Firma ALPH ÜUPSCH - Mughterstraat 19 - 's BOSCH, Hoesten Gun dure tabakmw Schrale, I Beste adres voor prima Sigaren levert alle Hrtikelen op 't gebied van Kristal, Porceleift, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp conourreerende prijzen. ANT. METSELAAR, straatarm Maar zij werkt door. Zij verrast ons telkens weer met nieuwe papieren. Wij zijn de tel reeds kwijt van de typen van 50 mark-biljetten, waarmede wij in het laatstejaar hebben betaald. Deze daben hebben weer een nieuw model gebracht, blijkbaar bestemd om de heerschappij der 20-mark-bankjes te breken. Wordt mis schien het papier te duur voor het drukken van deze laatste soort De behoefte wordt steeds grooter, want het chèqueverkeer is aan het verminderen. Telkens komt het voor, dat leveranciers mij uitdrukkelijk om betaling vragen in contant geld. Dit is geen blijk van wan trouwen, doch een verdedigingsmaatregel tegen den fiscus. Men wil niet, dat de boeken der bank een volledig beeld geven van den omzet en winst. Koopt men kostbare dingen, dan vindt men vaak dezelfde wensch bij den verkoo- per, om de drukkende weeldebelasting te ontduiken. Daardoor gaat een groote stroom van geld buiten de bankconto's om. Daar door óok wordt de behoefte aan bankbil jetten grooter en grooter. Maar het is de eenige behoefte, waarin nog steeds in voldoende mate wordt voorzien. De regeering doet wat zij kan om dien uitvoer naar het buitenland tegen te gaan. Doch de middelen zijn vele om aan de ver bodsbepalingen te ontkomen en de koopers weten altyd wel een weg te vinden om hun schatten over de grens te krijgen. Hoe in dezen toestand verandering gebracht moet worden is niet makkelijk te zeggen. Doch niet alleen in Duitschland, ook el ders blykt de wereld nog alles behalve een zonnige toekomst tegen te gaan. Allerwege klaagt men over de duurte, de ontredde ring vah het scheepvaartverkeer, het ge brek aan huizen, de schaarschte aan steen kolen. Bovendien staat Europa nog voor het troostelooze vooruitzicht, om, terwijl zyn economische leven geknakt is, hulp te moeten verleenen aan tal van overwonnen of door den oorlog geteisterde landen, waar wanhoop of hongersnood heerschen. In Rusland houdt het wanbeheer der bolsjewiki aan. Opleving zal hier niet ko men tenzy een einde gemaakt wordt aan den burgeroorlog en de tyrannie der rad draaiers. Turkije kent zijn vredesvoorwaarden nog niet. Vaststaat reeds dat het onafhanke lijke Ottomaansche rijk sterk besnoeid zal worden. Aan Engeland zal het Mesopo- tamië, aan Frankrijk Syrië, aan Grieken land Smirna, aan Italië Aidin moeten af staan. Palestina wordt een Joodsche staat onder protectoraat van den Volkenbond of van Engeland, in Arabië komt een zelf standige staat onder den koning van de Hedzjas, en verder staat op het program der geallieerden een Armeensche staat. Over hel lot van Konstantinopel zijn de gealli eerden het nog niet eens. Naar aanleiding van al die sombere voorboden van den vrede is in Klein-Azië een sterke nationalistische beweging ontstaan onder Moestafa Kemal Pasja. Engeland heeft het jaar 1919 geëindigd met een schier ondragelijken schuldenlast en weet niet uit de misère te komen. Frankrijk klaagt steen en been over de gevolgen van den oorlog en gaat, waar het geboortecijfer steeds daalt een duistere toe komst tegen. De andere landen 1 Alles klaagt. Een sombere stemming hangt over de volken en algemeen verwacht men dat 1920 op allerlei gebied onaangename verrassingen zal bereiden. verkoudheid, heeschheid Neemt Anga-bonbons BINNENLAND. Buurquaesties. Te Eindhoven is per deurwaarders-exploit aan niet minder dan 1600 personen tegen verhuistyd 1920 de huur hunner woning opgezegd, schrjjft de Maasbode. Waar moe tan zy heen o— lageweasehte gasten. Door de rijkspolitie werden twee met de Harwichboot meegekomen Hollandsche pas sagiers te Hoek van Holland aangehouden, wier passen niet in orde waren en die werden verdacht van het voeren van re volutionaire propaganda. Zij werden naar Amsterdam overge bracht. o Mislukte poging tot epliehtiug. Men meldt uit Nijmegen Een Indisch-man die zijn verlof te Nij megen doorbrengt, was in aanraking ge komen met twee personen, die zich als heer voordeden en van wie een te kennen gaf de auto van eerstgenoemde te willen koopen. Na eenig onderhandelen kwam men overeen, dat de koopsom f 5000 zou zijn, maar aangezien de aspirant kooper, tijdelijk te Nijmegen vertoevend, het ge- heele bedrag in contanten niet bij zich had, nam de kooper genoegen met f 500 in geld en een chèque van f 4500. Het drietal begaf zich daarop naar de garage der firma Berendsen en Co,, waar de overdracht van de auto zou plaats vin den. Een der firmanten, de heer Lampe, vertrouwde het zaakje echter niet en stelde de politie met een en ander in kennis. Toen de vreemdelingen daarop door de recherche werden uitgenoodigd zich te le- gitimeeren, bleek, dat zij waren zekere J. J, Brassé, koopman in ongeregelde goede ren, vroeger kellner, wonende te Amster dam, en A. Kwetsie, koopman in onge regelde goederen, o.a. diament, wonende te Haarlem, voorheen te Zandvoort, beiden omstreeks 35 jaar oud. Aangezien vermoed werd, dat Brassé door afgifte van de chèque, welke waarde loos was, wilde trachten den Indischman voor f 4500 op te lichten, werd de koop, door tusschenkomst van den chef der re cherche, inspecteur Van der Pool, ongedaan gemaakt. Brassé, zoo bleek verder, stond gesigna leerd in het «Alg. Politieblad» voor het ondergaan van drie maanden gevangenis straf wegens diefstal. Hij werd dan ook gearresteerd en overgebracht naar Roer mond voor verder transport naar Maastricht, om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. (Arnh. Ct. PUBLICATIE. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat als gevonden is aangegeven een beursje, inhoudende eenig klein geld. De eigenaar kan het terugbekomen ter gemeente-secretarie. Heusden, 2 Januari 1920. De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op 4 Januari is een oude bekende, n.l. Antonie Kieboom, die zijn laatste jaren in het diaconessenhuis door brengt, 97 jaren geworden. Hij is nog flink, rookt zijn sigaartje en wandelt op zijn gemak rond. Een groot voorrecht zoo oud te worden en zonder gebreken te zijn. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand December inge legd f 15095.20, terugbetaald f 21878.27. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6700. Door Notabelen der Ned. Herv. ge meente is tot Kerkvoogd benoemd de heer L, J. Veerman, aftredend Lid. Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 11 A zeer geurig en licht in onzen 17 B in onzen15 A.B. rook- en pruimtabak in onzen 14 No. 3 in onzen19 Roode Schrap in jj onzen 17 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let welAlles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsche pijpen, sierlijker, deugde lijker en veel lager in prys. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wyksche poort N 4, HEUSDEN. Genderen. Op Denderdag 8 Jan. 1920 zal door de Secretaris der Landbouwver- eeniging «Eendracht« alhier eene lezing worden gehouden met het onderwerp Eene algemeene beschouwing over de werking van stalmest en kunstmest. Herpt. Op Dinsdag 6 Jan. zal de Kon. Erk. Handboogschutterij «Onsgenoe gen» een uitvoering geven. De zeer beken de en gevierde humoristen de heeren Aug. de Laat en Henrico uit Tilburg zullen hier bij hunne medewerking verleenen. 'Het programma dat 10 nummers bevat belooft heel wat. Voorzeker staat voor de leden van «Ons genoegen» een gezellige avond te wachten. Naar wij vernemen zal de Harmo nie «De Eendracht» in den loop dezer maand eene groote uitvoering geven. Zij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met een goed bekend mannenkwartet. Mocht de Harmonie hierin slagen, dan staat voor de H. H. honoraire leden en verdere belang stellenden een kunstvolle avond te wachten. Meeuwen. Ds. v. d. Pol alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Nieuw-Weerdingen bedankt. Nieuwendijk. Vorige week Woens dagavond gaf het fanfarecorps «Crescendo» alhier zijn uitvoering. Voor een tot de uiterste hoeken gevulde zaal werden de verschillende nummers ten gehoore ge bracht. Het bleek dat «Crescendo» nog niet van plan is om op zijn lauweren te gaan rusten. Hoewel er ook vele jonge krachten in het corps zaten was de ten gehoore gebrachte muziek goed. Ook de voordrachten vielen zeer in den smaak van het publiek. En daarom voorwaarts «Cres cendo» het gaat in de goede richting. Door den heer Johs. v. d. Steld alhier werd op de Huisvlijttentoonstelling te Werkendam een 2e prijs gehaald in de afdeeling koperwerk, een eerste prijs werd in die afdeeling niet toegekend. Sprang. De met Oudejaarsavond ge houden collecte in het Ned. Herv. Kerk gebouw voor den nood te Weenen, heeft met de tot op heden (Vrijdag) nagekomen giften f 107.06 opgebracht. Zij die verhinderd waren hun gaven te offeren kunnen dit thans nog doen, bij een der kerkeraadsieden. Tot de kleinste gaven zullen dankbaar aanvaard worden. Moge de nagiften nog mildelijk vloeien. Heden, Zaterdagavond, komt de atd. «Patrimonium» alhier, in vergadering bijeen. De agenda vermeldBestuurs verkiezing bespreking en vaststelling van de Consept-Statuten voor den op te richten Provincialen Ring en de verkiezing van twee bsstuursleden voor onze nieuwe or ganisatie. In het gezin van J. K. alhier heerscht, de in onze gemeente nog al eens voor komende Diphtheritus. Dinsdagavond e.k. hoopt de anti-r. kiesvereenigirig in vergadering bijeen te komen. Door den Voorzitter zal als on derwerp ter bespreking worden ingeleid «De vrouw en de kiesvereeniging«. Vervolgens bespreking van het pro en contra de vereeniging van kleine gemeenten. Zondagmorgen zullen bij de Ned. Herv. Gemeente de nieuw gekozen kerke raadsieden in hun ambt bevestigd worden. Bij de Geref. Kerk zal deze plechtigheid Zondagmiddag plaats vinden, bij welke ge- legengeid hoopt op te treden, Ds. de Vries uit Tilburg. gesprongen of ruwe huid Gebruikt FUROL. Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK c. a. op 30 December 1919, v.m. 9 uur. VoorzitterR. J. v. Doveren. Secretaris E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden, Roza en Boender. Afwezig het lid Vos. Te ruim 9.15 opent de Voorzitter op ,de gebruikelijke wijze de vergadering, waarna de Secretaris de notulen der vorige leest, die daarop onveranderd worden vast gesteld. Aangezien geen der leden eenige op- of aanmerking heeft omtrent de begrooting 1920 der Ebbe, wordt deze met algemeene stemmen goedgekeurd op f 11.708.in ontvangst en uitgaaf. Volgens het reglement voor het Bur gerlijk Armbestuur behoort bij een vacature, een voordracht te worden opgemaakt van drie personen. Voor de vacature W. Bleij- enberg, die als lid van het Burgerlijk Arm bestuur ontslag heeft gevraagd, zijn op de voordracht geplaatst de heeren G. P. L. Bouman, G. v. d. Pol en W. v. Kuijk. Het lid Roza vraagt of Aalburg ook in het Burgerlijk Armbestuur is vertegenwoordigd, waarop de Voorzitter mededeelt, dat er voor Aalburg 2 leden zijn en er voor Wijk ook altijd 2 zijn geweest. Hierop zegt het zelfde lid, dat het dan billijk is dat een lid uit Wijk wordt benoemd. De Voorzitter wijst als stemopnemers aan de leden v. d. Velden en Roza. Uit de gehouden stemming blijkt, dat de heer Bouman 4 stemmen, het lid v. d. Pol 2 stemmen op zich vereenigde, zoodat de eerste is gekozen. Op de vraag van den Voorzitter of het lid Boupaan, deze be noeming accepteert, antwoord deze beves tigend. Wegens periodieke aftreding van den heer v. d. Heuvel als lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim zijn door B. en W. op de voordracht geplaatst de heeren A. v. d. Heuvel en E. Colet. Met algemeene stemmen wordt het aftredend lid herbenoemd. Ingekomen zijn 1. Een schrijven van de Hanzebank, waarin het besprokene met den Secretaris schriftelijk wordt bevestigd en waaruit blijkt, dat genoemde bank genegen is, voor de loopende leeningen een obligatie- leening te sluiten, groot f 10.000, over name 98% en rentende 6%. De Secretaris leest een schrijven voor van de Gem.-Cre- dietbank te 's-Hage, waarin genoemde bank verklaart, thans geen geld voor leeningen beschikbaar te hebben. De Secretaris deelt tevens mede, dat van de Credietbank te Amsterdam nog geen bericht is ingekomen en dat de laatste leening groot f 2000. in de gemeente is geplaatst kunnen worden. De leden Roza en v. d. Velden vinden het jammer dat nog geen bericht is inge komen van de Bank te Amsterdam, mis schien dat deze Bank op voordeeliger con- ditie's geld beschikbaar had. Het lid Roza zou daarom nu geene beslissing wiilen ne men en indien dit mogelijk was B. en W. willen machtigen, om in de vergadering die morgen door dit college zal .worden gehouden een definitief besluit te nemen, misschien dat vandaag nog een antwoord inkomt van de Credietbank te Amsterdam. De Voorzitter zegt, dat een dergelijk be sluit door den Raad moet worden genomer§ Hij zou den rentevoet willen brengen op ten hoogste 6% en in willen gaan op het voorstel van de Hanzebank, daar wel geen geld tegen minder dan 6% zal te krijgen zijn. Mocht heden nog een voor deeliger voorstel uit Amsterdam inkomen, dan zou hij een spoedeischende vergadering willen beleggen, aangezien de Hanzebank een termijn beeft gesteld van 8 dagen en deze termijn morgen afloopt. Het voor stel van den Voorzitter wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. 2. Een dankbetuiging van de Com missie tot wering van schoolverzuim voor de vermeerdering der subsidie voor ver strekking van klompen aan behoeftige schoolkinderen. Aangenomen voor kennis geving. 3. Een verzoekschrift van Dr. Schmitz te Veen, om de toegekende duurtetoeslag van 15 op zijn salaris voor het ver richten van vaccinatie en doodschouw en het bezoeken van armlastige lijders, te doen vervallen en dat salaris met 50 te willen verhoogen en alzoo te brengen op f 300.—. De Voorzitter vindt de gevraagde ver hooging zeer billijk en zou deze tot weder- opzeggings willen toestaan. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Een schrijven van den heer M. H. de Wind, onderwijzer te Rotterdam, waar in hij verklaart zijne benoeming tot onder wijzer met verplichte hoofdacte te Wijk aan te nemen. Aangenomen voor kennis geving. 5. Een schrijven van den klokopwinder D. de Graaff te Wijk waarin hij verzoekt om zijn salaris met f 10.te willen ver hoogen even als dit voor den klokopwinder, te Aalburg is gebeurd. Te Aalburg be hoeft het uurwerk slechts om de twee dagen te worden opgewonden en te Wijk moet hij iederen dag 80 trappen op om het uurwerk op te winden, waarvoor hij thans slechts 7 cent per keer geniet. v. Kuyk, Ik dacht dat dit aan den gemeentebode zou worden opgedragen. Voorzitter. De Graaff wilde geen ont slag vragen, hij heeft reeds een halve eeuw den toren bediend en 21 jaren de klok opgewonden en is aan dit werk gehecht. Roza. Ik vind de gevraagde verhooging billijk, doch deze strijd tegen zijne ver klaring. Eerst is hij zoo gehecht aan den toren dat hij daarvan geen afstand wil doen en nu verklaart hij het voor het oude be drag niet meer te kunnen doen. Ook de leden v. d. Pol en v. d. Velden vinden de gevraagde verhooging strydig met de eerste verklaring. Trots deze tegenstrijdigheid besluit de Raad met algemeene stemmen de gevraagde verhooging toe te kennen. 6. Een dankbetuiging van de firma W. Bouman en Co. te Aalburg voor de inwilliging van hun verzoek om teen en banden te mogen zetten op het lage ge deelte der Ebbe. 7. Een verslag van het onderzoek door B. en W. ingesteld naar de uitbetaalde provisie aan den boterhandelaar C. v. d. Mooren. Door v. d. Mooren is een nota overge legd, waaruit blijkt dat door de boterdis- tributie voor Wijk en Aalburg is omgezet, in de 50 weken dat deze distributie heeft geduurd, aan natuurboter en margarine 16705 K.G., zoodat de provisie k 2cent per K.G., bedraagt f 417.627s- v. d. Mooren moest echter, daar de boter steeds vooruit moest betaald worden, een bedrag van f 2800.disponibel hebben, welk bedrag hij k 5% moest leenen. Daarbij moest de boter nu eens uit Heusden en dan weer uit Gorinchem komen, waarvoor hij de vracht moest betalen. Door slechte verpakking ging dikwijls boter verloren, eens zelfs 10 K.G. 4 maal per week moest hij er voor naar de aanlegplaats en moest hij de boter bij de verkoopers te Wijk en Aalburg verdeelen. Was persoonlijk aan sprakelijk en moest de bonnen sorteeren en op het distributiekantoor bezorgen. Het totaal zijner onkosten bedraagt alzoo volgens nota f394.59, zoodat ter verdeeling over blijft f 26.03 72- v. d. Pol. Mijnheer de Voorzitter mag ik hierover nog even het woord Worden de documenten bewaard, of mag ik van de nota van v. d. Mooren een afschrift nemen De bazuinen die over dit zaakje wordt uitgeblazen geeft een onzuiver geluid. De boter werd hier franco geleverd, dus vrachten waren daarop niet. Was er boter te weinig dan had v. d. Mooren dit met de distributie moeten vereffenen. v. d. Mooren had hieraan in het geheel geen werk, dan haalde deze, dan weer een ander boterhandelaar de boter aan de aanleg plaats. De bonnen werden netjes opge plakt by hem thuis bezorgd. Jan Bouman wisselde te Dordt het kleingeld in, om het v. d. Mooren zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorzitter. Dus jullie draait de zaak om en jullie hebt het werk er voor gedaan. v, d. Pol. Neen mijnh. d. Voorz., alle boter handelaren samen hebben het gedaan. Joh. v. d. Pol bracht de boter thuis in het geheele land van Heusden, Dat v. d. Mooren iets meer kreeg dan de anderen, daar w*as niets tegen. Ik kan hierbij ook verklaren, dat de boterhandelaren het er niet bij laten zitten, zij verlangen uitvoering van het door B. en W. genomen besluit. 8. Een adres van den aannemer Michaël uit Aalburg om eenige bepalingen in de bouwverordening te willen wijzigen, zooals dit reeds in 1913 aan de raad is verzocht en waaraan tot heden geen gevolg is ge geven. De bedoelde bepalingen zijn zeer bezwarend voor het bouwen van woningen. De Voorzitter deelt mede, dat indertijd het adres aan de Gezondheidscommissie die in deze de beslissing heeft, is gezonden om advies, met de mededeellng dat de raad de voorgestelde wijziging noodig oor deelde en adviseert ook dit adres aan genoemde commissie te zenden. Hij ver wacht dat binnenkort van de gezondheids commissie een geheele gewijzigde veror dening zal inkomen, die meer in overeen stemming zal zijn met den geest des tijds. De raad besluit hierop volgens het voorstel van den Voorzitter. 9. Een adres van de commissie voor het bouwen van werkmanswoningen te Aalburg, om f 40.000 beschikbaar te stellen uit de midddelen van de Ebbe, voor het bouwen van werkmanswoningen en om in overleg met B. en W. een geschikt terrein te kiezen en zoo noodig te onteigenen. De Voorzitter zegt, dat dit adres heden •erst is ingekomen en zou het willen aan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2