van een fijne sigaar ANT. METSELAAR, LIEFHEBBERS Nieuwe Overzeesche Tabak Bezetting ran Konstantinopel door de geallieerden. Londen 6 Maart. De Daily Telegraph meldt, dat met het oog op den ernst van den toestand de regeering besloot de Brit- sche militaire-zeestrijdkrachten last te geven Konstantinopel te bezetten. De Fransche en Italiaansche regeeringen zijn uitgenoodigd hieraan deel te nemen. Men verwacht, dat zij zullen toestemmen samen te werken. Er wordt verklaard, dat er voldoende krach ten beschikbaar zijn voor de bezetting. o Een Puitsche leening in het buitenland. Lugano 6 Maart. De »Corriére delia Sera® meldt, in een bericht uit Londen, dat het voorstel van Nitti in den Oppersten Raad tot economisch herstel van Duitsch- land geleid heeft tot een besluit, dat Duitsch- land in de geallieerde en neutrale landen een leening zal uitschrijven ten bedrage van 30 tot 40 milliard mark. Twaalf milliard mark hiervan wordt be stemd voor aankoop van levensmiddelen en grondstoffen, o De oorlogsschuldigen. Naar de »Daily Maik verneemt, zullen de geallieerden aan Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije toestaan hun eigen oorlogs misdadigers te berechten, evenals zulks aan Duitschland is vergund. Alleen Turkije zal ze aan de geallieerden moeten uitleveren. De aan Duitschland gestelde eisch van uitlevering van Enver Pasja, zoo deze zich op Duitsch gebied be vindt, wordt gehandhaafd. -i-0 De ontruiming van Hongarije door de Roemenen. Boekarest 7 Maart. De Hongaarsche bladen melden met veel voldoening den terugtocht der Roemeensche troepen van het Hongaarsche gebied naar de door de vredesconferentie vastgestelde linie als grens tusschen de beide landen. o f600.000 voor een paard. »Traeery«, een in de stoeterij van Au gust Belmont, den president van de Ame- rikaansche jockey-club, staande dekhengst, is voor den recordprijs van 50000 p. st. naar Argentinië verkocht. De aFrankf. Ztg.® teekent hierbij nog eenige prijzen aan, indertijd voor dekhengsten betaald. »Prince Palatine« en de Arijentijnsche »Botafogo« gingen voor 40,000 p. st. elk, ïFlying Tox« voor 37.000 p. st. Duitsch- land's duurste dekhengst, aDark Ronald«, '25.000 p. st. Ecu auti-Fransche bctooging te Bcriyn. Het Berlijnsche hotel Adlon is op weg een treurige vermaardheid te krijgen. Het is een centrum van Al-I)uitschers en Pruisische jonkers en in den laatsten tijd een middelpunt van vaderlandslievende be toogingen. Avond aan avond speelt de muziek daar Deutschland, Deutschland über Allescc en het Al-Duitsche publiek vindt daarin iederen dag opnieuw aanleiding tot vaderlandslievende betoogingen. Onder degenen die Zaterdag in de groote zaal van het hotel naar een strijkje zaten te luisteren, was o.a prins Joachim Al- brecht van Pruisen, een zoon van prins Albrecht, en verscheidene andere Duitschers en ook drie leden van de Franschen mili taire missie, van wie een in gezelschap van zijn vrouw was. Toen de kapel weer eens Deutschland, Deutschland über Allescc speeide, stonden alle aanwozige Duitschers op, terwijl de vreemdelingen bleven zitten. Dit was niet naar den zin van prins Joachim, die naar het Wolff-telegram uit Berlijn over dit incident meldt reeds eert flesch wijn gedronken had en blijkbaar niet voelde, of niet wilde voelen dat het voor een Fransch officier toch niet aangaat deel te nemen aan een Duitsche vaderlandslievende betooging. Opstaan en anders er uit werd er geroepen en toen de vreemdelingen, na deze hoffelijke uitnoodiging natuurlijk nog veel vaster op hurt stoelen bleven zitten, nam prins Joachim een bloemvaas op, die voor hem op tafel stond en wierp die naar de Fransche olficieren. Zijn metgezellen en nog andere Duitschers begonnen toen ook met glazen en flesschen te gooien en in een ommezien was het in de zaal een hevig tumult. Er ontstond een algemeene aanval op de Franschen en de vrouw van den Franschen kapitein moest door een raam uit de zaal vluchten. De drie Fran schen stelden zich te weer, maar werden door de overmacht ruw bejegend, zoodat ze menigen schram en buil opliepen. Gelukkig duurde het kabaal niet lang de kellners kwamen tusschen beide en ver wijderden den dronken prins en zijn kor nuiten, o.a. een ritmeester von Platten uit het hotel. Het onaangename voorval zal voor degenen die er bij betrokken waren, nog een minder prettigen nasleep hebben, want volgens de Duitsche bladen die het optreden van den prins scherp veroordeelen, heeft minister Noske gelast, dat prins Joachim Albrecht van Pruisen en ritmeester von Platten, voorloopig in arrest worden genomen. o De „diamant-koningin" pleegt zelfmoord. New York 8 Maart. Antoninette Bon ner, die den internationalen bijnaam van Diamant-koningin verwierf, toen zij in 1914 van Parys naar hier werd gebracht, om met Josef B, Kislinger te recht te staan wegens een groote juweelendiefstal in New Yoik, eindigde heden haar leven op een dramatische wijze. Zij was in Kislinger's bureau gearresteerd wegens een diefstal van diamanten ter waarde van twee dui zend dollar, maar riep plotseling ïGij zult mij niet levend in handen krijgen®, nam een fïeschje met vergif uit haar handtaschje en dronk dit uit. Binnen enkele oogenblik- ken was zij dood. Radio.) BINNENLAND. Naar we vernemen zal in Gelderland de prijs der beetwortelen 30 gulden per 1000 K.G. bedragen. Met contracteeren zal vermoedelijk einde dezer maand worden begonnen. De Keizer-nota. Op de tweede nota der Geallieerden van Lloyd George dd. 16 Februari, nogmaals aandringende op uitlevering van den vroe- gereu Duitschen keizer en zoo niet, althans voor zorgsmaatregelen, welke dezen buiten staat zouden stellen in de toekomst in Duitschland zijn verderfelijken invloed te oefe nen®, heeft de Nederlandsche Regeering hij nota van 2 Maart geantwoord. Dat ant woord heeft tot strekkingwij leveren Wilhelm II niet uit, maar zullen voortgaan, gelijk wij sinds zijne komst hier te lande deden, met toezicht op hem te oefenen, zoowel in ons eigen belang als met het oog op de internationale veiligheid. Veredeling van de Zaaiidamsehe kermis. Zaandam, 6 Maart. Alhier had ten ge meentehuize een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van vereenigingen, die zich bereid verklaard hadden haar medewerking te verleenen tot veredeling van de kermis. Besloten werd niet meer te spreken van kermis®, doch van Zaandamsche feestweek Van de vergunninghouders was een schrijven ingekomen, waarbij dezen zich bereid verklaarden na 6 uur 's avonds niet meer te tappen en den verkoop van ster ken drank in het groot om 12 's middags stop te zetten. Met algemeene stemmen werd echter besloten dit denkbeeld van de hand te wijzen en vast te houden aan het oorspron kelijke plan om de kermis geheel droog te leggen en dus om het tappen van sterken drank gedurende de geheele week te ver bieden. Belgische arbeiders in Nederland. Uit Eindhoven wordt gemeld, dat in vele grensgemeenten aan de Belgische grens de werkzaamheden op fabrieken, ontgin ningen rneerendeels door Belgen worden verricht. Deze arbeiders weten de grens over te wippen en werken voor 8 12 frs. per dag, hetgeen voor hen een flink loon beteekent, terwijl een Hollaridsche ar beider voor zulk een loon niet te vinden is. Ten gevolge hiervan dreigt er groote werkloosheid. o De staking by de R. T. 31. De Rotterdammer (a.-r.) schrijft over de opheffing van de staking bij de R.T.M. »De situatie moest in elk opzicht hope loos worden geacht. En toch had de Ned. Vereen, niet den moed openlijk er voor uit te komen dat de staking verloren moest worden beschouwd, maar zette zij haar misleidende en roekelooze tactiek voort. Nog de vorige week werd hier ter stede een vergadering belegd, waar op hoogen toon werd beweerd, dat men niet van plan was de staking op te heffen, alvorens er wijziging van beteekenis in de arbeids voorwaarden van het personeel was gekomen. En thans, na enkele dagen, komt het bericht, dat toch tot opheffing is besloten, zonder dat ook maar het geringste voor deel werd behaald. Het eenige resultaat is, dat vele gezinnen 15 weken nog poo- verder bestaan hebben geleid, dan reeds bij de R. T. M. hun deel was. Kan het tragischer En komt elk recht schapen mensch niet in verzet bij de ge dachte, dat het hoofdbestuur der Ned. Vereen, dezen treurigen afloop reeds heeft kunnen voorzien vóór de staking werd ge proclameerd Terecht hebben de leiders der Chr. organisatie er op gewezen, dat van een kikvorsch als de R. T. M. geen veeren zijn te plukken. En een staking is allerminst een middel om de inkomsten der maatschappij te verhoogen. De slaking ran Harenarbeiders en Zeelieden. Fransche militairen lossen kolen te Rotterdam. Wij vernemen nader, dat de Federatie van Transportarbeiders lieden naar aan leiding- van het zenden van 200 Franschen naar Rotterdam, om de Duitsche kolen te verladen, een telegram gezonden heeft aan de Confédération Generale du Travail te Parijs, meldende, dat in Holland een staking heerscht sedert 14 Februari en waarin verzocht wordt de noodige maatregelen te nemen, opdat ïde Fransche stakingsbrekers® kunnen terugkeeren en het Fransche gou vernement andere maatregelen kan nemen om het kolentransport te verzekeren. Nader wordt gemeld, dat de Fransche militairen hedenmorgen de werkzaamheden hebben aangevangen, Zij maken gebruik van de kolentransporteurs. Dr derde week te Rotterdam. Een der leiders van den Centralen Bond heeft een week voordat de staking in het havenbedrijf geproclameerd werd, in het openhaar gezegd, dat de strijd dien van 1903 ver in de schaduw zou stellen en minstens zes weken zou duren. Of deze bewering geheel juist en in overeenstem ming met de feiten is, kan een vraag zijn, waarover valt te discuteeren, maar dat de staking gedurende een zestal weken alle leven in de havens zal dooden is een mede- deeling, die wel niemand, gezien den hui- digen toestand van het conflict, zal durven tegenspreken. De derde week ligt thans achter ons. Reden oin ons over den toestand, waarin de staking de Maasstad heeft gebracht, te verheugen is er allerminst. Of het moest zijn over het rustige en kalme verloop. Van de 16000 kisten sinaasappelen aan boord van de Tellus te Amsterdam had men met behulp van een aantal werkwilligen, eenige duizenden kisten naar pakhuizen aan de groenten- en fruitmarkt aan de Marnix- straat vervoerd. De bij den Centralen Boird aangesloten fruitwerkers hebben geweigerd deze besmette® sinaasappelen te verwer ken. De markt wordt thans door de politie en marechaussee bewaakt, om te voorko men dat de stakende transportarbeiders het vervoer belemmeren. De vliegmachine als onderkruiper. Als gevolg van de staking in de havens zijn vele firma's hier te lande gedupeerd, doordat de in 't buitenland bestelde goede ren niet naar Nederland vervoerd worde u, of indien zij reeds per boot zijn overge bracht, niet gelost worden. Een en ander veroorzaakt begrijpelijker wijze groote schade aan handel en industrie en het gevolg is, dat men plannen beraamt om de goederen toch hierheen te krijgen. Een proef is reeds door The Continental Textile Corporation genomen door het in stellen van een goederentransport per vlieg tuig van Engeland naar Nederland en terug. En men heeft Zaterdag kunnen constateeren, dat de proef goed geslaagd is. De eerste lading mantelcostuums en man tels, waarop met het oog op het naderend voorjaarsseizoen gewacht werd, is Zaterdag per vliegtuig aangekomen. De goederen waren opgeslagen in de Karigeroo van de Brack bach Cy., die om half elf Zaterdagmorgen boven Amsterdam zweefde en later op het voormalige Elta- terrein daalde. De Kangeroo, die bestuurd werd door den in Holland bekenden vlieger Ken worthy, heeft met goed gevolg zijn eerste lading afgeleverd. De dienst tusschen Engeland en Amster dam zal geregeld wekelijks plaats vinden, uitsluitend voor bovengenoemde firma. Naar men verneemt, zullen de leiders van de transportarbeidersstaking pogingen in het werk stellen om te voorkomen, dat bij een volgende zending de goederen gelost worden. Het vertrek van de »Blackburn«. De groote Blackburn-vliegmachine, die uit Engeland eene hoeveelheid confectie arti kelen naar Amsterdam gebracht heeft, is weer vertrokken. Een 70-tal stakende haven arbeiders waren naar het Elta-terrein ge trokken, om te trachten het inladen van andere goederen te verhinderen. Er waren echter voldoende marechaussees en man schappen der politie-troepen om orde-ver storingen tegen te gaan. De machine kon alzoo ongehinderd de terugreis aanvaarden. o Analpkabeet raadslid. Te Raatsheuvel is naar wij in de »N. R. Ct.« lezen, een analphabeet lid van den gemeenteraad geworden. Wat zal er bij hem van de bestudeering der gemeentestukken terecht komen o Eea roorersiuval. Uit Rotterdam seint men Bij molenaar D. te Heerjansdam kwamen Zaterdagavond 3 personen, ieder met ge laden revolver. D. werd vastgebonden en f 14000 aan effecten gestolen. Een Rot terdammer, zekere H. is als vermoedelijke dader gearresteerd twee andere zijn nog voortvluchtig. o Gereserveerde coupe's voor hoogmogcudeu. Hoe moet het iemand, die te Rotterdam aan station D. P. vóór het vertrek van trein 4.1 n.m. langs den langen trein heen en weer holt, om nog een plaats machtig te worden, te moede zijn, als hij in het eerste rijtuig een geheel leege coupé le klasse niet rooken ziet met een bordje er op Gereserveerd. De conducteur staat niet toe, dat men er in stapt. Vermoedelijk is dit bordje er al vroeger in gehangen, want de trein komt uit* Roosendaal. De coupé blijft dus leeg tot Den Haag. Dan plaatst de hoofdconducteur zich deftig naast de deur er van, een chef loopt toe, soms komen er zelfs twee, en met den eerbied, dien men hoogmogend verschul digd is, worden in deze coupé binnengeleid de heeren K. ter Laan en J. E. W. Duys en nog een Kamerlid, naar huis gaande van de vermoeiende zitting, die zij in elk geval veel te vroeg verlaten hebben o Verhooging toeslag pensioenen. Naar de »VolkskranU uit goede bron verneemt, heeft de regeering het voor nemen, den toeslag voor de pensioenen te brengen op 40 procent in plaats van 20, zooals oorspronkelijk was vastgesteld. Naar de »Msb.« verneemt, zal op 1 Juli a s. op de Nederl. spoorwegen een nieuwe dienstregeling worden ingevoerd, waarbij bet aantal reizigerstreinen met 25 pet. zal worden uitgebreid. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Zondagmiddag hadden onder groote belangstelling de aangekondigde seriewedstrijden plaats, uitgeschreven door de Voetbalvereeniging H.V.V. alhier. De uitslag was als volgt: Wilhelmina, Kaatsheuvel-Excelsior Waal wijk '2-0. Concordia Vlijmen-Juliana Heusden 10 S.V.V. Sprang-Olympia Vlijmen 20, Hercules Waalwijk-Juliana Baardwijk 1-0. Zoodat a.s. Zondag 14 dezer de vol gende vereenigingen zullen moeten kampen om de eerste, tweede, derde en vierde prijs Wilhelmina Kaatsheuvel, Concordia Vlijmen, S.V.V. Sprang, Hercules Waalwijk. Door de Rijksveldwachters Havelaar alhier en Bretveld te Veen, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. twee alverzegens in beslaggenomen, zijnde ver boden vischtuigen. Tengevolge van verkeerd uitwijken door een fietser, welke achter een kar met paard reed, kwam de heer Steenbergen alhier met zijn auto in botsing onder Aalburg. Door tegenwoordigheid van geest van den chauffeur liep dit incident zonder per soonlijke ongelukken af, doch werd de auto ernstig beschadigd. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Werkendam. Toen de heer voor den Dag Vrijdagmorgen voorbij de Anna Pau- lona hoeve, in den Biesbosch, bewoond door J. Kant, kwam, bemerkte hij dat er een hooischelf in brand stond. Terwijl de be woners, die op het land waren, gewaar schuwd werden, was hij hun aankomst ook de schuur aan 't branden, en eer de brand spuit uit Werkendam er was, stond ook het huis in lichte laaie. De inboedel is gelukkig gered kunnen worden alleen 100 mud erwten en boonen is mede verbrand Verzekering dekt de schade. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is toezegging tot een beroep ge daan aan Ds. I. Voorsteegh uit IJselmonde. Het Post- en Telegraafkantoor is met ingang van 7 Maart 1.1. Zondags tusschen 1 en 2 uur niet meer geopend. Alleen 's morgens van 8 tot 9 uur. Aalbnrg en Heesbeen. Donderdag 11 Maart zal alhier een Biddag gehouden worden alsdan zal er te Aalburg des vm. 9.30 uur en te Heesbeen des nm. 2 uur in de Ned. Herv. kerk Godsdienstoefening worden gehouden, waarbij Ds. Bakker hoopt op te treden. Almkerk. Zaterdag 6 Maart herdacht den heer J. C. Buizer en Echtgenoote zijne 12| echtvereeniging. De fanfare »Nooit Gedacht« bracht hen des 's avonds eene serenade. Het gezel schap werd op feestelijke wijze onthaald en keerde omstreeks 10 uur onder de vroolyke toonen der muziek hoogst voldaan huiswaarts. Ammerzoden 5 Maert. Gisteren hield de Vrijwillige Landstorm alhier een schiet wedstrijd voor de leden die zullen deel nemen aan het Nationaal Schietconcours te Den Haag. Door enkele ingezetenen daartoe in staat gesteld waren een tiental fraaie prijzen beschikbaar. Beneden-Langstraat. Het zachte weder der laatste weken was van merk baren invloed op den hooihandel. De boe ren wilden nn graag verkoopen, terwijl de handelaars inhielden met koopen. De marktprijs bleef bij minderen haudel vrij vast aan f 60 a f 65 p. 500 K.G. Capelle. Aan den beer J. Bos is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwijzer aan de School in de Nieuw- straat alhier wegens zijn benoeming als zoodanig te Arnhem. Mej. J. H. van Dongen heeft hare benoeming als onderwijzeres aan de O.L. school in de kom alhier aangenomen. J. Heurter van den Labbegatschen dijk, werkzaam bij de Ileemaf, viel een dezer dagen uit een der palen voor de electrische geleiding met het noodlottig ge volg, dat hij daardoor een heupontwrich ting kreeg. 's-Gravemoer. Voorgaande week werd alhier voor het Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen eene lezing gehouden door den heer Mr. Ritter, hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad, over zijne reis door België en Frankrijk, onmiddellijk na den wapenstilstand. Het was voor allen, die dezen geachten spreker hebben gehoord, een genotvollen avond, zoodat het uur van scheiden te ras nog was aangebroken. - Door het bestuur der Tuin- en Land hou wvereeniging is bij de ingezetenen een onderzoek ingesteld naar de geleden waterschade bij de jongste overstroomin- gen. Er zal getracht worden om bij het watersnood-comité in aanmerking te komen voor schadevergoeding. Vrijdagavond was alhier overgeko men de heer Raijmakers, chef de bureau bij den Raad van Arbeid te Breda om in een der lokalen van de openbare school inlichtingen te geven over de uitvoering der Invaliditeitswet en de Vrijwillige Ou- derdoinsverzekering. Er was veel belang stelling en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt. Door Burgemeester en Wethouders worden pogingen in het werk gesteld om ook bij particulieren den aanplant van boomen te bevorderen, zulks tot verhooging van het natuurschoon der gemeente. Door het hulptelegraafkantoor al hier zijn in de vorige maand behandeld 47 telegrammen, waarvan 16 verzonden en 31 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 49. Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 3060.37 en terugbetaald f1996 72. Sprang. Zoowel onder 't hoornvee als onder de schapen is in deze gemeente mond en klauwzeer uitgebroken. In de j.l, Zondag gehouden verga dering van de Ned. Herv. Jongelings- vereeniging op Geref. grondslag »Timotheus« had bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreding waren de vice-president A. Janson en de secretaris J. W. Nieuwen- huizen die herkozen werden. De secretaris nam echter zijne benoeming niet meer aan, terwijl de onder-voorzitter nog geen beslist antwoord gaf. Veen. Bij de Vrijdag gehouden ver huring van Weilanden toebehoorende aan de Herv. Kerk de Diaconie en anderen, was

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2