In de Duitsche pers doet een bericht de ronde, volgens hetwelk een aanzienlijk bur ger van Düren door het Britsche krijgsge- recht aldaar tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld is, omdat hij de te zijnen huize door een Britsch officier bewoonde kamers niet genoeg verwarmde. o Te Hamburg is een koopman gearres teerd wegens sluikhandel met reuzel ter waarde van 8 4 9 millioen mark. Ofschoon hern dit eene winst van 600.000, mark, opleverde verkocht hij toch volgens zijn be wering het vet nog goedkooper dan het rijksbureau voor vetten Er werd nog voor 17a millioen vet bij hem in beslag genomen. o De betoogingen voor Hindenburg. De Duitsche bladen bevatten een mee- dedeeling van Hindenburg, waarin hij de bevolking van Berlijn bedankt voor de ui tingen van eerbied voor zijn persoon en met het oog op den staat van beleg verzoekt om van verdere betoogingen, die het ver keer en de openbare orde in gevaar kunnen brengen, af te zien. BINNENLAND Nederland en België. De «Presse de Paris« geeft de volgende meening van de nPetit Bleu* weer inzake liet jongste Nederlandsche-Belgische »in- cidenu Het is, zoo noodig, de plicht van alle bondgenooten tusschenbeide te komen opdat België voldoening bekome. Het is onnoodig in herinnering te brengen wat Nederland tijdens den oorlog en sedert den wapen stilstand gedaan heeft, maar wanneer deze onvoorzichtige België tracht te beleedigen, dan moeten alle bondgariooten weten te bewijzen, dat er niet aan België geraakt mag worden. o Vuur de noodlijdenden in Oostenrijk. De opbrengst der m Den H.iag gehou den collecte voor de noodlijdenden in Oos tenrijk en Hongarije wordt met de nage komen giflen op ruim f 70 000 geschat. Het coiniué voor Weeosche kinderen te Enschedé heeft reeds f 20.000 bijeenge bracht. Nu 't al winter is. Dat is toch een tegenvaller. Van einde October toen viel de eerste sneeuw is de kou niet van de lucht, en als de waarschijnlijke conclusies uit de meteorologische statieken niet al te ver builen de schroef vallen, zoo dit najaars wintertje wel eens het begin kunnen zijn, van een lange, bange kou. November, ja, was gewoonlijk wel guur, hoewel we toch ook tot St.-Martin (11 Nov.) menigmaal lekker zoinersch weer hadden een allerheiligenzomertje. De koeien liepen tot laat in de maand in de wei Met St. Cathrijn (25 Nov.) Moeten de koeien aan de lijn. d. w. z., dan moeten ze op stal, is het tijd van opstallen. Maar tot dien datum en nog wel daarover waren ze buiten, en bij uitzondering graasden ze zelfs tot Sin terklaas. Nu zit alles onder de sneeuw bij ver rassing 1 Hier en daar moeten zelfs de »winterjannen« aan de boomen bevroren zijn. Een vroege winter geeft altijd allerlei moei lijkheden, want de meeste menschen komen altijd te laat. Men doet te laat zijn winter provisie op, haalt te laat zijn planten bin nen, ontbloot zijn tuin te laat, doet te laat zijn bestellingen voor de vernieuwing. Maar een verstandig mensch en die zijn er toch ook is overal vroeg bij, omdat we van niets zoo onzeker zijn als juist van 't weer. Het Incident te Breskens. Nedderland betuigt ityn leedweien. Naar aanleiding van het bericht in som mige dagbladen omtrent een incident te Breskens, waar Belgische schippers door Nederlandsche visschers zoudon zijn lastig gevallen en een Belgische vlag zou zijn verbrand, heeft de Nederlandsche regeering een onderzoek doen instellen. De regee ring heeft van de uitkomsten van dat onderzoek aan de Belgische regeering mede- deeling gedaan onder betuiging van leed wezen over het incident, dat onder de be volking heeft plaats gehad. Een dierenbende ran winkelmeisjes gearres teerd. Een huis rol gesttlen goederen. De politie te Nijmegen is een dievenbende van winkeljuffrouwen op het spoor geko men, die opereerden ten nadeele van de fir ma S., bij welke zij in betrekking waren. Door vele voorname winkeliers werden sinds [geruimen tijd goederen vermist, zonder dat zij de daders konden opsporen. Dank zij de scherpzinnigheid van den chef der Nijmeegsche recherche konden een winkel juffrouw en haar aanstaande, die bij haar inwoonde, worden gearresteerd. Bij een huiszoeking werden verscheidene koffers, kisten en doozen vol met gestolen goederen gevonden. Het meisje en de jongeman^be- kenden. Deze arrestatie had tot gevolg, dat onge veer een twintigtal andere winkeljuffrouwen van verschillende groote magazijnen even eens gearresteerd werden. Ouk hier brachten gehouden huiszoekingen groote massa's ver duisterde artikelen te voorschijn. Het bleek nu, dat men met een georganiseerde dieven bende te doen had, welke aldus werkte, dat de leden en familieleden van de leden der bende in elkanders winkels goederen kochten zonder ze te betalen. Een weder- zijdsch koopen dus met gesloten beurs, het geen door onvoldoende controle langen tijd mogelijk bleek. De waarde van de tot dusver in beslag genomen goederen loopt reeds in de dui zenden. In een huis was zooveel opgeslagen, (o.a. een compleet ameublement), dat over brenging naar hel politiebureau al te be zwaarlijk was. Overigens gelijken de ver trekken daar op een magazijn van ongere gelde goederen alle soorten artikelen zijn ei vertegenwoordigd. Er zullen nog wel meer arrestaties volgen, zoowel van winkeljuffrouwen als van fami lieleden eri van opkoopers, die van heling worden verdacht. o Het ijs. De zoo vroeg ingevallen vorst zal zeer waarschijnlijk de bewoners van Urk in groote moeilijkheden brengen. Het eiland heeft op het oogenblik zoo goed als geen brandstof en slechts voor drie weken meel en aardappelen. Gisteren trachtten eenige Ui kers te Enkhoizen brandstoffen te koopen. De postboot (Urk-Kampen-Enkliuizen) on dervond bij den Ketel reeds veel hinder van het ijs. Bij doorgaand vriezend weer zal de dienst, naar men vreest, moeten wor den stopgezet. o Voor de kinderen ran Oostenrijk en Hougarye. De padvinders te Baarn hebben voor de O.-H. kinderen ingezameld 17 collikleeding- stükken, linnengoed en levensmiddelen en circa f 3000. Opheffing rail het Alg. Hoofdkwartier. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat met ingang van 15 dezer liet Alge meen Hoofdkwartier wordt opgeheven. o - Naar de Biusselsche Neptune meldt, is het mijnenveld voor de Belgische en Ne derlandsche kust thans geheel opgeruimd. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kiriderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden Tengevolge der gladheid kwam de metselaar Van Wijk uit Wijk zoodanig te vallen, dat hij door voorbij gangers met gewond gelaat en gebroken fiets moest worden opgenomen. We maken het publiek van Heus- den en omliggende plaatsen opmerkzaam ep den tram van half acht uit Heusden, deze geeft een mooie aansluiting op de treinen naar de Zwaluwe en 's-Hertogen- bosch. 95s Üaa 1 8 Verkrijgbaar in het SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 Capelle. Ds. A. P. Lanting te Krom menie heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. 's Gravenmoer. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan den Molen dijk alhier konijnen gestolen. De dief werd evenwel door een der eigenaars ver rast en koos het hazenpad, zijn buit achter- latend. Op zijn vlucht sprong de liefhebber van een boutje nog te water en kwam alzoo van een koude kermis thuis. Het bericht bereikte ons, dat het schip van G. M. alhier, geladen met bieten, te Dinteloord is gezonken. Sprang. De heer J. Vos Wzn. is be noemd tot lantaarnopsteker westelijk ge deelte. Tot ambtenaar op het secretarie alhier is benoemd de heer Bax uit Hooge- Zwaluwe. De heer C. J. de Rooij Mzn. werd door de afdeeling «Patrimonium* aange wezen om zitting te riemen in het bestuur van den alhier opgerichten «Christelijken Volksbond*. Wijk. Onze geachte Predidant, Ds. Gobius du Sart, heeft een beroep ontvan gen naar de Ned. Herv. Gem. te Blauw kapel. Tot veldwachter dezer gemeente is benoemd de heer Hak, thans agent van politie te Dordrecht. Wij hopen dat de nieuwe veldwachter de straatjeugd een beetje tot kalmte zal brengen, daar het tegenwoordig wel wat te wenschen overlaat. Zaterdag j.l. gaf het fanfarekorps »Oefening en Uitspanning* hare eerste winteruitvoering voor het publiek. Trots het slechte weer was de zaal tamelijk goed bezet. De muzieknummers getuigden van flinke studie en degelijke leiding. Ook het comische gedeelte was in tegenstelling met Donderdagavond heden in goede handen, dit getuigde het daverende applaus na iedere voordracht. Wy hopen dat wij »Oefening en Uit spanning* met de a.s. feestdagen weer op de tribune mogen zien. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Vrijdag 14 November's av. half acht. Voorzitter H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen zijn 1. Besluit Gedep. Staten tot goedkeu ring gein.-rekening 1918, zonder eenige op- of aanmerking. De Voorzitter zegt dat dit een complimentje is voor den nieuwen gemeente-ontvanger, want dat het een zeld zaam geval is dat Gedep. Staten geen aan merkingen maken. 2. Brief Gedep. Staten inhoudende goed keuring gewijzigde verordening op de melk- veikoop 3. Goedkeuring Gedep. Staten wijziging ger». begrooting. 4. Goedkeuring Gedep. Staten van de uit te betalen schadeloosstelling groot f 13.90 voor de schade, aangericht aan de woningen van eenige ingezetenen bij den jongsten storm. 5. Cue. Bond Ned. Gem. Ambten, om woningen te bouwen voor de in dienst zijnde gemeente-ambtenaren. 6. Circ. Afdeeling Noordbr. Bond Gem. Ambt. om de ambtenaren ter secretarie behoorlijk te salieeren. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Tot onderzoek van de gemeente-begroo- ting 1920 wordt op aanwijzing van den Voorzitter eene commissie samengesteld, bestaande uit de heeren van Andel, F. H. Verhoeven en H. Verhoeven. Om de rekening 1918 en de begrootirig voor 1920 van het college der Godshuizen te onderzoeken worden aangewezen de heerende Haan, de Moll en H. Ver hoeven. Het ontwerp-besluit van Gedep. Staten, om de jaarwedde van den Burgemeester vast te stellen op minimum f2000.maxi mum f2500, Secretaris minimum f 2000.maximum f2500.—, Gemeente-ontvanger minimum f 900. maximum f 1125, wordt met algemeene stemmen goedge keurd. De heer van Andel vraagt of nu ook de salarisregeling voor de veldwachters niet kan worden behendeld, waarop de Voor zitter zegt dit in de volgende vergadering te willen doen bij de begrooting. B. en W. stellen voor, op het adres van A. van Dijk, om ontslagen te worden van de pacht van het aanleggeld, afwijzend te beschikken, aangezien van Dijk zijne aanvraag vóór October had moeten indie nen en hij nu te laat komt. van Andel. Dit te laat indienen kan aan onkunde kan worden toegeschreven en het schijnt dat van Dijk veel te duur ge pacht heeftik zou daarom genade voor recht willen laten gelden en van Dyk wil len ontslaan van de pacht tegen 1 Januari 1920. VoorzitterVan Dijk heeft geen motief voor zijne aanvrage ingediend en aan on kunde kan zijn te late aanvrage niet te wijten zijn, aangezien hij ook een afschrift van de acte bezit. de Moll. Ik zou den man zoo spoedig mogelijk van zijn strop willen ontlasten. van Andel. Het is nu sukkelen en als we hem niet ontslaan wordt het misschien nog erger laten we de aanlegplaats maar weer aan van Kuijk geven, dan gaat alles weer geregeld. F. H. Verhoeven. Ik zou hem zoo spoe dig mogelijk willen ontslaan, want de be diening laat tegenwoordig veel te wenschen over, als je er komt is er zelden of ooit iemand aanwezig. v. Everdingen. Als ik er kom, zit de keet vol. Voorzitter. Van Dijk geeft geen mo tieven op. Ik geloof ook wel, dat de pacht te hoog is, maar om deze redenen iemand te ontslaan gaat toch niet aan. de Haan. Kunnen we dan de pacht niet verlagen of de zaak aanhouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter is voor dit laatste wel te vinden en zegt dan eerst de zaak eens met van Dijk te zullen bepraten. De Raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. Nu de lantaarn nabjj het veer is nage zien en alle avonden brandt, en de werk lieden op de scheefswerf slechts tot half zes 's avonds werken, hebben B. en W. gemeend op het verzoek tot plaatsing van een lantaarn bij de cichoreifabriek afwijzend te moeten beschikken met het oog op de groote kosten. Ook hiermede gaat de Raad accoord. De Voorzitter deelt mede, dat de minister van Landbouw geen bezwaar heeft tegen geleidelijke velling der boomen op de vesting wal vanaf de gedempte haven tot de Wijk sche poort. Dat een houtvester de boomen heeft opgenomen en deze het gewenscht achtte om de zware iepenboomen op te ruimen. Volgens hem is het mooie er af en leveren ze een gevaar op voor de hui zen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor deze boomen in het openbaar te verkoopen, dan kunnen op de plaats van de gevelde boomen nieuwe geplant worden, die wel weder goed zullen groeien. de Moll. Daar geloot ik niets van, als je op de plaats waar oude boomen gestaan hebben nieuwe plant, dan groeien ze niet. F. H. Verboeven. Ik zou er heel het zaakje maar uitrooien, het mooie gaat er toch af. De leden van Andel en de Haan zouden alleen de gevaarlijke boomen willen op ruimen zij beweren dat het mooie van Heusden door het rooien gaat verdwijnen, terwijl volgens het lid de Haan de boomen geen gevaar opleveren voor de huizen. Dat zij zelfs een beschutting hiervoor vormen. Voorzitter. Bij den vorigen storm zijn er reeds verscheidene dikke takken afge waaid, als ik daar woonde, zou ik er ook riiet op mijn gemak zitten. Van de 60 boomen die er staan zullen er 33 gerooid moeten worden. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de leden van Andel en de Haan. Een circulaire om subsidie aan vakscho len in overweging te nemen, wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien een dergelijke aanvrage nog niet is ingekomen. Bij de salarisregeling voor gemeente ambtenaren in de vorige vergadering zijn nog eenige ondergeschikte ambtenaren ver geten n.l. de schatter voor de drankloca- liteiten en den secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim. He} salaris van den eerste wordt gebracht van f 15 op f 20, en dat van den tweede van f 20 op f25. Het lid de Moll zou 's avonds gaarne wat meer licht zien. De Voorzitter zegt dat men reeds bezig is om de lantaarns zooveel mogelijk in orde te maken en dus geleidelijk ook meer lan taarns zullen gaan branden. Het lid van Andel zegt, dat vroeger, toen de opzichter Wijnands nog hier woon de, ook de Provinciale sneeuwploeg de straten van Heusden even schoonmaakte, en vraagt of dit tegenwoordig bij sneeuw val ook niet weder zou kunnen gebeuren. De Voorzitter zal het den opzichter die in Waalwijk woont, vragen en twijfelt niet of aan dit verzoek zal wel worden voldaan, aangezien het eene kleine moeite is. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat over in geheim comité, ter be handeling van eenige reclames tegen aan slag Hoofdelijken Omslag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2