^or iiot Land ïan leüsden en Attonajo Loostraat en (ie BoEnmolerwaard r UITSCHOT sigaren 's-Bosch CUBA Rookt onze Bij 3oo stuks franco. Magazijn St. Jozef. L DERKS, liiuderkleediiig Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3978. Zaterdag 1 Mei. 1920. 5 cent prima. I. FEUILLETON. DE MISDAAD ZIJNS BROEDERS. BAHLMANN's Heeren- en Groothandel in Sigaren, Sigaretten, Tabak. Voorradig Pirate, Player, Ascot, enz, enz. DRAAGT UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOEtfSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. «O MAGAZIJN Minthamerstr. 24 Tel. Interc. 492 BÜITENLANDSCH OVERZICHT. De conferentie te San Remo is 26 dezer gesloten en de groote verklaring der ge allieerden bij het sluiten der zitting komt in hoofdzaak neer op hetgeen Ave in ons vorig overzicht daarvan meedeelden. Het siot ervan is een uitnoodiging aan Duitschland, om nu verder geen schrifte lijke, maar mondelinge gedachten wisseling te voeren, waarbij men het dan eerst zal hebben over de punten, waarop Duitschland in gebreke is gebleven, na welker regeling »de geallieerde regeeringen bereid zuilen zijn met de Duitsche vertegenwoordigers alle vraagstukken te bespreken, welke be trekking hebben op de binnenlandsche orde en het economisch welzijn van Duitschland. Maar Duitschland moet wel begrijpen, dat de eensgezindheid der geallieerden ten aanzien van de nakoming van het verdrag even groot is als zij was voor den oorjgg en dat het eenige middel om zijn plaats in de wereld weer in te nemen gelegen is in het eerlijk nakomen van de verplichtin gen, welke het door zijn handteekening bc-krachtigd heeft. Op 25 Mei zullen de geallieerde minis ters te Spa bijeen komen met als Duitsche afgevaardigden de rijkskanselier en de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken en financiën. Er is nu hoop op het tot stand komen van een verzoenlijke stemming door dit mondeling overleg. Turkije zal op voorstel van Lloyd George 31. Alex zag hem met ongeveinsde verbazing aan. Wat hij zoo juist gehoord had, was nooit bij hem opgekomen. Geen oogenblik had hij vermoed, dat Frank Mnurse zijn schoone nicht zelf liefhad. Voor een oogen blik zegevierde Alex Crosby's betere natuur over zijn gewone zelfzucht en hij kon niet nalaten zyn bewondering ^fit te spreken, over de zelfverloochening, die Frank Muurse aan den dag legde. «O, was ik maar zoo goed als gij riep hij uit. «In mijn oogen, zijt gij veel meer waard, haar te bezitten dan ik.® Frank antwoordde niet. De strijd met zijn eigen gevoelens was bijna meer, dan hij dragen kon. XVIII. DE ONWELKOME GAST. De heer Muurse zat met vrouw en doch ter aan het ontbijt, op den morgen van de komst van den heer Pearson te Raven- woud. Mevrouw Muurse was verdiept in het nieuwsblad. Erminie draalde nog een weinig aan de ontbijttafel, eer zij haar er een leger op na mogen houden van 25.000 man, Dit besluit moet de Turk- sche legatie zijn medegedeeld, die daarop moet hebben geantwoord, van de Tuvksche regeering de opdracht gekregen te hebben, het vredesverdrag in zijn tegenwoordigen vorm niet te onderteekenen. Ook Italië is ontevreden met de oplos sing ten gunste van Griekenland. Een Italiaansch blad, de Epoca, spreekt van een «ongehoorde onrechtvaardigheid.® Dit is nu de dank voor het bloed dat Italië gedurende den, wereldoorlog heeft vergoten. Aan Italië weigert men de eenige Itali- aansche stad, terwijl men Griekenland heele streken in den schoot werpt, waar Grieksche statistieken niet eens een Griek- sche meerderheid van bevolking konden ontdekken. Onderhandelingen worden gevoerd tus- schen Polen eri de Oekraine over een politiek, militair en economisch verdrag. Over de grondslagen daarvan is reeds overeenstemming bereikt zoodat allien een nadere uitwerking nog noodig is. Het voor-ontwerp zegt o. a. dat Polen de huidige regeering van de Oekraine die zal worden uitgebreid met een minis terie voor Poolsche zaken en een ministerie voor Poolsche nationaliteitskwesties bin nen zekere grenzen zal erkennen. Het zal verder de Oekraine zooveel mogelijk helpen om zichzelf te bevrijden van de bolsjewiki en daartoe den geheelen rechteroever van de Dnjepr gewapenderhand bezetten. Op den linkeroever der rivier zullen geen Poolsche troepen komen en bij het eerste verzoek van de Oekrainsche regeering zullen morgentaak begon, die bestond in het ver zorgen der planten in de voorgalerij. «Waar is uw nieuwe vriend, papa?® vroeg ze plotseling. «Ik denk, dat hij nog slaapt lieve. Hij zeide gisterenavond, dat hij zeer vermoeid was we moeten hem dus maar niet storen. «Is hij een aardige mijnheer, papa U weet, dat ik hem nog niet gezien heb.® «Ja, lieve kind, het is een aangenaam mensch en hij valt zeer in den smaak van je moeder. Ik zal je aan hem voorstellen als hij beneden komt. Je kunt er dan zelf over oordeelen.« «Gaarne papa. Zal ik u nog een kopje thee inschenken U ziet er niet goed uit van morgen. Wat beeft u Is er iets, dat u hindert, papa lief? Na hem een kopje thee te hebben in geschonken, ging Erminie op haars vader- knie zitten en terwijl ze haar vragen deed liefkoosde ze hem. «Neen, Erminie, ik heb niets, dank je. Ik heb gisterenavond laat opgezeten, daar om ziet ik er misschien niet goed uit.® Maar de heer Muurse voelde zich in werkelijkheid dien morgen niets goed, hij had haastig ontbeten, wat iets zeer onge woons voor hern was. Eens of tweemaal rilde hij, alsof een koude luchtstroom langs hem heen streek, toen keek hij plotseling op en trachtte te glimlachen. De vreem deling boven, scheen zijn zenuwgestel in de war gebracht te hebben. Er waren in het leven van den heer Her bert Muurse de Poolsche troepen de streken op den rechteroever, die de Oekrainers in staat zijn te bezetten, ontruimen. De Oekraine verleent ekonomische voor- deelen aan Polen, met name vrijen door voer van koopwaar naar Odessa. De grens, die Polen verlangt, zou loopen langs de rivieren Zbrucz (die Galicië van Podolië scheidt) en Horyn (die bewesten Rowno loopt). De Oekraine zou dan zoo wel Oost-Galicië als een deel van Wolhy- nië met Kovvel en Loetsk aan Polen af staan. Roemenië zal eerlang eveneens de Oe krainsche regeering erkennen. De binnenlandsche toestand van Duitsch land ziet er nog niet erg rooskleurig uit, er is overal gevaar, zoowel van uiterst linksche als uiterst rechtsche elementen. Remscheid en Halle zijn fabriekssteden en de onrust broeit daar hoofdzakelijk on der de communisten, maar op het platte land van Pommeren en Oost Pruisen dreigt het gevaar van rechts. In arbeiderskringen verwacht men algemeen, dat tegen half Mei eene nieuwe revolutie zal uitbreken. Tusschen de nu al op bepaalden termijn aangekondigde revoluties en staatsgrepen van links en van rechts manoeuvreert de regeering door als zwakke coalitie van centrum, democraten en sociaal-democraten, die alleen kan bestaan, omdat zij op dit oogenblik door niets beters te vervangen zou zijn en omdat zij de eenige is, onder wie de Entente Duitschland aan voedsel en grondstoffen wil helpen. De verkiezing m ri GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen Waschstelfen. Oud-Rollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter- j en Kaasmesjes. C^ERO ZILVER - ALPACCA i Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. omstandigheden, waar hij niet gaarne op terug zag en deze stonden in verband met zijn eenigen broeder Frank. Nu was het hem zeer onaangenaam te midden van zijn voorspoed, hier door een vreemdeling aan herinnerd te worden. Erminie streelde nog steeds zijn haar, doch hij sloeg geen acht op haar. «Ik wil nooit meer over Frank hooren,« mompelde hij, «hoe minder erover gespro ken of gedacht wordt des te beter. Het hindert mij en wekt herinneringen bij mij op, waarmede ik sinds lang dacht afge daan te hebben. Het bederft mijn eetlust en verstoort mijn slaap. Ik wilde dat die mijnheer Pearson op de Mookerheide zat.® «Wat zei u papa vroeg Erminie. «Niets, kind, niets.« Toen sprong hij op, zonder den verwonderden blik zijner dochter op te merken en liep zenuwachtig de kamer op en neder. Waarom, waarom zou die sombere rei ziger boven, het geweten van Herbert Muur se zoo onrustig doen kloppen De trotsche man, die daar ontstemd in zijn ontbijtka mer op en neder liep, vermoedde weinig, wie die vreemdeling in werkelijkheid was I Indien Herbert Muurse had geweten, dat dat de heer Pearson zijn lang verloren broeder was, zou zijn tegenwoordigheid in zijn huis hem nog veel meer geschokt hebben. Plotseling staakte de heer Muurse zijn wandelingen en zette zich neder en toen, ten aanschouwe van vrouw en kind, ver voor den nieuwen Rijksdag zal haar pas de eerste wortels kunnen geven, maar wat voor dien tijd gebeurt, ligt nog geheel in het onzekere. Over den algemeenen Europeeschen toe stand verklaarde de Italiaansche afgevaar; digde Nitti te San Remo in een intervieuw aan Engelsche en Amerikaansche journa listen o. a. het volgende Als Europa gered wil worden, moeten Duitschland en Rusland eerst weer op de been geholpen worden. Op de vraag of hij dan een voorstander was van het her stel zoowel van de diplomatieke als van de handelsbetrekkingen met Rusland, zei Nitty, dat het een het ander vanzelf met zich brengt. «Tot dusver zijn er nog geen andere betrekkingen aangeknoopt, dan ten aanzien van de uitwisseling van gevangenen en de handelsbetrekkingen door middel van de coöperaties. De hoofdzaak is, dat de wereld verlost wordt van haar buitenge wone omstandigheden en tot den normalen handel, productie en wisselverkeer terug keert, waardoor alleen voorspoed mogelijk is. Wij moeten Rusland toonen, dat wij het niet slecht gezind zijn, waartegenover Rusland ons waarborgen moet geven, dat het zich niet met onze binnenlandsche aan gelegenheden zal bemoeienOok om een andere reden wil Nitty de hervatting van de betrekkingen met Rusland. «Een groot deel van de arbeidende klasse verbeeldt zich, dat Rusland tegenwoordig zoo iets als een aardsch paradijs is. Als zij achter de waarheid komen, zullen zij inzien, dat het groote Rusland in doodelijke armoede verkeert en dat het uitgeput is niet alleen door den oorlog, maar ook door het raden systeem. Dat zal een heilzame ontnuch tering geven®. BUITENLAND. Uit Washington komt weder eens een bericht van een echt Amerikaansche bank roof. Zeven gemaskerde bandieten kwamen in een prachtige auto aangereden voor de Sandary Springs bank. Zij traden binnen, schoten den directeur dood, sloegen vier bedienden en een vrouwelijke klerk neder, sloten vier in den kelder op en vertrokken met een buit van 30.000 dollar. Nadat een belooning wi 20.000 dollar was uit geloofd, werden vier verdachte personen te Elkhorn gearresteerd. Of ze iets met den roof uit te staan hebben, is niet ge bleken. borg hij zijn gelaat in de handen. Mevrouw Muurse was te zeer in haar krant verdiept, om acht te slaan op het- geen rondom haar voorviel, maar Erminie, die haren vader angstig had gadegeslagen, snelde naar hem toe en vroeg«Wat scheelt er aan, papa? Ik geloof zeker, dat a niet wél zijt van morgen. Mama, mama doch Mevrouw Muurse bleef rustig doorlezen. Herbert Muurse zag verschrikt op, doch toen hij slechts dén medelijdenden blik zijner dochter op zich gevestigd zag, ant woordde hij vriendelijk «Maak je niet ongerust, lieve, ik heb enkel wat hoofd pijn en die zal wel overgaan als ik in de lucht kom. Ga jij nu de bloemen maar verzorgen, Erminie.® Juist op dit oogenblik werd de deur ge opend en trad de heer Pearson het ver trek binnen. Herbert Muurse schrikte even, bij de plotselinge verschijning van het on derwerp zijner gedachten en wenschte zijn gast «goeden morgen, «Goeden morgen, mijnheer, neemt u mij niet kwalijk, dat ik zoo Iaat kom ik hoop toch niet, dat ik op mij heb laten wachten O, volstrekt nietwe wilden u niet storen, daar u gisteren zoo vermoeid waart,® antwoordde Herbert beleefd. «Laat ik het genoegen hebben, u aan mijn dochter voor te stellen. Erminie, dit is onze vriend, mijnheer Pearson. Daar de® heer Pearson echter op het Gorinchem. Staking in Engeland. Te Huil (Engeland) zijn 40000 dokwer kers in staking gegaan. o De bezetting van Frankfort. De Daily Mail verneemt nog het volgende over de besluiten van San Remo Men heeft besloten, dat de Fransche troepen Frankfort bezet zullen blijven hou den, niet alleen tot de Duitsche troepen de onzijdige zóne van het Roergebied ont ruimd zullen hebben maar ook tot Duitsch land aan de bepalingen van het tractaat over de ontwapening voldaan en de 12,000 kanonnen uitgeleverd heeft, die het nu bo ven het bij den vrede toegestane aan tal heeft. Eigen rechter. In November van het vorig jaar werd in Milstreet in het graafschap Cork (Ier land) door zes mannen een bank bestolen voor 18,000. Het geld kwam echter nooit terecht. Zondagochtend vroeg reden een aantal automobielen en motorfietsen waarin en waarop ongeveer 200 man van het Iersche republikeinsche leger het stadje binnen. De groep splitste zich in zessen en elk der groepen nam een der zes mannen ge vangen, die bij den bankdiefstal betrokken waren. De mannen zijn naar onbekende plaatsen gebracht en de republikeinen hebben ver klaard, dat ze niet zullen losgelaten worden alvorens het de bank ontstolen geld terecht is. eerste gezicht niet zeer in Erminie's smaak viel, nam zij de eerste gelegenheid de beste te baat, om te ontsnappen. «Ik moet mijn bloemen gaan verzorgen, papa. Dag mijnheer Pearson, tot aan de koffie.® En vroolijk liep ze de kamer uit. Eerst toen merkte de heer Pearson de tegenwoordigheid van Mevrouw Muurse op. Zij had achter haar krant verscholen ge zeten en was doodelijk beleedigd, dat haar dochter eerder was opgemerkt dan zij. «Goeden morgen, mevrouw 1® riep hij uit, met een beleefde buiging. «Al zóó vroeg aan het kranten lezen. Ja, ja, er gaat wat om in de wereld, vindt u niet En zonder op antwoord te wachten, wendde hij zich tot Herbert. «Een lief, vroolijk meisje, die dochter van u, Muurse, ik wilde dat ik zelf zoo'n dochtertje had.® «Ja, Erminie is een lief goed kind.« antwoorde haar vader, nog minder op zijn gemak bij de schijnbaar luchthartige hou ding van den heer Pearson, dan hij ge weest was bij diens kalmen ernst van den vorigen avond. Maar hij was verplicht, zijn gast aangenaam bezig te houden en toen het ontbijt was afgeloopen, stelde hij voor, dat Mevrouw Muurse den heer Pear son op hun uitgestrekt landgoed zou rond- leiden, terwijl hij zelf zware hoofdpijn voor wendde, als een verontschuldiging, dat hij hem niet vergezelde. Wordt vervolgd,,) NIEUWSBLAD r>!! Jï

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1