i i jél jê UITSCHOT sigaren 's-Bosch CUBA Bi i nr. behoort een ioepï Magazijn St. Jozef. L DERKS, UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No, 3944 Zaterdag 3 Januari1920 Rookt onze 5 cent prima» Bij 3oo stu.l£s franco. FEUILLETON. Aanteekeuingen uit lang vervlogen dagen. ItAIILNAVVs Heeren- en Kitiderkleediiig Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.20, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. nss 9 BUITENLANDSCH OVERZICHT »Wij vechten tegen den oorlog. Nu brengen we ontzettende offers, doch wij doen dat van ganscher harte, want we weten dat onze nazaten ons danken zullen voor wat wij volbrachten. Immers na dezen oorlog zal er geen oorlog meer zijn. Zoo hebben de leidslieden het uitgeroe pen en de volken hebben het geloofd. Zij hebben zich de ontzettend zware lasten getroostwant het was toch een oor log tegen den oorlog. Vrede zou het voortaan zijn op aarde. De weg naar dien lichtenden bergtop was wel steil en moest wel met het hartebloed der volken worden gedrenkt, maar de uitkomst zou er te schooner om wezen. Deze oorlog heeft uit. Ook de toekom stige Ach, de menschheid heeft vruch teloos haar offers gebracht. Men is al weer bezig zich te wapenen voor een volgenden krijg. Van een volkenbond is heel wat op papier gebracht, maar de werkelijkheid spot er mee. Men had het ons zoo mooi voorgespiegeld De wereld zou één groote broederbond worden, alle natiën zouden er in worden opgenomen. Het militairisme zou worden afgeschaft. En zoo er geschillen kwamen, dan zou een internationaal scheidsgerecht de zaken on derzoeken en uitspraak doen. Niet meer de macht van den sterkste. Het recht en het recht alleen zou zegevieren. Ai mij het rechtZe zijn weer Zondag den 45 Febr. wird hier den Meiboom geplant, wanneer de alarmklok aanduydde het gevaar van jdoorbraak in de stoep van den dyk Zuids van de Ende- cooy. Men wirp mest, hout etc. in het dreijvende gat, en dompelde daarvóór eene mestekar geheel onder de aarde begraven in 't midden van den dyk. Het zelve (zelfde) werd verrigt op alle plaatsen, waar alarm onstaat, doch Dinsdag den 47den wird de storm zoo hevig, de waters zoo hoog, de ysbergen zoo menigvuldig, dat er noodzakelijk hier of elders een doorbraak moest comen - ik ging tegen^den avont na de cooy daar (waar) alles dreygde was nauwelykx op den dijk getreden, of de baaren sloegen my tot half lijv, en een oogenblik daarna waren myn kleederen bevrozen. Het volk dreev houtwerk, mest en allerley stoffen in de gaten de golven sloegen het er uyt, vlogen voeten hoog den dyk op, en wirpen somtijts de arbey- ders den dijk af, 't gevaar vergroodte ge stadig en het volk kon de koude en de armoede niet meer lijden de dijken wir- den 's woendags zoo gehavend, dat zy ten oosten der cooy op vele plaatsen by na aardig aan het konkelen onder mekaar, de groote mogendheden. Frankrijk heeft al een geheim verdrag met Engeland. En Engeland alweer een vernieuwd verbond met Japan. Amerika voelt niets meer voor zijn vroegere bondgenooten. Wanneer de entente bv. om de een of andere reden eens dwang tegen Duitschland wilde ge bruiken, dan is het de vraag of Amerika nog zou willen meedoen. Er is nog geen sprake van. onvriendelijke betrekkingen tusschen Albion en de Vereenigde Staten, maar de toestand is nu toch zoo gewijzigd dat Engeland in Amerika een concurrent op zee begint te zien. Immers de Amerikanen zijn bezig ge ducht aan hun oorlogsvloot te bouwen en het is al voorspeld, dat de nieuwe opstel ling van de Engelsche vloot voortaan niet meer naar het Oosten, maar naar het Westen gericht zal zijn. Nelson heeft ge leerd dat het oefenterrein van een vloot zijn vermoedelijke gevechtsterrein moet zijn. De Engelsche oorlogsschepen zullen dus voornamelijk op den Atlantische Oceaan kruisen. De derde zeemogendheid die niet aan ontwapening denkt, is Japan. In het verre Oosten kan Engeland geen politiek volgen, die tegen Japan gericht is, al was het alleen maar ter wille van Britsch-Indië. Engeland zal daar zooveel mogelijk met Japan één lijn trekken en het ligt daarom voor de hand, dat het het bestaande ver bond met Japan zal hernieuwen, nu de wereld ten slotte zoo weinig veranderd blijkt. De bondgenooten keeren daarbij ieder een front naar de Amerikaansche doorsneden waren, en het water, dat daar een verval had van 16 voeten, alleen door de ysdammen, die tegen den dyk zaten tegen gehouden wird. Hetzelfde gevaar en allarm was te Vlijmen, Haarsteeg, Cuyk, Baardwijk, Waalwyk tot aan den Berg. Het hooge Giesbergen zelfs moest kaken schiten (kagen maken) om hunne huyzen te bevrijden. A Eindelijk den 18 Febr. Aschwoensdag om 5 uuren 's avonds zag ik een straaltje water op het ijs van mynen dam een vinger breed, waardoor ik besloot dat el ders een dijk moest door zijn. Om 40 uur ('s avonds.) sloeg de trom, stormde de klok, erv huylden de waters. Myn commendant vlugte met 't bedt op de opkamer. Den drift was zoodanig, dat het houtwerk van de agterkeuken, door de binnenkeuken, gang en sacristrye in in de kerk dreefstoelen, banken en treden der altaren dreven, ee ik hadt in alle plaatsen 20 duym water, dat wel haast bevroor, zoodat men geene buyten- deuren kon openen. Ons geluk was dat er 3 doorbraken geschieden tusschen Vlij men en het Veer-end. l) Anders hadden wij het water vele voeten hooger gehad, mits onze dyken niet langer konden te genhouden. Het is ook hierdoor, dat geen mensch maar alleen 8 beesten van Drunen 4) Welk veer-end hier bedoeld wordt is niet duidelyk. My inziens aller waar- schynlykst het veer-end in 't Bosscheveld. kust toe. Dat is dan het evenwicht, dat Amerika in bedwang, en den vrede in stand zal moeten houden. Men begrijpe wel, dat wij nog geenszins aan de moge lijkheid van een oorlog tusschen de twee bondgenooten eener- en Amerika anderzijds willen gelooven, zoo zegt de N. R. C. Maar men bouwt nu eenmaal geen oorlogs vloten voor vreedzaam gebruik, en als men in een telegram uit Tokio leest, dat het nieu we Japansche vlootprogram voorziet in den bouw van een nieuw smaldeel van acht linie-schepen, en acht liniekruisers en bo vendien van twaalf andere kruisers en twee- en-dertig torpedo-jagers, dan kan men ver wachten, dat Amerika daar bij het opstel len van zijn eigen program rekening mee zal houden. Er is nu reeds verschil van in zicht tusschen Japan en Amerika ten aan zien van Siberië. Japan wil er meer troe pen heen zenden, om het bolsjewistisch gevaar te stuitenAmerika wil er aan mee doen en de Russen hun eigen oor logen laten uitvechten. Wat er in het Japansch-Engelsche trac- taat staat is niet bekend, maar de ge schiedenis van den laatsten oorlog heeft geleerd, dat het de Japanners noopte om in het verre Oosten den vijand aan te vallen, aan wien Engeland den oorlog ver klaard had. In dit opzicht was het dus offensief. Een andere vraag is, of Japan dat zijn bondgenootschappelijken plicht trouw ge stand heeft gedaan, niet eenige wijzigin gen voor te stellen heeft, als de hernieu- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk [Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter- en Kaasniesjes. GERO ZILVER ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. zijn verdronken. Daags er na brak ook onze zeedijk op twee plaatsen door, doch terwyl onze kom vol was, deed dit ons wynig nadeel. De Nievwe dyk, die men om den oorlog Zuydwearts de linie hadt gelegt, was bytyts doorgestoken, nadat 2 paarden met een wagen verdronken waren elendig was het gekerm van menschen en beesten, en mits men geen meel kon krij gen, terwyl (dewyl) door het ys geen schuyten konden varen, was er den 3den dag broods gebrek. 70 personen woenden op een aan den windmolen, andere op het kerkhof, raadhuys, zolders etc. Sommige klommen door de daaken uytaan den wiel en zeedyk was de grootste eiende, staande de waters tot 5 A 6 voet hoog. De woning van den drost was onder wa ter tot boven het deurgebontde visschen zwommen daor de straten. Het huysch van den secretaris was droog, 5 A 6 andere hadden het in 't agterhuys, doch wynig in huysch. Al het overige was een zee in den Wolfshoek en Scheet stont het aan de daken, welkers inwoonders hier alle gevlugt waaren. Den 4en dag klom ik met planken, lad ders etc. over het wrakke ijs door mijn hof en het zomerhuyschje op de bevroren straat, liet het ijs breken, en vaarde met een bak over mijn dam. Den 9en dag begon men met kiorapen mijnen dam te begaan. Onbegrijpelijk is het hoe de menschen op de zolders de koude hebben uytgestaan, on er geen brant wing aan de orde komt. Het bondgenoot schap met Engeland heeft Japan al zeer tegen den zin van de Vereenigde Staten, in Kiao-tsjou gebracht, en de hernieuwing ervan moet den argwaan in Amerika ver sterken. Zoo wordt zoetjes aan en on merkbaar de kiem gelegd voor nieuwe wrijvingen in de toekomst, onder den drang van noodlottige omstandigheden die sterker zijn dan de gedachten der goedgezinden. Vlootprograms, bondgenootschappen, weder- zijdsch wantrouwen het zyn allemaal de oude geluiden in de oude wereld met de oude menschen. En dus geen vrede. Over den moord in het-Phoensepark, waarover wij vroeger bericht deden, zijn nadere inlichtingen ingekomen. Daaruit blijkt, dat de zaak zich toch wel een weinig anders toegedragen heeft dan aanvankelijk beweerd werd. De ge- tuigenisssen bewijzen, dat de gedoode bur ger Kennedy beschonken was. Hij was ook een weinig doof, daarom deed hij vreemd, toen de patroelje hem aanriep. Uit de verklaringen der soldaten valt op te maken, dat zij pas op den burger Kennedy schoten en later, toen hij al op den grond lag, hem afmaakten, omdat hij een revolver had, zegt een soldaat. Dit wapen is echter niet gevonden. De' jury verklaarde, dat Kennedy op weg naar huis door een militaire patroelje ge dood is en sprak de diepste deelneming met de familie uitzij verklaarde ook, dat de soldaten op hardvochtige wijze zijn op getreden. Wat luitenant Boast, die pas 20 jaar was, betreft, was de jury van meening, dat hij door zijn eigen soldaten bij ongeluk is gedood Deelneming ook met zijn familie werd uitgesproken. De Fiurne kwestie moet, gelijk nog zoovele andere, in dit nieuwe jaar worden opgelost. Heel spoedig na Nieuwjaar zal de Ita- liaansche minister -pcesident Nitti naar Parijs komen, om te beproeven met de hoofden der geallieerde regeeringen deze zaak te regelen. Mag men de berichten, waarover de New-York Times beschikt, gelooven, dan zal het die oplossing niet vlot gaan. Italië aldus dat blad is geenszins voor nemens zijn plannen inzake Fiume (inlij ving bij Italië en verklaring van de haven tot vrijhaven) te wijzigen. Het wil boven dien het eiland Lacósta annexeeren en de beslissing over de »buitenlandsche betrek- is geweest door het vuur, dat zy in ketels onder het stroye dak stookten. Met de inundatie van Heusden hadt van voren (eerst) hier den wiel ondergestaan tot aan het huys van den praedicant, en mijn agterhof tot aan de kerk en toen de waters der groote overstroominge weg waaren, liep het laage gedeelte van onze straat weder onder door de oude gespoelde gaaten (die ledig liepen) hetgeen de boeren weder noodzaakte het vee op hooge plaat sen te drijven het in keukens, earners en opkamers te huysvesten, totdat eynde- lyck alles weder droog liep. Dit alles be lette den akker te bebouwen, endede veel schaade aan het gezaayt koren, doende verrotten de knollen, wortels en al wat er op stontdoch (nog) grooter was de ramp in andere plaatsen. De binnendykze huyzen van Vlymen na het veer-ent waren voor een grood deel weg gespoeltwyderi, bosschen, akkers het onderste boven ge- tuymelt of voeten dik met zand beladen deu dyk zoo gehavent, dat men 480.000 guldens eyste om hem te herstellen. 60 beesten, vele paarden en 2 menschen ver dronken aldaaren 55 koeyen te Cuyk. Op de Nieuwe Pastorye 2) van de Haag- 4) Men moet hier denken aan de vroe gere lage potstallen. 2) Ze werd de Nieuwe Pastorie genoemd, omdat ze eerst in 4788 was gebouwd. In den winter van 4800 werd ze door doorbraak en ysgang totaal verwoest. Gorincheiu. kingen van Zara« aan zich houden. Daar nu de besluiten van den Oppersten Raad met eenparigheid van stemmen moe ten worden genomen, om bindend te zijn, kan in het Adriatische vraagstuk geen op lossing worden afgedwongen. Tenzij Italië het met de andere geallieerde mogendhe den eens wordt, zal het Adriatische vraag stuk onopgelost blijven. In Duitschland zijn de geordende toestanden ook in lange niet teruggekeerd. Het geld heeft er geen waarde meer. Het land wordt overstroomd door vreemdelingen die nu de markenkoers zoo laag staat er voor spotprijzen alles wat los en vast is opkoo- pen. De Berl. Corr. van de N. R. Ct. schrijft daarover lederen buitenlander is een Croesus in het land van den papiesen rijkdom. Ik heb een man getroffen, die om handschoe nen te koopen naar Berliju getogen was, en op de terugreis in zijn koffer de eigen- domsacte meenam voor een paar kapitale huurpaieizen in het Westen. Twintig rijke woningen, bevattende tweehonderd kamers, centrale verwarming, warmwaterleiding, lift, een groote en mooie binnenhof, hoor den tot een complex, dat hij gekocht had voor een prijs in guldens, waarvoor men in het nieuwe Westen van Rotterdam slechts een betrekkejijk bescheiden huis voor één enkele familie heeft. Buitenlanders koopen op die manier groote brokken'van het onroerend bézit te Berlijn. De drukpers van de rijksbank maakt de Duitschcrs tegelijkertijd rijk en steeg stont het water maar één trap on der den zolder in de pastorye van Onzen- oort 7 voeten hoog, waar ook brug en hekkens weg zwommen. Na de verwij- deringe des waters zag men nieuw.e scha- dens. Vele huyzen te Vlijmen, Onzenoort, Haagsteeg, Elshout, Scheet, Wolfshoek vielen om verre, mits zy bij de inundatie van Heusden nu 5 maanden onder water hadden gestaan. Onze Linie (de Over laat), die van vorens (te voren) eene effene vlakte van goede weyde was, verbeelde nu een zandzee en woestijne met diepe wilen, zelfs in onze heyde na Giesbergen zyn de harde voet- en kar wegen zoo om- getuymelt, dat men genoodzaakt is nieuwe te zoeken, zynde de oude in wilen en dieptens verandert. De koude en armoede van deze ramp veroorzaakt in dit voorjaar vele kwade coortsen en den schrik des waters hadt zulken indruk op de beesten, dat ik tot Vlijmen een zeer hoogen trap in een hoog nieuwt huys gezien heb, daar een paard opklom, terwyl men naderhant een deel van den zolder heeff moeten af breken om het na beneden te voeren. Die verders een staaltje zocht van de schadens in Gelderlant, nevens en boven den Bosch geleden, moet maar overwegen, wat er hier en elders is komen aandry- venhuyzen, schoppen, schuuren, hooy- tassen, karren, wagens, allerley huysrgat dreev by én omtrent Giesbergen. Wordt vervolgd.) - WSBLA» voor liet land ui Heasdsn ei Altm, Ie Lansstraat sn de Bomielerwairo i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1