voor iel Land van fleusden aa Altena, de Langstraat en da Bommeterwaard. lo. 3942. Woensdag 24 Deceier BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den Raad der Gemeente VEEN op Vrijdag 19 December, vm, 10 uur. Burgemeester R. J. v. Doveren. Secretaris J. Timmermans. Aanwezig de leden Smits, den Dekker, Timmermans, v. d. Pol, Vos en Jiskoot. Afwezig de Wethouder Schreuders. De vergadering wordt te 10.15 met gebed door den Voorzitter geopend, waar na de notulen der vorige vergadering wor den gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De heer Schreuders komt ter vergadering. In behandeling komt aDe circulaire van Ged. Staten, inzake vereeniging van gemeenten, waarvan de behandeling in de vergadering van 27 November was aangehouden. Uit de ge voerde discussie blijkt, dat de leden, zoo eenigszins mogelijk, de zelfstandigheid van de gemeente zouden wenschen te behouden. Aangezien naar de meening van den Voor zitter de leden het voor en tegen van eene vereeniging echter nog niet goed onder de oogen hebben gezien, zou hij willen voorstellen, in deze zaak, die hij van groot gewicht acht voor de gemeente, heden geen beslissing te nemen, en nogmaals aan te houden voor een volgende vergadering, misschien is dan ook meer bekend, hoe of men hierover in andere gemeenten denkt. Dienovereenkomstig wordt besloten. bEen adres van den Ned. Bond van Gem. Ambenaren, om, evenals dit aan alle Rijksambtenaren is geschied, ook aan de Gemeenteambtenaren een maand extra salaris uit te keeren. De Secretaris leest hierbij voor een schrijven van den volontair ter secretarie, A. Stap. belast met de administratie van de distributie en secretaris van de arbeids bemiddeling, om op bovenstaand adres, hoewel hij geen Gemeenteambtenaar is, ook voor hem eene goedgunstige beslissing te willen nemen. En een schrijven van dén heer J. Timmermans., secretaris der gemeente, iri denzelfden geest. De Voprzitter vraagt of een der leden hierover het woord verlangt. v. d. Pol. Hoe zit het met de salaris- verhooging Deze is toch van terugwer kende kracht, en gaat toch in vanaf 1 Jan, 4919. Wordt de maand extra salaris nu gerekend van het oude of van het verhoogde salaris Voorzitter. Naar het verhoogde salaris, indien ze dit krijgen. Den Dekker. Indien de ambtenaren hun verhoogd salaris krijgen met terug werkende kracht van 1 Januari 1919, is het dan wel noodig deze maand extra salaris te geven Voorzitter. Aangezien ik hierin mede een betrokken persoon ben, wensch ik daarin niets te zeggen. Secretaris. We mogen onze belangen gerust verdedigen. De onderwijzers krijgen hun verhoogd salaris, waarvan niets wordt afgetrokken, met een maand extra salaris Wij krijgen misschien ons verhoogd salaris, doch daarvan wordt dan wel de genoten duurtetoeslag afgetrokken. Ver dienen het de onderwijzers dan meer als wij, of hebben wij het niet zoo bard noo dig als zij Dau durf ik hier teverklaren dat ik, die zoo moet sukkelen met myn vrouw, het wel noodig heb. Smits. We kunnen wel verhoogen, doch we moeten ook weten waar het geld van daan moet komen. Ik zou de maand extra salaris willen toekennen, onder voor waarde, dat als ze het verhoogde salaris krijgen, deze maand wordt afgetrokken. Secretaris. Dus een voorschot op ons tractement. Vos. De onderwyzerstractementen zijn door het rijk wel verhoogd, doch er komt geen geld. Ze hebben hier tenminste nog niets ontvangen. Voorzitter. Dat komt omdat hier geen geld is. De gemeente kan het niet voor schieten zooals op andere plaatsenwe moeten wachten tot de afrekening van het rijk komt. Jiskoot. We zyn er allen van overtuigd, wat de secretaris gepresteerd heeft, ik zou er voor zijn de maand extra salaris toch uit te keeren, al komt het verhoogde tractement. Voorzitter. Maakt u daar een voorstel van. Jiskoot. Jawel mijnheer de Voorzitter. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen met zes tegen een stem, die van het lid Jiskoot. Hierop komt in rondvraag een voorstel van het lid den Dekker, om een maand extra salaris toe te kennen, doch dit af te trekken indien de hun verhoogd salaris krijgen, dus hetzelfde hetgeen het lid Smits voorstelde. Dit voorstel wordt aan genomen met algemeene stemmen. Aangezien de volontair Stap geen gem. ambtenaar is, dient omtrent diens adres nog eene beslissing te worden genomen. De Secretaris deelt mede, dat in de vorige vergadering besloten is het salaris van Stap als secretaris voor de arbeids bemiddeling vast te stellen op f 25. doch dat thans reeds blijkt, dat dit geen loon is, en de werkzaamheden veel grooter zijn dan men aanvankelijk meende. In andere gemeenten wordt dan ook een sala ris toegekend van f 100,tot f200, De Voorzitter stelt voor daarom het schrijven van den volontair Stap aan te houden tot de volgende vergadering, mis schien is het dan beter bekend, hoe groot zijne werkzaamheden zullen zijn en kan dan daarnaar zijn salaris worden vastgesteld. c) Een brief van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat geen goedkeuring wordt verleend aan het Raadsbesluit om de huurwaarde voor de woning van het Hoofd der school vast te stellen op f 300,- aangezien Ged. Staten dit bedrag te hoog voorkomt. Voorzitter. In de meeste gemeenten is dit vastgesteld op f 200,volgens advies van de commissie voor schooltoezicht en ik verwacht dat er niets anders zal op zitten, dan dat de huurwaarde op f 200. wordt vastgesteld, anders krygen we het toch niet goedgekeurd. den Dekker. Ik kan daar niet direct met meegaan, zoo'n gebouw bfengt heel wat meer op. Vos. Er komt een nieuwe schatting van huurwaarde voor de belastingen, dus hier voor wordt wel verhoogd en voor de on derwijzerswoningen zou het hetzelfde be drag moeten blijven. Schreuders. In een der' voorlaatste ver gaderingen is naar ik meen aan de orde geweest, dat de huurwaarde vastgesteld kon worden op 10 pet. van de salarissen der onderwijzers en dan zou dit f 295, zijn geweest, dus onze schatting van f'300,komt toch op hetzelfde neer. Voorzitten Jawel, doch mijnheer Weeda had de voorkeur, deze kon kiezen om de huurwaarde vast te stellen op 10 pet. van zijn salaris, of dit over te laten aan den Raad, en hij heeft het laatste gekozen. v. d. Pol. Bij Ged. Staten wordt ook met 2 maten gemeten, ze willen wel de salarissen verhoogen, maar de huurwaarde niet. Schreuders. Indien de Raad aan zijn besluit vasthoudt, wat is daarvan dan het einde. Secretaris. U kunt in hooger beroep gaan bij de Kroon. Voorzitter. We behoeven geen nieuw besluit van f 300.-— te nemen, want dat wordt toch niet goedgekeurd. Schreuders. Dus wij moeten maar ja en amen zeggen op hetgeen Ged. Staten voorstellen, dan zitten wij hier ook voor kwajongens. den Dekker. Ik vind het ook een tegen strijdige zaak om wel de tractementen te verhoogen, doch de huurwaarde niet. Voorzitter. Ik zou de Ged. Staten hun zin maar geven, wij hebben dat college iederen dag noodig, anders verwacht ik, dat zij het zelf zullen vaststellen. Ik stel daarom voor de huurwaarde te bepalen op f200.dan weten we tenminste wat. Alleen het lid Jiskoot stemde voor, de overige leden tegen. De Secretaris deelt mede, dat hij op grond van de weigering tot goedkeuring van het Raadsbesluit, geen salaris meer kan uitbetalen aan het Hoofd der School en ook geen pensioenstorting meer kan plaats hebben. Schreuders. Ik zou ons eigen besluit gehandhaafd willen zien, en indien Ged. Staten weigeren dit goed te keuren, een afwachtende houding willen aannemen. Voorzitter. Mijn idee is dat de Raad het bedrag had moeten vaststellen op f 200.we dienen met Ged. Staten wel degelijk rekening te houden, en we moetea in het dagelijksch leven ook zooveel doen, wat ons tegen de borst stuit. Schreuders. Hierin hebt u volkomen gelijk, maar waarvoor behoeven ze het dan aan het oordeel van den Raad te onder werpen, dan konden ze beter zeggen zoo willen wij het hebben en daarmede afge- loopen. De Raad oordeelt dat het billijk is, dat de huurwaarde op f300.wordt gesteld. Wy behoeven toch geen ja en amen te zeggen op hetgeen een ander ons voorstelt. De Voorzitter zegt dat B. en W. aan de Hanzebank gevraagd hebben welk per- «nt zij rekent voor obligatieleeningen en welke aflossingen moeten plaats hebben. Dat hierop echter nog geen antwoord is ingekomen en derhalve dit schrijven zou willen aanhouden tot een volgende ver gadering. Aldus wordt besloten. e) Een verzoek van den arts Schmits om zijne bezoldiging voor geneeskundige hulp aan minder gegoeden, te willen ver hoogen met 50°/o' Voorzitter, 't Is alweer een geldkwestie. De bezoldiging bedraagt thans f 250. zou dus f375.moeten worden. Smits. Geldkwestie's zijn aan de orde van den dag. De menschen zullen ook geholpen moeten worden, ik zou er heele- maal niet tegen zijn, want ik heb de vaste overtuiging, dat de dokter het niet zou vragen als het niet noodig was. Timmermans. Is het bezoek van de minder gegoeden zoo groot Schreuders. Als het noodig is, is er niets tegen, we mogen door niet goed te salieeren, niet in de hand werken, dat de armen minder bezocht worden. Ik weet echter niet of het bezoek werkelijk zoo groot is, dat we dienen te verhoogen. De meeste menschen zullen zoolang ze eenigs zins kunnen niet van den arme dokteren. Daarbij hebben de meeste menschen en ook de arbeidersklasse, ruim in hun geld gezeten en goed verdiend. Voorzitter. Ik begrijp dat de heeren het nog niet eens zijn, Laten we daarom eerst de 4 of 5 laatste rekeningen eens onderzoeken hoeveel personen, van den arme hebben gedokterd, en ook dit schrij ven aanhouden voor een volgende verga dering aldus wordt besloten. fEen schrijven van de Wed. v. Wijk om haar eene verhooging te willen geven van f 15,voor het schoonhouden der school. De Voorzitter deelt mede, dat zij nu f150.heeft en daarvoor ook alle hulp middelen, tot zelf brandstoffen voor het aanmaken van 3 kachels moet bijleveren. De Raad vindt de gevraagde verhooging zeer billijk en besluit met algemeene stem men deze toe te staan. g) Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger wordt aangeno men voor kennisgeving. In verband met de verhoogde salarissen van Onderwijzers en Gemeente-Ambtenaren, dient de gemeentebegrooting van 1919 ver hoogd te worden met f 4572.55 in ont vangt en uitgaaf. Deze verhooging wordt met 6 tegen 1 stem, die van het lid Schreuders goedge keurd. In plaats van den heer Vos aftredend, wordt als lid van het Burgerlijk Armbe stuur op voorstel van den Voorzitter de heer Smits bij acclamatie gekozen. Nu komt ter tafel het verzoek van het bestuur van den Algem. Nederl. Grond- werkersbond te Veen, om gebruik te mogen maken van een lokaal der O. L, School tot het houden van vergaderingen. Timmermans. Een grondwerkersbond is die hier ook Mijn inziens zijn hier geen grondwerkers, maar alleen land-arbeiders (Een der aanwezigen uit het publiek wil zich in het gesprek mengen, doch wordt door den Voorzitter het zwijgen opgelegd) Voorzitter. Het bestuur is er en er is een reglement vastgesteld, wat er in staat weet ik niet. De Secretaris deelt mede dat de kaarten der leden ter Secretarie zijn bezorgd. Smits. Ik meen gehoord te hebben, dat in den Bond alle vakken kunnen opgeno men worden. Voorzitter. We behoeven niet uit te zoeken wie of er bijhooren, doch alleen op het verzoek van den bond te antwoorden. Vos. Wanneer worden deze vergade ringen gehouden Schreuders. Is het de bedoeling voort durend vergadering te houden of slechts een keer Voorzitter de Raad is een groot lichaam en vergadert 10 a 12 keer op een jaar, dus ik zou den grondwerkersbond vergunning willen geven eenmaal per maand te ver gaderen op Woensdagavond, de avond waar op de school niet voor andere doeleinden wordt gebruikt en deze vergunning willen verleenen tot weder opzeggings toe, zoodat de verleende vergunning direct kaïf worden ingetrokken als daarvoor termen aanwezig zijn. Jiskoot. Ik zou dezelfde voorwaarden willen stellen als die gesteld zijn aan de muziek-vereeniging. Schreuders. Het is mij niet duidelijk. Is het de bedoeling om. bestuursvergadering te houden of openbare vergadering waarbij een spreker komt. Voorzitter. Is er onder het publiek ook iemand aanwezig die lid van den grondwerkersbond is Een der aanwezigen verklaart Voorzitter van deze vereeniging te zijn en zegt dat het de bedoeling is om Zaterdags-avonds te vergaderen, aangezien de leden in de week geen tyd hebben, en wel twee of drie keer per jaar. Als dan zal eene openbare vergadering worden gehouden, waarin een spreker zal optreden. Bestuursvergadering zullen in het locaal niet gehouden worden, dit kan wel aan huis gebeuren. Hij deelt verder nog mede, dat alle vakken tot den bond kun nen toetreden en dat de bond het locaal na het gebruik weder zal doen reinigen en in orde brengen en voor elke vergade ring vergunning zal vragen. Schreuders. Kan de Raad den Burge meester niet machtigen om voor iedere vergadering vergunning te geven. Voorzitter. De Raad heeft de beschik king over de gemeente-gebouwen en dient hier omtrent te beslisssen. Schreuders. Zooals ze verklaren zullen ze de boel netjes houden en weder in orde brengen, zoodat er mijn inziens geen bezwaar tegen is vergunning te verleenen. Het voorstel om tot wederopzegging den Bond de beschikking te geven over een locaal van de openbare lagere school, onder dezelfde voorwaarden zooals dit aan de muziek-vereeniging is afgestaan, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Het lid Schreuders dringt nog aan op het spoedig in orde brengen van den dijk aan het boveneinde der gemeente. Alle leden stemmen hiermede in enz eggen, dat herstelling en het in orde brengen zeer nood zakelijk is. Het lid Smits zegt, dat voor het gedeelte tegen Wijk aan, een ander zal moeten worden genomen, om den dijk daar in orde te brengen, aangezien de dijkwerker, om de bekende redenen, daar niet wil komen. De Voorzitter zal den dijk op sommige plaatsen doen afsteken en afronden en de gaten doen dichten met grint, over een veertiental dagen kan hij dan overgegrint worden. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter te ruim 12,30 de ver gadering. Gemeenteraadsvergadering van 's-GRA- VEMOER op Donderdag 18 December 1919 Voorzitter en Secretaris is de heer D. Smits, burgemeester. Aanwezig zijn alle leden. Na opening der vejgadering -en voorle zing der notulen, doet de voorzitter ach tereenvolgens mededeeling van verschil lende ingekomen stukken en besluiten, die voor zooveel noodig voor kennisgeving wor den aangenomen. De voorzitter stelt voorts aan de orde 4. Eene circulaire van Ged. Staten van 19 Nov. j.l., G. no 340, betreffende de vereeniging van gemeeenten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten aan Ged. Staten te adviseeren om de gemeente :s Gravemoer zelfstandig en onverdeeld te laten voortbe staan. 2. Goedkeuring der armenrekening over 1918. Op advies der commissie van onderzoek wordt daartoe beloten. 3. Goedkeuring der armenbegrooting over 1920. Besloten alsvoor. 4. Benoeming van een armmeester, waartoe door B. en W. worden aanbevo len de heeren P. Versteeg, aftredend en P. Bakkeren. Eerstgenoemde wordt als zoodanig her benoemd. 5. Voorstel van B. en W. tot open baren verkoop van 50 wilgeboomen langs de Vaart in het najaar, 1920, welk voor stel wordt aangenomen 6. Schrijven van Ged. Staten van 19 Nov. j.l., G. no 147, betreffende de huur waarde der woning van hef hoofd der openbare lagere school. Eenparig wordt besloten te adviseeren het eenmaal genomen besluit te handhaven. 7. Voorstel van B. en W. tot het maken van een legger der algemeene be graafplaats en plaatsing van nuramerpaal- tjes, welk voorstel wordt verworpen. 8. Vaststelling van het tweede supple toir kohier van den hoofdelijken omslag over 1919, waartoe wordt overgegaan. 9. Benoeming van een onderwijzer ais zoodanig wordt benoemd de heer W. J. de Roon te Sprang. 40. Bespreking over de verhooging en verzwaring der Dongekaden door het Rijk en in verband daarmede de uit te voeren baggerwerken in de haven en den verkoop van klei aan de buitengronden. B. en W. worden in verband met de uitvoering der genoemde Rijkswerken ge machtigd om in zake het ruimen van hoo rnen op den havenloswal en op de gemeente landerijën naar bevind van zaken te han delen. 11. Mededeelingen in zake woningbouw. 12. Voorstel van B. en W. tot toe treding dezer gemeente als lid der ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, waartoe wordt besloten. 13. Voorstel van B. en W. tot het doen van eenige af en overschrijvingen op de gemeente begrooting over 1919, aldus besloten. 44. Sluiting der vergadering door den voorzitter. BUITENLAND. Köpeuickiadc. Te Aken verscheen op de kantoren van de Bankvereeniging Prob Co. een per soon, die de uniform van een Belgisch kolonel droeg, verder 5 politieagenten en 6 gewapende Belgische soldaten. De ko lonel beweerde door het Belgische minis terie van justitie belast te zijn te onder zoeken of de bank in het bezit was van effecten, die in 1915 in België waren ge- 'stolen. Hij toonde verder een volmacht die met een stempel van het Belgische depar tement van justitie was voorzien. De ko lonel ondervroeg elk der beambten en gaf tenslotte aan bankier Prob het bevel de brandkast te openen. Toen dit geschied was, stuurde de kolenel het personeel van de bank naar huis. Bankier Prob werd daarop in een spreekkamer van de Bank opgesloten en door een politieagent en drie Belgische soldaten bewaakt. Men belette hem weer in het vertrek te komen waar zich de kas van de bank bevindt. Een kwartier later stuurde de kolonel de sol daten weg, nadat hij vooraf één soldaat met een met geld gevulden koffer had weggezonden. In het geheel werden aldus 370.000 mark en 75 duizend frank meegenomen. Het gelukte den bankier den Belgische kolonel ongemerkt te doen volgen. Deze begaf zich eerst naar de Belgische wacht en vandaar naar een ander huis, waaruit hij weer in burgerkleeren verscheen, in het bezit van den bewusten koffer. Op dat oogenblik werd hij aangehouden en aan de Belgische auteriteiten uitgeleverd. Daar verklaarde hij Franschman te zijn. De firma Prob kreeg zijn geld terug. Het is nog niet vastgesteld of de aangehoudene Belg of Franschman is. De petroleunipryzen stijgen. New-York, 17 Dec. In de olievakbladen wordt door vakkundigen bericht, dat de prijzen voor petroleum, benzine, en gasoüe die sinds October eenigszins gestegen zijn, binnenkort weer verhoogd zullen worden." Het groote verbruik van petroleum is hiervan de oorzaak, dat nu als stoking voor de industrie en scheepvaart wordt gebruikt, zoodat door de productie over troffen wordt en eiken dag toeneemt. Den volgenden zomer verwacht met een groot gebrek aan gasolie en benzine, daar de raffinaderijen niet meer aan de eischen kunnen voldoen. Daarbij komen nog de onvoldoende transport toestanden, die den toestand der petroleum-industrie niet zullen verbeteren. o 15 inillioen Joden. Het Centraal Bureau der Zionistische Organisatie deelt mede, dat volgens David Trietsch, den Joodschen statisticus, het aantal Joden op de geheele wereld op 15.430.000 geschat wordt verdeelt als volgt Polen 3.300.000, Oekrajine 3.300.000 Vereenigde Staten 3.100.000, Rusland (Siberië inbegrepen) 900.000, Roemenië 650.000, Duitschland 540.000, Hongarye 450.000, Tsjecho-Slowakije 450.000, Groot- Brittannië 300.000, Oostenrijk 30.000, Littauen 250.000, Zuid-Slavië 200.000 Afrika (buiten Marrokko, Tunis, en Algerije) 170.000, Algerije en Tunis 150.000, Arabië 130.000, Griekenland 120.000, Nederland 110.000, Marokko 110.000,Turkije 100,000 Palestina 100,000, Australië 20.000 de niet genoemde Europeesche landen 200.000, de niet genoemde Aziatische 100.000, de niet genoemde Amerikaansche 30.000. o Slaapziekte. Volgens de Skandinavische bladen zijn te Stockholm in den laatsten tijd verschil lende gevallen van slaapziekte geconsta teerd met doodelijken afloop. IIJVOECSEL Jficuwjlilail d) Schrijven van de Hanzebank, waarin zij den Raad kennis geeft, dat rnet het oog op de herleving van handel en industrie en het doel van de Bank, de door haar verstrekte leening, aan de gemeente opzegt, daarbij tevens mededeelende, dat zij wel genegen is, het verstrekte bedrag om te zetten in een obligatie-leening.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 5