Inmaakglazen in alle maten tegen concurreerende prijzen. Verkouden i n i„LUNA"I Prima 6 ets Sigaar J Ant. Metselaar t f —HEUSDEN— de overzeesche gewesten, met name in Egypte, het afschaffen van alle subsidies behalve van den toeslag op het brood (Rome is daardoor ten gronde gericht), opschorting tot gunstiger tijden van ver schillende bepalingen van de onderwijswet, volledige herziening van het huisvestings- vraagstuk op den grondslag van vrijlating van het particulier initiatief, de bewoners van nieuwe huizen moeten van het begin af aan economische huren betalen, behalve in bepaalde districten, streng toezicht, en besnoeiing van plaatselijke uitgaven, pro paganda over de kwestie van productie in samenwerking met de leiders van de ar beiderspartij, vereenvoudiging van de amb tenarij. Wij hebben dit uittreksel zoo uitgebreid gegeven, omdat het in ons land al een zelfden kant opgaat. Een ieder wil uit de staatsruif zooveel halen als hij maar kan. Van bezuiniging is ook ten onzent al zeer weinig sprake. De verplichtingen, die de staat op zich neemt, worden bergen hoog. En de belastingen houden daarmede na tuurlijk gelijken tred. Het ware te wenschen dat er ook onder ons volk werd aangedrongen op spaarzaam heid. Men kent niet meer de waarde van het geld. Er zijn arbeidersgezinnen die 50 ja 100 gulden in de week te verteren hebben en die dat ook doen in den letter lijken zin van het woord. Het moet op. Van sparen geen sprake. Daar moesten allerwege spaarkassen worden opgericht die het den arbeiders mogelijk en makkelijk maakte iedere week wat weg te leggen voor den kwaden dag die toch komen kan. Nu zijn de loonen hoog, maar wie waarborgt ons dat dit zoo blijven zal. Sparen dus Het zevende al-Russische sowjetcongres, dat te Moskou bijeen is, heeft de volgende resolutie aangenomen»De Sowjet-repu- bliek wenscht in vrede met alle volken te leven en al haar krachten voor binnen- landsche aangelegenheden (als: voortbren ging en transport) te bezigen. Het maat schappelijk herstel van Rusland is tot dus ver belemmerd, eerst door het juk van het Duitsche imperialisme, later door de interventie der geallieerden en de honger- biokkade. De Sowjet-regeering heeft de Entente op 5 Aug. 1919 voorgesteld vrede te sluiten en heeft sedert dien dat voor stel achtmaal herhaald. Zij verzekert thans opnieuw tot vrede bereid le zijn. Nogmaals stelt z\j alle entente-mogendheden Enge land, Frankrijk, de Ver. Staten en Japan, voor, te zamen of afzonderlijk onverwijld vredesonderhandelingen te beginnen. Het congres draagt het al-Russische uitvoerende comité, den raad van volkscommissarissen en het commissariaat van builenlandsche zaken op, om de vredespolitiek stelselmatig voort te zetten en de noodige stappen te doen om tot vrede te komen. Zal het resultaat hebben Wij hopen hopen het voor Rusland en de heele wereld Clemenceau is naar Londen vertrokken om met Lloyd George over de economische vraagstukken te beraadslagen. De Amerikaansche mijnwerkers-staking is zoo goed als geëindigd. De spanning tus- 6chen Mexico en Ver. Staten is nog niet weggenomen. President Wilson verklaarde zich in een btief aan senator Fall tegen de passage in diens motie over het afbreken der betrek kingen met Mexico. Neem Anga-bonbons. In doozen van 50 en 90 ct. Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. BUITENLAND. De Amitié Frar^aise, de Fransche pro- paganda-vereeniging, waarvan ex-minister De Broqueville tere-voorzitter is, heefteen oproep doen aanplakken aan de Belgen, waarin in scherpe bewoordingen gewezen wordt op het opti ed«m der Vlaamsche partij, die een pro-Nedetlandsche genoemd wordt en waarin wordt aangespoord, -met alle kracht op te komen legen het plan van een verbond met de Nederlanders, die, zoo besluit de oproep, »op laffe wijze onze vlag hebben onteerd.* o Opstand in Engelsch-Indië. Reuter seint uit Londen Vijfhonderd Waziri.s hebben bij Thai aan de Noordwestelijke grens van Indtë md train aangevallen. Zij dooden zes en dertig passagiers en wonden er vijftig. De Wazeris is de stam aan de Af^haan- sche grens, die tijdens den oorlog tusschen Engeland en Afghanisten het den Engel- schen troepen lastig maakte en toen, tot straf onlangs door Engelscbe vliegmachines aan een luchtbombardement werd blootge steld, tengevolge waarvan een aantal dorpen vernield werden. o De vliegtocht EngelandAustralië volbracht Kapitein Ross Smith, die van Engeland naar Australië vliegt om den prijs van 10 000 pond sterling, is zonder ongelukken te Port Darwin (Australië) aangekomen. o Gebrek in Rusland. Volgens mededeelingen van den Rus sische pers heerscht er in Sowjet-Rusland zeer groot gebrek aan warme kleeding stukken van de roode legers en ook aan warme militaire mantels. Ook door op vordering kan dit tekort niet meer aan gevuld worden. o llit Luxemburg. In de Kamer heeft de Minister mede gedeeld, dat de Engelsche gezant te 's Gra- venhage ook aan het Luxemburgsche hot geaccrediteerd zal worden. Binnenkort zal hij aan de hertogin zijn geloofsbrieven komen aanbieden. o Door tegenspoed krankzinnig. Een architect te Posaic zekere Mason Strong, was door tegenspoed zoodanig aangegrepen dat hij krankzinnig werd. .1.1. Dinsdag kwam dit aan het licht. In den nacht viel hij zijn vrouw en kinderen aan met een bijl, na hen eerst met cholu- forrn te hebben bedwelmd. De vrouw en de dochter zijn dood. De beide overige kinderen meisjes zijn zwaar gewond, maar zullen er waarschijn lijk het leven afbrengen al zijn ook zij deerlijk toegetakeld. De man sneed zich zelf den hals af met een scheermes en werd in de badkamer dood gevonden. o Bolsjewistische gruwelen. Volgens de «Wiresless Press* bericht Denikan in een draadloos telegram, dat bij de jongste bezetting van Woronesj door de bolsjewiki ontzettende gruwelen zijn voorgevallen. Geheele gezinnen zijn l itge- moord, de geheele geestelijkheid van de stad is terechtgesteld. De aartsbisschop van Woronesj Tichon' niet te verwarren met den patriarch Tichoh' werd aan de altaarhekken opgehangen. Alle kerken zijn gesloten. De uitlcvcringsquaestie. De Hamburger Korrespondenz* bevat, tiaar uit Berlijn aan het »Hbl.« gemeld wordt, een bericht van «bijzondere zijde«, meldende, dat de Duitsche regeering in Parijs voorstellen heeft gedaan in zake de quaestie betreffende de uitlevering. De En tente zou van den eisch tot uitlevering af zien, er zou een accoord worden getroffen, op grond waarvan een gerechtelijke ver volging op Duitsch grondgebied tegen de Duitsche onderdanen zal worden ingesteld, die onwettige oorlogsdaden hebben bedre ven. De Entente zou bij de behandeling der rechtszaken door een commissaris ver tegenwoordigd zijn en daardoor alle waar borgen erlangen voor een rechtspleging, waarbij de schuldige personen inderdaad worden getroffeen. De voorstel'en zijn tot dusver van Duit sche zijde nog niet openbaar gemaakt, ten einde de Entente de mogelijkheid te geven, zelf dergelijke voorstellen te opperen. o Een Belg, die tijdens den oorlog in Nederland woonde, heeft bij zijn terugkeer naar België een 18 jarige Haagsche jonge dame ontvoerd. Op verzoek der Nederlandsche regeering werden in België nasporingen gedaan, ten gevolge waarvan beiden te Namen zijn gearresteerd. De jonge dame is naar de Nederlandsche legatie overgebracht en haar schaker, zekere v, B., ter beschikking van de justitie gesteld. Italië. Italië en Zuid-Slavië. Uit Spalato wordt gemeld dat de Italiaansche torpedo jager lrriquieto behoorende tot het Itali aansche eskader van Zara te Spalato is aangekomen. De lrriquieto behoort tot het smaldeel van vice-admiraal Milto. De ge heele bemanning heeft zich indertijd voor d'Annuzio verkaart. Men is te Spalato ver rast dit Italiaansche marine-vaartuig te zien. De bevolking is verontwaardigd. Aan boord van den torpedejager bevindt zich een hoofdofficier die in nauwe betrekking staat tot d'Annunzio, o Mijnwerkersstaking in België. De »Suir« meldt, dat de mijnwerkers van zeer vee! steenkoolmijnen in de bori- nages en van verscheidene steenkoolmijnen in het bekken van Charleroi in staking zijn gegaan, omdat zij loonsverhooging eischen. Dc socialist Brunet voorzitter der Belgische Hamer. Na drie stemmingen heeft de Kamer Brunet (soc.) tot voorzitter gekozen met 84 stemmen tegen 72 op Carton de Wiart (kath.) o Een lerensmiddflenschandaul. Een levensmiddelenschandaal van grooten omvang is te Parijs aan het licht gekomen. Gebleken is namelijk, dat in het begin van bet vorig jaar, toen Parijs bijna zonder rijst en spek zat, 6000 ton van deze ar tikelen, die voor Parijs en omgeving be stemd waren, door speculanten naar elders zijn gedirigeerd. Het onderzoek zou reeds uitgewezen hebben, dat de zenditigen naar de Rijndistricten waren verhuisd, met name Coblenz en Mairiz. De speculanten zouden enorme winsten hebben gemaakt Ook eemge beambten bij het levensm'd- delenbedrijf zouden bij de onverkwikkelijke affaire betrokken zijo. o militaire actie ran Servië. Het Neue Wiener Journal meldt uit Agram dat het ministerie van oorlog te Belgrado bekend maakt, dat het geheele eerste en vierde legerkorps zich in opmarsch bevinden naar Dalmatië en Albanië. BINNENLAND. De Raad van Amsterdam heeft een voor stel van Wijnkoop aangenomen, om voor f 100 000 een levensmiddelentrein naar Weenen te zenden. Een diamanthandelaar te Amsterdam is de dupe gewoiden van een bedrog met diamanten ter waarde van f1000. Opzijn last had een makelaar in Britsch-Indië een partijtje diamant besteld. Toen de make laar het pakketje ontving, bleek het in plaats van diamanten, bergkristal te be vatten. o De Amsterdamsche rechtbank heeft den diamantbewerker, die voor de Rijksinkom stenbelasting opgaf: »we*keloos diamant bewerker®, maar later als hoofdagent van een loterijkantoor f 4500 's jaars bleek te genieten, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had twee maan den gtëircht. o Aanranding. De volgende laaghartige aanranding heeft plaats gehad te Sluis (Zeeland). De landbouwer J. A. werd op weg naar zijn hofstede, waarvan hij nog een twintig minuten gaans verwijderd was, aangevallen door een tweetal kerels, die hem te lijf gingen met een zoogenaamden «ploegsto- ker«, dien zij gehaald hadden van een in de nabijheid op het land staanden ploeg. Met dat gevaarlijke voorwerp hebben de aanvallers hun slachtoffer deerlijk verwond, vooral aan' het hoofd. Ook schijnt de aangevallene nog in een sloot geworpen te zijn, waaruit hij zich heeft kunnen redden, toen de bandieten weg waren. Daarna heeft hij verder zonder hulp nog zijn woning kunnen bereiken, waarna spoedig geneeskundige hulp uit Aardenburg ge haald werd. Berooving was het doel der aanvallers, althans de heer A. miste zijn zakboekje. Toch zal de buit hun niet meegevallen zijn, daar het boekje slechts eenige guldens be vatte. Men heeft reeds eenige aanwijzingen om trent de vermoedelijke daders. o Smokkelen ran tabak. De Tel. schrijft In verband met geruchten, weike de laatste dagen in omloop zijn over finan- cieele moeilijkheden van tabakshandelaars, vernemen wij, dat een der jongere Am sterdamsche tabaksfirma's iuderdaad in moeilijkheden is geraakt. Naar men mededeelt, heeft deze firma na aanvankelijk gedurende de oorlogsjaren op regelmatige wijze goede zaken in de tabak te hebben gemaakt, zich laten ver leiden tot het smokkelen van tabak van het bezette naar het onbezette gebied. Dit is eenige malen gelukt en heeft natuurlijk aanzienlijke winst opgeleverdten slotte echter is de fraude ontdekt en werd de geheele tabaksvoorraad in beslag genomen. Het geraamde passief, waarbij ongetwijfeld o«.k nog eenige andere firma's betrokken zijn, bedraagt il/2 millioen gulden. De uitlevering vau den ex-keizer. In de Dinsdagavond gehouden Kamer zitting werd door het lid Sannes het verblijf van den ex-keizer hier te lande ter sprake gebracht. Kautsky's boek heeft aangetoond zoo zeide het bewuste Kamerlid dat de ex-keizer de aanstichter van den oorlog is geweest. Mocht hij vroeger geen gevaar voor ons land zijn geweest, thans is hij dat wel geworden. Spr. vraagt aan de regeering andere maatregelen ten aan zien van het verblijf van den ex-keizer te overwegen. Spr. meent dat de vraag van de uitlevering ernstig dient te worden overwogen. o Een Monnment voor verongelukte visschers. Te Egmond aan Zee is na een druk bezochte vergadering, waarin de burge meester de rouw schetste, die over Egmond is gekomen door het verongelukken "an 87 zeevisschers tengevolge van den oor logstoestand, een comité opgericht, dat zich zal bezighouden met de inzameling van gelden voor een gedenkteeken ter nage dachtenis van de verongelukten. Het comité bestaat uitC. J. Eyma, burgemeester, eere-voorzilter A. C. Bos, voorzitter A. Krab, oud-schipper ter zee- visscnerij, onder-voorzitter W. van Eenen- naam, directeur zeevisscherijschool, secre taris H. Teensma, oud-gezagvoeder ter Koopvaardij en directeur der Prins-Hendrik stichting, penningmeester; Mr. Dr. Schipper- Van HallJ. v. Oord, O. K. pastoor A. J. v. Wijngaarden, Ned. Herv. predikant J. A. Saulen, R. K. pastoorF. v. d. Heuvel, gemeente secretarisen N. van Pel, H. Konijn, G. Prins Lzn., W. Prins Phzn., G. Visser Jzn., C. Blok Jzn. allen schipper ter zeevisschertj. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint- hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Heusden. De rivier de Maas is de laatste dagen sterk gewassen, de veerweg naar Nederhemert staat onder water, zoodat de overvaart met een heel eind is verlengd. Volgens de laatste berichten is de was te Maastricht echter tot staan gekomen. De verkoop der boomen op de stadswal in totaal 42 exemplaren, bracht de niet onbelangrijke som op van f2700, de raming was plm. f 2400, Een meevallertje voor de gemeente, Verkrijgbaar in het SIGARENMAGAZIJN VAN Wijksche poort N. 4 Werkendam. Alhier is opgericht eene dansclub, welke des Woensdags-avonds Repetitie houdt. Er hebben zich reeds een 40-tal leden aangemeld. Toen Woensdagmorgen de Heer Paams alhier aan het postkantoor kwam om voor 't eerst de ouderdoms-rente te halen, bleef hij na eerst nog geteekend te hebben, plotseling dood. Door de kerkeraad der Geref. kerk alhier, is beroepen, Ds. Barth uit Harder- wyk, Capelle. jl. Woensdagavond werd door den heer Proveniers, ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Tilburg, in het gymnastieklokaal der school in de Kom alhier een uiteenzetting gegeven over de Ouder domswet 4919. Aan het eind van zijn betoog gaf de inleider gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. De eminente spreker beantwoordde de hem gestelde vragen, waaronder er verschillende waren, betreffen de de op 3 Dec. II. in werking getreden Invaliditeitswet, op afdoende wijze. Gameren. De suikerbieten liggen aan de laadplaats en zullen denkelijk nog deze week worden verscheept. De uitslag van de weegbrug is als voigt. 1919 't Laatste seizoen 2 325.000 K.G. 1918 2.000 000 1917 2195.000 1916 2 928.820 1915 3 435 467 1914 2.231.072. Over 't algemeen is 't beschot dit jaar tegengevallen, doch de hooge prijs maakt alles weer goed. Herpt In de alhier gehouden verga dering van de handboogschutterij »Ons Ge noegenwerd gekozen tot voorzitter de heer M. v. Bokhoven. Er werd besloten om op 6 Jan. (Driekoningen) een uitvoe ring te geven. Dinsdagavond trad alhier op de heer Peijnenburg uit Boxtel als spreker voor de leden van den Chr. Boerenbond. In dui delijke woorden zette hij den tegenwoor- digen toestand van den boer uiteen, en wees er met nadruk op, dat ook voor den boer het vereenigingsleven vooral noodzake lijk is. Meeu wen. Ds. v. d. Pol alhier heeft een beroep ontvangen tiaar de Ned. Herv. Gemeente Weerdinge in Drente. Op Maandagavond 22 December a.s. zal in het café Smits alhier door den heer J. H. de Vries uit Amsterdam, eene lezing worden gehouden over de bepalingen der nieuwe onderwijswet. De Fanfarevereeniging «Kunst en Vriendschap® zal op 24 December a.s. eene uitvoering geven in het café Smits alhier. Gezien het programma, beloofd een en ander weder een gezellige avond te worden. Nieuwendijk. Zaterdagavond 20 De cember zal alhier in het Instituutlokaal een pi'opaganda-vergadering gehouden worden van de Jongelings-, Jongedochters- en Kna pen vereeniging. Personen beneden de 16 jaren hebben geen toegang. De collecte voor de armen gehou den in den dankstond voor het gewas in de Geref. kerk, heeft opgebracht f 528.25. Raamsdonksveer. Door de bouw- vereeniging «Raamdonks Belang* is op Stadsweg een stuk weiland aangekocht, waarop burgerwoningen gebouwd zullen worden. Bij den slager C. B. is bloedver giftiging geconstateerd aan den arm. Eindelijk is de machtiging aan de gemeente Raamsdonk in de Staatscourant verschenen om enkele terreinen langs de Donge in den polder Dombosch te onteige nen. We hopen dat dit werk thans met kracht zal worden ter hand genomen, op dat onze plaats, die zoo prachtig gelegen is, spoedig op enkele fabrieken kan bogen. Yeen. Door de boterfabriek Van den Berg uit Rotterdam is de zoete melk met 1 cent per Liter verlaagd. Met het vangen van mollen worden de laatste dagen flinke daggelden verdiend daar er voor een zoo'n velletje door de commissionairs 70 cent per stuk wordt betaald, en ze worden nog hooger. Wijk. Gedurende de wintermaanden is alhier een tuinbouwcursus opgericht, waaraan een 25-tal personen deelnemen. Voor de militiepiichtigen der lichting 1920 in deze gemeente zullen 8 personen worden ingelijfd, zoodat J. Verbeek en P. Kerkwijk zonder oproeping blijven. PREDIKBEURTEN, 14 December. Heusden vm. 10 en nm. 5 u. dsRuijsch v. Dugteren. Geref. kerk, vm. 9.30 en nam. 6 u. Leesdienst. Werkendamvm. 9,30 u. ds. de Wit van Uitwijk. Geref. kerk A, vm. 9 30 en nm. 6 u. Ds André, Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH. i ai I w t aaaa a a a a a 1 aa a. na a I ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2