Geen dnre tabak tncer Beste adres voor prittta Sigaren ANT. METSELAAR, de negen andere, die het verdrag hebben geratificeerd, doen nu maar alsof de vijfde hoofdmogendheid en de 13 overige mogend heden, die tot nog toe in gebreke zijn gebleven, in het geheel niet bestaan, al thans met den heelen oorlog en den vrede niets uitstaande hebben. Want de mogendheden, die nu hebben geratificeerd, zullen eenvoudig de maat regelen ten uitvoer gaan leggen, die volgens het vredesverdrag door alle geallieerde en geassocieerde mogendheden tezamen moesten worden ten uitvoer gebracht. De vier hoofdmogendheden verklaren zich dus kort en goed tot plaatsvervangers van de vijf, waar het verdrag van spreekt, en 9 kleine stellen zich, zonder raadpleging van de overige 13, in de plaats van de iD het vredesverdrag genoemde 22. Hierdoor krijgen de anderen dus de vrije hand om den gewezen Keizer van Duitsch- land voor het internationaal gerechtshof te dagen, wat, naar men zegt, binnen zeer korten tijd geschieden zal. De uitlevering van den Keizer moet volgens het verdrag door 27 mogendheden worden gevraagd. Doch de 14 die niet meedoen, laat men voor wat ze zijn. Ook de Duitsche officieren die zich ver grepen hebben aan het volkenrecht zullen dus gevonnist worden. De Evening Stan dard schrijft dienaangaande. Wat de lager geplaatste misdadigers betreft, die schuldig zijn aan inbreuken op de oorlogswetten, heeft onze marine een lijst van duikboot- en andere commandanten openbaar gemaakt, wien wandaden ten laste gelegd worden en er zijn andere niet- officieele lijsten opgemaakt, waarop voor komen de rechters van kapitein Fryatt, de commandanten van verschillende gevangen kampen, waar barbaarsche behandeling werd toegepast, de generaals die bevel hebben gegeven tot het ir. brand steken van Leu ven, Dinant, Aerschot en de moorden op burgers in die plaatsen. De lijst is zeer lang. Maar de bijdrage van Engeland is tot 100 en die van Frankrijk tot 200 be snoeid. Hoe het er in de harten derFianschen uitziet nu de vrede geteekend is De Temps zegt daarvan Het feit, dat de vijanden van gisteren elkaar de hand gedrukt hebben is symbo lisch. Het beteekent, dat de Duitscher van dat oogenblik af ophoudt voor den Fransch- man een vijand te zijn, dien men het recht heeft als vijand te behandelen. Zoo althans wil het de politieke regel, maar hoe sym bolisch het ook zijn moge, dit gebaar kan noch den geest, noch het hart gezeggen. De staat van oorlog houdt op te bestaan maar een diplomatieke formule is niet vol doende om te doen vergeten en nadat de laatste handteekening gezet is verwijlen onze gedachten met diepe ontroering bij alles wat wij gedurende maanden en jaren geleden hebben^ Dit is het oogenblik, waarop de schrikwekkende tragedie op machtige wijze voor onze oogen wordt opgeroepen. De onbeschaamde bedreiging door Duitschland, de mobilisatie, de overweldiging van Duitsch land, de ontroerende storm naar de grenzen van geheel Frankrijk's jeugd, die zingend ten strijde trok, de sombere dagen van Charleroi en de terugtochtde glorieuze dagen van Marine met het plotseling terug wijken van de keizerlijke horden daarna het begin van de loopgravenoorloghet dagen-, weken-, maandenlang wachten in regen en slijk in den diep doorwoelden bodem, dat alles loopt thans uit op dit protocolaire gebaar, waarvoor de ziel terug schrikt. De slag, waarin de tegenstanders zich eerlijk met elkaar meten, wekt bitter heid noch haat, maar tusschen de Duitschers en ons is meer geweest van een door trots verdwaasd ras; daar zijn de tot asch ge worden steden de stelselmatig verwoeste velden, de bevolkingen zonder bescherming schandelijk verdrukt. Moord is er geweest, massa-deportatie, geheel de afschuwelijk heid van het juk en de schande de sla vernij. Dit alles heeft den moed van onze sol daten aangevuurd en aan de verbonden volken den moed gegeven den strijd vol te houden tot aan het einde, welke ellende er ook verduurd moest worden. Dixmuiden, Verdun, de Somme, de veldslagen in Cham pagne en de slagen in Vlaanderen, mil- lioenen mannen, gedurende vier jaren in dezen helReims verwoest. Parys gebom bardeerd, zonder dat dit volk eenige zwakte toonde tegenover de wreedheid van het lot. Dit wonder was slechts mogeiijk, omdat, ter bescherming van de menschelijke waar digheid, de misdaad gestraft en het recht, tegenover de ergste misdaden, die de His torie kent, gewroken moest worden. Men heeft den oorlog gewild tot aan de over winning, omdat alleen onze overwinning boetedoening kon beteekenen voor hen, die zich als vijanden van de menschheid en de beschaving hadden doen kennen. Eenige handteekeningen onder een proces verbaal betreffende de uitwisseling der ra tificaties, dat'is het einde, het einde, dat aan den gesloten vrede zijn definitieve waarde verleent. Er is vóór en na de plechtigheid der ratificatie ook nog onderhandeld over Fiume en wat daaraan vastzit. Wat er besloten' is, is nog niet bekend, maar hel schijnt nu toch, dat Italië Fiume zal moeten loslaten. De New-York Sun verneemt, dat er tusschen Engeland en Italië overeenstemming verkregen is ten aanzien van de Adriatische kwestie en dat Fiume dienst zal doen als haven van het achterland en Nitti de noodzakelijkheid heeft erkend om Fiume aan het achter land te geven. Echter heeft Nitti daarbij gevoegd, dat het Italiaansche leger, de vloot en de groote massa van het Italiaan sche volk een regeling eischen, die de ge wekte nationale gevoelens bevredigt. In- tusschen tracht Nitti de openbare meening in Italië op zijn hand te krijgen, hetgeen hem blijkbaar binnen afzienbaren tijd zal gelukken. Nitti heeft aangedrongen op de hulp der geallieerden bij deze binnenland- sche aangelegenheid en dezen hebben be loofd, dat zij de onderhandelingen zullen voortzetten* op een wijze, die zich voegt naar den binnenlandschen toestand in Italië. Er is reden om aan te nemen, dat de be slissing omtjrent de kwestie-Fiume aan Wilson zal worden meegedeeld, voordat die vsordt bekend gemaakt. D'Annunzio zelf schijnt ook niet anders meer te verwachten dan een oplossing, waarbij Italië Fiume niet krijgt. Het zelfde Amerikaansche blad verneemt name lijk uit Spalato, dat de dichter in een pro clamatie afscheid genomen heeft van de bevolking van Fium®. De man, die ge zworen heeft, dat van Fiume geen steen op den anderen gelaten zou worden, als de stad niet aan Italië kwam, gaat nu kalmpjes heen, wat er op wijst, dat zijn verstandelijke vermogens tegen de verwach ting in, weer beginnen te functionneeren Italië is door zijn bondgenooten bedrogen en staat nu volstrekt alleen, aldus de dich ter en daar het dientengevolge niet bi machte is zijn rechten in het Adriatische gebied te verdedigen, ziet d'Annunzio zich genoodzaakt zijn vaderlandslievende taak die hij zoo vol hoop bad ondernomen, te laten varen. Het ware wel te wenschen dat de ge allieerde heeren nu ook eens raad wisten voor den toestand in Rusland. Maar dè, land doet hen met de handen in het haar zitten. Engeland ziet met schrik en beving hoe de bolsjewiki hun propaganda uit strekken zelfs tot zijn koloniën in Azië Amerika houdt dagelijks klopjachten op he bolsjewistisch wild en siddert voor het Russisch gevaar. Frankrijk dat door lee ningenonnoembare schatten van zijn vroe geren bondgenoot te goed heeft brult van woede als het aan de bolsjewisten denkt Ja heel de wereld hunkert naar een omkeer ten goede in dit naar den afgrond wanke lende land, Hoe er echter verandering moe komen weet niemand te zeggen, zelfs Cle menceau niet, die anders voor geen klein tje vervaard is. BUITENLAND. Zwitserland. Spoorwegongeluk. Uit Genève wordt gemeld, dat Vrijdag een botsing heeft plaats gehad in den St. Gothard-tunnel, tusschen twee werk liedentreinen. Een werkman werd gedood terwijl 4 overleden onderweg naar het hospitaal. Het ongeluk heeft plaats ge had doordat de machinist het signaal nie had gezien. Dit is het eerste ongeluk da in den St. Gothard-tunnel heeft plaats gehad Spanje. Onrust te Saragossa. Er is een oproer uitgebroken in de artillerie-kazerne te Saragos.sa, dat door den syndicalist Chucca was aangestookt. De muiters dooden een officier en een sergeant. De trouwgebleven troepen dempten het oproer. Chucca werd ge dood en drie soldaten werden gewond, —o Zyn eigen moeder doodgeschoten. Een veertienjarige jongen, Thomas Edward Newton, heeft, terwijl hij in den tuin van zijn ouders te Wantage bezig was op musschen te schieten, bij ongeluk door een raam van het huis geschoten en zijn eigen moeder doodelijk in de borst getroffen. Bij de Donderdag gehouden lijkschouwing verzochten de gezworenen de politie, om tegen den man, die de patronen verkocht had, en de winkelierster, die de jongen op de kermis een geweer had geleverd, maatregelen te nemen. De moeder van den jongen was 41 jaar en laat acht kinderen achter. •«[[mailboot „Afriqae" vergaai. Parijs, 12 Jan. De mailboot «Afriquec van de Compagnie des Chargeurs Réunis, die den 9den Januari van Bordeaux vertrok naar de Westkust van Afrika, is in den nacht van Zondag op Maandag met man en muis vergaan. Het mailschip «Ceylonc, dat 24 uur later uit Bordeaux naar Afrika vertrok, zoekt naar de eventueel overleven den. Naar gemeld wordt heeft men tal rijke vlotten gezien het schijnt, dat de commandant van de «Afriquet zich op een dezer vlotten bevindt. o De ex-Keizer. Londen, 12 Jan. Een Exchange-telegram meldt uit Parijs, dat de nota, waarin de geallieerden aan Nederland de uitlevering van den 'ex-keizer vragen, thans gereed is en binnen enkele dagen naar de regeering te 's-Gravenhage zal worden verzonden. Een Italiaausch passagiersschip vergaan. Negenhonderd menschen verdronken Een Exchange-telegram meldt uit Genua, dat het passagiersschip «Prinses Mafaldac een der grootste Italiaansche Atlantische passagiereschepen, op de terugreis uit Ame rika op een mijn zou zyn geloopen en ge zonken, waarbij een 900 menschen om het leven zouden zijn gekomen. Het be richt is nog niet bevestigd door de maat schappij, waartoe het schip behoort. Crt. o •rkauen. Le Havre, 10 Jan. (I. P. U). Ten gevolge der hevige orkanen der laatste dagen zijn aan de kust van Bretagne een groot aantal Fransche visschersvaartuigen gezonken. Het aantal vermiste visschers werd op meer dan 80 geschat. Londen, 11 Jan. (I. P. U). Door de stormen der laatste dagen zijn in het Ka naal meerdere stoomschepen gestrand. De bemanning kon grootendeels gered worden. Eenige stoomschepen gelden als verloren. Hengartye. Een uur werken ten bate van het volk. In een groote fabriek te Boedapest heb ben arbeiders en beambten *t besluit ge nomen per dag een uur ten bate van het geheele volk te werken. Zaterdag werd met een uur langer werken begonnen. Naar aanleiding hiervan kwam een verte genwoordiger van den minister-president het personeel dank zeggen uit naam van het volk en van de regeering. Hij ver klaarde dat het fabriekspersoneel getoond had te begrypen dat de eenige uitweg uit den huidigen moeilijken toestand des lands, de arbeid is. Amerika al» geldschieter. Washington, 11 Jan. De secretaris der schatkist heeft aan het congres toestemming gevraagd voor een voorschot van 150 millioen dollar voor levensmiddelen voor Oostenrijk, Polen en Armenië, Een afschuwelijke ontdekking. Reuter's agentschap ontving de vertaling van een bericht in de Novoja Roeskaja Spisu, waarin wordt verteld van iemand, die vleesch had gekocht - honderd roebels per pond dat later bleek menschen- vleesch te zijn geweest. Een geneesheer had op de markt een verkooper van men- schenvleesch ontdekt, die toen hij door de soldaten van het roode leger werd gear resteerd, verklaarde het te hebben gekocht van een Chinees, die in de Peter en Paul- vesting dienst deed. De Chinees werd nu opgespoord en erkende ten slotte werkelijk menschenvlee8ch te hebben verkocht. o De aardbeving in Mexico. De correspondent van de «United Pressc in de stad Mexico bevestigd, dat de steden Santillo, Lafragua, Ocotepie, Marzanito, Platachicota en Quimixtlan door de aard beving totaal vernield zijn. Andere steden zijn gedeeltelijk verwoest. In den staat Puebla zijn eveneens vernielingen aange richt. Het aantal dooden wordt officieel geschat op 3000. Velen stierven aan uit putting en gebrek en aan hun wonden, omdat er geen hulp was. De regeering stuurt voedsel- en hospitaaltreinen naar de geteisterde gebieden. stoker en de passagier Jan Lampe zijn behouden op Urk aangebracht. Tengevolge van den storm zijn de tele graafverbindingen door het geheele land zoo slecht, dat Dinsdagmorgen alle tele- grammen van Amsterdam uit, voor andere in ons land gelegen plaatsen per post wer den verzonden. Een ramp voor Scheveningen. Wederom is Scheveningen door een nieuwe scheepsramp in rouw gedompeld. Althans wordt als zeker aangenomen, dat de stoomtreiler «Amstellands van de Noord- zee-Exploitatiemaatschappij te IJmuiden, welke op 24 December van daar is uit gevaren en met Nieuwjaar werd terugver wacht. is verongelukt. Het schip is 30 December voor het laatst visschende gezien en sedert is er niets meer van vernomen. Men vermoedt, dat het op de thuisreis. Op Oudejaarsavond, toen het op zee ge weldig spookte, door een stortzee is over vallen en met man en muis vergaan. Een haiikbiljettcndlefstal van een half millioen, Vrijdagnacht heeft men zich door middel van braak toegang verschaft tot de binderij der firma Joh. Enschedé en Zn. aan het Klokhuisplein te Haarlem. Zooals men weet worden bij deze firma de bankbiljetten en andere geldswaardige papieren, gedrukt Men heeft zich met een belangrijk bedrag, naar schatting voor 4 500.000 aan bank biljetten van f 1000, f100 en f10 uit de voeten gemaakt. Aan de bankbiljetten van f 1000 ontbreken de handteekeningen van den president en secretaris van de Ned. Bank, benevens serie-letter en nummer op de bankbiljetten van f 100 ontbreken de handteekeningen van den president en se cretaris op die van f10 ontbreekt de handteekening van den secretaris alleen. Bij de biljetten bevinden zich 293 bank biljetten van f 10, serieletter R 403 bank biljetten van f 100 serieletter BE, en een nog niet bekend aantal biljetten van f 1000, en ook eenige misdrukken en afgekeurde, waarover een blauwe streep loopt. De verdragen van 1839. 's Gravenhage, 12 Januari. Nu he Vredesverdrag in werking is getreden, kan dezer dagen de toezending aan de Tweede Kamer worden tegemoetgezien van het wetsontwerp betreffende de toetreding van Nederland tot den Volkenbond. (Cor.-Bur.) Een wel ontstaan. Te Heesselt (Tielerwaard) was een groote wel ontstaan, een oppervakte van 12 tot 15 vierk. meter beslaande. Het is met groote inspanning gelukt de wel te stoppen. Door verzakking is één huis geheel onbe woonbaar geworden en als verloren te be schouwen. -»Op vele andere plaatsen is schade door het kwelwater veroorzaakt. De oeverafsehuiving op Texel. Men vreest dat de afschuiving van don zeedijk bij 't Horntje niet te stuiten is. Vele personen zijn er ijverig werkzaam om 't gevaar af te wenden. Er is 24 voet diepte gepeild tegen den dijkvoet. Alle woningen in de nabijheid zijn door de be woners verlaten. o Luthersche Gemeente te Breda, 's Bosch en Heusden vereenigd en zullen de predik beurten door één predikant worden waar genomen. Het water van de Maas blijft lang zaam vallende, hoewel dit zeer belemmerd werd door den Wester storm der laatste dagen. Thans nu Maastricht weder be- angrijken was meldt zal het vallen wel ophouden en waarschijnlijk ook hier weder nieuwen was intreden. Zaterdag 47 Januari a.s. zal het 25 jaar zijn geleden, dat onze gemeente veldwachter D. van Kuijk in functie trad. Wij vertrouwen dat dezen dag voor hem niet onopgemerkt zal voorbij gaan. BINNENLAND. De Maas. Men meldt uit Maastricht De Maas blijft wassen. Ze stond om 4 uur op 4.24 M. Dit is hooger dan ze in jaren geweest is. België seint nog was. Sehip vergaan ep de Zuideriee. Zondagmiddag 2 uur is het' motorschip «Oving IIIc, der N. V, Oving te Rotter dam in de Zuiderzee tusschen Edam en Hoorn vergaan. De schipper, de stoker «n de knecht verdronken. Da vrouw van den BEKENDMAKING. Dekens en Onderkleeding. De Burgemeester van Heusden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat aan de Centrale Magazijnen van Militaire Kleeding en Uitrusting te Woerden verkrijgbaar worden gesteld a. gebruikte, goed gewasschen en gere pareerde kunstwollen en molton dekens, gesorteerd in donkere kleuren b. gebruikte, gewasschen en gerepa reerde katoenen manshemden en wit ka toenen tricot borstrokken en onderbroeken, in verschillende afmetingen. De prijzen zijnkunstwollen dekens f 2.75 p. stuk. Molton dekens f 0.90 per stuk. Onderkleeding f 0.50 verhoogd met kosten van verpakking en vracht. Zij, die van deze aanbieding wenschen gebruik te maken, kannen hunne bestel lingen schriftelijk inleveren ter secretarie vóór den 15 dezer. Heusden, 10 Jan. 1920. De Burgemeester voornoemd. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Onze stadgenoot de heer J. Stap, thans volontair ter secretarie te Veen is als ambtenaar ter secretarie be noemd te Capelle a/d IJssel. Naar we vernomen is do dienst der Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 41 A zeer geurig en licht in onzen 17 6 in 2 onzen15 A.B. rook-en pruimtabak in J onzen 14 No. 3 in 2 onzen19 Roode Schrap in 2 onzen 17 Verder alle bekende merken. Bekend door zijn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let wel! Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echto Duitsehe pijpen, sierlijker, deugdr ijker en veel lager in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksche poort N 4, HEUSDEN. Andel. De collecte ten behoeve der Weensche kinderen heeft in deze gemeente f 236 opgebracht. In het gezin van A. S. alhier, doet zich een geval van typhus voor, terwijl bij een logé van den landbouwer M. C. dyphti- ritus werd geconstateerd. Bij den landbouwer A. de L. viel de arbeider O. v. R, van den hooizolder, ernstig gekwetst werd hij opgenomen en bleek de toestand van dien aard dat naar huis vervoeren niet mocht gebeuren. In het afgeloopen jaar werden op het hulptelegraafkantoor 1608 telegrammen en 1280 gesprekken behandeld. Beneden-Langstraat. De hooihandel gaat thans vrij goed en de prijs is zeer vast. Men besteedt voor goed handelshooi tot f55 per 500 K.G. Capelle. De visscher J. R. alhier had j I. Vrijdag het geluk een prachtigen visch- otter te vangen ter waarde van ongeveer 30 gulden. Tengevolge van den hevigen storm der laatste dagen is de zoogenaamde »Veerpad«, die de verbinding vormt tus schen onze gemeente en het Overland onder water geloopen, waardoor het verkeer ge stremd is. 's Gravemoer. By zijne familie alhier, kwam het treurig bericht, dat de 18-jarige varensgezel C. Nederveen, varende op het motorschip «Oving III« uit Rotterdam nabij Hoorn in de Zuiderzee is verdronken. Ook de schipper van dat vaartuig moest zyn leven in de golven laten. In het afgeloopen jaar zijn door het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 942 telegrammen, waarvan 402 verzonden en 540 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 631. Op de rijkspostspaarbank werden 323 inlagen gedaan ten bedrage van f 32982.87, terwijl 208 terugbetalingen plaats hadden tot een bedrag van f25681.39. Alles zit hier onder het water de binnenpolders tengevolge van de meer dan overvloedige regens, de buitenpolders door overstrooming der kaden of het niet loosen der sluizen vanwege den hoogen water stand in de rivier. Over de vaart is het eene zee gelijk, ijzig om aan te zien. Vele huizen staan daar rondom in het water en de bewoners kunnen niet anders dan per vaartuig dan straatweg bereiken. Geen wonder, dat thans vooral reikhalzend wordt uitgezien naar de door het Rijk toegezegde verhoogingen en verzwaring der kaden langs de Dongepolders, waarna ook de keersluis aan de Hooge Brug in de wintermaanden kan gesloten worden. Meeuwen. Donderdagavond 15 Jan. a. s. des n.m. 6 uur zal in het café Smits alhier een spreker optreden van den Ned. Bond van Christelyke Landbouw, Tuin-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2