Uitgever: L, J. VEERMAN, Heusden, No. 3963e Woensdag 10 Maart1920. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Wij hebben in ons vorig nummer reeds het een en ander medegedeeld over den zegetocht van Engelands voormaligen minis ter-president Asquith naar het parlements gebouw in Westminister. Het Londensche publiek heeft hem met zulk een geweldig enthousiasme verwelkomd, dat wij niet kun nen nalaten ook thans nog eenige bijzon derheden over dien schitterenden tocht mede te deelen. De menschen bestormden As- quith's auto, zoodat een politieagent zich genoodzaakt zag op het dak van de auto te klimmen, om er de vrienden van den staatsman ietwat hardhandig van te ver wijderen. De studenten maakten zich mees ter van zijn nieuwen hoogen hoed, om hem als herinnering aan den onvergetelijken dag te mogen behouden. Moeders baanden zich een weg door de menigte om haar zuige ling aan den staatsman voor een omhelzing voor te houden. Het moet den grijsaard wel bijzonder getroffen hebben, het verschil tusschen de bejegening door het publiek van thans en dat van vóór 2 jaar onge veer. Toen verachtte men den afgedankten minister-president, nu bewierookt men hem. En de man die hem toen van den zetel verdrong, vaart thans in hetzelfde schuitje. Van een beschimpte is Asquith weer de volksheld geworden. Zou er verandering komen met de terug komst van Asquith. Men zou zeggen van ja. Nitti, Italie's minister-president doet pogingen om de Hongaren aan een drage- lijken vrede te helpen. Hij wil niet, dat drie millioen Magyaren losgescheurd worden van Hongarije en men zegt dat Lloyd- George het met hem eens is. Hier zal wel een politieke beweegreden achter schui len, maar dat neemt niet weg, dat Nitti veel meer inzicht toont te bezitten in de politieke verhoudingen, die thans in Europa bestaan en Europa bedreigen, dan de overige heeren der Conferentie. Kan men alles gelooven, dan zal Nitti een belangrijke rol gaan spelen bij het herstel van Europa. De Opperste Raad heeft zich uitge sproken voor de noodzakelijkheid omDuitsch- lands industrie weer op de been te helpen, ook hierin speelt Nitti een rol. De Fran- sche minister Millerand zal wel trachten de kracht er van te verzwakken, maar het is toch verheugend, dat de conferentie in dien zin een en ander besloten heeft. De Times zegt, dat Nitti voorgesteld heeft om den economischen wederopbouw van 16. Ik staarde slechts een oogenblik op dien trein en toen zeide ik «Jonathan Havik, uit dien anderen trein kwam de kogel. Iemand in dien anderen trein schoot den ouden heer in dezen trein dood, terwijl de arme jonge mijnheer in slaap was.« De geheime politie-agent zweeg en zag zijn hoorders aan in afwachting van een goed keurend woord over zijn scherpzinnigheid hij wachtte tevergeefs. De heer Herbert Muurse begon zelfs minachtend te glim lachten. «Hoor eens, Havik,® zeide hij eindelijk. «We gaan u geen groot loon uitbetalen voor het verzinnen van dergelijke spookjes. Zij zijn zeer onderhoudend, maar ge moest iets geloofwaardigers bedenken.® «Wat bedoelt u, mijnheer riep Havik uit, die doodelijk beleedigd was over Her bert's woorden. «Ik bedoel, dat we u niet hier lieten komen, om ons op zulken onzin te ont halen. We twijfelen er niet aan, of ge zult gaarne de belooning ontvangen, die we u beloofden, indien ge den moordenaar van mijn oom kondt aanwijzen, maar ge zult met dergelijke bewijzen en niet met Duitschland tot de eerste zorgen van de geallieerden te maken en dat alle eischen, die men aan Duitschland stelt, aan dit doel ondergeschikt gemaakt zullen worden. De Franschen gedelegeerden stonden er op, dat de verwoeste streken in Frankrijk zeker evenveel aanspraak maakten op de belangstelling van de geallieerden. De Times beweert dat Nitti deze Fransche voorstelling fel bestreden heeft. Ten slotte werd het Fransche amendement aange nomen. Als eerste poging tot dit herstel moet men het besluit beschouwen, dat de Opperste Raad genomen heeft en hetwelk bevat, het verlof aan Duitschland om een internationale leening te sluiten. De Op perste Raad is tot dit besluit gekomen, omdat een geruïneerd Duitschland zwak en gevaarlijk voor Europa zou zijn. Alle twijfel is buitengesloten, de vredes politiek is van beginsel veranderd of wel is bezig te veranderen. Dat het in Frank rijk niet van harte zal gaan, omdat men daar nog in de oorlogsfeer ademt, is te begrijpen, maar het zal ten slotte moeten volgen, want het herstel van Frankrijk is volkomen afhankelijk van dat van Duitsch land. Zou het Russische gevaar verdwijnen wanneer er met de Sovjet-regeering vrede gesloten wordt. In geen geval, het gevaar blijft bestaan. De Sovjet-regeering gaat ihans de zaak heel anders aanpakken. Rusland zendt geen agitators meer uit om onlusten in vreemde landen aan te stoken. De Russische industrie heeft bekwame ar beiders noodig uit de overige Europeesche landen. De menschen worden in Rusland verbolsjewiekt en kunnen later als zende lingen dienst doen, om het communisme in hun landen weer wat verder te helpen. Bovendien heeft de Sovjet-regeeringde Derde Internationale ingesteld. Deze is in Maart 1919 te Moskou gegrondvest, en staat officieel niet in verband met de Sovjet- regeering. Maar wat is het gevalalle functionarissen van de Internationale waren vroeger ambtenaren van de Sovjet-regeering en de fondsen, die groot zijn, zijn ook van die zijde afkomstig. Wat is nu het program van de Derde Internationales In de eerste plaats is het een werktuig tot bevordering van de revolutie. Dit werk moet worden voortgezet, evenzeer langs wettelijken als langs niet-wettelijken weg. De Sovjet-regeering mag bezweren, dat zij zich van propoganda onthouden zal, de Derde belachteiijke verzinsels moeten aankomen. «Mijnheer, ik begrijp u niet, zeide Havik met groote waardigheid, met moeite zijn toorn bedwingende. «Ik wil alleen maar zeggen,antwoord de Herbert op drogen toon, «dat, als ge tevreden zijt met znlke onwaarschijnlijke stellingen, ik er u wel een dozijn kan geven. Hier heb ik er bijvoorbeeld een, die de uwe in de schaduw steltDaar het een misttige dag was, stond de trein zon der twijfel verscheidene malen stil en de moordenaar, die, laten we zeggen, zich al leen in het aangrenzende rijtuig bevond, begaf zich in dat van den heer Wilson gedurende zulk een oponthoud, doodde hem en ging weder naar zijn eigen plaats terug, of misschien verliet hij den trein en ver dween hij in den mist, nadat hij zijn re volver op den weg had geworpen. «Neen, mijnheer, ik houd mij aan mijn eigen meening,zeide de politie-dienaar, «en het zal niet lang duren, of ik zal u bewijzen, dat ik gelijk heb.® De heer Spence, die reeds zoo lang had moeten zwijgen, zag thans de gelegenheid schoon, om ook eens een woordje mede te spreken. «Ik ben het met de opvatting van den heer Havik eens. Ge hebt hem verkeerd hegrepen, mijnheer Muurse.® «Neem mij niet kwalijk,® terwijl hij ongeduldig op de tafel klopte «maar ik geloof van wel. De heer Havik zegt, dat er twee paar rails naast elkander loopen. Internationale doet het nooit of te nimmer. Ieder buitenlandsche communist die naar St. Petersburg komt, krijgt aanwijzingen en wenken hoe het bolsjewisme moet wor den aangekweekt. Omtrent de kwestie met Fiume loopt het nog niet erg van stapel. Wilson heeft een nieuwe nota aan de geallieerden ge zonden. Hoewel het nog niet bekend is wat deze nota inhoudt, schijnen er toch enkele Amerikaansche en Engelsche dag bladen reeds eenigermate op de hoogte te zijn. Zoo weet de Times te melden, dat de president een rechtstreeksch vergelijk tusschen Italië en Zuid-Slavië niet van de hand wijst. Als het waar is wat men beweert, dat d'Annunzio wel genegen is om Fiume te verlaten, dan zou er inder daad kans zijn, dat nieuwe onderhande lingen een beter verloop hadden. Maar nauwelijks begint het er voor deze kwestie wat beter uit te zien, of een andere kwestie duikt op, die nog een weinig gevaarlijker z#i zijn. Yan verschillende zijden komen berichten in, dat Wilson zich terug zal trekken uit het vredesverdrag, wanneer de groote mo gendheden zouden toestaan, dat de Turken in Konstantinopel bleven. Wilson gaat zich dus bemoeien met de Turksche kwestie. Welke gevolgen dit zal hebben, ligt nog in de toekomst. Dit is zeker dat de En gelsche het niet gaarne zien, dat Wilson zich met deze zaak inlaat, daar Amerika niet in oorlog is geweest met Turkije. Nederland heeft zijn nieuwe nota aan de geallieerden gezonden omtrent de uit levering van den ex-Keizer van Duitsch land. De Daily Chroniche schrijft omtrent de nota. Men mag nu aannemen dat de keizer de bescherming der Nederlandsche vlag zal blijven genieten. De geallieerden zou den den steun van de openbare meening in de beschaafde wereld niet hebben, in dien zij poogden pressie uit te oefenen. De Chronicle is verheugd, dat Nederland inziet, dat een zekere beperking van 's kei zers vrijheid noodig is, maar is niet te vreden met de bewoordingen der nota, die schijnt aan te duiden, dat de Nederland sche regeering de beperkingen, die reeds nu op 's keizers vrijheid bestaan, voldoende acht. Alle betrekkingen (intercourse) en intriges met zijn aanhangers in Duitschland moeten worden verhinderd, besluit het artikel. De «Petit Parisien« gelooft, dat de con- Natuurlijk De treinen gaan langs het eene paar rails naar boven, langs het an dere naar beneden, is het niet En nu zegt mijnheer Havik immers, dat op het oogenblik, als een trein van beneden een trein van boven tegenkomt, een persoon in den eenen trein een persoon in den anderen zou kunnen doodschieten?® De heer Havik bedwong met moeite zijn ongeduld, toen hij zag, hoe verkeerd de heer Spence hem had begrepen. En hij legde nog eens alles uit«lk zeide, dat twee treinen in dezelfde richting voortliepen en daar zij bijna dezelfde snelheid hadden, gingen zij elkander slechts zeer langzaam voorbij, zoodat het zeer gemakkelijk zou zijn voor een persoon in den eenen trein, om een in den anderen dood te schieten. De heer Spence bemerkte, dat hij een bok had geschoten en vond het maar verstan digst, verder te zwijgen. Maar Herbert Muurse viel Havik opnieuw aan. «Uw verklaring schijnt mij onmogelijk, Havik. Andere menschen in de treinen zouden het schot gehoord hebben.® «Volstrekt niet, mijnheer,® antwoordde de politie-agent. »U moet niet vergeten, dat het een zeer mistige avond was en dat de mist-signalen onophoudelijk weerklonken. Ik houd er mij van overtuigd, dat de man, die het schot gelost heeft, den moord lang vooruit beraamd heeft en hij bevond zich in den anderen trein. Ge vraagt mij be wijzen voor mijn verklaring, mijnheer Muurse. Ik kan er u een geven, dat zeer ferentie te Londen erg verbaasd is, dat de Nederlandsche regeering in haar nota zelfs niet een scherper toezicht dan tot nu toe op den gewezen Duitschen keizer aan biedt. De bespreking van nota en ant woord is door de conferentie aangebonden. Volgens de «Petit Journal® schijnt de conferentie geneigd om de nuttelooze wis seling van nota's niet lang voort te zetten. Nadere beslissingen schijnen pas in de vol gende zitting van den oppersten raad be sproken te zullen worden. De «Deutsche Allgemeine Zeiting« schrijft nopens het antwoord der Nederlandsche regeering aan de verbondenen Voor de kenners van het Nederlandsche karakter, de Nederlandsche waardigheid en het Nederlandsche gevoel voorrecht was het aan geen twijfel onderhevig, dat de beslissing aldus moet uitvallen en de ge allieerde staatslieden zullen vermoedelijk op hun nota ook geen ander antwoord ver wacht hebben en in den grond van hun hart van Karnebeek ten zeerste dankbaar zijn, dat hij thans het vraagstuk voorgoed heeft opgelost op de wijze, welke juist voor de entente de meest gewenschte is. BUITENLAND. Een rreeselyk drama. De Lembergsche bladen vertellen van een griezeligen moord. Een jonge man, afkomstig uit een dorp aan de Oekrainsche grens, keerde na drie jaar krijgsgevangen schap in zyn geboorteplaats terug. Hij hoorde daar van den herbergier dat zijn ouders hem dood waanden en besloot hen te verrassen door zich als vreemdeling voor- te doen en onderdak bij hen te vragen. Eerst weigerden de oude menschen hem op te nemen, maar toen hij hen rolletjes bankpapier liet zien, om te bewijzen dat hij zijn logies kon betalen, werd hij bin nengelaten, echter niet uit gastvrijheid doch om hem te vermoorden en te berooven. De oude man miste echter den moed voor den moord en besloot met een flinke hoeveelheid wodka zijn gewetensbezwaren op zij te zetten. Toen hij bij den her- hergier kwam wenschte deze hem geluk met de terugkomst van zijn zoon» De vader snelde op dit bericht terug naar huis, waar zijn vrouw hem al met een bebloed mes tegenkwam. Zij had wel gedurfd. afdoend is.« «En dat is vroeg Herbert scherp. «De revolver, die op de lijn werd ge vonden.® «Nu, wat zou die Hij werd herkend, als toebehoorende aan mijn broeder.® «Ja, dat is waar,« zeide Havik lang zaam. «Er werd een eed op gedaan, dat de revolver aan den heer Frank Muurse toebehoorde, maar Frank Muurse wierp dat wapen nooit uit den trein, waarmede hy naar Norwood reisde.® «Hoe weet ge dat Waarom niet «Omdat hij gevonden werd tusschen de rails, waar zijn trein overheen liep en hij kon hem niet onder zijn eigen trein ge worpen hebben. Maar toen de sneltrein, die zijn slachtoffer bevatte, voorbij was, wierp de ellendeling in den anderen trein, die het schot had gelost, zijn wapen uit het venster en het viel tusschen de rails, waarover de sneltrein zoo juist gegaan was. Dit is mijn meening en ik zal u weldra bewijzen, dat zij de juiste was maar wie de moordenaar was, in welk gedeelte van den trein hij zich bevond, of aan welk station hij afstapte, moet nog ontdekt worden.® «En indien gij in uw meening volhardt, zult ge hem nooit ontdekken,® zeide Her- bert beslist. «We zullen zien antwoordde Havik en hij maakte een beweging, alsof het hem aangenaam zou zijn, indien het gesprek een einde nam. Drooglegging. Drankbestrijders-organisaties in Zwitser land, voornamelijk uit vrouwen bestaande. Aangemoedigd door het voorbeeld der V.S., zijn ze een vastberaden actie begonnen om Zwitserland droog te leggen. Aangevangen met een poging om den alcohol te verdrij ven uit kleine steden, door plaatselijke keuze, slaagden zij in een aantal kleine gemeenten, maar hadden nog geen succes in meer belangrijke gemeenten, wegens het verzet van invloedrijke personen, die be langen hadden bij het hotelbedrijf. Het droge regime zou reizigers, naar zij vreesden, afschrikken. Een internationale fiiianeieele conferentie, Brussel, 5 Maart. De Parijsche bladen melden, dat een internationale financieele conferentie te Brussel, binnen enkele weken zal byeenkomen, onder toezicht van den Volkerenbond. De neutralen en misschien Duitschland zullen er op worden uitge- noodigd. Deze conferentie zal de voorstellen onderzoeken, welke zijn opgesteld door Lloyd George en Nitti in den loop van de onderhandelingen te Londen, om de crisis van den wisselkoers op te heffen. o De Engelsche financiën. Londen, 6 Maart. De «Daily Express« verneemt, dat de regeering maatregelen heeft genomen, dat de tijdelijke leeningen welke op 28 Febr. j.l. 178 millioen be droegen, aan het einde van het financieel jaar zullen zijn afbetaald. liet herstel. Londen, 6 Maart. De Opperste Raad heeft besluiten genomen, omtrent leeningen aan Duitschland en Oostenrijk, vermindering der legersterkte in Oost-Europa, handels kredieten voor de verwoeste gebieden, voor namelijk in Frankrijk. Tarwe in plaats van geld. Washington, 8 Maart. De commissie uit het Huis van Afgevaardigden keurden goed dat de regeeringsgraancorporatie 5 millioen bussels tarwe zal verkoopen op crediet tot leeniging van den nood in Europa. De tarwe zal worden aangeboden ter ver vanging van het voorstel van het departe ment van financiën tot verstrekking eener leening van 50 millioen dollar aan Oosten rijk, Polen en Armenië. Herbert had niets meer tot Havik te zeggen, behalve, dat hij hem alle mogelijke voorspoed toewenschte in zijn'pogingen, om het geheim op te helderen. «En den vol genden keer, dat wij elkander ontmoeten, hoop ik, dat ge met degelijker bewijzen zult aankomen,® «Zeer goed, mijnheer,® antwoordde Ha vik, terwijl hij afscheid nam«als wij elkander de volgende maal zien zult u on- wederlegbare bewijzen hebben. VIII. MEVROUW ISABELLA MUURSE SPREEKT MET DEN HEER HAVIK. De heer Havik verliet Ravenwoud in geen zeer aangename stemming. Met prijzens- waardigen ijver en met al de bekwaamheid, waarover hij te beschikken had, was hij de geheele zaak nagegaan en naar hij hoopte en vast vertrouwde, zou zijn opvatting hem op het spoor brengen van den moordenaar. Als hij nog maar een paar kleinigheden te weten kon komen, dan was hij er. Hij had gedurende het onderhoud, dat hij zoo juist had bijgewoond, gehoopt eenige bij zonderheden te zullen vernemen. Hoofd zakelijk had hij gewenscht, eenige inlich ting te verkrijgen omtrent de revolver, die herkend was als toebehoorende aan Frank Muurse. Wordt vervolgd. NIEUWSBLAD vaor ktt Land van Heusden n Altm, k Lanistraat n ie Boneterwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1