UITSCHOTsigaren 1 Rookt Magazijn St. Jozef. L. OcRKS, Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden. No3968 Zaterdag 27 Maart1920 Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BAH LM ANN's Heeren- en liiiiilerkleeiliitg onze Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. am: 5 cent g3R*im@a :mu BUITENLANDSCH OVERZICHT. Uit verschillende berichten van gisteren was de conclusie te trekken, dat de staking te Berlijn aan het verloopen was. Heden wordt officieel gemeld, dat de algemeene staking te Berlijn en ook in geheel Duitschland voor geëindigd is verklaard. Dit wil nu nog volstrekt niet zeggen dat ook alle bedrijven in werking zijn, dat zou al te mooi zijn. De Berhjnsche corres pondent van de N. R. Ct. bericht, dat er gisteren nog 400.000 man staakten, die of tengevolge van de ontwrichting van het bedrijf niet werken kunnen, wat dan over eenige dagen toch geschieden zal, of niet werken willen, wat veel erger is, omdat zij zich tegen het besluit der vakvereeni- gingen verzetten. Het geheele trambedrijf ligt nog stil, omdat zij het niet eens zijn over het loon. De gas-, de electriciteit- en waterbedrijven zijn nog verre van in orde, zoodat nog heele wijken van Berlijn verstoken zijn van licht en water. De toestand verbetert evenwel hand over hand en de regeering is van meening dat alles over enkele dagen geheel in het reine zal zijn. Ondertusschen onderhandelen de vakvereenigingen en de regeering nog steeds. De onafhankelijken, die veel heb ben bijgedragen tot opheffiing der alge meene staking, eischen de algemeene ont<« wapening der militairen, het wapenen van de arbeiders en het vormen van een zui vere arbeidersregeering. De meerderheids socialisten hebben het zoover gekregen dat er met den Rijkskanselier Bauer onder handeld zal worden, of het mogelijk is een 21. De tweede persoon, die op dien storm- achtigen nacht op de klip was gezien, was niemand minder geweest dan de heer Jo nathan Havik, die door Isabella op de hoogte was gebracht van de verblijfplaats van haren echtgenoot en die naar Trepol- pen gegaan was, om met Frank te spre ken. Het wilde echter, dat hij zich in dezelfden trein bevond, als waarmede Her- bert Muurse naar Trepolpen reisde en daar hij wel kon begrijpen, dat deze ook Frank bezoeken ging, was hij verplicht geweest, zich op den achtergrond te houden en den loop der zaken af te wachten. Des avonds, terwijl h§ voor het venster van zijn kamer in de herberg zat te sche meren, meende hij Herbert te zien voor bijkomen met een reistasch; in zijn hand hij haaste zich naar buiten en volgde hem tot zij de klip bereikt hadden. Daar gekomen, hem op en neer ziende loopen, nadat hij iets op den grond had nedergelegd, achtte Havik het 't verstan digst hem ongezien te bespieden. Toen hij echter in de duisternis den plof in het water hoorde, was hij onwillekeurig eenige schreden naar voren gekomen en had hij de achtergebleven kleeren gezien. Herbert arbeidersregeering te vormen met instem ming van de burgerlijke partijen. Alles is nog zeer onzeker, vooral omdat niemand een goede voorstelling van de oplossing heeft. Het is zeer te betwijfelen of de democraten en het centrum, die nu deel van de regeering uitmaken, daar iets voor voelen zullen. Wat er van terecht zal de tijd moeten leeren. In Berlijn wordt het dus voortdurend tustiger. In het Roergebied blijft de toe stand dreigend. Het roode leger is daar zoo groot, dat er het geheele industriege bied door beheerscht wordt. De gewapende arbeiders staan onder uitstekende strate gische leiding en vormen troepen van 1000 tot 3500 man. De tucht is zeer goed, en de troepen zijn voortreffelijk ge wapend. Zij vormen tesamen een modern leger, beschikken over artillerie, mijnwerpers, gepantserde automobielen enz. Zij bedie nen zich van een georganiseerden inlich tingendienst, draadlooze telegraphie, en hunne bewegingen worden door een cen trale staf geleid. Het roode leger dat ten minste 50000 tot 60000 man sterk is, rukt tegen Wezel op, waar vijf tot zes duizend man regee- ringstroepen genesteld zijn. Bij Dinstaken tot Dorften worden op het oogenblik hevige gevechten geleverd. Wat dus de militaire positie van het roode leger betreft die is zeer goed, maar de economische positie is zeer zorgwekkend, vanwege het voedselgebrek. Verschillende correspondenten spreken met het oog op de voedselvoorziening, van den opmarsch van het roode leger in de richting van de Nederlandsche grens. Het doel was inmiddels verdwenen en daar er dus niets meer te zien was, bleef -hem niets anders over, dan ook maar te verdwijnen. Hij schreef echter allö3 nauwkeurig op, wat hij gezien had en hoewel luj zich niet inliet met de Londensche gerechtsdie naren, bleet hij lang genoeg in Trepolpen, om geheel verbluft te staan over hetgeen hij waarnam. Of hij tot eenig goed be grip der zaak kwam, is moeiiijk te zeggen. De eenige meening, die hij uitsprak en dat nog tot zichzelf was «Herbert Muurse is een slimmerd. Hij is verbazend slim. Zelfmoord van een ontvluchtte moorde naar Ja dat is eeuwig slim. Wat een aanwinst zou die Herbert Muurse zijn voor ons vak. Hij wist beter dan ik, hoe de heer Wilson vermoord werd, is het niet? Na tuurlijk wist hij het beter. En hij is ook zóó goed. O, zulk een beste broeder, zulk een zeldzaam goede broeder Ja, natuur lijk is hij dat Maar dit alles, zeide hij alleen tot zichzelf en tegen niemand anders en terwijl hij het zeide klonk zijne stem eenigszins spottend. Maar menschen in de betrekking van den heer Havik zien gewoonlijk de slechtste zij de der menschelijke natuur en zijn geneigd, menschen en zaken van de donkerste zijde te beschouwen. van dezen opmarsch zou zijn, steenkolen te ruilen tegen voedsel. Het zal voor onze regeering meer dan ooit de boodschap zijn op te passen èn voor de bewaking der grenzen èn voor het weren van den ruil handel te zorgen. Wij maken hiervan wel melding, maar wachten natuurlijk nadere bevestiging af. De rijkskanselier Bauer heeft het volgende telegram gezonden aan den voorzitter van het comité van actie te Hagen Indien de reactionaire officieren niet entslagen worden, de troepenbewegin gen geschorst en de arbeiders hunne wa pens neerleggen en weer aan het werk gaan, dan kan de rijksregeering geen voe dingsmiddelen verkrijgen van de Entente of van Nederland en kan het binnenrukken van de Entente niet beletten. Volgens Reuter is het waarschijnlijk, dat de geallieerden aan de Duitsche regeering toe zullen staan om troepen naar de zoo genaamde neutrale zóne te zenden, die dan door geallieerde officieren vergezeld zullen worden, mits Duitschland deugdelijke waar borgen geeft, dat zij zullen worden terug getrokken als de strijd beslist is. De Engelsche draadlooze dienst voegt hieraan toe, dat de Duitsche regeering, nu zij, onder den indruk van de onafhan kelijken te Berlijn, besloten heeft toege vendheid in plaats van dwang te gebruiken, van deze vergunning wel geen gebruik zal behoeven te maken. Men schrijft uit Doetinchem Dinsdagavond werd hier ter stede aan- Hl GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tser viezen Waschstellen. Oud-Hollcindsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter-1 en Kaasmesjes. GrfcCLfcO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hintharnerstraat 70. 's-BOSCH. X. DE HEER EN MEVROUW HERBERT MUURSE NEMEN HUN INTREK OP RAVEN WOUD. Het eenigste testament, dat door wijlen den heer Wilsun was nagelaten, was ge maakt eenige maanden voor Fiank's hu welijk. Frank weid er in benoemd tot eenig erfgenaam en na diens over ijden Herbert. Gedurende Frank's leven ontving Herbert slechts een gering inkomen, te be talen uit de inkomsten van het landgoed. Zoodra dus de begrafenis te Trepolpen was afgeloopen, nam Herbert het bestuur van de zaak in de stad op zich, hij ver huurde zijn huis te Brighton en vestigde zich op Raven woud. Mevrouw Herbert Muurse was van adel lijken afkomst. Zij had een slanke en statige gestalte en een gelaat waaarop groote wilskracht te lezen was. Zij kon muziek makeu en schilderen en was goed op de hoogte van al de vragen van den dag in één woord ze was een zeer ont wikkelde vrouw. Ze was ook zeer eer- zuchtig. Ze was gaarne omringd van weel de en pracht en niets verschafte haar zoo veel genoegen, dan dat zij hare medemen schen van haar groote meerderheid kon over tuigen. Ter bevordering van dit doel ver langde ze naar geld, dat wonderbare toover- middel, dat alle deuren voor ons opent en alle menschen aan onze voeten brengt. houdend kanongebulder gehoord. Vermoed wordt, dat in de buurt van Wesel Spartaciërs in gevecht géwikkeld zijn. Het is zeer moeilijk om een helder beeld van den toestand te verkrijgen, en men gelooft, dat de leden van het arbeidersleger zelf niet weten wat de bedoelingen hunner leiders zijn. De mijnwerkersleider Otto Hul, die op het oogenblik in ons land ver toeft, ten bate der voedselvoorziening van het industriegebied, verklaarde dat er geen sprake van een communistische opzet is, Volgens zijne mededeeling zijn ook Christe lijke arbeiders bij het leger, en deze lieden zijn van meening dat zij alleen vechten voor het beëindigen van zekere wantoe standen. De onderhandelingen der regee- ringsvertegenwnordigers met de afgevaar digden der arbeiders hebben heden, meldt een nader bericht, betere resultaten gehad. Het heet nu, dat ordecommissies en veilig- heidsbataljons met de arbeiders gevormd worden en dat de arbeiders zich verplicht hebben weer aan den arbeid te gaan. Het is te hopen, dat dit zeer belangrijk bericht bevestigd wordt, want voortzetting van den strijd in het industriegebied zou tengevolge hebben, dat een groot deel der bevolking den hongerdood zou moeten sterven. De revolutie schijnt een ziekte te zijn, die zich over de gansche wereld verspreidt. Pas staat Duitschland in rep en roer of men hoort uit Italië de kreten van revolutie. Uit Rome wordt gemeld, dat de arbeiders te Napels getracht hebben, om de Sovjet- Repubhek uit te roepen. Doch door het krachtig optreden der troepen is deze po ging mislukt, hoewel ze weer vele gewonden gemaakt heeft. BINNENLAND. Onder den trein. x Zekere H. L., uit Amsterdam is nabij halte Kerklaan, te Diemen, onder den mor gensneltrein Amsterdam-Groningen geraakt, waarbij hem beide beenen werden afge reden. De ongelukkige is naar het Bur ger-ziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels is overleden. Diefstal. In het Brongebouw te Haarlem is, zoo schrijft het »Hbl.«, Maandagnacht voor f 3000 aan tafelzilver gestolen, dat bestemd was voor een verkooping aldaar. Haar echtgenoot had ook zijn eigen eer zucht. Hij verlangde niet naar eer en roem'van menschen, met een weelderig eis treuiakkelijk leven was hij volkomen tevre den. Dit gemeenschappelijk verlangen naar rijkdom was liet eenige en gtoote pont van overeenkomst lusschen man en vrouw. Liefde was hij geen van heiden de drijf veer geweest tot hun huwelijk. Zij had zich aan hem verbonden, omdat hij werd geacht goede vooruitzichten te hebben en zij was bitter teleurgesteld geweest, toen zijn oom toonde, meer ingenomen te zijn met Frank, den jongeren broeder. Herbert had haar getrouwd, omdat ze een knappe vrouw was, die een goede figuur maakte. Zij was een vrouw, waarop elke man trotseh kon wezen. Herbert had altijd een grooten afkeer gehad van alles, wat met handel in ver band stond en hij had altijd heimelijk zijn broeder veracht, dat deze een plaats op het handelskantoor van zijn oom had ver kozen, boven een betrekking in het leger of bij vloot. Hij had nog liever gezien, dat zijn broeder predikant was geworden, dan koopman. Een koopman was in de oogen van den gewezen militair een ver achtelijk wezen. En nu had die koopman zulk een ge- meene daad begaan Herbert stak zijn toorn over Frank's gezag niet onder stoelen en banken, hij klaagde tegen ieder, die het hooren wilde, over zijn verdriet, dat zijn broeder zulk een smet op hun onbe- DltAAGT Doodelijk ongeval, Woensdag is te St. Maartensdijk (L.) de heer Kleppe, burgemeester van Scher- penisse, door een brekende bok getroffen en aan de gevolgen overleden. Melkoorlog. Door dat de melkfabrieken te Wormer- veer niet voor 46 ct. wenschen te leveren en minstens 18 ct. bedingen, was Wormer- veer Woensdag zonder melk, zeer ten on gerieve vooral van zieken en kinderen. Het gemeentebestuur was ijverig in de weer om aan den ongewenschten toestand een einde te makeu, doch tot na den middag toe zonder succus. Tegen den avond hoopte men de zaak weer in orde te hebben, maar onderwijl is er geen druppel melk te krij gen, noch te Wormerveer noch te Zaan dijk. Wel een fraaie toestand Havenstaking. De leiders der havenstaking berichten Minister Aalberse dat het arbitragevoorstel ernstig overwogen zal worden zij vragen bij den Minister een onderhoud aan. Stopzetting van textielfabrieken. Nu door de staking der transportarbei ders reeds gedurende vijf weken de aan voer van grondstoffen voor de fabrieken stil ligt is men op enkele fabrieken reeds gedwongen een gedeelte der weefgetouwen stil te zetten. Het zal, naar de »Prov, Ov. en Zw. Crt.« uit Almelo wordt ge- vlekten naam had geworpen. Hij wendde thans geen twijfel meer voor, dat zijn broeder schuldig was aan den moord en sprak er openlijk zijn verontwaardiging over uit. Niettegenstaande zijn ingewortelden af keer van alles, wat met handel in ver hand stond, had hij toch gaarne bezit ge nomen van de rijkdommen, die zijn oom iu den handel bijeen vergaard had. Herbert was nu een vermogend manen de menschen met wie hij omging, vonden het 't verstandigst, om hun oogen te sluiten voor het feit, dat zijn broeder een veroor deeld misdadiger was en zij begroetten hem ter wille van zijn geld met vreugde. Ook de moeder en vrouw van Frank wer den met den noodigen eerbied behandeld, zoolang zij onder de bescherming van hun vermogenden bloedverwant stonden. Herbert had zijn moeder en Isabella ge vraagd, op Ravenwoud te blijven wonen, maar moeder overleefde niet lang den vreeselijken dag, waarop zij tegelijk van een broeder en een zoon was beroofd ge worden eer zes maanden waren voorbij gegaan werd zij grafwaarts gedragen. XI. VAARWEL. Frank Muurse was echter niet te Tre polpen begraven. Wordt vervolgd NIEUWSBLAD ?ior iiet Hid van Heusdei ëi Alteia, de Lanastrast en ti8 Bonnselerwaard 's-BoschrSs CUBA s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1