Firma HLPH. HUPSCH - Vughterstraat III - 's BOSCH, Daar heb je het al. levert alle Hrtikelen op 't gebied van Kristal) Porcelein, Aardewerk etc.) zoowel 't gewone als 't allerfijnste) tegen scherp concurreerende prijzen. ANT. METSELAAR, len te herinneren. Dit bedrag kan dan dienen voor betaling van de salarissen met April, dan blijft de gemeente iets voor en zit ze niet telkens in moeilijkheden met de betalingen. v. d. Velden. Ik vind het treurig dat we met het plaatsen van eene leening buiten de gemeente moeten, terwijl er in de gemeente zelf geld genoeg is. Het spijt me dat het lid Vos niet aanwezig is, dan hadden we het die kunnen vragen. Bouman. Het is pleizieriger als de menschen het zelf presenteeren, zooals de Wed. v. d. Beek dit gedaan heeft, deze heeft echter op 't oogenblik geen geld disponibel. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten eene geldleening aan te gaan groot f 4000.rentende 6lU pet. en af te lossen in den loop van het jaar en deze leening zoo mogelijk in de gemeente te plaatsen. De wijziging van de gemeentebegrootïng dienstjaar '19 wordt aangehouden voor de volgende vergadering. Ingekomen is a. Een schrijven van het onderwijzend personeel, waarin wordt aangedrongen op uitkeering van het tegoed volgens de wet Visser en de uitbetaling der salarissen op iedere maand. De Secretaris zegt dat de onderwijzers pas hun maand extra salaris is uitbetaald en dat ieder oogenblik van het Rijk de afrekening is te wachten, waarop reeds telegrafisch bij de regeering is aangedron gen, en dat door de aangegane kasgeld- leening de uitbetaling der salarissen gere geld kan plaats hebben. Naar aanleiding hiervan wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van Ged. Staten waai bij aanmerking wordt gemaakt op een postje van de gemeenterekening, omdat een der bescheiden niet behoorlijk was geteekend en waarin tevens wordt gevraagd of de posten van de Distributierekening met de bescheiden zijn vergeleken. Roza. Zoover de posten op de rekening voorkwamen, zijn deze door de commissie vergeleken met de bescheiden. Besloten wordt het onvoldoende geteekend stuk alsnog te doen teekenen en te be richten dat de Distributierekening is ver geleken met de bescheiden. c. Een dankbetuiging van Dr. Schmitz voor de toegestane salarisverhooging. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een verzoek van Mej. B. van Wijk te Aalburg, om evenals vorig jaar f 4 5. duurtetoeslag op hare verbruiksartikelen voor het schoonhouden der school te Aal burg. Met algemeene stemmen wordt aan dit verzoek voldaan. e. Goedkeuring door de Gezondheids commissie van de wijziging van art. 63 en 64 van de politieverordening op de sluiting der herbergen. Aangenomen voor kennisgev'ng. f. Volledige rekening van de Coöperatie te Aalburg. Roza. Waarom is deze rekening inge zonden Daarom is toch niet gevraagd. De Secretaris zegtGed. Staten hebben gevraagd hoe of het met deze rekening stond en daarop is nu een volledige reke ning ingezonden, en zal dit elk jaar ge beuren. Indien dit verlengd wordt zullen de bescheiden worden overgelegd. De in de vorige vergadering ingezondene was slechts een uittreksel. Deze rekening wordt aangehouden tot een volgende vergadering, de leden kunnen in dien tusschentijd de rekening inzien en onderzoeken. g. Een verzoek van Mej. B. van Wijk te Aalburg om voor het schoonmaken van de ramen aan de school te Aalburg een trap te mogen hebben, aangezien de ladder van haar te zwaar en onhandig is. Besloten wordt een trap te doen maken die zoo licht mogelijk is. h. Goedkeuring door Ged. Staten van de begrooting der Ebbe. Aangenomen voor kennisgeving. i. Aanmerking door Ged. Staten op het vastgestelde salaris voor den gemeen teveldwachter. Zij zouden 8 jaarüjksche verhoogingen van f 50.willen zien toe gekend. Op voorstel van het lid Roza wordt met 4 tegen 1 stem, die van het lid van der Velden, besloten, het eens genomen Raads besluit te handhaven. Het lid van der Velden zou de 8 jaarüjksche verhoogir.gen van f 50.toegekend wenschen te zien. Vervolg Verslag in het volgend nummer. BUITENLAND. Draadlooxe telefonie. Volgens «Weekly Dispateh® worden er op 't oogenblik interessante proefnemingen gehouden met draadlooze telefonie tusschen Engeland en Amerika, en die proeven moe ten goed geslaagd zijn. o De uitlererings-kwestie. Von Lersner naar Berlijn terug. Parijs, 4 Febr. Von Lersner heeft aan Millerand de lijst der oorlogsschuldigen, welke hem gisteren overhandigd was, terug gezonden. Hij voegde er bij, dat hij als hoofd der Duitsche vredesdelegatie bedankte en naar Berlijn terugging. De raad der ambassadeurs vergaderde hedenmorgen om den toestand te bespreken. De moord op Liebknecht. Betoogingen in Zweden tegen Hartung, Londen. Naar een bericht uit Stockholm meldt, hebben den laatsten tijd vijandelijke demonstraties plaats tegen kapitein von Pfluck-Hartung, die in Duitschland is vrij gesproken van den moord op Liebknecht en thans in de nabijheid van Stockholm woont. De betoogers verzamelden zich herhaaldelijk voor zijn huis en eischen in de pers zijrie verbanning. De regeering moet anders de gevolgen maar afwachten, zeggen zij. De regeering is van oordeel, dat Har tung zich als een particulier persoon in Zweden bevindt en zij niets tegen hem kan uitrichten. Do veiligheid in Berlijn. Berlijn, 4 Febr. Volgens de dagbladen is gisteravond op den Stephansplatz een botsing voorgekomen tusschen een patrouille van de veiligheidspolitie en drie gewapende inbrekers. Er ontstond een geregeld vuur gevecht, waarbij twee politie-beambten ge dood werden. o Spoorwegstaking in IQaeedonië. Saloniki, 3 Febr. De spoorwegarbeiders in Macedonië hebben gisteren de staking geproclameerd. Het aantal daarbij betrok ken arbeiders bedraagt ongeveer 3500. Brand te Njjvel in België. Brussel, 4 Febr. Een hevige brand heeft in den afgeloopen nacht de gebouwen ver nield van de normaalschool voor jongens te Nijvel (Belg, prov. Brabant), waaraan ook een pensionaat verbonden was Er zijn drie leerlingen om het leven gekomen en velen zijn gewond. Een onderwijzer is aan zijn wonden bezweken en men vreest, dat er nog slachtoffers onder de puinhoopen liggen. De materieele schade wordt op anderhalf millioen francs geschat. Vliegongeluk in Duitschland. Dessau, 3 Febr. Vanavond is een vlieg tuig der Junkers-fabriek te Dessau, in de nabijheid der stad uit groote hoogte neer gestort. De vier inzittenden werden on middellijk gedood. BINNENLAND. De knoeieryen niet het regeeringsmccl. Rotterdam, 4 Februari. Heden is nog proces-verbaal opgemaakt tegen een 12-tal bakkers en 1 regeeringsmeel hande- laar, die eveneens meel hadden verkocht zonder daarvoor bons in ontvangst te nemen. De schade, die het Rijk door deze knoeie rijen heeft, wordt op een half millioen ge schat, o De moord te Millingen. Arnhem. 4 Februari. De in arrest zijnde vermoedelijke dader v$n den moord op de gezusters Makaay te Millingen heeft bekend. Ten gevolge van deze bekentenis zijn heden nacht gearresteerd zijn aanstande en een nichtje der vermoorde vrouwen, o— De doodslag iu de Djambistraat. Amsterdam, 4 Februari. De Vijfde Kamer der Rechtbank veroordeelde heden den 33-jarigen tramconducteur Johannes Roos, die in den nacht van 14 op 15 Augustus 1919 te Arasterdam in perceel Djambisstraat 38 opzettelijk zijn vrouw, de 28-jarige Hendrika Wilhelmina Leur, van het leven beroofde door haar drie steken met een mes in de borst toe te brengen, tengevolge waarvan ze aan verbloeding stierf', wegens doodslag tot twee jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar met aftrek van preventief. Een grindbank geronden. Dezer dagen is op de «Kleefsche Waards te Arnhem een grindbank gevonden die van zeer groote waarde moet zijn. Naar men mededeelde, wordt voorloopig met de boringen voortgegaan bij een gun stig verloop zal zeer spoedig met de ex ploitatie worden begonnen. De hikziekte. Ook te Wijk bij Duurstede komt een geval van de hikziekte voor. De patient begon Vrijdag te hikken, en nog steeds duurt dit voort. o Hief uitsluiting bedreigd. Te Enschedé zullen op 21 Februari een ruim 10.000 textielarbeiders bij leden der fabrikantenvereniging worden uitgesloten, indien de staking van de wevers bij de firma Serphos Zonen aldaar tot dien datum voortduurt. De moord te flillingeii. De in voorarrest zijnde vermoedelijke dader van den moord op de gezusters Ma kaay te Millingen Th. L. heeft bekend. Tengevolge van deze bekentenis zijn gear resteerd zijn aanstaande en haar moeder. De dreigende staking in de haren. In de gehouden vergadering van de afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders »St. Bonifaciuscc met de groepen arbeiders betrokken bij de actie in de Vervoerbedrijven heeft de bondsvoorzitter, J. Zwaga, aan de leden geraden, bij een staking in het Groot- Transportbedrijf, zich te onthouden van werken gedurende die staking. De gronden waarop dit advies berust waren 1. dat het hoofdbestuur alsnog volkomen op het standpunt stond dat de gestelde looneischen rechtvaardig waren en redelijke gronden niet worden gevonden in de afwijzing van deze eischen, door den voorzitter van den Loonraad 2. dat, waar door twee orga nisaties de strijd werd aanvaard, zij zich hierdoor niet wenschten partij te stellen tusschen de organisaties die den strijd aanvaarden en de werkgevers. Daar de stemming tot resultaat had een zich uitspreken tegen staking, waren naar het oordeel van het hoofdbestuur deze beide punten voldoende aanleiding om tot onthouding aan te raden, als zijnde het het eenig juiste standpunt na de uitspraak van de leden tegenover de werkgevers. Met algemeene stemmen werd het advies van het hoofdbestuur aanvaard. Men seinde uit Rotterdam aan het Hbl. De hoofdbesturen van de Federatie en den Centralen Bond hebben besloten Don derdagavond of Vrijdagmorgen een ultimatum te verzenden aan de werkgevers. De con- fessioneele organisaties zijn uitgenoodigd vóór dien tijd hun houding te bepalen. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Het aantal lotelingen voor de nieuwe lichting bedraagt alhier 25. Onze stadgenoot A. v. Spijk is met ingang van 1 Maart benoemd bij het gemeentelijk politiecorps te 's Bosch. Evenals andere jaren zullen ook waderom dit jaar volkstuintjes aan den Bernschen dijk voor het personeel van de firma de Haan en Oerlemans worden be schikbaar gesteld. Wegens te groote voorraad, met het oog op de aanstaande nieuwe belasting der S4ÖARKN, van af heden, doch uiterst 3 weken, een groote opruiming van de goedkoopste tot de fijnste merken, waaronder een partijtje restanten, aan ongelooflijk lage prijzen, van f5.50, f 5.60, f5.80 enz. per kistje van 100 stuks. ROOKTABAK. Nieuwe Overzeesche Tabak per ons 11 ct. A.B. rook- en pruimtabak 14 ct. Prima pruimtabak 15 ct. B. 15 ct. A. 17 ct. No. 3 19 ct. Schrap 17 ct. Shag vanaf 25 ct. Heerenbaai vanaf 25 ct. enz. enz. Groote keuze in steenen- en houten TABAKSPIJPEN. Wijksche poort N 4 HEUSDEN. Dinsdagavond, terwijl het reeds schemerde, passeerden 2 Nederlandsche vliegtuigen op geringe hoogte over onze stad en koerste in Noord-Westelijke richting. Het water blijft geregeld vallen. Weldra kan de tweede steiger weder in gebruik komen en de stoombootenkeet zijn oude plaats hernemen. - De boomen om het Burchtplein zijn allen geveld. Eveneens aan den x>Hoek van Vlamburg«. De statige boomen die zich met hun bladerentooi zoo vriendelijk naar de Maaszijde overbogen, zpn verdwe nen en eene kale vlakte is daarvoor in de plaats getreden. Laat ons hopen, dat eer lang een plantsoen voor dat gemis vergoe ding zal geven. Capelle. Dinsdag j.l. hield de Christ, Hist. Kiesvereeniging haar eerste jaarver gadering in de Chr. School aan den Loon- schendijk onder leiding van den heer B. Verhoeven, secretaris dier vereeniging, die als voorzitter moest fungeeren. Nadat deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze door 't lid A. Ros was geopend, wefd overgegaan tot afwerking van de agenda. Het aftre dend bestuurslid J. Lankhuijzen werd her kozen en ter vervulling der vacature, ont staan door het bedanken van den Voor zitter J. Addirik, werd de heer A. Ros gekozen. Eerstgenoemde liet zich deze beuoeming welgevallen. Zeer tot spijt der vereeniging meende de heer A. Ros zijn benoeming niet te moeten aannemen. Daarna werd opnieuw overgegaan tot verkiezing van een Voorzttter en werd de heer P. A. van Dam als zoodanig benoemd, die deze benoeming aannam. Hierna werd verslag uitgebracht van den toestand en de werkzaamheden dezer ver eeniging, waaruit bleek, dat er alle reden van tevredenheid aanwezig waren, gezien het succes bij de j.l. gehouden raadsver kiezingen in de gemeenten Capelle en Vrij hoeve-Capelle. Uit het financieel verslag bleek, dat er een klein nadeelig saldo was als gevolg van de vele uitgaven voor pro paganda in verband met de plaats gehad hebbende verkiezingen. Door den leider werd den penningmeester een woord van dank gebracht voor zijn keurig finantieel beleid. Vervolgens werd door den heer B. Verhoeven verslag uitgebracht van de op 20 Jan. j.l. gehouden Kamerkringver gadering te 's Bosch, waarin werd overge gaan tot bespreking van te voeren propa ganda gedurende de wintermaanden. Ten slotte werd nog besloten een spreker te vragen voor het houden van een verhan deling over het vrouwenkiesrecht, teneinde beter op de hoogte te komen wat voor deze vereeniging te dezer zake nog was te doen. Tot ons leedwezen moeten we me- dedeelen, dat er in onze gemeente nog steeds personen zijn, die er behagen in scheppen om de kleine luiden, die hun spaargelden op de Boerenleenbank alhier plaatsen, daarvan afkeerig te maken en hun den raad geven hun gelden in vreemde schuldbekentenissen te steken, waarvan de waarde zeer stabiel is. Op verzoek van de Brandstoffen- commissie aihier, om voor de geteisterden door den watersnood, een extra rantsoen kolen beschikbaar te stellen? werd door het Rijkskantoor voor de distributie var» kolen gunstig beschikt. «Brabantiaci van Waspik klopte j.l. Zondag Vitesse# te Vught met 21. »Brabantia« speelde eerst tegen den ster ken westenwind in. Niettegenstaande dit nadeel had zij met de rust de leiding. Stand 10. Na de rust presteerde «Bra- bantia'sa voorhoede weinig, hoewel zij toch ver in de meerderheid was. De achter hoede en de half-linie was echter trap- vast. Toch wist. «Vitesse# den stand op 11 te brengen en dezen te behouden totdaat een minuut voor het einde van der Waals zijn vereeniging nogmaals de leiding bezorgde en tevens de overwinning. Het trio Zijlmans, Kuijsters en van der Waals lieten lang niet zien, wat van hen te ver wachten was. Scheidsrechter Walter van 's-Bosch leidde maar matig. Het scheen we! of hij bevreesd was voor het Vugtsch- publiek. Het spel was zeer ruw. Drongelen. In den nacht van Woens dag op Donderdag zijn uit één der mili taire keeten aan het veer alhier, acht wol len dekens ontvreemd. De dieven hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van een raam. Bij drie personen is reeds door de politie huiszoeking gedaan, maar zonder resultaat. Voor de militielichting 1921 heb ben zich in deze gemeente 10 personen aangegeven. Genderen. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen Ds. Ph. G. C. Rappard te Vuursche. Herpt. De humorist W. Kuijsch trad Maandagavond te Gorinchem op in de groote zaal van «Gambrinus#, op verzoek der Winkel vereeniging, welke haar 2e jaarfeest vierde. Evenals op andere plaat sen had hij ook hier een enorm succes. Nieuwendijk. In de afgeloopen nacht werden alhier bij B. R. een 6-tal kippen ontvreemd. Enkele werden daarvan terug gevonden in een sloot. Men vermoedt dat er een viervoetige roover aan het werk is geweest. Raamsdonksveer. De harmonie «De EendrachU zal op 10 Februari a.s. een uitvoering geven in de oude O. L. School. De militaire noodbrug over de Maas aan het Keizersveer is door aanvaring zwaar beschadigd. Het verkeer wordt thans weder per stoompont onderhouden. De 16-jarige B. verwondde zich zoo ernstig met een mes aan de hand, dat de hulp van Dr. Lips moest worden inge roepen. In de vergadering der bakkersver- eeniging is besloten voortaan het hout ge zamenlijk in te koopen. Zoodra de distri butie is opgeheven zal eveneens het meel coöperatief worden ingekocht. Wijk. In het gezin van G. R. doet zich een geval van besmettelijke ziekte diphteritus voor. Wondrichem. Ook onze gemeente bezit een oude kerk, die onder de monu mentale gebouwen mag worden gerekend. Deze is echter zoodanig in verval geraakt dat ze door het gemeentebestuur voor godsdienstoefeningen gesloten zou worden, wegens bouwvalligheid. Nadat het plafond afgenomen is, kan er weer gepreekt wor- nen. Het is te hopen, dat de regeering spoedig dit prachtige gebouw laat herstellen om het voor geheel verval te behouden. Groote Prijsafslag fè E0 tegen Hoest, Heeschheid, Keelpijn zijn niel meer in caftonvérpakking, maar wederom in Ssiikksn verkrijgbaar. Sterk verminderde prijs nu ©O cents PREDIKBEURTEN. 8 Februari. Geref. kerk, vm. 9.30 en nam. 6 u. leesdienst. Geref. kerk A, vm. 9 30 en nm. 6 u. Ds André. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. Ger. Kerk B 's av. 6 u. Aalburg, vm. 9,30 u. ds. Bakker. Geref. kerk, geen opgaaf. 8'Oravenmoer, n.m. 2 u. ds. v. d. Graaf uit Raamsdonk. Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n.m. 2.30 u. leesdienst. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 u. en n.m. 2,30 u. leesdienst Heesbeen, 2 nm. u. ds. Bakker. (Nabetr. H.A). Nieuwendijk, Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Nederhemert, Nz. vm. 10 u. ds. Kluijn. Zz. geen dienst. (Inhoud ca. 200 tabletten) N.V. GABA-BAZEL, FILIAAL HILVERSUM v. h. Goldene Apotheke, Bazel Hemden, vm. 10 en nm. 5 u. ds. Ruijsch van Dugteren. Werkendam, vm. 9,30 u. ds. Benders uit Rijswijk. Andel, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put Aalst, vm. 9,30 ds. Japchen. Capelle, vul. 9.30 u. Ds van Paddenburg. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Doeveren, vm. 10 en nm. 2 u. ds. Nauta. Drongelen, n.m. 1.30 u. ds. van Asch. Eethenvm. 9.30 u. ds. van Asch. Oenderen, nm. 2 u. ds. v. d. Pol uit Meeuwen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2