Firma ALPH, HUP8CH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, Rheumathiek «*2 Brand- snijwonden levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. De watersnood. PUROL koude en pijn spreekt nog van andere belangrijke stich tingen.* Dat zijn enkele staaltjes van de wijze, waarop_Helfferich den steeds grijnzenden Matthias te lijf ging. Waar het tot zulk een strijd komen kan, is de politieke at mosfeer van een land wel bedorven en is het noodig, dat zij weer eens gezuiverd wordt. Maar of dit geschiedt op de wijze, waarop een Helfïerich het aanpakt De geaillieerden gaan weer de handels betrekkingen met Rusland hervatten. De Sowjet-regeering beschouwd dat als het aanbreken van een nieuwen dageraadals zou het de welvaart spoedig in het oude Czarenrijk weerkeeren. We helpen het hopen. Dat de Russische regeering een anderen koers uitgaat is buiten twijfel. Niet alleen heet het dat de terreur, maar ook dat de doodstraf is afgeschaft. Dat is natuurlijk een toenaderingspoging waarbij op een contrabeleefdheid van de geallieerden wordt gerekend. Nu, bijna de heele Engelsche Middelandsche Zeevloot stevent op het oogenblik naar de Zwarte Zee. Misschien wel omdat Odessa door de Rooden bedreigd wordt. In ieder geval is dit antwoord op Rusland's mildere koers niet zoo erg vriendschappelijk. In Hongarije is men niet gesticht over het vredesverdrag. De oud-minister An- drasser noemde het smadelijk en onrecht vaardig en zeide dat er van het seandpunt van patriottische gevoelens maar één ant woord op is»nooit.« Een ander hoog geplaatst Hongaar verzekerde dat de alge- meene stemming niet is voor onderteeke- ning van het verdrag. Als er geen be langrijke veranderingen in worden aange bracht, met betrekking tot de territoriale eischen, zou Hongarije het verdrag niet teekenen. In Italië is de algemeene spoorwegstaking geproclameerd, ja zelfs meldt een telegram uit Berlijn, dat de algemeene werkstaking is uitgeroepen. Overal in het land hebben anarchistische vergaderingen en betoogingen plaats waarbij de troepen nog al hardhan dig optreden. De werkwilligheid keert in Duitschland nog niet terug. Zoo wordt geklaagd dat in de grootste en best ingerichte locomotief reparatie-inrichting te Nied van ernstig werken geen sprake meer is. De arbeiders zijn aanwezig, maar meer ook niet. Ze lanterfanten, beraadslagen en vergaderen den heelen dag door. De directie heeft er daarom toe moeten overgaan de werk plaats te sluiten. Het personeel is met ingang van 2 Februari ontslagen. Om de zelfde redenen heeft de regeering, daar zij een verdere verkwisting van de rijksfinan ciën door uitbetaling van loonen, die feite lijk niet meer zijn dan presentiegelden, meent niet te kunnen verantwoorden, ook de werkplaatsen te Keulen en Krefeld en het district Keulen en die te Mülheim en Wedan in het district Essen gesloten en de arbeiders ontslagen. Zoo moet het wel gaan als de arbeiders geen geweten meer hebben en vermorsen van een anders tijd en goed regel wordt. in de ledematen, spierpijn, gewrichtspijn, spit in den rug. Gebruik hiertegen MIJNHARDTs Sanaperin-tabletten, Koker 60 c. bij alle drogisten BINNENLAND. Het gevaar voor de Geldersche Vallei. Naar aanleiding van het bericht, dat te Ede, van den burgemeester van Veenendaal het verzoek was ingekomen, gelegenheid te scheppen tot het eventueel onderbrengen van vluchtelingen, is door het N. v. d. Dag naar de mogelijkheid van een doorbraak van den Ringdijk geïnformeerd. Hierbij bleek, dat de toestand van den Rijndijk Dinsdag naby Rhenen kritiek was. Woensdag is hij veel verbeterd door het vallen van het water en men hoopt een doorbraak te ontgaan. Bij een even- tueele doorbraak zou de geheele Geldersche vallei onder loopen. De spoordijk Den Bosch—Oss vernield. Het verkeer Den Bosch—Oss is gestremd, wegens doorbraak van den spoordijk bij Orthen en Nuland. De van het dichtings- werk losgeslagen biels rameien den dijk stuk. Wijchen bedreigd. Donderdagmorgen is een dijk doorge broken welke Wijchen beschermt tegen het kwelwater. Het water komt van twee zijden, van Balgoy en Fiftrik, op Wijchen toestroomen. De Vordenscheweg is reeds ondergeloopen. Enkele huizen in Wychen zijn reeds door het water bedreigd. In Beek zijn Woensdagmiddag door storm verschillende schuren ingestort. In de Ooij is nog slechts één huis be woond. De communicatie met de Ooy en Eilecom kan slechts met bootje worden onderhouden. De Waal is 17 cM. gevallen. Keulen meldt 67 cM. val. VHertogenbosch en omgeving. Uit Herpen meldt men, dat het water der Beesche Maas vallende is. De toestand blijft niettemin zorgwekkend. Nog steeds wordt de wacht gehouden, daar het water nog tot aan den top van den dijk staat. Yele inwoners brachten hun vee weer op stal. Men bericht uit Haren, dat het dorp geheel onder water staat. Té Macharen kan men de woningen slechts door het water wadende bereiken. Uit M e g e n wordt bericht, dat de toestand aldaar verslechterd is. In de Kapelstraat en den Buitenhoek staat het water op eenige plaatsen een meter hoog, Het water is vele huizen binnengeloopen. De rioleeringen hebben geen afvoer meer, wat tengevolge heeft, dat ook in het stads gedeelte de straten onder water staan. Het water wast nog. Uit K e s s e 1In onze gemeente staan vele huizen diep in het water. De bewoners zijn ondergebracht in hoo- ger gelegen woningen en in de scholen. Tengevolge van het hooge water staat de stoomzuivelfabriek stop. Vele inwoners hebben gebrek aan brand stoffen. Ook 's- Hertogenbosch heeft van het water te lijden. Vandaar meldt men dat in »De drie Mollen* een tweetal hui zen, tengevolge van de werking van het water, is ingestort. Daar men het ongeval zag aankomen, konden de beide woningen intijds ontruimd worden. Op de Koninginnelaan drong het water in de kelders. Door middel van pompen poogt men de kelders watervrij te houden Uit Rosmalen wordt gemeld, dat de Zomerdijk, die dit dorp en Nuland tegen overstrooming moet vrywaren, zich goed houdt. Men is dag en nacht in de weer de zwakke punten te versterken. In het buitenwater is geen was meer. Tengevolge van het kwelwater moet bin nendijks veel geruimd worden. In de Langstraat. Uit W a a 1 w ij k, dd. 20 Jan. a.d. Bossche Ct.« Door den hoogen vloed is het water in den buitenpolder alhier geweldig gestegen. De schutten in de Havenstraat worden gereed gehouden. Ook in den binnenpolder neemt daardoor het water zeer toe. Heden nacht vreesde men voor den dijk van het afwateringskanaal 's HertogenboschDron- gelen bij Baardwijk. Mocht deze bezwijken dan dreigt een ramp voor Baardwijk, Waal wijk en Besoyen. Men is druk bezig met versterking. In den loop van den dag heeft men eenige verlichting gekregen door het verder open stellen der sluizen in den Nieuwen Maasmond, waardoor echter het stortebed in die sluis gevaar loopt. Uit Capelle als voren. De watermisère houdt aan. Het water is gisteren- en hedennacht zooveel gewassen, dat bij hoog water het laagste gedeelte van den weg CapelleWaalwijk aan het begin der kom geheel onder water staat. Bij de Sluis heeft men een dam van zakken zand gemaakt om het water te keeren. Ernstige toestand in de Langstraat. De Bossche Ct. schrijft hierover Men meldt uit D r u n e n, d.d. 21 Jan. Men vreest dat sde Kaag* door zal breken reeds is men vanaf Zaterdag j.l. dag en nacht aan het werken met onge veer 150 man. De toestand is zeer ernstig. Men moet direct beginnen met kisten en er moet een beroep door het dorp gedaan worden om nog zooveel volk als maar eenigszins mogelijk is aan het werk te zetten. De E. v. h. Z. meldde nog De toestand wordt zeer ernstig. De dijk loopt reeds op enkele plaatsen over en hoewel men met wanhopige pogingen blijft doorwerken aan de versterking, vree zen de deskundigen toch het ergste. Dinsdagmiddag kwamen de burgemeesters van Drunen, Nieuwkuijk, Elshout, Haar steeg, Vlijmen en Heusden bijeen om maat regelen te ^beramen, wat het eerst bij overstrooming moet worden gedaan. De Secretaries moeten den geheelen dag en nacht geopend blijven, alsmede de telegraafkantoren. De inwoners verkeeren in de grootste spanning en velen hebben reeds hun maat regelen genomen. De dijk achter de gemeente Drunen begon Zaterdag op enkele plaatsen water door te laten. Onmiddellyk werd aan den Provincialen Waterstaat daarvarf kennis gegeven, welke weer aan de bekende firma Vissers te Drunen opdracht gaf om aan stonds maatregelen te nemen den dijk te versterken. Deze firma pakte dit werk direct met alle kracht aan, want werkten er Zaterdag en Zondag nog geen 100 man, Maandag waren er reeds ongeveer 250 werklieden bezig met het versterken van den dijk. Niemand echter of hij was over tuigd, dat het water toch niet was te keeren en velen hadden daarom, vooral in Elshout en Doeveren, waar men het eerst en 't meest last zou hebben, reeds maatregelen genomen. Echter de heer Vissers hield den strijd tegen het natte element vol en is tot heden overwinnaar gebleven. Ook te Baardwijk, tusschen de voet en spoorbrug, begon de dijk te werken, alsmede bij de schaapskooi. Maandagmiddag verpreidde zich het ge rucht door het dorp, dat een der dijken lekte. In werkelijkheid sijpelde het water op een paar plaatsen door den dijk aan den kant van hel dorp, vlak bij de straat. Doch dadelijk werden de handen aan het werk geslagen en versterkingen aange bracht. Vele boeren kwamen met paard en kar meewerken. Tot laat in den avond bleef men aan den arbeid, Ook Dinsdag morgen werd direct het werk hervat. In den nacht van Maandag op Dinsdag moet het water zelfs nog gewassen zijn, ook in den Ruitenpolder, waar het water nu halverwege den dyk staat. Niemand, die ter plaatse een kijkje kwam nemen, dacht, dat de dijk het zou houden, doch dank den sterken en breeden dijk is dit wel het geval geweest. Bij een doorbraak zou hier de ramp niet te overzien zijn, want de overstorting zou pl.m. 5 Meter zijn geweest. Geheel Baardwijk, alsmede het grootste deel van Waalwijk zou blank zijn komen te staan. Later is gebleken, dat het doortrekken van het water een gevolg was van mos pijpen. Dit neemt evenwel niet weg, dat aanstonds maatregelen moesten worden ge nomen, want de groote doorbraak in Nieuw kuijk van 1881, die zoo'n groote ramp is geworden, is ook het gevolg geweest van een mospijp. Grave en Kaveustein geïsoleerd. Tengevolge van het bezwijken van het Hondsdijkje is Grave geheel geïsoleerd en met Ravenstein is het evenzoo gesteld. Het water uit de Beersche Maas stroomt al verder en verder de zuidelijk gelegen polders in. Menschen en vee vluchtten naar Ravenstein, dat boordevol is. De Valuwsehe dyk. Naar het »Vad.« verneemt, heeft de Waterstaat aan den aannemer Laalder uit Alkmaar opgedragen den Valuwschen dijk te stoppen. Deze wil zoo spoedig mogelijk trachten, door het inwerpen van basalt stukken, den stroom te breken en dan het gat te dichten. Geen kleinigheid, want bij de poging om de diepte van het instroom- gat te peilen kon men met de voorhanden middelen geen grond krijgen. Het gat kan wel 25, 30 en meer meter diep zijn. Alvorens dit gat gedicht is, zal de spoor dijk, waaraan druk gewerkt wordt niet veilig zijn. cuyk. Ook in Cuijk zakt het water. De Station straat is weer begaanbaar. Uit de Hei kan het water echter niet weg en de nood blijft er groot. Van sommige ondergeloopen huizen scheuren de muren. Het vee staat er al dagen lang in het water. Honderden stuks vee staan nog op stal. Telkens geven beesten het van doodelijke vermoeidheid op en laten zich gelaten in het water vallen om te verdrinken. Zooals we reeds vertelden, moet alles per roeiboot geschieden. We zagen geen enkel snel motorbootje en de reeds dagen lang bedoelde pontons waren er nog niet, zegt een berichtgever van het Vad. Bij snelle afdoende hulp zou de schade heel wat minder zijn dan ze nu is. Als men nu nog weet, dat de gemeente over zeventien schamele roeibooten beschikt, uit de omgeving bijeen verzameld, dat de reizen naar de verspreid hoeven uren duren, moet men den grootsten eerbeid krijgen voor de wijze, waarop raad, burgerwacht en inwoner onder de kranige leiding van den burgemeester zich gered hebben. Wij hebben zelfs overheidspersonen gesproken, die in twee, drie, vier nachten niet. naar bed waren geweest. 't Zijn allemaal kleine boertjes, die in het overstroomd land wonen. Ze hadden mooie jaren achter den rug, maar nu zijn ze alles en alles weer kwijt. Men vertelde ons, dat vermoedelijk de akker dit jaar niets meer kan opbrengen, daar men vreest, dat kolossaal veel zand op de aarde is gestort. Thans is besloten dat de Rijkswaterstaat het gat in den dijk zal dichten, en dat de pontonniers een brug voor voetgangers zullen slaan nabij het gat in den spoordijk. De Neder-Betuwe. De Waaldijk te Ochten is verzakt over een lengte van 100 meter. Velen bergen hun vee en draagbare have. De steen fabriek Van der Loo te IJzendoorn is on dergeloopen. Vijf millioen steenen en alle drooghutten zijn bedorven. Vele bewoners van huizen gaan 's nachts niet naar bed. Met alle kracht is en wordt nog gewerkt aan de voorziening van den dijk te Ochten en ook aan die te Heesselt. Honderden zakken zand, mest en riet, waarop steenpuin, worden op de gevaarlijke plaatsen aangebracht. Het weer is gelukkig kalm en gunstig. T e r w o 1 d e. Het nieuwe stoomge maal heeft opgehouden te werken. Het gebouw scheurt. Het IJselwater dringt daar ter plaatse door den Bandijk. Te Amerongen is een locomobiel per keizerlijken vrachtauto van Amsterdam gehaald om het water uit de gracht om het kasteel te pompen. Het water is thans zoo hoog geworden dat het nog 14 c.M. staat onder de ramen van het sousterrain. De rivieren rallen. Uit T i e 1, 20 Jan. In het laatste etmaal is de waterstand alhier 14 c.M. lager. Hedenmorgen tee kende de rijkspeilschaal in de haven 9.73 M. N. A. P. Tot hedenavond 8 uur is het water nog 10 c.M. gevallen. In het geheel dus reeds 24 c.M. Men ver wacht dan ook dat nu het grootste gevaar voorbij is, en de val geregeld zal aan houden, daar heden uit Keulen nog 62 c.M. werd gemeld. Sinds 18 Jan. j.l. is aldaar de stand reeds 2.10 M. lager. De Usel. De Ringdijk is onder Eefde achter de stichting »Nederlandsch Mettray« tusschen de erven »Leemreize« en »Boonk« door gebroken, zoodat de stichting met haar uitgebreid complex gebouwen rondom in het water staat en slechts per boot te bereiken is. Vele woningen zyn inderhaast ontruimd. Keulen, Men seint dd, 21 Jan. a.d. Bossche Ct Het plaatsje Soms bij Keulen is geheel door het water geïsoleerd. Alleen per vaartuig kan de verbinding in stand worden gehouden. Hoewel de Rijn in de laatste dagen is gezakt, voorziet men ee nieuwe was der rivier. Geraariyk drinkwater. De Gezondheidscommissie voor het Dis trict Roermond waarschuwt ten strengste tegen het gebruik van water uit pompen en putten, die ten gevolge van den hoogen waterstand met overstroomingswater in verbinding staan aangezien dit laatste stroomt langs Kerkhoven, over beerputten en mestvaalten. Ze dringt er verder ten zeerste op aan, dat alle vuil en schuim hetwelk door 't water aan kant wordt ge dreven en in hoofdzaak bestaat uit dry vend stroo met mest, faecaliën en doode dieren, ten spoedigste wordt opgeruimd, aangezien deze bestanddeelen de broedplaatsen zijn van de z.g. aasvlieg die de draagster is van velen dezer besmettelyke ziekten. o De üaatsehappy „Zeeland" naar den Hnek Van Holland 1 Vlissingën, 21 Jan. Naar wij varr wel ingelichte zijde vernemen, schijnen er weer ernstige plannen te bestaan tot verplaatsing van de maatschappij ïZeelandt naar den Hoek van Holland. Verschillende hard nekkige geruchten doen de ronde, waar omtrent het evenwel niet mogelijk is zeker heid te bekomen. De vorige week is in Den Haag een comrnissarisvergadering ge houden. Er schijnen daar echter nog geen definitieve beslissingen te zijn genomen of geen overeenstemming te zijn verkregen, in verband waarmede de buitengewone aandeelhoudersvergadering voorloopig is uit gesteld. Dalende reepozen. De dalende beweging, die sinds eenigen tijd in de vleeschprijzen viel waar te nemen, heeft zich de afgeloopen week op de ver schillende veemarkten in ons land, niet alleen gehandhaafd doch een dergelijken omvang aangenomen, thans met goeden grond verwacht mag worden, dat men nu algemeen vangoedkooper vleesch zal kunnen profiteeren, schrijft de »Tel Wat varkensvleesch betreft, deelt men mede, dat in tijd van drie weken de prijs daalde van fl.05 per pond, geslacht ge wicht, tot f 0.70 per pond. J.l. Vrijdag arriveerde te Amsterdam o.m. een wagen varkens van den Gelderschen Boerenbond. Met de koeien is het evenzoo gesteld. Vergeleken bij een maand geleden, aldus verzekerde men ons uit vakkringen, valt hier een prijsdaling te constateeren van f 250 a t 300 per koe De kwajongeus aangehouden. Te Uden zijn een 10-tal jongens in arrest genomen, die zich schuldig gemaakt hadden aan het werpen van ijzerdraad ove r de hoogspanningsleiding van de P. N. E. M. Reeds twee hebben bekend. Een man geëleetroeuteerd. Woensdag was de stroomlevering aan Helmond en Eindhoven eenigen tijd onder broken geweest. De oorzaak was, dat een man naby Geertruidenberg in een der masten van de hoogspanningsleiding geklommen en zyn dood aan den draad gevonden heeft, Zware mishandeling. Te Delft werd de vorige week de werk man J. v. d. Lans door zekeren Lagrant, wonende te IJmuiden, uit minnenijd met een mes in het achterhoofd gestoken en levensgevaarlijk verwond. Zondag is Van der L. tengevolge der verwonding overleden. De dader is ge vankelijk naar 's-Gravenhage overgebracht. Een zwaar verlies. Eenige dagen geleden woedde er een hevige brand op 't erf van Iz. de Wilde Gzn. te Sint Maartensdijk op het eiland Tholen. Bijna alle prachtige koudbloed- stamboekpaarden van dezen bekenden boer kwamen in den brand om benevens een groot aantal stuksstamboekvee, waaronder de in 1919 te Goes bekroonde koe Dora. De pokken te Arnhem. Uit Arnhem seint men Het aantal pokken-gevallen te Arnhem is met één vermeerderd en bedraagt thans negen, waarbij ernstige patiënten. Alle worden verpleegd in de ziekenhuis-barak- ken aan den Westervoortschendijk. Aan het vaccinatie-bureau laten zich thans on geveer 150 personen per dag inenten. o Tegen de duurte. Het Bestuur van het N. V. V. en van het N. A. S. te Amsterdam en vertegen woordigend resp. ruim 250.000 en 50.000 georganiseerde arbeiders, hebben een adres gericht tot den minister van Landbouw waar zij met klem er op aandringen, zoo danige maatregelen te treffen dat de prij zen van verschillende voor het levenson derhoud onontbeerlijke benoodigdheden, in het bijzonder die van wittebrood, aard appelen ^peulvruchten, vet spek, visch, kleeding, schoeisel, dekking en brandstof fen worden verlaagd tot een zoodanige niveau dot zij binnen het bereik van de massa der arbeiders vallen. ontvellingen, smetten en huiduitslag. Gebruik I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2