Fa. ALPH- HÜPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL "liefhebbers 's-BOSCH. Vughter straat 19. Levering onder garantie van breuk en bijlevering. van een fijne sigaar in. de nieuwste modellen. Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, TELEFOON 715. BUITENLAND. Prins Joachnm ran Pruisen voor de rechtbank. Het relletje in Hotel Adlon zal 16 dezer voor de rechtbank komen. Prins Joachum Albrecht, ritmeester Hubert von Platen en prins Gottfried von Hohenlohe-Langenburg zijn de beklaagden, beschuldigd van lastig vallen en mishandeling van personen. De voorzitter van de rechtbank is dezelfde die het Erzberger-proces geleid heeft. Tijdens de behandeling, zullen bijzondere veiligheids maatregelen genomen worden. Een van de bezwarende getuigen is graaf Mettern'ch. Dertig getuigen zijn gedagvaard. De revolutie in Guatemala. Een telegram uit de stad Guatemala meldt, dat door het granaatvuur van de troepen van president Cabrera, die sedert Donderdagavond de stad bombardeerde, tal rijke non-combattanten gedood werden. Volgens een ander telegram, via Mexico uit Guatemaie ontvangen, zou de regeering Cabrera omver zijn geworpen en Harlos Herrera tot president benoemd zijn. o De spoorwegstaking in Amerika. De staking van de Amerikaansche spoor wegarbeiders begon te Chicago als een uiting van ontevredenheid over het ontslag van een beambte van een goederentrein, maar Vrijdag kwamen er reeds berichten, dat de staking zich in westelijke richting uit breidde. Thans wordt er van den Atjantischen Oceaan tot aan den Stillen Oceaan gestaakt. De leiders der spoorwegarbeiders zijn niet voor deze staking, maar niettegenstaande zij al het mogelijke deden om een uitbreiding tegen te gaan, is de staking op vele lijnen zoo goed als algemeen geworden. De voed selvoorziening van vele groote steden dreigt ernstig gevaar te loopen als de staking eenigen tijd mocht duren. Vooral steden als New-York en Chicago zullen ernstig te lijden hebben van het voedsel-tekort. Te Chicago moet de toestand nu reeds meer dan ernstig zijn en men staakt, nog pas enkele dagen. Ook de verbinding van de stad New-York met de voorsteden is ver broken, zoodat het verkeer tusshen de stad zelf met haar voorsteden geheel ontwricht is. De staking omvat in haar geheel een vijftig-duizend spoorwegarbeiders, voorname lijk sein- en wissel wachters, zoodat de dienst niet aan den gang gehouden zal kunnen worden daar men ter vervanging van dit personeel geen ongeschoolde krachten ne men kan. De arbeidersbonden gaan accoord met den eisch om loonsverhooging der stakers. Men wijt het uitbreken van de staking ten deele aan het feit dat Wilson er niet in geslaagd is een arbeidersraad samen te stellen zooals bepaald werd, toen de spoor wegen weer in particulier beheer overgingen. De «Reiniseh Westphalische Landeszei- turig® meld d. d. 14 AprilGisteren ston den de eerste plunderaars en hoogverraders uit de dagen der revolutionnaire heerschap pij te Essen voor den krijgsraad terecht. De beklaagden zijn twee arbeiders, die op den tweede Paaschdag een aantal par ticuliere huizen hadden geplunderd. De krijgsraad veroordeelde beiden tot den dood wegens plundering en hoogverraad. De ontploffingsramp by Koningsbergen. Over de ontploffing in het artilleriedepót te Rothenstein bij Koningsbergen, wordt gemeld, dat ongeveer 170 personen gedood zijn of in de ziekenhuizen overleden. Verder liggen er nog vele lijken onder de puin- hoopen. Het grootste deel der omgekome nen zijn vrouwen. In het geheel zijn on geveer 7| millioen patronen van verschil lend kaliber ontploft. o Ontploffingsramp te Stolberg. Te Stolberg nabij Aken heeft een ern stige ontploffing plaats gehad. Door on bekende oorzaak is in een fabriek voor bereiding van kunstmest, een zuurstof reservoir bij een proefneming ontploft. Een groot gedeelte der fabriek is in de lucht gevlogen. Vele arbeiders werden onder het puin begraven. In de stad ontstond een paniek. De inwoners vluchtten naar het open veld. Van vele huizen zijn de ruiten gesprongen. Van het nabij gelegen station werd een gedeelte der overkapping afge rukt. De slag was zoo hevig, dat men het zelfs in Heerlen waarnam. Onmiddellijk zijn van uit Aken Belgische militairen en dokters naar de plaats van het ongeval vertrokken. Aan het oprui- mingswerk is men druk bezig. Het aantal bedraagt 17. Het aantal gewonden is groot. Verscheidene kinderen werden op straat gedood. In het station werden twee beambten op slag gedood door een paar weggeslingerde stukken ijzer. Een kind van een spoorwegambte werd door de lucht geslingerd met hetzelfde nood lottige gevolg. Over de oorzaak van de ramp wordt nog gemeld, dat de ontploffing plaats vond in de droogruimte, waar grondstoffen in twee spoorwegwagons werden overgeladen. Het betrof een door het Akensche bureau tegen den woeker inbeslaggenomen zending grondstoffen, die uit munitie waren ver vaardigd. Men neemt aan, dat de ont ploffingsmiddelen daaruit niet voldoende verwijderd waren. Ken Japansche overwinning in Siberië. Tokio, 14 April. De Japansche troepen hebben een volledige overwinning in Si berië behaald. Zij veroverden Nicholsk en Chabarovsk, en versloegen verder de Si berische troepen bij Sletensk. De spoor wegen in het district Wladiwostock zijn alle in hun handen. De Japanners ga ven nogmaals de plechtige verzekering aan den Russischen staf, dat een blijvende bezetting niet in hunne bedoeling ligt, doch dat zij slechts de orde willen herstellen en de bolsjewiki uitroeien. De verliezen aan beide zijde zijn niet nauwkeurig be kend. Er werden meer dan 300 Russen Russen gedood. o Geit opzienbarende arrestatie. Parijs, 14 April. Er heeft te Parijs een opzienbarende arrestatie plaats gehad. Op verzoek van den minister van Oorlog en den minister van Binnenl andsche Zaken is men overgegaan tot de inhechtenisneming van den vroegeren Russischen Doema-afge- vaardigde Alexi Oznobichine, toen deze van een reis terugkeerde. Uit de bijzonderheden, die de bladen over deze arrestatie mededeelen, blijkt, dat een groote groep Russen, die vroeger onder het Tsaristisch regiem dienden, en die te Parijs een grooten invloed uitoefenden op de Russische politiek, in onmiddelijken be trekking stonden tot de Duitsche regeering. Het vermoeden bestond, dat de aanzienlijke propagandakosten, die de Rnssische groep uitgaf, betaald werden door Berlijn. De Russen stelden zich voor, het Russische tsarenrijk in zijn ouden omvang te herstel len. Voornamelijk hadden zij hun propaganda gericht tegen Polen, dat volgens hen een niet-levensvatbaren staat is. BINNENLAND. Amstcrdamsche ratten gearresteerd. Amsterdam, 13 April. Hedenmiddag zag de inspecteur van politie Joosten, die per rijwiel een der groote restaurants in den omtrek van den Dam passeerde, een net gekleed heer zitten bij de drie beruchte gebroeders Dekker. Hij vermoedde, dat deze heeren een slachtoffer poogden te maken. Op 't zelfde oogenblik kwamen twee re chercheurs van het bureau St. Pietershal aanzetten, die de drie gebroeders op 't spoor bleken te zijn. Zij begaven zich naar binnen en arresteerden twee der ge broeders. De derde wist, met achterlating van zijn jas, te ontkomen. Het drietal werd reeds eenigen tijd door de politie gezocht. De als heer gekleede persoon een provinciaal was een paar weken geleden in een perceel van den O. Z. Achterburgwal beroofd van zijn geld en papieren. De gebroeders Dekker schre ven hem dat zij geneigd waren de papie ren terug te geven voor f 5000. Hierover waren zij juist aan 't onderhandelen, toen de arrestatie plaats vond. Gedrukte prijzen. De vroege groenten zijn aan de vei lingen in de Betuwe, nu er geen uitvoer naar Duitschland is, zeer laag in prijs, al- zoo op de markten te Nijmegen en Arn hem, waar de groententelers uit het Westland met hun grooten aanvoer ook nog de prijzen komen drukken. De eer ste kaskomkommers deden de vorige jaren tot boven een gulden per stuk, dit jaar brengen zij slechts 20 a 25 ets. per stuk op. Te begrijpen is, dat de komkom merteelt, die in de Betuwe nog al van beteekenis is, dit jaar geen batig saldo kan afwerpen. De exploitatiekosten zijn te hoog. Denk maar eens alleen aan de brandstoffen, die er verslonden moeten wor den I Of aan de mest 1 Neen het loopt glad mis met deze teelt. De Rotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Baan 40, gehouden Veiling, werden de volgende prij zen besteed Kipeieren f 8.50f 11.05. (klein) f 6.50-f8.00. Eendeieren f 9.35f 10.40. Ganseieren f 21.00 f 24.00. Aanvoer 235000 stuks. Op de veemarkt te 's Hertogenbosch werden op 14 April aangevoerd 1234 rnn- deren, 60 zeugen en 600 biggen. Kalfkoeien van f 525f600, kalfvaar- zen van f500f550, magere ossen en k oeien van f 275f 325, vette ossen en koeien van f500f 750, pinken van f150f175, zeugen van f170f240 per stuk, biggen f 6f 7 per week. Ruime aanvoer, vaste prijzen. DE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat aanvragen ter bekoming van jacht en vischakten voor het dienstjaar 1920/21 vóór 1 Mei a.s. ter gemeente-secretarie moeten worden ingeleverd. Formulieren voor het doen dezer aan vrage zijn gratis ter secretarie verkrijgbaar. Heusden, 14 April 1920. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. VUURWAPENEN. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend: dat zij, die vuurwapenen onder zich heb ben, en niet in het bezit zijn van een machtiging om deze voorhanden te hebben, verpicht zijn deze vuurwapenen binnen 14 dagen ten stadhuize in te leveren, dan wel een machtiging aan te vragen hun het recht gevende genoemde wapenen onder hunne berusting te houden. Heusden, 14 April 1920. De Burgemeester voornoemd, II. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Naar we vernemen zullen de illusionisten prof. Chambly en Kardec op Zondag 2 en Maandag 3 Mei onze stad met een bezoek vereeren, en op heide da gen proeven van hun «wondercourte« geven in »'t Wapen van Amsterdam. Wie zijn Chambly en Kardec Wat doen ze We meenen daarop niet beter te kun nen antwoorden dan door over te nemen wat een collega, «de Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant®, schreef in zijn nummer van Dinsdag 6 April. Chambly en Kardec. De flinke opkomst gisteravond in de groote zaal van «de Vereeniging« getuigde er van, dat de voorstellingen van de be faamde illusionisten, de heer Chambly en mevrouw Chambly-Kardec zich nog steeds in de bijzondere belangstelling van velen mogen verheugen. Reeds meermalen verschenen in ons blad uitvoerige verslagen over deze illusi onisten, zoodat we niet in bijzonderheden behoeven te treden, en we kunnen volstaan met te constateeren, dat hunne mysterieuse werkzaamheden wederom een groot succes waren. De verrichtingen met ringen, de onzichtbare bloemenregen, de handigheden met speelkaarten, enz. enz,, met klimmende belangstelling werden ze gevolgd en een warm applaus weerklonk telkens. Ook mevrouw Chambly-Kardec verwierf een uitbundig succes met de raadselachtige bewegingen van levenlooze voorwerpen. De hoofdschotel kwam na de pauze «Het geheimzinnige kabineU en »de ge heimzinnige zevenmaal verzegelde brief, en als extra-nummer «het verbranden van een menschelijk lichaam, dat direct daarop weder ongedeerd uit een kast te voorschijn treedt. Hoe dit alles te verklaren Is het zins begoocheling, spiritisme of iets anders We weten het niet, maar wel, dat de heer en mevrouw Chambly wederom aan velen een aangenamen avond hebben bezorgd.® Nog nader vernemen wij dat te dezer stede twee uitvoeringen zullen gegeven worden met het boven aangegeven volledig program. De eerste uitvoering wordt gratis aan geboden Heeren Vrijwilligers van Landstorm en Technische Noodhulp met hunne res pectievelijke echtgenooten. Voor zoover er plaats is wordt ook aan het Heusdensch publiek gelegenheid gegeven deze voor stelling tot gereduceerden prijs bij te wonen* De tweede uitvoering, de Elite-uitvoering omvat hetzelfde program en wordt gegeven daags daarna, Maandag 3 Mei. Verdere bekendmakingen volgen nog. We twijfelen er niet aan of het publiek van Heusden en omstreken zal op beide avonden van de zeldzame gelegenheid ge bruik maken. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W- Regout" „Eigen Import" j,L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf 11 et. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. 't half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4, HEUSDEN Werkendam. Ds. Koten uit Zeven bergen heeft voor zijn beroep aan de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Uitgenoodigd door de Jongelings- Vereeniging «Andreas® l^eeft Ds. Luuring uit Gorinchem hier Zondagavond een lezing met bijbelverklaring gehouden in de Ned. Herv. Kerk met het onderwerp «dezeven zege!en«. De opkomst was bevredigend, Als het volk blijft trekken zullen er nog meer lezingen gehouden worden door Ds. Luuring Zondagsavonds half zes. Andel. De verkoop van de Emmabloem heeft in deze gemeente opgebracht f65,15, terwijl in Veen en Wijk, waar de verkoop door dezelfde dames plaats had, de opbrengst f 13.306 te Veen en f24.65 te Wijk was. Dinsdagavond 20 April zal des avonds half acht door Ds. Van Galenbos uit Utrecht in het gebouw der Ger. Kerk alhier eene lezing worden gehouden over den toestand in Hongarije. Door de Chr. Zangvereeniging «Heb dan de waarheid en den vrede lief« zal op Zaterdag 24 April a.s. eene uitvoering worden gegeven in het gebouw der openb. school. Het anderhalf-jarig zoontje van den heer B. trok een petroleumstel, waarop een pan kokende melk, omver, met het treurig gevolg, dat het kleintje den inhoud over zijn gezichtje kreeg, waardoor het deerlijk gebrand werd. Op het hulptelegraafkantoor werden gedurende de maand Maart 103 telegram men en 84 gesprekken behandeld. B.-Broek. Wegens uitbreiding zijner zaken heeft de heer A. de Graaffbedankt als voorzitter der Zangvereeniging «Vol harding® alhier, en is in zijn plaats geko zen de heer D. v. d. Beek. De heer A. de Graaff alhier is voornemens zijn zaak in rijwielen en Mo toren eerstdaags belangrijk uit te breiden. Voor dit doel is een groot pand aange kocht in de Dorpstraat te Meeuwen, het welk als hoofdmagazijn zal worden inge richt. De werkplaatsen zullen worden voorzien van de nieuwste werktuigen en gereedschappen. Het geheel zal volgens de eischen des tijds worden ingericht. Ook is alreeds aanvraag gedaan voor telefonische aansluiting. Het handelsmerk, hetwelk tot nogtoe gevoerd werd onder den naam «Babilonia®, zal alsdan veranderen in het merk «De Meeuw«. Reeds is een ontwerp gemaakt, hetwelk voorstelt de bekende vogel de Meeuw. Meeuwen. Ds. v. d. Pol alhier heeft zijn beroep naar de Ned. Herv, Gemeente te Droge Ham aangenomen. Nieuwendijk. Maandagavond jl. kwa men alhier 48 Hongaarsche kinderen aan om eenigen tijd van onze gastvrijheid te genieten. Sprang. Het 4jarig dochtertje van J. K. alhier had het ongeluk uit een stuur- touw te vallen, met het gevolg dat zij juist boven den enkel haar been brak. Onze dorpsgenoot A. Faro is benoemd tot kapitein aan boord van den vrachtmotor der s.s. Thor Maatschappij, route Waalwijk Rotterdam. A s. Zondag zal in gemeensehappe- lijken dienst voor de gecombineerde Geref. Kerken van Sprang en Vrijhoeve-'s Gre- velduin Capelle optreden Dr. Ruijs, Theol. Cand. te Bloemendaal, des vooi m. 9 30 u. in de kerk aan het «Bruggetje® en des avonds 5 u. te Sprang. Wijk. De kiezerslijst, welke vanaf 23 Maart ter gemeente-secretarie ter inzage ligt bevat 4126 namen van kiezers. Dinsdagmorgen had een der voer lieden van de firma Bax uit Woudrichem het ongeluk bij P. Arendse met paard en wagen van den dijk te geraken. Hoewel het ongeluk zich ernstig liet aanzien, kwam v. Z. met eenige verwonding aan zijn been er nog vrij goed af. Zaltbommel. Op de gehouden week markt waren aangevoerd 167 biggen met zeer vluggen handel waren de prijzen van 35 tot 50 gld. per stuk, 26000 eieren prijs 9 a 40 ct. per stuk, 420 K.G. boter fl.40 a fl.45 per pond, Dinsdagmiddag zag men een moter rijder met ijzingwekkende vaart vertrekken in de richting 's Bosch. Niet lang daarna werd in een auto naar het ziekenhuis al hier vervoerd een zwaar gekwetste. Hij was naast zijn motorfiets, liggende in een plas bloed, aangetroffen op den Rijksstraat weg in de gemeente BruchemKerkwijk, Berijder en motor beiden in treurigen toe stand. De ongelukkige bleek te zijn de heer P. Kelder uit Amsterdam. Zijn toestand is zeer bedenkelijk en van dien aard, dat een politie-onderzoek naar de oorzaak voor alsnog niet kan plaats hebben. Vermoed wordt, dat, rijdende in woeste vaart, 't voorwiel is geslipt. Verslag van de Raadsvergadering der gemeente HEUSDEN op Dinsdag 13 April, des nam. half acht. VoorzitterDe Burgemaester. Aanwezig de leden v. Everdingen, de Jongh, de Mol, F. H. Verhoeven, H. A. J. Verhoeven en v. Andel. Afwezig het lid de Haan. Te ruim 8 uur opent de Voorzitter de vergadering. De lezing der notulen van de vorige vergadering wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Ingekomen is De goedkeuring door Ged, Staten der wijziging van de verordening op de winkel sluiting, vastgesteld in de vorige verg idering. Goedkeuring der gewijzigde verordening op de uitbetaling der onderwijzerssalarissen. Goekeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan van geldleeningen. Goedkeuring van de kohieren voor de Rioolbelasting en het Schoolgeld. Verslag toestand Teekenschool cursus 1919. Besloten wordt bovenstaande stukken voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen is verder nog het bericht van Ged. Staten, dat zij geen goedkeuring kun nen hechten aan de begrooting 1920 dezer gemeente, omdat de salarissen der veld wachters niet in overeenstemming zijn met die, welke door hun college werden aan gegeven in het Prov. Bijblad No. 59 van 1919. B. en W. stellen voor om tegen dit besluit in hooger beroep te gaan bij de Kroon. De Voorzitter zegt, het te betwij felen of Ged. Staten wel de bevoegdheid hebben om de goedkeuring van de begroo ting op bovenstaanden gr >nd te weigeren. De vaststelling van tractementen voor de gemeenteveldwachters is het onbetwistbaar terrein van den Gem.-Raad. Zoo de Raad op het voorstel /an B. en W. zou ingaan wil spreker er echter niet voor instaan, dat de gemeente in het gelijk zou worden gesteld. Over het standpunt, dat de wet hieromtrent inneemt, valt veel te zeggen en de jurisprudentie daarvan is zeer wisselend. In 1914 is het voorgek imen, dat Ged. Staten op een gemeentebegrooting den post voor het tractement van den ge meenteveldwachter verhoogden, en dat de Kroon aan deze verhooging zijne goedkeu ring hechtte. Dit gebeurde met de gem.- begrooting van Peursem, waarop voor salaris van den veldwachter slechts f 150.plus f 30.voor kleeding was uitgetrokken. Ook het tegenovergestelde is voorge komen n.l. bij de gemeentebegrooting van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2