Nieuwsblad voor het Land van Eeusden on Alteoa, de Langstraat en de Bommeterwaard. Ho. 3968. Zaterdag 28 Februari. De groote vraag 9 jaar Kan ik net voorneeiii i! is opgelost, indien u onze prijzen verge lijkt met die van anderen. n. M. BOODÉE Abdijsiroop Kunsthandel van P. WILMSEN, Vlechtwerk Puntdraad Gladden draad Krammen Een voorbehoedmiddel tegen Spaansche Griep. LIJ STEN FABRIEK Spiegels, Schilderijen, Schilderstukken, Platen, Etsen, Tegels, ITa.nta.sie-I3eeld.eri enz. Ijzerhandel WAALWIJK. Iedere uitgeputte vrouw BEHOORENDE BIJ HET diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen bij vrouwen. Uitgeput voor de dag begint en te ver moeid om de noodige rust te genieten na afloop van het werk dat is wat zich iederen dag voordoet, als de nieren aan gedaan zijn. Hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en vreemde pijnen, die komen en gaan, zijn de eerste aan wijzingen van onzuiver bloed en vatbaar heid voor urinezuur, te wijten aan nier zwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheumatiek, blaassteen, waterzucht, ontstoken nieren, en urinezuurvergiftiging te vermijden, dient gij onmiddelijk te be ginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw zorgen en overwerking terzijde te zetten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zij werken zacht doch rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Foster's Pillen op merkelijk succes. Vrouwen zullen haar be hulpzaam vinden op alle tijden van nier- of urinestoornissen. Men dient te onthouden, dat Foster's Pillen hoegenaamd niet op de ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle goede drogisten af 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN op Maandag 23 Februari des nam. half drie. Voorzitter D. F. Brune. Secretaris D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden. Nadat de verga dering door den Voorzitter is geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige ver gadering, die daarop onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is a. Een brief van Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening groot f 6500, b. Een schrijven van Ged. Staten in houdende mededeeling dat bij Kon. Besluit van 31 Dec. 1919 nog eene buitengewone subsidie aan deze gemeente is verleend van f 600.ten behoeve van het onderwijs. a en b worden aangenomen voor kennis geving. c. Brief van de gemeente Srnallinger- land met het verzoek adhaesie te betuigen aan haar adres aan de regeering om de Rijksbijdrage in de salarissen voor Burge meester en Secretaris, op minstens 50 pCt. te brengen. Voorzitter. Ik zou d:t schrijven voor kennisgeving willen aannemen. Eerstens is er een wetswijziging in voorbereiding, die hierin verandering zal brengen en in de tweede plaats, loopt men kans, door slechts 50 pCt. te vragen, dat men dan zeker ook niet meer zal krijgen. Nieuwkoop. Mijnheer de Voorzitter. De toekenning berust bij de Staatscommissie, kan het nu geen invloed geven als van vele gemeenten een verzoek inkomt. Voorzitter. De Staatscommissie heeft met deze regeling niets te maken, het is haar onverschillig, hoe wij aan geld komen. Vol gens mijne meening kunnen wij best af wachten hoe de regeering de regeling zal maken. Is het ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend en is het niet naar onzen zin, dan kunnen we altijd nog reclameeren. De gemeente Amsterdam heeft zich ook nog over hetzelfde onderwerp tot de regee ring gewend, doch vraagt niet alleen een betere regeling voor Burgemeester en Secre taris, doch ook voor de politie. Het voorstel van den Voorzitter wordt hierop aangenomen. d. Een subsidie-aanvrage voor 1920 van de vereeniging ïHet Groene Kruisc. Het voorstel van den Voorzitter om dit schrijven aan te houden tot een volgende vergadering, en het in handen te stellen van B. en W. om advies, wordt aange nomen met algemeene stemmen. e. Een schrijven van Ged. Staten waarbij eenige bemerkingen worden gemaakt tegen de vastgestelde verordening op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. Ged. Staten zouden in art. 5 der ver ordening vastgesteld willen zien het maxi mum percentage dat zal worden geheven. Voorzitter. Aan dit verlangen kunnen wij niet voldoen. Ged. Staten hebben hierbij op het oog de progressieve heffing die in de meeste plaatsen is ingevoerd, doch die hebben wij hier niet. We zouden het per centage op 3 pCt. stellen en dan zou mis schien naderhand blijken, dat wij er niet mee kunnen komen en het een volgende keer misschien met 5 6 pCt. moet zijn. B. en W. oordeelen het bezwaar van Ged, Staten het best te kunnen opheffen, door in art. 1 der verordening, evenals dit vroeger geschiedde, een bedrag te noemen, waartoe wij kunnen heffen, n.l. f4000. daartegen kan niemand bezwaar hebben. Nieuwkoop. Voldoen wij op die manier wel aan het verzoek van Ged. Staten Voorzitter. Het is vroeger altijd zoo geweest. Ged. Staten willen een bedrag genoemd zien, om te oordeelen of dit de draagkracht van de ingezetenen niet te boven gaat. Als we nu het bedrag op f 4000.vast stellen, dan hebben Ged. Staten een bedrag en loopen wij geen ge vaar telkens te moeten veranderen. We kunnen ieder jaar den Hoofd. Omslag vast stellen op een bedrag, dat vermoedelijk zal noodig zijn. Hierop wordt met algemeene stemmen de voorgestelde wyziging aangebracht. f. Brief Ged. Staten met verzoek eenige kleine wijzigingen te brengen in de vast gestelde verordening op uitbetaling der jaar wedden aan de onderwijzers. B. en W. stellen voor de verlangde wij zigingen aan te brengen, hetgeen met al gemeene stemmen wordt aangenomen. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de openbare vergadenng om over te gaan in geheim comité tot be handeling van eenige reclames Hoofd. Om slag. Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Dinsdag nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening door den loco-Burgemeester worden de notulen ge lezen en vastgesteld. Aan de orde Ingekomen stukken 1. Een schriftelijke mededeeling van den Electrotechnisch Ingenieur E. uit Amster dam over het ongeval in de »Leegt.« De meeniog van deze deskundige is a. dat de bliksem op de lijn geslagen is tusschen Groeneveld en Schouten, gezien de versplinterde palen aldaar; b. dat in de huizen in den omtrek een heftige ontlading van Electriciteit heeft plaats gehad c. dat het net volgens de wet voldoende beveiligd was. Hij geeft echter in overweging de bestaande bliksemafleiders goed te aarden, en er enkele bij te plaatsen, hoewel hij dan nog geen waarborg geeft dat het net volkomen veilig is, bij een directen blik seminslag. De mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Is ingekomen een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur waarin wordt mede gedeeld dat tot Voorzitter van hun bestuur is benoemd de heer W. Noorloos. 3. Wordt voorgelezen een schrijven van de Brandstoffencommissie alhier, waarin de prijzen werden opgesomd, die in de om- lihgende gemeenten voor één eenheid brand stoffen worden betaald. Uit dit schrijven bleek, dat wij op Werkendam na, de goed koopste gemeente in den omtrek waren, hoewel Almkerk het verst afgelegen is. Verschillende leden hebben echter ge hoord, dat de B. C. een flinke som geld in kas heeft, zij zouden de B. C. in over weging willen geven, dat wanneer de dis tributie ten einde loopt, de kolenprijzen te verlagen. 4. Een reclame H. O. over 1919 van P. v. Helden (waarin hij mededeelt on mogelijk de H. O. te kunnen betalen) wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Een schrijven van het gemeente bestuur van Schagen, om bij de Tweede Kamer er op aan te dringen, dat het ge meentebestuur medezeggingsschap krijgt over het benoemen van een Burgemeester en de Raad een voordracht mag maken van 3 personen. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 6. Een schrijven van den Burgemeester waarin hij bericht dat zijn gestel nog niet toelaat zijn werkzaamheden als secretaris der gemeente te hervatten. 7. Van Ged. Staten is terug ontvangen de rekening en begrooting 1920. De Voorzitter deelt mede, dat de in komsten en uitgaven zijn goedgekeurd. Op de begrooting hebben zij echter een paar aanmerkingen, en wel over het salaris van den veldwachter. B. en W. stellen voor, de dienstjaren van genoemden veldwachter (f50 verhoo ging per dienstjaar) mede te tellen, ze zijn echter tegen 5 pet. kindertoeslag en houden zich aan f 50 per kind. Verschillende stemmen gaan op om den veldwachter het loon te geven volgens Ged. Staten, o, a. Verschoor, Ouwerkerk en Buizer. Het lid Snoek vind het genoeg, ook daar de veldwachter een rijwiel van de gemeente ontvangt. Het lid De Jong zou er tegen zijn om dat de macht van Ged. Staten te groot wordt over de gemeente. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Het salaris van den veldwachter is in dit jaar nu met f 400 verhoogd, en staat nu op f1200 plus f150 kindertoeslag. Overgegaan wordt tot benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Bij stemming verkreeg K. A. Koekkoek te Nieuwendijk 6 van de 11 stemmen, zoodat hij gekozen werd. B. en W. vroegen nu machtiging tot het aangaan van een geldleening groot f 10.000 voor kasgeld. Wordt met algemeene stemmen aange nomen. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot rechtsvervolging wanbetalers electrisch licht. Het lid Verschoor wil dit zoo opgevat zien, dat eerst degenen vervolgd worden die nog niets of heel weinig betaald hebben en dan degenen die weigeren om er de 25 pet. bij te betalen. De Voorzitter zegt, dat dit de bedoeling is Het lid Ouwerkerk vindt het vreemd dat B. en W. machtiging vragen, daar de heer Snoek in een der vorige zittingen den vorigen directeur verweten heeft dat de wanbetalers niet achtervolgd werden, en nu blijkt het dat B. en W. eerst machti ging aan den Raad moeten vragen, voordat de directeur tot vervolging mag overgaan Ook zegt hij, dat tot op heden de huis eigenaren het contract nog niet geteekend hebben, hij vindt dit zeer vreemd en vraagt wie er de schuld van is. De Voorzitter zegt, dat aan de orde is rechtsvervolging wanbetalers en niet contract Het voorstel B. en W. wordt aange nomen met een stem tegen, het lid Her wijnen, (gelach bij het publiek.) Ouwerkerk vraagt of het publiek mag lachen. De Voorzitter merkt op dat hem opge dragen is de orde te handhaven. Nu komt ter tafel het voorstel van B. en W. om een Gemeente-opzichter te be noemen, en stellen voor om den heer A. de Later te benoemen. Na eenig debat wordt het voorstel aan genomen. Bij de rondvraag vraagt het lid Buizer inlichtingen uf de heer Snoek wel tegelijk wethouder en directeur van het G. E. B. mag zijn, ook in verband met de genomen raadsbesluiten, daar deze dan ongeldig zijn. Hierop wordt geen antwoord gegeven, maar gaat de Raad over in geheime zitting. BUITENLAND. Lercnsmiddeieiirelletjcs. Te Ludwigshafen zijn volgens de »N. R. Ct.« levensmiddelenrelletjes voorgevallen. Arbeiders hielden groote optochten, die ten slotte ontaarden in plunderingen. sGeef ons brood,zoo kon men op de roode vaandels lezen, waarmee werklieden uit alle bedrijven door de straten trokken. Zij begaven zich naar den burgemeester en mishandelden hem. In redevoeringen wekten verschillende sprekers de arbeiders op om te staken. Des avonds kwam de Fransche gendarmerie tusschenbeide en nam verscheiden lieden gevangen. De zomertyd in Engeland. Londen, 24 Febr. In het Lagerhuis heeft de minister van Binnenlandsche zaken me degedeeld, dat de zomertijd dit jaar zal beginnen op 28 Maart en zal eindigen op 27 September. o De schulden van Tsaristisch Rusland. Londen 24 Febr. De »Matin« meldt uit Parijs, dat van de bolsjewiki als contra prestatie voor de hervatting der handels betrekkingen wordt geëischt de erkenning van de schulden van het Russische rijk en het zich onthouden van bolsjewistische propaganda in de geallieerde landen. o flillionnair-journalist. Cornelis Vanderbilt Jr., de nog jeugdige New-Yorksche millionair, heeft zich onlangs verloofd met een bijzonder knap meisje, Rachel Littleton geheeten. Dit is niets buitengewoons, raillionnairs plegen zich bij voorkeur met schoone meisjes te engageeren. Maar wèl buitengewoon is, dat miss Littleton aanvankelijk den jongen millionair een blanwtje liet loopen. »Want,c beweerde ze, neen man die alleen zijn rijkdom in zijn crediet heeft, is niet waard er mee te trouwen. Coupons knip pen kan iedereen. Laat eerst eens zien dat je nog iets anders kunt.c Wat deed nu Cornelis Vanderbilt Hij zocht een betrekking als reporter bij een Amerikaansch dagblad. Zijn werk bleek zeer goed, en het jour- nalistenbestaan is hem zoo gaan bevallen, dat hij voornemens is zonder behulp van zijn raillioenen te trachten carrière te maken in het krantenvak. Vangen van mollen. De Commissaris der Koningin in deze provincie vestigt de aandacht der burge meesters er op dat zeer tot schade van den landbouw te veel mollen worden ge vangen en verzoekt daarom het politie toezicht op het vangen van mollen te ver scherpen. ADVERTENTIEN. BINNENLAND. Diefachtige ekster. Te Breedevoort heeft een tamme ekster bij een der ingezetenen een brutalen dief stal gepleegd. Door een opgeschoven raam wist de ekster in de voorkamer te komen, en haalde uit een doosje, dat op de tafel stond, een gouden dameshorloge, waarmee hij op de vlucht ging. Een schutter legde op den dief aan, maar schoot mis. Het horloge is tot nu toe nog niet gevonden. t- Zorg dat gij niet verkouden wordtdat is een eerste vereischte. Als gij hoest, als gij niest, als gij keelpijn hebt, pas dan op, want dan behoort gij tot de eersten op wie de Spaansche Griep vat heeft en bij hen die eeri borstaandoening hebben, kunnen zich hoogst ernstige verwikkelingen voordoen. Een longontsteking behoort dan niet tot de zeldzaamheden. Zorg daarom toch intijds Uw schijnbaar onschuldige ver koudheid te genezen met een krachtig werkend middel als de welke alom geroemd wordt bij hoest, verkoudheid, bronchitis, griep, influenza, astma, kinkhoest, hooikoorts, etc. Bescherm uw vrouw, uw kinderen, Uzelf, door vandaag nog een flesch Abdijsiroop in huis te nemen. Een paar lepels per dag kunnen een verkoudheid en de Spaansche Griep voorkomen. Prijs per flacon van 230 gram f 1.60; van 550 gram f 3.25 van 4000 gram ƒ5.Alom verkrijg' baar. Eischt rooden band met onze handteekening L. I. AKKER, Rotterdam. PLATEN en FOTO's worden zeer accuraat en in eiken stijl ingelijst in den Vug liter straat 118—120 's-BOSCII. Tel. 757. RUIME KEUZE IN FRANSCHE EN ENGELSCHE PRENTEN. Ovale en Ronde LIJSTEN met en zonder strik. SPI ER AMEN in alle maten a 45 cent per meter. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5