voorlietLantlvaiiHeüsdenenAltenaJeLansstraaïendeëoiiiiiielerwaarfi UITSCHOT sigaren S-oOSCll CU D A j lij dit nr. Mort een bijvoegsel. 5 cent prima» Magazijn St. Jozef. L. DëRKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3946. Zaterdag 10 1920. jj- Bij 3oo stu.k:s franco. riwiLMiimv DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. ItAllLHAWs Heeren- en Kinderkleeding. onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. DRAAGT Und van alten'* Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, •n franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BT& 1 MAGAZIJN /"V f A BÜITENLANDSCH OVERZICHT In een ingezonden stuk van »een Lezer® in het vorige blad werd gewezen op de noodzakelijkheid dat er toch spoedig een einde kome aan het opdrijven der prijzen en de daarmee gelijken tred houdende stij ging der loonen 1 Hoe hoog de loonen ook worden, de arbeiders zijn er niet mee ge baat, want de levensmiddelen worden steeds duurder, ook al ten gevolge van het stijgen der loonen. Wie zal hier verandering in brengen Een Nederlandsch financier, de heer Hel dring, heeft zich een dezerdag en zeer pes simistisch uitgelaten over den internatio nalen toestand, voor zooveel zich die op de geldmarkt openbaart. Hij zeide een alge- meene geldcrisis te verwachten, die op een internationale daling der valuta zou uit- loopen, waardoor er zelfs tegen hooge prij zen niet meer te koopen zou zijn. Wij hebben nu echter van den heer mr. Vissering, president der Ned. Bank, in het II a n d e 1 s b 1. een serie 'artikelen aange troffen, waarin middelen tot verbetering van den internationalen toestand worden aange geven. De heer Vissering voorspelt zulke donkere vooruitzichten niet, maar hij out- veinst zich evenmin, at aller krachtsinspan ning zal noodig zijn om tot herstel te komen. Daartoe dienen z. i. de volgende middelen te worden gebezigd a. op eigen initiatief en op eigen kracht 4. Ieder land treffe voor zich de maat- regelen om aan de domheid van het schep pen van kunstmatige koopkracht thans een einde te maken dit dient te geschieden vóór iedere andere handeling tot wederop bouw, omdat die wederopbouw volstrekt onuitvoerbaar is, indien dit euvel niet eerst beteugeld wordt. De schrijver bedoelt met die kunstmatige koopkracht blijkbaar het opdrijven der loo nen, wrardoor men slechts schijnbaar koopen kan, omdat door de loonsopdrijving alles ook weer duurder wordt. En dan vervolgt hij 2. Eenige landen onderling hebben ter hand te nemen een regeling om tot een ge organiseerden goederenruil te komen. De landen met zeer gedeprecieerde valuta be hooren biertoe zelve het initiatief te nemen in samenwerking met hun buren, die tot levering op crediet in staat zullen zijn. Mochten landen met gedeprecieerde valuta nog langer dralen met het nemen van het initiatief in deze richting, dan moeten de neutralen ook die taak aanvaarden. In Ne derland zijn wij van plan in de eerstvol gende weken een organisatie in het leven te roepen, welke deze werkzaamheid met naburige landen zal opnemen, in de hoop door dit initiatief iets te bereiken. b. in samenwerking van vele landen 3. De herziening van schulden moet worden overwogen. Dit zal stellig voor velen een zeer delicaat punt zijn. Indien men het thans niet onder de oogen durft zien, zal het toch na eenige jaren als een dringende noodzakelijkheid voor de ontstelde oogen van de wereld oprijzen, nadat de aarzeling om de zaken in het ware licht 1. DOOD GEVONDEN. Stel u voor het inwendige van een koop manskantoor in Londen. Het behoort aan een oude reeders-firma. Het is geen kan toor, zooals we dat in boeken beschreven vinden, met kalen vloer, vervelooze schrijf lessenaars en hooge kantoorkrukken, waar op magere klerken zijn gezeten, die dag in dag uit eindelooze reeksen van getallen neerschrijven, maar een nieuwerwetsch, geriefelijk gemeubeld vertrek, toebehoorend aan den chef eener groote reederij. Aan een groote, notenhouten schrijftafel is een oudachtig heer gezeten, een der voornaamste kooplieden van Londen. Hij heeft klaarblijkelijk den middelbaren leeftijd reeds lang achter den rug. Zijn haar is grijs en zijn gelaat is doorploegd met rim pels, waarvan zorg en angst de oorzaak zijn. In deze dagen van scherpe concur rentie, in den zwaren strijd om het bestaan, wordt de mensch oud voor zijn tijd. De heer Wilson, hoofd der firma Wilson en Co. Ledenhuis-straat, Londen, is druk bezig, de verschillende laden van zijn schrijftafel te sluiten en zijn papieren te rangschikken, daar hij op het punt staat, zijn kantoor te verlaten. Nadat hij alles naar zijn genoe gen heeft geborgen, schelt hij en een klerk verschijnt uit het aangrenzende vertrek. ïHebt ge vandaag nog iets voor mij, Clifford »Neen, mijnheer,® antwoordde de aan gesprokene. »Zeg aan mijnheer Frank, dat ik gereed ben, om te vertrekken en vraag hem, of hij met mij medegaat.« »Ja, mijnheer,zeide de klerk, terwijl hij de deur sloot en verdween. »Laat ik eens zien,« mompelde de heer Wilson, »ik meet bij Herbert aangaan, om over die scheepslading te spreken en dan heb ik Isabella beloofd, dat ik wat vruch ten voor haar zou meebrengen.® Hij knoopte zijn jas zorgvuldig dicht en, na zijn hoed en handschoenen te hebben op genomen, begaf hij zich naar het kantoor van zijn compagnon, Frank Muurse. Frank Muurse was een lang, flink ge bouwd jongmei)8ch, met donkerbruin haar. Hij was een van die vriendelijke, mee gaande personen, die zoo gemakkelijk door dit leven gaan, als dit mogelijk is. Hij had een eerlijk manlijk karakter en was niet tot eenige slechte handeling in staat, in één woord hij was een man, die alge meen geacht en bemind was. »Nu Frank, ik sta klaar, om weg te gaan. Ga je mee »Ja, oom. Wil u een oogenblik wach- te willen zien, nog ontzettend veel nieuwe desorganisatie en ellende over de wereld zal hebben gebracht. In verband hiermede zij gewezen op een uitlating van Ludendorff tegenover de corr. van de Matin te Berlijn. Hij zeide o. a. Indien wij in onze eind-ruine, die komen gaat, de Entente met ons meetrekken, dan zal de Entente dat alleen aan zichzelf fe wyten hebben. Ik heb geen bevoegd heid de aandacht van de Entente te ves tigen op het gevaar, waaraan haar kort zichtigheid haar blootstelt. Ik was geheel bereid met de Entente samen te werken, omdat ik meende eenig begrip te ontmoe ten. Vroeg of laat zal een verschrikkelijke katastrofe Europa treffen. Wij zijn daarheen al aardig op weg zou den we zeggen. Zooals het nu gaat kan het riiet blijven, daar is ieder het over eens. De middenstand wordt plat gedrukt en kan zich het hoofd niet boven water hou den, de arbeiders zijn voorloopig rustig, maar hoelang In het buitenland neemt de wanorde steeds toe. In Duitschand nu weer groote moeilijkheden by het spoorwegbedrijf. De arbeiders bij dat bedrijf hebben reeds telkens verhoogingen gekregen. Maar dan stegen de prijzen der levensmiddelen weer dermate, dat hun inkomen niet voldoende was. Nu eischen zij dat de loonen stijgen zullen telkens als de eerste levensbehoeften hooger in prijs worden. De Lokal-Anzeiger meldt in zijn laatste editie Terwijl te Frankfurt aan de Main de GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwer/c. (Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-j en Kaasmesjes. GFJER.O ZILVER -ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, i voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. ten, terwijl ik mijn papieren opruim vZeker,® antwoordde de oude heer, »ik zal langzaam oploopen dan haal je mij wel in.« En hij verliet het huis en liep de straat op, waar zijn neef zich weldra bij hem voegde. Terwijl oom en neef samen op weg zijn naar het spoorwegstation en in 't voorbij komen nog eenige inkoopen doen, willen we mededeelen, dat hun gemeenschappe lijke bestemming *Ravenwoud« is, een buitenverblijf, gelegen op den Midden-Heu vel, te Norwood. Hier had de heer Wilson gewoond, sinds eenige jaren voor den aan vang dezer geschiedenis en had hij, voor zoover dit mogelijk is, de genoegens ge smaakt van het vrijgezellen-leven, terwijl zijn huishouden door een ervaren.huishoud ster werd bestuurd, die een menigte be dienden onder haar bevelen had. De heer Wilson was echter niet een van die dwaze menschen, dis een afkeer heb ben van den omgang met het schoone ge slacht, integendeel, hij beweerde er ge noegen in te hebben en hij kon geen andere reden voor zijn ongehuwden staat aanvoe ren, dan dat hij bemind maar te vergeefs bemind had en nooit tijd had gevonden, weder te beminnen. Hij was trouwens weinig alleen want daar hij een gemoedelijk, gastvrij oud heer was, had hij vele vrienden en het was een zeldzaamheid, als hij niet eenige gasten herbergde. Ean zijner trouwste bezoekers was Frank arbeidere in de spoorwegwerkplaatsen het lijdelijk verzet hebben opgegeven en er vandaag weer veel meer gewerkt werd, is in het gebied van Elberfeld vandaag een staking uttgebroken. Op een aantal groote stations in dit gebied werd gestaakt, b.v. in Düsseldorf, Elberfeld, Hagen, Vohwinkel, enz. Slechts heel gebrekkig kunnen de fabrieken aan den gang gehouden worden. Ook in Keulen en in het gebied van Keulen heerscht groote opgewondenheid onder de spoorwegarbeiders, al is het tot nu niet tot staking of lijdelijk verzet gekomen. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Berlijn wordt met hongersnood bedreigd. Er is nog een voorraad graan voor 14 da gen. Als de toevoer niet gunstiger wordt is de toekomst voor de hoofdstad des rijks al zeer donker. Aan steenkolen is overal gebrek. Vele fabrieken liggen stil. Gas wordt maar geleverd van 's ochtend 5 tot 8 uur en 's avonds van 5 tot 10. Doch niet alleen in Duitschland ook in Engeland broeit het op spoorweggebied. De regeering wil 100 pet. meer dan voor den oorlog aan de arbeiders nitkeeren. Thomas, een der leiders, heeft aangeraden het aanbod der regeering aan te nemen al beantwoordt dit ook met geheel aan de verlangens van het personeel. Bromley, een ander leider, die meer links staat, was er minder goed over te spreken en heeft, zooals de Times het uitdrukt, duidelijk laten uitkomen, dat de behaalde voordeelen voor zijn vereeniging een spoorslag zouden zijn voor verdere eischen. Maar hij is dan ook voorstander van directe actie en zou voor een bloedige revolutie zijn, als niet ongelukkigerwijze het Engelsche volk daarvoor nog niet rijp was. Wat de arbeiders heden zullen beslisseu is nog onzeker, maar het ziet er niet erg hoopvol uit. De Westminster Ga- zette verwachtte Maandagavond echter nog, dat zij het advies van Thomas om de voorstellen aan te nemen wel zouden volgen. En nu ook al in Bulgarye dezelfde moei lijkheden.- Uit Berlijn wordt gemeld In heel Bulgarije staat het spoorweg verkeer stil omdat het spoorwegpersoneel een algemeene staking heeft afgekondigd. De regeering heeft de reserve onder de wapens geroepen. Te Mustafa Pasja, Ka- walla en andere plaatsen is het tot bot singen gekomen tusschen de stakers en de politie. Muurse, zijn jongste compagnon in de zaak en, zooals algemeen gedacht werd, zijn eenige erfgenaam. Frank's jonge mooie vrouw, Isabella, met wie hij op den tijd, waarvan wij spreken, sinds eenige maan den gehuwd was, had zoozeer het hart van den goeden ouden vrijer gestolen, dat deze niet rustte, eer Frank en Isabella voor goed hun intrek in zijn huis hadden ge nomen. Ook Herbert, Frank's oudere broeder, had zijn oom steeds trouw bezocht. Her- bert Muurse was vyf-en-twintig jaar oud hij was lang en donker en geleek veel op zijn broeder, maar in plaats van de vriende lijkheid, die Frank's gelaat kenmerkte, droegen Herbert's trekken den stempel van een hard, onbuigzaam karakter. Hij had een korten tijd een plaats in het leger bekleed maar ziende, dat de bevordering langzaam en het inkomen onevenredig aan zijn behoeften was, had hy zich uit den dienst gekocht. Daar zijn oom had be merkt, dat ook het kantoorleven hem tegen stond, had hij den jongeren broeder ge kozen als compagnon in zijn uitgebreide zaak. Herbert Muurse was sedert twee jaren gehuwd met een dame, die gaarne haar wil doordreef en zeer eerzuchtig was zij woonden te Brighton. De oude heer Wil son hield niet van mevrouw Herbert Muurse en daarom was zij zelden uitgenoodigd, haar echtgenoot naar Ravenwoud te ver gezellen, waar deze zelf altijd welkom wast (üorincheni. Te Sofia had gisteren een ontzagelijke betoeging plaats tegen den Koning en de regeering. Meer dan 40.000 menscheir trokken naar het paleis van den Koning en eischten zijn aftreden. Slechts met moeite gelukte het de politie en de solda ten om de betoogers uiteen te jagen. Zaterdag 10 Januari zal, naar verluidt, dan toch eindelijk het vredesverdrag in werking treden. Duitschland zal dan het protocol van 1 Nov. teekenen en daarna zal aan von Lersner de brief van de ge allieerden overhandigd worden, waarin staat dat de geallieerden er zich toe beperken 275.000 ton havenmateriaal te eischen in plaats van 400.000 ton. Onmiddelijk daarop zal de uitwisseling der ratificaties plaats hebben. Ook zullen dan aanstonds de diplomatieke betrekkingen hervat worden. De bolsjewiki gaan hun eischen temperen. De vertegenwoordiger de Sowjetregeering te Dorpat heeft nu weer beweerd, dat het belachelyk was te zeggen, dat de bolsjewiki hun leer met het zwaard over heel Europa zouden willen verspreiden. Dit is een ge heel nieuwe uitlating maar waarom zou ze niet gemeend zijn? Reeds om zich in het binnenland te handhaven, hebben de bolsjewiki de toe passing van hun eigen leer »voorloopig gesteldhebben zij eenige noodzakelijke compromissen gesloten met het kapitalisme, om een »overgangstoestand« te scheppen, d. w. z. hebben zij hun eigen leer met voeten getreden. Waarom zouden zij dat, ten opzichte van de buitenlandsche politiek Op dezen mistigen namiddag, terwijl de heer Wilson en Frank op weg waren van Londen naar Norwood, gebeurde het, dat Herbert zich met een anderen trein naar dezelfde plaats van bestemming begaf. Hij was met den sneltrein regelrecht van Brigh ton naar Londen gekomen en moest nu terugsporen om in Norwood te kunnen afstappen. De oude heer Wilson was een man van de klok, ook had hij vaste gewoonten, waarvan hij nimmer afweek zoo ging hij altijd met denzelfden trein naar Norwood terug en zij, die zich in de drukte van het bezige Londensche leven den tijd zouden gegund hebben, hem van dag tot dag gade te slaan, konden even goed hun horloge gelijk zetten naar den tijd, waarop hij in 't station verscheen, als naar de klok zelf. Maar hoewel hij nu vertrok met zijn ge wonen trein, was het iets ongewoons, dat zijn neef hem vergezelde. Het was de gewoonte van den jongsten compagnon, om op het kantoor te blijven, totdat de klerken vertrokken waren en met een lateren trein huiswaarts te keeren. Heden had de heer Wilson er echter op aangedrongen, dat Frank met hem zou medegaan, omdat zijn neef er zoo vermoeid uitzag. De jonge man had het de laatste dagen buitengewoon druk gehad en zeer vermoeid zijnde, speet het hem niet, dat hij het kantoor wat vroeger kon verlaten. Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1