kortaf, maar dat maakt het des te ern stiger. Het blad verwachtte wel, dat het antwoord der regeering in overeenstem ming zou zijn met den geest des volks. Trgovinski Glasnik, het blad voor handel en nijverheid van Belgrado had al verno men, dat het antwoord der regeering toe gevend zou zijn op de punten, die niet de levensbelangen van den Zuid-Slavischen staat raakten, maar dat het overigens de voor stellen, die Zuid-Slavië in het hart troffen en den vrede op den Balkan en in heel Europa in gevaar brachten van de hand zou wijzen. Het blad schreefAls Italië ons gezichtspunt niet in overweging wil nemen, is het aan Engeland, Frankrijk en Amerika om het conflict op te lossen. Wij verklaren bij voorbaat, dat wij bereid zijn ons te buigen voor de beslissing van die drie mogendheden. Het is er wel noodig dat dit geharrewar spoedig uit de wereld geholpen wordt, daar het feitelijk het geheele politieke leven van Italië nu al een paar jaar lang be heerscht heeft en ook de geesten te Bel grado in beroering houdt. Maar hoe men de zaak zal kunnen op lossen zonder aan een van beide zijden kwaad* bloed te zetten is o. i. niet in te zien. Het proces Erzberger-Helfferich, dat een paar dagen geschorscht werd, zal weer worden voortgezet, al kan Erzberger er voorloopig zelf niet bij tegenwoordig zijn. Volgens de laatste berichten is zijn toestand verbeterd en verwacht men zijn volledig herstel. Wat Ierland betreftde toestand is er de laatste weken steeds ernstiger geworden. De misdaden door de geheime genoot schappen waarmee Sinn Fein volgens eigen zeggen niets heeft uit te staan - nemen hand over hand toe. Te Ardmore is nu weer een aanslag gepleegd op een politiebureau. Een troep gewapende man nen is een koffiehuis tegenover het politie bureau binnengedrongen, heeft de ruiten van de eerste verdieping ingeslagen en van daar het vuur op het bureau geopend, terwijl twee andere troepen van de straat af vuurden. In het bureau waren acht politiemannen, die zich achter zandzakken beschermden en het vuur beantwoordden. De belegering duurde van Donderdagoch tend 3 tot 5 uur. Toen trokken de aan vallers, wier getal op 60 of 70 man geschat wordt, af. Zij hadden de voorzorg genomen de telegraaf- en telefoonlijnen door te snijden en de wegen met boom stammen te versperren. Een agent, die na den aanval per fiets naar het naburige Youghal reed is door drie man aangeval len, die hem van de fiets sleurden. Toen hij zijn revolver trok vluchtten de mannen. Hij schoot nog op hen en meent er een geraakt te hebben. Tot dusver zijn de aanranders nog niet opgespoord. In Dublin zijn verscheidene Sinn Fei- ners, die pas in den gemeenteraad waren gekozen, gevangen genomen. En uit de nadere berichten blijkt, dat hun aantal niet minder dan twintig is en dat ook in Limerick en in de graafschappen Clare en Tipperary arrestaties plaats hebben gehad. Zaterdagavond zijn er oorlogsschepen in Dublin aangekomen en men verwacht nu, dat de gevangenen aan boord gebracht zullen worden en naar Norwood Scrubbs getransporteerd zullen worden. Gaat het in Ierland nu misschien op de lang verwachte botsing aan Het heeft er veel van weg. In ieder geval is het er alles behalve pluis. In Frankrijk is de politieke hemel wat opgeklaard. In de wandelgangen van het parlementsgebouw is men het namelijk eens geworden, dat men het kabinet ter wille moest zijn. Millerand werd ijverig toegejuicht en de motie van vertrouwen met 510 tegen 70 stemmen aangenomen. Of het ministerie in den huidigen vorm aanblijven zal is nog niet te zeggen. Op 18 Februari, als Deschanel het ambt van President Poincaré overneemt, zal Millerand het ontslag van het kabinet moeten aan bieden en dan is er natuurlijk gelegenheid om minister Steeg, op wien zoovelen ge beten zijn, overboord te zetten. In de vergadering van den Pruisischen landdag is het wat minder rustig toegegaan. Het is daar een tumult geweest, dat hooren en zien verging en dat was alles het ge volg van de fijne, maar vlijmscherpe be strijding door minister Heine van de hou ding der onafhankelijken, die hun veront waardiging over den staat van beleg uit spraken. Heine merkte op dat zij zelf de oorzaak van alle ellende waren. Het gebrul der onafhankelijken werd bepaald afgrij selijk, toen Heine hun verweet, dat bladen van hen in het bezette gebied geld hadden aangenomen van den vroegeren vijand. Toen hij dit gezegd had, was het hem eenvoudig ondoenlijk verder te gaan de onafhankelijken wilden den minister te lijf maar de meerderheidssocialisten vormden, met hun ellebogen stevig uitgezet, een cordon tegen de woedende bende en dus ionden zij er niet door. Het oorverdoovend tumult bleef voortduren en dus zag de vice-president zich genoodzaakt de zaal in te brullen, dat de zitting geschorst werd. Na de heropening was het weliswaar weer rustiger, maar het lawaai was bij tijden nog ontzaglijk. De minister schijnt intus- schen ten slotte het eind zijner rede be reikt te hebben. De Petit Parisien meldt dat de lijst der Duitscbers, wier uitlevering door de geallieerden gevraagd zal worden, ongeveer 850 namen bevat. De lijst zal niet meer bekort worden. Volgens de Echo de Paris behooren tot de oorlogsmisdadigers, wier uitlevering door de geallieerden -gevraagd zal worden, ook Rupprecht van Beieren wegens de depor taties uit Noord-Frankrijk, de hertog van Wurternberg wegens de moord op de burgers van Namen, van Kluck wegens den moord op de gijzelaars van Senlis, von Mackensen wegens het terechtstellen van Roemeensche burgers, van der Lane ken wegens het dooden van miss Cavell en kapitein Fryatt, von Manteuffel wegens de jslachtingd onder de burgers van Leu ven en drie zeeofficieren die hospitaal schepen in den grond hebben laten boren. Over de uitlevering van Duitschlands gewezen keizer niets nieuws. Men weet niet, wat de geallieerden verder zullen doen en óf ze verder iets zullen doen. Te Hannover hielden gisteren 5000 per sonen een betooging tegen uitlevering van den keizer en officieren aan de Entente. Na de vergadering trokken de betoogers naar het huis van een vriend van maar schalk von Hindenburg, waar deze logeerde. Men bracht een geestdriftige ovatie aan Hindenburg, die het woord voerde en o.a. zeideOnze toekomst ligt in ons vertrou wen op God en in de jeugd. Wij moeten werken, vereend blijven en den moed niet verliezen, moedig in de toekomst zien en arbeiden voor den wederopbouw van ons vaderland. De verkiezingen in Hongarije zijn een algeheels overwinning voor de christelijk- nationale partij. Men rekent nu op het herstel van de monarchie. Wien echter het bewind zal worden aan geboden is nog niet bekend. Schipbreuk. Brest, 1 Febr. Het Engelsche s.s. »Hull« werd door zijn bemanning verlaten, tengevolge van een gat in de kiel en is op de rotsen van het eiland Molen ge strand. Het schip wordt als verloren be schouwd. 5 Matrozen werden opgepikt, 15 man werden vermist. o— Mesalliance. 1 Febr. Het burgerlijk huwelijk Christopherus van Griekenland Leeds dochter van den Lijnko- Amerika, had plaats gisterenna- De kerkelijke ceremonie wordt BUITENLAND. Geneve, van Prins met Miss ning in middag. Sovjet-Buslaud vrede aangeboden aan Polen. Annapolis, 31 Jan. De New-York Times meldt uit Londen, dat Sovjet-Rusland aan Polen „heeft aangeboden om vrede te sluiten. Strenge vorst in Maine. Washington 31 Jan. Het departement van marine heeft heden van Rocklanc (Maine) een verzoek om hulp ontvangen van de bevolking langs de geheeie kust van Maine. De havens zijn geheel dicht gevroren en er komen geen vrachten of poststukken aan. De bevolking heeft ge brek aan levensmiddelen. Frausch verrader gefusilleerd. Parijs 31 Jan. Gaston Huchet, die als krijgsgevangene in Duitschland zijne kame raden had uitgevraagd om inlichtingen aan de Duitschers te geven, is gisteren te Or leans gefusilleerd. De eenzaamste vrouw ter wereld gestorven. Londen. Mevrouw Christine Forsyth, die de eenzaamste vrouw ter wereld wordt genoemd, is in Schotland op 76-jarigen leeftijd gestoiven. Zij was het tooneel van de Britsche traditie van belangstelling in de zwarte rassen, die tot het Britsche rijk behooren. Gedurende dertig jaren heeft zij het leven der kaffers medegeleefd, op een afstand van honderd mijlen van den naastbijzijnden blanke. Nog slechts eenige jaren geleden is zij teruggekeerd, lichamelijk op. Bc lijst der oorlogsschuldigen. Parijs 31 Jan. Naar aanleiding van een Havas-bericht, dat er geen wijziging zal worden gebracht in de lijst der schuldigen, die door Duitschland aan de Entente moe ten worden uitgeleverd, publiceert de ïEcho de Paris« de namen met opgave van de reden voor de uitlevering. Aan het hoofd van de lijst staat prins Rupprecht van Beieren. Verder komen er de volgende namen op voor de prins van Wurternberg, von Gluck, admiraal von Ca- pelle, von Bülow, de commandanten van verscheidene gevangenkampen in Duitsch land en von Wegener. Slaapziekte. Zurich 1 Febr. 14 gevallen van slaap ziekte, waarvan 6 doodelijk zijn alhier voor gekomen. gehouden in de Russische Kerk te Vevey. o De keizer der Sahara. Londen, 1 Febr. De goederen in Engeland van Jacques Lebaudy welke in Amerika overleden is, worden geschat op een bedrag van 2 tot 5 millioen p.st. Groote brand te New-l'ork. 30 Jan. Het gebouw waarin de Ame- rikaansche Academie voor Schoone Kunsten is gevestigd, is door brand vernield. De schade wordt geschat op een half millioen dollar. Eenige zeer oude schilderijen zijn verloren gegaan. De vlammen verspreidden zich snel, 1500 studenten, waaronder vele meisjes en vrou wen, snelden de straat op en vluchtten met zooveel voorwerpen van waarde bij zich, als zij dragen konden. Berooide prinsessen. Verscheidene Russische en Hongaarsche prinsessen, die naar Zwitserland zijn ge vlucht en geruïneerd zijn door het Bolsje wisme en den lagen wisselkoers, zoeken, naar het »Vad.« meldt, een betrekking als gouvernante of dame van gezelschap, maar over het algemeen moeten de fami lies er niets van hebben, omdat zij bang zijn, dat zij de kinderen buitengewone denkbeelden zullen bijbrengen. Een Hon gaarsche prinses, die maar geen betrek king kon krijgen is onlangs kellnerin ge worden in een café te Zürich. Een aantal vorstelijke en aristocratische families wach ten te Genève op geld van emigranten in Amerika, die daar rijke huwelijken hopen te doen. o De Spaausche griep in Engeland. Londen. Terwijl de venijnige, moord dadige, reislustige microbe, die de «Spaau sche griep voortbrengt, bezig is, zijn reis om de wereld te voltooien, na eerst Euro pa, toen Azië, met China en Japan, thans weer Amerika te hebben geteisterd en weer gevaarlijk in de richting varwEuropa schiet, maakt men zich in Londen gereed het ondier te ontvangen en te bestrijden. En waar tot nu toe het monster nog altijd door de microbenzeef is geglipt en nog niet zeker weet, hoe het er uitziet en met welk serum 't te bestrijden zal zijn, meent het ministerie van Gezondheid, dat het de beste wijze is, om reeds te voren het publiek ernstig te waarschuwen en de voorbehoedmiddelen aan de hand te doen. Waar dit gevaar ook voor Holland niet denkbeeldig is, meen ik goed te doen, de aangegeven methoden weer te geven. Men moet zijn werk- of slaapkamers zooveel mogelijk luchten en bij open ramen slapen. Zich warm kleeden. Kouvatten ten zeerste vermijden, alsook alcoholische excessen en groote vermoeie nissen. Een uitstekend middel wordt geacht 's morgens en 's avonds de keel met warm water gorgelen, waarin keukenzout is op gelost of voldoende Kalium permanganaat, om dat water licht te kleuren. Verder raadt het ministerie aan, zoodra men zich eenigszins ziek voelt of slechts hooger temperatuur heeft, onmiddellijk zijn werk te verlaten, naar bed te gaan, zich warm te houden en om den dokter te zenden. Prysverhooging voor bruinkoicn in Duitsch land. Düsseldorf 2 Febr. Het Rijnsche Bruin- kolensyndicart heeft met ingang van 4 Febr. den prijs voor bruinkolen en briket ten met 30 M. per ton verhoogd, met inbegrip van kolen- en omzetbelasting. BINNENLAND. Een treurig ongeval. Een treffend ongeluk had Zaterdagavond te Zwolle pfaats. Een 12jarige jongen zou turf van den zolder halen. Boven de turf hing een touw.met een lus. Het ventje gymnastiseerde graag, en zoo heeft hij vermoedelijk de lus onder de armen willen slaan. Daarbij is de turf uitgegleden en om zijn hals geraakt. Toen men hem vond was hij reeds een lijk. De dreigende staking in de havens. In de Katholieke havenarbeidersorgani satie hebben van de 490 Rotterdamsche leden er 270 gestemd, waarvan voor sta king 66, tegen staking 204. Van de 390 Amsterdamsche leden waren er 106 voor en 124 tegen. Bij de stemming van de leden der Nederl. Federatie van Transportarbeiders zijn te Rotterdam uitgebracht 2722 stem men daarvan waren 2416 voor staking, 273 tegen, 22 blanco en 11 van onwaarde. Te Amsterdam hebben leden van de Federatie uitgebracht 2788 stemmen, waarvan voor staking 2407, 311 tegen en 70 blanco of van onwaarde. Van de ongeveer 8000 leden, die aan de stemming hadden kunnen deelnemen, hebben er dus 5510 hun stem uitgebracht of 69 pet.4823 leden hebben zich voor de staking uitgesproken, of 89,5 pet. van het totaal aantal stemmen. Men seint uit Amsterdam Het bestuur der Federatie en het be stuur van den centralen Bond oordeelen dat wegens den uitslag der stemming de staking der havenarbeiders en der zee liedenorganisaties binnen den kortst moge lijken tijd moet worden voorbereid. (Huisg.) Volgens verklaring van den inspecteur van de havens te Amsterdam zal een staking de eerste maanden geen tekort aan voedsel veroorzaken. Een Nederlandse!» crediet aan België 1 De redacteur van de Msb. te Brussel seintNaar wij vernemen, zou de Neder- landsche regeering van plan zijn aan Bel gië «en crediet vnn 200 millioen gulden toe te staan ten einde de Belgische valuta te doen stijgen en zoodoende de voortzet ting van den handel met België mogelijk te maken. Met Frankrijk zouden reeds onderhan delingen met hetzelfde doel begonnen zijn. De Tabaksbelasting. De Nederlandsche Bond van Sigaren- winkeliersvereenigingen, in samenwerking met den Nat. Hanzebond, heeft een be schouwing gewijd aan het ontwerp-tabaks- belasting 1919 en handhaaft zijn afwijzende houding. De bond verzoekt den minister van finantiën af te zien van de belasting in den vorm van het banderolle-systeem en, indien tot heffing van belasting op tabak gewenscht wordt, deze te heffen op het ruwe product. Arbeiderswoningen te Tilburg. Een wetsontwerp is ingediend houdende verklaring van het algemeen nut der ont eigening van eigendommen, noodig voor den bouw van arbeiderswoningen te Til burg. In het door den gemeenteraad van Tilburg ten deze vastgestelde bouwplan is begrepen de bouw van 430 arbeiderswo ningen. De gewezen Duitsche keizer. Naar men aan de N. R. Ct. meldt, heeft de gewezen Duitsche keizer besloten als herinnering aan zijn verblijf te Ameron- gen aldaar een klein ziekenhuis te doen bouwen, ruimte biedend voor 8 patiënten. De bedoeling is het gebouw in eigendom over te dragen aan de Commandarij Ne derland der Johanniter Orde, welke dan de exploitatie van het ziekenhuis op zich zal nemen. Ofschoon de bestemming dezer inrichting is, dat zij in de eerste plaats aan de inwoners van Amerongen ten goede zal komen, zal zij ook van groot nut zijn voor de naburige gemeenten. Graaf Bentinck van Amerongen heeft een terrein aan den Rijksstraatweg be schikbaar gesteld. De nood te Weenen. Het Indisch Comité voor noodlijdend Weenen heeft telegrafisch ter beschikking van den Minister van Koloniën gesteld een bedrag van f71.225. o let einde. De valsche munter uit Wernhout, die onder verdenking van valsche geldstukken te vervaardigen naar het Huis van Bewa ring te Breda werd overgebracht, heeft zich daar door ophanging van 't leven beroofd. Een socialistisch dorp. De »M. Ct.« verneemt met zekerheid, dat door het hoofdbestuur van de S. D. A. P. te Eindhoven een groot aantal per- ceelen grond gekocht zijn en zulks ter stichting van een socialistisch dorp. In verband hiermede heeft de heer Wibaut uit Amsterdam hier voor eenigen tijd ver toefd om de gronden in oogenschonw te nemen. Carnaral te Den Bosch. In den gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch is met 12 tegen 10 stemmen een motie van den heer Alph. Houtman aan genomen, om op de drie dagen die de groote Vasten voorafgaan, feesten toe te laten als voorheen, onder den naam van »Carnaval« alom bekend, maar thans zonder masker en zonder gebruik van sterken drank. o Uitroer Tan eieren. Naar het »Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswarenmeldt zal wel dra de uitvoer van eieren weer worden toegestaan. Is deze uitvoer aan den eenen kant noodzakelijk, teneinde een te groote daling van den eierprijs, waardoor de productie voor kippenhouders niet meer loonend zou zijn, te voorkomen, aan den anderen kant zal de export zoodanig gereglementeerd worden, dat de prijs in het binnenland als regel niet boven een door den minister als norm te stellen bedrag stijgt. Om dit te bereiken zal niet tot vaststelling van een maximumprijs worden overgegaan, maar zal ter nivelleering de N. U. M. een uit voerrecht heffen, dat nagenoeg overeenkomt met het binnen- en buitenland. Het bedrag dier heffing zal wekelijks worden vastge steld en verhoogd of verlaagd worden al naar gelang de export te groot of te ge ring is met betrekking tot de binnenland- sche behoefte. In verband met het bovenstaande hebben ook de eendenhouders, na aanvankelijke weigering van den minister, op een herhaald verzoek thans een bevredigende toezegging ontvangen wat den export van eendeneieren betreft. o Familiedrama. G. de Groen, die op 29 Nov. zijn zwa ger doodstak, toen deze diens vrouw mis handelde, is door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Jeugdige avonturiers, Een spoorbeambte vond Zaterdagmorgen in een goederenwagen aan het Maasstation te Rotterdam twee jongens van 10 en 13 jaar. Zij hadden zich in een hoekje te slapen gelegd. Toen de beambte hen gewekt had en vroeg waar ze heen moesten, antwoordden zij naar Amerika. We moeten nu met de boot mee. Maar zoover hebben ze het niet kunnen brengen. In het hoofdbureau van politie waar ze een tijdelijk onderdak kregen bleek, dat ze genaamd zijn S. en woonachtig te Venlo, waar ze de ouderlijke woning Donderdag verlaten hadden, Geen uitvoer van eieren. Den Haag, 2 Febr. Uit de beste bron vernemen wij, dat van opheffing van het uitvoer-verbod van eieren geen sprake is, (Prov. Ct.) Fruitovervloed in de Betuwe. Er is nog een geweldige voorraad appels, schrijft de »Gelderlander«. De veronder stelling is niet gewaagd, dat er in 1920 niet meer appels zullen groeien, dan er nu nog opgestapeld liggen van den vorigen oogst. Er zijn nog eigenaars, die met meer dan 500 mud zitten te kijken, doch de tijd, dat er opgeruimd moet worden, is aangebroken, Door het steeds toenemende aanbod zal van prijsverhooging geen sprake zijn. Wie maar vroeg verkocht hebben, die lachen nu in hun vuistje. Yan 't jaar zal men wel voorzichtiger zijn bij de ver pachtingen, want menigeen heeft zich dit jaar zoo goed als dood gekocht. Dr. A. Kuyper gewond. 's-Gravenhage, 2 Febr. Oud-Minister Dr. A. Kuyper had Zondagmiddag op de wandeling het ongeluk in de Frederikstraat uit te glijden, waarbij hij met het hoofd op een hardsteenenraamkozijn van een win kel terecht kwam. Hevig bloedende uit een hoofdwonde werd hij door voorbijgangers opgenomen en in een winkel binnengedragen, waar een geneesheer een hulpverband aanbracht, waarna Dr. Kuyper per auto naar de Dia- conesseninrichting. »Bronovo« werd ver voerd. In deze ziekeninrichting werd Dr. Kuyper verder verbonden, waarna hij naar zijn woning kon worden gebracht. Hij bracht een vrij onrustigen nacht door, maar hedenochtend was zijn toestand redelijk wel. Moord. Te Boxtel is Zondagavond omstreeks half tien een moordaanslag gepleegd op D. v. d. Broek. Deze werd door een kogel in het zitvlak getroffen. Zijn broeder Piet snelde naar buiten, waarop een tweede

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2