voor bet Land van lensden an Altena, de Langstraat en ie Bommelerwfird. no. 3968. Zaterdag 27 Comité van Actie. 24 uren per dag BEHOORENDE BIJ HET en nooit rust. Niemand zou dagelijks 24 uren onafge*- broken kunnen werken. Toch is dit de taak der nieren zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levens taak te verrichten, omdat zij het bloed filtereeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrekken. M.a.w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urinezuur en de lange nasleep van uririe- zuur-kwalen als niergruis, rheurnatiek, wa terzucht, rugpijn, blaasontsteking, ischias, steen, spit enz. Geeft aan de nieren bij het eerste toe ken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt genoegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormend voedsel, en versterkt de werking der nieren met.Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leef wijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben menig hardnekkig geval van nier aandoening en onzuiver bloed overwonnen. Zelfs in gevorderde gevallen, waarbij meer dere kostbare behandelingen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zijn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag of ingewanden werken. Zij dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van deze organen. Duurzame baat is hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elkè echte doos draagt de handteekenirig van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn ver krijgbaar bij alle goede drogisten &fl.75 p. doos of f10.per zes doozen. "Vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK op DINSDAG 16 Maart des nam. 2 uur. Aanwezig alle leden. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen gelezen en vastgesteld. Aan de orde ingekomen stukken le. Van Ged. Staten is ingekomen Goedkeuring der regeling uitbetaling jaar wedden onderwijzers. 2e. Goedkeuring der tijdelijke kasleening groot f 10.000 3e. Een verzoek om subsidie te ver- leenen aan de Politieschool te Hilversum, alwaar cursussen gegeven zullen worden aan Rijks- en Gemeentepolitie om zich verder te bekwamen in hun vak. Besloten wordt 1 en 2 voor kennisge ving aan te nemen, en op punt 3 afwij zend te beschikken. Door den Voorzitter wordt verder voor gelezen een schrijven van den heer K. A. Koekkoek, waarin hij bericht zijne benoe ming tot lid B. A. aan te nemen. Ook is nog ingekomen een schrijven van den heer A. de Later, waarin hij aanneemt zijn be noeming tot Gemeente-opzichter tegen een salaris van f 200.per jaar, wanneer de aanbestedingen de f400.niet te boven gaan. Door den Voorzitter nu wordt voorge steld supplement kohier H. O. in geheime zitting te behandelen, en nu över te gaan tot benoeming van een gemeente-secretaris. Ingekomen zijn 2 sollicitaties, op de voordracht van B. en W. staanle C. v. d. Wiel waarn. secr. der gemeente en 2e v. Herpen, ambtenaar ter secretarie te Sleeuwijk. Met aigemeene stemmen wordt de heer v. d. Wiel met ingang van 1 April ge kozen tot gemeente-secretaris. Door verschillende leden wordt de heer v. d. Wiel geluk gewenscht met zijne be noeming. B. en W. stellen voor den heer Geu deke als schrijver ter secretarie aan te stellen tegen een salaris van f 600 per jaar. Aangenomen. Nu komt aan de orde het gedeeltelijk rapport door de commissie van onderzoek uitgebracht, omtrent de administratie van het G. E. B. Door de commissie wordt medegedeeld, dat het volledig rapport in een volgende vergadering zal behandeld worden. Door het lid Buizer wordt het eerste gedeelte van het rappoit voorgelezen. Ver schillende onthullingen komen er in aan den dag. le. Oprichtingskosten Door Ingenieur van Staveren is o. a f 559.02 betaald voor rekening van Almkerk aan de gemeente Andel. Waarvoor dit geld bestemd was is onbekend voor f 80.05 tinsoldeer geboekt (het net is zoo goed als niet gesoldeerd); voor f75.aan plaat ijzer voor bliksemafleiders. In den grond werd geen plaatijzer gevonden, wel een oude ovendeur f 1000.te veel betaald voor de motor die te Almkerk staat. Het vervoer is ontzettend opgevoerd. Er is zand vervoerd van Brakel naar Nieuwen- dijk enz. Ook de prijzen der huisinstal laties zijn zeer overdreven. De commissie heeft dan ook geen anderen indruk, dan dat wij zijn beetgenomen door Ingenieur van Staveren. Ook had de commissie nog aanmer kingen op de boekhouding. Posten van ruim f 11- zijn geboekt op ruim fill.en sommige rekeningen zijn geheel niet geboekt enz Het lid Buizer stelt voor de bespreking over dit rapport te verdagen, totdat het volledig zal zijn voorgelezen. Hiertoe wordt besloten. De heer v. d. Meijden vraagt nog of de heer Van ètaveren nog geld te goed heeft van de gemeente, waarop wordt me degedeeld van nog f 5000. Wethouder Snoek gaf daarover in zeer afkeurenden zin zijne meening te kennen hetgeen wij maar niet letterlijk zullen weêr- geven. Hierna zitting. gaat de Raad over in geheime Men eenige nadere inlich- te vraagt mij tingen omtrent het comité van Actie dezer stede. Volgaarne voldoe ik aan dit verzoek. Het comité van Actie te dezer stede bestaat uit een twaalftal mannen uit de verschillende kringen en samenleving, werk gevers (patroons), werknemers (werklui) middenstanders, landbouwers en intellec tueelen, en is een afdeeling van 't Dioci saan Comité van Actie, gevestigd Zwijzen straat Tilburg. Dit laatste houdt weder om voeling en is ondergeschikt aan Comité van Actie gevestigd te 's Hage Laan 13. Het doel van het hier gevestigd comité is met alle mogelijke wettelijke middelen onze maatschapijvj, onze samenleving, onze stad, onze gezinnen te behoeden voor de rampzalige gevolgen van revolutie, ja nog liever de revolutie door tijdige organisatie te voorkomen. Het werkt dus in ons aller belang. Het tracht dit doe! te bereiken door 't oprichten van afdeelingen Vrijwil lige Landstorm (uitsluitend oudgedienden en Burgerwacht. De laatste wordt weder om gesplitst in gewapende en ongewapende De ongewapende, ook wel genoemd Burger Noodplicht, heeft ten doel het verrichten van burgerdiensten in die bedrijven die tijdens een revolutie noodzakelijk moeten worden in gang gehouden, zooals voedsel voorziening over 't gansche land, water- en lichtvoorziening in de groote steden, het instandhouden van een ten minste beperkt verkeer, etc. Gelijk te begrijpen is, is het onmogelijk dit alles te orgamseeren wanneer de revo lutie reeds zou zijn uitgebroken. Neen dit moet te voren geschieden. Dan ook hebben we kans door een geoorloofde maai tevens indrukwekkende machtsontplooiing de revolutie te voorkomen. Hier ter dezer is deze organisatie bijna voltooid. 25 oud gedienden hebben zich reeds opgegeven voor Landstorm en 20 flinke jongelui vooi Burger-Noodplicht. Allerwaarschijnlijkst vol gen voor deze beide categoriën nog meer deren. Men kan zich aanmelden Hoog straat O 112 of O 130. Het ware te zeerste te wenschten dat in alle doipen van 't Land van Heusdeu en Altena deze organisatie tot stand kwam. Alleen ver mogen we weinig, vereenigd zijn we sterk Het bestuur van Actie te dezer stede stelt zich desgewenscht daarvoor beschikbaar. Zy, op wier weg het ligt daarvoor te zor gen, in dit geval burgerlijke en geestelijke overheid, kunnen zich vervoegen schriftelijk bij den Secretaris van 't Comité van Actie A. A. J. Karthon, Hoogstr. 130,Heusden. Het Comité van Actie te dezer stede is opgericht April 1919. En onder de Ka tholieken der parochie Heusden is toen een collecte gehouden voor 'tkeeren der revo lutie, die ongeveer 300 gulden heeft op gebracht. Want weet het wel Revolutie voorbereiden kost geld, doch daarvoor schijnt voldoende buiteulandsch geld beschikbaar te zijn. Revolutie maken, ontketenen, kost de arme slachtoffers nog meer geld, doch revolutie voorkomen kost ook geld. Doch het is beter nu vrijwillig wat van zijn overvloed af te staan voor handhaving van orde en gezag dan later noodgedwon gen en met geweld mogelijk alles. Daar om lieten de Katholieken dezer parochie zich niet onbetuigd. Dit geld is gedeelte- ijk afgedragen aan 't diocesaan comité (in de groote steden is natuurlijk veel meer noodig) gedeeltelijk besteed voor noodzake- ijke uitgaven hier ter stede. Het ligt in de bedoeling van ons comité een soort van band te vormen tusschen Landstorm en Burger-Noodplichten dege nen die zich daarvoor hebben aangemeld nu en dan een gepaste ontspanning te bezorgen. Om dit te kunnen doen is het noodig, dat ons comité over contanten kan beschikken. Het eene gedeelte dezer ge meente heeft het hare al gedaan. Naar men mij mededeelt zou ook het andere het hare daartoe bijdragen. Welnu, onzer zijds bestaat daartoe geen bezwaar. En ik geloof dat de Redaciie van dit Blad zich voor in ontvangstneming van bijdragen be schikbaar stelt. Mocht iemand dit liever persoonlijk of ais onbekende doen, dan kan die zich vervoegen bij onzen secretaris penningmeester O 130. Het Comité van Actie voornoemd, H. A. VERHOEVEN, Lzn. A. A. J. KARTHON. BUITENLAND. DE STRIJD IN HET INDUSTRIE GEBIED. Versterkingen aangekomen. Zevenaar, 23 Maart. Hier is het schieten der roode troepen voor Wesel goed hoor baar bewoners van Wesel vluchten de grens over. Er wordt verwoed gestreden. Het personenverkeer staat nagenoeg stil. Parijs, 23 Maart. Volgens een bericht uit Stuttgart wordt officieel gemeld, dat troepen uit Silezië in het Ruhr-district aan gekomen zijn om den strijd tegen het Roode Leger aan te binden. In Fransche kringen wijst men er op, dat de bezetting van het Ruhr-dal in strijd is met de artt, 42 en 43 van het Verdrag van Versailles. De Fransche regeering zal echter eerst na overeenstemming met de geallieerden hande'end optreden. Men ver wacht, dat hedenavond te Parijs twee Duit- sche officieren zullen aankomen, die speciaal door de regeering-Ebert gezonden zijn om rapport uit te brengen over den toestand in het Ruhrbekken. Aken, 23 Maart. De regeeringstroepen concentreeren zich in den omtrek van We zel. Zij tellen een 20 30.000 man. Ge wapende arbeiders tot het viervoudige van dit aantal rukken naar Wezel op. Maandag werd een detachement ulanen tusschen Dusseldorf en Duisburg verrast. De officieren en jonge soldaten werden gefusilleerd, omdat zij als vijanden van de arbeidersklasse beschouwd werden. Eei gewonde ulaan, die door een Belgisch schild wacht werd opgenomen, deed hem verslag van het gebeurde. lievige gevebkteii bij Wesel. Van de grens komen berichten van ver schillende zijden, dat de communisten te Wezel de electriteitswerken hebben stop gezet. In en om Wezel wordt hevig ge vochten. De voorhoede der communisten moet Wezel reeds dicht genaderd zijn. In Emmerik heerscht groote onrust onder de bevolking. Munster, 23 Maart. Honderden vracht auto's en pantserauto's trekken door de straten der stad en munitie en machine geweren worden in de richting van Hamm vervoerd, waar men den grooten slag tus schen de rijksweertroepen en de Spartacis- ten verwacht. Meiningen, 23 Maart. Meiningen is door de Rijksweertroepen ontruimd. Het comité van actie heeft de uitvoerende macht over genomen en in het Noordelijk deel van Meiningen verschillende uitvoerende com missies gevormd. Te Koburg is de vesting op grond van militaire overwegingen door de Rijksweertroepen bezet. Ueeds 3600 do oden. Karlsburg, 23 Maart. Volgens uit het rijk ingekomen berichten zijn ten gevolge van de communistische opstanden in het geheel 3600 personen gedood. Alleen in het Ruhrgebied en in Saksen hebben bij de gevechten 1200 personen het leven verloren. o Onlusten in Duitschlaud. Havas seint uit Aken Als hoogst ernstig beschouwt men de situatie in het Ruhrgebied. Hier heeft men te doen met een wer kelijk rood leger, dat beschikt over talrijke wapenen van uitstekende kwaliteit. Dit is niet te verwonderen aangezien in dit gebied alle groote wapenfabrieken gelegen zijn. Het roode Ruhrleger beschikt over een heuschen generalen staf en een hoofd kwartier. De discipline moet uitnemend zijn, alle moderne militaire hulpmiddelen zijn aan wezig en er gaat van dit leger een groote actie uit. Belangwekkend in hooge mate voor ons land is dat de hooge druk van het roode leger gericht is naar de Nederlandsche grens en dat men reeds economische aan sluiting met Nederland heeft gezocht. Gis teren onderhandelde een deputatie der roode troepen naar mij van betrouwbare poli tieke zijde medegedeeld wordt met den Nederlandschen gezant te Berlijn na tuurlijk zonder resultaat, terwijl ik van de rijksregeering verneem, dat ook met de Nederlandsche regeering onderhandeld werd over het ruilen van levensmiddelen tegen steenkolen, hetgeen door onze regeering natuurlijk werd geweigerd. lit fluitschland's Kevolutiegebied. Het industriegebied, dat er steeds éigen lijk nog het beste aan toe is geweest in den ergsten nood, omdat men in de eerste plaats de industrie-arbeiders van levens middelen wilde voorzien, het industriege bied, dat dus min of meer verwend is tegenover het verdere Duitschland, staat er thans slecht voor wat de levensmiddelen betreft. In Essen, dat nog in de beste conditie is, heeft men van de meeste le vensmiddelen nog voor ongeveer 4 dagen Met de aardappelen en het vet houdt men het misschien nog deze week uit. Met het meel echter niet, zelfs niet als men den regeeringsmaatregel, die zoo juist ge nomen is, opvolgt, wat men ook doet en het BROODRANTSOEN TOT TWEE POND terug brengt. Reeds thans haalt men van uit Essen talrijke vrachtouto's met meel uit Düsseldorf. En, zooals moet verwacht wor den, zullen alle voorraden in het industrie gebied dezen week uitgeput raken. Spoorwegstaking in Spanje. Londen, 23 Maart. Uit Madrid word aan de »Times« gemeld, dat het personee van den Catalonischen spoorweg des mid dernachts zonder voorafgaande kennisgeving het werk heeft gestaakt. Het personee eischt een loonsverhooging, die de maat schappijen willen inwilligen, indien het par lement toestaat de spoorwegtarvieven te verhoogen. De Spaansche ministerraad hield vannacht een zitting, waarin werd besloten tot krach tige maatregelen, in geval de staking zich mocht uitbreiden. hem toe. blik doeleinden. Maar nu de minister eenmaal dien weg heeft ingeslagen, nu moet hij ook voortzetten tot liet bittere einde Met belangstelling zien wij het oogen- tegemoet, waarop hij zich zal richten tot de ijdele heeren, tot de sportminnaars tot eiken prijs, tot het geliefhebber en de verzamelwoede op elk gebied, ja tot al die overbodigheden in onze moderne samen- eving, die zoo dringend noodzakelijk zijn en die wij niet kunnen missen. Wij vree zen dat Marsal's ministersloopbaan te kort zal blijkeu voor dezen strijd, o Von Liittwitz en Von Trotha gearresteerd. Berlijn, 23 Maart. De Vorwarts« meid in een extra editie, dat heden generaa von Lüttwiiz en Von Trotha zijn gearres teerd. Politie-president Ernst is uit zijn ambt ontheven. De Rijksregeering zal onmiddellijk bij de Nationale Vergadering een wetsoritwer indienen, om de personen die aan de Putsch hebben deelgenomen, voor burgerlijke recht banken te doen terechtstaan. (V. D.) Ludendorff wegens hoogverraad vervolgd. Berlijn, 23 Maart. De advocaat-generaa heeft tegen Ludendorff een vervolging we gens hoogverraad ingesteld. Fransche bezuinigingswoede. De Franschman betaalt niet graag be lastingen Waarmee geenszins gezegd wi worden, dat andere volken dat wel graag doen. Doch in Frankrijk is de tegenstanc grooter dan elders. En toch heeft Frank rijk geld noodig en veel geld ook. Met leeningen is het niet alleen geholpen be zuiniging zal ook de uitgaven niet in over eenstemming met de inkomsten brengen. Deze bezuiniging wordt intusschen met kracht aangepakt. We hebben onlangs reeds in een telegram melding gemaakt van de instelling van een bezuinigingscommissie, die eens moet nagaan wat er aan de minis teries en de bestuurslichamen alzoo be zuinigd kon worden. Zonder twijfel kan zoo'n commissie gunstige resultaten berei ken, want er wordt officieel heel wat over de balk geworpen En niet alleen in Frank rijk Het is noodzakelijk, dat die stroom van van uitgaven, die de maatschappij in een soort van dollen waanzin met zich trekt, gematigd wordt, zoo mogelijk ophoudt. Met de uitgaven voor haar toilletten han delen de vrouwen uit ijdele overwegingen, uit eigenliefde. Zij willen met alle ge weld, tot welken prijs ook de mode volgen. Aldus richtte de Fransche minister Mar- sal zich tot de dames, en bestreed het bestaansrecht van haar uitgaven voor mode- BINNENLAND. Rijksveldwachter verwond. Naar wordt gemeld zijn Zondagavond te Leeuwen den rijksveldwachter Van der Scheer drie messteken in den rug en een steek in het hoofd toegebracht. Als ver moedelijke daders zijn de gebr. V. S, ge vangen genomen. o Prijs der suikerbieten. De prijs voor het aanstaande gewas der suikerbieten is vastgesteld voor de eerste levering tot '18 October op f35.tie tweede levering tot 30 October op f 31. en de derde levering tot 24 November op f 27.50 en voor de laatste levering vanaf 24 November f21.per 1000 K G. Voorzorgsmaatregelen aau de grenzen. Dinsdag zijn 31 man der militaire grens wacht te Dinxperloo naar Enschede ver- tiokken als voorzorg voor mogelijke onge regeldheden bij de Duitsche grens. Stakingen. Te Wageningen hebben de arbeiders in de kweekerijen het vragen een weekloon boden is f21. werk gestaakt. Zij van f 22.aange- De bouwvakstakiug te Nymegeu. De werklieden-organisaties hebben het voorstel der patroons tot hervatting van het werk onder voorbehoud van arbitrage, verworpen en hun looneischen gehandhaafd. Verloren geld. Te Zaandam geraakte voor ongeveer een jaar geleden een schipper twee bankbiljetten, een van f 200.en een van f 300.- kwijt. Hij meende dat ze hem waren ont stolen. Thans heeft de politie ontdekt daf, hij het geld had verloren en dat hef ge voeden werd door vijf gehuwde vrouwen, werksters aan de scholen, die tezamen het geld in Amsterdam verteerd hebben. o Nekkramp. In de barak van het Acad. Ziekenhu, te Groningen is de soldaat T. B. aan hek kramp overleden. Droevig ongeval. Rotterdam, 24 Maart. Hedenmorget heeft aan de bankwerkerij van de N. V,j Wilton's Machinefabriek en Scheepswei een droevig ongeval plaats gehad. 29jarige bankwerker J. W. v. K. uit Puntstraat, kwam zonder eenige kwad bedoeling toeloopen op een zijner kame raden, G. H. V., die eveneens in de ban. werkerij van Wilton werkzaam was. I had daarbij een schrapstaal, (een punt stuk ijzer om ketels af te schrappen) de opgeheven rechterhand. V. pakte daar de pols van K. vast, waarin deze het ij hield, met het noodlottig gevolg dat h< ijzer uit het handvat raakte en op d schouder van K. terecht kwam. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundig hulp kon niet meer baten. Het scherpe ijx. had een slagader doorgesneden, waard K. kort daarop aan hevige inwendige ve bloeding overleed. Hij laat een vrouw met twee jeugd" kinderen na. Het lijk is ter gerech f, schouwing naar het ziekenhuis aan Coolsingel overgebracht. V. is in voorloopige hechtenis op politiebureau der 4e afd. in bewaring! steld. o Ontevreden Spaarbank-inleggers. Maandagavond werd te Winterswnki openbare vergadering gehouden vaoViG gers bij de Nutsspaarbank alhier, waaf heer A. van Daum, lid van den R#j voor de aanwezigen 'teen en anderuite zette over handelwijzen, uitgaven van JE bestuur der spaarbank, in verband me#, lage Marken-valuta. Breedvoerig zette spreker de rechten' plichten der spaarbank tegenover iüiegi uiteen. Spreker toonde aan, dat f 60 i' gebracht ook f 60 terug is. Dit is juridische, maar tevens ook de more zijde der kwestie. Spreker meenLr< er verlies geleden moet worden, du' niet alleen door de inleggers bohoet dragen te worden. N o lUmCSEL Kicnw^blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 5