Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, Hoesten L zeüerïi „A T L A S" - levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. Vrijwillige Ouderdoms-verzekering, 4? KOFFIE IN PAKJES J JlS DE BESTE. Verkrijgbaar bij J? ANT. METSELAAR c? Wijksche poort N. 4 c? dat uit de rapperten van het departement van handel blijkt, dat de uitvoer van de Vereenigde Staten naar Duitschland over de eerste tien maanden van dit jaar be droeg 420094 dollars, en de invoer uit Duitschland 491478 dollars. o Madrid, 3 Dec. Het geheele Spaansche kabinet heeft besloten aan het bewind te blijven, nu de koning zijn vertrouwen in het ministerie heeft uitgesproken. De terugkeer ran den prins ran Wales. De prins van Wales is, vergezeld door prins Albett, die hem tot Portsmouth te gemoet gereisd was, om één uur op het Victoria-station aangekomen. Drie personen rérbrand. Sedert enkele weken had zich te Pas- schendaele (België) in eene barak gevestigd de familie Baelden, vader, moeder, dochter en drie zonen, waarvan twee soldaat ge weest zijn. Dinsdag 1.1. deden de twee gebroeders-soldaten granaten open en wier pen het kruit op een hoopje. Door een vonkje uit de brandende pijp, die een hun ner aangestoken had, vloog het kruit in brand en welhaast laaide een machtige vlam op, die de hoeten barak aantastte. Moeder en twee zonen, die binnen wa ren, wilden naar buiten komen, doch kon den de geslóten deur niet openen en vielen verstikt door de groote rookvlammen ten gronde. Een derde zoon kon langs een achtervenster ontvluchten. Tuegpsnelde ge- buren vonden de barak tot den grond af gebrand eu ontdekten in de puinen de drie verkoolde lijken. verkoudheid, heeschheid. Neem Anga-bonbons. BINNENLAND. Grondbelasting. Naar het Hbl. verneemt, is binnenkort de indiening te verwachten van een nieuw wetsontwerp tot heffing van grondbelasting, waarbij wordt voorgesteld om, in afwijking van het beginsel, door minister Treub aan vaard bij zijn destijds aangeboden ontwerp, de belastingschuldigen zelf aangifte te laten doen van de waai de hunner vaste goederen, welke waarde, zoo noodig langs ambtelijken weg gecorrigeerd, als grondslag voor hef fing zal dienen. o Een standbeeld voor Domela Nieuweiiliuis? Naar »Het Volk?, uit goede bron ver neemt, bestaat bij een groep revolution- naire kunstenaars het plan, een standbeeld voor Domela Nieuwenhuis op te richten, en wel op het Haarlemmerplein. o Inwerkingtreding Invaliditeitswet. Hnlde aan wijlen minister Taima. 's Gravenhage. Op 3 Dec. zijn de In validiteitswet en de Ouderdomswet in wer king getreden. Deze dag is op het mi nisterie van Arbeid niet onopgemerkt voorbij gegaan. Minister Aalberse zond het navolgende telegram aan mevr. de wed. Talma: Mevrouw Wed. Talma, Utrecht. Op dezen derden December, nu de In validiteitswet in werking treedt, breng ik eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van minister Talma, wiens levenswerk daardoor zijn voltooiing heeft gevonden. Zijn na gedachtenis moge bij ons volk in zegening blijven, AALBERSE. Minister van Arbeid. Lage fruitprijxen. Uden, 3 Dec. In de Betuwe heeft men van wege de lage fruitprijzen de zoete appels op de boomen laten hangen, omdat ze het hooge plukloon niet waard zijn. Men laat ze vallen en zend ze dan naar de kroetfabrieken. o Een kachel van papier. Iemand te Nieuweschans (Gr.) had in Duitschland een kachel gekocht. Hij meende door den lagen markenkoers een koopje te doen. Toen er in gestookt werd, brandde de kachel zóó radicaal, dat ze opbrandde. Ze bleek van papier gefabriceerd te zijn. (»Rott.«). Nieuwe wetten. Woensdag is de Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering in werking getreden. Door den Raad van Arbeid te Amster dam zijn reeds 110,000 renteboekjes uit gegeven, terwijl in de eerstvolgende dagen nog ongeveer 50.000 zullen uitgereikt worden. o Lijnzaadkoeken. Een Reutertelegram uit Londen meldt, dat in het Lagerhuis de voedingscontróleur Roberts, in antwoord op een vraag mede gedeeld heeft, dat de uitvoer van 5000 ton Amerikaansche lijnzaadkoeken naar Nederland is toegestaan als een bijzondere maatregel om de opstopping in de havens te doen verminderen. o Stopzetting der Klompenindustrie. In een gehouden vergadering van den R. K, Nat. Klompenmakers-patroonsbond werd met algemeene stemmen besloten (wegens de onmogelijkheid met het buiten land te concurreeren) de bedrijven stop te zetten. Met ingang van 8 Dec. zullen dienten gevolge 700 klompenmakerspatroons hun werklui dan gedaan geven. 3 December 1919 is de Invaliditeitswet in werking getreden en zijn sindsdien alle onder deze wet vallende loonarbeiders, ver plicht-verzekerd tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Waar echter in ons land vele niet- loonarbeiders, naar hunne maatschappelijke positie, met loonarbeiders zijn gelijk te stellen zij echter van de verplichte verzekering ingevolge de Invaliditeitswet zijn uitgesloten, bij invaliditeit of ouderdom ook niet in staat zijn in eigen onderhoud en dat van hun gezin te voorzien heeft de wetgever een Vrijwillige verzekering in het leven geroepen, waarbij na het be reiken van den 65 jarigen leeftijd aan de verzekerden een wekelijksch rentebedrag wordt uitgekeerd. Ook deze wet, de Ouderdomswet 1919 is 3 December 1919 in werking getreden. Krachtens deze wet heeft ieder Neder lander, die op 3 December 1919 den leef tijd van 65 jaren bereikt of overschreden heeft, geen rente geniet op grond der artikelen 369 en 370 der I. W., die zelf of wiens echtgenoot niet is aangeslagen in de Vermogensbelasting, noch in de Rijks inkomstenbelasting naar een inkomen van meer dan f1200.per jaar, niet opzet telijk heeft nagelaten, hoewel daartoe in staat, door arbeid in de behoeften van zich en zijn gezin te voorzien, recht op een uitkeering van f3.per week. Niet-Nederlandeis hebben alleen dan recht op deze wekelijksche uitkeering, in dien zij aantoonen gedurende de zes jaren, onmiddellijk voorafgaande van het in wer king treden dezer wet, Rijksingezetene te zijn geweest. Allen, die in de termen dezer wetsbe paling vallen, en zich vóór 3 December 1920 bij den betrokken tusschenpersoon (voor het gebied Tilburg, de heer A. de Bruijn, Bredascheweg 33 Tilburg) melden, krijgen met ingang van 3 December 1919 die wekelijksche uitkeering. Hij, die op 3 December 1919 ouder is dan 35, doch jonger dan 65, niet ver plicht verzekerd is ingevolge de Invalidi teitswet, die zelf of wiens echtgenoot niet is aangeslagen in de Rijksinkomstenbelas ting naar een inkomen van meer dan f2000.-— 'sjaars, die zelf of wiens echt genoot niet is aangeslagen in de Vermogens belasting, kan zich verzekeren voor een wekelijksche rente van f 3.uit te keeren na het bereiken van den 65 jarigen leeftijd. Bij overlijden van een verzekerde, wiens verzekering minstens drie jaren heeft ge duurd, wordt aan den door den verzekerde tevoren aangewezen persoon, een bedrag van f 100.uitgekeerd. Aan een verzekerde, die tevens verplicht verzekerd is volgens de Invaliditeitswet, wordt, na het bereiken van den 65 jarigen leeftijd en bij overlyden aan den door hem aangewezen persoon, een wekelijksche rente, onderscheidelyk een uitkeering bij overlijden toegekend, verband houdend met den leef tijd op het oogenblik van toetreding tot de vrijwillige ouderdomsverzekering. De te betalen weekpremie bedraagt 39 cent. De gelegenheid tot toetreding voor per sonen, ouder dan 35, doch jonger dan 65 jaar, bestaat slechts tot uiterlijk 3 De cember 1923, De premiebetaling voor deze personen- j verzekering wordt geacht 3 Dec. 1919 een aanvang te nemen. Ieder, die den leeftijd van 35 jaren nog niet heeft bereikt, die zelf of wiens echt genoot niet is aangeslagen in de Rijksin komstenbelasting naar een inkomen van meer dan f2.000.'s jaars, kan zich ver zekeren voor een rente van 3, 4, 5, of 6 gulden per week, uit te keeren na het bereiken van den leeftijd van 65 jaren. Aan een door den verzekerden aange wezen persoon, wordt bij zijn overlijden, mits niet binnen drie jaren, na den dag, waarop de verzekering is gesloten, een be drag van f 100.uitgekeerd. De premie voor deze verzekering is af hankelijk van het bedrag der rente en den leeftijd van toetreding. De verzekerde, wiens verzekering min stens drie jaren heeft geduurd, en blij vend geheel invalide is, wordt op verzoek van de verplichting tot verdere premiebe taling ontheven. De verzekering blijft, met de voordeelen daaraan verbonden, doorloopen, lasten kent ze echter voor dezen invaliden verzekerde niet meer. De verzekerde, die 10 achtereenvolgen de weken in gebreke is gebleven de pre mie te betalen, wordt geacht, de verze kering te hebben doen ophouden. De hem toe te kennen rente, na het vijf en zestigste levensjaar, is afhankelijk van de betaalde premiën. Het recht op uitkeering bij overlijden is voor hem vervallen. Hij is echter bevoegd, door het storten van een inkoopsom, de verzekering ten allen tijde te herstellen. De wijze van premiebetaling zal nog nader worden geregeld. Moge uit enkele voorbeelden het, groote geldelijke voordeel voor de verzekerden duidelijk blijken. Iemand, oud 60 jaar niet verplicht ver zekerd, sluit een vrijwillige verzekering. Hij betaalt nu in totaal 5 x 52 x f 0.39 f 101.40 aan premie en ontvangt op 65 jarigen leeftijd f3 per week of f156. per jaar. Voor een kind, verzekerd in het eerste levensjaar, voor een uitkeering op 65 ja rigen leefiijd van f6.per week, wordt lotaal aan premiën betaald (weekpremie 13 cent) 65 X 52 X f 0.13 f439.40 De jaarlijksche rente bedraagt f318. dus binnen 11/3 jaar heeft de verzekerde de gestorte premiën reeds terug ontvangen. Bovendien nog, mits de verzekering drie jaren geduurd heeft, eene uitkeering bij overlijden van f'100 Het groote belang aan een vrije ver zekering verbonden springt, uit het boven staande direct in het oog. Geen enkele particuliere verzekerings maatschappij kan deze voordeelen aanbie den I En geen wonder, want de Staat legt ieder jaar 18 millioen gulden op deze ver zekering toe. Ook de meergegoeden dienen de groote voordeelen, die de Ouderdomswet 1919 biedt, te begrijpen, waar het toch wel mogelijk is, dat hunne kinderen zich op lateren leeftijd gelukkig gevoelen in het bezit dezer uitkeering. Een ieder, die in de termen dezer wet valt, overwege het groote belang bij deze verzekering en melde zich zoo spoedig mogelijk aan bij den Raad van Arbeid te Tilburg, (geopend van 9 uur voorm. tot 5 uur nam,, Zaterdags van 912 uur voorm waar aanvraag-formulieren ver krijgbaar zijn en alle gewenschte inlich tingen worden verstrekt. Alle Lezers worden verzocht goede nota te nemen van de Ad vertentie: Vrijwillige Ouderdoms verzekering. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat op Dinsdag den 9 De cember a.s des avonds ten 8 uur, in het •Wapen van Amsterdam?, door een amb tenaar bij den Raad van Arbeid eene lezing zal worden gehouden over de vrij willige Ouderdoms-verzekering, Deze lezing kan door iedereen kosteloos worden bijgewoond. Zij, die zich voor deze verzekering wen- schen aan te melden, zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld op Woensdag 10 December a.s., van 10 uur voorm. tot half twee nam. ten stadhuize. De Burgemeester voornoemd, Heusden, H. J. v. Eggelen. 4 Dec. 1919. PLAATSELIJK NIEÜWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. Op de Maandagavond ge houden vergadering der Heusdensche Buiten- societeit werden, nadat rekening en ver antwoording door den secretaris-penning meester was uitgebracht en deze was goed- keurd, tot bestuur gekozen de heeren L. G. Gendt, mr. C. W. van Ommeren, A. J. v. d. Kolk, A. B. de Moor, H. Engelen, welke hunne functie onderling verdeelden. Tot voorzitter werd gekozen mr. C. W. van Ommeren, L. G. Gendt, vice-voorzitter, A. J. v. d. Kolk, secretaris-penningmeester, A. de Moor en P. Engelen, commissaris. Zooals onlangs door Raad der ge meente is besloten, zullen een aantal boomen op de stadswal verdwijnen en wel van af voorheen de draaibrug iot aan de Wyksche poort. De boomen zijn reeds allen gemerkt, zoodat men met een oogopslag kan zien waar een effen terrein zal komen. Aanvankelijk zal dit gedeelte der stads wal er minder fraai uitzien, doch als na enkele jaren eene nieuwe aanplanting iri wording is, zal men het gemis minder voelen. Vóór enkele jaren noemde men het Haagsche Bosch totaal bedorven, toen door een storm tal van boomen moesten ver dwijnen. Nu merkt men het gemis niet meer. Raadsvergadering Zaterdag C Dec. '19 n.m. 3 uur. 1. Notulen. 2. Ingek, stukken, 3. Rekening '18 en Begrooting '20 Godshuizen. 4. Vaststelling gemeente-rekening 1918. 5. Aangehouden verzoekschrift A. van Dijk pacht veer. Men verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat het op 17 Januari as. 25 jaar geleden is, dat de heer D. van Kuijk alhier in dienst trad als gemeente veldwachter. Wij doen dit gaarne. Ieder, die onze humane politieagent kent, zal hem onge twijfeld een dag toewenschen, die bewijs geeft, dat men goede diensten op den rechten prijs weet te stellen. 111:1 si»I:\ Werkendam. Naar wij vernemen be staan er plannen om alhier een motorboot te laten varen naar Boven-Hardinxsveid, die dan om het uur van Werkendam en om het half uur van Hardinxveld vertrekt. Het is te hopen dat dit plan kan doorge zet worden, waardoor men hier een gere gelde aansluiting op de treinen zou ver krijgen. Woensdagavond trad in de Nutszaal als spreker op de Heer Egmond Visser van Rotterdam, die verschillende stukjes op voerde, waaronder ook het derde bedrijf uit Julius Caesar?, de beroemde forum scène. Het was een heel gezellige avond, zoodat allen voldaan huiswaarts keerden. Andel. Er worden hier pogingen in het werk gesteld om tot oprichting eener Coöperatieve vèrbruiksvereeniging te ge raken. Reeds werd door 40 personen toezeg ging van lidmaatschap gedaan. Besoijen. Maandag en Dinsdag j.l. werd door den burgemeester dezer gemeente van verschillende boeren melk in beslag genomen en tegen 18 cent per liter aan de ingezetenen verkocht, zulks met mach tiging van den minister van Landbouw, door wien de maximumprijs voor deze ge meente was bepaald op 18 cent afgehaald en 19 cent thuis bezorgd, Daar de boeren weigerden tegen dien prijs hun melk te verkoopen en de gemeente bijgevolg zonder melk was, moest tot den maatregel wor den overgegaan. B.-Broek Zaterdagavond j.l. gaf de Gem. Zengvereeniging j»Volhardirig« alhier hare aangekondigde uitvoering, en mocht zich verheugen over de talrijke opkomst. Van heinde en verre waren belangstellenden opgekomen, de zaal was dan ook zoo stampvol dat velen zich met een staan plaatsje tevreden moesten stellen terwijl nog anderen wegens plaatsgebrek niet meer toegelaten konden worden en zoodoende teleurgesteld terug moesten keeren. In aan merking genomen dat deze Vereeniging nog slechts l1/,, jaar bestaat, kan gezegd worden dat de nummers over 't algemeen vrij goed afgewerkt werden, waarvan de talrijke applausen getuigden. Wij roepen ^Volharding? dan ook een spoedig tot weerziens toe. Capelle. Op as. Donderdag, 11 De cember zal vanwege den Raad van Arbsid te Tilburg een zitting worden gehouden, in de Oude school in de Kom alhier, van des voormiddags 10— 11/2 uur, ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stel len zich te doen inschrijven voor de vrij willige Ouderdomsverzekering. De baldadige jeugd aan den Loon- schendijk viert den laatsten tijd weer hoogtij. Bij verschillende ingezetenen wordt des avonds aan de bel getrokken, de poortjes voor de woningen er af gegooid en wat dies meer zij. Het ware te wenschen, dat de politie hier spoedig een einde aan maakte. as. Zondag speelt de voetbalver- eeriiging »Brabantia? te Waspik een com- potitiematch voor den R.K.V.B. tegen V.F.C. uit Voght op het terrein te Waspik. In de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand f 2939.84 ingelegd, ver deeld over 40 inlagen. Terugbetaald werd f 5071.80 in 23 terugbetalingen. In de zelfde maand werden 240 telegrammen be handeld, waarvan 74 verzonden en 166 ontvangen, terwijl 129 telefoongesprekken gevoerd waaronder 18 celgesprekken en 3 telefoonoproepberichten. 's Gravemoer. Door het hulptelegraaf kantoor alhier zijn in de vorige maand be handeld 60 telegrammen, waarvan verzon den 21 en ontvangen 39 Het aantal tele fonische gesprekken bedroeg 52. Op de Rijkspostspaarbank werden 19 inlagen gedaan ten bedrage van f6153.50, terwijl 25 terugbetaling plaats hadden tot een bedrag van f 255.08. Als notabelen bij de Ned. Herv. Gem. alhier herkozen de heeren A. J. Venis en G. Verhagen Jzn. Goriuchem. Alhier is aanbesteed het bouwen van 149 woningen voor rekening van de woningstichting alhier. Van de 17 inschrijvers was de laagste A. C. Brand wijk, te Tiel, met f846.000. Herpt. De Harmonie »De Eendracht? hoopt a s. Zondag in haar repetitielokaal bij J. Verhoeven een concert te geven, hetwelk voor iedereen toegankelijk zal zijn. Wij twijfelen niet of vele muziekliefhebbers zullen hiervan genieten. De voorzitter der Handboogschutterij, de heer A. Verhoeven, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Sedert 8 jaren heeft de heer Verhoeven die taak met ijver en nauwgezetheid vervuld. Donderdag ontstond ten raadhuize een binnenbrand door ijlings toegeschoten hulp wist men de vlam spoedig te blus- schen, In een vergadering van polderbe sturen werd tot lid van het waterschap »De Binnen Oude Maas? herkozen de heer L. van Herpt. Nienwendijk. De Chr. Schoolv. al hier zal a.s. Zaterdagavond om half zeven haar najaarsvergadering houden. Aan de orde zijn: Bestuursverkiezing. Een lezing van onderwijzer Koekkoek over >De opvoeding der rijpere jeugd.? Veen. De aflevering der suikerbieten gaat de laatste dagen erg langzaam. Groote massa's liggen aan den loswal opgestapeld doch de verzending per schip naar de fa-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2