Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 13 - 's BOSCH, Hoesten verkoudheid. Anga-Bonbons. C<es Astrefebikacer Springende—» 1 Winterhanden PUROL I Beste adres voor prima Sigaren levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concur roerende prijzen. A NT. METSELAAR, ledig bekend. Voor de nog jonge instelling der militaire politie een mooi succes. o EENE WAARSCHUWING AAN LANDBOUWERS. De Minister van Landbouw heeft in de Staatscourant een uitvoerige waarschuwing voor de landbouwers doen opnemen, be treffende de opdrijving van landprijzen, naar aanleiding van een advies der land- en tuinbouwcommissie. Naar het schijnt gaat de opdrijving van koop- en huurprijzen van landerijen nog steeds voort. Daartegenover wijst de commissie op de zeer aanzienlijk gestegen productiekosten en op de waar schijnlijkheid van een spoedige daling in de prjjzen der producten. De minister waarschuwt dan tegen het koopen en pachten van een bedrijf vooral door jhen, die niet over voldoende eigen kapitaal beschikken en voor een belangrijk deel op geleend geld zijn aangewezen. Z.i. ligt het op den weg van de landbouwor ganisaties hiervoor met nadruk te waar schuwen. ie ••rlogsbegreoting aangenomen. De Minister treedt af. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag het amendement-Marchant met 45 tegen 41 stemmen aangenomen. Voor het amen dement stemden de linkerzijde en van rechts de heeren Staalman, de Geer en van de Laar. De Kamer heeft daarna de oorlogs- begrooting aangenomen met 56 tegen 31 stemmen. Hierna stond de minister van Oorlog op en verklaarde, dat hij met de afgetakelde begrooting geen genoegen kon nemen en deelde mede, dat hij aanstonds aan de Koningin ontslag uit zijn ambt zou vragen. De rechterzijde juichte deze ver klaring luide toe. en Neem bij beginnenden hoest en verkoudheid voor u zelf en Uwe kinderen Deze helpen spoedig en gij voorkomt dan, dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. Doos 50 en 90 Ct. maasatm Gebruikt echter bij Bronchitis en hardnekkig vast zittende hoest, alsmede bij kink- en slijmhoest uwer kinderen Anga siroop. Deze siroop zuivert de longen van de taaie slijmen welke zich in de diepere luchtwegen hebben vast gezet. Prijs per flacon fl.50. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pharm. Fabriek Zeist. Bij Apoth. en Drogisten. Voor namen der verkoopers zie in dit blad de advertentie Mijnhardt's Geneeskrachtige tabletten. BEKENDMAKING. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend dat uitreiking van broodkaarten zal plaats hebben op Woensdag 24 Dec. a s. voor de wijken N en O des v.m. 10—12 u. W eu Zn.m. 2—4 2> Tegelijker tijd zal uitreiking ran nieuwe suikerkaarten plaats hebben. Heusden, 23 Dec. '19. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags ge opend van 101 uur. Hensden. Bij de verkiezing voor 2 leden van den Kerkeraad zijn als zoodanig her kozen de aftredende leden de heeren G. Vos, ouderling en H. v. Herwaarden, diaken, en bij de gehouden verkiezing van 3 Notabelen der Ned. Herv. Kerk wer den als zoodanig herkozen en gekozen de Heeren M. Uhl, Mr. van Omme*en en A, B^x Mzn. De beide laatsten ter vervan ging in de vacature door vertrek van de Heeren A. Posma en J. A.^Steinz. In de Prov. N.-Brab. Ct, lezen we het onderstaande Tramlijn DrunettHensden Naar wij vernemen bestaan er bij de maatschappij Hollandsche Buurtspoorwegen plannen om den dienst op hare lijn Dru- rienHeusden binnenkort te staken en de lijn op te breken. Bereids moeten hier omtrent reeds besprekingen met het Rijk hebben plaats gehad. De maatschappij ziet geen kans meer de lijn met eenigszins loonend resultaat in stand te houden. Vermoedelijk zal deze stap nog voorkomen kunnen worden, wanneer de betrokken gemeenten finantieel op belangrijke wijze bijdragen. Mocht aan dit plan gevolg gegeven wor den, hetgeen naar wij hopen voorkomen kan worden, dan zou de eenige oplossing zijn een autodienst van Heusden op station Drunen voor passagiers en kleine bagage maar voornamelijk om daarmede ook de post te vervoeren, waaraan een groote rijks-subsidie verbonden is. De sloopende hand is reeds bezig om de boomen langs het Burchtplein te vellen, voor zoover ze aan het Kroondomein toebehooren. Het zijn kapitale boomen, die er goed gezond uitzien en den leeftijd van 54 jaar hebben bereikt. Weldra komen de boomen op de Stads wal aan de beurt, hetgeen eene grootere leegte zal veroorzaken. Eenigszins later dan gewoonlijk, had op 19 December de eerste voordrachtavond plaats voor de leden van het Nutsdeparte- ment Heusden, door het Utrechtsche stu denten-dental-cabaret gezelschap. Bij de opening bracht de Voorzitter in herinnering, dat het juist 100 jaar geleden was, dat hét eerste en juist 50 jaar dat het tweede departement werd opgericht. Uit de geschiedenis van deze departementen blijkt, dat zij zich steeds beijverd hebben instellingen in 't leven te roepen die er opgericht zijn kunde en kennis te versprei den. Reeds het eerste departement begin in 1819 daartoe in staat gesteld door een milde gift van den toenmalige» Markies van Heusden de Glancartj, met de op richting van een School voor kosteloos onderwijs, omdat men naar de overtuiging dier dagen, zoo vindt men vermeld in de geschiedenis van Heusden door Ds. Pape, kunde en kennis, gepaard aan deugd en vlijt de beste wapenen achtte tegen luiheid en armoede. Ook het departement in 1869 opgericht gaf blijk op dien weg te willen voortgaan. Immers toen begon men al dadelijk met de oprichting eener teeken- school, gymnastiek school, spaarbank en be waarschool en ook uit de tegenwoordige instellingen, bibliotheek, teekenschool en tuinbouwcursus blijkt wel, dat men trouw blijft aan de oorzaak der geboorte van dit Nutsdepartement. Daarna werd het programma afgewerkt door bovengenoemd gezelschap, dat zich uitstekend van zijn taak kweet. Zang en spel wisselden elkaar af en 't geheel gaf de indruk van beschaafd spel en uitstekend verzorgd decor. Vooral de pierrotnummers waren voor Heusden zeer bijzonder en vielen zeer in de smaak. Alles werd met jeugdige frischheid voorgedragen. De stem ming, die in de zaal heerschte was wel het duidelijkst bewijs hoe zeer dit alles werd gewaardeerd. Vele Hollandsche liederen werden niet voorgedragen. In de cabaret zijn toch ook deze te vinden. Niettegenstaande dit kon alles uitstekend worden gevolgd, dank zij de humoristische wijze, waarop de convoyageur een ver klarende tekst aan alle nummers deed voorafgaan. De vergadering gaf dan ook blijk, dat zij 't volkomen met het slotwoord van den Voorzitter eens was, die het gezelschap onder aan bieding van eenen lauwerkrans dank zegde en huldigde, vooral ook in verband met zijn streven om zijn gaven en krach ten te stellen in dienst der liefdadigheid. Eene inzameling in de zaal gehouden door enkele Heusdensehe jongedames bracht nog een aardige som op ten bate van de nood lijdende Weensche kinderen. Met een door alle gezongen »JÓ VivaU eindigde deze gezellige avond. Door de klompenmakers is de pry's der klompen met 25% verlaagd. Nieuwe Overzeescne Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 11 A zeer geurig en licht in onzen 17 B in 1 onzen15 A.B. rook- en pruimtabak in onzen 14 No. 3 in J onzen19 Roode Schrap in onzen 17 n Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let wel! Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsche pijpen, sierlijker, deugde lijker in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Aimkerk. Zondagavond sloeg de bliksem op de draden der Ëlecti iciteitsvoorzieriing alhier, en kwam zoo terecht in de woon kamer van het huis van G. G. wiens vrouw werd getroffen en terstond dood was. Ook van de andere huisgenooten werden som mige nog licht geraakt. In het daarop volgende huis van J. S. sloeg de bliksem in, en werd vrouw S. doodelijk getroffen. Ook diens dochter werd geraakt en ver keert in een nog al ernstigen toestand. Voorts kwam de bliksem nog bij Wed. van L. en H. v. H. in huis, maar daar zijn gelukkig geen ernstige ongelukken voorge vallen, Op diens verzoek werd aan A. J. Pouli alhier, eervol ontslag verleend als telegrambesteller. Voor de kinderen der Zondagschool, zal tweede Kerstdag des avonds in de Herv. kerk alhier, Kerstfeest worden gehouden. Maandagmorgen kwam de land bouwer V. alhier, tot de onaangename ontdekking, dat een aan hem toebehoorend veulen in de sloot was geraakt en ver dronken. J.l. Woensdag en Donderdag, gaven des avonds het fanfarecorps »Nooit GedachU en de gemengde zangvereeniging x>Exce!sior<< een gecombineerde uitvoering in het Gymnas- stieklokaal aan de Voorsteeg. In verband met de beperkte plaatsruimte, Woensdag uitsluitend voor Donateurs met hunne dames en Donderdag uitsluitend voor het publiek. Beide avonden was de zaal geheel bezet, er werden prachtige muziek- en zangstukken ten uitvoer gebracht. Er heerschte een vroolijke stemming, en telkens volgde dan ook een daverend applaus. Een woord van lof mag aan genoemde vereenigingen dan ook niet worden onthouden, en met vol doening mogen zij op deze gezellige avondjes terugzien. Babyloniënbroek, 49 Dec. Heden nacht woedde boven ons dorp een hevige storm, welke omstreeks middernacht op een orkaan geleek, waardoor de boeren woning bewooud door F. Oostenrijk, met een hevige schok ineenstorte, zoodat de halve schoorsteen nog de ruiten van buur man» ramen verbrijzelde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door het cordaat optreden van de buren is nog een gedeelte van het voorhuis blijven staan, waar de bewoners nog hun verblijf in houden, ofschoou het echter minder ter bewoning geschikt is en reeds lang als een gevaar lijke woning beschouwd werd. Te ver wonderen valt het dat de Gezondscommissie dit huis niet lang als onbewoonbaar ver klaard heeft, wijl zij elders in onze ge meente zoo scherp controleert. Zou mis- schion de 8-urigen werkdag haar invloed in dezen doen gelden Capelle. De competitiematch tusschen S.V.V. I en Excelcior I op j.l. Zondag heeft een zeer droevig verloop gehad, daar zekere J. R. uit Capelle het ongeluk had bij het spelen zijn been te breken. Dussen. Voor de afd. Dussen van den Chr. Land, Tuin en Zuivelarbeiders hoopt op Dinsdag 30 Dec. als spreker op te treden, dhr. L. van Vliet, propogandist van bovengenoemden bond, met hetonderwerp »werkeloosverzekering« en andere voordeelen van de Chr. organisatie. De vergadering wordt gehouden in eafé L. Vermeulen. Elshont en Herpt. Alhier worden sints eenigen tijd cursussen gegeven in veekennis, welke met veel belangstelling worden gevolgd. 's-Gravemoer. De heer W. Deur, candidaat te Gouda en onder meer ook beroepen als predikant der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft het beroep van Zeg veld aangenomen In de Zaterdagavond gehouden leden vergadering der Anti-revolutionaire kies- vereeniging Vreest God, eert den Konirig«, werd in de vacature in het bestuur, ont staan door de ontslagname van den heer G. Verhagen als voorzitter, als bestuurslid gekozen de heer G. Hoefnagel. De Staten dezer provincie verleen den voor 1920 wederom eene subsidie van f 100.aan de Vereeniging »'t Kant- kloske« voor hare kantwerkschool Braban- tia alhier. Herpt. Bij de jl. gehouden vergade ring van de ijsclub »Nooit GedachU, al hier, hebben alle leden van het bestuur bun ontslag genomen. Tot nieuwe be stuursleden zijn gekozen de heeren Th. v. Bokhoven, voorz., J. de Wilt. vice-voorz,, H. v. d. Broek, secr.-penningm,, G. van Sprang, Adr. Verhoeven en Adr. de Kort, resp. als le, 2e en 3e commissaris. Uit 't verslag van den penn. bleek, dat f 5,99 als batig saldo aanwezig was. Als het weer meewerkt zullen bij de a.s. ijsfeesten voor de ijsliefhebbers weer flinke prijzen beschikbaar worden gesteld. De fok-controle en stierenvereeniging alhier is van plan om voor haar leden en eventueele belangstellenden een lezing te doen houden door een landbouwkundige, om met succes de fokkerij ter hand te kunnen nemen. De geitenfokvereeniging »In ons belang«, alhier, kreeg dezer dagen een leelijk schadepostje, door het verlies van den stam-Sanenbok, welke dood in den stal werd gevonden. 's Hertogenbosch, 22 Dec, Heden overleed op bijna 86jarigen leeftijd onze Bisschop Z. H. Mgr. ^V, van de Ven, die ge durende meer dan 25 jaren aan het hoofd van het bisdom heeft gestaan. De over ledene was huisprelaat, assistent-bisschop bij den Pauselijken Troon en Romeinsch Graaf. H. M. de Koningin verleende hem het ridderkruis der orde in den Ned. Leeuw en het Commandeurskruis van Oranje Nassau. DE NIEUWE BISSCHOP. Z. H. Mgr. Arnoldns Franciscus Diepen werd den 12en November 1860 te 's Her togenbosch geboren. Hij was een der eerste leerlingen der Fraters in deze stad, bezocht het Instituut Ruwenberg te St. Michiels Gestel, studeerde te Rolduc van 1872 tot 4874, deed zijn lagere studiën op het Seminarie Beekvliet te St. Michiels Gestel, zijn hoogere op het Groot Semi narie te Haaren en ontving de H. Pries terwijding op 7 Juni 1884. Raamsdonksveer. Vrijdagavond be reikte het water zulk een hoogte, dat verschillende wijken blank stonden. De polders in den Biesbosch hielden het bij zonder goed uit. Doorbraken hadden niet plaats, slechts hier en daar ging een partijtje hout of riet drijven. Zondagnacht is op 't Sandoel in een kade een gat gevallen van 2% M. lengte. Daar de eigenaars spoedig met hun werkvolk aanwezig waren, is de schade tot een minimum beperkt. Bij de oefeningen in de Werfkam- pen had een militair het ongeluk zijn been te breken. Per auto is hij naar het hos pitaal vervoerd. Tot machinist aan het stoomgemaal der Vierbandsche sluis is benoemd de heer O. J. Lansdaal, thans in gelijke betrekking te IJmuiden. Door den storm zijn ettelijke ruiten ingewaaid, terwijl vele boomen werden ontworteld. Ongelukken hadden niet plaats. Sprang. Door het bestuur der Chr. Nat. School vereen. »Sprang en Omstrekent is voor de op te richten School te Besoijen tot onderwijzer benoemd de Heer J. F. Helmsing te Dordrecht, en tot onderwijzeres Mej. A. v. Campen, volontair aan de Chris telijke School a.d. Loonschendijk. De gemeenteraad alhier besloot in haar vergadering van j.l. Donderdagavond het salaris van den veldwachter vast te stellen op een maximum van f1400.plus vrije woning, kleeding, bewapening, en f25. voor onderhoud der fiets ingaande 1 Oct. 1919. De heer A. J. C. Meijer alhier is herkozen tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Den le Kerstdag des namiddags 2 uur zal in het Ned. Herv. kerkgebouw door de kinderen der Zondagsschool Kerst feest gevierd worden. Door enkele dames werd voor dit doel in de gemeente een bedrag van f95,ingezameld. 26 December, des avonds 5 uur, zal de Chr. Zangv. ïExcelsior« in het Ned. Herv. kerkgebouw een uitvoering geven. Des namiddags half twee zullen de leiders der Zondagsschoolv. »Jachin« in het Geref. kerkgebouw met de kinderen Kerst feest vieren. Van de grootste tot® de kleinste zal door deze kinderen iets ge presteerd wordeh. Den storm van j.l. Vrijdagnacht heeft in deze gemeente nogal schade aan gericht, verschillende rieten-daken zijn stuk gewaaid, bij anderen werden pannen afge worpen en zijn ruiten stuk gewaaid. De heer M. alhier kwam tot de minder aangenamen ontdekking, dat, toeri hij zijn kippen wilde'voeren, er van de 10 stuks 8 dood in het hok lagen. Een inge steld onderzoek heeft tot geen resultaten geleid, voor genoemde een heele schadepost. Veen. Enkele belanghebbenden hadden zich per request gewend voor een derde kombesteiling van brieven, thans hierop een afwijzend antwoord ontvangen. Ook een tweede bestelling in de buitenwijken kan niet worden toegezegd. Donderdagavond had in 't café Vos de eerste vergadering plaats van de ysclub, er werd hierin besloten bij eventueele ge legenheid weer een paar wedstrijden te organiseeren. Ook zal onder de leden enkele prijzen worden verloot. Het bestuur zal probeeren voor het water thans staande op den Ravenswaard op dezelfde hoogte te houden. Er is dan gelegenheid voor eene mooie ijsbaan. Wijk Voor bet afhalen van Brood- en Suikerkaarten zie men achterstaande advertentie. Waspik, 20 Dec. Gisteravond steeg het water in de haven zoo hoog, dat de bewoners van het Dijkje het in hun huizen kregen. Toen het water over de kade in een naburigen polder liep gaf dit voor de overstroomde huizen eenige verlichting. Zaltbommel. Door de Woningbouw- vereeniging »Hulp naar Vermogens alhier is Zaterdag aanbesteed de bouw van 10 wo ningen, architecten Gulden en Geldmaker Amsterdam. Ingeleverd waren 5 biljetten door G. M. Hol Buren f74.500 V. Wijk Erichem f74.000; C. M. Struyken Leer dam f71.000; A. C. Baardwijk Tiel f67.800; J. Boer Leerdam'f 62.000. handen, ruwe huid, barsten, kloven, gesprongen lippen. wintervoeten, schrale en strakke huid. Gebruikt hiertegen Tevens een voortreffelijk heel middel bij Brand- en Snijwon- den, Ontvellingen, Smetten der huid, Zweren en Huiduitslag. In doozen van 30 en 60 cent. bij Apoth. en Drogisten. Voor namen der verkoopers zie in dit blad de advertentie Mijnhardt's Geneeskrachtige tabletten. coopers B srtentie 9 achtige I bsssbspss Burgerlijke Stand. Heusden. Geboren: Pietje, d. v. P. Akse en A. Ekkelboom Hendricus Jacobus Johan nes, z. v. J. C. van Hofter en J. A. C. G. van der Staak. WERKENDAM. Geboren: Adriana d. v. M. v. d. Wiel en A. C. KlopJacobus Gerardus z. v. A. H. Bruijs «n B. v. Elzelingen Adriana ■■■—in iiin winawimn» ii urn i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 2