Geen dnrctaliakmeer Beste adres voor prima Sigaren De ramp bij Cuyk. ANT. METSELAAR, hem. En heel wat politici waren voor standers of liever vóórstemraers van Cle menceau, omdat ze bang waren voor de klanwen en de rancune van den tijger. Maar parlementslid-af, wat kon hij hen dan nog doen, als zij eindelijk zijn tyran- nieke juk afschudden Hij had wel een scherpe pen en zou die ook wel weer op nemen. Maar dat kon hen niet veel meer schelen, van het oogenblik af, dat hij geen senator of kamerlid meer was. De fel kritiseerende journalist Cleraenceau was vooral zoo gevreesd en machtig geweest, omdat hij tegelijk parlementslid was en als zoodaneg de kunst verstond ministeries te verbrijzelen. Dat is dan ook de oorzaak, dat, toen de voorbereidende vergadering gehouden werd, waarin de Kamer en Senaatsleden aanwijzingen gaven voor de definitieve verkiezing, de meerderheid haar stem niet uitbracht op Clemenceau, maar op Decha- nel. Voor de stemming plaats had ver klaarde Clemenceau nog tegen het Kamer lid Lenail, die hem kwam zeggen, dat men weinig ingenomen was met den toestand, waarin de vrede Frankrijk liet: Geef mij twee jaar tijd om den vrede te winnen, evenals gij my twee jaar gegeven hebt om den oorlog te winnen. Deze verklaring, waarin de oude Tijger, die zich tevoren hooghartig nonchalant de canditatuur van het presidentschap had laten aanleunen, bij het bedreigd zien van die candidatuur als het ware er om vroeg dat men hem, den 78jarigen, die niet lang meer te leven zou hebben, toch twee jaar het presidentschap zou toestaan, doet nu na zyn nederlaag, bijna dramatisch aan. Voor den grijsaard een zeer bittere pil. Misschien wel een zegen. Het is beter op het gloriepunt zich terug te trekken dan langzaam af te takelen en geduld te wor- om een schitterend verleden. Dechanel is in 1856 geboren. Hij schijnt een uitnemende kracht te zijn. Ten slotte zij nog meegedeeld dat Vrij dag de Vereenigde Staten zijn drooggelegd Des avonds heeft men den drankduivel, of »demon rumc zooals hij aan de andere zijde van den Oceaan heet, begraven. In verschillende hotels en restaurants is da met min of meer plechtigheid geschied. De muren waren met rouwfloers behangen en hier en daar waren zelfs doodkisten geplaatst. Natuurlijk hadden de inrich tingen vanwege de plechtigheid hun prijzen verhoogd, al schonken enkelen bij het pe perdure diner ook een glaasje voor niets Van nu af mogen dranken in de Ver. St ten hoogste een half procent alcohol be^ vatten. HET HOOGE WATER. Dorpen en Gehuchten overstroomd. Blijkens by het ministerie van Waterstaat ontvangen telegram is de dijk "bij Cuyck doorgebroken. Ook de spoorwegdijk is doorgebroken, zoodat het treinenverkeer ge stremd is. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de heer Gelinck en de commissaris der koningin in Noord Bra bant zijn naar de bedreigde streek ver trokken. De Maasdijk, welke is doorgebroken, is de linker leidijk van den ouden bovenmond van de Beersche Maas. Die oude bovenmond is ondertusschen opgeheven door het leggen van de spoorlijn van Nijmegen naar Venlo. Nn gaat al het water, dat de Maas overlaat door den benedenmond van de Beersche Maas. Tweehonderd meter Oostelijk van de spoorlijn VMook-Cuyk is Vrijdagnacht om streeks 1 uur die leidijk doorgebroken over een breedte van 60 M, Het water drong met onstuimige kracht door de opening, al het zand van den dijk en de rails meevoerende en kilometers ver het land overstroomend. Het stadje Cuyk liep bijna geheel onderde bewoners repten zich naar de bovenverdiepingen hunner huizen. Inmiddels waren de bewoners in al de in Noord-Brabant gelegen dorpen, behoo- rende tot de gemeente Cuyk, door het water totaal verrast. Wie kon, vluchtte met have en goed naar de beide intact gebleven stukken van den spoordijk, de meesten naar het deel dat naar Cuyk leidt. Hier kwamen de vluchtelingen met hun kinderen, vee en stukken huisraad in dichte drommen aanzetten. Wie op het andere deel van den spoordijk was, spoedde zich naar Mook. Naar alle kanten werd om hulp geseind en weldra arriveerden booten van de Rijks- en Provinciale Waterstaat en van de spoorwegen, terwijl ook vele particu liere booten hulp verleenden. Die hulp was noodig. Honderden bewo ners der overstroomde dorpen hadden geen cans gezien te ontkomen, en vluchtten, sommigen met hun vee, naar de zolder verdiepingen. Toen wij met een roeibootje door het verdronken land voeren, kwamen wy voorbij tal van boerenwoningen, waar de menschen nog steeds met hun koeien, paarden en varkens op zolder zaten. Velen waren er, die hun woning, vooral met het oog op hun vee, niet wilden verlaten en het riskeerden als slachtoffers te vallen. Nog veel grooter echter was 't aantal van hen, die slechts het veege lijf hadden kunnen bergen en hun kostbaren veestapel voor hun oogen hadden zien verdrinken. Op sommige punten in de buurt van de spoorlijn lagen de kadavers van koeien, varkens en^paarden om de erven heen. Het reddingwerk heeft den geheelen dag geduurd, en werd des avonds, hoe moeilijk ook, voortgezet. De kans was groot, te meer omdat de wind westelijk (d. i. ver keerd) bleef, dat sommige woningen zouden instorten, daar ze door het water onder mijnd zijn. Telegraaf. Hoe de ramp plaats vond. De Verslaggever van de Prov. N.-Br. Bossche Courant schrijft hierover nader De groote doorb. ^eschied in den ringdijk tbij Cuijk, at geu„<i.uuen Va- luwschen dijk, die de vb.binding vormt tusschen den grintweg Cuijk-Katwijk naar den Spoordijk, 's Nachts werd er de wacht gehouden de dijk was in verschillende vakken verdeeld. By het vak, waar de doorbraak geschiedde, bevonden zich o.a. het raadslid Martens en de veldwachter Van Haaren. Martens zag omstreeks drie uur, dat het water aan den dijk begon te borrelen, een teeken dat hij op door breken stond. Dit was een punt, waar men het minst een doorbraak verwacht had, hoewel het water er tot aan den kruin stond. Eensklaps sloeg 1.50 M. van den dijk weg, waardoor Martens en Van Haaren van elkander werden geschei den, zoodat laatstgenoemde slechts over Mook is kunnen terugkeeren. Onmiddellyk werden waarschuwingsschoten gelost en werden de klokken geluid en de menschen in de naaste omgeving, die reeds ter ruste waren, gewaarschuwd. Met een donderend geweld stortte zich de Maas door dit gat het land van Cuyk binnen, 't Moet vjolgens ooggetuigen een oorverdoovend en angst wekkend lawaai geweest zijn, waarmee zich spoedig de hulpkreten van de door het water verraste bewoners vermengden Ook het geloei der koeien en het geschreeuw der andere beesten, die plotseling in het water stonden was verschrikkelijk. In allerijl zochten de bewoners, in de eerste plaats die van het gehucht Nieuwwinkel, die de eerste slachtsoffers waren, beveiliging in de bovenverdiepingen en zelfs op de daken. Hun hulpgeroep was hartverscheurend, terwijl de watermassa brullend kwam aan zetten en met groote kracht tegen de huizen beukte, die ieder oogenblik dreigden in te storten. Het was een algemeene paniek, die nog verergerd werd doordat het water ook de machines der electrische centrale bereikte en de vuren doofde zoo dat de heele gemeente in duisternis ge huld was. Onmiddellijk waren alle handen in de weer om hulp te verleenen zoo goed en kwaad als het aanvankelijk kon. Men had echter geen booten. Direct werd er naar alle kanten getelegrafeerd en succesievelijk werden verschillende bootjes aangevoerd door den waterstaat, de spoorwegmaat schappij en particulieren. Men begon aan stonds met het afhalen van de slachtoffers der overstrooming die op de daken hunner woningen zaten. Wij spraken een man, die met 18 andere personen op een houten keet heeft gezeten tot een boot hen kwam afhalen. Een vrouw vertelde hoe zij met haar kinderen naar den zolder was gevlucht en ten slotte door het dak gered werd. Overal zag men heele gezinnen op de daken zitten. Maar het aantal booten is te gering om snel hulp te komen ver leenen. Dat had ten gevolge dat in den laten namiddag dus nagenoeg twee dagen na het plaats vinden van de ramp, nog lang niet alle huizen waren bereikt ge worden. En al dien tijd hebben de men schen al dag en nacht op de dakgn gezeten onder de verschrikkelijkste ellende. Wy hooren vertellen van een weduwe met 7 kinderen, die al twee dagen in dien toe stand verkeerden, zonder dat men hen had kunnen bereiken. Een lid der Waters- noodcorammissie deelde ons mede, dat hij schatte dat er nog wel 1 0 0 0 men schen moeten worden afge haald. Gunstiger berichten van de Maas. Men seint uit Grave Maas en Beersche Maas zyn vallende. De dijken zyn behouden. Men seint uit Cuyk De dijk van St. Agatha heeft het ge houden. Men gelooft dat hij het ook verder wel houden zal, daar het water vallende is. Verzakking van een kademuur te Rotterdam. Rotterdam. Zondagmorgen omstreeks 7 is aan het Steiger te Rotterdam de kade over de^geheele breedte van de straat, over een lengte van 40 k 50 meter weggeslagen. Door denT'aanhoudenden trek van het i*.* water was de kade ondermijnd. Deze is toen van de fundeering geschoven en in de vaart terecht gekomen. De geheele straat zakte daarna in. De in die straat gelegen waterleiding en gasbuizen, benevens de electrische kabel knapten af. Het water van de leiding deed de straat op een 10-tal meter verder wegzakken. Op het oogenblik van de ver zakking bevond zich niemand op de kade, zoodat bij dit ongeval geen menschenlevens zijn te betreuren'. Voor de bewoners der huizen langs de kade, was het natuurlijk een groot ongerief. Zij konden hunne huizen niet verlaten en waren tevens van gas en water ontstoken. Doordat het gas nog uit de afgebroken buis vloeide werd het hun verboden de kachel aan te maken en mocht in de nabijheid niet gerookt wor den. Later op den dag heeft men de gasbuis dichtgestopt en voor de huizen een noodbrug gelegd om de bewoners het ver laten hunner woning mogelijk te maken. Morgen zal men het herstellingswerk be ginnen. Dit zal voor de scheepvaart veel ongerief meebrengen. Het Steiger kan dan niet gepasseerd worden. Dit is de kortste verbinding tusschen Maas en Schie. De hnlpverleening. Amsterdam, 17 Jan. De Algemeene Watersnoodcommissie te Amsterdam en de Koninklijke Nationale Bond voor Redding wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje-Kruis, hebben, evenals bij de groote watersnoodramp in 1916, weder in onderlinge samenwerking de maatregelen getroffen om aan de slachofters van de overstrooming in de provincies Limburg en Noord-Brabant hulp te kunnen bieden. De vertegenwoordigers van »Het Oranje- Kruis* in beide provincies zijn gemachtigd reeds dadelyk de eerst noodige hulp te verleenen. Nadat Vrijdag te Keulen een waterstand genoteerd was van 9.58 meter is tegen den avond het water gaan vallen. Uit alie steden van den boven- en midden-Rijn wordt vallen van het water gemeld. In Koblenz stond het water nog hooger dan in het beruchte jaar 1882. De straten staan volkomen blank. Tusschen Dusseldorf en Keulen, over een afstand van 30 tot 40 meter, is de Rijndijk bezweken onder de kracht van het water. Groote stukken staan onder water Ook in Niel bij Keulen is de dijk door gebroken, en onophoudelijk stroomt het water hier binnen. Het grootste gedeelte van den dieientuin staat volkomen onder water. Speeulatle in beuwsteen. In verband met den woningnood en hem ter oore gekomen onrustbarende berichten, zond het Kamerlid De Jonge het volgende telegram aan -den Minister van Arbeid Minister van Arbeid, Den Haag. Steenhandelaars jagen prijzen op, eischen opslag twaalf gulden per duizend bouw- klinkers. Tusschenkomst regeering drin gend noodzakelijk. o Kattenreiletje van 6 tet 10 gulden. In Friesland is de prijs van kattenvellen van 6 tot 10 gld. per stuk. Het gevolg is, dat poesjes, die zich 's nachts buiten wagen, niet erg veilig zyn. o Deedeljjke ral. Te Heerlerbaan viel een vrouw, die met een kind ten doop was geweest, van de trappen. Zij werd naar huis gedragen, op bed gelegd en 's avonds vond haar man haar lijk. Zy laat 9 kleine kinderen na. o Dat schikt. De aan den Raad van Hoensbroek aan geboden begrooting van 1920 bevat het eindcijfer f 3.488.664.82J. De hoofdelijke omslag is geraamd op f154,000 tegen f 25.000 in 1919. De Duitsehe landverhuizer». Morgen komen ongeveer 500 Duitsehe landverhuizers over Rheine per extra trein te Rotterdam aan om van daar per scheeps gelegenheid naar Brazilië te gaan. Zilrerbeaa. By kon. besluit van 10 Januari is be paald, dat tot en met 31 Dec. a.s. ten kantore van het agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam kun nen worden ingewisseld de zilverbons van fl.en f2.50 (beiden van den ouden vorm) en van f 5, alsmede vanede zilver bons van f 2.50 (zilverbons van de eerste soort). let Duitiehe geaaatichap. Een Wolff-telegram bericht, dat dr. Rozen, de Duitsehe gezant te 's-Gravenhage, is overgeplaatst naar Madrid en dat in zijn plaats tot gezant te 's-Gravenhage is be noemd kolonel Renner. Kolonel Renner was tijdens den oorlog militair-attaché by het gezantschap in Den Haag. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Den 17en dezer herdacht onze gemeenteveldwachter, D. v. Kuijk, den dag, dat hij „voor 25 jaren alhier in functie trad. Om 11 uur werd de jubilaris op het gemeentehuis ontvangen, en na de ge- lukwenschen van het gemeentebestuur en het personeel der secretarie in ontvangst genomen te hebben, werd hij verzocht ter vergadering van B. en W. te verschijnen. In deze vergadering werd hem mede na mens den gemeenteraad, een fraai zelf-por- tret aangeboden in prachtig vergulden lijst. De Burgemeester hield daarbij een zeer hartelijke toespraak tot v. Kuijk, waarin hij de goede trouw en hoedanigheden van dezen ijveren ambtenaar schetste. De ju bilaris betuigde voor het cadeau, dat zoo geheel met een stillen wensch van hem overeen kwam, zijn hartelijken dank. Tehuis komende, werd hij reeds spoedig vereerd met een bezoek van den EdelAchtb. Heer Kantonrechter, die hem namens het Kantongerecht kwam gelukwenschen en die dezen gelukwensch in gevoelvolle woor den nederlegde. Des nam. 2 uur werd den jubilares even eens aan huis door het personeel der sec retarie een zeer mooi inktstel als souvenir aangeboden, waarbij het woord werd ge voerd door den jongste der ambtenaren. Deze sprak van de goede verstandhouding die ook tusschen v. Kuijk en dit. personeel bestaat. Wij vernemen, dat door het corps politie ambtenaren aan hun collega een keurig rookstel werd gepresenteerd. Tal van in gezetenen zonden bloemen en cadeaux. Des nam. om 3 uur bracht de Heus- densche Harmonie hem een serenade. Na dat de muzikanten flink waren onthaald, werd een muzikale wandeling gemaakt door de stad met den jubilaris en familie voorop. Met ingang van 16 Januari is door de Prov. Noord-Brab. Electriciteits My. in haar register als erkend installateur inge schreven, de firma gebrs. Boeren, Electro- technisch-installatiebureau te 's Bosch, tij delijk kantoor houdende alhier. Door den hoogen waterstand is het achterterrein en de stapelplaats der mate rialen op de scheepswerf, nagenoeg geheel blank geloopen, terwijl van een in aanbouw zijnd schip de kiel tot over de helft in het water staat, zoodat de werkzaamheden hieraan zeer worden belemmerd. Dinsdagavond zijn met den tram van half acht de eerste Oostenrijksche kinderen alhier aangekomen. De kinderen, een 17tal, zien er tamelijk goed uit. Heden Dinsdagnacht, is met het oog op het hooge water het Telegraafkantoor den geheelen nacht open geweest. Nieuwe Overzeesche Tabak ponden 55 ets. In puntzakjes van ons 11 A zeer geurig en licht in onzen 17 B in 3 onzen15 A.B. rook-en pruimtabak in J onzen 14 No. 3 in I onzen19 Roode Schrap in onzen 17 Verder alle bekende merken. Bekend door zyn groote sorteering van de goedkoopste tot de fijnste merken. Let well Alles uit directe voorraad te leveren. Enorme keuze in houten- en steenen TABAKSPIJPEN in ruim 70 verschillende modellen. Wederom ontvangen de echte Duitsehe pijpen, sierlyker, deugde- ijker en veel lager in prijs. Aanbevelend Tabak- en Sigarenhandel, Wijksshe poort N 4, HEUSDIN. Door het Rijk is alhier aangekocht het pand, toebehoorende aan de familie Van Oort, naast het Post- en Telegraaf kantoor, en wel voor uitbreiding van dat kantoor, daar de ruimte den laatsten tijd te klein is. Prov. Ct. Tot kantoorbediende aan het post en telegraafkantoor alhier, is benoemd den heer H. Canters uit Bern. Het water voor onze stad heeft een buitengewonen stand bereikt. Het is zoo hoog gestegen, als nog niet is voor gekomen, zoolang de Nieuwe Maasmond is gegraven en de peilschaal zelfs den stand niet meer aangeeft. Zondag begon het water sterk op te komen, zoodat nabij de Wijksche poort en Wilhelminaplein wacht werd gehouden. Zondagnacht werd om 12 uur een tram met materiaal aangeveerd om tusschen de opritten nabij de Wijksche poort te kisten, waarmede Maandagmorgen een aanvang werd gemaakt. Het werd hoog tijd, want het water vloeide reeds tot in de poort en thans, Dinsdagmiddag, staat er circa een halven meter verval voor. De keeten aan de aanlegplaats kregen het te kwaad, tot den nok stonden zij in het water. Om elf uur Maandagmorgen ging de' keet van de Heusdensche Stoomboot maatschappij aan het drijven en was in een oogwenk met den sterken stroom verdwenen en naar we vernemen tegen de brug te Drongelen in stukken geslagen. De keet van de stad is met kabels aan de wai vastgezet en hoopt men op deze manier te behouden. Het eiland Nederhemert is ondergeloopen, wat sinds jaren ook niet meer heeft plaats gehad. De Conserven- fabriek staat geheel in het water, zoodat de vaten die op het terrein liggen in allerijl moesten geborgen worden. De booten hebben hunne aanlegplaats nu aan den wal nabij de ijstent, waar de goederen gelost en geladen worden. Hedenmiddag bericht men ons dat het water langzaam begint te zakken, doch heden nacht met den springvloed verwacht men een nog hoogeren stand. Andel. De verhuring van zitplaatsen in de Ned. Ilerv. Kerk voor het jaar 1920 bracht f 532,op tegen f 395.in het vorige jaar. Voor de militielichting 1921 zijn 10 personen ingeschreven, waarvan 3 recht hebben op vrijstelling wegens broederdieust. Tot ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren D. Mans en M. de Fijter Az. Aalst. Voor de betrekking van onder wijzer aan de openbare school alhier heb ben zich 6 sollicitanten aangemeld. Beneden-Langstraat. De handel in riet is ongekend lusteloos en tengevolge van het hooge water komt er van het snijden ook niets terecht. Dat loopt be« slist op een schadepost voor de handelaars in riet uit. Capelle. Tengevolge van den voort- durenden was van het water in den Binnen- polder zijn verschillende bewoners van den Waalwijkschen dijk genoodzaakt geweest hun schuren te ontruimen en hun vee naar veiliger plaatsen te brengen. De W. v. Gandsvaart staat op sommige plaatsen blank, waardoor de tuinderijen geheel onder water zijn geloopen. Door heeren kerkvoogden en nota balen der Nederd. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk is besloten het zitplaatsen - geld met 100% te verhoogen, ten einde van het daardoor verkregen geld het trak tement van den predikant te verhoogen. Drunen. Alhier wordt door den vee arts te Heusden een cursus in Paardeken- nis gehouden waaraan door een 20-tal personen wordt deelgenomen. Drongelen. Bij de veehouder B. Tref fers werd door de veearts te Heusden milt vuur geconstateerd. De wettelijke maat regelen om de uitbreiding der ziekte te voorkomen werden genomen. Geertruidenberg. Door het niet op komen van ïSparta* 's Bosch boekte ^Ex celsior* Zondag een overwinning van 50. Mej. P. Duchateau is benoemd tot onderwijzeres te Loonachendijk. 's Gravemoer. Tot verbetering van het predikantstractement hebben heeren Kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier drie koperen lichtkroontjes, waaronder twee antieke, verkocht voor de kolosale som van f 4000.De opbrengst er van moet op het Grootboek worden geplaatst, teneinde de rente daarvan voor het beoogde doel aan te wenden. Bij eene zeer goede opkomst werd voorgaande week alhier een lezing ge houden in het belang van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders. Ook onze arbeiders gaan zich meer stellen in het teeken des tyds, n.l. de organisatie en vereeniging.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2