r UITSCHOT sigaren 's-Bosch CUBA "BERICHT ij I ir. leurt Ei iijioeiisiii. Magazijn St. Jozef. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3939. Zaterdag 13 December, 1919. Rookt onze 5 cent prima Bij 3oo stuks franco. miLLtToy Aanteekeningen uit lang vervlogen dagen. R A lï L H ANN'S lleeren- en fiiiiderkleeding Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. paa .nczgMBJ DRAAGT Gorincheui. Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 1—6 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -.wm li B MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 Zij die zich per 1 Januari 1920 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BUITEN LANDS CH OVERZICHT De soep wordt nooit zoo warm gegeten als ze wordt opgediend. Dit geldt ook het zoogenaamde ultimatum dat door den oppersten Raad aan Duitsehland zou zijn gezonden. Gelijk wij ons herinneren was er eerst spraken van om Duitschlar.d met de wapenen aan te grijpen indien het weigerachtig bleef het aanvullingsprotocal van de gealliëerden te onderteekenen. Dat zou militair een absoluut gevaarlooze lief hebberij voor de gealliëeerden zijn geweest, maar voor Duitsehland een ramp. Doch het zal er niet van komen. De opperste Raad heeft de Duitsche Regeering twee nota's doen toekomen, die wel erg onvrien delijk en norsch van toon zijn, maar niet temin een veel milder geest ademen dan eerst werd verwacht. Zij bevatten drie fouten. 1. De krijgsgevangenen. Hieromtrent wordt verwezen naar het vredesverdrag. Het oude standpunt wordt dus gehandhaafd. De Duitschers moeten eerst het verdrag mede-geprotocoliseerd hebben, dan krijgen 4 Ik ging met 25 vrouwspersonen, klyne kinders en twee kwakzalvers (rondtrekkende kooplieden tevens kwakzalvers) van Am sterdam in eene bygelegene weyde, waar de houzaren tweemaal voorby rendderi, zonder ons te zien door het hout, ofschoon ik de voorzorge gehadt hadt van my reeds daar te verkleeden in schoenlappersgewaat. Tegen den avond verliet ik het gezelschap en bleev aan de Braken staan tot negen uuren, hoorende het gekerm eri gescreeuw wanneer ik na de Capelle terugkeerde. Om 11 uuren ging ik na het dorp en om 12 uuren na rriyn huysch, hetgeen ik niet meer kende. Kelders, kamers alles ledig het strooy (van 't dak), gebroken flesschen en potten, vuyligheit verspreit onder en boven, hebbende deze plunderinge geduurt van 3 tot 10 uren 's avonds. Om 4 uur 's morgens begon de 2de plunderinge en dunrde tot 4 uur namiddag, wanneer zy een 3de verholen kelder vonden, daar circa noch 300 flesschen wyn warenzoodat er niets meer was en ik gerust met open deuren kon slaapen. Ik bleef by myn boer gehuysvest vreezende minder de Fran- *ch«n als d« uitgewekenen Belgen, met ze de gevangenen terug, in overeenstem ming met artikel 221. Deze zaak staat echter in verband met de slotbepalingen van het aanvullingsprotocol (voorbehoud van onbeperkte geweldmaatregelen.) Zoolang de geallieerden daarop stonden, hechtten de Duitschers geen waarde aan de bepa ling van het verdrag over de terugzending van de gevangenen. Immers kon het in trekken van dezen maatregel wel het eerste middel van pressie zijn, 2. Over de uitlevering der scheepsdok- ken enz. Daaromtrent zegt de nota let terlijk »Vóór de geallieerde en geasso cieerde mogendheden hun eischen opstel den, hebben zij dit vraagstuk onderzocht. Zij deeien niet in de Duitsche vrees nopens de economische gevolgen voor de Duitsche havens. Zij handhaven het protocol in zijn vorm van tot dusver. Nadat de geallieer de en geassocieerde mogendheden de vol ledige opgave hebben gekregen van de drijvende dokken, drijvende kranen, sleep- booten en baggerwerktuigen, die zij in het protocol hebben geëischt, zullen zij kennis geven van hun keuze, waarbij zij rekening zullen houden met den algemeenen, econo- mischen toestand van de Duitsche havens. Ais dan de Duitsche Regeering meent te kunnen bewijzen, dat een der gedane eischen er toe kan leiden, Duitsehland ernstig te benadeelen in de voorziening van zijn gerechtvaardigde eischen nopens het in stand houden van zijn riviervaart en andere economische levensbelangen, kan de Duitsche Regeering aan de voornaamste geallieerde mogendheden haar tegeneischeri stellen en zullen deze mogendheden hunner- dewelke ik in den Brabantsche Patriotismus zware oneenigheden had gehadt, terwijl (dewijl) zy alle Vonckisten waaren, en ik van het congres van Brussel gecommit teerd in de voorposten noodzakelijk tegen hen moest werken. Dit ging destyds zelfs zooverre, dat zy my den dood zworen. Eventwel nu zy by geval (by toeval) hoor den dat mijn naam Beerenbroeck was, zonden zij aanstonds een man om by hen te comen ik kwam en kende aanstonds 5 van die officiers men sprak mij geen woord omdat zy my in het vreemt gewaat niet kenden. Dus zeide ikBurgers ga- roepen kome ik hier eertyds hebben wy oneenigheden gehad. Ieder heeft zyn ge- wissen (geweten), voor het overige ben ik noch den ouden openhartigen Braban der. Een capityn leyt my in een andere earner en zegtaalles is vergeten, gy zyt een eerlyk mant en roept de andere vier, en na eenige woordenwisselingen wordt de hand van vriendschap gegeven hierop gaan ik uit en vind (tref) den commandant Duplessis. Deze zegt my myn geleende kleeren uit te trekken, en geelt my een sauvegarde (vrygeleide). Daags er na ging ik na Cuyk by den generaal Gardon en heb niets meer geleden, maar er was dan ook niets meer te vinden. Zondags voor de gezongen Mis was er een kerel die in 1) aanhangers van advocaat Vonck, die naar 't voorbeeld van Frankryk in België revolutie beoogde. zijds bereid zijn, ieder dezer, na de com missie van herstel gehoord te hebben, in den geest van rechtvaardigheid te onder zoeken^ Theoretisch blijft dus de eisch der uit levering gehandhaafd, waarbij de praktische uitvoering zijn verzachtingen te verkrijgen. 3. Dat is wel het voornaamste. Daarin wordt gezegd dat de opperste raad van meening is, dat de onderteekening van het protocol en het deponeeren van de oorkonde van ratificatie de inwerktreding van het vredesverdrag en daarmee het van kracht worden van den vredestoestand beteekent- Van dat oogenblik af wordt het nakomen van de voorwaarden van het protocol, de voorwaarden van het van kracht worden van het vredesverdrag gewaarborgd door de algemeene voorwaarden van dit verdrag op de gebruikelijke door het volkenrecht vastgestelde wijze. Voor het van kracht worden van het vredesverdrag herinneren wij er voor de laatste maal aan, dat de opzegging van den wapenstilstand voldoende is om aan de geallieerde legers het recht te verleenen tot alle militaire maatregelen, die noodzakelijk geacht worden. In dezen zin verwachten wij de onmiddellijke onder teekening van het protocol en het depo neeren van de oorkonden van ratificatie. De onbeperkte dwangmaatregelen zullen dus niet worden genomen. Terecht heeft wel de man van de Daily Mail opgemerkt, dat de geallieerden toch alles kunnen doen, wat zij willen, maar het is voor Duitsehland nog wel wat an- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Snikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. de kerk baldadig was ik deed hem door de gaides (ordebewaarders) liet zijdegeweer (sabel) afgeven zyn capityn komt na den middag het geval onderzoeken en belooft hem te zullen straffen. Den 3den dag wird myn sauvegarde ingeroepen (inge trokken) ik ging na het leger om hem terug te hebben, maar 't was verboden. Terugkeerende met zeker (geestelyk) Heer by my ontmoeten wy een be roemden adjudant-majoor, maar grooten deugniet met naam Boulanger. Hij vraagt of wy priesters zyn en begint (meteen) tegen de priesters alles uit te braken. Terwyl wy ons gesprek zogten af te breken, en daarom een weynig voortgingen, roept hy ons na, van te staan, en zegt mij gy zyt suspectgij vraagt my hoeveel paarden, mannen, canons zyn hier, hoeveel daargy zyt een verspieder ik arresteer Uw. Hy leyt my na de wagt, en met een wagt na den commandant van 't camp. Hy beschuldigt my, zegt zyn getuigen te zullen toonen en dat het my of hem het hooft moet costen. Ik antwoordde nooyt zulx gedagt te hebben, verre van het te vragen. De commandant zegt my wel te kennen en patriot te zyn* Geen gehoor. Hy gebied den commandant regt te doen. De commandant werd haastig, maar zydde ik zelf moet zoo een man vreezen, want als hy eenige soldaten opmaakt tot valsche getuygen tegen my, gaan ik zelf den kop af. Den 3den dag levert hij de valsche beschulding® in schrift «n onderteekent aan ders, of het daar zelf door een handteeke- ning machtiging toe verleent, dan wel of het weet, dat toch kan gebeuren, al is het in strijd met de tractaten. 't Wordt wel tijd dat de geallieerden nu eens komen tot een vredestoestand met Duitsehland. Men behoeft toch waarlijk niet meer te vreezen dat dit neergeslagen rijk de tegenpartij militair zal kunnen be dreigen. 't Is gelijk Noske zeide tot bovenbedoel den corr. van de Daily Mail. »Wij hebben geen middelen om tegen stand te bieden. Uwe regeeringen weten dat heel goed. Al die paniekpraatjes over Duitsche oorlogstoerustingen zijn een opzet telijke persveldtocht om de openbare mee ning voor te bereiden voor den aanval, dien men in den zin heeft. Er zijn in heel Duitsehland geallieerde officieren. Gij hebt in het geheele land uwe spionnen aan het werk. Zij snuffelen overal rond. Zij weten dat wij geen wapens hebben. »Ik heb elke inlichting over het Duitsche leger, die de geallieerden verlangden, aan de chefs van de Fransche en Britsche militaire missies hier gegeven. Die inlich tingen zijn doorgegeven aan maarschalk Foch. De geallieerden weten dat de praatjes over Duitsche militaire toebereidselen klets zijn. Maar zij gebruiken ze als een boe man voor hun eigen oogmerken. »Zult gij stappen nemen om te verhin deren dat er een guerrilla gevoerd wordt tegen den opmarsch van de geallieerden vroeg de Engelschman. »Ik hoop«, antwoordde Noske, »dat niemand dwaas genoeg zal zijn oin het te probeeren.« Nog altijd blijven in Engeland de mannen van het vak waarschuwen voor den finan- cieelen nood van het eigen land en van heel de wereld. Nu is het weer Lord Rottermere die schrijft over de »krank zinnige firtancieele pohtiek« der regeering. Hij toont aan, dat de regeering sedert 1 April >het toepasselijke begin van zulk een financieel jaaibijna een milliard heeft uitgegeven, dat de inkomsten ook niet bij benadering de uitgaven dekken en dat het tekort elke week met ongeveer 10 miilioen p. st. toeneemt. Behalve de afschaffing van de uitkeering aan de werkloozen, heeft zij nog geen enkele werkelijke bezuiniging doorgezet. Men dringt er bij de Engelsche fabrikanten op aan, om te prodaceeren, maar die productie baat niet veel, tenzij men een groot gedeelte van de geprodu- den oversten, die my raadt »indien hy voortgaat, moet gy uw beroepen op uwe ingezetenen, en wy zuilen hem zien te overtuygen, etc.« Zy zyn daarna vertrokken en heb dien gast niet meer gezien, die betuygde liever een priester als een vlieg ter dood te leveren. Ondertusschen was hy goed soldaatop een (zekeren) dag ontfangt hij een sehampscheut in het hooft en voor het geheele bataillon werpt hy het carabien ter neder en gaat los op een kyzeriyken. Deze schiet mis en wil hem met het bajonette doorsteken met zyn sabre weert hy hem af, onthooft hem en brengt het hooft hy het regiment. Van sauveguarde (vrygeleide) ontbloot, moest ik iets uytvinden om myn huis te bevrijden. 5 houssaren van Esterh'azy waren ingequartiert in den Engel en dienden ais guardes (orde-bewaarders) voor het dorp. Ik ging na hun, en dede dezen voorstelGy, burgers, weet hoe lief men my geplundert heeft, gy lieden hebt zelfs in uw camp my in myne afwezenhyt ge prezen, omdat ik alles geplundert vindende, een liedje zong. Doed my het pleizier van een wakende oog op myn huysch te houden. Ik moet geheel den dag rontloopen na myne zieken, die aan den loop liggen bier en en tabac zal ik bezorgen. Zy antwoorden, dat van 's morgens tot'savons altoos iemand myn huysch zou beveiligen, zonder myne schade. Maar, zijdde ik, myne meyssens (dienstboden) vreezen on aangenaamheden van sommige lichtvoeten, mnmi ceerde artikelen in het buitenland kan afzetten. Vroeger waren de naties van Europa Engelands beste klanten. Op het oogenblik lijden echter uitgestrekte gebieden van Midden-Europa gebrek. Zij hebben hulp en bovenal crediet noodig. Engeland zelf verkeert in de positie, dat het voedsel en andere artikelen uit de Vereenigde Staten moet krijgen, waarvoor het grootendeels niet kan betalen. Aan den anderen kant voorziet Engeland Euro pa met groote hoeveelheden artikelen, waarvoor het weinig of niets in betaling ontvangt, terwijl zijn verplichtingen jegens de Vereenigde Staten toenemen. Ieder deskundige weet dat de vreemde wisselkoers het^teere mechanisme van de internationale financiën gevaarlijk dicht bij een instorting is. Als het daartoe komt, zal de geheele wereld door een ramp getroffen worden. Lord Rothermere haalt de verklaring van Paul Warburg, een van de grootste Ame- rikaansche financieele autoriteiten aan, vol gens wien de wereld in een denkbeeldigen hemel leeft, die rust op fictieven rijkdom, lichtzinnige beloften en dwaze illusies. Onder de maatregelen die Lord Rother mere aanbeveelt, om den toestand te ver beteren, zijn besnoeiing van de uitgaven van de regeering met een derde of de helft, krachtige bezuiniging op zee-, land en luchtmacht, staking van alle militaire of administratieve avonturen en besnoeiing van Engelands verplichtingen in Mesopo- tamië, liberaliseering van de instellingen in Den eersten, zyden zy, die met woord of werken iets onbetamelykx toont, zullen wy het hooft kliven. Zy stonden hun woord, waren 3 weken lang halve daagen met hun, terwyl ik rondliep en schoon zy het plunderen goed kenden, betrouwde ik hun op het woord van eer alles toe, en heb my er wel by bevonden. De bloed- of roode loop heerste zoo danig op Giesbergen, dat een enkel huysch maar vry bleev de inwoners (door plun dering) van alles ontbloot, slipen met opene stallen, terwyl alle uuren bendens van 20 d 40 man uit het camp by Helvoirt hunne huyzen, stallen etc. doorsnuffelden om te zien of er noch brandhout, stroo, haver, spek of brood was, dewyl dit alles in 't leger te kort kwam myn zieken aldaar hadden doorgaans niets als water en rogge- broodtwant die wat wilde bezorgen, werd in de heyde er van berooft. De Franschen zien gaarne, dat gy (men) hen schynt te betrouwen en niet vreest. Hierom ging ik daagelyx alleen door de heyde na Giesbergen. De eerte reyze (maal) komt een hussaar op my af, vraagt wie ik ben, en hoe ik alleen durve gaan. Ik zeide lachende, ik ben de Pastor, ga naar myn zieken, wat zou ik vreezen, een paar gespen van 4 stuyvers en een gulden geldt is myn schat na de plunderinge. Wilt gy ze hebben Ik geef ze uw, NIEUWSBLAD voir lie! Laim van Heusden en Altena, Eis Laystraat eo de gsniiïieierwaarg Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. eERO ZILVER - ALPACCA Wordt vervolgd,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 1