"liefhebbers van een fijne sigaar Nieuwe Overzeesche Tabak ANT. METSELAAR, De Ruhrkolen. De kolenproductie in het Ruhrgebied is sedert 12 April van 250.000 tot 300.000 ton per dag gestegen. Ook waren voor het vervoer een voldoende aantal spoorwa gens beschikbaar. Goudvondsten. Over de te Okertal bij Goslar, gevonden goudertsen oordeelen de deskundigen, dat in den Harz reeds Sedert meer dan 100 jaren zilvermijnen bestaan, welke lange jaren voor den oorlog stil lagen, omdat het bedrijf niet meer loonde. Bij den hoogen zilverkoers wil men r.u de mijnen weder verder exploiteeren. Dikwijls zijn ook kleine goudaderen ontdekt geworden, waarvan het gehalte echter zoo gering was, dat de bewerking niet loonend was. Ook de vondsten, die nu weder gedaan zijn, zijn van weinig waarde. De berichten volgens welke de ertsen 20—30 pet. goud be /atten, zijn overdreven. Wederom moorden in Ierland, Drie politieagenten werden dicht bij Up ton in het graafschap Cork tegen den avond van uit een hinderlaag beschoten. Twee werden door de schoten getroffen en stierven de derde welke ongedeerd was gebleven, beantwoorde het vuur, waarop de moorde naars aan den haal gingen en wisten te ontkomen. Zcvendubbcle moord. In de buurt van Noord-Dakota zijn een boer met zijn echtgenoote en vijf dochters door bandieten vermoord. Een kind van acht maanden is aan het bloedbad ont snapt. o Bij het zoeken naar verborgen wapens in Silezië ontstond een hevig gevecht tus sehen een Fransche afdeeling en de bur gerwacht, waarbij de Fransche majoor Froumond werd gedood. Botsing te Laibach. Volgens een bericht uit Laibach, meldt het Hdbl., is het daar ter stede Zaterdag tot een ernstige botsing tussehen stakers en gendarmen gekomen, waarbij 10 dooden en 26 gewonden vielen. Een bloedige revolutie-episode. Tot een der vreeselijkste gruweldaden, die de spartacistische troepen bij hun in tocht in Essen bedreven hebben, behoort ongetwijfeld de massamoord op den water toren. Deze toren werd door ongeveer 50 man met machinegeweren verdedigd. Toen in den middag de stad was inge nomen vocht de dappere bezetting door, daar zij door nog niet opgehelderde oor zaken van de overgave der stad niet af wist. Vier uur na de overgave verscheen Beigeordneter Ruzerius bij den toren, om om de manschappen mede te deelen, dat de stad was overgegeven. Terwijl over de overgave van den toren beraadslaagd werd, drongen de revolutionnaire tróepen plotseling naar voren en bestormden den toren. De verraste bezetting had reeds de wa penen neergelegd en toen de roode gar disten kwamen binnengestormd, kwamen de bezettingsmanschappen hen zonder wa penen tegemoet. Nu begon een ware moordpartij. Als wilde dieren wierpen de 'spartacisten zich op de weerlooze lieden, staken met messen en dolken op hen in en sloegen ze met geweerkolven neer. Zelfs op den grond liggende zwaar ge wonden en lijken werden met geweerkolven bewerkt en geschopt. Van verscheidene slachtoffers was de schedel gespleten of het hoofd onherken baar verminkt. Jongens wierpen hun ge weren weg, trokken de dolken en messen en staken als waanzinnigen er op los. On der hen was zelfs een knaap van 17 jaar. Onderwijl dit verschrikkelijk tooneel zich afspeelde, waren de vensters van de tegen over liggende huizen dicht met toeschou wers bezet, die met ontzetting toezagen. In nauwelijks tien minuten lag de geheele bezetting vermoord aan den ir.gang van den toren. Slechts drie manschappen wis ten te ontsnappen, o. w. een Feldwebel die vier jaar aan het Westfront was ge weest. Hij verklaarde echter zoo iets ontzettends zelfs in den oorlog niet te hebben mee gemaakt. —•o Eeu auto iu de Schelde. Zaterdagvoormiddag gebeurde een groot ongeluk op de overzetbrug Antwerpen Vlaamsch Hoofd. Een zware militaire vrachtauto was de boot opgereden tot tegen de valdeuren aan den overkant van den oprij en was reeds met sluitblokken vastgezet. Het gewicht van den auto deed echter de boot eenigs- zins hellen en om dit te verhelpen zou het voertuig wat meer naar het midden komen te staan. De motor werd in gang gezet, doch in stede te deinzen schoot de auto vooruit, deukte de valdeur in en verdween in de Schelde. De chauffeur, de naam is nog onbekend, is verdronken. Het lijk is nog niet op gehaald. o Volgens een Timesbericht uit Wladiwo- stok was het laatste treffen tussehen de Japanners en Russen te Nikock Chabarowsk ernstiger, dan eerst vermoed werd. De Japansche verliezen bedroegen ongeveer 1000 man. Volgens een bericht van de ^Associated Pressa uit Tokio maakt het Japansche ministerie van Oorlog melding van een ver pletterende nederlaag, welke door Japanee- sche troepen is toegebracht aan 6500 man der bolsjewiki te Chilnofski in Oost-Siberië. BINNENLAND. Goede vangst. De politie te Oosterbeek heeft na een drijfjacht, waarbij met vuurwapenen moest worden gedreigd, iemand gearresteerd, die bij de woelingen te Duisburg een van de leiders der Spartacisten was geweest. De man bleek Nederlander te zijn, die gesig naleerd stond voor het ondergaan van een maand gevangenisstraf, waardoor hij door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld. Hij is ter beschikking yan de Arnhemsche justitie gesteld. o Kind verbrand. Bij den arbeider B. W. te Rheden is een 23-jarig zoontje in een pot met gekookte boonen gevallen, die door de moeder van de kachel op den vloer was gezet. Het kreeg ernstige brandwonden, waaraan het is overleden. Binnen enkele maanden is dit het derde kind, dat deze ouders door den dood ver liezen. Verdronken. In de Zuid-Willemsvaart te 's Hertogen bosch is zekere Hoek, gehuwd en vader van zeven kinderen verdronken. Het lijk is opgehaald. o Onder den trein. Uit Eist word gemeld Twee ploegwer- kers zijn nabij Eist door een trein over reden. Een hunner, Lieskamp uit Lent was terstond dood, de ander, Rikken, even eens uit Lent, werd zwaar gewond. o Dievenpak. De leider van de groote dievenbende, de 19-jarige van E., die onlangs door de marechaussee te Leur (N.B.) werd binnen gebracht, heeft bekend met zijn helpers wel vijfhonderd diefstallen gepleegd te heb ben, meer dan dertig keer stal hij onge straft een fiets. Van E. heeft al zijne medeplichtigen verraden en deze meest woonwagen-bewoners zjjn reeds gearresteerd. Tal van helpers en opkoopers behooren tot deze bende. o Willem mengelberg gehuldigd. Zaterdagavond is Willem Mengelberg ge huldigd op zijn 25-jarig jubelfeest als dirigent. De groote Concertgebouwzaal te Amsterdam was geheel gevuld met autori teiten o.w. de ministers De Visser en Van Karnebeek, het gemeentebestuur der stad, mr. E. Fock, president der Tweede Kamer, mr. Cort van der Linden, minister van Staat. De eerste der huldigers was prins Hen drik, die sprak »Het is de vurigste wensch der Koningin dat gij nog vele jaren aan het hoofd van het beroemde Amsterdamsche orkest zult mogen staan. Nederland, en in de eerste plaats de koningin, zijn trotsch op Willem Mengelberg®:. Na hem spraken noch verschillende hooggeplaatste personen, die den grooten musicus warm huldigden als een der grootte figuren uit het muzikale leven van den tegenwoordigen tijd. Nederland eu Engeland. Zaterdag werd te Den Haag opgericht het genootschap »Nederland-Engeland«, ten doel hebbende de vriendschapsbetrek kingen tussehen Nederland en het Britsche Rijk te bevorderen. Tot Voorzitter werd benoemd de heer Joost van Vollenhoven. De Nederlandsche stoker Johan de Kei zer uit Amsterdam, die als soldaat der roode garde heeft dienst gedaan aan het station te Dortmund, is tot 7 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij verklaarde noodgedrongen tot de roode garde te zijn toegetreden. o Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de papierfabriek van de firma van Gelder en Zonen, te Apeldoorn. Het papier magazijn, de stallen en het schattenmaga- zijn zijn geheel uitgebrand. o Te Leiden is Zondagavond een 6-jarig meisje van de trap gevallen en kort daarop overleden. o Te Rotterdam is Zaterdagavond een neger uit Sierra Leona, stoker op een schip, door een tram overreden en gedood. Dienzelfden avond is te Rotterdam een venter door den tram overreden en gedood. o De Rus Zotow, die wegens moordaanslag op twee marechaussees te Deventer tot 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld was, heeft gratie gekregen en is per Lingestroom naar zijn land teruggekeerd. o Het wondere voorjaar. Een Friesch correspondent schrijft aan het »Volk« Terwijl men in de laatste jaren bijna vast kon rekenen op felle nachtvorsten in het voorjaar en overdag Noordelijke win den, is nu van geen van beide sprake. Het gevolg is dan ook, dat men in de provincie Friesland een nooit gekenden toestand ziet. Een stokoude veehouder moest verklaren, in zijn langjarige practijk het nimmer zoo te hebben gekend. Maar men zit er welhaast een beetje verlegen mee, want het grasland is te nat en te drassig om er melkvee in te laten, en het gras is zoo overvloedig in die landen, dat eigenlijk het vee er noodig in moet. Noodgedwongen zal men nu al maaien en een deel van het gras op stal aan de beesten voeden. Misschien zat men reeds een gedeelte moeten inkuilen, want tot hooi verwerken zal voorloopig niet gaan. Zoo krijgt men van den overvoed wel licht zelfs nog last Be havenstaking. De havenstaking, welke Zaterdag tien weken had geduurd, is dan eindelijk op geheven en Woensdag a.s. zal het werk worden hervat. De inzet van den strijd was, zooals men zich zal herinneren, in groote lijnen deze, dat de Scheepvaart-vereenigingen een collec tief contract aanboden op de basis van een dagloon van f 7 voor de havenarbeiders en een maandgage van f165 voor de zeelie den. De arbeidersorganisaties verklaarden zich daartegenover slechts bereid tot een collectieve overeenkomst, als het dagloon f8 zou zijn en de gage f180. Om deze loonen te verkrijgen is de staking begon nen. Het resultaat van de tien weken strijd is, dat de arbeiders hun eischen niet zien ingewilligd, evenmin ais de eischen, zooals die in de vorige week zijn verminderd, n.l. tot een dagloon van f 7.50 en een gage van 15 pond sterling, in Nederlandsch geld uitbetaald tegen den dagkoers. Weigeren dus de werkgevers de arbeiders- eischen in te willigen, aan den anderen kant zijn de arbeiders niet bereid op de patroonsaanbieding in te gaan. Zij weige ren een collectief contract op de basis van f 7 en f165. Liever dan op die voorwaar den zich contractueel te verbinden gaan zij zonder arbeidsovereenkomst op het oude loon aan het werk. Dat oude loon is f 6.50 per dag voor de havenarbeiders en f 140 gage voor de zeelieden. o Gevaarlijke schutter. Men meldt uit 's Hertogenbosch Vrijdagavond werd nabij sluis Nul alhier, toen hij per rijwiel huiswaarts keerde, prof. Knaapen van de abdij Berne te Heeswijk door een schipper, die op het dek van een schip stond te schieten, door een tweetal kogels in den hals verwond. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd waar dr. Van der Heiden de kogels spoedig ver wijderde. De toestand van den patiënt is gunstig De dader heeft zich aangemeld bij de politie. Hij beweert op vogels te hebben willen schieten. Zondagavond heeft op den Zeedijk te Am sterdam een vechtpartij plaats gehad tus sehen zeelieden, waarbij eenige Spanjolen. Daarbij kwam ook nog het mes te pas en werd een Hollander gekwetst. De politie, die tusschenbeide kwam moest eenige malen van de sabel gebruik makeneen aantal vechtersbazen werden opgebracht. o Schandelijk. Bij de behandeling eener strafzaak voor de Bossche rechtbank wegens mishandeling vroeg de president aan een getuige, een drinkebroer ^Hoeveel borrels drink je wel per dag *30 of 40®antwoordde de kerel brutaal. Schaamt ge u niet zei de president hoogst verontwaardigd. ïWel neen ik schaam er me niets voor I« »Dan moet ge wel een laag gezonken individu zijn,® hernam de president. »Als ik den eersten borrel 's morgens heb gedronken dan verlang ik naar den tweeden® waagde de drinker nog. «Ga heen gebood de president, die niet wil dat dergelijke wezens komen als getuigen. Teekenend voor dezen tijd, dat bij gemeld verschijnsel, waar waarlijk r.iet mee te lachen valt, de publieke tribune genoot als bij een blijspel. Vergiftiging. Bij een paar buurvrouwen te Nieuw- Vennep hebben zich vergiftigingsverschijn selen voorgedaan van ernstigen aard. De beide vrouwen hadden behangen en daarna eenig voedsel gebruikt. Vermoed wordt, dat de vergiftiging is ontstaan door het behangselpapier of de stijfsel. Beide patiënten zijn niet buiten gevaar. Te Ede (G.) kregen Zondagavond eenige boerenjongens twist. Er ontstond een he vige vechtpartij, waarbij met knuppels en een geweer geslagen werd. Zekere B. kreeg een klap op het hoofd ter hoogte van de slaap. Hij kon zich nog naar huis begeven, doch is 's nachts aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag is de wed. v. L. te Wouw, welke verdacht was haar man vergiftigd te. hebben, op last van de Bredasche justitie weer in vrijheid gesteld. o Dnitsche steenkool. Uit Essen seint het bureau Vas Dias ons d.d. 25 April. De autoriteiten in het Roergebied en mijnorganisaties is medege deeld, dat Frankrijk dwangmaatregelen zal treffen tegen verdere kolenleveringen aan Nederland, daar Duitschland daardoor niet in staat is aan zijn verplichtingen omtrent de kolenleveringen aan Frankrijk te vol doen. Eenig voorbehoud ten aanzien van dit bericht achten wij alsnog gewenscht. o Te Amsterdam is aan de bekomen ver wondingen overleden de 71-jarige heer P. J. Fabius, gepensioneerd directeur van een spoorweg-postkantoor, die Vrijdagavond onder een automobiel was geraakt. Vruchtbaar polderland. De landbouwer F. de W., aan den Vijf- huizerdijk te Haarlemmermeer, heeft in 5 jaar tijds bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand drie tweelinggeboorten aan gegeven. Alle 6 kinderen zijn nog in leven. Kiudje gevonden. In den omtrek van Axel is een kindje gevonden. Tussehen de kleertjes bevonden zich twee bankbiljetten van f 1000. En dan zegt men nog, dat een kind slechts f 1000 meebrengt Spaansche griep. Te Valtermond (Drenthe) woedt de Spaan sche griep nog onverminderd voort. In tal van gezinnen liggen alle bewoners ziek te bed, in één woning stierven de vader en vier jonge kinderen. Rouw en schrik ver vullen de harten. De ziekte verspreidt zich over de geheele Veenstreek. o Op den trouwdag. Iemand te Helmond kreeg op zijn trouw dag hoogloopende ruzie met zijn schoon vader. Alcoholmisbruik was oorzaak dat de twist erg hoog liep, zoodat de jonge man zijn nieuwen schoonvader met een bijl een gapende hoofdwonde toebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. Bij gunstig weder zal ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana door de Heusdensche Harmonie eene muzikale wandeling door de stad gemaakj worden. 25 April. Onze stadgenoot, de heer M. Kerkhofs, is aangesteld tot onderwijzer aan de R- K. School te Raamsdonk. Tot leden der commissie voor de dit jaar af te nemen examens voor het diploma cand. gem. secretaris zijn uit Noord-Bra bant benoemd de heeren H. J. v. Eggelen en J. Ver wiel, resp. burgemeester-secretaris van Heusden en Besoijen, en mr. Van Ommeren, kantonrechter alhier. Zaterdagavond kruisten 2 Ned. vlieg tuigen op geringe hoogte boven onze stad. Zij kwamen van richting Breda en koers ten naar Soesterberg. Beide machines waren bemand met een bestuurder en een passagier. De collecte door verkoop van het »Emmabloempje« of ïTuberculosebloempje« bracht in onze gemeente j.l. Zaterdag op f103.—. Terwijl de heer G. v. B. van Hel- voirt kwam gefietst, kreeg hij onder Nieuwkuik een malheur met zijn fiets en brak de voorvork af. Hij werd langs den weg liggende door eenige voorbijgangers gevonden, en bij de Paters op het klooster »Onzenoord« bin nengebracht. Later is hij door de auto van den heer St. alhier gehaald en naar huis gebracht. rooken de merken „Darvel" „Diplomato" „Jaarbeurs=Utrecht" „Exc. Mr. L. H. W. Regout" „Eigen Import" „L'empereur" mooi lang en licht van kleur, vanaf 11 ct. 't half ons, pruimtabak vanaf 15 ct. :t half ons. Groote keuze in steenen en houten - TABAKSPIJPEN. - Aanbevelend, Wijksche poort N. 4. HEUSDEN. Werkendam. In den Biesbosch is opgericht een gemengde Zangvereeniging, genaamd Onderling genoegen®, terwijl het hoofd van de school aldaar, de heer Dijl, als Directeur fungeert. Er hebben zich reeds 27 leden opgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ten nadeele van den landbouwer Glerum in den Biesbosch ongeveer 10 mud erwten uit de schuur ontvreemd. De po litie stelt een onderzoek in. Andel. Vrijdagavond zal ter gelegen heid van de verjaardag van Prinses Juliana - door de muziekvereeniging »Andel's fanfa recorps®, een concert worden gegeven op het plein der openbare school. Bij ongun stig weder in het lokaal. Za'erdag gaf de Gem. Chr. Zang vereeniging »Heb dan de waarheid en den vrede liefhare aangekondigde uitvoering voor een goed bezette zaal. De zangstukjes werden uitstekend ten gehoore gebracht, en ook de ter afwisseling gegeven voordrachten en samenspraken vielen zeer in den smaak. Vooral de dames V. en H. bleken voor haar taak berekend, alsook de heer v. B. als schoenlapper. Het meeste bijval oogstte het paartje van Drumpt, 't welk als laatste voordracht ge geven werd. Tot hulpbesteller voor de zondagsbestel ling (met buslichting) is aangesteld C. v. B. in plaats van E. P. Vos, welke als zoo danig heeft bedankt. Almkerk. Zaterdag a.s. hoopt de Chr. Zangvereeniging »Concordia« te Uit wijk (gem. Almkerk) haar eerste uitvoering te geven onder leiding van den heer P. C. Koekkoek. Wij twijfelen niet of dit alles belooft een aangename avond. Het mond- en klauwzeer heerscht hier in hevige mate. Zoo verloor de landbouwer T. B. Zendag weer één zijner beste koeien, wat voor genoemde persoon een groote schadepost is. Beneden Langstraat. Naar zesweek- sche lammeren bestaat thans groote vraag, en worden deze dientengevolge duur ver handeld. De prijzen loopen van f 26 tot f30 per koppel. Wat voor eenige weken niet kon worden vermoed, is toch gekomen. De prijs der aardappelen is zeer aan het dalen, en worden deze al verkocht voor f5.50 A f6 per H.L, De gunstige weersgesteldheid voor het nieuwe gewas is blijkbaar hierop van invloed. Genderen. Ds. Bakker van Aalburg hoopt Woensdag 28 April 's avonds half zeven (ouden tijd) alhier voor de Herv. Gem. op te treden in een bidstond voor het gewas. Japan en Kusland. De Daily Herald brengt opnieuw het bericht, dat Japan aan Rusland den oorlog verklaard heeft. Amerika zou Japan be- wegingsvrijheid in Siberië hebben toegestaan. Het iwee-jarig kindje van G. K. te Apeldoorn is tijdens afwezigheid van de moeder in een pot met kokend water gevallen en aan de bekomen wonden over leden. I |M. «TIIIIMII—Bi-n«laimi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2