r UITSCHOTsigaren 's-Bosch CUBA i] on nr. Rookt onze 5 cent prima» Magazijn St. Jozef. L DERKS, lliiiderkleediiig. Uitgever: L. J. VEERMAN,. Heusden. No. 3974. Zaterdag 17 April. 1920. Bij 3oo stuks franco. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. HA II LM ANN'S Heeren- en Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. wJa DRAAGT UND VAN altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. MAGAZIJN Hinthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BUITENLANDS CH OVERZICHT. Volgens een der Parijsche bladen berust het politieke stelsel van Engeland niet op den wereldvrede, maar op de tegenstelling tnsschen de groote mogendheden op het vasteland. Dus snelt het altijd den zwak ken te hulp. Daarmee is de verandering in den algemeenen politieken toestand tref fend geteekend. Gelijk Fasjoda in 1898. moet Frankfort in 1920 door Frankrijk op aandringen van Engeland ontruimd worden. Parijs en Londen spreken elkaar niet meer in vertronwelijke onderonsjes, zij schrijven nota's aan elkaar, omdat de protesteerende partij zwart op wit wil hebben, waartoe andere zich verbindt. Engeland heeft nu een stillen wenk te Berlijn gegeven, dat men de troepen boven het geoorloofde getal uit het Roergebied moet terugtrekken, en is het oude getal weer bereikt, dan zullen de Franschen ook uit Frankfort, Darmstadt en de andere plaatsen buiten de oude bezettingszone heen gaan. De 10e April, de datum waarna Duitschland in het geheel geen troepen meer in het onzijdige gebied mocht hebben, is wel voorbij, maar in dit opzicht zal En geland niet zoo nauw zien, nu Duitschland het verzoek om verlengiug van den termijn heeft ingediend. Ook Frankrijk zal in de verlenging toestemmen, want alles zal ein digen met een apotheose van de ééndracht, waarna de Engelsche en Fransche ministers vermoedelijk in denzelfden trein uit San 27. XIV. BROEDERLIJKE LIEFDE. Dien ganschen dag bouwde Frank Muurse allerlei luchtkasteelen in gedachten zag hij reeds de vreugde, waarmede zijn onver wachte terugkomst door hen, die hij* lief had, zou begroet wordenIn zijn ver beelding hoorde hij, hoe de lang verloren doch niet vergeten zwerver in het huis zijns broeders zou verwelkomd worden 1 Wat een vreugde zou'dat zijn; zou de toekomst wezen, zij zouden nooit meer scheiden Het zou juist zijn, als in den ouden tijd en behalve de weemoedige gedachte aan zijn lieve, te vroeg gestorven vrouw scheen geen enkele wolk den hemel van zijn toekomstig geluk te verduisteren. Toen de lang verwachte avond eindelijk aanbrak, haastte hij zich naar Norwood, waar de heer des huizes hem hartelijk welkom heette. »Zoo, mijnheer Pearson, hoe maakt u het 1 Het doet me zeer veel genoegen, dat u gekomen zijt en mijn vrouw ver heugt er zich zeer op, met uw kennis te Remo terug zullen keeren. De dagen toen Clemenceau te Parijs de lakens uitdeelde, zijn voorbij. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft aan Millerand de vraag gesteld, of het de bedoeling der Fransche regeering is, om de bezetting van don rechter Rijnoever nog verder uit te strekken en het antwoord gekregen, dat de B'ransche regeering daar aan niet denkt. Op de bijeenkomst van den Oppersten Raad. welke op 19 April te San Remo bijeenkomt, zullen verschillende kwesties aangaande de uitvoering van het Verdrag van Versailles behandeld worden. Bonar heeft gisteren in het Lagerhuis maar niet veel meer gezegd en ook aan het parlement vriendelijk verzocht om nie's te zeggen, omdat »elke mededeeling tot rechtvaardiging van Engeiand's houding den schijn zou kunnen hebben van een kritiek op de houding van bondgenooten, en der gelijke mededeelingen bovendien ten ge volge konden hebben dat de Duitsche re geering er door op de gedachte zou komen, dat er geen volmaakte overeenstemming onder de bondgenooten ten aanzien van het doorzetten van de bepalingen van het tractaat bestond.Het Engelsche Lager huis is een in de politiek te goed opge voede vergadering om bij zulke ernstige en gewichtige woorden te lachen, maar Berlijn is ver en als men daar mocht lachen, zai het aan den overkant van den Rijn niet te hooren zijn. De Atnerikaansche regeering wil volgens de New-York Times geen oordeel uitspre ken over de actie van Frankrijk, umdat maken. Sta mij toe, uw jas op te hangen. Als u mij nu naar onze huiskamer wilt volgen, zal ik u aan mijn vrouw voorstel len. De heer Pearson was zeer met deze vriendelijke ontvangst ingenomen. xJndien een vreemdeling reeds zoo har telijk wordt ontvangen,zoo dacht hij, shoe hartelijk zal dan de ontvangst van een lang verloren broeder zijn Hij drukte mevrouw Muurse de hand en het duurde niet lang, of hij was op den besten voet en in druk gesprek met zijn gastheer en gastvrouw. Daar hij altijd een grooten afkeer had gekoesterd van alles, wat naar bedrog zweemde, verlangde hij zeer naar een goede aanleiding in het gesprek, om zijn waren naam bekend te maken. Bij het zién van deze echtgenooten kwa men de droeve herinneringen aan de wijze, waarop de zon zijns levens plotseling was ondergegaan, weder met dubbele kracht boven, hij kon de gedachte aan het ver leden niet verbannen, maar, terwijl hij vroolijk praatte met mevrouw Muurse wa ren deze gedachten niet op zijn glimlachend gelaat te lezen. De gelegenheid, om zich bekend te ma ken, deed zich echter niet voor, zoolang mevrouw Muurse in de kamer aanwezig was. Toen het avondeten echter was af- geloopen en de vrouw des huizes zich ter ruste had begeven, schoven de heeren hun stoelen bij het vuur en staken een zij in de gelegenheid is geweest ophelde ringen te krijgen in de verwarring, die thans nog bestaat. Men beseft te Was hington ten volle, dat de Franschen thans in een moeilijker toestand verkeeren, maar niemand gelooft, dat er werkelijk gevaar bestaat voor een aanval van Duitschland op Frankrijk. Het meedoen der Belgen aan de bezet ting van Frankfort heeft het in de Fran sche pers veel loftuitingen bezorgd. In de pers van het eigen land wordt deze maat regel echter over 't geheel zich niet niet zoo veel vreugde begroet. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft Groote eer is ons beschoren wij zijn nu Frankfort gaan bezetten en de Fransche pers is vol lof voor het edele België, maar wat zien we als antwoord op de bezetting van Frankfort? Het pond sterling, de gul den, de dollar en de mark rijzen en de frank daalt 1 Het blad gaat verder Wat kan ons heel die historie van Frankfort schelen, als intusschen onze frank dagelijks in waarde vermindert Als we soldaten te missen hebben, zagen we ze nog liever naar een fabriek zenden, dan op gekke avonturen uit. die ons op den koop toe niet aangaan. Antwerpsche Tijdingen wijst er op, dat België bij het uitbreken van den oorlog, toen zijn onzijdigheid geschonden werd, zijn plicht heeft gedaan, wat het op 50.000 dooden, de verwoesting van zijn industrie en de vernietiging van zijn zedelijk leven is komen te staan. Het blad gaat dan voort GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. WaschsteUen. Oud-Hollandsch tïnwer/c. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasinesjes. ÖEKO ZILVER -ALPACCA! Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. sigaar op. Nu achtte Frank het oogenblik gekomen, om het onderwerp, dat hem den ganschen avond het naast aan het hart gelegen had, ter sprake te brengen. »Uw naam komt mij zoo bekend voor, mijnheer Muurse. Kan ik in het buiten land ook een of ander familielid van u ontmoet hebben Zoover ik weet, heb ik geen familie in 't buitenland, mijnheer Pearson. Voor vijf en twintig jaar had ik een broeder, doch hij is verdronken. »Hoe treurig Dan kan het de persoon, dien ik ontmoet heb, niet zijn, want nu herinner ik mij nog zeer goed, dat ik hem tien jaar geleden voor 't eerst op Ceylon ontmoet heb.« »Neen, dat kan onmogelijk mijn broeder zijn geweest ïDat is een onderwerp, dat hier in huis nimmer aangeroerd wordt, want, onder ons gezegd en gezwegen, zijn verdwijnen stond in verband met zeer treurige familieom standigheden. »En weet u zeker, dat hij is overleden ïlk geloof het wel,antwoordde Muurse verbleekende. >Omdat, om u de waarheid te zeggen, de heer, dien ik kende, sprekend geleek op het portret, dat daar tegenover mij hangt.m Niettegenstaande deze diepe beproeving hebben wij altijd nog de theorie verdedigd, dat iedereen, in welke omstandigheden ook eene eens aangegane verbintenis moest ge trouw blijven. Daarom ook schreven wij, eenige dagen geleden, dat wij de regeering niet konden afkeuren, omdat zij de Franschen helpen ging in hunne actie tegen Duitschland. Dit werd ons niet in de pen gelegd door een chauvinistische patriotisch gevoel, dat zich voldaan voelt wanneer het zijne macht kan tent«oUstellen. Verre van daar't is te gernakkelyk het verslagen Duitschland nu aan te vallen. Maar verbintenissen zijn verbintenissen. Ieder moet er zich aan onderwerpen. En toch heeft ons deze oprechtheid weer eene heele ramp op den nek getrokken. In steê van zich bij de bepalingen van 't ver drag te houden, keurt Engeland (de re geering ten minste) de daad der Franschen af en stuurt Amerika tegelijk met het be richt, dat er vrede heerscht tusschen de Ver. Staten en Duitschland, eene macht van geld naar dit laatste land. Dit blad komt tot dezelfde slotsom als 't vorige, n.l. dat de frank naar den af grond gaat. Het gelooft dat de oude geest van Engeland, die niet geduld heeft, dat er een sterk Duitschland aan de andere zijde der Noordzee lag, nu ook weer niet wil, dat een machtig Frankrijk zich opricht aan de andere zijde van het kanaal en vindt het ten slotte in 't vervolg maar de beste politiek, om eene afwachtende hou ding aan te nemen, als de grootere be ginnen ruzie te maken. Bemoeit het er zich mede, dan krijgt het de muilperen. Zich koest houden laat altijd, al is het dan nog zoo klein, een voordeeltje verwachten. De meer Franschgezinde bladen, zooals de Nation Beige, zijn natuurlijk zeer in genomen met de houding der regeering. Dit blad meent, dat het voor België van groot belang is, dat het verdrag van Ver sailles wordt geëerbiedigd en dat men later, als een verdrag met Frankrijk is gesloten, wel onderhandelen kan, over het geen België krijgt, voor de bewezen diensten In de Fransche Kamer heeft Milleram Dinsdag een verklaring afgelegd, die zich bepaalde tot eene historische uiteenzetting van de acte zijner regeering ten aanzien van de onlusten in het Roergebied, met de mededeeling aan het slot, dat de Fran sche en Engelsche regeering het nu eens zijn. Van de gedane toezeggingen en den De heer Herbert Muurse schrikte. Hi werd zeer bleek, ging rechtop in zijn stoel zitten en vroeg angstig »En leeft hij nu nog De heer Pearson zag den vrager onder zoekend aan, alsof hij wenschte te weten, of die stem beefde van angst, of van hoop. Plotseling bedacht de heer Pearson, zich, dat hij met het bekend maken van zijn naam nog liever wat moest wachten, want. »Ik weet het niet zeker,antwoordde hij ontwijkend. »Hij had veel tegenspoed in zijn leven ondervonden en hoewel hij betrekkelijk nog jong was, zag hij er zeer oud uit.« De heer Muurse had groote moeite, zich kalm te houden en toen hij de volgende vraag deed, was zijn stem zeer heesch. »U zeidet, dat u hem goed kende. Deelde hij u ooit de reden ^rnede, waarom hij buitenslands ging?« Zeker want wij werden groote vrien den. In ons beider leven kwamen omstan digheden voor van gelijken aard. Ik was ook verplicht geweest, dit land te verlaten, tengevolge eener overtreding der wetten ik kon dus voor Frank Muurse voelen. Arme kerel Herbert Muurse schrikte zichtbaar bij het vernemen van zijns broeder's naam, doch hij antwoordde op kouden toon »Wat wij zaaien, zullen we maaien. »U hadt uw broeder toch lief en u hadt toch medelijden met hem vroeg de gast, Gorincheiii. inhoud der gewisselde nota's werd niet gerept. De Daily Chronicle, welk blad de spreekbuis van Lloyd George is, vermeldt dat de twee toezeggingen van de Fransche regeering aan Engeland zijn le om de Fransche troepen uit de pas bezette steden terug te trekken, zoodra de Duitsche regeering haar troepen in het Roergebied tot 17000 man heeft terug gebracht, het getal, dat hij bij de afzon derlijke, maar inmiddels verstreken over eenkomst was toegestaan. 2e om in da toekomst te handelen in samenwerking met haar bondgenooten. Door de tweede be lofte vooral heeft Engeland alles verkregen, wat het wenschte. Als dus Duitschland in 't vervolg weer het verdrag overtreedt, zoodat de gealli eerden weer moeten opmacheeren, dan zullen hun vlaggen naast elkaar wapperen tenminste als men het dan over zulk een maatregel eens worden kan. Engeland heeft nog steeds de handen vol met de Sinn Feinbeweging. Reeds zijn 153 politiebureaux in Ierland verwoest en de gevangenen, die eerst de boel in de gevangenis kort en klein geslagen hebben, zijn ze een hongerstaking begonnen, terwijl een algemeene werkstaking in Ierland is uitgeroepen. De regeering zegt er niets aan te kunnen doen, dat de gevangen niet willen eten. Zij komt slecht op met hand having van net en orde, welke in Ierland in de tegenwoordige omstandigheden nu eenmaal onmogelijk is, zonder gebruik van den sterken arm. het harde, onbewegelijke gelaat van den man voor hem angstig beschouwende. ïMijn broeder en ik hielden zeer veel van elkander. Natuurlijk had ik hem lief en had ik medelijden met hem, hoewel ik hem nooit de misdaad kon vergeven, die hij beging. Hij brak het hart onzer moe der en was de oorzaak van haar dood en hij wierp een onuitwischbaren smet op onzen naam.« De heer Pearson beefde zichtbaar. Hij werd verdacht, zijn oom in den trein ver moord te hebben, is het niet »Ongelukker wijze werd het be wezen, antwoordde de heer Muurse op ijskouden toon. De heer Pearson bewoog zich angstig in zijn stoel heen en weder, zijn gelaat had plotseling een zeer harde uitdrukking aan genomen. De heer Muurse zag hem met angstige blikken aan, doch hij kon de gedachten niet lezen, die zijn gast bezighielden. Einde lijk nam deze weder het woord, hij sprak op zachten, afgemeten toon »Het was uw broeder, dien ik in Cey lon kende. Hij vertelde mij, dat hij u afgodisch liefhad. U moet hem niet zoo hard beoordeelen, want ik herinner mij zeer goed, dat hij mij vertelde, dat u, zijn broeder, door hetzeltde ongeluk, dat hem bijna het leven kostte, zeer bevoordeeld werd.« Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vsor lot Laid vai Housdei 01 Altesajo Langstraat 01 do fioimelerwaard dAIs het geen onbeleefde vraag is, mag ik dan eens vernemen naar de omstandig heden, waaronder uw broeder het leven verloor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1