land van altenft Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3977. Woensdag 28 April. 1920. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zooals trouwens ook wel te verwachten was, valt het bericht, dat thans recht- streeksch uit San Remo komt, betreffende het aandeel dat men aan Nederland wil toedenken in Turkije, heel anders uit, dan de Belgische majoor Delanzoij beweerd had. Van een ruil, waarbij Nederland zijn oppergezag over de Schelde aan België zou moeten afstaan, wordt er niet in gerept. Evenmin is er sprake van, dat Nederland als orde- en rustbewaarder met een dik ken stok te Konstantinopel zou moeten fungeeren. Er is alleen, zoo verzekert men, een voorstel geopperd, om »een klein onzijdig land, dat over bloeiende financiën beschikt, waarschijnlijk Nederlands in Ar menië met het bestuur te belasten. Als men de averechtsche voorstelling, die men zich in het buitenland van den staat van onze financiën maakt en van de geldelijke hulp, die wij Armenië zouden kunnen bie den (Suriname is ons toch werkelijk nader I) terzijde laat, zou dit een voorstel zijn, waarover met de Nederlandsche regeering te praten viel. Laten wij dus met belangstelling af wachten, welken vorm het voorstel be treffende Armenië te San Remo zal aan nemen. De conferentie te San Remo is nog steeds bezig met het vredestractaat van Turkije. Het schijnt, dat men van het voormalige Turksche Rijk een nevelvlek wil maken met Konstantinopel als vaste kern. De vele moeilijkheden die rijzen, lost men op, door ze aan te houden. De stukken, die van het Turksche rijk worden 'afgenomen, zullen nog niet aan een andere mogendheid worden toegewezen. De forten aan de Dardanellen zullen drie maanden na de ratificatie van het vredes verdrag gesloopt worden, terwijl eene com missie voor de Dardanellen zal worden benoemd uit vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk, Italië, Japan, Griekenland, Roemenië, Bulgarije en ook van Amerika, als dit zich bij den volkenbond aansluit. Een heel vernuftig procédé zal ten aan zien van de enclave van Smyrna worden toegepast. Men weet dat deze voor Grie kenland bestemd was, ter belooning van in den oorlog bewezen diensten. Daar niemand nu nog iets definitiefs krijgt, zal ook Griekenland die nog niet kunnen in lijven. Het zal er natuurlijk het voor- loopig bestuur uitoefenen, en voor Grieken land is nu de gunstige bepaling gemaakt, 30. Daar Frank maar steeds bleef zwijgen, vroeg de heer Crosby, naar instemming met zijn plannen verlangende, eindelijk ge raakt »Kom Muurse, wat zit je toch te kijken zeg ook eens wat, vindt je het geen uitstekend plan?® Frank, aldus gedwongen om te spreken, hief zijn oogen langzaam op en zijn patroon ernstig aanziende vroeg hij »Heeft zij hem lief Wie O, of Erminie Alex lief heeft Dat denk ik wel, zonder twijfel. Frank sloeg zijn oogen neder en zweeg weder. Er was een plan voorgesteld, dat hem zou berooven van zijn eigen geliefde zijn beste Erminie, die als het ware ver kocht zou worden, om een man van den ondergang te redden. Het was een plan, waartegen hij niet bij machte was zich te verzetten, want mislukte het, dan was niet alleen hij, doch ook zijn moeder broode loos. Zijn eigen levensgeluk en dat zijner geliefde stond op het spel. Wat moest hij doen Moest hij Erminie zonder strijd op geven Het leven was hem zonder haar niets meer waard. Dergelijke gedachten drongen zich aan hem op en hij zweeg, dat de volksstemming die over den defini tieven toestand van het gebied moet be slissen, pas »over eenige jarengehouden zal worden. Griekenland heeft dus al den tijd om aan den eenen kant eigen onder danen daarheen over te planten en aan den anderen kant Turken eruit te zetten. Als het later dan werkelijk nog tot een volksstemming mocht komen, kiest in het »geassimileerde« gebied een overwegende meerderheid Griekenland als meester. Waarschijnlijk wordt de Turksche grens in Europa de linie van Tsjataldzja, waar indertijd de opmarsch der Bulgaren in den Balkanoorlog tegen Turkije op doodgeloo- pen is. Griekenland voegt de provincie Thracië ten Westen van die linie aan zijn gebied toe en ook Adrianopel, wat de Bulgaren in het bijzonder steken zal, maar om hen weer wat met den nieuwen toe stand te verzoenen is de haven van Dede Agatsj aan Bulgarije toegewezen, waardoor het een verbinding met de Engelsche Zee houdt. Met de kwestie van het Duitsche vredes tractaat is men te San Remo nog niet gereed gekomen. Er schijnt een nieuw gekibbel tusschen Millerand en Lloyd Ge orge begonnen, waarbij laatstgenoemde door Italië gesteund wordt. De heele kwestie van de bezetting van het Rijnland en van de Duitsche oorlogsvergoeding ko men er bij te pas. Duitschland trekt intusschen partij van de vertroebeling in de verstandhouding tusschen de bondgenooten door steeds nieuwe nota's te zenden een nota tegen de geëischte ontbinding der burgerwachten, een andere over het juiste aantal soldaten dat het in de onzijdige zone zou mogen houden, een nota met een verzoek om verdubbeling van de sterkte van de rijks weerbaarheid die Parijs hoe langer hoe meer van zijn stuk brengen. Engeland schijnt Frankrijk voorgesteld te hebben nu al een gedeelte van den Rijn te ontruimen. Volgens het vredesverdrag zouden de troepen der geallieerden in drie tempo's van vijf jaar terugtrekken, zoodat in 15 jaar het geheele bezette gebied ont ruimd zou zijn. Die bezetting is echter één van de waarborgen voor getrouwe na leving van het vredesverdrag en daarom wil Frankrijk daar niets van weten, al stelt Engeland ook voor het dan verkleinde bezette gebied langer bezet te houden. Engeland kan, tegen het Fransche verzet in, moeielijk op eigen houtje zijn leger zóó lang, dat de heer Crosby eindelijk on geduldig werd. »Wat zeg jij er van, Frank »Ik zou er gaarne eens over denken, mijnheer, c »Zeker, dat zal het beste zijn. Het is laat, 't is dus het beste, dat we ons thans ter ruste begeven. Je zult je kamer in gereedheid vinden. Denk eens na over hetgeen ik je heb medegedeeld en deel me dan je meening over de uitvoerbaarheid van mijn plan mede.« Goeden nacht, mijnheer® antwoordde Frank terwijl hij het vertrek verliet en de trappen opgaande, wierp hij zich op zijn bed, om een slapeloozen nacht door te brengen. XVII. DE MEDEDINGERS. Toen Frank Muurse den volgenden mor gen de ontbijtkamer binnentrad, trof hij daar alleen Alex Crosby aan. In Frank's donkere oogen scheen dien morgen een vreemd licht en om zijn mond was een trek van hardheid en vastberadenheid, Het was hem aan te zien, dat hij een vasten wil had en dat hij zich van een voorgeno men plan niet licht zou laten afbrengen. Alex Crosby was drie-en-twintig jaar oud een lang slank jongmensch. Hij had donkerbruin krullend haar, een laag voor hoofd, donkere wenkbrauwen en een kleinen terugtrekken, nadat het pas van Frankrijk de belofte heeft afgedwongen dat dit niet meer onafhankelijk zou handelen. Maar de goede verstandhouding tusschen beiden heeft alweer een deuk gekregen. Als de Franschen tenslotte toegaven, zouden zij tegen Engeland een wrok blijven voelen geven zij niet toe, dan blijft Engeland ont stemd. Van de garantie, die, nu Amerika zich teruggetrokken heeft, Engeland alleen aan Frankrijk zou moeten verleenen, om het tegen een Duitschen aanval te bescher men, komt natuurlijk niets meer. Duitschland krijgt zijn zin niet om een leger van 200.000 man te houden in plaats van 100.000, zooals het vredestractaat aan geeft, evenmin wordt voldaan aan zijn ver zoek om meer zware artillerie en vlieg tuigen te mogen hebben. Zulk oorlogs- materieel vindt men onnoodig om de rust in het binnenland te handhaven. Het Duit sche leger moet dus tot 100.000 man teruggebracht worden. Voorts komen er Duitsche gemachtigden in Mei in België met vertegenwoordigers van de geallieerden onderhandelen over de vaststelling van een bepaalde som als schade vergoeding. Men weet, dat het vredes tractaat die kwestie niet definitief had ge regeld en dat aan Duitschen kant de vrees was geuit, dat men tot in het oneindige voor de geallieerden zou moeten opbrengen. De Duitsche troepen moeten half Augustus het Roergebied ontruimd hebben, waar tegenover Frankrijk plechtig verklaart, dat het niet denkt aan inlijving van dit gebied of eenig ander stuk van het Rijngebied. Komt Duitschland de bepalingen van het tractaat niet na, dan zullen de geallieerden de bezetting van den Rijn uitbreiden. Het Roergebied is nu zoover door de Rijksweertroepen ontruimd, dat er niet meer manschappen staan dan geoorloofd is, alleen het aantal afdeelingen is nog grooter dan toegestaan is. BUITENLAND. Koning Albert naar Brazilië. Brussel, 23 April. De Braziliaansche gezant te Brussel is door den koning ont vangen, aan wien hij de uitnoodiging van den president der Braziliaansche republiek heeft overgebracht om een bezoek aan Brazilië te brengen. De koning heeft de uitnoodiging aanvaard, zoowel uit zijn eigen naam als uit die van de koningin. De reis zal in Augustus plaats hebben. mond. Hij had een traag en zeer zelf zuchtig karakter. Frank Muurse trad zwijgend het vertrek binnen en liet zijn blik rusten op den zoon van den heer Crosby, die zijn handen voor het vuur stond te warmen. Goeden morgen, mijnheer Muurse,® zeide Alex Crosby. ïGoeden morgen,antwoordde Frank eenigszins kortaf, want hij voelde zich niet zeer vriendschappelijk gestemd jegens dezen jongen man, die plotseling tusschen hem en Erminie was komen staan. Maar Alex Crosby was te zeer met zich zelf vervuld, om den weinig vriendelijken toon op te merken van zijns vaders klerk, dien hij beschouwde als een wezen, dat eigenlijk ver beneden hem stond. »Ik ben blij, dat ik je eens alleen spreek, Muurse, want ik wilde je eens vragen, of je ook weet, wat mijn vader in den laat- sten tijd hindert Ik weet zeker, dat hij zich over 't een of ander bezorgd maakt en ik vind, dat het mijn recht en mijn plicht is, om te weten wat dat is.® Hij zeide dit op een toon van de groot ste aanmatiging, alsof er geen sprake van was, dat zijns vaders klerk zijn verzoek weigeren kon. Frank wist niet, wat hij op deze onverwachte vraag antwoorden zou. Zijn patroon had hem de strengste geheimhouding opgelegdzelfs voor den zoon van den heer Crosby waren de ge heimen der firma heilig. Hij vond ook den aanmatigenden toon, waarop de vraag Een geheimzinnige verdwijning. Het parket te Brussel houdt zich bezig met de geheimzinnige verdwijning van een Engelschman, Maxwell Holles, die Dinsdag zijn woning te Brussel verliet om eenige boodschappen te doen en sindsdien niet is teruggekeerd. Woensdagmorgen kreeg zijn vrouw een briefkaart met zijn portret, zooals hij dat steeds bij zich droeg. Daarop was in zijn handschrift geschreven »Ik ben in handen van twee Duitschers en een Franschman. Als je mij lief hebt, zend dan hulp, voordat zij Holles heeft zijn noodkreet blijkbaar niet kunnen beëindigen. Op de adreszijde van de kaart stond geschreven »Dengene die deze kaart vindt wordt verzocht haar te posten.® De briefkaart werd ongefran- keerd verzonden en droeg het poststempel van Namen. Holles had, toen hij zijn wo ning verliet, een bedrag van drieduizend francs bij zich. Een humburgvonnis. Het Assisenhof van Vlaanderen veroor deelde Zaterdag den Gentschen aannemer Edg. Mogerman, thans voortvluchtig, wegens verrichten van diensten voor den vijand toteeuwigdurenden dwang-arbeid en een millioen schadevergoeding. Levens lange dwangarbeid was nog natuurlijk ge weest maar eeuwigdurend gaat de compe tentie van het openbaar ministerie te buiten, zouden we zoo denken. De gevlogen vogel zal er wel eens har telijk mee lachen. o Caillaux. Caillaux is in vrijheid gesteld. Hij ver trok met zijn auto vergezeld van zijn vrouw, zijn verdedigers en zijn vriend Barges. Hij be gaf zich direct naar zijn woning en zal binnen enkele dagen naar zijn buiten vertrekken. De bond van zeelieden heeft aangeboden de proces-kosten, die door Caillaux moeten worden betaald, op te brengen. Zuid-Rusland tegen de Bolsjewiki. Het bericht, dat in Zuid-Rusland een opstand is uitgebroken tegen de bolsjewiki wordt bevestigd. De bolsjewiki hebben ca valerie en infaterie naar die streken gezon den. De spoorwegverbinding kan slechts met behulp van pans,ertreinen in stand worden gehouden. De lijn Kieff Poltawa is geheel onderbroken. Het krachtigst is de beweging in het district Tsjernokow en Poltawa. hem gedaan was, zeer ongepast en hij ant woordde dus onverschillig ïAls uw vader het noodig vindt, dat u iets weet, zal hij het u zelf wel vertellen.® »Dus dan is er toch de een of andere moeilijkheid. Ik merk het aan de manier waarop ge mij zoekt af te schepen. Wat is het Maar Frank wilde het vertrouwen niet schenden, dat de heer Crosby in hem ge steld had. Om het gesprek dus een an dere wending te geven, vroeg hij »Hebt ge uw vader van morgen reeds gezien Alex Crosby antwoordde niet dadelijk. Een donker rood overtoog zijn knap gelaat, alsof hij zich over 't een of ander schaamde. ïMijn vader heeft gisteren-avond met mij gesproken. Hij wenscht, dat ik je nicht Erminie trouwen zal en dan dan zal hij geld van haar vader leenen, om de zaak gaande te houden. Is dat niet zoo »Ik heb het recht niet u te antwoorden. Frank had zichzelf voorbereid op de rol, die hij in dit huiselijk treurspel spelen zou. Na veel peinzen was hij tot de over tuiging gekomen, dat hij niets anders doen kon, dan zich in de omstandigheden te schikken en te hopen, dat alles beter mocht eindigen, dan hij vreesde, dat het geval zijn zou. »Mijnheer ging hij voort, »het is ter bevordering van uw geluk, dat uw vader op een huwelijk hoopt. Eer het ergste Een spoorwegconflict. Het nationaal congres van de Fransche spoorwegarbeiders heeft, naar de Tel. meldt, tot de afkondiging van de onmiddellijke staking op de spoorwegen besloten. De spoorwegarbeiders eischen le. Nationalisatie der spoorwegen; 2e. Onmiddellijke indienstneming van de ontslagen spoorwegarbeiders; 3e. Intrekking van de gerechtelijke ver volging 4. Erkenning van het vakvereenigings- recht. De motie, waarbij tot staking werd be sloten, werd aangenomen met 171.000 stemmen tegen 147.000 en 13.000 ont houdingen. De Turksche vrede. De voorzitter der Turksche delegatie te San Remo heeft aan een medewerker van de Tribuna verklaard, dat hij nooit een vredesverdrag zou kunnen aanvaarden waar door aan Turkije de rechten en de natio nale vrijheden die elk volk bezit zouden worden ontnomen en waardoor Adrianopel aan de Grieken wordt toegekend. Indien de Entente dit vredesverdrag met geweld wil doorvoeren zou zij alle Muzelmansche krachten tegen Ijiuropa ontketenen. Volgens de Corrira della Siere heeft Nitti zijn uiter ste best gedaan om een beteren vrede voor Turkije te krijgen. Hij stond echter alleen met zijn voorstellen. o Overeenkomst tusschen Duitschland en Denemarken. Tusschen Duitschland en Denemarken zal binnenkort een economische overeenkomst gesloten worden over een uitwisseling van waren tot een bedrag van 35 millioen kro nen. Volgens die overeenkomst zal Dene marken rundvee, varkens en paarden leveren tegen ijzer, kolen en staal uit Duitschland. Reuzeuvliegtuig. Signor Caproni, de vermaarde Italiaan- sche vliegtuigbouwer, heeft bekend gemaakt, dat door hem een vliegtuig zal worden gebouwd, dat 12000 paardekrachten krijgt en 500 personen zal kunnen vervoeren. Vyf moordenaars ter dood veroordeeld. Het Assizenhof van Brabant (België), heeft, naar aan de Tel. wordt gemeld, vijf personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan moord en plundering op het platteland ter dood veroordeeld. gebeurt, zou hij u gaarne goed gevestigd zien misschien zelf voordeel trekken van de betrekking, waarin hij dan tot de Muurse's komt te staan. Natuurlijk houdt hij het er voor, dat u Erminie liefheeft, want als hij van het tegenovergestelde overtuigd was, weet ik zeker, dat hij niet op het huwelijk zou aandringen, zelfs niet om de eer van het kantoor te redden. Hebt gij haar lief?® vroeg Frank plotse ling, daartoe aangemoedigd door een ver andering op het gelaat van hem, die hem voor een oogenblik voorzichtigheid, goede voornemen en alles, wat hij zich had voor genomen deed vergeten. »Hebt gij haar lief?® herhaalde hij flluisterend en bevend van hartstocht. ïJa, Muurse, ik heb haar lief. Maar dat plan, om geld te leenen van uw oom, staat mij niet aan.® »Dat is niets anders dan een soort van zaken doen,® dwong Frank zich te zeggen. »Dan zal ik je zeggen wat ik doen zal, Muurse. Ik zal nog dezen morgen naar Ravenwoud gaan en aan Erminie vragen, of ze mij trouwen wilde zaak zal dus geheel van haar beslissing afhangen«. »Heb dank voor het vertrouwen, dat ge in mijn stelt,® antwoordde Frank, »ook wil ik u thans mededeelen, dat ik, hoewel ik mijn oom volstrekt niet lijden mag, zeer, zeer veel van mijn nicht houd neen, meer,t dat ik zelf haar hartstochtelijk liefheb.® i Wordt vervolgd.) L voer liet Land vai Heusden en Alteia, tie Langstraat en He ïiiitltrviirl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1