flinke Dienstbode. Weiland-verpachtingen Geneest Uw hoest Boerderijtje ft Wijk. E. BRlNCRItAN, WyberI Gtillannc k Eau* „ie üelasen es Vogelenzang." HALSTEREN (N Br). HALLO es Elisie issues, Sstr beksffds zaak is DE KLEINE WINST, OOK DE GOEDKOOPSTE. Handel in Galanteriën, Bijouteriën, Huishoude lijke en Luxe Artikelen enz. enz. Te koop aangeboden KIND Kit WAGEN Kost en inwoning, A. G. v. d. HEIDEN, Markt 29, 's-Bosch. Notaris VAN~QËiTüY~ Notaris VAN GENDT tabletten^ Notaris KNOOK te Andel, veilen en verkoopen gedijd Pédicure Tabletten Notaris A. SCHAAP DEGELIJKE garantie. Een goed onderhouden Ie. Een tlluk Woonhuis mei groote Scliuur en Woon huis met Schuurtje, 2e Een blok van drie Wo ningen niet Erf, Onder Drongelen: Draineerbuizenfabrieken ZIE DE PRIJZEN IN DE ETALAGE. onvoltalligheid van den Raad, wordt om de zelfde redenen nogmaals aangehouden. Het ,zelfde gebeurd met het ook reeds in de vorige vergadering aangehouden schrijven van de Hanzebank, betrekking hebbende op het aangaan eener geldleening.. Verder is ingekomen 1. De goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit tot wijziging der Ge meente-begrooting 1919. 2. Een dankbetuiging dr. Schmitz voor J de toegestane salaris-verhooging. 3. De goedkeuring der gemeentebe- grooting 1920, door Ged. Staten. 14. Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt, dat de Leerplichtwet in deze ge meente goed werkt. De commississie in het afgeioopen jaar 5 vergaderingen heeft gehouden en slechts 4 personen voor de commissie behoefden te worden geroepen, waarvan er slechts een was verschenen. De stukken onder 1, 2, 3, en 4 genoemd, worden aangenomen voor kennisgeving. 5. Een schrijven van den grondwei kers- bond. In dit schrijven wordt door het bestuur van den bond aanmerking gemaakt op het gesprokene door de verschillende raadsleden in de vorige vergadering, o. a. wordt gewraakt de bewering van het lid Timmermans, als zouden daar leden van den bond zijn, die bij het verrichten van werk zaamheden, de zaak zouden bederven, opdat ze niet meer voor het verrichten van werk gehaald zouden worden. Het bestuur tart de heer Timmermans namen te noemen. Bij het bestuur zijn ze niet bekend, zoodra de heer Timmermans dergelijke leden kan aanwijzen, zullen deze direct als lid worden geschrapt. Ook de bewering van het lid Van dei- Pol als zou er verbittering zijn, wordt tegengesproken, althans bij de werklieden bestaat geen verbittering. Van der Pol. Ik heb bedoeld dat er tegenwoordig zooveel verbittering is tus schen werkgever eri werknemer en dat deze verbiitering bestaat zal wel niemand ontkennen. Ik had daarbij het oog op den algemeenen toestand in de maatschappij. Het was beter dat er geen verbittering was. Vos. De Raden heeft werk gekregen buiten af, kunnen de anderen daar ook niet naar toe Voorzitter. We zouden dit kunnen onder hoeken. Vos. Als er om gedacht was, hadden ze ook op den dijk kunnen werken, degeen die er nu gewerkt hebben hadden toch geregeld werk. Van der Pol. Ik vindt ook, als we toch moeten betalen, dat we het dan beter in een daggeld kunnen doen. Voorzitter. De werkzaamheden aan den dijk waren niet zoo groot, er is slechts enkele dagen aan gewerkt. Den Dekker. Zou het niet mogelijk zijn I dat ze werk vonden in Rotterdam, daar worden bootwerkers gevraagd tegen een loon van 40 tot 45 gulden per week bij 8-urigen werkdag. De laatste 10 weken, I hebben de bootwerkers daar zelfs 46.87£ gemiddeld per week verdiend. Daarbij is het een licht werk, dat een jongen van 16 jaar kan verrichten, want alles gaat met kranen. Schreuders. Het is mij een duistere zaak, in hoeverre de arbeids-bemiddeling verhand houdt met de werkloosheidsver zekering. Ik ben daarmede niet goed op de hoogte. Maar bij de werkzaamheden die Mr. P. C. 't Hooft hier heeft doen ver richten, werden werklieden gebruikt uit Poederooijen. De penningmeester van den werkmansbond is er toen op af gegaan en heeft gedaan gekregen dat 6 werkloozen uit deze gemeente geplaatst werden. Ik si prijs dit zeer in dit bestuurslid. Tot heden hoorde ik er echter niets van, dat ook de v Directeur voor de arbeidsbemiddeling in I dezen geest werkzaam is. Begrijp me goed, ik maak den correspondent daar geen ver- wijt van. Ik weet echter niet wat de f Directeur voor een mijnheer is. Is hij er alleen om de correspondentie in ontvangst te nemen en meer niet, dan hebben wij er niet veel aan en vind ik dat de penning- f meester van den werkmansbond beter werk verricht. Deze heeft zich flink gehouden, 't[ om de menschen aan het werk te krijgen, waarom wordt aan den anderen kant hier- 1 voor ook niet gewerkt. v. d. Pol. Waarschijnlijk komen de groote gemeenten waar zooveel meer werk- 1 loozen zijn, het eerst aan de beurt. Voorzitter. Mijnheer 't Hooft had zich 1 tot den correspondent hier moeten wenden. I Een ieder die werkkrachten te kort komt, I kan zich hier aanmelden en dan worden de personen aangewezen die disponibel zijn. Het beste is, dat wij ons in verbinding stellen met het bestuur van den grond- werkersbond en vragen of zij zich met het werk van bootwerker tevreden stellen. Vos. Ik zou eerst vragen of zij er plaats kunnen vinden en dan zeggen, daar kun je naar toe en niet eerst vragen of zij er mee tevreden zijn. Voorzitter. B. en W. zullen dus vragen of er plaats is. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Een schrijven van het gemeente bestuur van Schagen, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan hun adres aan de Kroon, in welk adres wordt aangedrongen op wijziging van art. 59 der Gemeentewet, opdat de ingezetenen, bij de benoeming van een Burgemeester medezeggenschap krygen. Het voorstel van den Voorzitter om het schrijven aan te nemen voor kennisgeving, aangezien volgens zijne meening, de be noeming van Burgemeesters in goede han den berust, wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. Een verzoek van G. A. Roeland, om een stukje gemeentegrond voor het bouwen van een arbeiderswoning, nabij C. Kraaij, kan niet in behandeling worden genomen, omdat het op origezegetd papier is geschreven. 8. Een verzoek van den heer P. Weeda om ontslag als Hoofd der School met in gang van 1 Mei. De Voorzitter stelt voor het ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze en onder dankzegging voor de belangrijke diensten door den heer Weeda aan het onderwijs bewezen. Dit voorstel wordt met instemming van alle leden aangenomen. Tevens wordt besloten een oproeping ie doen voor een Hoofd, waarbij bezit van taalacten tot aanbeveling zal strekken. 9. Een schrijven van Gedep Staten naar aanleiding van een adres van den heer Weeda aan dat College, tot afdoening van zaken omtrent de huurwaarde van de onderwijzers woningen. Zooals bekend weigerde de Gem. Raad, het eens ingenomen standpunt te verlaten en hleef bij de vaststelling der huurwaarde op f300.—. v. d. Pol. De Raad heeft geoordeeld, dat de huurwaarde zoo goed is, daarom, moeten wij ons besluit ook handhaven. Vergeleken bij de huurwaarde van voor 10 jaren is f300 voor een dergelijke woning zeker niet te hoog. den Dekker. Willen Ged. Staten het anders hebben, dan moeten ze de huur waarde zelf maar vaststellen. Voorzitter. De Raad had beter gedaan op het voorstel van Ged. Staten in te gaan, tegenpruttelen zal toch niet helpen. Daarbij levert de vaststelling op f300. misschien moeilijkheden op bij het benoe men van een nieuw hoofd. v. d. Pol. Bij deze benoeming kan de Raad laten kiezen tusschen zelf vaststellen of 10 van het salaris zooals Ged. Staten zelf hebben voorgesteld. Voorzitter. De keuze hiervan is bij het Hoofd van de School. Schreuders. De Raad heeft overlegd, dat de huurwaarde op f300.in deze gemeente juist is en dan moet maar eens uitgemaakt worden of de Raad ook iets te zeggen heeft. Vos. De overheid wil hebben dat er bezuinigd wordt, doch zelf bezuinigen ze niet. Naar mijne meening behoeven we niet langer te protesteeren, het helpt toch niet. Voorzitter maakt u daar een voorstel van Ik kom niet meer met een voorstel want dat van mij is reeds verworpen. Vos, Neen een voorstel maak ik daar van niet. den Dekker. Dan zal ik er een voorste! van maken om bij ons eens genomen besluit te blijven. Dit voorstel wordt aangenomen met 3 tegen 1 stem die van het lid Vos. 10. Een verordening opgemaakt door Ged. Staten, op de uitbetaling van de onderwijzerssalarissen. De Secretaris leest de verordening voor, waarop deze met een kleine wijziging, n 1. de voorgestelde uitbetaling per maand, te doen geschieden om de 3 maanden als tot heden, met algemeene stemmen wordt aangenomen. v. d. Pol. Zou het niet mogelyk zijn dat naast het onderwijs in de Vaderl. Ge schiedenis in de Openb. School ook onder wijs werd gegeven in de Bijbelsche Ge schiedenis De onwetendheid op dit gebied is meer dan erg, zoo zijn er menschen die niet weten of Mozes voorkomt in het oude, dan wel in het Nieuwe Testament. Een langdurige discussie ontspint zich over dit onderwerp, waarbij de Voorzitter te kennen geeft een tegenstander te zijn van onderwijs in de Bijbelsche Geschiede nis op de openbare school. Hij acht het onderwijs op d;t gebied bij den Dominee in goede handen en betwijfelt ook of dit in het leerplan mag opgenomen worden. Het is in den h *er Weeda steeds geres pecteerd, dat hij zich niet op dit terrein heeft begeven. Het lid den Dekker voelt ook veel voor het onderwijs in de Bijbelsche Geschiede nis op de Openbare School en acht dit ook zeer nuttig. Van de Catechisatie's blijven veel kinderen weg doch als het op school verplichtend is, dan moeten zij het ook volgen. De Voorzitter merkt hier tegen op dat het niet bezoeken van de catechisatie, de schuld van de ouder3 is, zoodat deze niet veel voor godsdienstonder wijs schijnen te voelen. Ook de secretaris zegt zeer tegen gods dienstonderwijs te zijn op de school. Eer stens is het de vraag of de onderwijzer genegen is hierin onderwijs te geven en ten tweede zou het de vraag zijn of de man er ook bekwaam voor is. Hij is volstrekt niet tegen godsdienstonderwijs, dit is bekend genoeg, doch zou de ouders zelf dit onder wijs willen doen geven, opdat het niet in eene verkeerde richting geschiedde. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand HEUSDEN. Geboren: Huibert zoon van B. Sluij- mers en L. van Berkel Johannes Josephus zoon van J. v. d. Leur en H. Hijkans; Adrianus Maria zoon van H. Gerritsen en A. J. van Eggelen. Ondertrouwd-. Mattheus Martinus Wesdorp oud 21 jaar en Maria Sophia Schenk oud 20 jaar. O verleden: Maria Elisabeth Merkx oud 5 maanden. WERKENDAM. Geboren: Antonie z. v. C. H. Bies heuvel en C Schoon Adriana Hendrika d. v. W. H. Visser en A. H. de Roon Andries z. v. G. Potters en C. v. d. Lus donk Jannigje Goverdina d. v. C. Pruijsen en T. Bijsterveld. Overleden: C. Ippel oud 20 j. J. v. Elzelingen oud 74 j. ADVERTENTIEN. Mevrouw OTTO te Heusden vraagt zoo mogelijk direct een Er wordt gevraagd tegen 1 Mei een bij j. A. OCKERS, Meeuwen. Wordt gevraagd tegen 1 Mei of eerder 8 H die goed kan omgaan met Brabantsche kar en paard. Ongehuwd. Hoog loon. Brieven aan H. VAN BEESD, Voerman S I e e u w ij k (Noord-Biabant). Te zien Molenstraat N. 116. In een klein gezin te Heusden bestaat gelegenheid voor desverkiezende met zit- en slaapkamers. Brieven onder letter H bu reau van dit blad. te HEUSDEN, zal op Donderdagen 4 en 18 Maart a. s., in Hótel »CONCORDlA« te Heusden, telkens v.m. 11 uur bij inzet en toe slag veilen, ten verzoeke van den heer A. B Klazener aan het Oud-Heusdensche Einde en de Pump-Uraat te Heusden, groot 5 A. 44 c.A. in 3 perc., ondermassa van 1 en 2 en generale massa. aan de Burchtstraat, hoek Ridderstraat, groot 1 A. 27 c.A. in 1 perc. Te bezichtigen 's Dinsdags en 's Donder dags van 24 uur n.m. Zie biljetten. te Heusden bericht, dat de zullen plaats hebben op Dinsdag 2 Maart a.s. vra. 10 u. precies bij A. v. Helden te Aalburg, t/v Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar en den heer P. Vos op denzelfden dag nm. 3 u. precies bij G. Branderhorst te Genderen t/v Ned. Herv, Kerk en Diaconie aldaar op Vrijdag 5 Maart a.s. vm. 10 u. precies bij xMej. G. Vos te Veen t/v Ned. Herv. Kerk en Diaconie sldaar op Zaterdag 6 Maart a.s. vm. 10 u. precies in hotel «Concordiaa te Heusden t/v dames v. d. Blom. ZIE BILJETTEN. iJij inschrijving- te koop 1 getimmerd, lang 15 Moter, breed 12 Meter welke is ingericht v<«or een Paarden stal voor 5 paarden en Koestal voor 10 koeien, zoo goed als nieuw en gemakkelijk te verplaatsen. Indiening der gesloten biljetten uiterlijk 26 Februari voormiddags 10 uur. Dagelijks te bezichtigen bij den eigenaar van het Café *DE PLOEGnabij de Kerk te JELerpt bij Heusden. met de krachtig werken de LIA-tabletten, welke de hoestprikkel wegnemen en toch geen verdoovende hestanddeelen bevatten. Koop dus dadelijk voor Uw Keelpijn, Heeschheid, Verkoudheid 75 ct. een doos echte 0€Otoonct*é zal op Donderdagen 26 Februari en 4 Maart a.s., v.m. 11 uur, in café v. d. Maaden te WIJK, een Huis met schuur, erf, tuin, waterkolk en boom gaard., a/d Rievel te Wijk, groot 38 58 Aren. Te aanvaarden 1 Mei 1920. Zie biljetten. Spreekuur: Dagelijks, behalve 's Maandags, Vughterstraat 101 's-Bosch. Groote Prijsafslag 9 tegen Hoest, Heeschheid, Keelpijn zijn rist meerfa cartonverpakklng, maarwederom in blikken dooien verkrijgbaar. Sterk verminderde prijs nu 80 cents N.V. G ABA-BAZEL, FILIAAL HILVERSUM v. h, Qoldene Apotheke, Bazel te WAALWIJK. zal op Donderdag 26 Febrnari 1920, om half elf, in Hóiel VERW1EL te Waalwijk, publiek verpachten Voor Mej. Wed. Ph. UIJTHOVEN te Drongelen. WEILAND in den Bovenpolder, sectie A no. 316, groot 2,47,90 H A. WEILAND, in den Ronyschen polder, sectie A nos. 71b, 72, 73, 74, 75, 769 en 770, groot 3,88,82 H. A. in 2 perceelen en in massa. Voor liet jaar 1920 om te beweiden. TEL. INT. No. 4 HoofdvertegenwoordigerJ. DE VRIJ, Veeverloskundige te Zevenbergen. Thans verkoop ik de RIJ WIELEN tegen onge kende p r ij z e n, bene- nog een groote part ij die je voor zeer LAGEN PRIJS kunt koopen als met 12 maanden (franco zending). Vergeet niet dat het Emailleeren en Biezen (inbegrepen demonteeren en mon- teeren) bij mij 17 50 kost. Onderdeelen worden tegen matigen prijs berekend. Alle soorten Rijwicllampen voorradig, be nevens Zaklampen en Batterijen. Minzaam aanbevelend, T. JONKER, VEEN (bij Heusden). Rijwielhandel en Emailleerinrichting. N B. Steeds de nieuwste OEDON en JUMBO gramafoonplaten voor handen. Gratis probeeren. MAAR (Inhoud ca. 200 tabletten) -f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 3