UND van altera Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3971. Woensdag 7 April. 1920. FEUILLETOK. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de nieuwe -Duitsche regeering geen sterke beenen had. Het ultimatum dat door haar op zoo straffe wijze aan de revolutionnairen in het Roergebied gesteld was, heeft zij weer even spoedig ongedaan gemaakt als zij het gesteld had. Spoedig bleek de regeering dat het gestelde ulti matum de roode legersoldaten in allerijl weer naar het front deed stroomen, en besloot toen tot onderhandelen met de Spartacistische leiders. De toestand voor de nieuwe Duitsche regeering was inder daad ook zeer moeilijk. De arbeiders te Berlijn toonden weliswaar geen lust om direct ten behoeve van de kameraden in het Roerbekken in staking te gaan, maar het werd toch duidelijk, dat het optrekken der regeeringstroepen in het Roergebied tot een algemeene staking aanleiding zou geven. En wat dat tengevolge zou hebben, is voor ieder duidelijk genoeg. Bovendien vond Millerand, Frankrijks eerste minister den toestand in het Roergebied niet ernstig en maakte daarom bezwaar om de regee ringstroepen tot herstel van de orde in de streken, waar de gewapende Duitsche macht volgens het vredestractaat niet komen mocht binnen te laten rukken. Daarom besloot de regeering te Berlijn het roer op nieuw om te gooien en weer tot onderhandelen over te gaan. Hoe het nu met die onderhandelingen afgeloopen is, geeft een bericht uit Munster ons voldoende inlichting. Nadat, zoo heet het daarin, ingevolge van de te Munster gevoerde onderhandelingen een centrale raad gevormd was, bestaande uit acht ver tegenwoordigers van elk der socialistische partijen, heeft deze centrale raad te Essen op grond van de overeenkomst van Bielefeld in nog nader vast te stellen uitvoerings bepalingen besloten de algemeene staking in het industriegebied geëindigd te verklaren, den strijd te staken en de eischen der regeering om voor den 2e April de wapens in te leveren, na te komen. De leiders van het roode arbeidersleger heeft zich aan dit besluit onderworpen en erin toegestemd, dat de gewapende afdeelingen onmiddelijk ontbonden worden en naar hun haardsteden terugkeeren. De Staat van beleg, zal 2 April opgeheven worden, en de troepen van de rijksweerbaarheid zullen het Roer gebied niet binnenrukken. Alle overeen komsten van Bielefeld en die van Munster 24. Ik keer niet terug naar het land, wiar ik zoo wreed en onrechtvaardig werd behandeld. Ik heb besloten te trachten het verleden uit mijn geheugen te bannen en in een nieuw land mij een nieuwe toekomst te scheppen, want er is nu niets meer, dat mij in Enge land bindt. Tracht dus den broeder te vergeten, die zoo onrechtvaardig werd beschuldigd en, zoo mogelijk, zuiver zijn naam van de smet, die er op rust. Inmiddels zal ik in gedachten dikwijls bij je vertoeven en in het vergelegen land zal ik altijd de grootste dankbaar heid en liefde voor je koesteren. Je liefhebbende broer Frank«. Kapitein Tompson deed wat hij kon, om Frank afleiding in zijn smart te bezorgen en op zekeren avond zeide hij hem, dat hij een prachtig schouwspel zou kunnen genieten. Het had in den laatsterr-tijd veel geregend, de nacht was donker en somber. Er was geen ster te zien, maar het woei sterk. Ongeveer ten negen uur riep de kapitein Frank op het dek en het schouwspel, dat zich daar aan zijn oogen en Essen moeten den 2en April zijn uit gevoerd. Zou de rijksweerbaarheid toch het industriegebied binnenrukken, of zou aan alle eischen niet voldaan zijn, dan zal de algemeene staking op nieuw worden uitgeroepen. De centrale raad roept de vakvereenigingen op om te zorgen, dat overal de arbeid hervat wordt. Dit alles beteekend dus, dat de regeering heeft toegegeven en de revolutionnairen de over winning behaald hebben. Want de arbeidersweren blijven, volgens het bekende besluit, de wapens behouden en ieder ander, ook de burgerij, moet daar van afstand doen. Dat de revolutionnairen met deze overwinning hun voordeel zullen doen, blijkt uit de verklaring van den voor zitter der vergadering Wij breken, zoo zeide hij, den strijd slechts af, om adem te scheppen, maar dón zullen wij weer spoedig naar de wapens grijpen om de re actie den laatsten stoot te geven, en daar mede te volmaken, wat tot nu toe bereikt is geworden. De regeering te Berlijn, zal er goed aan doen, met deze duidelijke taal rekening te houden want zij heeft nog één middel in handen, n.l. de voedselvoor ziening, om deze revolutionnaire plannen te temperen. Wanneer de regeering er in slaagt, door overeenkomsten met de ge allieerden, en de neutralen om het industrie gebied zoo spoedig mogelijk van voedsel te voorzien, dan zal de toestand daar zeer ver beteren. Komt de nood aan den man en voeren de revolutionnairen wat in hun schild, dan zal een dreigement met de stopzetting van de voedselvoorziening, de weer op ver haal gebrachte arbeidersbevolking op de zijde der regeering brengen. Toch zal de regeering nog steeds met moeielijkheden te kampen hebben. De mo gelijkheid voor nieuwe moeielijkheden be staat hierin, dat er niets positief besloten is, naar het ons toeschijnt. Dringen de regeeringstroepen sommige plaatsen binnen, dan is het zeer wel mogelijk, dat de ar beidersleiders zich weer bij de Communisten scharen en zich tegen de regeering ver klaren. Een andere moeielijkheid is deze Zullen de roode troepen de wapens afgeven En zoo niet, zullen de leiders dan de re geering vrijheid van handelen geven, wan neer zij zal ingrijpen. Dit laatste valt zeer te betwijfelen en het eerste zal heelemaa! niet gebeuren, vooral niet door de plunde raars. En wat zal dan geschieden Een later bericht uit Munster meldt, dat de rooden opnieuw hebben aangevallen, voordeed, maakte grooten indruk op hem. De geheele oppervlakte der zee scheen met vloeibaar vuur overdekt en het schip, dat met een snelheid van tien knoopen per uur voortstoomde, liet lange strepen licht ach ter, die een rossen gloed in het rond ver spreidden. Frank kon een gevoel van angst, hoewel het met bewondering vermengd was, niet onderdrukken. De kapitein legde uit, dat dit lichten werd veroorzaakt door een klein diertje, dat veel gelijkt op een garnaal, doch kleiner is. Het licht, dat deze beestjes uitstralen, is soms zoo sterk, dat het de oogen smartelijk aandoet. Plotseling ging tot hun groote verbazing het licht uit, hen in volkomen duisternis achterlatende. Zij wachtten eenigen tijd, maar daar het lichten der zee niet weder begon, be gaven zij zich naar beneden. Toen Frank den volgenden morgen wak ker werd, voelde hij, dat het schip ge weldig heen en weer slingerde. Tot hiertoe hadden zij heerlijk weder gehad, maar toen Frank met moeite het dek bereikt had, zag hij, hoe groote, donkere wolken langs het luchtruim joegen, terwijl hemelhooge golven elk oogenblik het kleine schip dreig den op te nemen en te verbryzelen. Frank haastte zich naar beneden en kwam niet weder op het dek vóór den middag, toen de storm eenigszins was be daard, Tegen den avond stak de wind echter met nieuwe woede op en nam gedurende twee dagen steeds in he- maar dat zij overal door de regeerings troepen werden teruggeslagen en dat de bevolking de rijkstroepen met gestdrift be groeten. Uit Essen zijn de berichten ver blijdender, want de roode troepen keeren daar in grooten getale huiswaarts en leveren hunne wapens in. De regeeringstroepen marcheeren, tegen de overeenkomst in, nog verder op, waarbij zij de terugtochtwegen der rooden onder vuur nemen. Bij Keulen trekken de regeeringstroepen ook voort, maar enkel naar de plaatsen waar de anarchie heerscht. Is dit zoo, dan is de mo gelijkheid niet buitengesloten, dat er nieuwe conflicten komen. De actie gaat dus nu van de regeeringstroepen uit, volgens be richten uit Essen en Keulen, maar volgens die uit Munster gaat ze nog steeds van de rooden uit. En Berlijn meldt, dat de toe stand op sommige plaatsen nog critiker is geworden. Ten slotte meldt de N. R. Ct. van de grens dat de onderhandelingen tus- schen de roode troepen en de regeering afgebroken zijn en dat de aanval der re geeringstroepen over de geheele linie be gonnen is, en dat de rooden in de richting van Hünze geheel teruggeslagen zijn. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de Sowjet-regeering het aanbod van Polen, om vredesonderhandelingen te be ginnen, aangenomen heeft. Zij acht het van groot belang, om onverwijld de vijande lijkheden op het geheele front te staken, en stelt voor om in een stad in Esthland samen te komen. In deze omstandigheden zoo besluit het bericht kunnen er geen ernstige hinderpalen voor het succes van de vredes onderhandelingen tusschen de twee regee ringen zijn. Reuter verneemt dat ook de minister van buitenlandsche zaken van Letland aan Tsjitsjerin draadloos heeft laten weten, dat zijn regeering bereid was, om onder handelingen te openen. Tsjitsjerin vond goed, dat ze den 5den April fcouden be ginnen. De revolutie in Denemarken is nog wat uitgesteld, al is met staken al een begin gemaakt. Het Deensche volk is een goed volk. Maar ook en vooral een pretlievend volk. De plannen voor uitgangetjes, die men voor Paschen gemaakt had, mogen zelfs door zoo iets ernstigs als een staats greep niet in de war gestuurd worden. Om in de stemming te blijven, had men de Paascheieren ditmaal fel rood gekleurd. En dan zal men nieuwe kracht hebben vigheid toe, zoodat de bemanning geheel uitgeput was door hun pogingen, het schip te behouden. De »Duntrune« liep thans evenwijdig met de kust en was bijna niet meer te besturen, terwijl het schip ieder oogenblik gevaar liep, op een klip te stooten en verbrijzeld te worden. Plotse ling deed dan ook een hevige schok al de opvarenden van schrik verstijven. Het schip was op ongeveer vijf mijlen afstands van het land op een rots geloopen en het wa ter drong reeds met kracht naar binnen. Frank haastte zich naar het dek. Hij voelde, hoe het vaartuig reeds begon te zinken. Hij zag, dat eenige matrozen bezig waren, de eenige boot, die was overge bleven, in het water te laten. Frank had niet opgemerkt, dat de kapitein, met ver scheidene anderen der bemanning, waar onder Job Sudderland, reeds vroeger in een andere boot het schip verlaten hadden 1 »Kom, mijnheer,riep de matroos; »haast u, als het u belieft, als we nog langer hier blijven, slaat de boot om.« Frank sprong in de boot en de matro zen roeiden uit alle macht, om uit de buurt van het schip te geraken. Voor zij echter vele meters verder waren, werd de »Duntrune« geheel uit elkander geslagen en na tien minuten was er niets meer over van het kleine schip, dat hen bijna tot hun bestemming gebracht had. De matrozen hadden geen tijd tot spre ken. Zij roeiden uit alle macht, doch kwamen zeer weinig vooruitwant, hoewel opgedaan, om met den koning af te reke nen of door onderhandeling tot overeen stemming te komen. Waar echter niet mee te spotten valt, is dat de ondoordachte politiek van Z. Majesteit nu ook zoowaar in het vreedzame Denemarken propaganda voor de radenrepubliek wakker heeft ge maakt. Daarbij komt dat de stemming in de arbeiderswereld toch al verbitterd is door de groote uitsluiting van 100,000 ar beiders door den Deenschen patroonsbond, die in April van kracht zal worden. BUITENLAND. Op last van het militair Rijksgerechtshof is prins Joachim Albrecht uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De autoriteiten hebben hem lot nader order het verblijf in Groot- Berlijn ontzegd. o Op last van de Fransche regeering heeft het parket huiszoeking gedaan bij den hoofd redacteur van het revolutionnaire weekblad sLe oviet«, Emile Giraud, in de drukkerij van dat blad en bij de communisten Hanot en Lebourg. Giraud is gearresteerd. Een groot aantal documenten en revolu- tionnair propagandamateriaal werd in be slag genomen. Staking in de New-ïorksche haven. De bond van stuurlieden en loodsen, die 28000 leden telt, besloot op 1 April; om 7 uur des morgens, in staking te gaan, ten einde een 8-urigen werkdag te ver krijgen. Het verkeer in de haven ligt door deze staking geheel stil. De aanslagen in Ierland. Een extra-trein, welke den betaal meester van den »Graet Southern and Western Railway of Ireland« met 2500 pond sterling voor uitbetaling van loon ver voerde, werd vijf mijlen voor Limerick tot staan gebracht door een vijftigtal gewapende mannen, die het geld roofden. De stakingen in Portugal. Blijkens een telegrafisch bericht uit Lis sabon aan de »Temps«, hebben elfhonderd stakende arbeiders der staatswerven, uit de wijk d'Alfeite, die ontslagen zijn, be nevens een delegatie stakende post-, tele foon- en telegraafbeambten, aan de regee ring, mededeeling gedaan, dat zij den ar beid zouden hervatten, indien hun inhech tenis gestelde kameraden, in vrijheid zou de wind eenigszins bedaard was, was de zee nog zeer onstuimig. De golven beukten tegen de boot en dreigden ieder oogenblik haar te zullen overstroomen en slechts met moeite hielden zij haar boven water. Een der matrozen was van meening dat de »Duntrune« op de hoogte van Kaap Voltas, een weinig bezuiden de Oranje Rivier vergaan was. De nacht begon te vallen en nog sche nen zij mijlen van het land verwijderd, toen een der matrozen de golven tegen het strand hoorde breken. Na eenige minuten hoorden allen het luide geklots der golven tegen de rotsen. Weldra tee- kende het land zich somber af tegen den loodkleurigen hemel. Een- of tweemaal reeds voelden ze de kiel der boot schuren tegen een onder het water verborgen rots, ieder oogenblik kon hun laatste zijn. Plotseling hiel een reusachtige golf het lichte vaartuig op en wierp het met zijn levenden last tegen de rotsen. Frank slaagde er in, zich aan stuk rots vast te klemmen, tot de golf teruggeweken was. Toen verzamelde hij al zijn krachten en klom over eenige rotsen heen, totdat hij buiten het bereik der golven was. Daarna viel hij, door inspanning en ver moeienis uitgeput, bewusteloos op den harden grond neder. den worden gesteld. De regeering eischte éérst beëindiging van de staking. Dc rerdeeling van de Duitsche oorlogsvloot. Een telegram uit Parijs meldt, dat vol gens de Fransche bladen, aan Frankrijk 11 van den totalen tonnen-inhoud der vijandelijke hoogzeevloten, zijnde 9200 ton, zal worden toegewezen, benevens een veer tigtal duikbooten. Een ander telegram uit Parijs meldt, dat Paul Bignon, onder-staatssecretaris van het departement van koopvaardij, op een vraag van de koopvaardij-commissie over de te Londen gesloten overeenkomsten, betreffende de verdeeling der Duitsche handelsschepen, heeft verklaard, dat Enge land afziet van de 200.000 ton, welke do commissie had gevraagd voor Frankrijk. De staking der Brusselsche krantenverkoopers Tengevolge van het boycotten der »Natior Belge« door de krantenverkoopers hebber de dagbladdirecties besloten, geen blader meer aan deze verkoopers te verstrekken zoodat het Brusselsche publiek dat gewoorj is, zijn bladen op straat te koopen, zici tevreden moet stellen met neen enkel blad: dat niet bij de directeurenvereeniging i aangesloten. De krantenverkoopers eischei thans niet alleen meer provisie, maar oo erkenning van hun vakvereeniging. Groote staking iu Italië. Met ingang van Donderdag zijn in Itali bijna honderdduizend personen, werkzaan. in de industrieën, uitgesloten. Verscheidene dagen geleden zijn zij naa de werkplaatsen gegaan en hebben gedi rende den tijd, dat zy daar vertoefde geen werk verricht. Toen zij Donderda weer in hun werkplaatsen verschenei vonden zij die door soldaten bezet. o Vlaainsch congres te Antwerpen. Mot de Pinksterdagen (23 en 24 Me zal te Antwerpen een groot katholle Viaamsch congres worden gehouden. I zullen zes afdeelingen zijn, waaronder ee voor arbeiders, een voor boeren, een vo< middenstanders en een voor vrouwen. De Schelde-tunuel. Min. Anseele zal weldra de plannen aai hangig maken voor den bouw der tunn onder de Schelde en den aanleg een stadswijk op den linkeroever dier rivi tegenover Antwerpen. De kosten voor XII. VIJF EN TWINTIG JAAR LATER188 s Het is een Zondagmidnag in de len van het jaar 1885 en er zijn vijf twintig jaren verloopen sints de gebeurt nissen, die in het laatste hoofdstuk verhit werden. De lucht is zoel en de boom zijn getooid met het eerste, teedere groe de zon schijnt, en daarbuiten heerschte algemeene vrede en rust, het kenme van den Zondag. In het huis te Norwood, dat jaren g leden door wijlen den heer Wilson wc bewoond, zit de heer Herbert Muurse krant te lezen, terwijl zijn vrouw zij onledig houdt met het kraken van note De plechtige stilte, die in het vertr heerscht. wordt het eerst door mevroi verbroken, die vraagtWaarom wil van avond naar de kerk gaan, Herbert »Ik weet het niet, Emiline, maar sii ons huwelijk zijn we niet in een ké geweest, behalve toen onze dochter h minie gedoopt werd. En hoe het kou weet ik niet, maar ik heb vanavond 1; hoefte om te gaan. Je behoeft mij nj te vergezellen, aD je er geen lust toe voel: »Wat wordt je bijgeloovig en dwa Herbert. Je schijnt nog altijd te hecht aan die fabeltjes uit den Bijbel, niettegi staande ik je zoo dikwijls heb zoeken overtuigen, hoe onzinnig zij zijn.« Wordt vervolgd.) •- I C\. 1 1 t Liiitl van Heusilen eti Aiteaa, do Lanostraat sn de Bomielerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1