LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, Waarschuwing» De broedmachine in de natuur. In Australië en Nieuw-Zeeland vindt men het Talegalla-hoen, dat door zijn broeden eenig is onder de vogels. Het broedt eigen lijk niet, maar gebruikt de warmte van rottende en verterende blad-massa's om zijn eieren uit te broeden. Daartoe krabben deze hoenders het loof bijeen, leggen de eieren in een kring daarin, dekken ze toe, en komen nu en dan de zaak eens door krabben en luchten, en te zijner tijd de uit het ei komende kuikens verlossen. Die kuikens blijven nog in hun broedhuis tot ze geheel beveerd zijn. De spoorwegstaking in Frankryk. Parijs, 27 Februari. Een enkel woord over het zeer bijzondere karakter dezer staking. Een spoorwegbeambte, Crampanaud, be stuurslid zijner vakvereeniging, vraagt langs den parlementairen weg verlof een bestuurs vergadering te gaan bijwonen. Dit wordt hom geweigerd. Hij gaat toch en wordt voor twee dagen geschorst. Beroering, proteststaking aan de P. L. M. De bewe ging breidt zich uit en heeft min of meer partieele stakingen tengevolge op de andere netten. Het bestuur van den nationalen bond van vakvereenigingen van spoorweg beambten weigert in te grijpen. Op de Nord, op de P. O. bijna of geen stakers op de Est. op de Quest-Etat en de P. L. M. staking van de overgroote meerderheid. Wat is de diepere oorzaak dezer bewe ging Het roerige bolsjewistische element onder het spoorwegpersoneel heeft het op het laatste nationale congres afgelegd en kan dat niet verkroppen. Kamer en regeering hebben alle billijke eischen ingewilligd. Parijs, 28 Febr. De Nationale Bond van Spoorwegpersoneel heeft de algemeene staking geproclameerd. Parijs, 1 Maart. De indruk van een nachtelijk bezoek aan de Parijsche spoor wegstaking is, dat de staking kwijnt. Volgens het Journal heeft een spoorweg arbeider in een plaatsje nabij Limoges door het omzetten van een wissel een goederen trein doen ontsporen vijf waggons werden omvergeworpen. De dader bevindt zich in hechtenis. De levensmiddelenvoorziening heeft van de staking niet te lijden. Ook op het geheele net van Elzas en Lotharin gen is de staking thans afgekondigd. Noodlottige granaat-outploffing' Brussel, 29 Febr. Een 53-jarige man te Deterghem zocht met zijn dochter en drie zoons naar granaten. Een van de jongelieden groef een kuil in den grond, toen plotseling een granaat ontplofte. De ongelukkige werd opslag gedood. Zijn 16- jai ige broeder kreeg een scherf in het on derlijf en Istierf kort daarna. De derde zoon, een jongeman van achttien jaar, werd aan de beenen verwond. BINNENLAND. Haagschc inbrekers gepakt. Naar wij vernemen meent de recherche er thans in geslaagd te zijn de geheele bende inbrekers te arresteeren, welke ge durende de laatste maanden Den Haag onveilig maakt, speciaal in het zeehelden kwartier en Laan van Meerdervoort. De politie stond hier voor een uiterst moeilijke taak, de inbraken waren zoo - veelvuldig, soms 4 5 per nacht, dat het onmogelijk was élke aangifte met de noodige nauwgezetheid na te gaan, terwijl bleek dat men met een goed georganiseerde bende var» beroepsmisdadigers te doen had. De laatste weken is de politie er in geslaagd 20 bekende inbrekers te arres teeten, waaronder er zijn die volgens hun bekentenis niet minder dan 10 inbraken op hun geweten hebben. Uit het onder zoek is gebleken, dat af deze personen behoorden tot één bende, dat zij vergade ringen organiseerde, waar het plan de campagne werd vastgesteld en waarin den verschillende leden hun functies werden aangewezen. Postdiefstal. In den laatsten tijd zoo meldt het 3>Ilhld.werden aan het postkantoor te Amsterdam herhaaldelijk aangeteekende stukken vermist. Nu is het heel moeilijk na te gaan, waar die stukken blijven en een enkele maal kan de vermissing een gevolg zijn van slordigheid. In den laatsten tijd echter kwamen de vermissingen veel vuldig voor en dat gaf de politie aanleiding om een onderzoek in te stellen. Het had de aandacht getrokken dat een assistent van het bureau voor aangeteekende stukken zich uitgaven permitteerde, welke niet met z'n salaris overeenstemden. De man werd nagegaan. Bij een brandstoffenhandelaar gaf hij een bankbiljet van f 100 in betaling. Dit biljet bleek volgens het nummer af komstig te zijn uit een vermisten brief, bevattende f2600. De man werd gefouil leerd en op hem werden nog twee biljetten van f 100 gevonden, welke eveneens uit den vermisten brief afkomstig bleken te zijn. De assistent is daarop in hechtenis genomen. De overige f2500 zijn nog niet gevonden. De aangehoudene bekent niet doch draait om de zaak heen. Hedische behandeling ran militairen. De heer Bakker, lid van de Tweede Kamer heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van oorlog, a. i. Is het juist, dat een officier van ge zondheid 1ste klasse bij het 9de regiment infanterie, garnizoen Leeuwarden, bij de medische behandeling verzuimt de patiënten te onderzoeken Is het waar, dat een militair van voor noemd garnizoen, welke zich ziek meldde, door deze officier van gezondheid werd gelast, zijn gewonen dienst te verrichten en dat hij korten tijd na deze ziekmelding is overleden Zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen te dezer zake tegen bedoelden officier van gezondheid door de militaire overheid zijn of zullen worden genomen De staking ran Harenarbeiders en zee lieden. De eerste week. Rotterdam. De strijd in de haven duurt voort. Een stille strijd, maar die ondanks deze uiterlijke kalmte, op leven en dood wordt gevoerd. Immers ook na de tweede week isjer geen enkel teeken, dat op bemid deling wijst. Trouwens de regeering heeft op een voor ieder duidelijke wijze ver klaard, niet als bemiddelaar te zullen op treden. De Scheepvaartvereeniging al kost dit conflict haar dan ook misschien kapitalen, wil ook al niet van bemid deling hooren. Resten dus de organisaties de sterke Centrale Bond en de dagelijkse!) in ledental groeiende Federatie van Trans portarbeiders. Misschien zouden de mo dernen bereid zijn eventueel te onderhan delen, doch de Federatie moet daar in alle geval niets van hebben. Sinds de eenheid verbroken is, zijn de bakens der staking verzet. Yan een loonconflict tus- schen werkgever en werknemer is het geworden een geweldige strijd tusschen het moderne en het onafhankelijk geor ganiseerde havenproletariaat. De haat wordt met den dag grooter. —o Amsterdam. Een geval van mishandeling. Zaterdagavond ongeveer half twaalf ont moetten eenige bootwerkers onder het Oostelijk viaduct de heer R., adj. inspec teur van de Hol). Stoombootmaatschappij. Een hunner gaf hem met een zwaar voor werp een zoo hevigen slag op het hoofd, dat de ongelukkige naar het Gasthuis moest worden vervoerd en daar ter ver pleging is gehouden. Een eontroleur van de H. IJ. S. M., die van het voorval getuige was geweest, wees aan een drietal politieagenten den dader aan, zekere C. D. Toen de agenten dezen man wilden arresteeren, werden zij daarin door de overigen verhinderd, waarvan D. gebruik maakte om te ontvluchten. De agenten riepen hem toe te blijven staan, daar anders geschoten zal worden. Toen aan di$ bevel niet werd voldaan, zonden zij den vluchteling een kogel achterna. Hij wist echter te ontkomen. Later is hij evenwel in een café aan de Prins Hendrik kade gearresteerd. Bij het]schieten heeft een 19-jarig meisje, dat zich in gezelschap van haar moeder naar de Tolhuisboot begaf, een verwonding aan het been opgeloopen. Zij bemerkte dit pas toen zij haar woning in de Erica- straat, aan de overzijde van het IJ, berefkt had. Zij heeft zich daarop naar het Gast huis begeven, doch kon, nadat de wonde verbonden was, te voet naar huis terug keerden. De staking rail Haranaibeidcrs en zeelieden. Belemmerde graan-invoer. Naar wij vernemen, ondervinden enkele onzer schepen in buitenlandsche havens moeilijkheden met bunkeren en innemen van lading in verband met de staking in het havenbedrijf hier te lande, doordat de havenarbeiders ter plaatse zich met de Nederlandsche stakers solidair verklaren en weigeren voor die schepen arbeid te ver richten. Zoo worden thans Nederlandsche giaanschepen in Argentinië door het syn dicaat van havenarbeiders op verzoek van de Nederlandsche stakingsleiding geboycot. De belegering ran een kat. Men meldt uit Leiden aan de N. Ct. Een kat heeft Vrijdagavond de Haar lemmerstraat in rep en roer gebracht. Het beestje werd achterna gezeten door eenige jongens, vloog den openstaanden winkel van den manufacturer Van A. binnen, sprong door een raampje in de huiskamer, nam een gier over de tafel, waar de heer Van A. en zijn echtgenoote juist hun avondboterham zaten te nuttigen en smeet in zijn vaart de koffiekan en de snikerpot ondersteboven. Door het geschreeuw, dat het echtpaar aanhief, werd de kat nog doller, sprong op de linnenkast en deed een der daarop staande vazen naar beneden kelde ren. Van schrik spoedde het echtpaar zich de straat op en riep de hulp in van eenige voorbijgangers. Een hunner, een voorman van de Leidsche bolsjewisten, begaf zich naar binnen, greep een ellemaat en wilde daarmede de kat van haar verheven zetel verwijderen. Doch het dier begon zoo bar- baarsch te blazen en vertoonde zulke vlam mende oogen, dat hij het rnaar geraden vond zijn pogingen op te geven. Middeler wijl had zich een groote menigte voor den winkel van den heer v. A., die z'n huis niet meer binnen durfde, verzameld. Ten slotte is er politie komen opdagen. Twee agenten gingen met getrokken sabel naar binnen en hebben de kat bewerkt, die zich ten slotte, overmand, moest overgeven. De heer Van A. en zijn echtgenoote zijn, nadat zij het beestje door de agenten had den zien meedragen, nog eenigszins met den schrik in het hart weer naar binnen gegaan en hebben, in plaats van hun boter ham verder op te eten, de scherven op geruimd. Bespuiting met carbolineum. Nu het bijzonder zachte weer in Februari de ontwikkeling der knoppen van allerlei boomen en struiken* in hooge mate heeft bevorderd, moeten de bespuitingen' met carbolineum, die in het bericht nr. 9 van den Phytopatologischen dienst werden aangeraden, vroeger geëindigd zijn, dan bij meer normale weersgesteldheid noodig was. Verscheidene pere- en pruimeboomen, zoomede bessen- en rozenstruiken hebben reeds ver ontwikkelde knoppen. Als regel geldt, en in onze adviezen wordt dit ook steeds aangegeven, dat alleen met carbo lineum gespoten mag worden, als de knoppen nog in rust zijn. Hoewel in de praktijk meermalen zonder eenig bezwaar knoppen in een meer gevorderden ontwikkelings toestand zijn bespoten, mag daarvan zeer zeker geen regel gemaakt worden en nood zaakt de weersgesteldheid ons dus nu tot voorzichtigheid. Vooral bij de bespuiting van bessen- en rozenstruiken en van pere en pruimeboomen moet men er zich reken schap van geven, óf de ontwikkeling der knoppen een zoodanige bespuiting nog toe laat. Voor perzikboomen is het tijdstip voor bespuiting reeds lang voorbij. Appei- boomen kunnen echter nog voorloopig met carbolineum behandeld worden. o Stopzetting bouw arbeiderswoningen. Naar het Vad. verneemt, heeft de raads commissie van Publieke Wei ken te 's Gra- venhage eenstemmig besloten een voorstel bij den gemeenteraad in te dienen om over te gaan tot stopzetting van den bouw van alle gemeentelijke arbeiderswoningen, zulks in verband met de onrustbarende stijging der bouwkosten door de nieuwe loonrege ling, welke 1 Mei a.s. in werking treedt. o De invoer uit Nederland in België van mollen en mollenhuiden is verboden. De stuurman Ch. R., van de Tielsche boot I is op onverklaarbare wijze in de Oosterdoksluis te Amsterdam te water ge aakt. Onmiddellijk werd door den brug wachter gedregd. Na ruim 10 minuten werd de man levenloos opgehaald. Hij laat een vrouw met 8 kinderen achter. o De sterfte in 1918. Aan een bespreking van de sterftestatis- tiek in 1918 van Dr. Muntendam in het T. v. G. ontleenen wij, dat het sterftecijfer door de griep in 1918 hooger is geweest, dan in de laatste 16 jaren is voorgekomen, nl. 17,10. Na 1901, toen het 17.20 was, is het geleidelijk gedaald tot 12 30 in 1913, waarn het langzaam steeg tot 13.12 in 1917. Merkwaardig is, dat de daling der sterftecijfers, die omstreeks 1870 be gon, meer aan de mannen dan aan de vrouwen ten goede kwam, tot in 1913; daarna werd de sterfte onder de vrouwen kleiner dan die onder de mannen. -o Andere jaren begon in de Betuwe reeds om dezen tijd de windhandel in fruit, doch nu schijnen de commissionnairs voorzichtiger te zijn. Ten minste, men hoort nog niets van opkoopen. De peren zullen weer volop bloeien, doch de appels geven weinig knop. Dat was echter wel te verwachten na den laatsten overvloedigen oogst. Het verblijf ran den ex-Keizer. De restauratie van het huis te Doorn. Doorn, 28 Febr. De restauratie van de toekomstige verblijfplaats van den ex-keizer wordt thans met kracht aangepakt. Tal van werklieden zijn geregeld aan den ar beid. De linkervleugel van de eerste verdie ping van het Huis Doorn wordt ingericht voor den ex-keizer en den daar tegenover liggenden rechtervleugel voor de ex-keizerin. Uit deze beide vleugels zijn ijzeren brand trappen naar beneden aangebracht. Van en aan. Te Heerenveen is aangehouden een pak huisknecht, die ten nadeele van zijn pa troon een hoeveelheid mollenvellen wegnam en deze weer verkocht aanzijn patroon. o Doo«lelijk ongelük. Dinsdagmorgen kwam de stoker van de tram 's-BoschHelmond bij het rangeeren aan de tramremise met zijn hoofd onder een wagen. De ongelukkige werd dood met geheel verpletterd hoofd onder den wagen uitgehaald. De Burgemeester van Heusden waar schuwt tegen de practijken van zekeren C. J. F. VROOM, zich noemende directeur der (niet Koninklijk goedgekeurde) vereeni- ging «Volksbelang®, gevestigd 1ste Schin- telstraat 10, Amsterdam, die den laatsten tijd doet colpoteeren met boekjes, onder voorgeven, dat de netto-winst hiervan wordt afgedragen aan het Nationaal Watersnood comité te Amsterdam tot steun der slacht offers. Tegen de handelingen van genoemden VROOM is herhaaldelijk door politie-autho- riteiten o.a. te Amsterdam en Rotterdam gewaarschuwd. Een zijner colporteurs en eene zijner colportrices werden onlangs door de rechtbank te Zwolle wegens op lichting tot gevangenisstraf veroordeeld. Heusden, 2 Maart 1920. De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Onze] stadgenoot de commies A, Smits, is bij ministerieele beschikking bevorderd tot commies le klas bij de Rijks directe Belastingen alhier. Zekere H. v, B., werkzaam op de scheepswerf', verstuikte zoodanig zijn voet, dat hij per auto van Dr. Auer naar huis moest worden vervoerd. De voorman-smid H. Vos, kwam op de scheepswerf bij zijn werkzaamheden met den lichtdrukhamer, zoodanig in aanraking, dat hij ernstig gewond naar het kantoor werd gebracht. Dr. Otto, die direct ter plaatse was, verleende de hoogst noodige hulp, waarna de getroffene per auto naar het ziekenhuis te 's Bosch werd vervoerd, in verband met een ernstige kwetsing van zijn oog. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct.'t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Werkendam. De heer H. W. Knol gaat met ingang van 1 Juni de school verlaten met pensioen. In zijn plaats werd tot hoofd benoemd zijn zoon de heer M. Knol HWz. Bedankt voor het beroep der Ned. Herv. Kerk alhier, door ds. P. G. de Vey Mestdagh te Schipluiden. Andel. Bij Kon. besluit is op nieuw benoemd met ingang van 7 Maart tot Bur gemeester alhier, met Giessen en Rijswijk, de heer A. D. v. d. Schans, secretaris der gemeente Rijswijk. Bij de Ger. Gem. alhier is be roepen den heer H. Knoop, candidaat te Amersfoort. Bij verschillende landbouwers is hier wederom het mond- en klauwzeer onder iet vee uitgebroken. Beneden-Langstraat. Met den handel in appels gaat het, niettemin er nog al voorraad is, treurig. De beste appels doen van 6 tot 10 ct. per K.G. Voor de groot handelaars is dit een groote strop. Capelle. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 3 Maart 1920, des nam. 3 uur. Te behandelen onderwerpen1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van subsidie aan het waterschap Beoosten de's-Gravemoersche VaarU voor onderhoud Keersluis. 3. Als- voor tot het aangaan van een geldleening groot f 5000.en een groot f 4000. tot dekking der crisisuitgaven. 4. Alsvoor tot vaststelling der voorwaarden tot ver pachting van den tuin met boomgaard in de Kom. 5. Benoeming van een onderwij zeres aan de O. L. school in de Kom. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting, dienst 1920. 7, Bespreking eleetriciteitsvoorziening der gemeente naar aanleiding van een schrijven van de N.V. Provinciala Noord- brabantsche Electriciteitsmaatsciiappij inzake afbouw net. Gedurende de maand Februari j.l. werden op het hulppostkantoor alhier 141 telegrammen behandeld, waarvan 67 ver zonden en 74 ontvangen, terwijl 157 tele foongesprekken gevoerd werden, waaronder 18 celgesprekken en 2 telefoonoproepbe richten. Op de Rijkspostspaarbank bij ge noemd kantoor werd ingelegd f4025.02 en terugbetaald f 2490.99. Het aantal in lagen bedroeg 42, dat der terugbetalingen 21. JiZaterdag werd door de cursis ten van de tuinbouwcursus te Dussen, onder leiding van hun leeraar, een bezoek ge bracht aan de groentekweekerijem.alhier, ten einde aldaar een practische les te hou den. Op 10 Maart e.k. zal de algemeene ledenvergadering gehouden worden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel aan den Loonschendijk in de school aldaar. Aanvang 's avonds 7 uur. Te behandelen onderwer pen 1. Verkiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding. 2. Verslag secretaris over het afgeloopen jaar. 3. Verslag pen ningmeester over het afgeloopen jaar. Tot ons leedwezen moeten we me- dedeelen, dat de baldadige jeugd in de Nieuwstraat telkenmale, wanneer er ver gadering gehouden wordt in de aldaar staande school, op erbarmelijke wijze huis houdt door het opengooien van deuren, gooien met steenen tegen de ramen, schreeu wen, enz. Het ware te wenschen dat de ouders en verzorgers, alsmede het onder wijzend personeel het hunne er toe konden bijdragen om aan deze baldadigheden spoe dig een eind te maken. Drunen. Op de stallen van 10 land- bonwers is het mond- en klauwzeer uit gebroken. Eethen. Donderdagavond zal alhier in café R. Bouman een lezing worden ge houden betreffende »De Arbeidersbond®. Zie advertentie, welke in ditzelfde num mer voorkomt.- Gameren. JI. Donderdagavond gaf het fanfarecorps «Princes Juliana« een concert dat uitmuntend van stapel liep. Het mu- zieklocaal in de Openb. School dat nogal groot is, kon niet alle liefhebbers van mu ziek bevatten zoodat vele werden teleur gesteld. De voordrachten welke eveneens door de leden ter afwisseling werden voor gedragen werden fijn uitgevoerd. Niet tegenstaande «Prinses Juliana® met veel moeilijkheden te kampen gehad heeft ten gevolge der mobilisatie enz. kon men toch zien dat met willen veel te verkrijgen is. Een 9tal stukken werden prachtig ten ge- hoore gebracht. We wiilen hopen dat P. J. ons nog weer eens spoedig op een der gelijk avondje vergast. De collecte in dè Herv. Kerk ge houden in 't belang van de Bijbelversprei ding heeft opgebracht f 35.106. Beroepen bij de Geref. Gemeente alhier, ds. v. Voorst te Numansdorp. Donderdag 5 Maart in de Herv. Kork 's avonds 7 ure Biduur voor 't gewas. Voorganger ds. Ewold. Giessen. Door de afd, «Giessen en Rijswijk® van N.B. Maatsch. van Landb. werd besloten tot aankoop van een zaai- machine. Zoodra de machine is aangeko men, zal door de vereen, een zaaier wor den aangesteld, die dan de machine onder zijn beheer krijgt. 1s Gravemoer. Voorgaande week is op de Zuiderzee door een visscher uitSta- i.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2