Firma ALPH. HUPSCH - Vughterstraat 19 - 's BOSCH, ANT. METSELAAR, levert alle Artikelen op 't gebied van Kristal, Porcelein, Aardewerk etc., zoowel 't gewone als 't allerfijnste, tegen scherp concurreerende prijzen. LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overz^esche Tabak meld, niet lang meer duren of verschil lende fabrieken znllen wegens gebrek van grondstoffen moeten worden stopgezet. o 's-Hertogenbosch. Het aantal werklooze sigarenmakers bedroeg te tusschen de 300 en 400. Zaterdag heeft de sigarenfabriek Goulmy Baar opnieuw 500 arbeiders ontslagen, zoodat thans het aantal werk- loozen op die fabriek 800 a 900 bedraagt. Met de ongeorganiseerden mee, zal het aantal werkloozen nu een kleine 1000 be dragen. Op andere fabrieken is de werk tijd verkort. o llit de sigaren industrie. De gedurende den oorlog in Nederlarjdsch- Indië ontstane sigarenfabrieken beginnen thans met den export van sigaren naar Europa. De verkoopsprijzen zijn veel lager dan in Holland, zoodat deze nieuwe kolo niale industrie eene ernstige concurrent voor d£ Hollandsche sigarenfabrieken wordt. Het gevaar voor Nederland. De Haagsche correspondent van de Tel. meldt Naar wij vernemen, heeft de regeering in verband met de gebeurtenissen in Duitschland, uitgebreide maatregelen geno men, zoowel voor het bewaren van de rust binnenslands, als om eventueele stroop tochten van roode legerafdeelingen voor het halen van ievensmiddelen uit ons land te keeren. Ofschoon voor een ernstig gevaar van een roode legermacht hier te lande niet wordt gevreesd, heeft de re geering ook ten deze de noodige maatre gelen getroffen. Bij de betrokken autoriteiten is het bekend, dat er een nieuw contact bestaat tusschen de Spartacistische leiders in het Westfaalsche communisten ook de wegen langs welke dit contact komt, zijn bekend. Stakers-misdaden Dinsdagavond om 6 uur hebben onge veer 50 stakers uit Rotterdam, een leeraar uit Delft in de Plantage te Schiedam aan gevallen en tot bloedens toe mishandeld. Zij zagen hem aan voor een stuurman, die zeelieden te Schiedam had aangeworven. Een poosje daarna is bedoelde stuur man in de Oranjestraat door diezelfde bende aangevallen en mishandeld. Toen de politie in aantocht was (zegge 1 agent kozen de laffe aanranders het hazepad. Roode troepen nabij onze grens. Aan een artikel onder dezen titel in het Handelsbladis het volgende ontleend De berichten uit Wezel en uit Berlijn, die op de mogelijkheid wijzen, dat de roode troepen" gevaarlijk dicht bij ons land, het land van melk en honing voor alle Duitschers, komen, zal mogelijk bij sommigen eenige ongerustheid gaande ma ken. Toch gelooven wij niet, dat als de autoriteiten de noodige voorzorgsmaatregelen nemen, er reden is voor' ernstige bezorgd heid. Ons leger is uitnemend bij machte de roode benden buiten de grens te houden. Dat neemt niet weg, dat reeds een po ging van roode troepen om onze grens te overscht ijden, een zeer onaangename en ernstige zaak zou zijn. Of zulk een poging zal geschieden Op groote schaal waarschijnlijk niet. Daartoe zijn die roode benden èo niet goed genoeg georganiseerd èn hebben zij te veel vijanden in den rug. Men vergete niet, dat de roode legers niet de meederheid van de bevolking in bet Roergebied achter zich hebben. Voor groote bezorg.iheid bestaat, geloo ven wij, voor ons Nederlanders geen aan leiding, indien de autoriteiten tijdig maat regelen nemen om op elke mogelijkheid voorbereid te zijn. o De arbeidstijd iu de mijneu. Uit de Tweede Kamer zitting 24 Maart, Aan de orde is de motie-De Jonge over de invoering van een 7-urige arbeidstijd in de mijnen. De Minister, de heer van IJsselsteijn, be strijdt de motie, die een vermindering van 450.000 ton steenkolen zal geven. De buitenlandscbe kolen kosten thans f 70 per ton en de Limburgsche f 27. Aanvulling van die 450.000 ton door het buitenland zal den kolenprijs aanzienlijk doen stijgen, maar op dit oogenblik is de aanvulling uit buitenland onmogelijk. De arbeidsduur is thans acht uur, dus niet buitensporig zwaar. In 's lands belang moet spreker de motie ontraden. De heer Hermans (R.K.) zegt, dat de verkorting van den arbeidstijd thans niet kan worden ingevoerd, daar dit zou leiden tot aanzienlijke inkrimping der productie, met alle misère daaraan verbonden. Er ontbreken voldoende geschoolde krachten en door meer ploegen de productie gelijk te houden. Daarom stemt hij tegen de motie. De heer van der Waerden gelooft niet, dat vermindering van den arbeidsduur zal leiden tot vermindering der productie, en verwijst daarvoor naar Engeland. De heer van Ravensteijn gelooft ook niet aan vermindering der productie, maar- al was dit zoo, dan moest nog de arbeid verminderd worden. De minister republiceert en zegt, dat de mijnwerkers slechts 6V2 of 7 uur wer kelijker! arbeid verrichten. Van overmoeid- heid is z.i. dus geen sprake. Alle deskun digen beweren dan ook dat vermindering van den arbeidstijd wel degelijk leidt tot vermindering van de productie. Na repliek werd de motie de Jonge ver worpen met 37 tegen 24 stemmen PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinder kleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Hensden. Woensdagmiddag c a. half drie daalde op den waard tegenover onze stad een Nederlandsch vliegtuig, No. 83, (fabriek Kampenburg Amsterdam) van de Holl. Luchlvaartafdeeling, en bestuurd door Graaf Schimmelpenninck, le Luitenant dei- Veldartillerie. Wegens defect aan een der motor-con tacten moest een noodlanding worden ge daan. Eenige opgeroepen monteurs uit Soes- terberg hebben de machine Donderdag morgen weer hersteld, waarna deze precies 11 uur weer naar Soesterberg vertrok, waarbij eerst nog eenige mooie vluchten boven het terrein en de Maas werden ge maakt. Een en ander bracht veel belangstellenden op de been. Het gebrek aan steenkolen begint zich ook hier te openbaren, en nu komt daarbij dat de aanvoer van Duitsche steen kolen gestaakt is, daar de Spartacisten de spoorbaan tusschen Wezel en Oberhausen hebben opgebroken. Zaterdag jl. heeft men getracht door omleiding der treinen over Hervest-Dorsten de regeling staande te houden, doch er moesten toen reeds eenige treinen uitvallen. De Maréchanssée's Koster en Beke, van de Brigade alhier, zijn tijdelijk gede tacheerd naar Amsterdam. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Werkendam. Dinsdagavond is de Christelijke Gem. Zangvereeniging »Soli Deo Gloria« in het bezit gekomen van een Vaandel. De Donateurs, Oud-leden en Vrienden die tot den aankoop mede hadden bijgedragen, waren uitgenoodigd bij de in wijding te zijn. De WelEer w Heer Ds. Bogers die anders altijd de uitvoeringen leidde, was wegens ver aridering van standplaats verhinderd tegen woordig te zijn. Om even half acht weid de vergadering door den Voorzitter geopend met het laten zingen van Psalm 138 1, waarna hij het woord gaf aan den Directeur der ver- eeniging den heer A. G. van Duist, die met een keurige toespraak het Vaandel aan de Vereeniging overdroeg, er op wij- zende, dat een vaandel het symbool der vereeniging is waarom alle leden zich scha ren en verplicht zijn steeds mede te werken tot den bloei der vereeniging. Nu werd het scherm opgehaald en zag men het prachtig vaandel, zoodat er een kreet van bewondering opging. Het is vervaardigd door den heer van Diemen te Dordrecht en is een aanbeveling voor genoemde heer. Het is in een woord keurig afgewerkt en is van donkergroen peluche, waarop het gemeente-wapen, de naam en oprichtings datum der vereeniging omgeven door een lauwerkrans en in het midden een muziek blad waarop staat«Den hoogen God alleen zij eer«, als zijnde de juiste beteekenis van den naam der vereeniging. Bovenop staat een fraai kopstuk en daarboven bet vereeriigirigs-insigne. Het geheel maakt een mooien indruk. Nadat liet Vaandel bezichtigd was gaf de Vereeniging een aantal zangnummers ten beste en ter afwisseling een paar vroo- lijke samenspraken, getiteld »Hardhoorig« en »Gesmokkeld«. Een en ander viel bij de aanwezigen zeer in den smaak en zoo wel zang als spel werden goed uitgevoerd, getuige het daverend applaus. Om ruim elf uur werd deze bijeenkomst door den directeur met een vyoord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt, gesloten en keerde ieder voldaan huiswaarts. Moge Soli Deo Gloria zich nog lan# in 't bezit van haar vaandel verheugen en onder leiding van haren bekwamen direc teur groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Almkerk. Door wijlen mej. Adriana de Jong is aan de Diaconie der üerv. kerk f 1000 en aan de Zondagsschool f500 vermaakt. Bij den landbouwer H. Pruissen heeft een schaap vier lammeren geworpen zeker een zeldzaamheid. Aalst. Bij de gehouden verhuring van veescharen op den uiterwaard »de Zaai- waard« onder deze gemeente werd voor een koeschaar besteed van f155 tot f170 met weitijd tot November. B.-Broek. Zekere P. L. alhier had het ongeluk uit een boom te vallen, en bezeerde zich zoodanig dat - hij huiswaarts gedragen moest worden, terwijl geneeskun dige hulp verleend werd door dr. de Groot, uit Dussen. De Neutrale Kiesvereeniging «Recht voor Allen«' hield Dinsdag j.l. hare jaar vergadering in café v. d. Beek alhier. Aan de beurt van aftr. als bestuurleden voor de afd. B.-Broek, waren Johan Lankhaar, le Secr. Penn. en A. de Graaff le Com missaris. De Graaff deelt mede dat hij iets bezwaard gevoelt zich weer herkiesbaar te stellen wegens drukte in eigen zaken en zag gaarne een meer tijd hebbend lid daar voor gekozen. Ook Lankhaar stelt zich niet meer herkiesbaar. Bij stemming werden echter weer dezelfde leden met meerder heid van stem herkozen. De Graaff deelt nogmaals mede dat hij die benoeming niet aanneemt, evenmin Lankhaar zoodat een nieuwe stemming plaats heeft en gekozen wei den W. Verhoeven en J. Dekker Cn. welke deze benoeming heb ben aangenomen. Capelle. Door de bouwvereeniging alhier is het bouwen van 20 arbeiders woningen gegund aan den laagsten in schrijver, de Fa. H. Michael Zonen te Loon op Zand, t. w. voor f118898. Woensdagavond jl. te, zeven uur werd ten huize van de Fa. H. Michael Zonen, te Loonschendijk, de aanbesteding gehouden van het grondwerk voor de te bouwen arbeiderswoningen voor de bouw vereeniging alhier. Er werd als volgt in geschreven A. Rijkers te Capelle voor f 729. N. van den Hoven te id. voor f715.A. van den Broek te Waspik voor f 700.M. Mandemakers te Ca pelle voor f 575. P. Snoeren te Oos- terhoat voor f 525.J. Braspennii g te Capelle voor f496.—C. van Campen te Loon op Zand voor f 485.Het werk werd onmiddellijk gegund aan den laagsten inschrijver. Woensdagavond, te zeven uur, gaf de bekende karakter humorist en duettist, August de Laat uit Tilburg, met mede werking van de heeren Smeehuizen, pianist, en Bruggemans, violist, een soiree-amusante in het café van den heer A. Versluis alhier. Op uitstekende wijze werd het program, dat een 13tal nummers bevatte, die nog werden aangevuld, ten uitvoer gebracht. Zoowel de pianist als de violist, alsook de heer De Laat zelf, bleken per sonen, die voor hun taak berekend zijn, zoodat, wat de afwerking der verschil lende nummers betreft, deze uitvoering buitengewoon geslaagd mag heeten. Jam mer genoeg was de opkomst van het pu bliek gering, zooals met dergelijke gele genheden hier veelal gebeurt, niettegen staande iedereen er steeds den mond vol van heeft, dat in deze gemeente op het gebied van ontspanning weinig valt te genieten. De aanwezigen waren vol enthousiasme, en hoopten hem en zijn medewerkers nog meermalen in hun mid den te zien. Zondag a.s. speelt onze voetbalver- eeniging »Excelsior« een vriendschappelijken wedstrijd tegen Groen-Wit van Raams- donksveer op het sportterrein alhier. Aanvang 2.30 uur. Drunen. Zooals men zich zal herin neren is ten vorige jaar een bediende van het kantoor van Nutaris Canters er met een bedrag van omstreeks f13.000 van doorgegaan. Na heel veel omzweririgen door België meldde hij zich aan bij den heer S. candidaat-notaris alhier en werd dooi de marechaussée naar Besoijen overge bracht. Hij had nog slechts eenige guldens in zijn bezit. Verleden week Vrijdag hield de R.K. Werkliedenvereniging haar jaarüjk sche vergadering. Uit de rumoerige de batten bleek dat ook Drunen niet vrij te pletten is van personen met Bolsjewistische beginselen. Het ware te wenschen dat die personen met meer eerbied en ontzag tegen over hunne overheden zich uiten. Een meer verdraagzame en vertrouwde geest onder de leden is in het belang van de vereeni ging dringend noodzakelijk, wil deze blijven bestaan. Geertruidenberg. Bij de Zaterdag alhier gehouden verpachting van bouwlan den, behoorende aan het Kroondomein, werden nog steeds hooge prijzen geboden, gemiddeld f'300 per H.A. De opbrengst is bijna het drievoud van den voorgaanden termijn. Land van Altena. Door de afd. »Helpt elkander® van den Alg. Ned Grondwerkersbond werd aan de landbou wers alhier een concept collectief contract aangeboden, waarop binnen 3 weken ant woord verzocht wordt. In dit contract wordt een loon van f 22f 25 per week aangegeven, een 45urige werkweek, ter wij voor alle voorkomende werkzaamheden vaste tarieven zijn gesteld, die wij wegens plaatsgebrek niet allen kunnen noemen. Wat door de werkgevers, die hier nog niet georganiseerd zijn, geantwoord za worden, valt moeielijk te zeggen, doch men verwacht niet, dat alle eischen ter stond ingewilligd zullen worden. Meeuwen. De Neutrale Kiesvereeni ging «Recht voor Allen® hield Maandag jl. hare jaarvergadering in café Smits al hier. Aan de beurt van aftreding als be stuursleden voor de afd. Meeuwen wasM. Burghouts, 2e Voorzitter, welke met alge- meene stemmen werd herkozen. Nieuwendijk. Vrijdagavond 19 Maart gaf het Fanfarecorps «Crescendo® voor een uitverkochte zaal haar 2e concert in dit winterseizoen. Het concert kan uitnemend geslaagd heeten, en vooral het nummer »Am Freu- lingsmorgen® viel zeer in den smaak van het publiek en het werd dan ook een keer op verzoek herhaald. De samenspraken en voordrachten wer den uitstekend voorgedragen, vooral de samenspraak »Op het Politiebureau® droeg de goedkeuring van het publiek weg. Er is flink gestudeerd door de leden, ook den directeur de heer Walraven, past een woord van dank. «Crescendo® rust nog niet op haar lauwe ren. Sprang. Naar wij vernemen hoopt a.s. Dinsdagavond bet bestuur der Chr. School- Vereen. alhier haar jaarvergadering te houden. A.s. Maandagavond half acht zal in het Geref. Kerkgebouw alhier in openbare vergadering optreden de heer R. A. den Ouden van Amsterdam, met het onderwerp «De vrouw en het kiesrecht®. Toegang vrij. Toen de landbouwer J, de Jong met paard en kar van het erf reed kwam hij met een juist passeerende auto in bot sing. De kar werd deerlijk gehavend, van de auto werd een lantaarn verbrijzeld. Boven wonder liep het zonder persoon- ijke ongelukken af en kwamen de inzit tenden met den schrik vrij. Van het ge beurde is proces-verbaal opgemaakt. Sleeuwijk, Woensdag 31 Maart a,s. des avonds 7 uur zal voor de Antirev. kipsvereeniging in de Geref. Kerk door ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis een poli tieke rede worden gehouden. Donderdag 1 April a.s. zal de Geref. Jongel. vereeniging, Prediker 12 1° al hier een propaganda vergadering houden in de Geref. Kerk. Onderwerpen: 1. Een inleiding over Prediker 12 1. door L. van 't Sant. 2. De roeping der vrouw, door T. Verhagen. 3. De hand aan de ploeg door O Meerburg. De vergadering zal worden opgeluisterd met gezang door de Chr. Zang ver. Looft den Heere® alhier. Aanvang 7 uur des avonds. De op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat 1585 namen. Zekere S. alhier had het ongeluk, toen hij op schadelijk gevogelte schoot, den arbeider. B., die op 't land aan 't werk was, voor 't h< ofd te treffen zijn toestand is vrij gevaarlijk. Oorzaak is onbekendheid om met wapens om te gaan en natuurlijk ook onvoorzichtigheid. Woudrichem. Op Woensdag 7 April a.s. hoopt de predikant der Ned. Herv. Kerk, Dr. -J. W. T. Gobius du Sart, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar zijn intrede in deze gemeente deed. Voor dien tijd had hij reeds gedurende een 9tal jaren in de gem. St. Joostland het Evan gelie verkondigd. Het zal den jubilaris dien dag wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Een commissie is reeds gevormd om bij dragen daartoe bij de inwoners te verza melen. Op Zaterdag 27 Maart a.s. 's avonds 7 uur, zal in café Van Gooi de heer Borne, schoolopziener, voor de afd. Volks onderwijs en verdere belanghebbenden een lezing houden over het onderwijs. Wijk en Aalburg. Op 18 Maart heeft de algemeene ledenvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank «Land- bouwbelang« voor Wijk en Aalburg plaats gehad. De rekening en balans over 1919 gaf aan ontvangsten f 161.891.73, en de uitgaven, met inbegrip van de gelden in kas op 31 December eveneens dat bedrag. Het ledental bedraagt thans 54. Dat er van de Bank een druk en steeds toenemend gebruik wordt gemaakt, blijkt wel uit bovengenoemd bedrag. De Bank strekt hare werkzaamheden dan pok reeds uit over vijf aan elkaar grenzende dorpen. Op Paasch-Maandag a.s., nam. half twee zullen op het voetbalveld van D.V.O. gelegen op de Ebbe, eenige wedstrijden plaats hebben. Voor deze wedstrijden zijn door den beschermheer van D. V. O., de heer N. v. d. Maaden, een zilveren lauwer tak en een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De wedstrijden zullen opgeluisterd worden door het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning« alhier. PREDIKBEURTEN. 28 Maart. Geref, kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u ds. Pontier van Heerlen. Werkendamvm. 9,30 u. ds Put van Andel. Geref. kerk A, vm. 9 30 en nm. 6 u. ds. André. Ger. KerkB vm. 9.30 u. en nm. 6 u. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Aalburgvm. 9,30 u. ds. Bakker. (Bev. nieuwe lidmaten), Andelnm. 2 u. ds. v. d. Put. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. leesdienet. (Bev. nieuwe lidmaten). Oenderen, nm. 2 u. ds. Bakker van Aal burg. Geref. kerk, vm. 9 30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. a-Gravenmoer, nm. 2 u. ds. van Padden- burgh Geref. kerk. v.m. 9.30 u. en n m. 2 30 u. dhr. Wes- sels van Goes. Chr. Geref. kerk v.m. 9.30 en n.m. 2,30 u. leesdienst. Heuadennm. 2 u. ds. Ruijsch van Dug- teren. (Afscheid). Aalst. vm. 9,30 ds. Japchen. Capellegeen opgaaf. Doeverenvm. 10 u. ds. Nauta. Drongelenn m. 1.30 u. ds. van Asch. Eethenvm. 9.30 u. ds. van Asch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2