r l UITSCHOTsigaren Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Rookt onze Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3954. Zaterdag 7 Februari1920= 5 cent prima. Bij 3oo stuks franco. Heeren- en Kinderkleeding. zmsü Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz. enz. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA ItUIIAIWVs UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. -gilifrnr BU1TENLANDSCH OVERZICHT «Ze motte er maar voor bloeie« zei Krelis. De lui die den oorlog begonnen zijn en al die misère over de wereld ge bracht hebben. Ze motte nu zelf maar 's voele wat het is, den dood voor oogen te hebben. Zoo redeneeren veel menschen. Hun rechtsgevoel is gekrenktof ze zijn ge troffen in hun verdiensten. Ze hebben in ieder, geval iets gemerkt van de schrikke lijke schuld op stoffelijk gebied, door den oorlog over de volken gebracht en nu roepen ze over wraak. Dat de gewone, niets nadenkende burger verlangt dat de staatshoofden van de overwonnen volken er voor lijden zullen 't is te begrijpen. Maar dat toonaangevende personen, dat leidslieden der volken daar al aan mee doen zie dat is toch wonderlijk. Alsof de staats hoofden en legeraanvoerders en duikboot commandanten nu alleen de hoofdschuldi gen zijn. Alsof niet heel de wereld heeft meegedaan om de haat en tweedracht te doen toenemen. Alsof niet allerwege de jacht naar geld en macht en genot de ge wetens heeft verknoeid en de volken tegen elkander heeft opgezet. Ach nee Krelis als er een moet bloeden, dan zijt gij het en dan ben ik het. Ieder heeft de hand in eigen boezem te steken. De overwin naar ook. En dan die hand tot verzoening uit te steken naar de geslageu en weg- bloedende volken in plaats van de wonden nog dieper open te halen. Maar helaas de barmhartige Sama ritaan die olie in de wonden goot, is ver vangen door den grijnzenden beul die er bijtende azijn ingiet tot verlustigiug der toeschouwers. Gelijk bekend, heeft de Entente aan ven Lersner, de chef van de Duitsche delegatie te Parijs de uitleveringslijst overhandigd, waarop 800 namen voorkomen van Duit- schers die voor een rechtbank der gealli eerden zullen moeten verschijnen. Von Lersner heeft echter de lijst aan den afzender teruggezonden, er aan toe voegende, dat hij zijn functie er bij neerlegt. Dit beteekent hoogst vermoedelijk, dat hij dit stuk van zoodanigen aard vindt, dat hij zich niet met de overbrenging ervan kan belasten, terwijl op den achtergrond van deze mededeeling natuurlijk de over weging staat, dat er vermoedelijk niet ge makkelijk een anderen Duitscher zal worden gevonden, die zich met deze taak zal willen belasten. Wat deze daad der Entente in Duitsch- land zal uitwerken De eisch is een zweepslag voor .het Duitsche nationale gevoel en zal als zóó danig ondervonden worden niet slecht3 door degenen, die zich in het bizonder nationaal noemen, maar door alle Duitschers, die zich nog kunnen herinneren, dat zij nog Duitschers zijn. Niet de vrede wordt er door bevorderd, maar de haat tusschen de volken. Deze werking zou kunnen worden ver zacht zonder in tegenspraak van het vredes verdrag te komen door de wijze, waarop de lijst wordt samengesteld, alsmede later wellicht door aan de rechtbanken door de toevoeging van neutralen en Duitschers in een of andere functie een objectiever karakter te geven. Wat tot dusver over de samenstelling van de lijst is bekend gemaakt, wijst veeleer op een streven, zjjn uitwerking zoo giftig mogelijk te maken. Boven op de lijst prijkt de kroonprins. Op hem volgen onder meer Hindenburg, Ludendorf en Mackensen. Niet bekend is voorloopig nog, of er een termijn is gesteld. Dat zal de inhoud van den geleidebrief ons kunnen vertellen, maar de Opperste Raad laat de publicatie van dat stuk en van de lijst zelve aan Berlijn over. We zullen dus waarschijnlijk nog eenigen tijd moeten wachten, want allicht duurt het eenigen tijd voor al die 800 namen zonder fout naar Berlijn zijn overgebracht. Onder de uit te leveren personen komen ook nog voor de ex-kroonprins van Beieren en Wurtemberg, alsmede nog twee zonen van den voormaligen keizer prins Eitel en prins Oskar. We moeten nog eens terugkomen op Ierland. De toestand wordt er steeds meer gespannen. De Engelsche regeering tracht het te winnen door geweld. Maar zoo krijgt wen een vrijheidlievend volk er niet onder. Henderson heeft in een rede te Wellington (Shropshire) gesproken over zijn bezoek met de afgevaardigden der arbei derspartij in Ierland. Hij zeide niet te aarzelen om te zeggen, dat maar weinig menschen in Engeland beseften, hoe ern stig dreigend en gevaarlijk de toestand in Ierland was. Sinn Fein zou met niets minder genoegen nemen dan met een re publiek, omdat de Ieren, gelijk zij den af gevaardigden herhaaldelijk zeiden, niet al leen telkens opnieuw teleurgesteld, maar vernederd wareq. Op het oogenblik heb ben zij niet het minste vertrouwen meer in de Britsche staatslieden of in hun woord van eer. Wij hadden, zeide Henderson, niet gedacht, dat er zoo'n haat tegen de regeering van Engeland bestond. In Du blin had de meerderheid van den gemeen teraad nu als burgemeester een Sinn Feiner gekozen, die gevangen zit. Zij hadden de vlag van de republiek op het stadhuis ge plant en geweigerd een voordracht op te stellen voor de benoeming van High Sheriffs Hun houding tegenover de Engelschen is: «Pakt je biezen wij willen zelf voor ons heil zorgen.In het Noorden, te Belfast, was de toestand heel anders. De politiek daar kan samengevat worden in twee woorden Geen verandering. Henderson eindigde met te zeggen «Het groote vraagstuk van Ierland zal nooit voorgoed opgelost worden voor er een re geering aan het bewind komt, die de han den vrij heeft, om wetten te maken, die rekening houden met de beginselen, welke de arbeidspartij sedert jaren verkondigd heeft beginselen, die het Ierland moge lijk maken zichzelf te regeeren volgens den wil van zijn volk. Die verantwoording zal, naar ik geloof, komen te rusten op de regeering, die rechtstreeks uit de gelederen van de arbeiderspartij voortkomt. Hoe fel de hartstochten oplaaien blijkt ook uit een rede van Valera «de presi dent van Ierland die Zondag te New-York ten aanhoore van een vergadering van 3000 vrienden der Iersche vrijheid® het vol gende heeft verklaard«Zoo lang onze landgenooten in onderwerping worden ge houden door Engeland zullen zij opstaan ter ondersteuning van iedere andere natie, die Engeland aanvalt. Aan de Valera werd de vraag gesteld of de Ieren hadden verlangd naar de over winning van Duitschland in den oorlog. De Valera antwoordde (dit meldt tenminste de New Yorksche correspondent van de Daily News)«Daarop kan slechts één antwoord worden gegeven. Voor zoover Engeland erbij was betrokken, wenschte en hoopte het Iersche volk, dat Duitschland den oor log zou winnen. Ook zeide de Valera in zijn toespraak «Eeuwen geleden sloten wij ons aan bij de Spanjaarden, toen die ten oorlog gingen tegen Engelandhonderd jaar geleden steunden wij de Franschen in hun oorlog om Engeland te vernietigen. De volgende keer, dat het wordt aangevallen, zullen wij hetzelfde doen. Wij wenschen steeds, die imperiale dwingeland verslagen te zien en steeds zullen wij klaar staan het een slag toe te brengen. Wij vreezen niet, door eenige andere natie te worden overwonnen, want geen meester zou erger kunnen wezen dan Engeland. De N. C. verneemt uit Washington, dat de Amerikaansche import in 1919 niet meer dan 751 millioen dollar heeft bedragen, doch de export niet minder dan 5186 millioen, waarvan slechts 734 millioen voor gebied, buiten Europa gelegen. Daaruit blijkt dus hoezeer Europa Amerika noodig heeft, maar evenzeer hoe Amerika Europa noodig heeft, tenzij men aanneemt, dat de klanten letterlijk op een hoop staan voor de Amerikaansche deur, iets wat wellicht niet het geval is. Als Amerika dus minder zou gaan leveren, hetzij doordat Europa plotseling buitengewoon zuinig werd, hetzij doordat Europa bij gebrek aan geld wel zuinig moest worden, zal het andere klanten moeten gaan zoeken en het is natuurlijk niet erg waarschijnlijk, dat het zulke groote afnemers in korten tijd vindt. O. i. valt dan ook geen andere conclusie uit de cijfers te trekken dan dat beide werelddeelen el- kaars steun noodig hebben, iets wat Ame rika den laatsten tijd wel wat te zeer vergeet. Maar in plaats van geld te leenen, willen de Amerikanen over het algemeen thans geld zien van Europa. Dit blijkt uit de be sprekingen in den Amerikaanschen Senaat, Zaterdag j.l., toen het feit ter sprake kwam, dat het buitenland 325.000.000 heeft te betalen aan de Vereenigde Staten als jaar- lijkschen interest op leeningen, maar dat, wegens de onmacht van het buitenland om te betalen, die betaling was opgeschort. Senater Walsh gaf er zijn bevreemding GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. WaschsteHen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. over te kennen, dat die betaling was uit gesteld. «Men deelt ons mede,c zeide Walsh «dat de diversen landen honder den millioenen uitgeven aan hun program ma's voor den bouw van vliegtuigen. Deze naties zijn zoo verarmd, dat zij geen inte rest kunnen betalen op het geld, dat de Vereenigde Staten haar hebben geleend, en niettemin maken zij een begin met breedop- gezette militaire programma's met het zelfde geld dat zij van ons hebben ontvangen. In Engeland maakt men zich zeer boos over de weigering van Amerika Europa nu verder te helpen, welke weigering werd uitgesproken door minister Glass, gelijk wij weten. «Amerika, aldus de «Daily Chr.«, geeft den man, die op het punt staat te verdrin ken, den prachtigen raad, dat hij moet leeren zwemmen. Maar het denkt er niet aan hem een touw toe te werpen.® En het blad komt dan met het volgende pakkende voorbeeld Een rijk man, gekleed in een bontjas, staat voor een bakkerswinkel en rammelt met het geld in zijn zak. Om hem heen verdringen zich een half dozijn oorlogs-in- valieden, allen zonder een cent. Zij hebben hun ledematen in den oorlog verloren, die hem rijk heeft gemaakt en zijn vrijheid gered heeft, en zij vragen hem om een stukje brood. «Daar«, zegt hij, en wijst naar de brooden achter de winkelruit, «daar is brood, ga maar naar binnen en betaal jelui maar zelf Niet Zie je niet, dat ik ook altijd alles zelf betaal Zou typeert de «Daily Chr.® terecht de houding van Amerika, dat schatrijk gewor den is van den oorlog en nu de slachtoffers, in plaats van hen weer op de been te hel pen, om het geld maant, dat hij hen voor geschoten heeft I Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c. a. op 3 Februari des vm. 9.30 uur. Voorzitter, Boender, l.-V. Secretaris, E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden en Roza. Afwezigde Burgemeester, wegens ongesteldheid en het lid Vos. De vergadering wordt op gebruikelijke wijze geopênd door den Voorzitter, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen die daarop onveranderd worden vastgesteld en goedgekeurd. De Secretaris leest de nieuwe verordening op den Hoofd. Omslag voor, waarin wordt voorgesteld een heffing tot een maximum van f 25000.met een aftrek van f 600. voor elk hoofd van een gezin, vermeerderd met f 100.voor zijn echtgenoote en f75.voor elk kind dat den leeftijd van 16 jaar nog niet heeft bereikt. Bouman. Heeft de commissie geen lijst gemaakt van de aangeslagenen en geen bedragen uitgetrokken Roza. Natuurlijk heeft de commissie dat gedaan, deze bedragen zijn echter niet bindend en het heeft dus geen zin die te noemen. v. d. Velden. Had de vorige Raad een billijker belasting-stelsel gemaakt, dan hadden de menschen nu niet behoeven te verschrikken. Verschillende lui gooien nu op mijn brood, jullie geeft maar hooge traktamenten en wij kunnen het betalen. Ze vergeten echter te zeggen, dat ze f 100. voor een mud tarwe hebben gemaakt en f700.k f800.voor een koe. Zij hebben al zooveel jaren te weinig betaald en heb ik voor hen móeten betalen. Ik werd aangeslagen op het maximum, mijn traktament was bekend. Bij het nagaan der aanslagen heeft de commissie ontdekt, dat personen met f 60.tot f 80.in komen per week slechts enkele guldens belasting betaalden en die zullen nu na tuurlijk moeten betalen. Dat die menschen ineens zooveel omhoog gaan is niet onze schuld, doch de schuld van den vroegeren Raad. Wij hebben een zeer moeilijke zittingsperiode, zooals nog nooit door een DRAAGT Gorincheui Raad is medegemaakt en waarschijnlijk ook nooit meer meegemaakt zal worden. Bouman. Het is volstrekt niet om je werk af te keuren. Ik erken dat de commissie heel wat werk heeft gehad om den omslag in elkaar te zetten, doch ik vrees dat nu ook de werkman zal moeten mee betalen. De vorige Raad heeft deze zooveel mogelijk ontzien en het ge haald bij die lui die het betalen konden, Dat er toen misstanden waren zal wel waar zijn, doch die krijgen we mijn in ziens nu ook. v. Kuijk. Dat vrees ik ook, om een werkman, al verdient hij een goed loon die er van den vroegen morgen tot dei laten avond hard voor moet werken, evei veel te doen betalen als een rentenier, me eenzelfde inkomen, die er niets voor doet, is toch een onbillijkheid. Roza. Goed kunt u daarvoor een op lossing vinden, dan is ons dat goed, ooi de commissie heeft dit onder de ooger gezien, doch heeft daarvoor geen oplossing kunnen vinden. Alleen B. en W. die d< aanslagen hebben vast te stellen, kunnei daaraan tegemoet komen, door de menschel lager aan te slaan dan ze in werkelijkheu verdienen. Verdient een werkman eei goed loon dan is er toch ook niets tegei dat hij de lasten der gemeente helpt drager en moet hij zich dat tot een eer rekenen. Voorzitter. Ik vind daarin ook niet- onbillijks, die het betalen kunnen die moeter het ook maar betalen, het geld moet er komen en hiervoor de schuld op de tegen woordige Raad te gooien is kortzichtigheid. Een ieder weet dat de oorlog de schuld is van de financieele ontwrichting van de gemeente. Wij zijn niet de eenigsten die in moeilijkheid zitten, op andere plaatsei is het ook zoo, ja, in sommigen is het veel erger gesteld dan hier. Ook de leden Bouman en v. d. Pol spreken in dezen zin. Hierop wordt de door de commissie ont worpen verordening in stemming gebracht en aangenomen met algemoene stemmen. Het lid Roza zou de verordening zoo spoedig mogelijk in werking willen doer treden en zegt, dat met de progressieve heffing wel niet in eens doch mettertijd een billijke belastingheffing is te bereiken. Hij zou de ingezetenen wilien verzoeker hun inkomen zoo zuiver mogelijk op te geven. Punt 2 van de agenda, n.l. het aangaar van een kasgeldleening groot f 4000. komt in behandeling. De Voorzitter zegt dat het de bedoeling is de geldleening aan te gaan voor eer half jaar. Er is geen geld meer in kas en de onderwijzers moeten betaald en ook de rekeningen voldaan worden. Hiervoor dient genoemd bedrag opgenomen te wor den brj de Hanzebank. Roza. Hoeveel is nog te vorderen aan H. O. van het vorig jaar? De Secretaris deelt mede, dat dit nog een f 4000.bedraagt en dat Maandag de bode de briefjes zal bezorgen, om de menschen aan hunne verplichting tot beta- MEUWSBL4I voor let Land vn Heusden n Alteia, U Laigstrait en tie Bumelarwaird 's-Bosch CUBA

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1