LIEFHEBBERS van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, - TABAKSPIJPEN. - tunnel worden begroot op 180 millioen franc en de aanbesteding van het werk wordt nog vóór den aanstaanden winter verwacht. o Dreigbrieven voor Lloyd George. Volgens de Evening Standard zouden Lloyd George en de onderstaatssecretaris van Ierland in de laatste dagen gelijklui dende brieven hebben ontvangen als de brieven, die gericht werden aan den bur gemeester van Cork, den dag, vóór hij vermoord werd. Een boer te Marans nabij Bordeaux kwam dezer dagen tot een alleronaange naamste verrassing. Hij had een vijftig duizend francs bijeengespaard, en, zooals de meeste Fransche boeren, stelde hij weinig vertrouwen in banken, zoodat hij zijn geld stilletjes in een oude kous verborg. Toen hij nu zijn schat weer eens wilde tellen, waren de ratten hem vóór geweest. Zij hadden de mooie bankbiljetten klaarblij kelijk naar hun smaak gevonden en het geheele fortuin van den armen boer opge peuzeld. o— Groothertogin Olga. Groothertogin Olga Alexandrovna, een zuster van wijlen tsaar Nicolaas II, is in Zuid-Rusland door een Amerikaansche Roode Kruis-commissie gevonden. De »Times« verneemt uit Constantinopel, dat de groothertogin den 27sten Maart uit Constantinopel naar Servië is vertrokken op weg naar Denemarken, waar zij van plan is zich te vestigen. Zij arriveerde te Constantinopel in een Engelsch vluchte- lingenschip met haar echtgenoot en twee zoons. Zwitzersche hulp aan Oostenrijk. Volgens ontvangen bericht heeft Zwit serland naar Oostenrijk 50 wagons graan gezonden als voorschot op de beloofde le vensmiddelen. Het zijn 200 wagons tarwe, 100 wagons mais en 200 wagons rogge. De terugbetaling zal in Mei geschieden. Deze Zwitsersche hulp komt voornamelijk ten goede aan Tyrol. Uit Lyon wordt gemeld, dat eene hevige gasontploffing heeft plaats gevonden in de kelders van het instituut voor bacteriologie te Lyon. De aan de toestellen toege brachte schade bedraagt meer dan 300.000 francs. Aanhouding van Belgische valsche munters. Te Visé heeft, naar men uit Maasbroek seint, de commissaris van politie, met hulp der Belgische police judicière, twee Belgen 'aangehouden, Louis Milants en P. de Gieter, beiden wonende te Brussel. Zij waren in het bezit van 950 valsche bankbiljetten van 40 gulden ter nominale waarde van f 38.000. Zij zijn de vervaardigers zoowel als de uitgevers. De Belgische politie heeft, mede op verzoek van den politie-commis- saris te Maasbroek, in de woning van de gearresteerden en van nog twee hunner handlangers, huiszoeking gehouden. Het resultaat hiervan is echter nog niet bekend. Een duur poesje. De Daily Mail geeft het portret van een zilverkleurige kat, winster van eersten en eereprijs op de groote kattententoonstelling te New-York, voor welk poes vier duizend dollars (f 10.000) is geboden en ge weigerd. Branden in Ierland. Zaterdag was de gedenkdag van den lerschen opstand in 1916. In Dublin, Cork en Belfast brak gelijktijdig brand uit in verschillende regeeringsgebouwen o.a. jn acht belastingkantoren te Dublin twee te Cork en vijf te Belfast waar massa's belangrijke documenten werden vernield. Belfast was eerst geisoleerd door het door snijden der telegraafdraden en den kabel naar Engeland. Acht politiebureaux wer den aangevallen en opgeblazen of in brand gestoken in verschillende deelen van Ierland. Sommige ervan waren ledig. De crisis in Denemarken. - Wolff seint uit Kopenhagen d.d. 4 April De koning had gisteravond de leiders van alle partijen in den Rijksdag in zijn paleis Amalienborg ontboden, om over den toe stand te onderhandelen. De besprekingen duurden van 's avonds 9 uur tot 's ochtends ualf zes. Alle partijleiders waren het er jjver eens dat het noodig is de verkiezingen uit te stellen tot na de vaststelling van de nieuwe kieswet, en de algemeene staking af te gelasten. Staatsminister Liebe heeft verklaard te willen aftreden. Friis, de hoofd-directeur /an de weeskamers, zal een nieuw kabinet /ormen. De Rijksdag zal zoo spoedig mo gelijk de beraadslaging over de nieuwe kies wet hervatten en tot een einde brengen. Alle partijen hebben op dezen grondslag hun steun aan het nieuwe kabinet beloofd. Daar overeenstemming met de werkgevers bereikt is, is de algemeene staking afgelast. o De toestand in Dnitschland. De anarchie in het Roergebied. Men seint aan de N. R. C. uit Duis burg, d.d. 5 April Tegen den energieken opmarsch van de politietroepen en de rijksweer blijken de roode troepen, hoewel zij verre in de meerderheid waren, niet bestand. De meesten hunner hadden gestolen en geroofd en nu nog slechts één verlangen, den bnit te redden. Bij Dinslaken boden zij nog krachtigen tegenstand doch Hamborn werd door de regeeringstroepen genomen, zonder dat zij noemenswaardigen tegenstand on dervonden. Een oogenblik nog hielden de spartaciërs stand te Meiderich, waar zij bergen kolenasch als dekking gebruikten, doch reeds na enkele kanonschoten gaven zij ook deze stelling prijs. Toen was ook het lot van Duisburg beslist. Bij de na dering der regeeringstroepen begon daar de vlucht van duizendenenkelen boden nog tegenstand, anderen wierpen hun onderscheidingsteekenen van het roode leger weg of verkleedden zich en wandelden daarna als vreedzame burgers door de straten. Velen hunner zijn echter later op aanwijzing gearresteerd en zullen terecht staan. Te Hamborn was het al niet veel anders. De Ëranschcn bezetten Frankfurt. Parijs, 5 April. Mayer en Göppert over handigden Zondag een gelijkluidende nota aan Millerand, waarin het belang wordt aangetoond der beweging van de Duitsche troepen in het Roergebied en verklaard wordt, dat de garantiemaatregelen, door Frankrijk geeischt, geen betrekking hebben op de aanwezigdeid van aanvullende rijks- weertroepen. De Petit Parisiena zegt Frankrijk droomt zich volstrekt geen nieuwe annexaties, maar wil alleen Duitschland dwingen den rechter Rijnoever te ontrui men, waar het volgens het verdrag van Versailles geen troepen mag hebben. Zoo dra de Duitsche troepen de neutrale zóne verlaten hebben, verlaten onze troepen Frankfurt, Darmstadt, Hanau en Homburg. Berlijn, 6 April. Frankfurt a/Main is van ochtend om 5 uur door de Fransche troepen bezet. Mainz, 6 April. De Fransche troepen trokken vanochtend om 5 uur Frankfurt binnen, waar zich nog steeds veiligheids politie ophield. Het is waarschijnlijk dat de gansche operatie niets dan een militaire marsch zal zijn. Ook Darmstadt werd om 5 uur betreden. De bataljons rijksweer hadden de stad om middernacht verlaten om alle aanraking met de Fransche troe pen te voorkomen. BINNENLAND. Studentenorganisatie tegen de revolutie. Te Leiden heeft zich een comité gevormd uit de studenten met het doel een studen tenorganisatie te stichten, die als het noodig mocht blyken, zich ter beschikking kau stellen van het wettig gezag om tegen de revolutionnaire beweging op te treden. Aan studenten van wie verwacht kan worden, dat zij aan de zijde van het wettig gezag zullen staan bij mogelijke revolution naire woelingen is een circulaire gezonden om zich bij dit comité aan te sluiten. o Eeu soldaat doodgeschoten. Men meldt uit MaastrichtGedurende het luchten van de provoost-arrestanten in de nieuwe kazerne wilde de 21-jarige sol daat Scharis, wonende te Maastricht, ont vluchten. Na een vruchtelooze waarschu wing schoot een der schildwachten hem door het hoofd, zoodat de man op slag dood was. Het lijk werd naar het militaire hospitaal gebracht. Ontploffing op eeu kermis. 20 Personen gewond. Den eersten Paaschdag is in het Volks park te Enschede, waar gedurende de Paaschdagen een kermis wordt gehouden, in de z.g. lustige tonnentent een ben- zine-gloeilamp ontploft. Niet minder dan 20 der aanwezige personen bekwamen brand wonden, hoofdzakelijk in het gezicht. Zij werden door dr. Maas, die in het Volkspark aanwezig was, verbonden. Een 12-tal van hen, die te Losser woonachtig waren, wer den per rijtuig naar hun woonplaats ver voerd. Het begin van brand, dat in de tent ontstond, werd in den aanvang ge- bluscht. Het meerendeel van de gewonden bekwam ernstige brandwonden in het gelaat, terwijl ook hunne kleeding door de bran dende benzine totaal werd vernield. De fabrikant M. van Gelderen, bekwam ern stige brandwonden zoo ook twee Weensche kinderen, die in zijn gezelschap waren. Na verwijdering van de benzine-lichtinstallatie bleef de tent voor het publiek geopend. NederlandDenemarken 20. In het Stadion te Amsterdam heeft het Nederlandsch elftal 5 April met 20 van de Denen gewonnen en revanche genomen op de twee vorige nederlagen. Het was er propvol. Het aantal aanwezigen wordt geschat op 33000 bezoekers. o Een schenking der Duitsche Marine. In 1917 werd door den Duitschen keizer namens de marine een bedrag van f 10.000 ter beschikking van den burgemeester van Velsen gesteld als erkenning van de goede behandeling, welke de opvarenden van den te IJmuiden binnengevluchten torpedojager V 69 van de zijde der burgerij had ge noten. De burgemeester, die met 1 Mei gaat vertrekken, heeft deze som met opgeloopen rente aan de gemeente aangeboden onder voorwaarde dat dit fonds zelf onaange sproken blijft en de rente jaarlijks wordt uitgekeerd aan de afd. Velsen van het Witte Kruis om te worden besteed voor de wijk verpleging te Velseroord. Misbruik der Nederlandsche vlag. Men seint uit Londen, d.d. 3 April. In den laatsten tijd komt het herhaalde lijk voor, dat in het Kanaal binnenkomende schepen ter hoogte van Ouessant gepraaid worden door loodskotters met de Neder- landsche vlag in top. Bij nadere beschou wing blijkt echter die vlag geen Neder- landsche, doch een Duitsche vlag te zijn, die onderstboven geneschen wordt. Op deze manier wordt aan de Nederlandsche loodsen veel af breuk gedaan. De Engelsche kapiteins hebben dan ook reeds hun af keuring over deze handelwijze te kennen gegeven. Een milliocnensmokkclaar betrapt. Men meldt nader aan de Tel. uit Olden- zaal, d.d. 2 April. Een Engelschman kocht te Berlijn voor eenige millioenen gulden aan diamanten, om hiermee naar zijn land terug te keeren. Een lid der Berlijnsche geheime politie was bij dien aankoop tegenwoordig volgde den Engelschman naar het station en vernam daar, dat hij een reisbiljet naar Bentheim had genomen. Toen hij met den trein in die richting was vertrokken, stegen een commissaris en een inspecteur der Kriminal Polizei met een vliegtuig op, om den trein naar Bentheim te volgen. Te Hannover daalde men en verzekerden de politiemannen er zich van of de Engelschman in den trein naar Bentheim had plaats genomen. Toen dit inderdaad zoo was, vlogen ze naar Bentheim waar de Engelschman na de visitatie werd aangehouden. Het bleek toen, dat hij had getracht de brillanten, in doosjes schoensmeer verstopt frauduleus uit te voeren. De edelgesteenten werden in beslag genomen en de Engelschman gearresteerd. De Koningin heeft f 500 geschonken aan het Nederlandsche Comité tot steun van den wederopbouw van gedurende den oorlog verwoeste Protestantsche kerken in Noord-Frankrijk. Barbaarsche mishandeling. Men meldt uit Wychen Den 3en April j.l. zijn J. van M. en T. van Th. alhier 's avonds om 11 uur naar de woning van Th. van Es ïValen- dries« gegaan en hebben daar met zware knuppels een achterdeur verbrijzeld om toegang tot de woning te vinden. Door dit vreeselijk lawaai stond van Es ijlings op en trachtte de aanvallers uit zijn huis te keeren, maar ontving zoo'n hevigen slag op zijn hoofd, dat hij bewusteloos neerviel. Daarop hebben zij hem nog vele slagen op hoofd en borst toegebracht, zoo dat het bloed uit neus en mond vloeide. Ten slotte hebben de wreedaards zijn neus afgesneden en zijn er toen van door gegaan. Spoedig waren de gemeente- en rijks politie aanwezig en hebben de daders dien zelfden avond gearresteerd. Ze zijn zwaar geboeid naar Arnhem overgebracht. J. van M. had wegens broedermoord ruim 3 jaren gezeten en was voor een paar maanden uit de gevangenis ontslagen. De toestand van Th. v. Es is zeer be denkelijk, zoodat alle hoop op levensbehoud uitgesloten is. o Bij het lossen van het Hollandsche stoomschip ï>Merwestroorn« uit Rotterdam dat de Rouaan was aangekomen met een lading Duitsche kolen, vonden de Fransche bootwerkers een groot aantal in het Fransch vertaalde revolutionnaire geschriften, waarin de socialistische revolutie werd gepredikt en aan het Fransche proletariaat den raad werd gegeven het Duitsche proletariaat de hand te reiken. o Ontsmetting van bietenzaad tegen bietenbrand. Telken jare heeft men in het landbouw bedrijf op vele plaatsen te kampen met het slecht opkomen en het wegvallen der bietenplantjes. Een der oorzaken hiervan is de bietenbrand, welke door drie ver schillende schimmelsoorten kon worden te weeg gebracht, maar die ook zonder aan tasting door een schimmel kan verloopen. Twee van deze schimmels tasten van uit den grond de jonge plantjes aan, terwijl er een Phoma betae geheeten, met het zaaizaad wordt overgebracht. Tegen de twee eerste schimmels helpt een zaadont smetting natuurlijk niet. Goede grond bewerking, vooral veelvuldig hakken van den grond en alle andere middelen, welke een snelle groei der kiemplantjes bevorderen, kunnen de aantasting door deze schimmels verminderen. Aangezien kalk een zeer gunstigen in vloed uitoefent op de stuctuur der zwaar dere gronden, kan een kalkbemesting er toe bijdragen, zoowel de vorm van bieten brand, die door de grondschimmels, als die, welke door geen schimmel wordt ver oorzaakt, tegen te gaan. Tegen de schimmel welke met het zand wordt overgebracht (Phoma) kan met succes een zaadontsmetting worden toegepast met een oplossing van kopervitriool of sublimaat. Men kan het zaad gedurende eenige uren in de oplossing onderdompelen, of met een sterkere oplossing omscheppen. Het laatste heeft het voordeel dat het zaad niet zoo nat wordt, maar bij de onderdompeling dringt de vloeistof overal beter door, zoodat de ontsmetting grondiger plaats heeft. Onderdompelingsmethode Het bietenzaad wordt gedurende 1218 uur onderge dompeld in een oplossing van 2 °/0 koper vitriool of 0,1 sublimaat. Hierna wordt het zaad ter droging uitgespreid. Per K.G. zaad heeft men ongeveer 4 L. van de oplossing noodig. OmschepmethodeHet zaad wordt op dezelfde wijze als dat geschiedt bij de ontsmetting van tarwe of gerst tegen steen- brand, omgeschept met een oplossing van kopervitriool ter sterkte van 5 °/o °fmet sublimaat van °/0. Men schept zoo lang om, dat men er verzekerd van kan zijn, dat al het zaad flink is bevochtigd. Per K.G. zaad heeft men ongeveer L. van de op lossing noodig. Opmerkingen De onderdompeling mag niet geschieden in blikken of ijzeren vaat werk en het omscheppen moet met een houten schop plaats hebben. Sublimaat is een zeer sterk maaggif. Voorzichtigheid is dus aanbevolen, Het behandelde zaad, vooral dat, wat ondergedompeld is geweest, is door de opname van de vloeistof uitgezet. Bij het zaaien houde men er rekening mede, door iets dikker te zaaien. De beschadiging door bietenbrand wordt een enkele maal wel verward met de aan tasting door het bietenkevertje. Dit vreet aan het stengeltje van de jonge plantjes, en doet daarop zwarte glazige vlekken ontstaan, welke veel overeenkomst vertoo- nen met de aantasting door bietenbrand. Een zaaizaadontsmetting helpt tegen deze kevertjes, welke zich op het veld bevinden, niet. Nadere inlichtingen worden door den Phytopathologischen Dienst te Wageningen verstrekt. De ex-keizer. Men meldt aan de »Msb.« dat de ge wezen Duitsche keizer vrij zeker een paar dagen voor Pinksteren zijn buiten te Doorn zal betrekken. De »N. R. Ct.« meldt dat de politie te Rotterdam op den Eendrachtsweg bij den waterkant een bootwerker heeft aange troffen, die verklaarde zich te willen ver drinken, omdat tengevolge van de staking zijn gezin geheel ten gronde was gegaan. Het was een ongeorganiseerde bootwerker. De politie heeft hem naar zijn woning geleid. De vliegtocht naar Java. lste Luitenant-vlieger Koppen, die met een Albatrosvliegtuig de reis naar Java wil ondernemen, zal, naar rnen aan de N. R, Ct. meldt, spoedig dezen tocht aanvaarden de moeilijkheden, die zich voordeden, zijn thans uit den weg geruimd. Drama aan boord van een motorboot. Een drietal personen maakten een tocht per motorboot van Dordrecht naar Rotterdam. Ter hoogte van Kralingschveer bemerkte C. F. v. d. H. dat zijn broer, de 30-jarige J. P. v. d. H. en diens vriend, de 32-jarige C. J. B., bewusteloos in den roef lagen. Waarschijnlijk door een defect aan den motor, waren vergiftige gassen binnen gedrongen. Onmiddellijk ging men aan wal en werd de hulp van dr. Noorderberg ingeroepen. Deze kon echter slechts den dood van beide personen constateeren. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Hensden. Op den 2en Paaschdag werd door den Voorzitter van het Departement Heusden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de cursus 1919'20 van de Avondteekenschool met een woord van dank aan leeraren en leerlingen gesloten. In het bijzonder werd een woord gericht tot den Heer D. N. Visser, die eerstdaags onze gemeente gaat verlaten en dus den laatsten winter hier les heeft gegeven. Door de leerlingen werd hem als blijk van erkentelijkheid een fraai inktstel aan geboden. Ter aanmoediging en belooning van vlijt en goed gedrag berden wederom enkele prijzen beschikbaar gesteld. Toegekend werden le klasse lijnteekenen le prijs E. W. Bouman (14 j.) timmer man te Heusden. 2e prijs H. Haspels (13 j.) timmerman te Genderen. 3e prijs H. Redeker (14 j.) timmerman te Meeuwen. 2e klasse lijnteekenen. le prijs Jan van Eggelen (19 j.) timmer man te Heusden. 2e prijs D. Sterkenburg (16 j.) timmerman te Meeuwen. 3e prijs J. van Wijk (16 j.) metselaar te Wijk. 3e klasse lijnteekenen. le prijs Th. van Alphen (19 j.) tim merman te Wijk. le klasse handteekenen. le prijs E. W. Bouman (zie le prijs lijn teekenen le klasse). 2e prijs G. Vos (16 j.) mach. bankwerker te Heusden. 2e klasse handteekenen. le prijs D. Sterkenburg (16 j.) timmerman te Meeuwen. 3e klasse handteekenen. le prijs L. Koegler (15 j.) timmerman te Heusden. Scheeps- en smid s-t eekenen. le klasse machineteekenen. le prijs H. van Diem (21 j.) mach. bank werker te Heusden. le klasse scheepsteekenen. le prijs A. Laros (23 j.) scheepsijzerwer ker te Heusden. le klasse smidsteekenen, le prijs J. Hille (17 j.) smid te Heusden. 2e klasse machineteekenen. le prijs M. Tameris (15 j.) mach. bank werker te Herpt. 3e klasse machineteekenen. le prijs K. C. Volbeda (17 j.) mach. bankwerker te Nederhemert. 3e klasse scheepsteekenen. le prijs G. Haase (18 j.) scheepsijzerwer- ker te Heesbeen. 2e prijs J. P. Lagendijk (20 j.) scheeps- ijzerwerker te Heusden. Prijs voor de minste verzuimen met vol ledig onderwijs E. W. Bouman te Heusden. Prijs voor de minste verzuimen met gedeel telijk onderwijs J. van Wijk te Wijk. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W- Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf liet. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. !t half ons. Groote kenze in steenen en houten Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2