te koop: VOERPOT, DIENSTBODE. BERTELS Bouw- en Weilanden Gnillfuitne de £t«w „De Mei» en ïoselenzang." HALSTEREN (N-Br.)- nette DIENSTBODE. C. BOUMAN - Heusden. Notaris KNOOK Verkouden E. B RIN CRM AN, Clito-, Alrichi- sa Bürkepp-Rijwislsn. een nette Verstelnaaister Lijnzaadkoekjes met Suiker. veilen en verkoopen Draineerbuizenfabrieken gedijd. Pédicure. Een geëmailleerde groot 75 Liter, met gegalvani seerde pijp. Te bevr. bij A. MANIE te Doeveren. te ANDEL, Eenige zeer vruchtbare Spreekuur: Dagelijks, behalve 's Maandags, Vughterstraat 101 's-Bosch. bouw en Zuivelarbeiders teneinde pogingen in het werk te stellen om ook in deze ge meente een afdeeling van dien bond te stichten. Loop der bevolking gedurende het jaar 1949.- geboren 13 mannen en 12 vrouwen, totaal 25. ingekomen 15 mannen en 20 vrouwen, totaal 35. vermeerdering aldus 28 m. en 32 vr. is 60. overleden 8 m. en 2 vr., totaal 10. vertrokken 14 m. en 23 vr. totaal 37. vermindering aldus 22 m. en 25 vr. is 47. Totale vermeerdering aldus 6 m. en 7 vr., is totaal 13. De bevolking op 31 December 1918 bestond uit 435 m. en 404 vr. is 839. zoodat thans het zielental bestaat uit 441 m. en 411 vr. is 852. Het aantal levenloos aangegeven bedroeg 2. Het getal huwelijken 5. Raamsdonksveer. Het paard van bakker S. sloeg op hol. Het dier ren de vanaf de Dorigebrug met den wagen achter zich tot aan het Kruispad waar het tot staan werd gebracht. Ongelukken kwa men niet voor. Naar we vernemen zyn bij het ge meentebestuur reeds enkele aanvragen om bouwterrein in den Dombosch ingekomen. De fancy fair ten bate van het Wit- Gele kruis zal gehouden worden op 19, 20 en 21 Januari. De familie Kieboom ontving het treurige bericht dat hun zoon Abraham, schipper van de *Cornelia« te Rotterdam was overboord geslagen en jammerlyk ver dronken. Door den storm en het hooge water is hier veel schade aangericht. Op den Oosterhoutschen dijk staan bijna alle wo ningen voor de helft in het water. Alleen de kamers zijn tot nog toe droog gebleven. Het vee is naar hooger gelegen plaatsen gebracht. Alle polders langs de Donge staan blank. Men weet tot heden niet of er gaten gevallen zijn of dat het water over de dijken is heengekomen. Het Fort en Steenpad staan telkens onder en zijn niet anders dan met roei- booten te bereiken. Zelfs aan Keizersdijk hebben verschillende bewoners hun kippen en vee naar veiliger plaats moeten brengen. Ook het Sandoel heeft veel te lijden gehad. De Oostenrijksche kinderen voor het Prot, Comité worden alhier Woensdag verwacht. Onder de kinderen alhier heerscht in hevige mate de slijmhoest. Zaterdag had Oiympia telegrafisch uitstel gevraagd aan den Bond voor den wedstrijd tegen Vitesse. Toen zij Zondag nog geen antwoord hadden, besloten zij maar, mede met het oog op het onstuimige weer, stiekum thuis te blijven. Waarom keuren de consuls niet vroeger de terreinen af, daar toch ieder weldenkend menzch beseffen zal, dat voetbal met zulke weers gesteldheid tot de onmogelijkheden behoort. Bovendien had Oiympia uitstel gevraagd per betaald antwoord, wegens een sterfge val in de familie van drie spelers. De R. K. Voetbalbond liet echter op antwoord wachten. Sprang. Op den akker voor de wo ning van den landbouwer Chr. [de R. langs den straatweg lagen 4 boomstammen. Maandagmorgen kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat er 3 van ge stolen waren. De dieven bleven onbekend. Onze dorpsgenoot W. J. Nieuwen- huizen slaagde voor het gehouden examen in de bouwvakken, uitgaande van de Hanze leergangen te Geertruidenberg. De storm van jl. Zaterdag en Zondag heeft in deze gemeente vooral aan de rieten daken veel schade gedaan. Bij v. d. H. is de kap van een schuurtje midden door gebroken. Door den hoogen water stand staat in de meeste kelders wel een halve voet water. Bij den uitgang van het Gereform. kerkgebouw zal a.s. Zondagmorgen collecte worden gehouden -voor den nood der Weensche kinderen. Onze dorpsgenoot J. G. kwam tot de minder aangename ontdekking dat men uit zijn woning een bedrag van f 12, had ontvreemd. Den gemeenteveldwach ter Kuysten mocht het gelukken de daderes (een lOjarig meisje) tot bekentenis te brengen. Tot kerkvoogd by de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer L. A. Rijken. De loop der bevolking in deze ge meente was op 31 Dec. 1918 1802 31 Dec. 1919 1814 waarvan 950 mannen en 864 vrouwen. Veen. Vergadering van den Gemeen teraad op Donderdag, den 15den Januari 1920, des voormiddags ten 10 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen Stukken. 2. Aanbieding rekening algemeeu arm bestuur over 19.19. 3. Nota van aanmerkingen bij Ged. Staten gevallen op de begrooting voor 1920. Tot volontair ter secretarie alhier is benoemd de heer J. G. W. Schouten alhier. Wijk. Wij vernemen uit goede bron dat de bij Ds. G. alhier inbeslag genomen kolen geen smokkelkolen, maar distributie kolen zijn, inbeslag genomen wegens ver voer zonder vervoerbewijs. Openbare vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op 29 Dec. 1919, ten 7.30 uur des nam. Alle leden zijn tegenwoordig. Ingekomen is Een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, waarin wordt bericht, dat de ge- rneenterekening onveranderd is vastgesteld. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bezwaarschriften tegen hun aanslag in den Hoofd. Omslag van D. van Campen, Chr. Milienaar, J. Millenaar, J. van Beu- zekom, A. Vos, J. G. Frings, C. M. Don ken, C. Bouman en A. J. van Dis. Deze worden tot nader onderzoek in handen gesteld van B. en W. Een verzoekschrift van het bestuur der pas opgerichte Bouwvereeniging om toe stemming voor het vergaderen in de open bare school. Deze toestemming wordt verleend. Een schrijven van A. Vos, waarin wordt te kennen gegeven, dat adressant naar zijne meening onvoldoende brandstoffen ontvangt en verbetering in de regeling verzoekt. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar de regeling derj brandstofïenvoorjiening niet tot de competentie van den Raad behoort. De heer Nieuwkoop stelt voor Vos te berichten, dat hij zich bij de Brandstoffen commissie kan vervoegen. De Voorzitter vindt dit niet noodig, men kan dan den secretaris wel steeds werk geven met briefjes schrijven, Spreker heeft Vos vaak genoeg gezien, zoodat deze best eens even inlichtingen had kunnen vragen. Wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat op 16 Dec, jl. de kas van den Gemeenteontvan ger is opgenomen, waarbij bleek dat in kas was f 5,68. Vervolgens komt aan de orde de be grooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1920. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze met algemeene stemmen goed gekeurd. Daarna heeft de benoeming plaats van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer P. van der Schans. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W, voor deze vacature worden voor gedragen le P. van der Schans, 2e Jac. de Haan, 3e B. van Mersbergen. De heer van Campen vraagt of in het vervolg de naam van den aftredende op het convocatiebiljet kan worden vermeld De Voorzitter zegt dat hiertegen geen bezwaar is. De heer van Gammeren vraagt of de Raad aan deze voordracht gebonden is, welke vraag de Voorzitter bevestigend be antwoordt. De heer van Campen vraagt daarop een nieuw briefje. Ingeleverd worden 5 geldige briefjes, alle uitgebracht op den heer P. van der Schans, terwijl twee blanco zijn ingeleverd. De heer van der Schans is alzoo met algemeene stemmen herkozen. De Voorzitter stelt daarna namens B. en W. voor een geldleening aan te gaan voor kasgeld, groot f 6500. Een kasgeldleening voor 1919 a f3500. moet worden afgelost, terwijl bovendien ongeveer f 3000.moet worden uitgege ven, waarvoor geen middelen voorhanden zijn. De heer van Campen zegt, dat de tijd van betaling van Hoofdelijken Omslag en landpachten is verschenen en zou deze door den ontvanger willen laten innen om daar mede betalingen te doen. De Voorzitter zegt, dat die gelden nog niet alle binnen zijn en dat toch de beta lingen moeten doorgaan. De heer van Campen beaamt dit, doch meent dat dan ook de betalingen aan de gemeente op tijd moeten geschieden. De Voorzitter wijst er op, dat in verband met de nieuwe samenstelling van den Raad het kohier van den Hoofdelijken Omslag dit jaar zeer laat is vastgesteld, waardoor de betalingen dier belasting zyn verlaat. De heer van Campen vreest, dat de betaling dezer belasting nu van verschil lende jaren in elkaar zal loopen. De Voorzitter wijst er op, dat de ont vangsten op verschillende dienstjaren vol gens bestaande voorschriften zorgvuldig ge scheiden moeten blijven, zoodat daarvoor geen gevaar bestaat. De heer Nieuwkoop zegt van den Voor zitter begrepen te hebben dat er een Raadsbesluit bestaat waarbij de vaststelling van het kohier van den Hoofdei. Omslag voor 1919 tot na infunctietreding van den nieuwen Raad werd verschoven. Spreker vraagt welke motieven den Raad tot dat besluit hebben geleid. De Voorzitter zegt, dat deze zaak thans niet aan de orde is. De heer Nieuwkoop zegt, dat het wel kan zijn, dat deze zaak naar de letter thans niet aan de orde is, doch gelooft dat die late vaststelling een oorzaak van de behoefte aan deze kasgeldleening is. De Voorzitter zegt dat het nog niet betaalde gedeelte van den H. O. slechts een kleinigheid beteekend bij hetgeen er tekort kemt. De heer Nieuwkoop begrijpt niet waarom op de voor een paar maanden opgemaakte begrooting een post van f 2000.voor kasgeldleening is geplaatst, terwijl nu f 6500.noodig zou zijn. De Voorzitter meent, dat de heer Nieuw koop dit wel zal gaan begrypen, als hij wat langer Raadslid is. Meu verplicht de gemeenten de jaarweddeverhoogingen aan het onderwijzend personeel inzake de wet Visser uit te betalen, terwijl de hiervoor benoodigde gelden pas over eeriigen tijd uit 's Rijks kas beschikbaar worden gesteld. De Voorzitter deelt mede op welke wijze de verrekening van de Rijksvergoeding voor het lager onderwijs plaats heeft. Spreker vraagt of de Raad toch de onder- wijzersjaarwedden en die der overige amb tenaren op tijd wil uitbetalen De heer Nieuwkoop zegt dat door deze kasgeldleening de ontvangsten de begroo ting aanmerkelijk zullen overschrijden, en vraagt of er dan ook uitgaven zijn die dit zullen doen. De Voorzitter zegt dat tegenover de buitengewone ontvangst dezer leening een gelyke buitengewoe uitgave staat, want in het leeningsbesluit wordt vermeld, dat de leening vóór of op 31 December 1920 moet worden afgelost. Spreker verklaart dat de mógelijkheid bestaat, dat niet het geheele bedrag noodig zal zijn. Valt het wat mee met de ontvangsten, dan is het Dagelijksch Bestuur wel zoo wijs om niet meer geld op te nemen dan beslist nood zakelijk is„ De heer Nieuwkoop is er voor op tijd te betalen, maar de gemeenteontvanger moet ook al doen wat hij kan om de ontvangsten op tijd te innen. Spreker ziet er gevaar in als de ruimte maar ge leend wordt. Wat de rnenschen verschul digd zijn moeten zij ten spoedigste betalen. De heer van Campen zegt te hebben vernomen, dat over 1918 nog niet alles is betaald en zou dit zeer betreuren. De rnenschen moeten maar tot betaling ge dwongen worden als ze niet goedschiks willen. De Voorzitter weet dit op 't oogenblik niet, maar bij de aangeboden rekening over dat jaar hebben B. en W. een staat van oninbare en nog te verhalen posten overgelegd. De heeren hebben toen geen aanmerkingen gemaakt. Er moet volgens spreker op tijd worden betaald, maar er zijn ook gevallen dat men wel eens uitstel verleenen moet, als de rnenschen moeilijk kunnen. Dat moeten particulieren wel eens doen en de gemeente zeker ook wel eens. 'tls goed dat deze rnenschen eraan herinnerd worden, doch men kan er niet altijd dadelijk met geweld achter heen trekken. De heer Nienwkoop vindt, dat de post die nu nog te verhalen is wel bewijst, dat velen die wel kunnen ook niet op tyd betalen, Spreker zou liever maar f 5000.- leenen. De Voorzitter herhaalt dat B. en W. volstrekt niet meer zullen leenen dan strikt noodzakelijk is. Het voorstel van B. en W. wordt daarop in stemming gebracht en met 6 tegen een stem aangenomen. Tegen stemde de heer van Campen. De heer Nieuwkoop meent, dat het naar zijne meening hier de plaats is mede te deelen, dat in een gezin, dat waarschijnlijk bedeeling ontvangt van het Burgerlijk Armbestuur, verkeerde toestanden heer- schen. Het Armbestuur is toch in zekeren zin ondergeschikt aan den Raad, en de Raad kan daarom pogingen tot verbetering aanwenden. Spreker deelt mede, vernomen te hebben, dat in bedoeld gezin kfnderen tusschen 14 en 18 jaar, van beiderlei geslacht in eenzelfde bedstede den nacht doorbrengen. De Voorzitter vraagt waar dit geschiedt en of deze rnenschen een huis van het B. Arrab. bewonen. De heer Nieuwkoop bevestigd dit. De Voorzitter zegt, dat als die, woning niet aan de woningverordening voldoet er misschien kan worden ingegrepen, doch de heer Nieuwkoop zal dan een naam moeten noemen, opdat er een onderzoek kan plaats hebben. Men moet echter voorzichtig zijn. Als de woning onvoldoende is, is er nog niet zoo gemakkelijk een betere te bekomen. Spreker vraagt of die rnenschen zich niet in contact kunnen stel len met het Burgerlijk Armbestuur. Is verbetering der woning noodzakelijk en weigert dat Bestuur, dan zou men verder kunnen zien. De heer Nieuwkoop zegt dat er naar zijne meening van onwil volstrekt geen sprake is, maar denkt, dat dit Bestuur ook niet met genoemde ongewenschte toestan den op de hoogte is. De rnenschen zullen zelf ook niet op verandering aandringen. De Voorzitter vraagt of de heer Nieuw koop overwegend bezwaar heeft het be trokken gezin te noemen. De heer Nieuwkoop zegt, dat het gezin van Wed. T. van Beuzekom wordt bedoeld. De Voorzitter zegt dat het Dagelijksch Bestuur nu een onderzoek zal instellen en sluit hierop de vergadering. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Ondertrouwd M. Smits 26 j. en M. A. van Hemert. 26 j. MEEUWEN. (Dec. 4919.) Geboren Meeuwis, z, v. D. G. A. Smits en Joh. van Burgel Peter, z. v. M. Hoef- laken en Joh. van AndelMetha, d. v. M. M. Schreuders Pietje Johanna, d. v. J. A. van Dis en A. Diepenhorst. Overleden M. v. d. Beek. NEDERHEMERT. (Dec. 1919). GeborenHendrikus, z. v. A. v. d. Werken en D. v. d. Werken Willem, z. v. W. van Loon en J. van Ooijen Aria Peternella, d. v. A. de Jong en S. Vos Antonius Adrianus, z, v. J. v. d. Pol en C. Kozijn. GENDEREN. (Dec. 4919.) Geboren Marinus Pieter, z. v. M. J. Mouthaan en O. D. Walraven. Getrouwd A. van Leuveren, 27 j. en M. Bax, 23 j. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 9 Jan. 3.45 M. 3.34 M. N.A.P. 40 9 3.16 3.14 11 9 3.08 3.04 9 12 9 3.18 2.92 Rivierberichten. Op 13 Jan. in meters in cM. s-Hertogenbosch 4.26 4- N. A. P. val4 nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 4.20 val 4 (Maas) 3.96 99 val 2 Crévecoeur (Dieze) 4.16 99 val 2 Crévecoeur (Maas) 4.08 9 was 1 St. Andries (Maas) 5.62 9 9 was 9 St. Andries (Waal) 6.35 9 9 was 21 Grave 10.35 9 9 was 35 Maastricht 46.35 9 9 was 35 Op 12 Jan. Lith 6.40 99 val 4 ADVERTENTIES. Gevraagd te Heusden, om 'eens in de veertien dagen één dag aan huis te komen. Brieven letter N bureau dezer Courant. Terstond gevraagd eene Waseh buitenshuis. Brieven te zenden aan: Mevr. WIJNANDS, Brugstraat 15 's-Hertogenbosch. VERKRIJGBAAR BIJ zal op Donderdag 29 Januari, in Café ROZA te Andel, b ij inzet en op Donderdag 5 Februari 1920, in Café KALIS bij toeslag, telkens n.m. 2 uur ten verzoeke van den Heer J. DE FIJTER te ANDEL en VEEN, als 4.03.33 H.A. Bouwland, verhuurd voor f 1508 per jaar, en 8.47.20 H.A. prima kwaliteit Wei land, zeer geschikt voor melkvee. In perceelen en combinatie. Te aanvaarden I April a.s. Het Huis met Schuren te Andel wordt niet geveild, als zijnde uit de hand ver kocht. Zie biljetten. U kunt Uw verkoudheid, Uw keelpijn, Uw hoest zoo gemak kelijk genezen met de LIA-ta- bletten. De LIA-tabletten bevat ten geen verdoovende bestand en deelen. Hun verzachtende wer- Iking ontleenen zij hoofdzakelijk aan geneeskrachtige kruiden. De Gedeponeerd Handelsmerk. O tabletten1 kosten overal f 0.75 per doos* Eischt onze handteekening L. 1. Akker, Rotterdam. TEL. INT. No. 4 HoofdvertegenwoordigerJ. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. ONTVANGEN: EEN PARTIJ EERSTE KLAS üiMÊT Spotgoedkoop Opruiming van gebruikte Rijwielen, Zak lantaarns, Batterijen enz. VERHUREN, EMAILLEEREN en BIEZEN voor den handel, W. E. O. Carbid Olie Benzine. Aanbevelend, W. LA GRAUW, NieuwendJJk (N.Br).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 3