Geneeskrachtige Steenen. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3959 Woensdag 25 Februari. 1920, FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Over de geheele wereld heeft eeu wenlang het geloof bestaan (en in verschillende landen bestaat het nog), dat bepaalde soorten van steenen ge neeskracht bezitten. Een steen die den ruwen vorm van een stoel heeft en bekend is als Canna's, Steen, ge noot in Wales een reputatie wegens zijn heilzame krachten. Nabij dezen steen bevindt zich een bron waarvan het water de koorts heette te ver drijven. Om de genezing echter vol maakt te doen zijn, moest de patiënt, na het water gedronken te hebben, eenigen tijd op den Canna Steen zit ten, en wanneer hij, terwijl hij daar zat, in slaap viel, werd dit beschouwd als een aanwijzing dat hij spoedig hersteld zou zijn. De gecombineerde behandeling door de bron en den steen werd dikwijls dagen achtereen, soms gedurende twee of drie weken, her haald. In de kerk van Villers-Saint- Sépulcre, in het departement Oise, bevindt zich een steen die deel heeft uitgemaakt van een dolmen, en wan neer een kind door een spleet in dien steen heen kruipt wordt het verlost van de ziekte waaraan het lijdende is. Te Trie, in hetzelfde departement, is eveneens zoo'n steen aanwezig, die op soortgelijke wijze dienstig is voor het genezen van zwakke kinderen of van hen die aan rachitis (Engel- sche ziekte) lijden. Dit bewijst de hardnekkigheid van een bijgeloof dat reeds in 567 n. Chr. door den raad van Tours werd veroordeeld. Een zonderling geloof heerscht in Dourges, in het departement Aube. Op den top van een heuvel nabij deze plaats staat een tafel ter eere van St. Estapin, en dicht in de buurt daar van komen rotsen voor met vele on regelmatig gevormde holten die als hel ware afgietsels gelijken van vrij wel alle deelen van het menschelijk lichaam. Ieder jaar op 6 Augustus komen de menschen uit de streek, die aan een of andere ziekte of kwaal lijden, daarheen, en nadat zij zoo goed en zoo kwaad als zij kunnen negen maal rondom de kapel geloopen heb- 12. Inmiddels had het verhoor en de uitspraak plaats gehad en het verslag in de krant was natuurlijk door Frank Muurse in de Zigeunerhut gelezen. In de paar minuten die hij noodig had, om dat verslag, dat eindigde met de wreede beschuldiging van moord met voorbedachte rade te lezen, scheen alles op de geheele wereld een ver andering te ondergaan. Hjj, Frank Muurse, onschuldig als een pas geboren kind, een man met een tot dusver onbevlekten naam, werd beschuldigd van een misdaad, waarop de zwaarste straf stond. «Arme Isabella mijn arme lieveling hoe zal zij dezen slag doorstaan mompelde hij. Dit was zijn eerste gedachte. Hij dacht niet aan zichzelf, hij sloeg geen acht op zijn omgeving, zijn eenige gedachte was aan haar, die hij veel liever had dan zijn eigen leven. Hoe wreed zou deze tijding haar treffen 1 Frank beefde als hij dacht aan de toekomst van zijn vrouw en zijn moeder. «Niemand«, zoo peinsde hij, «zou zich meer willen bemoeien met de bloedver wanten van iemand, die zulk een moord op zijn geweten had. Iedereen zou den ken, dat hij schuldig was en er was geen ben begeven zij zich naar de plek waar zich de merkwaardige steenen bevinden en leggen het zieke lichaams deel in de daarmede overeenkomende holte in een der rotsen. Het resul taat heet te zijn een onmiddellijke genezing der kwaal, van hoe erusti- gen aard deze ook moge zijn. Op het eiland Arran in de Firth of Clyde is een groene bolvormige steen aan wezig, die zich een grooten naam heeft verworven vanwege zijn ge neeskrachtige eigenschappen, vooral voor hen die lijden aan pijn in de zijde. Men had den steen slechts in de zijde te leggen om de pijn kwijt te raken. De roode variëteit van den cheli- donius (zwaluw-steen) is een genees middel tegen vallende ziekte het poeder van den „iris" (vermoedelijk een kwarts-varieteit) had dezelfde kracht. Smaragd en saffier hadden eertijds een uitmuntende reputatie als geneesmiddelen tegen oogziekten Men behoefde er het oog slechts mede aan te raken om het te genezen. Bloed koraal, op de slapen gebonden, hielp iemand terstond over een flauwte heen. Voor blaassteen werden aan bevolen „humus" en „songie" (eerst genoemde beteekent vermoedelijk wel wat anders dan alleen „aarde"), even als de „steenen die gevonden waren in de maag van hanen" (de alecto- rius) en die uit varkensblazen. Al deze steenen werden tot poeder ver malen, opgelost in een of andere vloeistof en dan gedronken. De ver schrikkelijke pest, die in 1347 en '48 in Europa 13.000000 slachtoffers eischte, was de oorzaak van het ont staan van verscheidene geneesmid delen, waarvan er door Olivier de la Haye, die in die dagen leefde, een aantal genoemd worden in een ge dicht, waarinv hij die „ontzettende bezoeking" beschrijft. De ingrediënten van een dier middelen bestonden uit paarlen, smaragden, koraal en jar goonvan elk daarvnn werd een zesde drachme gebruikt. In een Boheemsch handschrift, ge dateerd van 1391, worden niet min der dan 55 edele steenen genoemd als geneeskrachtige middelen. Hun enkel bewijs voorhanden van zijn onschuld» integendeel, het vinden van zijn revolver getuigde zoo sterk tegen hem, dat iedereen tot de slotsom zou moeten komen, dat Frank den heer Wilson vermoord had Frank bracht den nacht slapeloos door Hoewel het bewustzijn van zijn eigen on schuld hem staande hield, leed hij de vreeselijkste - smarten, wanneer hij dacht aan de toekomst van hen, die hij liefhad. Om zichzelf bekommerde hij zich weinig, maar hij hield zich bijna voortdurend bezig met het leed van zijn vrouw, zijn diep bedroefde moeder en zijn liefhebbenden broeder. Hoewel hij anders niet van zedelijken moed ontbloot was, sidderde hij thans bij de gedachte, wat zijn lot zijn zou, indien hij in handen der politie viel. Na de vreeselyke uitspraak der rechters durfde hij niet nogmaals een onderhoud met zijn vrouw zoeken en terwijl de dagen voorbijkropen, kon hij niet anders doen, dan wachten tot Herbert vrijgelaten zou zijn en hem zou komen opzoeken. Uitgeput door zoovele aandoeningen en ontbloot van raad en steun, werd hij ten prooi aan de diepste neerslachtigheid, zoodat Job Sudderland argwaan koesterde. «Wat zou hij toch uitgehaald hebben vroeg de Zigeuner zich af. «Hij heeft zijn liefje gezien en als het alleen om geld te doen was nu, ze ziet er rijk genoeg uit, dus daar zou ze hem wel aan geholpen hebben. En, al zaten de agenten hem gebruik in de medische wereld blijkt uit de Synonima Apothecariorum, waarin edelgesteenten worden ver meld onder de artikelen der apothe kerskunst. In de testamenten van vorstelijke personen worden medische steenen veelal vermaakt als kostbare legaten, o a. in het testament van Hendrik VIII vanFürstenberg, waarin de volgende steenen als bijzonder kostbare voorwerpen worden ge noemd een „Krebsstein", een bloed steen, en een graveelsteen, laatstge noemde zijnde een stuk nephriet De Krebsstein, soms kreeftenoog genoemd is een kalkachtige steen die zich aan beide zijden van de maag van kreef ten, krabben en dergelijke dieren vastzet tijdens de schaalverwisselings- periode, en deze steen was en is nog in gebruik voor het verwijderen van vreemde voorwerpen uit het oog, door hem onder het ooglid te schuiven. Het gevolg daarvan is een zeer ver hoogde werking der traanklieren, waardoor het vreemde voorwerp veel al wordt verdreven. In een prijscourant van een Duit- sche apothekersfirma van 1757 komen nog al de edelgesteenten voor. Hier staat een pond kergkristal genoteerd voor zes groschen (f 0.45)dezelfde hoeveelheid smaragd voor acht gro schen f 0 62a), eer; pond saffier voor zestien groschen (f125), robijn één thaler (f 1.871), lapis lazuli vijf thaler (f 9.37|), enz. enz. Reeds vóór dien tijd was er van meer dan één medi sche zijde op gewezen, dat deze stee nen geenerlei uitwerking op het or ganisme konden hebben, omdat ze oplosbaar waren en dus niet in het bloed konden worden opgenomen, doch deze mededeeling werd van tallooze kanten bestreden, eensdeels omdat men vast vertrouwde in de genees kracht der juweelen, anderdeelsom- dat met deze geneesmiddelen enorme winsten behaald werden. Eenige be- langwekkenne bijzonderheden om trent het gebruik van edelgesteenten als ziektebestrijders komen voor in de aanteekeningen van lezingen die in 1674 en '75 door den geneesheer Lucas Schacht gehouden werden in het Leidsche Hospitaal. nu eens op de hielen en werd hij eens voor een maand of twee in de doos gestopt, wat zou dat nog Wij maken daar zoo'n drukte niet over. Maar hij zeide, dat hij onschuldig was aan hetgeen ze hem ten laste legden. Maar dat is altijd met die groote heeren, diezijn altijd onschuldig en dat zijn we allemaal totdat we gesnapt worden,® zeide hij grin nikend. «Maar als deze er onschuldig uit ziet, dan is mijn naam geen Job Sudderland. Als hij onschuldig was, waarom zou hij dan zitten kijken, alsof hij zijn laatste oortje versnoept had Hij ziet er erg naar uit, dat hij iets heel leelijks op zijn geweten heeft. Nu, als dat zoo is, dan zal ik hem en zijn broer aardig laten opdok ken, als ik hem nog wat schuil moet hou den. En als Job Sudderland iemand schuil wil houden, zullen de agenten hem niet gauw vinden, maar hij moet betaald worden en goed ook. Ik zal dus maar kalm afwachten, tot die broer komt en dan zullen we eens zien.® VI. ISABELLA MUURSE. Zoodra hij zijn vrijheid had herkregen, haaste Herbert Muurse zich, zooals wij zagen, naar Ravenwoud. Hij brande van nieuwsgierigheid, om te weten, wat daar sinds zijn gevangeneming was voorgevallen. Isabella, die sinds het onderhoud met haar Tegen het midden der 18e eeuw begon het geloof in de genezende kracht van edelgesteenten allengs te verdwijnen, ofschoon echter nog niet algemeen, want zelfs de beroemde Duitsche mineraloog A. F. B Brück- mann hechtte er nog aan. Een voor beeld van hedendaagsche toepassing van een mineraal gesteente als ge neesmiddel tegen ziekte is het uit wendig gebruik van een uranium- verbinding in het Joachimsthal, in Bohemen. Het wordt in lederen zakjes tegen het hoofd gelegd als middel tegen hoofdpijn. H. P. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Russische beer richt zich op en maakt zich gereed tot den aanval. Eerst scheen het of hij zou sterven aan de bekomen wonden. Maar hij heeft zich hersteld en laat zijn gegrom hooren en laat zijn klau wen zien. Merkwaardig en onrustbarend zijn de berichten die van uit Rusland tot ons komen. Merkwaardig als wij er op letten hoe snel de zaken zich daar ontwikkelen. Zeo wordt gemeld dat de dagelijksche werktijd van 8 uren veranderd is in werktijden van 12 uren. Het laatste officieele communiqué maakt er zelfs gewag van dat de werk lieden uit eigen beweging besloten hebben over te werken en des Zondags zonder belooning doorwerken, In de fabrieken wordt gearbeid uit alle macht, zoo wordt van verschillende zijden bericht. Dat is dus het merkwaardige. Eerst werkschuwheid. Een stilliggen van alle bedrijf. En nu een ijzeren organisatie. Een zich inspannen tot het uiterste. Waar toe Nu hier komt het onrustbarende. De Weensche correspondent van de N. R. Ct. zegt daarvan «Of het waar is, dat de Russische arbeiders uit eigen beweging weer meer dan 8 uur per dag werken, zooals onlangs uit Moskou werd gemeld, blyve in het midden, een feit is het, dat de Poetilofwerken en de fabrieken en de mijnen van het Donetsgebied dag en nacht en ook Zondags aan den gang zijn om aan het leger te kunnen leveren wat het noodig heeft.® De Ruseen gaan dus vechten, en, daar ze huy binnenlandsche vijanden al verslagen hebben, gaan ze vechten tegen het buiten land. Ze gaan een offensief openen tegen het Westen. Ze zullen dit noemen een echtgenoot niets meer had vernomen van hetgeen rondom haar voorviel, was zeer verheugd over Herbert's komst, die zij als een voorbode van Frank's terugkeer be schouwde. Zij ontving hem met tranen van vreugde over zijn vrijlating en ge voelens van dankbaarheid ten opzichte van zijn broederlijk gedrag tegenover Frank. Hij stak haar zijn hand toe, met een medelijdende uitdrukkiug op haar gelaat, doch Isabella omvatte zijn arm met beide handen en vroeg »Waar is Frank?® Herbert leidde haar naar het dichtsbij- zijnd vertrek en sloot de deur. «Waarom kwam Frank niet met je mede vroeg ze srneekend. 't Spijt me, dat ik je moet zoggen, dat je nog wat geduld zult moeten hebben, Isabella, eer je hem terug kunt zien.® De nieuwsbladen waren voor haar achter wege gehouden, terwijl het den dienstboden verboden was, in haar tegenwoordigheid te spreken over hetgeen in haar omgeving voorviel, Zij wist dus niets van het ver hoor en de uitspraak. Ook had men voor haar geheim weten te houden, dat het lijk van den heer Wilson naar Ravenwoud was overgebracht, terwijl de oude mevrouw Muurse en dokter Mitchell zich met al de toebereidselen voor de begrafenis belast hadden. Nu zou zij echter alles van Her- bert vernemen. «Jk heb zeer met Frank te doen,® zeide Herbert, toen Isabella een weinig tot be- defensief. Van hun standpunt volkomen terecht. Het communistisch Rusland, aan vallend op West-Europa, vecht voor zijn voortbestaan als zoodanig, gelijk het revo- utionaire Frankrijk aan het begin van de negentiende eeuw heeft gedaan, en evenals dat Frankrijk moet het in den loop van den strijd zijn inrichtingen wijzigen, waar het trouwens al mee bezig is. In Rusland wordt dus geweldig gewerkt aan de organisatie, de verpleging en de uitrusting van het frontleger, en wel door middel van een leger achter het front. M. a. w. er is zoo iets als de «burgerlijke dienstplicht®, zooals Hindenburg het noemde, ingevoerd. En als we vragen hoe groot dan wel de strijdmacht is die Rusland gereed heeft om den aanval op West-Europa te beginnen krijgen we vrees-aan-jagende cijfers te hooren. In het geheel moet het Sovjet- leger 800.000 man sterk zijn goed gewapend, goed geoefend, goed toegerust voor het doel. En wat kan Europa daar tegen over stellen Op Finland is niet te rekenen, het wil in vrede met Rusland leven. Van Eshtland is even min iets te verwachten daar het leger aldaar zelf sterk communistisch is. Het kleine leger van Litanen, 12000 man sterk is onbetrouw baar. Dan komt het Poolsche leger.'t Be staat uit drie deelen, die door officieren aangevoerd worden welke van samenwerking niet gediend zijn. Vervolgens is er nog het Roemeensche leger dat in aanmerking komt. Met zijn alle hebben deze legers een 380.000 man die het zullen moeten uithouden tegen de 800.000 gewapende van Russische zijde. Wanneer men daarbij denkt aan de oneenigheid tusschen Polen en Roemeenen behoeft het geen betoog dat, mochten de Russchen oprukken tegen het Westen, de anti-bolsjewistische machten het onderspit moeten delven voor de geest driftige troepen van den aanvaller. En dan is het maar een kwestie van tijd om de communisten te zien verschijnen in het Duitsche gebied. Een ieder begrijpt dat ook onze Oostelijke naburen een makkelijke prooi zal worden voor den Rassischen beer. Duitschland kan niet veel. De Duitsche bevolking bemoeit zich nog steeds over het algemeen meer met zijn eigen directe zaken, dan met politiek. Zij heeft het slecht. Wie het niet goed heeft, zal zich gewoonlijk niet fel tegen politieke veranderingen ver zetten, omdat het hem onverschillig is, of hij door de kat of door den hond gebeten daren was gekomen. «Vertel mij, hetgeen je van deze treurige geschiedenis weet.« «Ik heb Frank gezien en hij heeft mij alles verteld. «Frank gezien riep Herbert uit. «Waar is hij dan Wat doet hij «Hij is in de schuilplaats, die je hem hebt aangeraden. Ik zag hem eens in het geheim en hij vertelde mij, welk een goede broeder je'voor hem waart geweest. «Stil, stil zeide Herbert ongeduldig. «Wat bezielt hem, om op die manier zijn leven te wagen, terwijl de politie misschien overal naar hem zoekt «Wees niet boos, Herberthij kwam alleen om mij te zien,® zeide Isabella in tranen uitbarstende. «Maar hij moet het niet doen,® ant woordde Herbert boos. «Als ze hem te pakken krijgen, wordt hij ongetwijfeld tot levenslange gevangenschap veroordeeld, of we moeten het een of ander bewijs van zijn onschuld kunnen vinden.® «Je bedoelt, dat ze hem schuldig zouden verkaren vroeg zij verontwaardigd. «Ja, zonder twijfel, of ze zouden iemand anders moeten vinden,® antwoordde Herbert met ternedergeslagen oogen. «De meeste menschen koesteren ernstige verdenking tegen Frank en de uitspraak van de recht bank luidde, dat hij moord met voorbe dachten rade gepleegd had. Zij kennen mijn broeder niet zoo goed als wij, Isabella. Wordt vervolgd.) MEI US BLAB voor lie! Lane vm Heisilaii 6n AStena, do Langstraat ai do Boimeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1