voor iet Land van fleusden jn Altena, de Langstraat en ie Bommelerwaari. No. 3944. Zaierday 3 Januari. Voorkoming en genezing van aambeien. behoorende bij het- De gewone oorzaak van aambeien zijn een verkeerde voeding, gebrek aan lichaams beweging, verstopping en leverkwalen, en de zekerste maatregel tot voorkoming er van bestaat in het zorgvuldig vermijden van deze oorzaken. Aambeien zijn in werkelijkheid opgezette aderen, in- of uitwendig. De aderen en de haar omgevende weefsels worden ontstoken, en hevige jeuk en pijn treden op, terwijl in vele gevallen bloedverlies plaats vindt. De lijder dient niet op koude steenen, natte plekken of stoelen met zachte kussens te gaan zitten, terwijl plaatselijke afkoeling en te veel inspanning van de betreffende spieren de kwaal verergert. De omgevende deelen moeten zorgvuldig gereinigd worden met een spons en lauw water en door een weinig drukken met een zachte doek gedroogd worden. Foster's Zalf zal bijzonder geschikt be vonden worden voor het genezen van alle vormen van aambeien. Zij maakt een einde aan den jeuk en het bloeden, en gaat de ontsteking t8gen zoowel bij in- als uitwen dige aambeien. In enkele der ergste ge vallen was één doos Foster's Zalf voldoende om volkomen genezing te bewerkstelligen. De jeuk hield bijna dadelijk op, en het bloedverlies en de opzwelling der aderen verdwenen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgbaar by alle goede drogisten k fl.75 per doos. Vergadering van den Raad der gemeente CAPELLE, gehouden op Vrijdag 10 De cember 1919, des namiddags te zes uur. Tegenwoordig de heeren C, H. L. V. Valter, voorzitter, A. L. Sneep, J. Michael, P. L. F. Treffers, H. Kerst, J. van der Hoeven en A. J. de Roon, Secretaris Jac. van der Lely. Afwezig R. Middelkoop. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige te lezen, die onveranderd worden vastge steld en geteekend. I. Ingekomen zijn a. van Jan van Pelt een schrijven van 16 dezer, waarin hij bericht zijn herbenoeming tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. b. van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente het proces-verbaal van kas- opneming van 17 dezer, waaruit blijkt, dat de boeken in orde zijn bevonden en op dien datum in kas moest zijn f 7572, met welk bedrag de kas overeenstemde. Beide stukken worden voor kennisgeving aange nomen, II. Komt in behandeling een circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 19 November 1919, G. No. 340 (Ille Afdeeling) waarin zij berichten, dat zij de mogelijkheid en de wenschelijkheid der ver- eeniging van twee of meer gemeenten be neden een bevolkingscijfer van 3000 zielen onder de oogen wenschen te zien en ver zoeken den Raad die wenschelijkheid en mogelijkheid te doen overwegen en hun met s'Raads zienswijze in kennis te stellen. De voorzitter noemt eenige punten, die pleiten voor zelfstandigheid dezer gemeente. De gemeente heeft goede verbinding te water door de haven, welke als de beste haven der Langstraat is aan te merken en bezit bovendien twee stations, zoodat alle foctoren aanwezig zijn, opdat land- en tuinbouw zich naar behooren kunnen ont wikkelen. De financieele toestand dezer plaats is gunstig. De hoofdelijke omslag i3 progressief. De hoogst aangeslagene betaalt nog geen 4% en de laagst aangeslagene 15 honderdste procent van het belastbaar inkomen. De schuld der gemeente bedraagt f 41000. waarvan f12000.voor electriciteitsvoor- ziening en f13000.crisisschuld. De ge meente is den crisistoestand te boven ge komen en zal door het voeren van een gepast zuinig beleid zich zelve zonder bij voeging van andere gemeenten kunnen ontwikkelen. De eischen, welke de Staat door de nieuwe verzekeringswetten aan de gemeenten^ stelt,' zyn groot,, en kan door vereeniging 1 niet verminderen. De druk der. fsalarissen van de ambtenaren is voor deze..gemeente nog 'niet te bezwarend. De leeningen jzijn ;in der"gemeente steeds ge plaatst geworden. De wegen zijn goed onderhouden, terwijUde^gemeentegebouwen in goeden staat verkeeren. De heer^Michael kan zich zeer goed met het gesprokene vereenigen en gaat volkomen accoord met de zienswijze van den voor zitter en is niet voor vereeniging, hetgeen hij Gedeputeerde Staten zou willen berich ten en geen voorste! tot vereeniging in dienen. Oordeelen zij anders, dan wordt door hen een voorstel ingediend, waarna de raad nog altijd een beslissing kan nemen. De heer Sneep zou ook liever zelfstan dig blijven, maar meent dat aan de ver eeniging der gemeenten niet te ontkomen is en zou willen voorstellen deze gemeente te vereenigen met de gemeenten Vrijhoeve- Capelle en Sprang, doch ieder met behoud van een afzonderlijk finantieel beheer. Het voordeel hiervan zou zijn, dat de kosten der salarissen van de verschillende ambte naren gezamelijk gedragen zullen worden, terwijl het onderhoud van wegen en ge bouwen nog ten laste van de afdeeling komt waar ze zijn gelegen. Hij doet dat voorstel omdat de draagkracht der gemeente Capelle het grootst is. De heer Kerst is het met den heer Michael niet eens en zou een voorstel willen doen om deze ge meente met de gemeenten Vrijhoeve-Capelle en Sprang te willen vereenigen. Hij wijst er op dat de raad nu zelf te beslissen heeft en het veel beter is dan over zich te laten beslissen, wat door Gedeputeerde Staten zal gebeuren als het voorstel van den heer Michael wordt aangenomen. Hij acht het :t beste dat de raad zich positief uitspreekt met welke gemeente Capelle moet worden vereenigd. De financiën der gemeenten Vrijhoeve-Capelle en Sprang zijn niet zoo nadeelig, om ons daarbij aan te sluiten. Hij gelooft dat wij sterk staan als dat voorstel wordt gedaan, vooral met het oog omdat er dan een gemeente bestaat, waarvan de bevolking uitsluitend protes tant is. De heer De Roon zou ook gaarne de gemeente Capelle als zelfstandige gemeente behouden, maar vreest dat we gedwongen zullen worden te vereenigen. Hij gevoelt niet veel voor het denkbeeld van den heer Sneep om 'het finantieel beheer van elke gemeente afzonderlijk te doen geschieden. Momenteel zou het voor deze gemeente wel het voordeeligst zijn, omdat de draag kracht hier het grootst is, maar wanneer de zeergegoedendeze gemeente verlaten zullen de lasten veel te zwaar drukken. De heer Treffers zou de zelfstandigheid dezer ge meente niet graag prijs geven en zou Gedepu- Staten willen voorstellen, onder vermelding der argumenten door den voorzitter ge noemd, de zelfstandigheid te willen hand haven. Kan deze gemeente niet blijven bestaan, dat dan vereeniging met de ge meenten Vrijhoeve-Capelle en Sprang den Raad wenschelijk voorkomt. De heer Van der Hoeven zou het betreuren als deze ge meente bij Loon-op-Zand werd getrokken en is voor vereeniging met Vrijhoeve-Capelle en Sprang, omdat er dan een Protestant- sche gemeente ontstaat, welker bevolking hoofdzakelijk dezelfde middelen van bestaan hebben. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel van den heer Michael in stemming, waarover de stemmen staken. Voor de heeren Treffers, Sneep en Michaël, waarna de Voorzitter de openbare vergadering sluit en gaat over in comité-generaal ter behan deling vap reclames van den hoofdelijken omslag en ter vaststelling van het 2e Sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1919. Verslag van de Raadsvergadering der ge meente MEEUWEN, gehouden op Vrijdag 19 Dec., ,voorm. 10 uur. Voorz. Burgemeester Brune. Secr. Sprong. Afwezig Wethouder van Buuren. De Voorzitter opent op de gebruikelijke wijze de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. Ingekomen zijn Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring rekening 1918, aan inkomsten f 19,200,28», en aan uitgaven f20,975,29. Nadeelig saldo f1775,6. Een brief van Ged. Staten d.d. 27 Dec. jl. inhoudende herbenoeming van den heer Brune als Burgemeester. c) Een brief van de Post en Telegrafie van 2 Dec. betreffende een verzoek om de cel met toebehooren kosteloos af te staan aan het Ryk. De Voorzitter stelt voor om de cel kos teloos af te staan en met ingang van 1 Januari het personeel daaraan verbonden eervol ontslag te verleenen. Wordt aldus besloten. Komt ter tafel de verkiezing van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wij! aan de beurt van aftreding is de heer W. Lankhaar. B. en W. stellen ter aanbeveling voor de heeren G. Boom, J. v. d. Beek en Jac. Vos, hetwelk in stemming gebracht wordt. Bij de le stemming worden uitgebracht op Vos 3 stemmen en op Boom 3 stemmen, zoodat een 2e stemming plaats heeft, wel ker uitslag is dat weer 3 stemmen uit gebracht worden op Vos en 3 op Boom, zoodat de stemmen staken en een loting plaats heeft en het lot valt op Vos. Komt aan de orde begrooting 1920, onderzocht door de commissie bestaande uit de heeren de Graaff, Lankhaar en Vos. Het lid de Graaff deelt mede, dat de commissie de begrooting onderzocht heeft en in orde bevonden, en stelt voor deze alzoo vast te stellen. De Voorzitter deelt mede dat de raming H. O. is f13.500.onderhoud van wegen f4000,—. Rente geldleening f306,aflossing geldleening f 1450,kosten van onderwijs f 10.230,98, kosten van verpleging f 500, De begrooting in ontvangst en uitgaaf f 26.900,59 wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De Voorzitter stelt voor eene wijziging te brengen in de jaarwedde van den veld wachter, welke thans gesteld is op f 250, met f 50,duurtetoeslag. De Voorzitter stelt voor de f 50,duurtetoeslag te laten vervallen en de jaarwedde te brengen op f500,—. Komt in behandeling jaarwedde veld wachter. Van Dis. Is het ook bekend, hoeveel pensioen de veldwachter heeft Voorzitter. Ja, 6 gulden per week, maar daar mogen we niet naar rekenen. Van Dis. Dan is het ook veel te wei nig. f 500,is geen menschwaardig bestaan. Voorzitter. Van Dis denkt, het is toch mijn laatste jaar dat ik hier woon. Van Dis. Ja, en dan moeten ze me nog maar eens goed pakken. Lankhaar steunt het gezegde Van Dis. De Voorzitter is het er volkomen mee eens maar het is altijd te laag geweest en Daanse heeft er nooit over gereclameerd, doch we hebben het nu willen verdubbe len, omdat het bij de andere ambtenaren den laatsten tijd de gewoonte is, en met het oog op zijn leeftijd kan men alles ook niet meer van hem verwachten. Het ver wondert me echter, dat hij niet lang eerder gereclameerd heeft. Van Dis stelt voor het salaris te bren gen op f600, De Graaff. Ja, maar is dan f 600,-— ook een menschwaardig bestaan Van Dis. Dat begint er tenminste al meer op te lijken. De Graaff. Ja, maar met pensioen mogen we geen rekening houden en dan is f 600,ook nog te laag. Voorzitter. Met pensioen mogen we niet rekenen, en als Daanse bedanken zou, zou ik sollicitanten moeten oproepen ook op een salaris van f 500,en dan zou er wel geen voor te krijgen zijn. De Graaff. In Drongelen hebben ze er toch een voor. Voorzitter. Ja, maar .die heeft al toe zegging op verhooging. Van Dis. Maar men is toch nooit ver antwoord over zulk een salaris, en stelt nogmaals voor het te brengen op f 600, De Graaff wenscht het zoo te laten en als het verhoogd moet worden boven f500,dan meer verhoogen als f 100, want f 600,is evenmin een mensch waardig bestaan. Straver. Er wordt ook niet veel van hem gevergd. Van Dis. Maar de Graaff noemt het hetzelfde of het salaris van den veldwachter op f 500,dan wel op f 600,gebracht wordt, maar het scheelt me toch veel of ik f2 meer of minder per week heb, en ik stel nogmaals voor het te brengen op f 600,—. Voorzitter. Ik zal het voorstel Van Dis in stemming brengen. De Graaff. Mag ik ook voorstellen om het te laten op f 500,en als het ver hoogd moet worden dan brengen op f 800. Voorzitter. Dan zal ik eerst voorstellen om het hooger te stellen dan f500, Wordt in stemming gebracht waarvan de uitslag is 3 tegen, 3 voor. Tegen stemden de heeren De Graaff, Vos en Straver. Voor stemden de heeren Van Dis, Lankhaar en v. d. Beek. Aangezien de stemmen staken wordt dit punt aange houden tot een volgende vergadering. Komt ter tafel een verzoekschrift van Deurwaarder Vellinga, om verhooging van salaris. B. en W. stellen voor het zoo te laten, daar er niet zooveel werk is. Van Dis. Hij heeft mij gezegd dat hij de f45, die hij daarvoor ontvangt, moet afdragen aan het Rijk. Voorzitter. Ik weet daar niets van en stel voor het zoo te laten, dan moet hij dat eerst maar eens toelichten. Wordt aldus besloten. De Voorzitter deelt mede dat er nog eenige relaraes zijn inzake H. O., en wenscht dit met gesloten deuren te be handelen. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering en gaat over in geheime zitting. BUITENLAND. Autobandieten. De Antwerpsche justitie en recherche hebben, naar de Tel. verneemt, de hand gelegd op twee Nederlandsche jongelieden van ongeveer 24-jarigen leeftijd, P. v. W. uit Dordrecht en zekeren T. uit Ridder kerk. Eerstgenoemde reed begin van dit jaar met een motorrijwiel een 11 jarigen knaap dood en werd deswege veroordeeld. Verder had hij nog andere zaakjes met de justitie te vereffenen, en om daaraan te ontkomen nam hij met T. de vlucht naar Antwerpen op valsche passen. In de Scheldestad hielden zij zich onledig met diefstal van rijwielen en een Harley Davidson Motorfiets. Zelfs stalen zy twee onbeheerd staande auto's en wisten die met hulp van hun valsche namen en passen over de grens in Nederland te brengen. Een der wagens werd in Rotterdam, de tweede in den Haag verkocht. 16 Dec. j.l. ontdekten zij wederom een onbeheerden auto op een der Antwerpsche boulevards. De eigenaars ervan, twee Amerikaansche officieren en hun chauffeur bevonden zich in een café. Van W. zette den motor aan, doch de chauffeur, onraad bemerkend, snelde naar buiten en sprong op de tree plank, juist toen de twee dieven den wagen op gang hadden gebracht. De chauffeur werd door v. W. met een revolver door de hand geschoten en toen hij nog niet den wagen wilde loslaten met het wapen verscheidene malen op het hoofd geslagen, totdat eindelijk de Amerikaan bewusteloos op den grond viel. De twee schurken ontkwamen vervolgens in de auto. Een paar dagen geleden echter is het een rechercheur gelukt ze in handen te krijgen en achter de tralies te brengen. De auto is opgespoord, evenals de in Rot terdam en Den Haag verkochte wagens, die echter reeds in de derde hand waren overgegaan. Noodlottige branden. Omtrent den noodlottigen brand in een gebouwen complex van 6 verdiepingen te Newcastle (niet Londen zooals eerst gemeld werd) wordt nader gemeld In weinige minuten stonden de gebou wen van onder tot boven in lichte laaie. De bedienden, die zich in het bovengedeelte der gebouwen bevonden, konden zich niet spoedig genoeg in veiligheid brengen. Er ontstond een geweldige paniek. De vrouwelyke bedienden klommen uit de dakvensters en vele van haar sprongen van den dakrand naar beneden, waar zij door brandweermannen werden opgevangen. Verschillende van haar durfden den sprong echter niet wagen en werden door een brandweerman, die zich een toegang tot haar had weten te banen, gered. Toen men ten slotte zoover was, dat men het gebouw kon doorzoeken, werden er 10 lijken gevonden. Van de 30 per sonen, die gewond werden, stierven er later nog 2, zoodat er in het geheel 12 per sonen bij dezen brand omkwamen. Een andere brand, insgelijks met nood lottig gevolg, wordt uit Gardijf gemeld Hier brak het vuur uit in een particulier woonhuis en greep zoo snel om zich heen, dat het meerendeel der bewoners, di« in hun slaap verrast werden, zich niet meer in veiligheid kon stellen. Vijf menschen kwamen in de vlammen om. De toestand in Egypte. De «Morning PosU verneemt uit Ale- xandriëHet is duidelijk dat hetvolk nog altijd besloten is, om de missie van Milner te boycotte. Te Alexandrië zijn er weer stakingen uitgebroken onder alle klassen van inlandsche werklieden en nu staken de slagers, zoodat er hier alleen varkens- vleesch, de specialiteit van Europeesche slagers, te krijgen is. De wagenvoerders houden vrachten katoen en koopwaren uit het binnenland aan en vandaag hebben zich de inlandsche zetters bij de beweging aangesloten. Dientengevolge hebben alle inlandsche bladen en bijkans alle Europeesche hun uitgave voor een dag gestaakt. Zwitserland. Lawines. Uit Davos wordt gemeld, dat daar na den enormen sneeuwval der laatste dagen geweldige lawines hebben plaats gehad. Groote sneeuwmassa's stortten van den Schiahorn af en kwamen boven op een huisje neer, waarin zich twee personen bevonden, die werden gedood. Een andere lawine kwam voor het Sa- natoriura van Davosdorf neer en stuwde haar sneeuwmassa's binnen in de lokalen van dit sanatororium en van pension Ger- mania. Een ziekenoppasser en een Rus sische dame werden gedood, verscheidene personen min of meer ernstig gewond. Een derde lawine stortte met ontstui- mige vaart neer op het Israëlitische sana torium en de nabij liggende huizen. Ook hier werden twee personen gedood. Het reddingswerk gaat met groote moei lijkheden gepaard. Een ongelukkige prins. Prins Carol van Roemenië, de vermoe delijke troonopvolger, heeft eenige jaren geleden zeer van zich doen spreken door een huwelijk aan te gaan met de beeld- schoone dochter van een generaal, een juffrouw Lambrino. Dit is natuurlijk niet vlot van stapel geloopen en men heeft het den prins zeer lastig gemaakt, zoo lastig zelfs, dat hij met haar gevlucht is. Zijn burgervrouw ging hem zoo boven alles, dat hij verklaarde bereid te zijn van al zijn rechten als prins van koninkiijken bloede afstand te doen. De koninklijke familie en naar thans blijkt, ook de regeering, hebben het hier niet bij laten zitten. Als officier bij het Roemeensche leger werd de prins gelast zich bij zijn regimentsstaf te Bristritza te melden. De prins heeft dit gedaan. Tot zijn groote schade. Want instede van hem dienst te laten doen, heeft men hem a le gevangene beschouwd. Hij werd opgeslo- ten in een gebouw te Bristritza, waar een kolonel belast werd met zijn speciale be waking. De kolonel, plus royaliste que le roi, neemt zijn taak zoo ernstig op, dat geen levende ziel in staat is den ongeluk- kigen prins te naderen. Ja, zelfs de po ging om hem te naderen, is reeds straf baar twee journalisten, die zich hadden opgemaakt om wat meer te weten te komen omtrent het verblijf van den troon opvolger, werden gearresteerd. Dit bleek een fout te zijn. 'Men had beter gedaan de beide journalisten om den tuin te leiden, want nu werd de aandacht op het feit gevestigd. En het bleek nu, dat het drama nog grooter was, dan eerst vermeld werd. De prins heeft, alvorens aan het bevel tot terugkeer te gehoorza men, getracht zichzelf door een revolver schot van het leven te berooven. Een toeval deed de kogel afwijken en hem slechts licht verwonden. Dezen feiten, waarvan de censuur tot nu toe de publicatie had belet, hebben het Kamerlid Costa-Faru aanleiding gegeven om de nieuwe regeering in de Kamer te inter- pelleeren, een einde aan dezen toestand te maken, waardoor een burger van zijn per soonlijke vrijheid wordt beroofd. Aan den anderen kant heeft de repu- blikeinsche party zich tot de Roemeensche afdeeling van den Bond van de rechten van den mensch gewend met het verzoek om tusschen beiden te komen, en niet een onrecht te laten voortduren, »zelfs al is 't slachtoffer een koninklijke prins.cc Kantongerecht te Hensden. Uitspraak 24 December 1919. TrekhondenwetA. J. S. Cromvoirt f 2 of 1 week T. S. A. V. Veen f3 of 2d.; G. J. T. Hedikhuizen 2 m. f 3 of 2 m. 2 d« F. K. Haarsteeg f 3 of 2 d. SpringstierenreglementJ. P. Werken dam en A. v. P. Capelle ieder f 10 en f5 of 5 en 3 d.F. S. Heusden, D. B. Sieeu- wijk, M. B. v. A. Oudendijk en A. V. Almkerk ieder f 10 of 5 d. Melkverordening HeusdenW. v. d. B. Heusden f25 of 20 d. 437 Sr.C. v. A. Dussen f 10 of 5 d. Jachtwet: J. B. Uitwijk f10 of 5 d. W. S. te Uitwijk, Z. S., P. J. W. en C. V. allen te Almkerk, ieder f5 of 3 d. en H. v. d. L. te Haarsteeg 2 m. f 0.50 of 1 week T. S. DrankwetH. V. Meeuwen f 1 of 1 d. VisscherijwetH. v. K. Well f 1 of 1 d. M. C. B. en M. v. O. te Heusden, ieder f3 of 2 d. 460 Sr.M. v. K. Well f 3 of 2 d. A. A. S te Haarsteeg f 2 of 1 d. ScheepvaartreglementA. K. Woudri- chem f 10 of 10 d. RijkswegenreglementA. M. en M. C. Nieuwendijk ieder f2 of 1 d. BIJVOEGSEL Jffcttwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5