Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No* 3961, Woensdag 3 Maart. 1920. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Lloyd George heeft in het Lagerhuis eene verklaring' afgelegd omtrent de kwes tie van Konstantinopel. Aan de Dardanel- len zal een ander portier geplaatst worden. De Dardanellen worden geinternationaliseerd en onzijdig verklaard. Indië heeft daarin de grootste doorslag gegeven, zei de eerste minister. Op de vredesconferentie zijn twee Indische afgevaardigden geweest, de Maha- radja van Bikanir en lord Sinha geen van beiden Mohamedaan. Deze heeren hebben verklaard dat het verdrijven der Turken uit Konstantinopel beschouwd zou worden als een ernstige trouwbreuk van het rijk. De minister zei, dat de regeering voornemens was haar belofte ten volle na te komen. Waarom zouden de Turken uit Konstantinopel verdreven moeten werden. Als de vredesvoorwaarden voor Turkije be kend gemaakt worden, zal een ieder zeggen, dat de Turk meer dan genoeg gestraft wordt*voor zijn fouten en zijn misdaden. Meer dan de helft van zijn rijk wordt hem ontnomen, terwijl zijn hoofdstad onder de vlag der verbondenen komt. Leger en vloot zijn hem ontnomen en zijn gezag is hij kwijt. De woorden zijn mooi, maar de moordlust wordt hem niet ontnomen wanneer men leest In Cilicië is de toestand zeer hachelijk. De geheele Armeensche bevolking wordt met uitroeiing bedreigd. In de streek van Marasj, die da Fransche troepen hebben ontruimd, zijn reeds 200000 Armeniërs vermoord. Sterke Turksche strijdkrachten bedreigen Messina. Nubar-Pasja, de pre sident der Armeensche Vredesdelegatie deelt mede, dat na de ontruiming van Marass door de Fransche troepen (op 9 Febr.) de Turken 16000 van de 20000 in de stad achtergebleven Armeniërs hebben vermoord. Drieduizend Armeniërs konden intijds de stad verlaten en 1500 zijn tijdens de moordpartij ontsnapt. Later schrijft men De Engelsche Arbeiderspartij heeft bij de geallieerden geprotesteerd tegen de be handeling van Armenië, dat na het sluiten van den wapenstilstand niet onder Turksch gezag had moeten blijven. De partij eischt, dat Turksch Armenië geheel aan het Turk sche gezag zal onttrokken worden en dat de Zuid-Westelijke provinciën (Cicilië, Diar- bekr en Karpoet) onder een mandataris zullen worden geplaatst terwijl de rest van het land bij de Armeensche republiek van Transkaukasië gevoegd zal worden. Het 14. Ik heb je altijd teeder liefgehadik weet, dat je onschuldig bent en je zal je vrijheid terug bekomen. Ik heb een plan uitgedacht en als dit lukt, ben je binnen acht-en-veertig uren vrij, maar je zult na tuurlijk het land moeten verlaten. Je zult ontkomen 1 Stem je er in toe?« «Wat zeg je daar?« riep Frank uit. Of ik er in toestem Natuurlijk want ik ben schuldig verklaard aan een misdaad, waaraan ik zoo onschuldig ben als jy zijt en indien je mij mijn vrijheid kunt terug geven, zal ik je mijn leven lang dankbaar blijven. Ja, ik stem toe. Want zit ik een maal in de gevangenis, dan wordt er naar den waren schuldige niet meer gezocht en blijf ik vrij, dan zal ik misschien middelen vinden, om mijn naam te zuiveren en mijn onschuld aan het licht te brengen. Indien je mij de middelen aan de hand doet, zal ik ontvluchten en moge God mij bijstaan, om den moordenaar van onzen oom te te vinden Nadat Herbert zijn broeder verzekerd had, dat ook hij van zijn kant alles zou doen, wat in zijn vermogen was, om diens onschuld aan den dag te brengen, nam hij eerste deel zou dan na enkele jaren kun nen beslissen of het onafhankelijk wilde worden of zich ook bij de Armeensche re publiek gevoegd wilde zien. De vergrooting van deze republiek zou niet het lokaas mogen zijn voor Armenië cm zich bij het «sanitair cordon« rond sowjet-Rusland te voegen en de vereeniging zou te niet ge daan moeten kunnen worden, zoodra de Armeensche regeering geen volkomen gelijke behandeling voor alle godsdiensten en rassen meer zou toepassen. De partij protesteert tegen elke poging om de regeling van het Armeensche vraagstuk afhankelijk te maken van overwegingen van Indische politiek. Frankrijk heeft ook weer een spoorweg staking te boeken. De staking is nog wel niet algemeen en wordt van de zijde der gematigde leiders niet met geestdrift be groet. Maar de tijd waarin wij leven is gevaarlijk en wie weet hoe ras de gema tigden gedwongen worden de leiding over te laten aan de extremisten. Wanneer dit het geval is, is de ellende niet te overzien, daar de regeering en de maatschappijen besloten hebben niet toe te geven. Later schrijft men In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is dan toch door het bestuur van de fede ratie van spoorweglieden de algemeene sta king voor alle lijnen afgekondigd. Officieuse berichten zeggen, dat de sta king desondanks nog lang niet algemeen is en dat een groot aantal vrijwilligers zich aanmeldt, om den dienst te helpen verzekeren. Maar niettemin is door dit besluit van de federatie de toestand ernstig geworden. Het bestuur van de federatie van de vakvereenigingen was namelijk bij de hui dige beweging tot nu toe het gematigde element geweest en de beweging was bui ten de leiders der federatie orn begonnen. Het bestuur van de federatie had zich ook onmiddellijk tot den minister van open bare werken gewend, om dezen te ver zoeken, bij de maatschappij P. L. M. tus- schenbeide te komen om opheffing te ver krijgen van de schorsing van het bestuurs lid eener vakvereenigirig, die naar een bestuursvergadering gegaan was, ofschoon hem een verlof daarvoor geweigerd was. De minister had, ondanks het aandringen van deze gematigde elementen geweigerd ook maar op eenigerlei wijze tusschenbeide te komen in deze kwestie, die bij een «interne discipline-kwestie« noemde. Deze niet heel goed verklaarbare wei gering van den minister, om de gematigde elementen ook maar de voldoening te geven, althans een bemiddelenden stap bij de Maatschappijen te doen, had den toestand reeds zeer gespannen gemaakt in den loop van den dag van Vrijdag. Daarbij kwam Vrijdagmiddag laat de uiting van Millerand in de Kamer, dat het een revolutionaire beweging was, die met alle middelen ge fnuikt zou worden en de verklaring, dat het werk hervat moest worden, eer het geval van den geschorsten bestuursman aan scheidsrechtspraak onderworpen zou kunnen worden. In den nacht na de Kamervergadering, waarin Millerand zijn verklaringen aflegde, is de algemeene staking uitgeroepen. Sowjet-Rusland heeft opnieuw vredes voorstellen gedaan aan de groote mogend heden. De bolsjewistische regeering ver bindt zich daarbij tot invoering van de democratische beginselen in Rusland, bijeen roeping eener constitueerende vergadering, intrekking van het besluit waarbij Rusland's buitenlandsche schuld wordt geannuleerd en het verleenen van mijnconcessies als waar borgen. De Sowjet-republiek eischt daar tegenover, dat de geallieerden zullen afzien van inmenging in Russische aangelegen heden. Het departement van buitenlaud- sche zaken van de Vereenigde Staten van Amerika, deelt mede, dat het vredesvoor stel van Sowjet-Rusland niet in overweging zai genomen worden. BÜ tweede lezing is in Engeland het ontwerp van de arbeiderspartij, waarbij de vrouwen het kiesrecht krijgen op denzelf den voet als de mannen, met algemeene stemmen aangenomen. De vrouwen krijgen nu op 21 jaar kiesrecht en het aantal vrouwelijke kiezers wordt hierdoor met 5 millioen vermeerderd. De duurte-kwestie schijnt door de vre desconferentie thans inderdaad ernstig onder de oogen te worden gezien. De verga dering van j.l. Vrijdag, waarin het ont werp voor het eerst ter tafel kwam, werd door tal van departementshoofden uit de betrokken landen bijgewoond. De volgende punten werden besprokende wisselkoers, het gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften, verhooging van de voortbrengst. transport wezen, het werk van ringen om de prijzen hoog te houden, belasting en het herstel van vreedzame toestanden in geheel Europa. Wat op de Conferentie besloten is, wordt niet medegedeeld. Het is te hopen dat de besprekingen vruchten zullen afwerpen en de toestanden gunstiger zullen worden. afscheid van den armen Frank, die den ganschen nacht weder slapeloos doorbracht. Den volgenden morgen liet hij zoo vroeg mogelijk een krant halen. Met zenuw- achtig-bevende vingers vouwde hjj haar open en met doodsbleek gelaat las hij van de groote gebeurtenis, waarboven met reus achtige letters geschreven stond Ontkoming van een moordenaar I" „Verbazingwekkende onthullingen I" In het stuk, waarboven deze woorden stonden, werd verteld, hoe de man, die schuldig was bevonden aan den moord van den heer Wilson, ontkomen was en hoe de gevangene, die voor de rechters was verschenen, een ander was gebleken te zijn. Hoe de ontvluchting in haar werk was gegaan, was nog in geheimzinnig duister gehuld. Verdere bijzonderheden werden in een volgend blad beloofd, daar het gerucht liep, dat de politie den gevangene op het spoor was, wiens inhechtenisneming onge twijfeld binnen weinige uren plaats zoa hebben. Op de laatste bladzijde van de krant stond een advertentie, waarin een beloo ning werd uitgeloofd voor de gevangen neming van Frank Muurse, beschuldigd van moord met voorbedachten rade. Nadat de arme Frank dit alles gelezen had, voelde hij zich zenuwachtiger en ang stiger dan ooit te voren en van alle geest kracht beroofd, zat hij in de armoedige hut, in afwachting van het vreeselijk lot, dat hem dreigde en waartegen hij niets BUITENLAND. vermocht te doen. Ook Isabella, die dezelfde krant van Herbert ter lezing had ontvangen, was der wanhoop nabij. Herbert was de hoop der gansche familie en hoewel hij genoodzaakt was met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan, beraamde hij met den meesten spoed de plannen voor de vlucht zijns broeders. Daar Frank zelf te ziek was, om geraad pleegd te worden, zelfs al ware dat niet te gewaagd geweest voor Herbert, wiens gangen misschien werden nagegaan, vond deze in den loop van den dag gelgenheid, Job te spreken te krijgen. De Zigeuner begon, met zich eenige woorden te laten ontvallen, dat de eenige vermoedens had aangaande den waren staat van zaken en hoe gemakkelijk hij de belooning der politie zou kunnen verdienen. Herbert moest hem dus voorloopig met een groote som gelds tevreden stellen en hem een grootere som beloven dan de politie had uitgeloofd, in dien hij er in slaagde, Frank veilig te doen ontkomen. Het gevolg van dit gesprek was, dat het kamp van de Zigeuners te Mitcham den volgenden morgen vroeg werd opge broken en de reiswagen in een waar van de ongelukkige vluchting was verbor gen zich langzaam in beweging zetten, om de kermis te gaan bijwonen te Tre- polper, op welke plaats Job van Herbert hooren, of hem zelf zien zou. Herbert had het niet noodig geacht, Een ontaarde vader. Donderdag heeft de politie te Fawkham, nabij Dartford, een verschrikkelijke ont dekking gedaan. Drie kinderen van een zekeren Read, een gewezen soldaat, werden dood in een steengroeve gevonden, terwijl een vierde, een knaapje van 6 jaar, nog in leven op den bodem van een 60 voet diepe put ontdekt werd. De vader, onder beschuldiging van moord op zijn kinderen voor de rechtbank gebracht, bekende zijn gruwelijke misdaad. Twee der kinderen had hij gewurgd en het derde met een bijl het hoofd ingeslagen. Parijs, 1 Maart. Naar gemeld wordt heeft Engeland 7 namen van personen uit gekozen die voor Duitsche rechtbanken te recht zullen staan, de meesten wegens daden bedreven in den duikbootoorlog. Voorts kozen Frankrijk er 12, België 15, Italië, Polen en Roemenië elk vier. Turson (in Alizona), 1 Maart. Ameri- kaansche troepen zijn de grens overge trokken bij een scherpe vervolging van Amerikaansche bandieten, die een rooftocht hebben ondernomen naar de mijnstad Ruby, waar zij een magazijn en het postkantoor plundêrden en 2 mannen doodschoten. Parijs, 1 Maart. Het is Duitsche sche pen verboden Turksche havens binnen te varen. Londen, 29 Febr. Naar de Daily Mail verneemt is Zuid-Slavië met Italië in onder handeling getreden ten einde tot een min nelijke schikking in de Adriatische kwestie te geraken. Verwacht wordt dat beide par tijen spoedig tot overeenstemming zullen komen. o Parijs, 29 Febr. De geallieerden hebben toegestemd dat het Rijksgerechtshof een aantal gedingen zal behandelen, tegen oor logsmisdadigers in den zin van prostaten. Besloten werd aan Duitschland een lijst van 47 man te zenden als prostaten. Wan neer de behandeling voldoet zal de uitle- veringslijst van 800 belangrijk worden in gekort. o Isabella vau deze schikkingen op de hoogte te brengen. Hij had tijd noodig, om zijn plannen geheel uit te denken en zaken, die spoed eischen, namen voor 't oogen blik zijn aandacht zoozeer in beslag, dat hij geen tijd had, om zich veel met zijn schoon zuster te bemoeien. Dagen gingen voorbij en nog steeds bleef de tijding uit, dat de gevangene weder in handen der politie was gevallen. Herbert Muurse bracht die dagen in een toestand van zenuwachtige opgewondenheid door en als hij de krant opnam, beefde hij van angst, dat hij het bericht zou lezen van de weder-gevangenneming zijns broe ders. Hij vertoefde nog steeds op Raven- woud en als hij in het gezelschap van zijn diep bedroefde moeder en schoonzuster was, deed hij zijn best, zoo opgewekt mogelijk te schijnen en haar eenige afleiding te bezorgen voor de smart, die bijna grooter was, dan zij konden dragen. Maar niettegenstaande zijn gedwongen vroolijkheid was Herbert veel veranderd. Hij at bijna niets en zag niemand aan hij was een geheel veranderd man sinds het vreeselijk ongeluk, dat over zijn broeder was gekomen. Toen echter geen spoor van den vluch teling werd gevonden, en dagen voorbij gingen, zonder dat hy weder gevangen werd genomen, begon Herbert weder te herademen en gedroeg hij zich weder als gewoonlijk. Voor Isabella kropen de dagen langzaam Berlijn, 1 Maart. Omtrent de arresta tie van verschillende Russische koeriers, die aan de communistische conferentie deel namen, melden de Berlijnsche bladen dat deze koeriers, deels per vliegtuigen in Op- per-Silezië geland zijn, deels over Kopen hagen reisden onder den dekmantel van in- en uitvoerhandel te drijven. Op dezelfde wijze zijn geldmiddelen, hoofdzakelijk Engelsche en Fransche bank biljetten binnengesmokkeld. Door de bolsjewisten wordt als parool uitgegeven, dat deze in het voorjaar een groot offensief zullen heginnen met een leger uit 600,000 man bestaande. Ze zullen het vredesverdrag van Versailles vernietigen en Duitschland bevrijden. o Zal Erzberger definitief aftreden 1 Het resultaat van het overleg tusschen de meerderheidspartijen is aldus samen te vatten, dat van een aanblijven van Erzber ger als minister geen sprake kan zijn, on verschillig hoe het Helfferich-proces-verder afloopt. De «Berl. Zeitung am Mittag« meent, dat Erzberger, indien hij niet meer als minister van financiën aan het roer komt, ook zijn mandaat als afgevaardigde der Nationale Vergadering zal neerleggen. o Ter dood veroordeelde activisten. Havas meldt, dat het Assisenhof van Brabant de leden van den Raad van Vlaan doren, Tack, Lambrechts, Verhees, Ver- nieuwe, Van den Broeck en Dumon, die deel uit hebben gemaakt van de delegatie, welke zich destijds naar Berlijn heeft be geven, bij verstek ter dood heeft veroor deeld. De civiele partij krijgt 100.000 francs, welke zij van de vijf eerste ver oordeelden, en twee millioen, die zij van Dumon heeft geëischt. o De nood te Weenen. Genève, 1 Maart. Een Zaterdag uit Weenen ontvangen telegram meldt, dat van 8 tot 14 Febr. 1032 sterfgevallen voorkwamen meest van kinderen, waar tegenover 8 geboorten stonden. o Geen vrede niet Sovjet-Rusland. Washington, 27 Febr. Het departement van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat het door Sovjet-Rusland tot de Vereen. Staten gericht vredesvoorstel niet door de Amerikaansche regeering in overweging zal worden genomen. en treurig voorbij. Eiken nieuwen morgen hoopte zij dien dag tijding van haar ver loren echtgenoot te ontvangen en eiken avond moest zij zich teleurgesteld ter ruste begeven. Zij werd bleek en mager en als Herbert haar niet telkens had verzekerd, dat hij alles deed, wat in zijn vermogen was, om Frank' onschuld aan den dag te brengen, of hem tenminste het land uit te krijgen, zou zij gestorven of krankzinnig geworden zijn. Maar naarmate de dagen verliepen, be gon weer iets van haar oude geestkracht boven te komen en kwam de wensch weder bij haar op iets voor Frank te doen. «Herbert, ik kan niet stil zitten,zeide ze. «Ik moet handelen. Deze werkeloos heid zal mij dooden. Wat kunnen we doen Er zijn sommen gelds uitgeloofd voor hen, die Frank in handen der politie zullen overleveren en de politie is bekwaam en werkzaam. Waarom zouden wij niet in tegenovergestelde richting evenzeer doen, wat wij kunnen en nog grooter belooning uitloven aan hem, die bewijst, dat hij on schuldig is Hij is onschuldig. Hij is onschuldig. Het moge noodig zijn, dat hij buitenslands gaat, tot wij het bewijzen kunnen, maar het moet en zal bewezen worden. Beste Herbert, we moeten de hulp van dien mijnheer Havik weder inroepen. Ik moet hem zelf spreken en alles weten wat hij zegt en doet. NIEUWSBLAD fiirtet Lui vu Heisdei ti Alttia, U Langstriat ei U Bommgierwaard Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1