Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, Hoofdpijn Ruwe huid, 1 Ccen dnretabaknecr Beste adres voor prima Sigaren levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porceleïrs, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. MIJNHARDT's "1 2LJ A NT. METSELAAR, ook niet gaan doen Juist die principiëele compromissen in het binnenland maken hun dat mogelijk. Zij hebben er nu al in berust, dat de Russische revolutie toch geen wereld-revolutie wordt. Dat feit aanvaar dend, zijn zij letterlijk gedwongen geweest, hun pogingen tot het stichten van een communistische maatschappij, die immers een wereld-communisme veronderstelt, te staken. Zulks eenmaal geschied zynde, is het hoofdbeletsel voor vrede met andere staten uit den weg geruimd. Een telegram meldt, dat de verkiezing van den president van Frankrijk den 17den dezer zal plaats hebben. Zooals men weet, wordt de presidents-verkiezing steeds te Versailles gehouden, waar de beide Kamers in een zaal van het kasteel in congres byeenkomen. Er zal ditmaal met de ruimte gewoekerd moeten worden, want de con gres-zaal telt eigenlijk maar 886 plaatsen en er moet plaats gemaakt worden voor 940 Kamerleden en Senatoren, n.l. 626 Kamerleden en 344 Senatoren. Elzas-Lo- tharingen wordt door 24 Kamerleden en 14 Senatoren vertegenwoordigd. De Fiumekwestie schijnt haar oplossing nabij te zijn. Nitti is nu te Londen en naar medegedeeld wordt zullen besprekin gen gevoerd worden over de autonomie van Fiume, de neutralisatie van de Adriatische kust en de positie van de Italianen in Zuid-Slavie. Dat wijst er op dat de Italianen voor een vergelijk te vinden zullen zijn. Gebruik hiertegen Hoofdpij n-tabletten Prij» per koker 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten BUITENLAND. Tienduizend Amerikanen in Europa verwacht. Een telegram uit New-York meldt dat in den aanstaanden zomer tienduizenden Amerikanen en ook Canadeezen de Euro- peesche slagvelden zullen komen bezoeken, waar zoovele hunner landgenooten en fa milieleden gesneuveld zijn. Alle toeristen-agentschappen melden, dat de reisaanvragen toestroomen. Van Diksmüiden naar Belfort zal een grooten weg worden aangelegd met talrijke hotels. Aardbeving in den Epirus. In den Epirus en in de streek van Ja- nina zijn hevige aardschokken waargeno men. De materieele schade is aanzienlijk er zijn reeds een twintigtal dooden gemeld. De Duitsche verliezen. De ïVorwartsc publiceert het volgende overzicht van de Duitsche verliezen ge durende deu oorlog A. Verliezen van het leger dooden 1.748.246, te weten 4.655.558 manschappen en 62.693 officieren gewonden 4.234.107, waarvan 116.015 officieren gevangenen en vermisten 1.073.619, te weten 1.050.516 manschappen en 23.104 officieren. De gezamenlijke verliezen van het leger bedroegen dus 7.025.972. B. Verliezen van de marine dooden: 24.142. gewonden 29.830. gevangenen 11.654. Totaal met inbegrip van degenen, die in de neutrale landen waren geïnterneerd of aan ziekte zijn overleden 78.342. o Tjphus-epidemie in Siberië. De Japansche mail, die te Londen is aangekomen, bracht een verklaring van kolonel Tensler van het Amerikaansche Roode Kruis betreffende een groote typhus- epidemie die West- en Centraal Siberië geteisterd heeft in October j.l. Ten tijde van de ontruiming van Omsk bereikte het aantal gevallen dagelijks een duizendtal, terwyl in de voorafgaande negen maanden dit aantal in totaal 120.000 bedroeg. De wrakken te Scapa Elow. Londen, 6 Jan. Naar wij vernemen hebben de deskundigen der admiraliteit besloten de wrakken der Duitsche vloot by Scapa Flow in de lucht te doen vliegen, waarschynlyk deze maand. —o Aardbeving ia lexica. Volgens officieel# berichten is Courthan verwoest bij de aardbeving van Zaterdag. Er zijn tweeduizend slachtoffers, onder wie meer dan duizend dooden. Van het gar nizoen van Tiecelo zijn 30 lieden gedood en 60 gewond. Te Barranca grande zijn 300 dooden.tf Het|water in de Barranca- delagua is 25 meter gestegen. Een draadloos telegram uit Washington meldt De aardbevingen, welke Zondagavond in Mexico hebben plaats gehad, hebben vooral Vera Cruz, Oaxaca, Tamaulipas en Morelos geteisterd. Het dorp San Juan is geheel verwoest en tal van slachtoffers worden geteld. De kerktoren' stortte in en doodde vele kerkgangers. Te Jalapa is het grootste deel der huizen verwoest. De andere dor pen werden min of meer ernstig beschadigd. In het geheel werden elf aardschokken waargenomen. fityiiontplefliiig op Spitsbergen. Bij de Adventsbaai op Spitsbergen heeft een mijnontploffing plaats gehad. Dertien lyken zijn reeds gevonden. Dertien mijn werkers worden nog vermist. Men vreest voor hun leven. o Revolutie in Korea. Volgens een bericht uit Washington aan de ^Chicago Tribunec is in Korea een revolutie tegen Japan uitgebroken. De zoon van den Keizer is gearresteerd. o Koren als braudstof. De New-York-correspondent van Central News«, schrijft Thans, nu half Europa honger lijdt en de meest trieste verhalen ons bereiken uit Weenen, maakt een bericht uit Ohama (Nebraska) melding van het verbazingwek kend feit, dat de pachters koren als brand stof gebruiken. Koren, als brandstof, geeft groote warmte, meer zelfs dan kolen. Deze brandstof kost 1.35 1.50 dollar per schepel. Luguber transport. Frankrijk heeft toegestaan, dat het stof felijk overschot van 20.000 Amerikaansche soldaten, die in Frankrijk zijn begraven, naar de Vereenigde Staten zal worden over gebracht. o Een huwelijksreis per vliegtuig. Een huwelijksreis per vliegtuig is zeker nog eenigszins ongewoon. Een Marseil- laansch meisje, koene vliegster, is dezer dagen met den vlieger-luitenant Dorat ge trouwd en de jonggehuwden hebben hun huwelijksreis per vliegtuig ondernomen. Uit Toulon is het jonge paar naar Spanje gevlogen, waar het kort is stil geweest, en vandaar naar Rabat, in Marokko, dat uitgekozen was als plaats, waar de witte broodsweken doorgebracht zouden worden. o Winter iu Spanje. Te Murcia heerscht bittere koude. Te Casteljo en te Almeria is door den hevigen wind onberekenbare schade aangericht. In de omstreken van Santander loopen de wolven het land af. Klopjachten zijn ingericht. Vier personen, die aan deze deel namen, kwamen in een sneeuwlawine om. o De kassier van d'Annunzi» op deu loop. De ïNew-York Heraldc meldt, dat de kassier van d'Annunzio is er vandoor met 750.000 francs. o Bela Kun's londenboekje. Het sHamburger FremdenblatU'verneemt uit BoedapestTegen den voormaligen volks commissaris Bela Kun is een vervolging ingesteld wegens moord in 236 gevallen, roof in 19 en diefstal in 6 gevallen. Ver der is geconstateerd dat tijdens de raden heerschappij 197 millioen kronen voor agi tatorische doeleinden naar Weenen zijn gezonden en dat groote bedragen ter be schikking van de Duitsche communisten zijn gesteld. BINNENLAND. Arrestatie van een Duitschen revolutionair. Men meldt uit Doetinchem aan de N. R. C. De politie heeft gearresteerd den Duitscher G. M., verdacht van rijwieldief stal. Hij was in het bezit van een hand granaat en uit op hem gevonden papieren bleek, dat hij behoort tot de Spartakusclub te Dusseldorf. De politie vond op hem dagvaardingen om voor de Duitsche politie te verschijnen ter zake van Spartacistische Woelingen. Ook was hij in het bezit van •on briof van oen dor Spartakusleiders, om zich na zijn vlucht naar Nederland te wenden tot het Nederlandsche Kamerlid David Wijnkoop om hulp en steun. M. is gisteren naar Arnhem overgebracht. Vliegharens in ons land. Men verneemt, dat de regeering voor nemens is, over te gaan tot den aanleg van twee groote internationale vlieghavens, in twee der steden Amsterdam, Rotterdam of den Haag. De kosten zijn begroot op 2 millioen. o De flaastrichtsche vrouwen het eerst naar de stembus. Op 17 Mei a.s. zal te Maastricht in verband met de uitbreiding der gemeente eene verkiezing voor den nieuwen gemeen teraad moeten plaats hebben. Aan deze verkiezing zullen volgens de nieuwe kies wet voor het eerst de vrouwen deelnemen Maastricht zal dan de eerste plaats in ons land zijn waar de vrouwen aan de ver kiezingen zullen deelnemen. Trawler vermist. Men maakt zich te IJ muiden ernstig ongerust over het lot van den stoomtrawler Amstelland van de Noordzee Exploitatie Maatschappij, scbipper van Rijn, van Sche- veningen. Deze maatschappij verloor in de oorlogsjaren ook reeds twee stoomtrawlers. De Amstelland is het laatst gepraaid den 30sten December. o De ex-Keizer. De Haagsche correspondent van de jDaily Mails schrijft, dat, hoewel het ge rucht onwaar is, dat de Nederlandsche re geering reeds aan de geallieerden haar weigering tot uitlevering van den ex-keizer heeft doen toekomen, de correspondent toch verneemt, dat de Nederlandsche re geering haar inzicht niet heeft gewijzigd, dat Nederland zich in zake de beslissing van de uitzetting laat leiden door wetten en verdragen en moet vasthouden aan haar traditie, dat Nederland altijd een toevlucht is geweest voor politieke vluchtelingen. De Nedenlandsche regeering hoopt dat een andere oplossing kan worden gevonden en beroept zich op de vriendschap van de Vereenigde Staten, die zich tegen de uit levering verzetten. De vraag tot uitleve ring zal echter, verklaard men, gedaan worden zoodra de vrede deze maand ge ratificeerd is. Blijft nu de vraag, welke houding de Vereenigde Staten zullen aannemen en wat de ex-keizer zelf zal doen. Ik verneem, dat de ex-keizer de mogelijkheid overweegt om zich vrijwillig over te leveren. Op die manier zou hij in de oogen van het Duitsche volk een held en een martelaar worden. o deen herhalingsoefeningen, Het ligt niet in het voornemen om in 1920 z.g. herhalingsoefeningen te doen plaats vinden voor reserve-personeel (hier onder ook z.g. personeel in reserve) dat in het genot van groot verlof is. o HOOG WATER. De Beersche Overlaat werkt over 200 M. met 5 c.M. De Bokhovensche Overlaat werkt over 60 M. met gemiddeld 14 c.M. naar buiten. De Vlijmensche Overlaat werkt over de geheele lengte naar buiten met gemiddeld 24 c.M. Men meldt uit Oss Donderdagnacht om 3 uur werden de boeren van Berchem door hulpgeroep en geweerschoten uit hun slaap gewekt, daar het water der Beersche Maas langs den beneden polder was komen binnenstroomen. Tegen den Groenendijk en Veerkade van de Beersche Maas had het grondijs zich opgezet. Zij konden den druk van het water niet meer weerhouden en het is toen met donderend geweld over den Groe nendijk gestort, waardoor in enkele uren verscheidene boederijen, welke van den hoogen waterstand nog vrij waren gebleven, in het water kwamen te staan. By velen baande zich het water een weg door het huis. Het vee moest in veiligheid worden gebracht. Het water op de Waal blijft vallende. Te Zalt-Bommel is de dijkwacht opge heven en is de aanlegplaats der stoom- booten droog. De veerdam staat nog onder, zoodat de gierpont buiten dienst blijft en het verkeer plaats heeft met de stoom- veerpont. Op de scheepswerf zyn de werkzaamheden hervat. —o Nederland en België. Havas seint uit Brussel De Etoile Beige zegt dat Hijmans mi nister van Buitenlandsche Zaken in den ministerraad gezegd heeft, dat, zoo het vooruitzicht van een economische overeen komst met Nederland meer en meer vasten vorm aanneemt de onderstelling van een militair verbond schijnt te moeten worden opgegeven. Alles wat de veiligheid van België betreft, moet voortspruiten uit een overeenkomst met Frankrijk en Engeland. De ministerraad sloot zich eenstemming bij de meening van Hijmans aan, welke mee ning eveneens gedeeld werd door den koning, die zich verheugde over de een stemmigheid van den ministerraad op dit gewichtige punt. Te Gendringen (Geld.) wordt door de justitie een onderzoek ingesteld, naar on regelmatigheden welke bij het distributie bedrijf zouden aan het licht zijn gekomen en waarbij een lid van den gemeenteraad en de distributiecommissie betrokken moet zijn. Door de invoering van het cents tarief voor de tramritten te Amsterdam heeft het vervoer over twee derden van de maand December 399.555 passagiers minder bedragen dan over dezelfde maand van het jaar 1918. o De loouen der gemeentewerklieden te Amsterdam. De Amsterdamsche raad verwierp Woens dag-avond de verhooging van het grondloon met 26 tegen 18 stemmen en nam de voordracht van B. en W. aan met 37 tegen 7 stemmen, om het grondloon te brengen op f 29.70. o Douwes Dekker gearresteerd. Aneta seint uit Weltevreden, d.d. 6 Jan,Douwes Dekker is gearresteerd en gevankelijk naar Semarang vervoerd in verband met de Solozaak. barsten, handen. springende lippen, Gebruikt PUROL. winter- I BEKENDMAKING. HONDSDOLHEID. De Burgemeester van Heusden Gezien eene aanschrijving van den Heer Commissaris der Koningin in Noordbrabant Noodigt de ingezetenen met het oog op het veelvuldig voorkomen van hondsdolheid in verschillende deelen van ons land, uit, om bij het waarnemen van honden met verdachte verschijnselen van die ziekte, daarvan onmiddellijk aan den ondergetee- kende kennis te geven, met opgave van de plaats, waar het verdachte dier zich ver moedelijk bevindt. Heusden, 8 Januari 4920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. o— De Burgemeester van Heusden, maakt bekend: dat zij, die nog in aanmerking wenschen te komen voor het verkrijgen van Ameri kaansche schoenen, zich ten spoedigste ter secretarie moeten aanmelden. Heusden, 8 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Men schrijft aan de »Sum. Post.« Na een verblijf van 24 jaar in de tropen werd Zaterdag j.l. in Slanter de heer A. H. Jiskoot, administrateur van Negri Lawan Estate, ten grave gedragen, Jiskoot was het type van den Oud-Deliaan, Velen zal de joviale hartelijke ontvangst te zijnen huize een aangename herinnering blijven. Rooskleurig zijn de tijden niet altijd voor Jiskoot geweest. Veel pech en tegenstand zijn zijn deel geweest. En juist nu daarin verandering was gekomen, wordt hij plot seling door een korten maar feilen influenza- aanval weggerukt te midden van hen, die hem zoo lief waren. Aan de geopende groeve werd gesproken door den heer Meinesz als oud-collega, door den heer Van Laaren, bij afwezigheid van den hoofdadministrateur der Dolok Merangir My., en ten slotte door den heer Van Aaken als oudsten vriend, die tevens een laatsten groet bracht namens de vele vrienden en oud-collega's in Assahan, die niet aanwezig konden zijn. Namens de familie dankte de heer Van Aaken voor de betoonde belangstelling. Door den hoogen waterstand en de duisternis voer de stoomboot »Metta« Don derdagavond op het z.g. »eilandje«. Met behulp van de stoomboot »Neutraal« die hiervoor eerst stoom moest stoken, werd zij weder vlot gebracht. De heer A. de Moor, onderwijzer alhier, kwam Woensdag zoodanig op het ijs te vallen, dat zijn rechterschouder werd ontwricht en hij ter verpleging moest op genomen worden in het Diaconessenhuis. Het zoontje van H. alhier kreeg op de werf een ijzeren plaat op het lichaam. Hoewel het ongeval zich eerst ernstig liet aanzien, bleek het later, dat het niet zoo erg was en hij zijne werkzaamheden weder spoedig kon hervatten. Tengevolge van den hoogen water stand voer een sleepboot op een van de aanlegsteigers, waardoor de steiger gedeel telijk vernield werd en de sleepboot er met behulp van een andere stoomboot moest worden afgetrokken. Het water op de Maas is iets zakkende. Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 11 A zeer geurig en licht in jj onzen 17 B in j onzen 15 A.B. rook-en pruimtabak in s onzen 14 No. 3 in onzen19 Roode Schrap in J onzen 17 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let wel I Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen d0 echte Duitsche pijpen, sierlijker, deugde- ijker en veel lager in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Werkendam. De gemengde Chr. Zangvereeniging aSoli Deo Gloria« hoopt 13 Januari a.s. haar jaarlijksche uitvoering te geven in de Nutszaal alhier. Ds. Barth van Harderwijk heeft het beroep naar de Chr. Ger. Gemeente alhier aangenomen. De Gemeente der Chr. Ger. Kerk en van de Ger. Kerk B hebben zich bij elkander aangesloten, en zijn nu de Chr. Ger. Kerk geworden, zoodat Kerk B alhier vervallen is. Aalst. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer P. van Ooijen, onderwijzer aan de Muloschool te Hoogeveen, is als zoodanig benoemd te Culemborg. Capelle. Gedurende de maand De cember 1919 werd in de Rijkspostspaar bank op het hulppostkantoor alhier inge legd f6316,72, en terugbetaald f 1649,24. Het aantal inlagen bedroeg 49, dat der terugbetalingen 18. Er werden behandeld 161 telegrammen, waarvan 100 ontvangen en 61 verzonden, terwijl 159 telefoonge sprekken gevoerd werden, waaronder 16 celgesprekken, 2 internationale gesprekken en 4 telefoonoproepberichten. De collecte voor de Weensche kin deren heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 700.terwijl voor onge veer f50.aan giften in natura werd ontvangen. Een woord van dank komt in dezen toe aan de dames van het comité, en aan diegenen, die zich belast hebben met de inzameling van gelden, alsmede aan den heer A. L. Sneep, die de giften in natura kosteloos op de plaats van in lading heeft gebracht. Tot ons genoegen kunnen we me- dedeelen, dat de Raad dezer gemeente heeft hesloten het leegstaand schoollokaal aan de Nieuwstraat beschikbaar te stellen aan de verschillende vereenigingen te dezer plaatse tot het houden van vergaderingen, Hierdoor wordt in een reeds lang gevoelde behoefte voorzien, aangezien de meeste

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2