Bioenlezino iteigiwki, H. A. BONSEL, III. J. VAN HIER Toericiit, 65 Gulden Naaml. Venn. v. tl. Miessen's Schoenmagazijnen C. BOUMAN, Accountantskantoor van Maat- en Reparatiewerk. A. Vos-van Mersbergen, 's-Hebtogenbosch, RIJWIELEN Ontietteude ellende In tiaiicië. Berlijn. Naar uit Weenen wordt gemeld, heeft de Oostenrijksche commissie voor de krijgsgevangenen met de regeering te War schau onderhandeld over de repatrieering van de Oostenrijksche krijgsgevangenen via Polen. Bij deze gelegenheid kon de com missie constateeeren, dat het leger van Petljoera volkomen verslagen is. In een tijdsverloop van slechts eenige dagen wa ren 40.000 man van de Oekrainische troepen te Tarnapol aangekomen. In Oost-Galicië heerscht groote ellende. Er is een vlektyphus-epidemie uitgebroken, die dagelijks 300 offers eischt. In het Noord-Oosten van Polen is de toestand zoo troosteloos, dat men vreest, dat binnen eenige maanden 200 000 personen den hongerdood zullen zijn gestorven. Alle bemoeiingen van de Poolsche regeering, van het Amerikaansche Roode Kruis en van andere hulp-organisaties zullen zeer waarschijnlijk niet in staat zijn dit drei gende gevaar af te wenden. o Algemeene vroolijkheid was er dezer da gen in het Engelsche Lagerhuis, toen een der leden verklaarde, dat de beul en zijn helpers de eenige waren, die geen duurte- toeslag hadden gekregen. De «Daily Mailt heeft den Londenschen scherprechter, naar aanleiding van die verklaring geïntervieuwd en de beul deelde hem mede, dat hij nu al zeventien jaar lang zijn vak beoefent, maar dat hij nooit loonsverhooging heeft gevraagd of gekregen, hoewel hij meent daar ook aanspraak op te mogen maken, gezien de toenemende duurte. Hij krijgt voor iedere terechtstelling maar 10 pond sterling 'en het aantal terechtstellingen was er ook al niet op vooruit gegaan, verklaarde hij met een weemoedige zucht. o Poulet, de koene Fransche vlieger, die naar Australië vliegt, heeft op zijn vlucht van Moelmeis naar Bangkok een eigenaardige lucht-ontmoeting gehad. Op '1000 M. hoogte vliegend ontmoette hij een zwerm gieren. Een van de gieren vloog met zoo'n kracht tegen een schroef aan, dat deze geheel vernield werd. Poulet moest dalen, een reserveschroef aanbrengen en weer terugkeeren naar Moelmeis, daar hij voor den nacht Bangkok niet meer bereiken kon. De kosten der stakingen. De kosten der verschillende stakingen die sinds 1 Januari in Amerika hebben plaats gehad, worden voor de arbeiders op ongeveer 4740 millioen gulden geschat. De patroons verloren in dezelfde periode meer dan 3066 mill, gulden. o Het verwoeste Fransche gebied. Toen Loucheur, de Fransche minister, voor het herstel, indertijd in de Kamer het bedrag, dat noodig zou zijn voor het herstel van het verwoeste gebied schatte op 65 milliard, dacht men algemeen dat hij veel te hoog rekende en schromelijk overdreef. Naarmate men echter de plannen voor het herstel bestudeert (het zijn helaas nog altijd maar plannen zegt de »Matin«), is men tot de conclusie gekomen, dat tenge volge van de voortdurende prijsstijging, die vijf-en-zestig milliard ten eenmale onvol doende zullen zijn. De tegenwoordige raming van het depar tement voor de bevrijde streken, heeft een cijfer bereikt van circa honderd-dertig milliard. Het leeghalen van Duitschiand. Berlijn. De economische commissie uit de Nationale Vergadering heeft het ontwerp goedgekeurd voor een regeling betreffende contróle op den buitenlandschen handel, in hoofdzaak overeenkomstig de besluiten van den rijksraad. Volgens deze verordening wordt de rijks minister voor de economische aangelegen heden gemachtigd den uitvoer van allerlei aard te verbieden door te bepalen, dat die slechts met toestemming van den rijks-com missaris voor den in- en uitvoer of van andere bevoegde autoriteiten mag geschieden, BINNENLAND. Haar echtgenoot vermoord. Op 31 December zal voor het gerechts hof te Den Haag in hooger beroep worden behandeld de zaak van mevr. C. J. v. B.S. door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 40 jaar gevangenis wegens moord op haar echtgenoot in de Jan van Nassau- straat aldaar. Mr. D. van Houten zal, evenals in eersten aanleg, beklaagde ver dedigen. De meisjesstaking te Groningen. De staking van de 1000 meisjes te Gro ningen duurt voort en zal geruimen tijd kunnen duren, omdat van beide zijden niets wordt toegegeven. Als ondersteuning wordt twee derde van 't loon uitgekeerd. De post op Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, briefkaarten en gedrukte stukken alsprentkaarten, naamkaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 4 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen getrokken over de geheele adres zijde, en die stukken reeds gedurende het tijdvak van 23 tot en met 27 December ter post te oezorgen. Zij kunnen den tijd voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 4 Ja nuari op de kantoren van hestemming be waard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Storm. Uit vele plaatsen ontvangen wij berich ten over den storm. Te Tiel eri omstreken richtte een hevige storm die soms een orkaan werd, groote schade aan. Vele boomeri in boomgaarden en bosschen, o.a. te Drumpt en Ophemert werden ontworteld, schoorsteenen omver gerukt, gebouwen bijna geheel van hun dakpannen ontdaan. Bij de export-manden makerij der firma S., in de Papesteeg, bij Tiel, woei een groote loods in. Aan de rivierzijde zijn lantaarnpalen omver gewaaid. Een wachthuisje op de gierpont verloor het dak. Door een boom in het Plantsoen te Tiel werd een pakhuis gedeeltelijk inge drukt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. BÜITENLANDSCH OVERZICHT In Ierland heeft een aanslag plaats ge had op Lord French, den onderkoning. We wisten, dat het sinds geruimen tijd schrikkelijk broeide in Ierland. De Ieren willen zelfbestuur maar Engeland heeft tot nu toe geweigerd aan dit verlangen tegemoet te komen. Het is steeds met krasser maatregelen opgetreden om dit kleine volk in zijn rechten te korten en in evenredigheid daarmee groeide de haat tegen de onderdrukkers, Telkens werd wel beloofd dat de lersche kwestie zou worden opgelost, maar er kwam niets van. Wel namen de plagerijen toe. Zoo hadden de voorgaande week de militaüe autoriteiten in Ierfand het nationalistische blad ïFree- man's Journak verboden en dat heeft daar kwaad bloed gezet. De liberale »Daily News« heeft echter den fijnen tact gehad onmiddellijk twee kolom per dag beschik baar te stellen aan de verdedigers van het constitutioneele nationalisme en de hoofd redacteur van het onderdrukte blad heeft reeds als nommer een artikel in de »Daily News« geschreven. De Ieren in het Lagerhuis hebben de kwestie natuurlijk ook ter sprake gebracht, O'Connor stelde een verdaging voor, om zoodoende de aandacht op deze willekeurige daad te vestigen. Bij de verdediging van zijn voorstel las hij het heele artikel voor, dat de bedenking der autoriteiten had ge wekt, omdat het een scherpe veroordee ling inhield van de aanwerving van bur gerlijke beambten als bijzondere constabels. O'Connor was van oordeel, dat het artikel niet onnoodig heftig was en wees er verder op dat de misdrijven in Ierland een kolfje waren naar de hand der regeering, die ze onder het bewind van het kasteel van Dublin aangewakkerd had. Deze daden van provocatie, zoo ging hij voort, waren het gevolg van een Machiavellistisch en helsch complot, om de regeling van de lersche kwestie en de verzoening van het lersche volk te verhinderen. Hij bezwoer het huis het tragische van deze dolzinnige politiek in Ierland in te zien en een einde te ma ken aan het tegenwoordige stelsel van ver drukking daar. Er waren bewijzen van een opzettelijk complot van de militairisten en van de opkomst van een partij, die in Ierland gewelddaden en misschien een op stand wilde uitlokken, zoodat Home Rule en zijn kansen in bloed gesmoord zouden worden. O'Connor schijnt een vooruitzienden geest te hebben gehad toen hij sprak van het uitlokken van gewelddaden. Immers heb ben de lersche terroristen het nu niet gelaten bij aanslagen op politieagenten doch ze hebben nu Lord French van het leven zoeken te berooven. 21 Dec. keerde de onderkoning uit het Westen naar Dublin terug. Na de wacht geïnspecteerd te heb ben, stapte hij in een auto en reed naar zijn verblijf. Doch op een punt van den weg dat als »Half way housec bekend staat dicht bij het verblijf van den onder koning, viel hij en zijn gevolg in een hin derlaag. Een mestkar was over den weg geplaatst zoodat de auto's hun vaart moes ten minderen. En toen begon het schieten en ontploften er minstens twee bommen, die over een heg geworpen werden. De tweede van de drie auto's werd nagenoeg vernield. Gelukkig was deze wagen leeg en de chaffeur werd niet gekwetst. t Het escorte van French antwoordde met snelvuur op de heg gericht. De onder koning zag het geval kalm aan, blijkbaar volkomen rustig, hoewel hij. daar zijn auto nu stil stond in onmiddellijk gevaar ver keerde. Plotseling verscheen er een van de aanvallers in het volle gezicht vurende op de auto's met zijn revolver. Hij werd neergeschoten door een der politieagenten. Aan den vinger van den dooden man werd de ring van een handgranaat gevonden en in zijn zak twee revolvers. Men gelooft, dat er meer dan een dozijn mannen, allen jong en goed gekleed, bij den aanslag be trokken zijn. De man, die gedood is, was ongeveer 20 jaar en de politie zegt, dat zij zijn identiteit kan vaststellen door een op hem gevonden dokument. Men zegt, dat hij bediende is in een kruidenierszaak, Savage geheeten, uit Dublin. Toen hij viel, schenen sommigen van gezellen te denken, dat hij alleen maar gekwetst was en keer den terug om hem weg te dragen. Zij brachten hem in een huis en toen zij merkten, dat hij dood was, lieten zij hem daar achter. De aanslag op Lord French, den onder koning van Ierland, werpt opeens een schel licht op den jammerlijken toestand in Ier land. French is hoofd en belichaming van het gehate militaire gezag, dat daar met straffe hand het lersche volk onderdrukt op hetzelfde oogeriblik, dat de regeering zich gereedmaakt om aan Ierland een bood schap van verzoening te brengen. Lloyd George was oorspronkelijk van plan ge weest de nieuwe Home-Ruld-wet, die door een commissie uit het kabinet ontworpen is, nog voor Kerstmis in te dienen. De conferenties met Clemenceau hebben hem echter zoo opgehouden, dat hij er zich toe zou bepalen, deze week alleen de groote lijnen van het Home-Rule-plan aan het Lagerhuis rnee te deelen en met de in diening van het wetsontwerp zelf tot de nieuwe zitting van het parlement in Fe bruari zou wachten. Het commentaar van de bladen op den aanval op French is op één punt eenstem mig de sympathie en de gelnkwenschen wegens het ontkomen aan het gevaar. De gevolgtrekkingen zijn echter meer uiteen loopend. De Morning Post heeft moeite haar voldoening te verbergen. Laat het dan oorlog zijn, is de titiel van haar hoofd artikel. Het gebeurde is voor dit blad een bewijs, dat de eenige politiek in Ier land dwang is. De Daily Express is deze meening ook toegedaan. Het regeerings- blad, de Chronlele, vindt dat het Lager huis toch de Home Rule-voorstellen zoo spoedig moge[ijk moet aanvaarden. De Manchester Guardian zegt: Alle predikers van verraad en moord, zoowel de Oranje-mannen (Protestantsche Ulster- mannen) als Sinn-Fein, zijn de gemeen schappelijke vijanden van alle behoorlijke Ieren en Engelschen. Aan beide zijden zijn de uiterste elementen doende, om een schik king zoo mogelijk te beletten. De eenige wijze om hen allen machteloos te maken, is om in Ierland eenmodernen, beschaaf den regeeringsvorm in te voeren. Heel de wereld kijkt naar onze mislukte proef met de Pruisische methoden en vraagt zich af, hoe lang het nog duren zal, voor wij onze leer voor de kleine naties zelf toepassen. De Engelsche regeering wil dus een zuiverder toestand in Ierland scheppen en zal zich door deze geweidaad naar wij hopen wel niet van haar verzoenende politiek laten terughouden. De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van de Entente en de Duitsche deskundigen te Parijs duren nog voort, maar de spoedige totstandkoming van den vrede, verkeert er niet door in gevaar. Het is op het oogenbiik een politiek van loven en bieden. De Duitschers zeggen wij kunnen de 400.000 ton baggermolens en sleepbooten niet leveren. Maar kies iets anders ter vergoeding uit. Wij willen u dat andere gaarne afstaan. Het nieuwe jaar zal, naar men zegt, een nieuwe wereld aanschouwen. De Volken bond zal dan zijn werkzaamheden verrichten en wonderen doen. Nu wij zullen al meer dan te vreden zijn als hij recht zal doen. Amerika blijft zich afzijdig hou den. Dat wil niet bedisseld worden door andere landen en blijft dan voorloopig buiten den bond. Lloyd George heeft, met betrekking tot den Volkenbond, in het Lagerhuis verklaard Ik twijfel niet aan Amerika, maar als het toetreedt op voorwaarden, welke niet door alle geallieerden zouden kunnen worden aanvaard, zou het zeer moeilijk zjjn om bij elkaar te blijven onder verschillende voorwaarden één land vrij en onbe lemmerd en andere landen met op den rug gebonden handen- De Volkenbond is van zoo groot belang voor den vrede van het geschokte Europa, dat de regeering overtuigd is, dat dit land tot allen prijs voort moet gaan. Wat er zou gebeuren, als wij een nieuwen oorlog hadden, gaat alle verbeelding te boven. De beschaving zal vernietigd worden en deze wereld zou teruggedreven worden niet naar de middel eeuwen of den voortijd, maar naar iets dat deze wereld zelfs in haar sterkste ver beelding zich niet heeft kunnen voorstellen, Het is van overwegend belang voor de wereld dat er beschaafde middelen om dit barbarisme te voorkomen, bestaan. Totdat d© Volkenbond krachtig is opgericht, moeten wij ons eigen land beveiligen. Als Groot- Brittannië niet veilig is, is de vrede niet veilig, is de veiligheid niet veilig, is de beschaving niet veilig. Uit dit laatste zou dus blijken dat er van beperking in de bewapening voorloopig niets kan komen. Nog zeide Lloyd George over Rusland, dat de Opperste Raad zijn hand niet in dat wespennest geliefde te steken. Men moest de zaken daar. maar op hun beloop laten. »Er is op het oogennblik geen regeering om voor geheel Rusland te spreken. Afwachten dus het parool. Hoe rijk Amerika wel is geworden door den oorlog De Westminster Gazette verneemt dd. Donderdag uit New-York, dat uit dien de dien dag gepubliceerde belastingstatistiek o.m. het voigende blijkt. Er zijn in de Ver. Staten tegenwoordig 20.000 (dollar)- millionairs en deze categorie neemt toe met 2000 personen 'sjaars. Tot deze klasse worden echter gerekend allen wier jaar inkomen ten minste 50,000 dollars be draagt, hetgeen op 5 pCt. rente berekend een fortuin uitmaakt van 4.000,000 dollar. In de groep komen dus ook een aantal hoog gesalarieerde personen, wier particu lier vermogen geen 4,000,000 dollar be draagt. Tot de klasse der millionairs behooren er velen, die een inkomen hebben van flink over 4,000,000 'sjaars. Er zijn er bij die belasting betaalden van een inkomen tusschen l en millioen dollar 'sjaars. Vier zijn er die belasting betalen van een inkomen van 5.000.000 dollar 'sjaars. In den loop van den oorlog zijn er 42.000 dollar-milionairs bijgekomen. Of al dat geld ook geluk aanbrengt ADVERTENTIEN. Zooeven verschenen Een nieuwe serie voor Harmonium getiteld bevattende de meest bekende rnelodiën uit de werken van groote meesters. Ge makkelijk gearrangeerd voor Harmonium door R. Gerretson. No. 1 Lobgesang v. Mendelssohn. No. 2. Lohengrin van Wagner, No. 3 Tahnhanser De prijs is f 0.60 per stuk. Verschillende Opera's en Oratoriums zijn nog in bewerking. -Alom verkrijgbaar en na inzending van het bedrag per P, W. bij den Uitgever JOH. DE HEER ROTTERDAM. Hertogstraat 3 en 5 Telefoon 441 belast zich met alle accountants werkzaamheden. SCHOENMAKER NIEUWSTRAAT HEUSDEN beveelt zich beleefd aan voor Wordt op verlangen afgehaald en thuis bezorgd. Reparatiën geschieden spoedig, net en tegen b i 11 ij k e n p r ij s, Aanbevelend, ALS BOVEN. Wij verkoopen uitsluitend eerste klasse kwaliteiten. Ruime sorteering in kistjes van 25 en 50 Sigaren, van de goedkoopste tot de f ij n s t e merken. Fracht-collectie geïmporteerde HAVANA'S. AFTER DINNER SIGAREN (samengesteld uit de fijnste Havana, St. Felix en Deli Tabakken). Ruiiue keuze SIGARETTEN, van de goedkoopste tot de duurste soortenkleine en groote doozen Keurcollectie Egyptische en andere geïmporteerde merken. GilOOTE SORTEER! AG in eerste klas TABAK-, SIGAREN en SIGARET- TENPIJPEN, SIGARENKOKERS. Aanbevelend, Sigarenm agazij n. 112 Vischmarkt Hoek—Eugstraat, HEUSDEN. Drie Trompetterstraat, Heusden, dat hij weder voorhanden heeft: Zalm, Sardines, Ansjovis, Ham en Kip, Tong en Kip, Kalfsleverpastei, Galantine de Veau, Schildpadsoep, Londonderrysoep, Tomate-pure, Tomate-saus, Picanten-saus, Madera-saus, Bordelaise-saus, Truffels, Kerry, enz. VERSCHE DRUIVEN. Verder alle soorten Kruideniers waren en Aanverwante artikelen. Geregelde Stooinbootdiensten. van Heusden en omgekeerd. Van Heusden en van Amsterdam Dinsdag en Vrijdag, 's nam. 4 uur. Aankomst aan beide plaatsen den daarop volgenden dag, voorm. Plaats van afvaart te AmsterdamKlo veniersburgwal. •j- Van Heusden op Maandagmorgen naar Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Gouwsluis, Alfen, Oudshoorn. Woubrugge, Oude Wete ring, Hillegom, Bennebroekerbrug, Haarlem, Spaarndam, Krommenie, Alkmaar, Zaan dam en Wormerveer. Van Zaandam Dinsdag voorm. 40 uur. Bovenstaande diensten allen Directie W. Defais, Amsterdam en J. B. Verschure 's-Bosch. Geregelde dienst op Delft, Schiedam, Den Haag, Gouda, Leiden, Maastricht en tusschen gelegen plaatsen, Informatiën van bovenstaande diensten in te winnen bij B. VAN KUIJK, Wilhel- minaplein te Heusden, waar ook pakken en adressen bezorgd kunnen worden, -j- Deze diensten zijn vrij van veergeld. n pri jzen vanaf Pn'j'scourar\f opaarwraad aan iedereen GRATIS en FRANCO Bezoekt onze rnadazi j'nen N.V.KAREL LENCS O ZONEN paffe, v; Zeer groote sorteering SCHOENEN voor Dames, Heeren en Kinderen, van de ge woonste tot de fijnste soorten. Speciale sorteering in Jongens Schoollaarzen, Overschoenen, Motor- en Fietskappen. Handel in Lederen Schoenfournituren. Glroote Markt-Kerksteeg, GOR1NCHEM. Tel. 28 Snelreparatie-Inrichting. 4e klasse Schoenwerk naar maat. Minzaam Aanbevelend. RUWIEJLFABRJEK J p= fZZ j pZ |NyJ TPi/foon LEONIDAS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1919 | | pagina 6