LIEFHEBBERS van een fijne sigaar ANT. METSELAAR, De staking in het transport bedrijf. Nieuwe Overzeesche Tabak wordt. Daar verder allerminst te verwachten is, dat de entente veel troepen zal kunnen of willen afzonderen, om Duitschland te verdedigen, en daar de hulp, die de entente aan Polen zal verschaffen, te laat zal ko men en gering zal zijn, hebben de Russen in het volgende voorjaar een heel goede kans, want de rest van Europa is dood vermoeid. Volgens het Handelsblad is op die com munistische conferentie (e Amsterdam ge wag gemaakt van de mogelijkheid, dat de Russische troepen aan onze Oostelijke grens zouden verschijnen. De veronderstelling van deze mogelijkheid is, zooals uit het bovenstaande blijkt, heelernaal niet belache lijk. Wie weet wat ons boven het hoofd hangt. De toestand is niet rooskleurig. Onder- tusschen is in Engeland en Frankrijk nog altijd de twistvraag gaande of men vrede zal sluiten met de Sovjet republiek, ja dan neen alsof vrede mogelijk was met eene regeering die geen anderen toeleg heeft dan de wereld ondersteboven te keeren; die na eerst haar eigen volk aan den rand van den afgrond gebracht te hebben nu ook de andere natieën wil doen dalen in de «zegeningen« van het bolsjewisme. Even onzeker als haar houding tegen over Rusland is de wijze waarop de Entente met Turkije handelt. Men is thans te Londen druk aan het confereeren over de vraag of de Turken uit Europa zuilen ge bannen worden of niet. De Franschen voelen over 't algemeen veel voor hand having der Turken te Konstantinopel en zien het met leede oogen dat de Engelschen hun machtsfeer over het Turksche rijk uitbreiden. In Engeland zijn de stemmen verdeeld. Lord Robert Cecil heeft b.v. een memorie ter teekening gelegd, waarop hij reeds vele handteekeningen van parlementsleden ver kregen heeft en waarin gepleit wordt voor de verwijdering. En het Lagerhuislid Sir Samuel Hoare heeft als zijn meening ge zegd, dat het veler overtuiging is, dat zoo lang de Turksche regeering er zetelen zal Konstantinopel een broeinest van kuiperijen zal blijven. De laatste 50 jaar is Turkije steeds de grondoorzaak geweest van de internationale troebelen in het naburige Oosten. De Turksche regeering te Kon stantinopel laten, zou beteekenen, dat wij de vlag strijken voor de Jong-Turken, onze vijanden. Een internationale financieele groep heeft pro-Turksche propaganda ge maakt, in Frankrijk, maar de andere ver bondenen, met name Griekenland, zijn tegen een Turksch Konstantinopel. Het zou voor Europa en de heele wereld heel wat beter zijn, indien de Turken gedwongen werden een homogeen rijk in Klein-Azië te stich ten, met den zetel van den sultan te Broessa of in een andere hoofdplaats. Doch weer anderen achten het nood zakelijk dat de Turksche regeering te Kon stantinopel gevestigd blijft om alzoo den voortdurenden invloed der Europeesche be schaving te ondergaan. De behandeling over het vredesverdrag in den Amerikaanschen senaat is weer uitgesteld. Dat wil dus ook maar niet opschieten. In het Lagerhuis heeft Churchil in ant woord op een vraag van arbeiderszijde medegedeeld dat het leger teruggebracht zal worden tot 200.000 man. In Ierland blijven de aanslagen aan houden. Geen rust zal daar komen tenzij Engeland dit verdrukte voik rechtvaardiger behandeld. BUITENLAND. Ecu politieke moord te Boedapest. In Boedapest en in heel Hongarije heerscht. beroering en opgewondenheid over een politieken moord. Dezer dagen werd n.l. uit den Donau het lijk opgehaald van een journalist, Bela Szomogyi, redactenr van het sociaal-democratische blad »Nep-Szava«, die al sedert eenigen tijd werd vermist. Het lijk was met steenen bezwaard en gruwelijk verminkt, zoodat er geen twijfel behoeft te bestaan of het slachtoffer is gewelddadig ter dood gebracht en daarna in de rivier geworpen. Daarenboven zyn getuigen nog komen verklaren, dat de journalist bij het verlaten van zijn redactie- bureau op straat werd aangehouden door verscheidene personen, die uniform droegen en die hem dwongen in een auto te stappen, waarmede zij hem wegvoerden. Betrouw de presidentie. Londen, 22 Febr. De Washingtonsche correspondent van de «Weekly Despatch* meldt, dat in de afgeloopen veelbewogen week te Washington niets grooter verba zing heeft gewekt dan de onthulling, dat mevrouw Wilson tijdens de ziekte van haar man als waarnemend presidente op trad. Zij vormde een soort van schakel tusschen Wilson en de voornaamste staatszaken. Niets werd buiten haar om beslist. Nie mand kon zonder haar goeddkeuring den drempel van het Witte huis overschrijden. o Duitschland op de proef gesteld. Londen, 22 Febr. De Parijsche corres pondent van de «Times* verneemt, dat Vrijdag te Parys omtrent de kwestie van de oorlogsmisdadigers een nieuw en belang rijk besluit werd genomen door de ver-, tegenwoordigers der geallieerden, waarbij lord Birkenhead als gedelegeerde voor Engeland optrad. Het eenstemmig geno men besluit komt op het volgende neer De geallieerden zullen Duitschland eens op de proef stellen, om te zien hoe het den geest van het onderteekende vredes verdrag denkt na te leven. Het bewijs hiervoor zal worden geleverd door de aan geboden vervolging der Duitsche oorlogs misdadigers in Duitschland zelf. Om dit te vergemakkelijken, zullen de geallieerden voorloopig volstaan met aanwijzing van een aantal beschuldigden, wier schuld niet te ontkennen valt en wier oorlogsmisdaden typeerend zijn voor de rest. Het aantal der ter vervolging aan te wijzen misdadigers is nog niet vastgesteld, doch één der voornaamste bepalingen luidt, dat Engeland, Frankrijk en België elk vijf der meest verantwoordelijke plegers van gruweldaden zullen aanwijzen. o Düsseldorf, 23 Febr. Volgens een me- dedeeling van de Rijnland-commissie in Coblenz mag de Duitsche vlag op den Rijn binnen het bezette gebied weer geheschen worden. o Gevalleu van slaapziekte te Brussel. Brussel, 21 Febr. Dezer dagen zijn te Brussel twee gevallen van slaapziekte met doodelijken afloop voorgekomen. o - Een muis doorgeslikt In een Londensch hospitaal, vertelt de «Tel.«, werd een vrouw opgenomen, die terwijl zij lag te slapen met open mond een muis doorslikte. Door het geschrei van het naast haar liggende kind werd de vrouw wakker en voelde de muis door haar mond kruipen. Zij gevoelde zich wel misselijk, maar had overigens geen last van haar maaltijd. BINNENLAND. Dolheid honden en paarden. Eenige weken geleden kwam op de boederij van den heer B. te Hoogemeeden, een hond. De zoons van den heer B. dachten, dat het dier aan hondsdolheid leed en heb ben het dan ook direct doodgeschoten en aangifte gedaan bij den burgemeester. In Utrecht is toen gebleken, dat de zoons van B. goed hadden gezien, want het beest was werkelijk dol geweest. De beide hon den van B. en ook die van de buren zijn toen op last van de autoriteiten afgemaakt. De vorige week deed een paard van B. zeer ongewoon. Het beet in alles wat onder zijn bereik was, rukte zich los en beet ook twee andere paarden. De veearts werd ontboden en vermoedde ook dolheid. Eenige uren daarna is het kostbare hard- draverspaard aan deze ziekte gestorven. Maatregelen zijn genomen, omdat ook bij dit dier in Utrecht na onderzoek dolheid is geconstateerd. o Door hollende paarden gewond. Zondagochtend waren twee paarden, voor een begrafeniswageu bespannen in het Vondelpark te Amsterdam op hol geslagen. Een meneer, die daar wandelde met zijn vrouw en een kindje trachtte de paarden tegen te houden, wat niet gelukte. De man werd op den grond geworpen, kreeg een vleeschwond aan het been en werd ook aan het gelaat gekwetst. G&sbedwelming. De burgemeester van Lisse en diens echtgenoote zijrr Vrijdagnacht aan een wissen dood ontsnapt. Omstreeks 12 uur, meende de dienstbode verdachte geluiden te hooren. Zij ging naar den gemeente-secretaris, die na eenige aarzeling meeging. Na de slaapkamer te hebben geopend, ontwaarden zij een sterke gaslucht. Beide echtelieden bleken bedwelmdde dokter werd ontboden, die er in slaagde den burgemeester spoedig weer tot bewustzijn te brengen, diens echtgenoote bleef tot den volgenden middag bewusteloos. Omtrent de oorzaak van het openstaan der gaskraan tast men nog in het duister. (Msb.)" Eeu vreemde bewaarplaats. Een slager te Gorinchem vond in de pens van een koe een gouden ring, een broche, een vingerhoed en eenige haai en veiligheidsspelden. De Nederlandsche Federatie van Trans portarbeiders ontving een schrijven van Robert Williams, secretaris der Nationale Transportarbeiders Federatie van Engeland, waarin het telegram bevestigd werd, in houdend stopzetting van allen arbeid op Hollandsche schepen in Engeland, De Engelsche federatie gaat volkomen accoord met de gestelde eischen. De staking te Tilburg. Zaterdagavond zijn voor den heer Was sing 42 werklieden uit Rucphen aangeko men, die de werkzaamheden der stakende transportarbeiders te Tilburg hebben over genomen, zoodat de werkzaamheden aan de losplaats haar gewoon verloop hebben. Het conflict kan hiermee feitelijk als geëindigd beschouwd wórden, omdat de heer Wassing geen onderhandelingen met de stakers meer wensch te voeren. Verschillende der nieuw aangekomen werklieden zijn te werk gesteld aan de haven, zoodat ook hier het werk geregeld voortgang heeft. «N. v. h. Z.« De staking ran Harenarbeiders en Zeelieden Amsterdam Het personeel in de binnen scheepvaart tegen 28 Februari opgezegd. Naar wij vernemen is het gevolg van de staking in de haven, dat binnenkort ook de geheele binnenscheepvaart en de dienst der zuiderzeel,men stii komen te liggen. Verroer ran werkwilligen per tram. Amstrdam, 23 Februari. De neutrale bestuurdersbond heeft aan de directie der gemeentetram een schrijven gezonden, waar in verzocht wordt geen weikwilligen voor het transportbedrijf te vervoeren in wagens waarin ook andere pasagiers hebben plaats genomen, daar anders bij mogelijke conflic ten tusschen niet-werkenden en werkwilligen de passagiers onaangenaamheden zouden kunnen ondervinden. («ren uitbreiding ran het conflict. Rotterdam, 23 Febr. In de gisteren door den Centralen Bond gehouden verga dering van de afdeeling Binnenvaart, is besloten geen uitbreiding aan het conflict te geven. De leden gingen eenstemmig accoord met het advies van het hoofdbe stuur en besloten de besmettirigslheorie voor hun groep niet toe te passen, ten einde in de gelegenheid te zijn de stakend- transportarbeiders te steunen. Goederenvervoer naar Rotterdam. Utrecht, 23 Februari. In verband rnet de transportarbeidersstaking worden de per trein aangevoerde goederen te Rot terdam r«iet besteld. Zs blijven in in 't station liggen. Zendingen naar Rotterdam worden momerïïëel niet anders aangenomen dan met een verklaring van den geadres seerde dat bij na aankomst zelf voor verder transport za! zorgen. o De moord te St. Oedenrode. Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch deed uitspraak in de zaak contra «I. Brillesiijper, S Lubig en P. van den Wildenberg, tegen wie voor veertien dagen door den advocaat- generaal voor de twee eerste beklaagden levenslange gevangenisstraf en tegen den laatste 15 jaar gevangenisstraf was ge- eiecht. Het hof veroordeelde thans Brillesiijper en Lubig overeenkomstig het vonnis der rechtbank ieder tot 15 jaar met aftrek van voorarrest en Van den Wildenberg met vernietiging van het vonnis der rechtbank tot (5 jaar), wegens medeplichtigheid en heling tot acht jaar gevangenisstraf. o De Oorlogswinstbelastiug. De Minister van Financiën heeft een brief aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij zijn bezwaren tegen het wetsontwerp tot wijziging van de O. W.-belasting uit eenzet. De Minister is van meening, dat de op levering van handel en industrie niet be hoort te worden belemmerd en het niet te ontkennen is, dat de nog altijd bestaande Oorlogswinstbelasting zulk een belemmering vormt. Vandaar dan ook, dat hij, op de voortzetting der behandeling van zijn ont werp tot afschaffing der O. W.-belasting meent te moeten aandringen. De Minister kondigt tevens de indiening van een conjunctuur-belasting aan. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER VAN HEUSDEN; maakt bekend dat op Zaterdag 28 Februari a. s., des namiddags 2 uur in het locaal naast het Stadhuis zal worden verkocht een he- perkt aantal MILITAIRE SCHOENEN in verschillende maten, ad f 8.per paar. Heusden, 24 Febr. 1920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusdeu. In het naburige Heesbeen staat een perzikkenboom reeds in vollen bloei, ook alhier staan de knoppen dier boomen algemeen aan het ontluiken, 't Is echter te vreezen dat de nachtvorsten daaraan zeer veel nadeel zullen doen. Dinsdagmorgen ruim 11 uur passeer den alhier 2 vliegmachines (tweedekkers) in zuidelijke richting. Ze waren zeer hoog. De landbouwer v. d. K. uit Almkerk, kreeg buiten de Wijksche poort, zoo'n slag van een hengst, die hij leidde, dat zijn arm was gebroken en een hoofdwond be kwam. Hoewel er te Rotterdam niet gelost wordt, vertrekken toch de schepen om lading in te nemen. Dinsdagmiddag zag men hier gelijkertijd^vijf sleepen elk be staande uit een sleepboot met 4 groote volgschepen ongeladen de Maas opvaren. rooken de merken „Darvel" „Diplomate" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half oris, pruimtabak vanaf 15 ct. !t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Beneden-Langstraat. Bij het be staande gebrek aan brandstoffen, wordt het vijf- en zesjarig elzen- en eikenschaarhout duur betaald. Naar schatting brengt het op struik van f 10.tot f12.per 100 takkebossen op, dit is 3 a 4 maal zoo duur als vóór den oorlog. Met de werk zaamheden, verhonden aan het opmaken van dit hout, komt men dit vóórjaar nog al laat bij, doordien met het hooge water hieraan niets kan worden gedaan. Drtmen. 21 Febr. Gisterenmiddag om 12 uur moest de sergeant-vliegenier Peyl komende uit Soesterberg alhier een nood landing doen, doordat er een defect was aan de beozinegeleiding. De twee inzit tenden brachten het er zonder eenig letsel af ook de machine bleef ongedeerd. On middellijk werd er riaar Soesterberg gete lefoneerd zoodat er omstreeks half zes een luitenant en een mechanicien per auto ar riveerden, het toestel werd direct in orde gemaakt zoodat ze reeds dezen morgen om ongeveer 9 uur vertrokken naar Soesterberg. Eethen. Naar wij vernemen zal op 15 Maart eene pleegzuster van het Groene Kruis alhier in functie treden. 's-Gravemoer. Nu het water ook in de binnenpolders verdwenen is. kunnen de werkzaamheden in tuin en op akker weder beginnen. De meening bestaat, dat er van de uitgezaaide wintergranen, die hier geheel in het water hebben geweest, niets zal terecht komen. Herpt. Zaterdagavond had de wed. B. het ongeluk met een brandeude lamp te vallen waardoor haar kleeren al spoedig in brand vlogen ook aan haar geheele lichaam bekwam ze ernstige brandwonden. Overbrenging naar het Prot. Ziekenhuis te Heusden werd op last van Dr. A. dringend noodzakelijk geacht. Zaterdag a. s. zal in het Café «de Ploeg* voor leden en nietleden der geitenfokver- eeniging «In ons belang« een lezing worden gehouden door den Heer P. J. van Haren uit Tilburg, over het onderwerp «De Geit en hare verzorging.* Land van Hensden. De tongblaar onder het vee breidt zich uit. Naar wij vernemen zijn de veemarkten hiervan ten deele de oorzaak, Zoo wordt medegedeeld, dat vee, dat begint met ziek te worden, direct naar de markt gebracht en verhan deld wordt. De kooper krijgt dan spoedig de ziekte op de stal. Raamsdonksveer. Vrijdagavond zijn alhier de Weensche kinderen, die door het Prot. Comité in onze gemeente zullen worden ondergebracht, gearriveerd. Hoewel 52 kinderen geplaatst konden worden zijn slechts 35 aangenomen. Door de goede zorgen van het damescomité werden de kleintjes voordat zij aan hun pleegouders werden overgegeven op warme melk met eierkoeken onthaald. Zondag verloor Olympia te 's-Bosch van Sparta met 21. Olympia speelde met acht man waaronder slechts vijf eerste elftalspelers. Tegen den reiziger B. die zich ten nadeele van de N. V. «De Korenbloem* alhier aan verduistering van geld schuldig maakte werd door de arr. rechtbank te Breda acht maanden gevangenisstraf ge- ëischt. Sprang;. Zaterdag morgen kwam v. S. tot de minder aangename ontdekking dat zijn paard uit den stal was verdwenen. Men had zeker niet goed de staldeur ge sloten. Op het weiland in de Oude Straat heeft men het later al grazende terug ge vonden. Jl. Maandagavond werd door de Jongel.-vereen. op G. G. »Timotheüs« in het Ger. Kerkgebouw haar 21-jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. De leiding voor dezen feestavond berustte in handen van haar eerevoorzitter de heer H. Both. In zijn openingswoord wees spr. op den onnaspeurlijken rijkdom welke de J. V. in het afgeloopen jaar weer mocht te beurt vallen. Het overige van den feest avond werd doorgebracht met zang en voordrachten, en het lezen van opstellen. De dienende »Maitha's« zorgde, dat den voorraad versnaperingen aan den man kwa men. Om c.a. 12 uur sloot de voorzitter met dankzegging. Sleeuwijk. Beroepen bij de Geref. Kerk alhier, Ds. W. E. van Duin te Bleiswijk. Wijk. Donderdagavond en Zaterdag avond gaf het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning* hare aangekondigde uitvoe ringen. Den eersten avond, die uitsluitend voor hare donateurs was bestemd, was de zaal flink bezet, doch Zaterdagavond was zij tot in alle hoeken gevuld. Men schatte het aantal aanwezigen op circa 400 per- soneu. Uren ver was men opgekomen om ons gunstig bekende gezelschap te hooren. Het muzikale gedeelte was echter dezen keer niet de hoofdschotel van het program ma. Het grootste gedeelte van den avond was aan het tooneel gewijd. Voor dit ge deelte had bet tooneelgezelschap van de Heusdensche Harmonie zich geheel heiang- loos beschikbaar gesteld. Opgevoerd wer den het kluchtspel Stotteraars in soorten en het blijspel in 2 bedrijven, Een half uurtje in doodsangst. De spelers kweten zich uitstekend van hun taak en vervulden hunne rollen voortreffelijk. Het talrijke publiek keerde dan ook te ruim elf ure hoogst voldaan huiswaarts. Moge wij het Heusdensche tooneelgezelschap nog meer malen op de planken zien verschijnen. De oudste inwoner dezer gemeente A. van Wijk is alhier op 92-jarige leef- tyd overleden. Bij verschillende landbouwers alhier is onder het vee mond- en klauwzeer uit gebroken. Het is te hopen dat deze ge vreesde ziekte zich niet verder uitbieid. Eenigen tijd geleden werd in de z.g. Oudestraat bij verschillende personen ingebroken. Wederom is in dezeifde buurt inbraak met diefstal gepleegd waarbij eenige konijnen zijn ontvreemd. Van de dader(s) geen spoor. Door de firma v. d. Bergh uit Rotterdam is de melk wederom met 2 ct. per L. verlaagd. Alzoo is zij gebracht op 13 cent per liter. Naar wij vernemen is door de Bouwcommissie «Goede Woning« aange kocht het land van J. de Poorter, waarop voorloopig 5 dubbele arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, is door de Bouwvereeniging «Goede Woning* onteigeningsproces aangevrargd tegen een perceel land in de Bergsteeg in eigendom bij Mej. Pullen. VERSLAG van den Raad der gemeente VEEN, op Donderdag des v.m. 10 uur. Voorzitter R. J. van Doveren. Secretaris J. Timmermans. Aanwezig de leden Den Dekker, v. d. Pol, Vos en Schreuders. Afwezig de leden Smits, Timmermans en Jiskoot. Ongeveer half elf opent de Voorzitter de vergadering met gebed, waarop de notu len van dé vorige vergadering door den Secretaris worden gelezen. Deze worden onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Het schrijven van Ged Staten, inzake de vereemging van Gemeenten, dat in de vorige vergadering was aangehouden wegens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2