UITSCHOT sigaren S-B0SCh LU BA J land van altena Rookt onze Magazijn St. Jozef. Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden, No3960. Zaterdag 28 Februari1920. Bij 3oo stu.l£s franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. imilAIAWs ermi- en Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, efiz. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. HSei 5 cent prima. 9 D> MAGAZIJN ƒ-?¥ Tf-^ 4 Dl HP. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Zouden de geallieerden met de kwestie der oorlogschuldigen ook in hun maag zitten Eerst was hethonderden Duit- schers moesten worden uitgeleverd en ergens in het buitenland terecht staan wegens de gruwelijke misdaden tegen het volkenrecht gepleegd. De Keizer en de Kroonprins voorop en in den nasleep alle mogelijke generaals, officieren, duikboot- kapiteins enz. Een storm van verontwaar diging brak in Duitschland los. Dit zou nooit gebeuren. De Entente bond in. Goed niet uitleveren, maar ze zouden berecht worden in het land zelf in tegenwoordig heid van deskundige afgevaardigden uit de verschillende zegevierende rijken. Duitsch land stemde toe. De Entente zou aan Duitschland het beschuldigingsmateriaal geven, dat dan moest dienen op de terecht zittingen te Leipzig. Doch ziet nu is er weer wat nieuws. De commissie die in deze zaak de leiding heeft, heeft voorgesteld dat Frankrijk, Engeland en België elk vijf ^persoonlijke onbetwisthare* gevallen bijeen zouden bren gen, om de procedure te Leipzig op de proef te stellen Waarom Zou het ook zijn om de heele kwestie der oorlogs schuldigen, die door haar eenzijdigheid altijd hatelijk blijft, van de baan te helpen. En zou wellicht de vrees ook voorzitten dat er dingen aan het licht konden komen'die voor de geallieerden nu ook niet zoo erg 13. »Hoe durven ze Frank van zulk een af schuwelijke misdaad beschuldigen riep zij vol verontwaardiging uit. »Wees niet boos op mij, Isabella, indien ik je vertel, hetgeen je in de nieuwsbladen lezen zult. Zij schijnen goede gronden voor hun verdenking te hebben. Je moet niet verwachten, dat vreemden Frank met jou oogen bezien zullen,* voegde hij er ruw aan toe. »En dat zeg jij, Herbertriep de arme vrouw uit, voor een oogenblik vergetende, dat Herbert zich gevangen had laten nemen, teneinde zijn broeder gelegenheid te geven, om te ontkomen. Jij tenminste weet, dat er nooit een man leefde, zoo weinig in staat om zulk een slechte daad te vol voeren. Wat zal je gaan doen Je zal er toch geen oogenblik in berusten, dat er zulke afschuwelijke beschuldigingen tegen Frank worden ingebracht? Indien hij in je plaats was, zou hij niet rusten, eer hij je naam gezuiverd had. Hoe koud, hoe gevoelloos spreek je »Volstrekt niet. Isabella, je zijt onver standig. Het was mij tot dusverre onmo gelijk, iets voor Frank te doen, maar nu vleiend zijn Stel voor, het hof te Leipzig doorstaat de proef dan zal de boven genoemde commissie zich wel terugtrekken en Duitschland toestaan haar vuile wasch binnenshuis te behandelen. Zoo kwam er dan een goede en eervolle oplossing van de buitengewóón netelige zaak. Met Rusland is de conferentie te Londen ook nog altijd doende. Onvast is haar houding, wankelend in haar besluiten. De heeren weten blijkbaar niet hoe te han delen met dit uit den band gesprongen volk. De Sovjetregeering wil vrede met het overige Europa en handelsbetrekkingen met de natiën der wereld. Ze laat de menschen werken zooals er nog nooit onder het Czarenbestuur gewerkt is. Wij deelden de vorige maal eenige voorschriften van de arbeidswet in Rusland medeEven stippen wij nog wat aan #Deze voorschriften zijn uitgegaan van het volkscommissariaat van justitie. Het eerste artikel van de eerste afdeeling luidt als volgt Alle burgers van de socialistische fede ralistische soviet-republiek, met uitzondering van degenen, die genoemd zijn in de artt. 2 en 3, zijn onderworpen aan dwangar beid De uitzonderingen zijn personen onder de 16, boven de 50, invalieden en »zwangere vrouwen gedurende een pe riode van 8 weken vóór, en 8 weken na haar verlossing«, alsmede gestudeerden, die dwangarbeid op de scholen verrichten«. Zoo is de wet, en, naar wij (de Morning Post) vernemen, is zij thans aangevuld met het recht de arbeiders, die niet werken ik vrij ben, zal ik niet rusten, eer ik mijn broeder gered heb. Het is echter niet ver standig van ons, indien we onze oogen sluiten voor het groote gevaar, waarin hij zich thans bevindt. Het is bekend, dat Frank gedurende de gansche reis met oom alleen was, hij kan niets zeggen van het geen is voorgevallen gedurende den over tocht van Londen naar hier en zijn revol ver werd op den spoorweg gevonden. Dit alles bijeen genomen »Zwijgzwijgriep ze toornig uit. »0, ik wilde, dat ik een man was Het zou je niet geraden zijn, op deze wijze van je broeder te spreken. Je maakt, dat ik je bijna ga haten Herbert keerde haar zijn rug toe, terwijl hij dit zeide. Zijn koude, harde manier van doen verbaasde Isabella en toen hij zich eindelijk omkeerde en haar aanzag, voelde zij, dat hij Frank schuldig achtte, of hij zou nooit op die ijskoude manier spreken. »Nu, Isabella,* zeide hij ten laatste, toen zij ophield met schreien, »wees, wat ik je bidden mag, verstandig en luister naar mij. We moeten het een of ander plan beramen, om Frank zoo spoedig willen, te geeselen, en de aanvankelijk vast gestelde acht-uren-dag is verlengd tot 12 uur«. De Morning Post verdenkt er de Russen van, dat zij den vrede slechts willen, om hun nieuwen staat te consolideeren en zich voor te bereiden op het volgende militaire conflict. Intusschen kunnen zij, door krach- tigen invloed te oefenen op de West- Europeanen, die in verband met de con cessies, welke zullen worden verleend, in Rusland komen, West-Europa ondermijnen en daardoor wellicht den toekomstigen strijd overbodig en in alle geval gemakkelijker maken. Zoo verdenkt een blad als de Morning Post het bolsjewistisch vredesver- langen, en het blad vaart zoo met de bolsjewiki in één schuitje. Want wij heb ben nog kort geleden gelezen, dat dezen het vredesverlangen der entente met gelijk wantrouwen bejegenen, haar ervan ver denken van haar kant den vrede slechts te willen gebruiken om de communistischen Russischen staat te kunnen onderwijzen, en op krachten te komen voor den ko menden strijd, zoo die nog noodig mocht wezen. Een verbond dus voortkomend uit weder zijdsch wantrouwen. Dat kan wat goeds geven En een vrede gegrondvest op wederzijdsche vermoeidheid. Dat belooft iets voor de toekomst. Zoodra één der partijen weer krachtig genoeg zich voelt en er eenige oorlogsoorzaak gevonden wordt hebt ge de poppen weer aan 't dansen. Nu de conferentie te Londen heeft, naar GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tserviezen. Waschstellen. Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver voorheen JACQ. KRIJBOLDER L. DÊ8KS, Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. mogelijk het land uit te krijgen. Hij moet Engeland verlaten, totdat wij zijn onschuld bewijzen kunnen totdat we zijn onschuld kunnen bewijzen,herhaalde hij nadenkend, alsof die tijd hem ver, ver af scheen. Hy moet buitenlands gaan, tenminste voor een tijd, totdat deze moei lijkheid voorbij is. Voor Jt oogenblik mag hij geen verhoor ondergaan de toevallige omstandigheden zijn te overstelpend in zijn nadeel »Wat zullen we doen snikte Isabella. »Hij moet zich geheel door mij laten lei den,* ging Herbert voort, »en ik denk, dat ik hem veilig door deze moeilijkheid kan heenhelpen.* »Ja,« snikte Isabella, ïhij zal zich door je laten leiden. Vergeef mij mijn ondank baarheid Herbert. Ik ben slechts een arme zwakke vrouw en ik vergat, hoeveel we je reeds schuldig zijn. Je hebt u waarlijk als een broeder jegens Frank betoond. »Kom, Isabella, droog je tranen, we zul len Frank er wel uit redden. Mijn broe der zal niet als een gemeen misdadiger veroordeeld worden. Daar zullen we hem voor bewaren, zelfs al kunnen we zijn on schuld niet bewijzen.* Isabella was thans kalm genoeg om te begrijpen, dat Herbert tenminste zijn best zou doen, haar echtgenoot te doen' ontko men, zelfs al achtte hij hem schuldig. En Herbert, ziende, dat zij kalmer was ge worden. nam afscheid, zeggende dat hij dadelijk zijn broeder Frank zou gaan op Reuter meldt, besloten de diplomatieke be trekkingen met Sovjet Rusland niet aan te krïobpen, alvorens het een houding aan neemt in overeenstemming met de bescha ving. Eerst moet Rusland dus wat fat soenlijk worden. Wat andere manieren aanleeren. Eerst dus het beulszwaard in de schede en de vervolging van anders denkenden verwisseld met mildere zeden, en dan kan gesproken worden over diplo matieke betrekkingen. Wat echter de han delsbetrekkingen betreft ja ziet ge daar kan een zoet winstje aan zitten. Geld verdienen, al is het door middel van je vijand, dat is altijd een schoone zaak. Die mogelijkheid blijft dus open. En wat de bolsjewistische propaganda betreft. Nu laat Rusland maar oppassen, zegt de Entente, want wij zullen de randstaten bijspringen, wanneer de Russische stoutigheid zich zou uitstrekken buiten de grenzen. Een won derlijke dubbelhartige politiek. Wat er nog uit deze heksenketel gebrouwen zal worden? Een medewerker van de New York World heeft in het Kreml met Lenin een onder houd gehad dat hoofdzakelijk liep over het herstel van de handelsbetrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en de Geallieerden. Lenin legde er den nadruk op dat de coöperatieve vereenigingen, die daarbij hun bemiddeling zullen verleenen, in Rusland geen onafhankelijke lichamen meer zijn Zij zijn opgenomen in het staatsorganisme en treden nog slechts op als regeerings- organen voor de distributie van levensbe hoeften. De voorstelling van de Geallieer den dat zij niet met de Sowjet-regeering toch alleen met de coöperaties in handels betrekkingen treden, is mitsdien niet juist en leek Lenin weinig openhartig. Op de vraag van deri journalist, of Lenin er geen bezwaar in ziet met kapitalistische landen handelsbetrekkingen aan te knoopen, antwoordde deze ontkennend. »Wij zijn bereid zeide hij hun kapitalistische locomotieven en landbouwwerktuigen te ontvangen en zij kunnen er weinig tegen hebben ons socialistisch graan en grond stoffen in ruil te krijgen. Socialistisch graan smaakt toch net eender als ander graan. Rusland kan graan, vlas, platina, kali en andere delfstoffen, die de wereld noodig heeft, leveren. En men zal^die van ons moeten betrekken, of Rusland bolsje wistisch blijft of. niet. Over den binnenlandschen toestand zeide Lenin, dat deze hachelijk, doch niet wan hopig is. In elk geval zal er geen hon- zoeken. Het was een koude, ruwe en donkere November-avond, waarop Herbert, Raven- woud verlatende, zich naar Mitcham begaf. Daar hij reeds zoovele jaren met de Zi geuners bekend was, had Herbert geen moeite, om door den donkeren en storm achtigen nacht den kortsten weg te vinden naar de hut, die gewoonlijk door Job Sud- derland werd bewoond. Hij klopte op de hem van ouds bekende wijze op de deur. waarop Job spoedig naar voren kwam en hem naar de bouwvallige hut bracht, waarin Frank was verborgen. Deze was juist op 't punt zich op zijn bed te werpen. Hij had verscheidene nach ten achtereen bijna geheel slapeloos door gebracht, terwijl hij slechts tegen den morgen eenige uren in onrustige sluime' ring was gevallen. Bij Herbert's komst schrikte hij op. De ontmoeting van de broeders was zeer aandoenlijk. Frank haastte zich naar voren en terwijl hij Her bert omhelsde, weende hij bittere tranen, zooals slechts een sterke man weenen kan. »Jij tenminste,riep hij uit, >houdt mij niet voor een moordenaar 1* xiMaar Frankantwoordde Herbert, »hoe zou ik zoo wreed kunnen wezen Ik houd je voor onschuldig, al is de schijn tegen je.« »En mijn arme Isabella hoe gaat het haar, Herbert »Naar omstandigheden zoo goed als wij slechts wenschen kunnen, Frank. Zoodra DRAAGT lïiiiderkleetliiig Gorincliein. gersnood komen, ook niet in de groote steden. Alle hens zjjn aan dek om het ekonomische leven te herstellen. Een deel van de roode legers is reeds in arbeids legers omgezet. Niettemin moet het ekono mische vraagstuk van wereld-standpunt worden beschouwd. Het kan niet voor elk land afzonderlijk worden opgelost. Vandaar dat hervatting van den internationalen han del een gebiedende eisch is, waaraan snel moet worden voldaan als men Europa wil redden voor een ramp. Ook met Turkije is men nog niet klaar. De »zieke man« is wel taai en wil nog maar niet van het Europeesch tooneel ver dwijnen. Zal Konstantinopel Turksch blij ven ja of neen Zooveel hoofden zooveel zinnen. Engeland heeft alvast een smal deel er heen gestuurd om kracht bij te zetten aan haar mededeeling aan de Porte, dat de beslissing ten gunste van handha ving der Turken te Konstantienopel slechts voorloopig is en gewijzigd te worden, in dien er nieuwe moorden op Armeniërs mochten voorkomen. Ook de Fransche en Italiaansche regeering hebben hun sche pen in de Bosporus gelaten om hun vlag bij een dergelijke betooging te doen ver tegenwoordigen. Het proces Erzberger. Helfferich wordt spannend. Helfferich, de met doodelijken haat bezielde aanklager van den minister van financiën, heeft dezen beschuldigd van belasting ontduiking. Eri deze aan klacht schijnt waarheid te bevatten. Erz berger heeft verzocht hem gedurende het ik vandaag vrij kwam, ben ik naar Raven- woud gegaan en deelde haar zoo zacht mogelijk de vreeselijke uitspraak van de rechtbank mede. Zij vertelde mij van het bezoek, dat je haar in het geheim hebt gebracht hoe onvoorzichtig en dwaas van je Maar ik denk, dat je het niet kondt laten. Het moet echter niet weder gebeuren want nu ik vrij gelaten ben en het bekend geworden is, dat je ontkomen bent, wordt er stellig een belooning uit geloofd voor je uitlevering aan de policie en zal de gansche omtrek en het huis streng doorzocht en bewaakt worden. Ik zelf zal je ternauwernood durven bezoeken. Ik heb Isabella onder de hoede van onze moeder op Ravenwoud achtergelaten en daar zullen die twee treurenden elkander steunen. Inmiddels ben ik je komen be zoeken.* »Heb dank, beste broeder. Wij zijn thans allen aan jou zorgen toevertrouwd en ik weet, dat je voor ons doen zult, wat je kunt.* Herbert drukte zijn broeder de hand, maar kon niet antwoorden. Eindelijk werd hij zijn aandoening mees ter en de broeders voerden een lang en ernstig gesprek, waarvan het onderwerp gemakkelijk te gissen is. Ten laatste bracht Herbert zijn mond dicht bij Frank's oor en fluisterde »Mijn beste broeder, je zult niet in de gevangenis komen. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD voor het Liüd van Heusdei en Aliens, Ie Langstraat en de Bomielerwaard 3>Zoo doen de vrouwen altijd ze laten alleen hun gevoel spreken. Denk je, dat ik niet even goed besef, in welk gevaar mijn broeder verkeert als jij Neem ik geen maatregelen, om hem te doen ont komen aan de gevolgen van zijn zijn ongeluk Oud-Hollandsch tinwerk. j Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GFJELLO ZILVER -ALPACCAl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1